Moslimblad predikt jihad Het wachten is op de Homosint Angst bevolking voor aanslagen neemt toe Huisartsen willen dat assistentes deel van hun werk overnemen Legertop in Srebrenica negeerde bevel van minister Balkenende met bonden om de tafel Sollicitatieplicht ouderen uitgesteld Politie rolt jeugdbende op VVD neemt Hirsi Ali in dienst Tweede verdachte Venlo weer vast Moeder steekt haar huis in brand Schrijvers keren zich tegen Nederlandse samenleving Drie miljoen kinderen ingeënt tegen nekkramp Sit-inn op draaiende wasmachine Balkenende en Fortuyn zouden elkaar sparen Mishandeling van metrobestuurders Weerzien tussen oude rockhelden pEN HAAG - Premier Balke nende zal ter voorbereiding op I bel finale najaarsoverleg op 28 november gesprekken gaan voeren met de vakbonden. Tot nu toe mengde de premier ach alleen telefonisch in het moeizame overleg tussen kabi- neten sociale partners, dat moet uitmonden in afspraken om de economie uit het slop te halen, peTweede Kamer verweet Bal kenende eerder deze week ge brek aan regie. Balkenende be nadrukte gisteren dat de bal bij Je sociale partners ligt. „Het woord is aan hen. Het is de vraag wat zij doen met de loonmati ging", aldus de premier, die waarschijnlijk ook met de werkgevers gaat praten. Hij maakte duidelijk dat er waarschijnlijk alleen afspraken gemaakt kunnen worden voor .2003, nu de FNV meerjarige af spraken heeft getorpedeerd, omdat de bond de voorstellen voor de WAO asociaal vindt. Spaarloon Een eenjarig akkoord zou moe ten inhouden dat de lonen met niet meer dan 2,5 procent stij gen. Het kabinet is in ruil daar voor bereid de pensioenfondsen wat meer armslag te geven, geld uit te trekken voor behoud van een deel van het spaarloon en voor banen aan de onderkant van de arbeidsmarkt, om de be zuinigingen op de Melkertba- nen iets te verzachten. Gisteren heeft de grootste FNV vakbond, Bondgenoten, echter aangegeven te blijven uitgaan van een maximale looneis van 3,5 procent voor de CAO-onder- handelingen van volgend jaar. De bondsraad van Bondgeno ten, het parlement van de leden, besloot dat in navolging van de collega's bij FNV Bouw en Ab- vakabo een dag eerder. Ook rekenen de vakbondsleden op 0,5 procent extra loonruimte voor zaken als scholing en kin- i derppvang. i „Zolang er geen akkoord is ge- j sloten in het najaarsoverleg eind november, vinden wij dat we moeten vasthouden aan ons eigen arbeidsvoorwaardenbe leid", aldus een woordvoerster van Bondgenoten. ANP DEN HAAG - Het ministerie van Sociale Zaken stelt de in voering van een sollicitatieplicht voor werklozen die ouder zijn dan 57,5 jaar voorlopig uit. Volgens eerdere plannen zou de maatregel per 2003 worden ingevoerd. Op het moment geldt geen verplichting voor de ouderen om te solliciteren. Minister De Geus wil wachten met de invoering tot hij een an dere maatregel heeft getroffen. Hij wil werkgevers een hogere WW-premie laten betalen als zij personeel ontslaan dat ouder is dan 57,5 jaar. Hij vindt het rechtvaardig dat beide maatre gelen tegelijk worden ingevoerd. ANP ALBLASSERDAM - De politie heeft met de arrestatie van een jeugdbende zeker vijftig misdrijven in Alblasserdam en Nieuw-Lekkerland opgelost De recherche hield tien verdachten in de leeftijd van 17 tot 25 jaar uit Alblasserdam aan. Zij maakten deel uit van een be ruchte jeugdbende uit Alblasserdam. De politie volgde hen sinds september. De bende pleegde voornamelijk 'snelkraken'. De jongeren gooiden ruiten in bij winkels, bedrijven en zorginstellingen en stalen computers, cd's en audioapparatuur. ANP DEN HAAG - De WD neemt de Somalische Ayaan Hirsi Ali in dienst als fractiemedewerkster. Tweede-Kamer-fractie- voorzitter Zalm van de WD zei dit gisteren. Hirsi Ali staat op de zestiende plaats van de WD-kandidatenlijst voor de ver kiezingen van 22 januari. Hirsi All nam