Rosenmöller gaf oppositie gezicht Tanker is makkelijk doelwit PZC Femke Halsema moet nog wennen Oud-vakbondsman zette GroenLinks op de politieke kaart 16 november 1952 Mens gaat engel helpen zaterdag 16 november 2002 door Hans van Soest Met rode ogen hoorde Paul Rosenmöller de dankbe tuigingen aan van zijn opvolg ster Femke Halsema. Even leek hij het moeilijk te hebben met zijn beslissing. Na afloop van de persconferentie overheerste echter vooral de opluchting. Het zit erop. Voor hem en zijn gezin is een einde gekomen aan een maandenlange nachtmerrie van kogelbrieven, bedreigingen en bewaking voor zijn kinderen als die naar school moesten. Tegelijkertijd is ook een einde gekomen aan een tijdperk in de Nederlandse politiek. Rosen möller was meer dan dertien jaar het gezicht van GroenLinks en acht jaar het gezicht van de oppositie. Door vriend en vij and is hij geprezen om zijn politieke lef, zijn scherpe manier van de batteren en zijn vermogen om aan de interruptiemicrofoon toezeggingen los te peuteren van het kabinet. Onder de twee paarse kabinetten stonden de - leiders van de grootste opposi tiepartij het CDA in zijn scha duw. Vrij snel nadat de oud-vak bondsman in 1989 in de Tweede Kamer kwam voor de toen kers verse fusiepartij GroenLinks ontpopte hij zich als de natuur- lijk leider van de fractie. Gehol pen door zijn ruime ervaring als vakbondsbestuurder in de Rot terdamse haven, was zijn goed gebekte inbreng in de wat intel lectuele fractie verfrissend. Desondanks koos de achterban - vijf jaar later niet hem (in com binatie met Leonie Sipkes) maar het duo Brouwer-Rabbae voor de Kamerverkiezingen van 1994. In de peilingen stond de phrtij toen op tien zetels, het werden er maar vijf (één minder dan in 1989). Een dag na de ver- kiezingen werd Rosenmöller alsnog fractievoorzitter en daarmee politiek leider van de partij. Overwinning Hij groeide in zijn rol en wist in 1998 wel de voorspellingen van de opiniepeilingen te verzil- Paul Rosenmöller kijkt tijdens de persconferentie geëmotioneerd naar zijn opvolgster Femke Halsema. veren: elf zetels. Deze over winning was grotendeels aan hemzelf te danken. Hij had wel iswaar het politieke klimaat mee (milieu was toen nog een thema waarover veel kiezers zich zorgen maakten), maar had bovenal een integer imago. Als rijkelooszoontje (zijn vader was directeur bij Vroom en Drees- mann) gaf hij zijn studie eraan om als zakkensjouwer in de ha ven te gaan werken. De,toen nog overtuigde maoïst Rosenmöller had bewezen zijn idealen boven inkomen te stellen. Als fractievoorzitter probeerde hij GroenLinks op de kaart te zetten als een partij die kwali teitsoppositie voerde: idealisme werd gekoppeld aan haalbaar heid. Met deze opstelling oogst te Rosenmöller veel lof, maar aan het eind van de tweede paarse regeerperiode begon dit zich tegen hem keren, Een deel van de linkse achterban vond dat hij te veel koketteerde met de macht, zeker na de steun die de Tweede Kamerfractie gaf aan de bombardementen op Af ghanistan. Tegelijkertijd keerde ook het veranderde politieke klimaat zich tegen hem. Zijn revolutio naire achtergrond was ineens geen pré meer voor veel mensen. Zijn verhuizing" uit de arbei derswijken van Rotterdam naar het sjieke Driebergen werd hem met terugwerkende kracht plot seling nagedragen. Hij stond sa men met PvdA-leider Melkert symbool voor de politici die de burgers in de oude wijken had den laten stikken en voor de 'linkse kerk' die