De Boschplaat verandert elke dag In Eenrum ligt een groen paradijsje W 5 Terschelling Arboretum Naturisten Quiltenvilt Snerttochten Natuur Winterland Kaarsen \;a N' DE zaterdag 16 november 2002 ^f.C :y~'~ '&mm Een onafzienbare ruimte van twaalf kilometer, met vooral veel zand. Voetstappen blijven op de Boschplaat etmalen lang als stempels in het zand staan. foto's Rob van den Dobbelsteen Wordt Terschelling het Sodom en Gomorra van de Lage Landen? Geen sprake van, zegt directeur Peter Winter van de VW. Het was de afgelopen zomer nog nooit zo rustig op het ei land. Het stille Terschelling wel eens in de stille winter bezocht? Het is al dik herfst, maar bij brasserie Brandaris in West-Terschelling staan de stoeltjes nog buiten. Niet dat er vanaf het verwarmde terras veel valt te zien. Voorbijgangers zijn er op deze zondagmiddag nau welijks en aan de overkant gaapt koud, wit en blinkend de schoongeboende winkel van slagerij Groenewoud. Daar blijk je zo voor het avondeten nog een hele boom over te kun nen opzetten. Wat er nou tries ter uit ziet: een nachtclub in de ochtend, een openluchtzwem bad in de winter of een slagerij in het weekeinde. De laatste wint. Omdat het zoveel weg heeft van een operatiekamer. Het is ruw maar helder weer op Terschelling. Tien graden boven nul. Uiensoep, rode wijn en de warme gloed van een rijtje aan het plafond opgehangen straal- kachels. „Zal ik u nog een keer tje inschenken?" Ja, natuurlijk. We zijn net terug van de Bosch plaat, die naakte leegte voorbij Oosterend. Waar onze voetstap pen nog etmalen lang als stem pels in het zand zullen blijven staan. Waar meeuwen murme lend als kleine kinderen door het helmgras scharrelden. Waar het zo stil was, dat de mensen el kaar vriendelijk zouden hebben gegroet als ze elkaar tegen wa ren gekomen. Maar dat waren ze niet. Ze hadden elkaar niet eens gezien. Was het de afgelopen zomer ook zo rustig op de Boschplaat? „Ja hoor", had Peter Winter van de VW gezegd, terwijl hij in het Wrakkenmuseum in Formerum een vorkje in zijn cranberiy- taart dreef. Eigenlijk was het op Terschelling nog rustiger ge weest dan anders (minder vechtpartijen, minder vernie lingen) en hadden de problemen zich beperkt tot de campings. Waarop een paar meisjes zich een alcohol vergiftiging hadden gedronken. Vervelend natuur lijk, maar nu leek het er op of het op het hele eiland een bende was geweest. Berustend: „Die rot zooi duurt gelukkig nooit langer dan vier tot zes weken. Daar voor en daarna wonen we weer gewoon op het mooiste eiland van de wereld." Toevallig kenden we nóg een aantal 'mooiste eilanden van de wereld.' Maar niet na die dag waarop we eerst langs die aarts- lelijke Zeevaartschool waren gefietst om vandaar via de Wes- terdijk en de Stortumerdijk naar Kinnum te rijden. Bij noordenwind is ons land op z'n mooist. En Terschelling in het bijzonder. Links verborg een strak dijkje de tot aan de duinen doorrollende polders; rechts glinsterde het bollende, door een web van zilveren draden doorsneden wad waarop - heel in de verte - wat mensen dwaal den. De enigen die we in lange tijd zouden zien. Kruidenier De massa gaat waar de massa is. En die bevindt zich 's winters nooit op de Stortumerdijk. Of in Kinnum. Of in Seeryp. Iets drukker pas werd het in Mids- land. Waar een kruidenier be wijst, dat je geen hersens hoeft te hebben om een oud dorps plein toch finaal te verstieren. Niets ontziend schilderde hij zijn winkel knalrood. Aan de andere kant: wie heeft daar ooit toestemming voor verleend? Heeft er op dit eiland nog ie mand de leiding? Als Hessel in café De Groene Weide (een paar kilometer ver derop, in Hoorn) Hé Je komt altijd weer terug naar Terschel ling, zingt, zal hij niet in de eer ste plaats aan dat pleintje in Midsland denken. Maar veel eerder aan de schuin oplopende straatjes van West-Terschel ling. Of aan de stoere Brandaris, de waker van de Wadden. Of aan het lugubere en daardoor zo verrukkelijke Stryper kerkhof met zijn scheefgezakte graf zerkjes. Of aan de eindeloze Noordsvader, waar vanaf je zo mooi Vlieland ziet liggen. Of - dèt ongetwijfeld - aan die ge heimzinnige Boschplaat. Zand, zand en noggereens zand, die Boschplaat, tot