enkele weken geleden al ontslag bij de Wiardi Beekman Stichting van de PvdA. Zij is ondergedoken in het buitenland, omdat ze kritiek had op de positie van de vrouw binnen de islam. Ze werd bedreigd. Eind van de maand zou zij terugkeren naar Nederland. ANP DEN BOSCH - Justitie heeft de tweede verdachte in de zaak rond het doodslaan van de 22-jarige René Steegmans in Venlo opnieuw opgepakt. Dit gebeurde na een uitspraak in hoger beroep van het hof in Den Bosch. De 18-jarige verdachte was eind oktober op vrije voeten ge steld door de raadkamer van de rechtbank in Roermond, maar daartegen was het OM in beroep gegaan. Dat heeft een woordvoerster van het hof in Den Bosch gisteren bevestigd. De 18-jarige man wordt verdacht van het medeplegen van doodslag op Steegmans. De 18-jarige hoofdverdachte wordt sinds de aanhouding van de twee op 22 oktober nog steeds ge vangen gehouden. De man heeft bekend het slachtoffer meer malen te hebben geslagen. ANP VAALS - De politie heeft gisterochtend een 42-jarige vrouw uit Vaals gearresteerd, die vlak daarvoor haar woning aan de Jos Francottestraat in brand had gestoken. Ze deed dat ter wijl ze wist dat haar twee kinderen van twaalf en veertien j aar nog in die woning aanwezig waren. De kinderen wisten het huis tijdig te verlaten. De vrouw heeft de brandstichting tegenover de politie be kend. De brandweer was snel ter plaatse en wist de brand tot de woonkamer te beperken. De politie onderzoekt of de hulp verleninginstanties bekend waren met de situatie van het ge zin. ANP door Bernice Breure DEN HAAG - De angst van Ne derlanders voor terreuraansla gen in eigen land neemt toe. Bijna dertig procent van de be volking acht de kans dat terro risten ook hier toeslaan Vrij groot'. Dat is een ruime verdub beling ten opzichte van vorig jaar. Dat blijkt uit een Nipo-enquête die in opdracht van de stichting Maatschappij en Krijgsmacht (SMK) onder ruim 1100 mensen is gehouden. Nederland wordt banger. Acht procent van de ondervraagden vreest zelfs een aanslag in de ei genwoonplaats, dat is twee keer zoveel als vorig jaar. Directeur J. van der Meulen van SMK wijst er op dat de enquête kort na de terroristische acties in Bali en Moskou is gehouden. Een krappe meerderheid van de Nederlanders (53 procent) heeft 'weinig vertrouwen' in het werk van de inlichtingendiensten bij de oorlog tegen het terrorisme. Nederlanders zijn ook bang voor Irak. Als Saddam over massavernietigingswapens be schikt, dan wordt dat door 86 procent als een 'heel ernstige bedreiging' ervaren. Mochten de wapeninspecties mislukken, dan acht zestig procent van de Nederlanders een militaire aan val op Irak gerechtvaardigd. Opvallend is dat tweederde van de ondervraagden vindt dat de Verenigde Staten zo'n operatie alleen mogen uitvoeren, maar wel met VN-toestemming. Nederlanders voelen niet veel voor deelname van de eigen krijgsmacht aan zo'n actie. Het sturen van Nederlandse sche pen en vliegtuigen wordt door 54 procent gesteund. Dat was vorig jaar 64 procent. GPD pagina 4: olietanker is doelwit zaterdag 16 november 2002 van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het Nederlandse maandblad 'Wij Moslims' pre dikt openlijk de deelname aan de jihad, de islamitische heilige oorlog. „Een uur vechten op de weg van Allah is meer waard dan 70 jaar thuis bidden", houdt het blad zijn lezers voor. De makers prediken de islamiti sche heilstaat en keren zich af van de westerse samenleving in het algemeen en de Nederlandse in het bijzonder. „Democratie is gebakken lucht", wordt onder meer gesteld. In Nederlandse moslimkringen wordt het blad overigens niet serieus genomen. Bekeerd Het tijdschrift Wij Moslims be staat ongeveer een jaar en wordt uitgegeven door Momtazah in Helmond. Drijvende krachten achter het blad zijn twee tot de islam bekeerde Nederlanders, schrijver