verantwoorde lijk werd gehouden voor de moord op Pim Fortuyn. Dat bij die kwalificaties de nuancering nog al eens uit het oog werd ver loren, deed niet terzake. Zonder daar nog veel invloed op te kun nen uitoefenen was de progres sieve Paul Rosenmöller ineens onderdeel van de verfoeide 'ou de politiek'. Na de Kamerverkiezingen van 15 mei had hij het moeilijk. De pax-tij verloor weliswaar slechts één zetel, maar in de peilingen zakte GroenLinks steeds verder terug ten faveure van de SP van Jan Marijnissen. Toen het par tijbestuur hem vorige maand vroeg de strijd nog één keer aan te gaan, zei hij 'ja'. Al daags daarna kreeg hij echter spijt. Na vele gesprekken met zijn vrouw kwam hij tot de conclusie dat het tijd was te gaan. De aanhoudende bedreigingen foto Robert Vos/ANP (ook al waren die inmiddels fors in aantal afgenomen) hebben blijvende littekens achtergela ten bij het gezin-Rosenmöller. En daarbij kwam dat het Paul Rosenmöller-effect bij de kiezer aantoonbaar was uitgewerkt. ,,Na 22 januari zal ik sollicita tiebrieven moeten leren schrij ven", zei hij gisteren. En hoewel de grap hem zichtbaar een beet je pijn deed, voegde hij eraan toe „ervan overtuigd te zijn de juis te beslissing te hebben geno men". Dat hij dit - ook in het be lang van zijn partij - op tijd heeft aangevoeld, onderstreept zijn politieke vernuft. GPD door Jaco van Lambalqen Wat onwennig schuift ze achter de tafel naast Paul Rosenmöller. Nipt van een glaasje water en ziet op het oog wat verlegen hoe Ro senmöller de pers uitleg geeft. Femke Halsema (36) is zijn gedroomde opvolger, zegt hij. Dat is geen geheim, want Halsema loopt zich al een tijdje warm. Ook het par tijbestuur staat pal achter haar. Maar de wisseling van de wacht komt wel snel. Bent u al een gewend aan het idee lijsttrekker te worden Halsema: „Deze week zei ik nog tegen een journalist die vroeg of ik Paul wilde opvol gen: het is niet aan de orde. Ik heb zijn opstappen ook niet willen plannen, omdat dat onvermijdelijk zijn afscheid zou betekenen. Ik was een van degenen die hem vorige maand nadrukkelijk vroeg of hij de kar nog een keer wilde trekken. Pauls beslissing kwam als een schok. Maar ik respecteer het als iemand zegt dat hij niet meer wil. Dit doet pijn; ik verlies niet al leen een voorbeeld maar ook een goede vriend. Maar ik ga de verkiezingen in met naast mij de beste politiek adviseur die ik mij kan denken. Paul bewonder ik vooral om zijn scherpte in het debat; zijn snelheid, sprankeling en zijn politieke intuïtie. Bovendien is hij een politiek leider met een zeldzaam gevoel voor zelfinzicht en kritisch ver mogen." Wat wilt u bereiken als lijst trekker? „GroenLinks is de enige groene partij in Nederland. Wij blijven van het milieu een hoofdpunt maken en willen de sociale verhoudingen be schermen. Ik wil mij verzet ten tegen de verharding in de samenleving. Ik pleit voor minder stress, egoïsme en on verdraagzaamheid. Ik ben voor zachtaardige omgangs vormen en elementair fat soen in de politiek." Wat gaat u anders doen d Paul Rosenmöller? „Ik probeer nu één dag a^., het idee van het lijsttrekker schap te wennen. Ik heb nog geen uitgewerkte strategie, Inhoudelijk houd ik mij aan het verkiezingsmanifest, c volgende week door het cc., gres besproken wordt. Ik heb vooral een andere stijl, en daar zal ik u mee verrassen!" Gaat u ook de strijd aan m de Socialistische Partij, c_. GroenLinks in de peilingen inhaalde? „Wij zijn niet in concurrentie met