Weggespoelde dorpen in woestijn ifc -,v w Oranjeslot Saksen-Anhalt na zestig jaar weer open W 3 Kaart Tunesië 'i Eilanden Midlands Denemarken Stations Parijs Hoverspeed zaterdag 16 november 2002 Het is nooit koud in Tune sië, behalve 's nachts. Nu is het er tussen de 2 0 en 3 0 graden, in januari gemid deld nog altijd 16. Veel Ne derlanders gaan in juli en augustus naar de stranden, Hammamet, Monastir, Sfax, Sousse en Djerba. Maar die per in dit het land leven de berbers, nomaden en bedoeï enen in het decor van Star Wars en groene vruchtvolle Op verkenningstocht door Tunesië was Djerba het be ginhet eiland van de lotuseters slaapplaats van Odysseus en ge liefkoosd oord voor toeristen op zoek naar zon, rust en een beetje Noord-Afrikaanse exotica. Wie komt aanvliegen ziet de einde loze rij mooie hotels, vaak ge bouwd in de 'menzel'-stijl van de berbers. Vooral Duitsers hadden in de af gelopen jaren him weg gevon den naar Houmt Souk en andere plekken op Djerba met haar propvolle geschiedenis. Maar de aanslag op synagoge El Ghriba op 11 aprü heeft ruïneuze gevol gen gekregen. Een chauffeur stuurde een vrachtwagen vol gasflessen tegen het heiligdom aan; onder de doden waren elf Duitsers. Nu staan er politie mannen bij de ingang, even on beweeglijk als de betonnen pa len. Binnen heerst er rust. 's Middags gaan we een eindje de zee op. De visser-schipper wil voor een pakje dinaren een tochtje maken buiten het la- waaiveld van de zogenaamde piratenschepen met toeristen. We monsteren voor een tijdje af op een schiereiland, kijken uit naar dolfijnen en kletsen wat met een eenzame visser. Maar wie kriebels in zijn bloed heeft, raakt, ondanks musea en lokale markten, stranden en ac tiviteitenprogramma's, uitge keken op dit eiland. Het binnen land lokt, het avontuur, de woestijn en de verre steden. Berbers Na Medenine en op weg naar Matmata wordt het landschap getekend door bergwanden met gaten, onderkomens van ber bers, holbewoners. Veel tour operators op Djerba komen hier nog net met him uitstapjes. Meer naar het noorden straften de legerbazen Montgomery en Rommel elkaar af. Dit land schap heeft zó veel gezien. De heersers in deze streek en hun gemeenschap leefden in een ksar, een versterkte burcht met ghorfa's, rechthoekige opslag kamertjes, zonder vaste trap. Dat was om de rovers buiten te houden. Berbers waren er het eerst, daarna kwamen Arabieren en nomadenstammen. En de Phoe- niciërs, de Romeinen, de Vanda len de Turken en de Fransen om maar een paar van de volkeren te noemen, die Tunesië diep hebben gestempeld tót dat boei ende land. Vier keer Nederland en tussen de andere landen bo venin Afrika zeer persoonlij k en makkelijk te onderscheiden. We drinken koffie, donker en sterk als gesmolten wegdek, on- Ksar Haddada, waar George Lucas in 1997 de aflevering The Phantom Mencae in de serie StarWars opnam. der de grond in Toujane. Een jonge kameel staat voor de in gang. De weg is al een tijdje van steenslag en zand en de talrijke terreinwagens met vier of zes mensen kondigen zich aan met een stofpluim in de saffierblau we lucht. Later drinken we wa ter in een tent, waarin een ber ber een woestijnvalk mee draagt. Het hotel die avond is in troglodyte-stijl gebouwd, holen onder de grond, koel en ver vreemdend. Aan de rand van de woestijn bij Douz verzamelen de mensen, die een spoor willen achterlaten in de Sahara. Hier lopen de hete zandheuvels door tot aan Tim- boektoe. Wie wil, kan op karts met vespamotoren door het zand jakkeren. Van Kebili naar Tozeur loopt een liniaalrechte weg langs Chott El Jerid. Tijd voor een mierzoet kopje mintthee in een achterlijke hut, met een zonne collector. Alles is mogelijk. Een bordje met wc staat eenzaam en zonder doel in deze zoutwoes- tijn. Golfbaan Als we aan de rand van de woes tijn bij Tozeur uit het raam kij ken zien we de droom van de