Abdul Jabbar van de Ven en uitgever/eindredacteur Abd-Allah Bekx. Laatstge noemde ontmoette tijdens een duikvakantie zijn huidige Egyptische vrouw die hem gaandeweg enthousiast maakte voor de islam. Van de Ven treedt tegenwoordig op als jongeren- imam. Hij bekeerde zich op zijn veertiende, ten tijde van de Golfoorlog. Allah liet hem toen 'voor het eerst de zoetheid van de islam proeven' Het precieze aantal abonnees van Wij Moslims is niet duide lijk. Van de Ven geeft door het hele land lezingen, dus de ver spreiding blijft waarschijnlijk niet beperkt tot Noord-Bra bant. De redactie laat er in de commentaren geen misverstand over bestaan dat de koran let terlijk moeten worden geno men: van de dief moet de hand worden afgehakt, de overspeli ge vrouw dient te worden gestenigd en de dronkaard ver dient slaag. Het blad bevat zware verhalen over de evolutietheorie, het hu welijk en het gebed, lange bio grafieën over de profeet Mo hammed en over belangrijke moslimgeleerden en -strijders. Ook kan men in Wij Moslims tal van bekeringsverhalen lezen. Mohammed Cheppih, directeur van de Moslim Wereld Liga in Tilburg, ziet de initiatiefnemers van het tijdschrift als jongeren die door hun fanatisme de islam 'misgrijpen en misvatten'. „Ik heb geprobeerd hun te advise ren, maar dat is niet fantastisch gegaan. Eigenlijk zou je ze moe ten negeren, ze zijn de aandacht niet waard." Hij denkt niet dat deze groep daadwerkelijk iets te maken heeft met de ronselprak tijken voor de jihad in Neder land. De inlichtingendienst AIVD (de vroegere BVD) kan niet ingaan op de vraag of het blad bij de dienst bekend is. „In het alge meen kan ik wel zeggen dat we dergelijke publicaties volgen" aldus woordvoerder Vincent van Steen. Het tijdschrift is niet in kiosken of winkels verkrijgbaar. Maar de redactie heeft wel melding gemaakt van plannen om, op dezelfde manier als Jehova's ge tuigen, de islamitische bood schap huis-aan-huis te gaan uitdragen. GPD UTRECHT - Bijna drie miljoen kinderen zijn ingeënt tegen rne- ningokok type C. In de tweede inentingsronde van de landelij ke vaccinatiecampagne tegen de dodelijke bacterie konden kinderen in de leeftijd van zes tot veertien jaar de prik halen. Dit zei een woordvoerder van de GGD Nederland gisteren. Hoe wel gisteren de laatste dag was van de landelijke actie, kunnen kinderen die nog niet zijn inge ënt nog tot 1 december het be schermende vaccin halen. Voor de zomer kregen circa 1,4 miljoen kinderen tussen veer tien maanden en vijf jaar en de tieners tussen vijftien en acht tien jaar al een vaccinatie. Deze twee leeftijdsgroepen hebben een verhoogd risco. ANP KAATSHEUVEL - Bij een elektronicawinkel in Kaatsheuvel zit een aantal mensen op 'hun' wasmachine. De zaak heropent vandaag en begon gisteren met een actie. Mensen die het volhouden om twaalf uur onafgebroken op een draaiende wasmachine te blijven zitten, kun nen het apparaat gratis mee naar huis nemen. foto Robin Utrecht/AN P doorArthur't Hart GRONINGEN - De huisartsas sistente gaat, als het aan het Ne derlands Huisartsen Genoot schap ligt, een deel van de taken van de huisarts overnemen. Zij moet zelfstandig de aard en de ernst beoordelen van de klach ten die patiënten telefonisch melden. Ook gaat zij uitmaken of het nodig is dat de arts de pa tiënt ziet, en zo ja met welke spoed. Om de assistente hiertoe in staat te stellen, heeft het Huisartsen Genootschap een 'telefoon- wijzer' ontwikkeld. Dat is een systematisch draaiboek, waarin de assistente snel kan opzoeken op welke kwaal de klachten van AMSTERDAM - Drie nog voortvluchtige mannen hebben gisteren in Amsterdam twee metrobestuurders. De bestuurders, 52 en 55 jaar oud, liepen daarbij hoofdletsel op. Ze reden op lijn 54 en waren onderweg van het Centraal Sta tion naar het metrostation Gein in Amsterdam-Zuidoost. On