de SP. Wij richten ons op rechtse partijen als LPF en WD. Er is onder de mensen grote onvrede en die moet weggenomen worden. Veel kiezers hebben naar rechts gekeken voor oplossingen. Zij mogen nu vernachten dat wij ook oplossingen bieden; i daar ligt een mooie taak voor mij." U moet het waarschijnlijk als enige vrouw opnemen tegen allemaal mannelijke lijst trekkers. „Die verantwoordelijkheid zal ik nemen! GroenLinks heeft bij hoge uitzondering jaren een man als lijsttrekker gehad." (doelend op Ina Brouwer van de CPN, Eia Beckers van de PPR en An- drée van Es van de PSP, red.), „Wij hebben een lange tradi tie van vrouwelijke lijsttrek kers. Mijn voorbeelden zijn Andrée van Es, door haar po litieke stijl en haar gevoel voor de rechtsstaat, Hillary Clinton, die ik op indruk wekkende wijze een zaal vol zwarte vrouwen zag toespre ken en Madeline Albright." Kiest u, als u pleit voor zacht aardige omgangsvormen, niet een te lief profiel? „Dan kent u mij slecht! Als ik mijzelf ongeschikt had ge acht, dan had ik mij niet be schikbaar gesteld. Ik denk dat ik herkenbaar ben voor GroenLinks-kiezers. En ik zal mijn stinkende best doen kiezers te winnen!GPD Al Qaeda zal haar ge vechtsterrein verplaatsen naar zee. Dat voorspelt de Amerikaanse auteur John S. Burnett. In zijn bestsel ler Dangerous Waters brengt hij moderne zeepi raterij en buitengaatse terreurdreigingen in kaart. „Al Qaeda kan onze olietoevoer zo afsnijden", zegt Burnett. De in Haar lem wonende journalist en schrijver verwacht dat tankers worden gebruikt als varende bommen, zo als Al Qaeda vliegtuigen kaapte om de Twin Towers in New York te verwoes ten. en de politiek hebben de drei ging op zee jarenlang gene geerd, juist omdat ze weten dat je je amper kimt beveiligen te gen aanvallen op tankers. Het trieste is dat de scheepvaartwe reld dit onderwerp al jarenlang vergeefs op de agenda probeert te krijgen." In zijn boek schrijft Burnett dat het voor terreurorganisaties zo als Al Qaeda betrekkelijk een voudig is om geheime agenten aan te laten monsteren op tan kers, sleepboten, baggersche pen en kabelleggers. „Ik ben er van overtuigd dat dergelijke 'sleepers' (mollen, red.) nu al werkzaam zijn en enkel wach ten op het juiste moment." Bovendien wijst Burnett op de gevaren van de hedendaagse, vaak zeer gewelddadige pirate rij. Desondanks worden er vol gens hem nauwelijks veilig heidsmaatregelen getroffen. „Er varen bakbeesten rond met meer dan 300.000 ton ruwe olie ter waarde van meer dan 90 mil joen dollar. Weet je hoeveel kop pen zo'n reus op koers moeten houden? ZeventienTegen woordig vaart er wel een specia le veiligheidsofficier mee, maar denk maar niet dat dat leidt tot het aantrekken van een acht tiende bemanningslid. Het is gewoon iemand uit de vaste ploeg aan boord die een extra functie heeft gekregen." In Amerika kreeg Burnett het vorige maand aan de stok met de leiding van 'de tweede olie maatschappij ter wereld', om dat hij zonder toestemming ge voelige informatie naar buiten zou hebben gebracht. „Het is een bedrijf onder Brits-Neder landse paraplu waarvan ik de naam uit juridische overwegin gen niet eens in de mond mag nemen. Ik had geschreven dat zeepiraten op druk bevaren rou tes worden afgeschrikt met dummies die langs de railing worden geplaatst. Een soort vo gelverschrikkers, zodat de on oplettende moderne zeerover denkt dat de bemanning groter is dan feitelijk het geval is." Burnett noemt de maatregel, evenals het