ver voorbij de horizon. Hier en daar een kleine welving, een plas water, kale bramenstruiken en wat verpieterd riet. Een lege, onaf zienbare ruimte die zich langs de stuif dijk uitrolt van paal 19 tot 20, van 20 tot 21 en dan hele maal verder tot 28 en 29 toe. Pas dan sta je voor het Amelander Gat. Wij waren zover niet geko men. Nog voor het drenkelin genhuisje al, waren we terugge keerd. Te kort dag en te veel opdringend water. Bovendien wil je - omdat je zoveel ziet - op de Boschplaat altijd zijn waar je niet bent. Hetgeen de koers nog al grillig maakt. Als je diep in het duin, ook een gedenkplaat ontwaart met daarop de beelte nis van een zeeman, zijn pijp en zijn hond... Stripheld Nee maarkapitein Rob en Skip Helden uit een fameuze strip. Tekeningen: Peter Kuhn; tekst: Evert Werkman. Uit 1947 of daaromtrent. Dit was dus de plek - voor alle zekerheid haal den we er later de flaptekst van Het Geheim van de Bosplaat (zonder ch) nog even bij - waar zich tegen het einde van de oor log een groep oud-nazi's had in gegraven om de geallieerden een laatste vernietigende klap toe te brengen. Kapitein Rob en zijn vrienden zouden deze aan slag natuurlijk verijdelen, maar voordat het zover was stonden hen nog heel wat ontberingen te wachten. Een onvervalste Aha-Erlebnis. Zeer zeker, de Boschplaat ver andert elke dag van gezicht. Maar nu kwam elk duintje - zo had Kuhn het immers ook gete kend - ons plotseling bekend voor. Was het geen eilander die ginds, op een fiere, gitzwarte Fries vrolijk spattend langs de vloedlijn draafde, maar Kapi tein Rob. En was het geen ijze ren paaltje dat boven het in de wind golvende helmgras uit stak, maar een periscoop van de nazi's. En was het geen driemas ter die voorzichtig zijn weg zocht over het geribbelde Wad, maar De Vrijheid van onze held. Het zaligste moment van die stille, stille dag op dat stille, stil le eiland. Dat moment, waarop we liggend in het lage winter zonnetje, niet ver van paal 19 al leen de donder van de branding hoorden. En aan de horizon van onze gedachten Kapitein Rob zagen opdoemen. En Peer de Schuymer. En professor Lupar- di. Terschelling in de winter. Terschelling op z'n best. Rob van den Dobbelsteen Meer informatie: VVV Terschel ling, telefoon 0562 - 451.345 en/of internet: www.vvv-wadden.nl; e-mail: vvvter@euronet.nl. Oud-notaris mr. C. Smit uit Eenrum liet dit voorjaar bij zijn overlijden een twee hectare groot, groen paradijsje na. Een verzameling van zeshonderd uitheemse naald- en loofbomen en ongeveer 1000 soorten rodo dendrons die hij vooral in de ja ren na 1975 uit alle windstreken naar Noord-Groningen haalde. Het exotische groen vormt al decennia een sfeervol parkje aan het Ernstheemsterpad in Eenrum. Als het aan Jan Steven Smit (52) uit Lieveren ligt, blijft dat zo en houdt het arboretum de herin nering aan zijn vader nog lang levend. Maar dan moet wel veel achterstallig onderhoud wor den weggewerkt. Er moet een beheersstichting komen en er zijn er vrijwilligers met groene vingers en veel donaties nodig. „Onze zorg is het voortbestaan van het arboretum voor de lange termijn zeker te stellen," zegt Jan Steven Smit. Eenrum kan er volgens hem een mooie toeristi sche trekpleister aan hebben. Liefhebbers van bomen en ro dodendrons vinden er een rijk dom aan soorten die volgens sommige kenners uniek is in Eu ropa. Hoewel bomen en struiken el kaar tegenwoordig op veel plaatsen dreigen te verdringen, is het arboretum nog steeds adembenemend mooi. De oude notaris mag er niet meer zijn, diens schepping demonstreert de natuurwet dat het leven zich niets aantrekt van onze sterfe lijkheid „Toen hij in april stierf, bloeide zijn lievelingsrododendron," zegt schoondochter Jetske Knol, die dat eerder ontroerend dan wrang vindt. De stichter van het arboretum heeft die bloesems zelf niet meer kunnen zien. Het laatste jaar van zijn le ven is hij niet meer in zijn groene levenswerk geweest. Smit kon de grond voor het ar boretum in 1968 bemachtigen dankzij een ruilverkaveling. In de herfst van dat jaar werden de eerste naaldbomen - waarvan velen dachten dat ze op zavel grond (klei met zand) niet kon den gedijen - op het kale terrein geplant. Ongeveer