PZC _5 Jiang Zemin schaadt China Opnieuw uitstel van Balkan-missie EU pot Doden bij gevechten in Nepal Aanval op bases VS in Afghanistan Non beticht van seksueel misbruik Moslimleider Egypte overleden Japanse kerncentrale lekt Eerste inspectie Irak begint eind november Palestij nen doden zeker elf Israëliërs Tijdens de give-away-weken AXEL Argentinië onthutst door hongerdood van kinderen iVöVO blijft zes maanden langer in Macedonië Juwelier gaat vrijuit na doodschieten inbreker Op voor hun nummer Britse pubs gaan permanent open Rusland zou 20.000 burgers in Tsjetsjenië hebben gedood zaterdag 16 november 2002 KATHMANDU - Bij twee aanvallen door duizenden gewa pende maoïstische rebellen in Nepal zijn in de nacht van don derdag op vrijdag 87 rebellen en 48 agenten omgekomen. In het district Gorkha vielen rebellen een politiepost aan en doodden zeker 24 politiemensen. In de gevechten kwamen 63 rebellen om. Zeker twintig agenten en vier militairen kwamen om bij een aanval door drieduizend rebellen op de stad Jumla. Daar zijn 24 aanvallers gedood. De rebellen vielen vooral politieposten, andere overheidsgebouwen en een bankfiliaal aan. De rebel len strijden sinds 1996 voor afschaffing van de monarchie ten gunste van een communistisch staatsbestel. DPA/RTR KABOEL - Twee Amerikaanse legerbases in het zuidoosten van Afghanistan zijn donderdagavond aangevallen. Ameri kaanse vliegtuigen namen daarop vijandelijke posities onder vuur. Twee aanvallers zijn gedood, meldde het leger gisteren. Bij de aanval, de zwaarste in maanden, raakten geen Ameri kanen gewond. Het gaat om de militaire bases in Gardez en Lwara. Op die in Gardez zijn negen raketten afgevuurd waar na de militairen om luchtsteun vroegen. Drie uur later volgde een raketaanval op de basis in Lwara. Niemand raakte ge wond, wel zijn er gebouwen beschadigd. RTR BOSTON - Een 67-jarige non in de Verenigde Staten is ge schorst, nadat er tegen haar een klacht was ingediend wegens seksueel misbruik van een minderjarig meisje veertig jaar ge leden. De non ontkent de beschuldiging. De dominicanes Ann Daylor is de eerste vrouwelijke religieu ze die dit jaar uit de functie is ontheven na een beschuldiging van seksueel misbruik. Zo'n driehonderd priesters moesten om die reden het werk neerleggen. Daylor was in de St.Mary's parochie in Georgetown in de staat Massachusetts hoofd van het godsdienstonderwijs aan 650 kinderen. ANP CAIRO - Mustafa Mashour, de leider van de verboden Moslim Broederschap in Egypte is donderdag op 83-jarige leeftijd overleden. Dit heeft de Arabische omroep Al Jazeera bekend gemaakt. Mashour leidde de groepering sinds 1996. De Moslim Broederschapmogelij k de grootste moslimfunda mentalistische beweging ter wereld, is in Egypte verboden. De groepering heeft echter banden met verscheidene opposi tie-politici en daardoor enige politieke invloed. De autoriteiten proberen de activiteiten van de groep al jaren de kop in te drukken. Dit jaar nog zijn er zestien aanhangers van de Moslim Broederschap in Egypte veroordeeld tot cel straffen van drie tot vijf jaar. DPA TOKIO - In Japan is een kerncentrale stilgelegd nadat er al enkele dagen water uit het koelsysteem lekte. Volgens de au toriteiten bevat het water kleine doses straling, maar vormt het geen bedreiging omdat het binnen de reactor is gebleven. Het gaat om de kerncentrale Mihama van Kansai Electric Po wer in het district Fukui. Al dinsdag is het lek ontdekt, maar pas gisteren is de reactor stilgelegd toen bleek dat er per uur 400 liter wegvloeide. Dat was