verwijderen van em blemen van de schepen, een mi nimum aan uiterlijk vertoon. „De belangrijkste reden waar om dergelijke multinationals niet werkelijk aan beveiliging doen, is risicocalculatie, Die zelfde topman van diezelfde oliemaatschappij vertelde dat piraten zijn schepen niet zou den aanpakken. Terwijl er gro tere schepen zijn geënterd dan hij in de vaart heeft. Hij hoopt dat het lot hem gunstig is gezind en de concurrentie niet. Maar heb je enig idee wat er gebeurt als je met twee, drie man 's nachts zo'n tanker parkeert in een groot cruiseschip?" GPD VLIEGTUIGRAMP - De Amerikaanse luchtmacht- groep Verre Oosten heeft za terdag bekend gemaakt dat een transportvliegtuig met 37 militairen aan boord, die van verlof in Japan terug keerden, dertig kilometer ten oosten van Seoel is neerge stort. Alle inzittenden, met inbegrip van zeven beman ningsleden, kwamen daarbij om het leven. EENHOORN - Het een hoorn-monument in Oost burg, dat werd opgericht ter herinnering aan en tevens als symbool van de herbouw van Oostburg zal zaterdag 29 no vember door de commissaris van de koningin, A. de Casembroot, onthuld wor den. Op dezelfde dag zal ook het bluswaterreservoir van Oostburg in gebruik worden genomen. VECHTPARTIJEN - Zater dagavond en -nacht moest de Terneuzense politie enkele malen tussenbeide komen in vechtpartijen. Een vijftal op varenden van het Noorse ss Ranella zette in een café aan de Schuttershofweg de boel op stelten, zodat zij door de politie buitengezet moesten worden. In de Dijkstraat ont stond een vechtpartij tussen twee mannen uit Axel en Ter- neuzen. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Tel (0118) 484000 Fax- (0118)470102 E-mail- redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail- redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag ti|dens kantooruren i zondag: van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van €2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot LUSQGHGr Al Qaeda kan onbeveiligde schepen gebruiken als varende bommen door John Oomkes De beveiliging van een tank station is een oliemaat schappij meer waard dan die van haar schepen. De Ameri kaanse researchjournalist John S. Burnett noemt het daarom een kwestie van tijd voordat Al Qaeda tankers als terreurwapen zal gebruiken. De auteur zag een andere voor- spelling kort na publicatie van zijn bestseller Dangerous Wa ters al bewaarheid. De Franse tanker Limburg werd vorige maand voor de kust van Jemen een makkelijk doelwit voor ter roristen die het schip vanaf de wal beschoten. Er volgen meer aanslagen, stelt hij. „De wereld wacht een Armageddon, maar niemand wil de dreiging onder ogen zien." Na 11 september 2001 heerst er in Europa een ongefundeerd ge voel van veiligheid. „Jullie den ken terrorisme al dertig jaar te kennen. Dat klopt ook: IRA, ETA, RAF, de Rode Brigades, de Ambonezen. Inderdaad zijn hier al honderden mensen het slachtoffer geworden van ter reurdaden", zegt Burnett. „Maar terroristen als die van Al Qaeda hebben het niet alleen gemunt op het Amerika van Bush. Overal waar ze duizenden slachtoffers kunnen maken, 1 zullen ze toeslaan." Burnett, auteur van het door The Washington Post hoog ge prezen docudrama Dangerous Waters - ondertitel: Modern pi racy and terror on the high seas - spreekt zijn zwartgallige voor spelling uit op dezelfde dag dat de Britse premier Tony Blair de feestelij ke sfeer tij dens een ban ket in Londen bederft door te somberen over