derweg hoorde de 55-jarige be stuurder een knal achter in zijn wagon. Bij het eindstation Gein bleek een ruit van het metrostel te zijn vernield. Drie mannen probeerden de deuren van de wagon te force ren. Zij richtten hun agressie vervolgens op de bestuurder en sloegen hem. Het slachtoffer kwam ten val op het perron en werd nog enkele malen ge schopt. Ook zijn collega die hem te hulp kwam, werd getrapt. ANP de patiënt kunnen duiden en wat eraan gedaan moet worden. Wanneer het om ongevaarlijke klachten als diarree gaat, kan de assistente zelf advies geven zon der dat de dokter aan de tele foon hoeft te komen. De telefoonwijzer, die aan alle bij het genootschap aangesloten artsenpraktijken en huisartsen posten wordt verstuurd, is gis teren gepresenteerd tijdens een huisartsencongres in Gronin gen. Cornells in 't Veld van het genootschap verwacht dat de telefoonwijzer breed toegepast gaat worden. Volgens hem maakt het groeiende tekort aan huisartsen het onvermijde lijk dat de assistentes een meer medische rol gaan spelen. En door het feit dat in steeds meer praktijken meerdere artsen en andere hulpverleners werk zaam zijn, moet de organisatie van de praktijken veranderen, met een meer inhoudelijke en coördinerende functie voor de assistentes. Volgens In 't Veld neemt de kans op medische missers niet toe wanneer assistentes een deel van het werk van de artsen gaan doen. De adviezen die de assis tente heeft gegeven, worden zo spoedig mogelijk door de arts gecontroleerd en zonodig gecor rigeerd, zegt hij. De telefoonwijzer is in eerste in stantie ontwikkeld voor de huisartsenposten, waar patiën ten in het weekeinde en 's avonds en 's nachts terecht kun nen. Maar ook van 'gewone' huisartsenpraktijken is er vol gens In 't Veld veel belangstel ling voor. Aan de hand van de telefoonwijzer kunnen de assis tentes 57 kwalen thuisbrengen. Op tachtig procent van de hulp vragen zouden zij met behulp van de wijzer antwoord kunnen geven. GPD door Lianne Sleutjes en Hans Leber DEN HAAG - De Nederlandse legerleiding schonk na de val van Srebrenica geen aandacht aan de instructie van minister Voorhoeve niet te helpen bij het scheiden van moslimmannen van de overige vluchtelingen. Dit nadat Dutchbat-comman- dant Karremans liet weten dat er amper weerbare mannen wa ren. Later werd bekend dat toch enkele honderden mannen uit de menigte zijn geplukt en wer den afgevoerd door de Serviërs. Dit bleek gisteren uit het ver hoor van generaal Nicolai bij cle parlementaire enquêtecommis sie. Nicolai was destijds werk zaam als chef-staf op het VN- hoofdkwartier in Sarajevo. „Karremans zei me dat er zich onder hen alleen oude mannen of jonge jongens bevonden. Dus dat probleem verdween toen als sneeuw voor de zon", stelde Ni colai Voorhoeve meldde zijn crisisstaf al direct na de val van de enclave dat grote zorg moest worden besteed aan de hulp aan de vluchtelingen. Ook voor hoge functionarissen van de VN is het tot op de dag van vandaag onduidelijk waar om Dutchbat verstoken bleef van luchtsteun. Aan de voor waarden om daar toe over te gaan, was voldaan. De enclave en Dutchbat lagen in juli 1995 geregeld onder vuur van de Ser viërs. Dat zou al voldoende moeten zijn geweest om lucht steun te krijgen. Maar Dutchbat moest in opdracht van de VN ook nog eens uitlokken dat het zou worden beschoten. De Franse generaal Janvier, de hoogste VN-commandant in Bosnië, weigerde zelfs toen nog luchtsteun toe te kennen, omdat eerdere luchtaanvallen resul teerden in gijzelingen van VN- personeel. GPD door Bob van Huët ARNHEM - De botheid van sommige aangeschreven ge meenten, heeft Alex van de Kerkhof verbaasd. De lande lijk coördinator voor het Jaar van de Gehandicapten (2003) schroomt niet te citeren uit de reacties die hij kreeg op het voorstel Sint Nicolaas te laten vergezellen