zeven keer meer dan op dins dag. Pas na de sluiting is de bevolking ingelicht. AFP/ANP De organisaties, waaronder ook Human Rights Watch en het Russische Memorial, geloven dat Rusland burgers welbewust tot doelwit maakt. De manier waarop de Russische president Poetin de oorlog in Tsjetsjenië presenteert als een onderdeel van de internationale strijd te gen het terrorisme is 'een beledi ging voor de slachtoffers van terrorisme', zei Rhodes. Vanuit Tsjetsjenië zei de chef van het door Rusland benoemde bestuur van de deelrepubliek gisteren dat hij zijn eigen volk nauwelijks nog onder ogen durft te komen, omdat er de laatste tijd zoveel mensen ver dwijnen. AP TEL AVIV - In Hebron, op de Westelijke Jordaanoever, zijn gisteren zeker elf Israëliërs om het leven gekomen bij een be schieting door Palestijnse mili tanten. Ongeveer dertig mensen raakten gewond. De slachtoffers maakten deel uit van een groep joodse gelovi gen die op de avond van de sab bat op weg was naar de synago ge in de Grot van de Aartsva ders, een heilige plaats voor zo wel joden als moslims. Onder de doden en gewonden zijn ook mi litairen die hen begeleidden. Het leger beantwoordde het vuur, dat kwam uit de hoger ge legen Palestijnse Abu Sneineh- buurt. De Palestijnse aanvallers gooiden ook handgranaten. De vuurgevechten en de chaos maakten het ziekenauto's aan vankelijk onmogelijk de plaats van de aanslag te bereiken. Pas na een half uur konden de eerste gewonden worden afgevoerd. De Palestijnse islamitische ver zetsbeweging Plamas heeft kort na de aanval laten weten dat haar militaire vleugel, Izadin al-Kassem, de beschieting heeft uitgevoerd. GPD Hu Jintao volgde gisteren Jiang Zemin op als secretaris van de Chinese communistische partij. Jiang bleef echter aan als opperbevelhebber van het leger en benoemde veel van zijn volgelingen in China's hoogste bestuursorgaan. Jiang Zemin heeft China daarmee geen goede dienst bewezen. door Gert-Jan Broere PEKING - Het gezicht van Zhu Rongji stond eigenlijk geduren de het gehele partijcongres con stant op onweer. Terwijl de an dere leden van de oude garde gezellig met elkaar keuvelden, met Jiang Zemin als stralend middelpunt, hield de premier zich afzijdig. Viel het nakende afscheid de nummer drie van de partij zo zwaar? Of voelde hij zich niet thuis op wat zou uitpakken als het feestje van Jiang? De eerste reden is onwaar schijnlijk, want als enige maak te Zhu vroegtijdig duidelijk dat zijn tijd erop zat en dat hij daar best blij mee was. Duidelijkheid over zijn toekomst die Jiang op geen enkel moment wenste te verschaffen. Gisteren werd hel der waarom. Jiang blijft on danks zijn 76 jaar gewoon aan als voorzitter van het Centraal Militaire Comité (CMC), het hoogste militaire orgaan. Daarmee kopieert Jiang zijn mentor Deng Xiaoping die de post van opperbevelhebber ook nog een paar jaar na zijn officië le pensionering bekleedde. Maar het is nog maar de vraag of Deng, die in 1997 overleed, nu zo gecharmeerd zou zijn ge weest van het optreden van zijn pupil. Juist Deng hechtte veel analyse waarde aan verjonging van de partijtop en aan het reguleren van de interne partijpolitiek. Daarom werd in 1997 ook vast gelegd dat partijfunctionaris sen na hun zeventigste met pen sioen moeten. Het was een manier voor Jiang om zich van zijn belangrijkste opponent Qiao Shi te ontdoen, maar zelf was hij toen ook al 71. Er werd besloten om voor Jiang een uit zondering temaken. Om zijn ge loofwaardigheid niet helemaal op het spel te zetten, durfde Jiang het daarom niet aan om nog