burgemeester onder hamersla gen gestalte krijgen. Een soort Mount Rushmore met koppen van Tunesische poëten. Daar omheen legt een Canadese firma een golfbaan, het gras wordt zo ongeveer de grond uitgekeken. De volgende dag zitten we op nauwelijks vierhonderd meter afstand van de luxe gehurkt te praten met enkele bakkers van de handgevormde steen, waar uit Tozeur verplicht is opge trokken. Zeventien families werken hier dag en nacht met klei en vuur in een onmeetbare hitte. Vlak voor zonsondergang be groeten we dieper in de woestijn de bedoeïen die twee kamelen leidt. De dieren stappen over de zijkanten van de zandduinen en we voelen hun kunst van het evenwicht bewaren. Na een uur drinken de beesten vijftig liter water uit een bron, die niemand ziet, er ligt alleen maar een au toband in het zand. Tussen onze benen klotst en borrelt de kame- lënbuik daarna als een fabriek. Later zullen we het magisch moment waarop de zon voor weer een nacht in het zand duikt nog eens meemaken bij een no- madenfamilie; twee zwarte ten ten, veel dieren, twee vrouwen, een man en schuwe witte hon den die zelfs tegen de maan blaffen. Niets kan deze mensen Tunesië, bekneld tussen Algerije en Libië, heeft 1300 kilometer kust, is in het noorden groen en in het zuiden Sahara. Spreektaal: Arabisch, maar door goed onderwijs spreekt bijna iedereen Frans. Temperaturen zijn gemiddeld: lente 25 graden; zomer 31 graden; herfst 26 graden: winter 16 gra den. Hoofdstad is Tunis, met 2 miljoen inwoners. Ruim 98% van de Tunesiërs is moslim, verder christenen en joden. Geld: dinar, onderverdeeld in millimes. Waarde nu is €0,64. Oppervlakte: vier keer Nederland. Inlichtingen: Tunesisch Nationaal Verkeersbu reau, Muntplein 2111.1012 WR Amsterdam, tel (020) 6224971, fax (020) 6383579, e-mail: tunesie@tiscali.nl, website: http://www.ontdektunesie.nl. Veel informatie is te vinden op http://timesie.pagina.nl. Hierop staan ook de touroperaters die zaak maken van Tunesië als be stemming. Velen beperken zich tot de oostkust van het land met eindeloos veel, vaak zeer goede hotels langs de stranden. Wie zelf zijn zaken wil regelen kan voor weinig geld en wat minder com fort goed terecht, ook in het binnenland. Tunisair vliegt elke zaterdag op en neer tussen Schiphol en Tunis. Daar zijn aansluitende vluch ten op Djerba en andere inlandse bestemmingen: www.tunisair.com.tn/anglais.html. bewegen lang stil te staan op de ze wereld. In de grote oase van Tozeur rij den we met paard en wagen rond, laten ons uitleggen hoe de drie lagen begroeiing al eeu wenlang functioneren. Eerst de palmen met dadels, lager citrus en noten en nog lager groenten en kruiden. Als we bij het huisje met een ronde koepel van een marabout staan, jaagt een familie ons weg. Overal in Tunesië vind je deze oude gebouwtjes van de wijze mannen, de genezers, de con tactmannen tussen God en de mens, tussen natuur en mens. Hoog in de uitlopers van de At las kijken we uit over oase Che- bika, die de Romeinen Ad Spe culum noemden. We zitten bijna op de grens met Algerije, die zwaar wordt bewaakt. Onze gids is bedoeïen en kent veel van de geschiedenis. Hij wijst ons op de vreemde stenen die hier hoog zijn opgetast: ,,Dit was een uit kijkpost van de Romeinen, ze seinden met spiegeltjes." Overstromingen Beneden ons ligt het oude verla ten lemen berberdorp. „Verla ten vanwege het water, over stromingen. De regering heeft ons wat meters hoger een nieuw dorp geschonken. Dit soort ver halen is gemaakt voor ongeloof, maar als we een oase verder in Tamerza weer tegenover een volledig verlateii dorp naast een droge rivierbedding staan, dringt de waarheid tot ons door. Een man uit het dorp vertelt dat ze vele keren zijn weggespoeld. foto Dylan van Vlimmeren „Soms in tien jaar geen druppel, dan ineens buldert het door de bedding. Daarom zijn we ge dwongen een eindje opgescho