door een Rolstoel- piet. Neem nou de brief van de ge meente Zwolle, die het organi satorisch niet meer mogelijk acht Pieten met een handicap te werven. Van de Kerkhof: „Ge woon een kwestie van iemand vragen. Die persoon schmink je en klaar is Piet. Daar hoef je echt geen loodzware organisatie voor op touw te zetten." De gemeente Vught vindt het 'ongewenst voor de beleving van de kinderen dat Zwarte Pie ten in rolstoelen deelnemen aan de intocht', van de Kex-khof: „Alsof het vooruitzicht in een zak te worden geknoopt en afge voerd naar Spanje minder trau matisch zou zijn." Piet zou in zijn enthousiasme even van een dak kunnen zijn gegleden, bedenkt de coördina tor. En straks kan hij natuurlijk weer lopen. „Is zo'n rolstoel nou echt zo'n probleem in de bele ving van de kinderen", vraagt hij zich hardop af. De Achter- hoekse gemeente Aalten vindt het wel mooi zo. 'Het is elk jaar iets anders, nog even en we heb ben binnenkort een Stotterpiet en een Plomosint', zo mocht het comité vernemen. Zo'n vijfhonderd gemeenten werden aangeschreven. Vijftien lieten de Rolstoelpiet aanklop pen maar deden niet open. Der tig wilden hem misschien vol gend jaar een kans geven. Tien gemeenten lieten hem binnen: Doetinchem, Duiven, Dor drecht, Andijk, Almere, Delft, Sliedrecht, Stein, Oirschot en Monnikendam. „Je kan ziek of vrolijk worden van die respons, maar gezien de korte tijd van de oproep valt het wel mee", zegt Van de Kerkhof. Met de NOS praat hij over een Rolstoelpiet, bij de officiële intocht van vol gend jaar. Een aantal gemeenten meldde dat hun straten tijdens de in tocht moeilijk toegankelijk wa ren voor mensen in een rolstoel. Een prachtig eigendoelpunt, juicht Van de Kerkhof bijna. „Dat is precies waar het om gaat, daarvoor hebben we het Europees jaar voor mensen met een handicap zo nodig." Moderne vertaling De gemeente Duiven mobili seert het komend weekeinde twee Rolstoelpieten bij de in tocht. Een daarvan is Otwin van Dijk, voorzitter van de lokale PvdA-fractie en gehandicapt. Geschminkt en in pak zal hij achter de Sint aanrollen. „Sin terklaas is natuurlijk een mooie traditie en dat moeten we vooral zo houden. Maar zo'n fenomeen vraagt op een gegeven moment ook om een moderne vertaling", zegt Van Dijk. GPD pagina 8: blauwbekkend wachten AMSTERDAM - Oude rockers onder elkaar. Ex-Rolling Stone Bill Wyman (r) kreeg gisteren in het Am- stelhotel in de hoofdstad uit handen van Wally Tax het eerste exemplaar van het boek 'Rolling with the Stones' dat door Wyman is geschreven en samengesteld. Wally Tax stond als zanger van The Outsiders in 1966 in het voorprogramma van de Stones. foto Robbert Slagman/ANP DEN HAAG - Pim Fortuyn en CDA-leider Balkenende heb ben in november vorig jaar af gesproken elkaar tijdens de campagne voor de verkiezingen van de Tweede Kamer niet het leven zuur te maken, maar de pijlen te richten op de paarse co alitie. In het gisteren gepresenteerde boek 'In de ban van Fortuyn' maken de journalisten Jutta Chorus en Menno de Galan mel ding van een bijeenkomst in no vember vorig jaar. Aanleiding was een bericht in De Telegraaf, waarin Balkenende zegt dat Fortuyn geen hoogleraar meer is. „De enige professor die lijst trekker is, ben ik zelf", aldus Balkenende. 'Professor Pim' is ontdaan en Balkenende nodigt hem uit om een borrel te drinken. Het pro minente CDA-lid Hans Hillen, die de ontmoeting arrangeerde, zegt in het boek: „Ze hadden on geveer dezelfde agenda. Ze kon den veel bij elkaar halen. Dat deden ze liever dan tegenstan ders zijn." ANP Advertentie Zoveel studenten zoveel talenten Open Dagen 29 en 30 november Ontdek dc vele gezichten van de Universiteit Leiden op de Open Dagen op locatie. Verdiep je in de opleiding van jouw keuze en proef de sfeer. www.studereninleiden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3