langer als secretaris aan te blijven. Maar voor de post van opperbevelhebber geldt de pen- sioneringsregel niet. Het aanblijven van Jiang wordt door zijn aanhangers verkocht als het behouden van de erva ring van een belangrijk staats man. Ervaring die de nieuwe top ontbeert Er wordt zelfs be weerd dat de nieuwe partijlei der Hu Jintao, die zelf als vice- voorzitter van de CMC is herko zen, Jiang zou hebben gevraagd aan te blijven. Maar Jiang heeft er wel voor gezorgd dat zijn grootste criticaster in het net afgetreden dagelijkse bestuur, Li Ruihuan, met pensioen is gegaan, hoewel hij 'pas' 68 was en naast populair ook zeer erva ren. Jiang stelt zich dus boven de partij wet op. Dat is juist een van de grootste klachten van het volk aan het adres van de partij. Regelmatig wordt corruptie aan de kaak gesteld, maar het valt op dat de hogere partijleden al tijd buiten schot blijven. Maar ook op andere manieren knaagt Jiang aan het toch al fragiele aanzien van de partij. Zoals de coup die zijn Shanghai-kliek pleegde in het nieuwe dagelijk se bestuur van het politburo. Zes van de negen leden hebben banden met Jiang, een bewijs dat bestuurlijke kwaliteiten nog steeds ondergeschikt zijn aan persoonlijke relaties. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - De eerste inspec tie in Irak van massavernieti gingswapens door wapenin specteurs van de Verenigde Naties is op 27 november. Dat heeft Hans Blix, de chef van het VN-inspectieteam, gisteren in New York gezegd. Blix voegde eraan toe dat de Veiligheidsraad geen kat-en- muisspel van Irak zal accepte ren. Blix gaat naar verwachting maandag naar Bagdad om voor bereidingen te treffen. Blix noemde verder 8 december als een belangrijke datum, om dat dan de termijn afloopt waarbinnen Irak een volledige lijst moet overhandigen van alle massavernietigingswapens. „Iraks verklaring is een heel be langrijk document en we hopen dat de Iraki's het serieus ne men", aldus Blix. Hij voegde er aan toe dat het veel werk zal zijn de Iraakse opgaven te analyse ren. In een brief aan VN-chef Kofi Annan ontkende Bagdad woensdag over massavernieti gingswapens te beschikken. Maar Blix zei de mogelijkheid met uit te sluiten dat Irak alsnog zal toegeven dergelijke wapens door Hans Heyt BUENOS AIRES - Argentinië is in rep en roer doordat deze week in de noordelijke provincie Tu cuman vier kinderen aan hon ger zijn bezweken. Hulporganisaties stellen dat de autoriteiten zich moeten scha men dat in Argentinië, de be langrijkste exporteur van rund vlees ter wereld, ongeveer 260.000 kinderen aan ondervoe ding lijden. De Argentijnse minister van Productie Anibal Fernandez liet gisteren haar emoties de vrije loop in een interview voor de televisiezender América. Ze zei dat de Argentijnse samenle ving 'ziek' is en dat de regerings ploeg van president Eduardo Duhalde uit 'hoerenkinderen' bestaat. Ze sloot zichzelf niet uit. Ze stelde dat de dood van vier kinderen door de honger in de te hebben. De Arabische Liga en de zoon van president Saddam Hoessein, Uday, hadden de VN gevraagd ook Arabische experts op te nemen in het team van wa peninspecteurs. Blix zei gisteren dat ondanks herhaaldelijk aandringen bij de lidstaten alleen Jordanië kandi daten naar voren heeft gescho ven. Volgens onbevestigde bronnen zouden zeven Jordani- ers nu deel uitmaken van het team. Beperkte oorlog De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld weet zeker dat een eventuele aanval op Irak niet zal uitmonden in een Derde Wereldoorlog. De be windsman verwacht een be