dertig vrij willigers staken de handen uit de mouwen bij de eerste klus: de aanleg van de nu indrukwek kend hoge windsingel. De toen malige dominee Lofvers groef daarbij zo'n diepe kuil, dat hij er niet meer op eigen kracht uit kon komen. Van een winderig stuk grond met hier en daar iele, jonge aan plant, is het arboretumterrein uitgegroeid tot een sfeervol parkje. Wie de locatie niet kent, zal het echter niet vinden. Ver wijsborden zijn er niet in het dorp Eenrum. Het bord dat ooit bij het toegangspad tot de bo- menverzameling stond, was zo verrot dat het tegen de vlakte is gegaan. Het wordt nu gerepa reerd en binnenkort herplaatst, zegt Smit junior. In een kastje bij de entree kunnen bezoekers in de toekomst weer een lijst vinden met de meest beziens waardige bomen. Alle rodo dendrons en bomen in het arboretum zijn genummerd en gecatalogiseerd. Sequoia Tijdens een rondgang schetst Smit de ontwikkeling van het lommerrijke gebiedje aan de hand van kleine anekdotes. Als hij over het pad van een dubbele laag oude bakstenen loopt, wijst hij op de meest majestueuze boom: een sequoia. „Die kunnen tweeduizend jaar oud worden. In Amerika vind je exemplaren die zo dik zijn datje er met een auto onderdoor kunt rijden. Dit is de tweede sequoia die mijn vader heeft geplant. De eerste werd verstikt door ijzel. De sequoia die er nu staat, heeft hij als een vier meter hoog ex emplaar voor 250 mark in Duitsland gekocht en was denk ik de boom waar hij het meest voor heeft betaald. Hij wilde hem bij leven al groot zien wor den." Smit gnuift dat zijn vader er ruimschoots in is geslaagd te be wijzen dat naaldbomen ook pri ma gedijen op de klei. „Een van de dingen die hij wilde nagaan, is welke soorten pijnbomen hier willen groeien. Maar eigenlijk doen alle soorten het geweldig", zegt Smit. In die pijnbomen spe cialiseerde de stichter van het arboretum zich vooral in de be ginjaren. Midden jaren zeventig - toen het Op sommige plekken is de begroeiing zo dicht, dat naar boven kijkend slechts kleine stukjes zwerk zichtbaar zijn. Een arboretum is een in bomen en struiken ge specialiseerde botanische tuin. In de 18de en 19de eeuw werden ze veel aangeplant. Doel was uitheems groen uit te proberen om dat later in ei gen land te verspreiden. Vooral bomen uit Ameri ka waren in de 18de eeuw populaire testexempla ren. Later kwamen als gevolg van de talrijke bota nische ontdekkingsreizen naar Kaap de Goede Hoop en Japan ook bomen en struiken uit die con treien naar arboreta in ons land. De rododendron kwam in de achttiende eeuw via Britse officieren, gelegerd in India, uit de Himalaya terug naar En geland, waar hij in de ijstijd was verdwenen. In zijn moderne vorm is het arboretum ook een centrum van wetenschappelijk onderzoek en voorlichting. Verder worden vanuit deze tuinen bijzondere soorten verspreid. Zo haalden in het verleden veel rododendronliefhebbers stekjes van zeldzame soorten bij het arboretum van notaris mr. C. Smit in Eenrum. Het noorden telt nog enkele van deze groenverza- melingen. Zo is er de hortus in Haren, is er bij de middelbare tuinbouwschool in Frederiksoord een arboretum en bevindt zich in de buurt van Anloo het pinetum Ter Borgh (een verzameling met 300 soorten naaldbomen). grotendeels was opgevuld met bomen - ging hij zich vooral toe leggen op het verzamelen van rododendrons, die hij zocht in onder meer Engeland en Ameri ka. Bijzonder is vooral de col lectie rododendrons die van oorsprong uit het Himalaya-ge- bergte stamt. Smit: „Eerst werd een gat van een halve meter diep gegraven. Onderin kwam dan zand. Daar overheen deden wij takken en tuinafval. Dennennaalden, die vader fanatiek uit een bos bij Borger veegde, vormden de top laag. Een rododendron wil vocht hebben, maar niet met de voeten in het water staan. Van daar." In totaal hebben ooit zo'n 2200 soorten struiken en bomen in het arboretum gestaan. Er moet nu structuur worden aange bracht. Anders raken de plan ten waar het vader om ging, overwoekerd," zegt Smit. Hij doelt hierbij ook op de onderbe groeiing, die vaak zorgvuldig is geselecteerd. „Daar bloeien bij voorbeeld wilde cyclamen", zegt hij op kleine, paarse bloe metjes vlak