de grote veilig heidsrisico's die zijn inlichtin- gendiensten vrijwel dagelijks melden. Nog datzelfde etmaal meldt de Nederlandse inlichtin John S. Burnett voorspelt dat Al Qaeda haar gevechtsterrein naar zee verplaatst. gendienst AIVD dat er ver scherpt toezicht is ingesteld voor de veerdiensten van en naar het Verenigd Koninkrijk. Terroristen zouden pogen een truck afgeladen met explosie ven aan boord van een ferry te brengen en tot ontploffing te brengen. Niets nieuws onder de zon, be weert Burnett. Vorige maand maakte de verslaggever op ver zoek van zijn uitgever een pro motietrip door zijn geboorte land. The Washington Post had Dangerous Waters opgepikt na de door Burnett voorspelde aanslag op een tanker van de omvang van de Franse tanker Limburg. De voormalige ver slaggever van United Press In ternational tracht sindsdien in tientallen talkshows en met be hulp van talk-back-radio de po litiek in zijn land in beweging te krijgen. Staten Island Burnett vertelt hoe hij op het ui terste puntje van Manhattan werd aangesproken door perso neelsleden van het veer naar Staten Island. „Ze zeiden: Had je maar met ons kunnen praten voordat je je boek uitbracht. Niet alleen op de grote vaart, ook hier in de haven van New York loert een immens gevaar. „Direct na de aanslag van 11 september werden de veerboten in New York aan de ketting ge legd en nadien nog dagenlang streng gecontroleerd. Een van de negentien kapers die het WTC en het Pentagon zijn inge vlogen, had op een van de boten gewerkt. Hij wist als geen ander dat er in de spits elke tien minu ten vier- a vijfduizend mensen aan boord worden gepropt. Hoe wil je hun bagage checken? Wie De relatie tussen mensen en engelen wordt gelijkwaar diger. Was het tot nu toe zo dat engelen leiding gaven, nu wor den mensen zich bewust van him verantwoordelijkheid voor hun 'kosmische broeders en zus ters'. Engelen hebben ons nodig. Dat schrijft pastor Hans Stolp in Leven met engelen. Dat boek wordt vandaag gepresenteerd in Amersfoort op een 'engelen- symposium'. De gewezen Ikon- pastor wil bij dragen aan verdie ping van de groeiende aandacht voor engelen. Het gaat hem om inzicht in de diepe verbonden heid tussen engel en mens. Naarmate de mens geestelijk volwassener wordt, beseft hij"' dat hij de engelen iets te bieden heeft, schrijft Stolp. Dankbaar heid, vertrouwen en liefde zijn de 'geestelijke geschenken' die engelen nodig zouden hebben om zich te kunnen ontwikkelen. In de toekomst worden de rollen zelfs omgedraaid, profeteert Stolp. Dan geven mensen lei foto GPD zegt ons dat er onder de passa giers niet een religieuze fanati cus zit die een rugzak draagt met explosieven?" De veerboten naar Staten Is land zijn weer in de vaart, maar de veiligheid van passagiers en bemanningsleden is sinds nine/eleven niet wezenlijk ver beterd De grote klacht onder varend personeel is, of het nou de koopvaardij of veerdiensten betreft, dat ze zich niet alleen onveilig voelen, zegt Burnett, maar dat ze zich behandeld voe len als wegwerpservies. De schrijver: „Het grote kapitaal ding aan engelen. Dat gebeurt pas als we in onze geestelijke ontwikkeling zo ver zijn dat we 'de krachten van onze goddelij ke geest' onbelemmerd uitstra len en daardoor geworden zijn tot 'stralende, liefdevolle, god delijke wezens die alleen nog maar liefde, vrede en vertrou wen zijn'. ANP Leven met engelen, Hans Stolp, Ankh-Hermes, 13,30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4