perkte, maar krachtige oorlog van 'vijf dagen, vijf weken of vijf maanden, maar zeker niet langer'. Rumsfeld zei ook dat als Sad dam Hoessein mocht worden verjaagd, eerst, een militaire macht het bestuur over het land overneemt 'totdat alle massa vernietigingswapens zijn opge spoord'. Daarna kan een 'soort overgangsregering' de controle over Irak overnemen, aldus ci teerde de BBC de Amerikaanse minister. AFP/ANP verarmde provincie Tucuman tekenend is voor de ernstige cri sis waarin het Zuid-Ameri kaanse land op dit moment verkeert. Argentinië heeft schulden van meer dan 150 mil jard dollar. Alleen al dit jaar moet het Internationaal Mone tair Fonds, de Wereldbank en de Interamerikaanse Ontwikke lingsbank 2,4 miljard dollar te rugbetalen. Het IMF meldde gisteren dat Argentinië een lening van 140 miljoen dollar die het land later deze maand zou moeten te rugbetalen, later mag overma ken. In een reactie op de dood van vier kinderen in Tucuman zei de president dat het ondanks de economische malaise niet ac ceptabel is dat in Argentinië mensen door de honger omko men. Duhalde stelde dat de tra gedie in Tucumón aan 'gebrek aan sociale organisatie' was te wijten. ANP Advertentie Espresso-apparaat t.w.v. 465.-* Tafel Eileen Gray t.w.v. 530,-' n Tafellamp Tïzio tw.v. 230,-" Pot Axel deell uit, en niet zo'n beetje ook. Als u t/m zaterdag 21 december een aankoop doet, mag u er zelf een cadeau bij uitkiezen. Het cadeau (of de cadeaus) van uw keuze ver tegenwoordigt een waarde van 20% van uw totale aankoopbedrag. Koopt u voor 1 250,- nieuwe meubels of accessoires, dan mag u dus een cadeau kiezen t.w.v. 250- En daar krijgt u bijvoorbeeld een stijlvolle lamp voor, of een stoel én een uitgebreid 'home body'- pakket samen. Indien u geen keuze kunt maken, krijgt u een meubelcheque t w.v 10% van uw totale aankoopbedrag. Wat u wilt, want tijdens de give-away- weken is de keuze aan Niet in combinatie met andere aanbiedingen Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot Nieuwendijk 89. Axel Zeeuwa-Vlannderen. Telefoon (OII5) 56 20 10. SieMatïc keukenstudio 1 e verdieping. Bezoek ook onze vernieuwde website: www.stoutenbeek.nl HnnrHetty van Rooij BRUSSEL - Een verdeelde Eu ropese Unie kan zich niet aan de afspraak houden om Navo-ope- ratie 'Amber Fox' in Macedonië rond de jaarwisseling over te ne men. De Navo heeft geconclu deerd dat er niets anders op zit dan een half jaar langer op de Balkan te blijven. De vierhonderd Nederlandse [militairen in Macedonië komen echter volgens afspraak voor Kerstmis naar huis. Het uitstel betekent een nederlaag voor de EU, die in Macedonië haar eerste militaire operatie op eigen kracht wil uit voeren. Het is al de tweede keer dat de Navo moet inspringen; aanvankelijk zou de EU al in oktober zijn begonnen. Om op eigen kracht te opereren moet de EU gebruik kunnen maken van Navo-logistiek en -midde- en daarover is na anderhalf jaar touwtrekken nog steeds geen overeenstemming bereikt. De dwarsliggers zijn afwisse lend Turkije en Griekenland, die een akkoord boycotten om dat ze elkaar niet vertrouwen en vrezen voor hun veiligheidsbe langen. EU-buitenlandcoördi- nator Javier Solana heeft er de ze week bij de nieuwe Turkse leider Erdogan op aangedron gen om mee te werken en het verzet te staken. Het in 1999 geformuleerde doel om in 2003 binnen zes weken een EU-vredesmacht van 60.000 man op de been te heb ben, is inmiddels ver achter de horizon verdwenen. De aanhou dende impasse leidt tot ver deeldheid in deUnie. Nederland en Groot-Brittannië zijn onder geen