naast het pad wij zend. „Vader was daar heel blij mee. Hij werkte lange tijd sa men met meneer Bolt, een vriend, aan het arboretum. Toen Bolt eens de door hem gewaar deerde onderbegroeiing had on- dergeschoffeld, was hij zo kwaad dat ik twee weken heb moeten praten om die mannen weer bij elkaar te krijgen. Twee harde Groninger koppen recht tegenover elkaar, hè?" Het stenen pad gaat over in schelpenpaadjes. Voert langs massieve rododendronstruiken die als groene muren tussen de bomen oprijzen. Langs de zak doekenboom. Langs de vijver met de moerascipres en een ho- ningboom. En dan staan wij zo maar weer bij de ingang. Bouwe van Norden Om meer bekendheid te ge ven aan naturistische recre atie in de winter, organiseert de Naturisten Federatie Neder land (NFN) jaarlijks een Open Naturistische Zwemweek. De week - dit jaar van maandag tot en met zondag 24 november - staat in het teken van de kennis making met naaktzwemmen. Geïnteresseerden kunnen in de ze periode in de meeste zwem baden tegen korting of gratis gebruik maken van de naakt- zwemuren in zwembaden. In formatie over locaties en ope ningstijden: tel. 030 - 6025410, of internet www.nfn.nl. Quiltwinkels en viltkunste- naars zijn vandaag (zater dag) en morgen present op een speciale markt in het Neder lands Textielmuseum in Til burg. De markt sluit aan bij twee exposities: 'Quilts door de jaren heen' (van vandaag tot en met 19 januari) en 'Vilt: kunst, mode en design' (28 november tot en met 12 januari). Tijdens de markt zijn er ook demonstra ties in enkele inloopateliers en toont het museum wat je met een digitale textielmachine kunt doen. Informatie op inter net: www.textielmuseum.nl. De Leidse Snerttochten zijn de laatste jaren uitgegroeid tot een echte traditie. Het con cept van de combinatie van een stevige erwtensoepmaaltijd, een wandeling langs de mooiste plekjes van Leiden en een kop chocolademelk na, is een groot succes gebleken. De geschiede nis van beroemde en beruchte Leidenaren als de schilder Rem brandt en de gifmengster Goeie Mie, vormen de rode draad van de winterwandelingen. De tochten zijn op 11 en 17 decem ber, 15 en 30 januari en 5 febru ari. Aanvang: 18.30 uur bij Ho tel-restaurant Nieuw Minerva. Prij s17,-Inschrij ven bij VW Holland, tel. 071-5161213. Stevig stappen door de na tuur en vervolgens uitge breid dineren. De vier Bilder- berg Hotels op de Veluwe bieden vanaf vandaag tot en met 1 fe bruari een serie natuurarrange- menten aan met thema's als 'trollenvoer' en 'landschap im- pressietocht'. De opzet van de arrangementen is gelijk. Over dag wordt de Veluwe verkend onder leiding van een ranger, 's avonds dient het hotel waar men overnacht een wildmenu op. Voor meer informatie kan men contact opnemen met een van de Bilderberg Zuid-Veluwe Hotels. Zie ook: www.bilderberg.nl. Op 6 december begint in Maastricht de vierde editie van Winterland. Het middel punt van het evenement dat vo rig jaar 550.000 bezoekers trok en dat tot en met 5 januari 2003 duurt, vormt de schaatsbaan op 't Vrijthof waarop elke dag van 10 uur tot 2 3 uur kan worden ge reden. Blikvanger is het zestig meter hoge reuzenrad waarvan de ver lichting tot ver buiten Maas tricht zichtbaar is en ook is er weer een spiegelpaleis waarin gratis toegankelijke optredens plaats vinden, variërend van fanfareconcerten tot dans- shows. Verder op 't Vrijthof on der meer een 23 meter hoge kerstboom alsmede een levens grote kerststal. Tot en met 23 de cember wordt er parallel aan Winterland een kerstmarkt ge houden met meer dan vijftig deelnemers. Kijken hoe kaarsen geprodu ceerd worden, maar ook zelf kaarsen maken. In het weekeinde van 14 en 15 decem ber houdt de Kaarsenfabriek Vebeka in Breda open dagen. Behalve dat men toegang heeft tot de productieruimte, zijn er tijdens de open dagen ook ver schillende demonstraties rond het beschilderen en het bewer ken van kaarsen en mogen klein en groot zelf een dompelkaars maken. De toegang is gratis. De fabriek is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. Zie ook: www.vebeka.nl. De aan stripheld kapitein Rob gewijde plaquette in de duinen van Terschelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35