enkele voorwaarde bereid om militairen onder EU-vlag op stap te sturen zonder de zeker heid van Navo-betrokkenheid. Frankrijk wil desnoods op eigen houtje de missie in Macedonië overnemen, eventueel met EU- landen die zich willen aanslui ten. Tijdelijke vertraging De Europese Unie doet haar best om de mislukking te pre senteren als een tijdelijke ver traging. EU-ambtenaren die werken voor Solana presente ren de verlenging van de Navo- aanwezigheid als een 'tussenop lossing'. In theorie bestaat de mogelijkheid dat op de EU-top in Kopenhagen, volgende maand, een doorbraak wordt bereikt. Het is onduidelijk hoe lang de EU daarna nodig heeft om operatie 'Amber Fox' over te nemen. „Het kan best zijn dat het tegen die tijd niet meer no dig is", aldus een diplomaat. De zevenhonderd Navo-mili- tairen zijn in Macedonië gesta tioneerd om de veiligheid en de stabiliteit te bevorderen in een land dat een anderhalf jaar ge leden op de rand van een bur geroorlog balanceerde. GPD van onze redactie buitenland KORTRIJK - Een Belgische juwelier die drie jaar geleden een inbreker heeft doodge schoten, is gisteren door de rechtbank in Kortrijk schul dig verklaard zonder opleg ging van straf. België was lange tijd in rep en roer over deze zaak. Sommi gen beschouwden de 28-jari- ge juwelier uit Harelbeke als een held. Daarmee lijkt de zaak sterk op een Nederland se kwestie: de vervolging van de medewerkers van Albert Heijn in Amsterdam die een overvaller zouden hebben mishandeld. De rechtbank verwierp 'zelf verdediging' als excuus voor de doodslag, want het leven van de juwelier werd niet be dreigd. Wel was sprake van 'uitlokking', aldus de recht bank. Daarom hoeft de man niet de cel in. In de nacht van 22 september roofden vier mannen de ju welierszaak leeg. De juwe lier, die een half jaar eerder ook het slachtoffer werd van een ramkraak, pakte zijn jachtwapen en loste min stens dertien schoten. Een van de inbrekers kwam om het leven. De rechter hield er in zijn vonnis rekening mee dat de dieven met zijn vieren waren en dat ze het rolluik van de winkel hadden ingebeukt. De juwelier toonde zich ont goocheld door het vonnis. Hij had op volledige vrijspraak gerekend. Hij moet de pro ceskosten betalen. De broer van de gedode dief, die mee deed aan de ramkraak, is eer der veroordeeld tot vier jaar cel. Hij is voortvluchtig. Bel- ga/ANP LONDEN - De Britse regering heeft gisteren een wetsvoorstel ingediend dat het vanaf 2004 mogelijk maakt dat pubs en bars 24 uur per dag open kun nen blijven. Het doel is om hiermee wilde braspartijen tegen sluitingstijd en vechtpartijen te voorkomen. De maatregel moet een einde maken aan een wet die dateert uit de Eerste Wereldoorlog, die gebiedt dat dranklokalen om elf uur 's avonds moeten sluiten. Het gevolg is dat bezoekers vlak voor sluitingstijd nog even flink innemen om vervolgens ladder zat de straat op te gaan. AFP DEN HAAG - Het Russische le ger beeft de afgelopen drie jaar in Tsjetsjenië zo'n 20.000 bur gers gedood. Dat zei directeur Aaron Rhodes van de Interna tionale Helsinki Federatie gis- teren op een met enkele andere mensenrechtenorganisaties ge- KEMEROVO - Rekruten tonen een dokter hun tong tijdens een medisch onderzoek in de Siberische stad Kemerevo, voordat ze worden opgeroepen voor hun tweejarige dienst- organiseerde persconferentie in plicht. Ongeveer 20 procent van de Russische rekruten heeft gezondheidsproblemen, waardoor zij niet in het leger kunnen dienen. foto Rasjid Salichov/EPA Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5