ven met het dorp." De lange weg naar Tunis gaat langs Gafsa, oneindige steppen en rode peper-boeren, olijven en dadels. Een bijna rechte streep. Tunesië heeft mooie wegen. Het landschap wisselt als in een kijkdoos. Het valt op dat veel mooie, nieuwe gebouwen vaak scholen blijken te zijn. Bijna vijfendertig procent van de be volking is jonger dan vijftien jaar, veel meer meisjes dan jon gens. In Kairouan gaan we rustig te gen de muur van de grote Mos kee zitten en luisteren naar de oproep tot bidden. Dit gebeds huis voor Allah is met die van Jeruzalem, Medina en Mekka het belangrijkste van de mo hammedanen. Als we noordwaarts blijven rij den en de zee weer ruiken is het alsof de natuur met ons mee speelt. Tijdens de lange tocht, van de brandende zandvlakten in het zuiden, door de steppen van centraal-Tunesië naar het noorden, waar groen heel ge woon is, wordt de hemel telkens wat donkerder. Als we uiteindelijk rusten in het blauwwitte kunstenaarsdorp Sidi Bou Saïd steekt een onweer op boven de baai van Tunis en over de heuvels van Carthago. Schitterende flitsen verlichten de haven van de hoofdstad van dit Afrikaanse land. Thom Olink Met de opening, volgend jaar zomer, van het Oranjeslot in Oranienbaum, hoopt de Duit se deelstaat Saksen-Anhalt meer Nederlanders te interesse ren een bezoek aan de regio te brengen. De feestelijkheden gaan gepaard met een twee maanden durende tentoonstel ling die de relatie tussen het slot en het Huis van Oranje weer geeft. Naar alle waarschijnlijkheid zal koningin Beatrix, samen met de Duitse Bondspresident Rau, de officiële opening van de expositie verrichten, die ge pland staat op 14 juni. Met deze plechtigheid wordt tegelijker tijd het barokke Oranjeslot na zestig jaar weer voor het pu bliek toegankelijk. De exposi tie, die tot en met 10 augustus duurt, geeft een beeld van vijf eeuwen Oranjes: van Willem van Oranje tot de huidige ko ningin. De dochter van Henriët- te Catharina, die midden 17e eeuw het slot liet bouwen, trouwde met een telg van de Friese Oranjetak en haar klein zoon, Johan Willem Friso, werd in 1702 stadhouder van Holland en Friesland. Voor de tentoonstelling zijn ruim 140 schilderijen en andere grafische kunstwerken bijeen gebracht. Onder meer uit paleis 't Loo en het Mauritshuis en van schilders als Van Dyck, Rubens en Honthorst. De opening van het slot valt ook in het jaar dat Duitsland '5 jaar Oranjeroute' viert. Een 1800 kilometerlange vakantieroute door Nederland en Duitsland die langs steden en regio's gaat die een relatie met Oranje hebben. De oostelijke deelstaat Saksen- Anhalt, ingeklemd tussen grof weg Berlijn, Leipzig, Hannover en Hamburg, heeft voor het ko mend jaar diverse thema's be dacht om de (Nederlandse) toe rist te trekken. Steden als Des sau, Halle, hoofdstad Maagden burg en Wörlitz pronken met hun historie, cultuur, muziek en natuur. Plaatsen waar Bach, Handel, Schumann, Weill, Goe the en Heine woonden en/of werkten, krijgen extra aan dacht. Ook de Luthersteden Eisleben, waar Martin Luther werd gebo ren en stierf, en Wittenberg, waar hij zijn reformatorische stellingen aan de kerkdeur na gelde, pakken uit met exposi ties, bezoeken aan familiehui zen, stadsfeesten en historische markten. In twee speciale 'Lu- ther-brochures' staat er van al les over te lezen. En het natuurgebied Harz, ui teraard. „Bekend van naam, maar voor veel Nederlanders nog niet ontdekt", aldus Rijkert Kettelhake, directeur van het Duits Verkeersbureau in ons land. Tenslotte veel aandacht voor de Romaanse kunst, waarvoor tien jaar geleden een speciale route (1.000 kilometer) werd bedacht. Ook daar wordt uitgebreid bij stilgestaan. De gevolgen van de overstro mingen, afgelopen zomer, door het buiten de oevers treden van de Elbe, zijn in Saksen-Anhalt niet meer zichtbaar. „De toerist heeft nergens last meer van, bij na alles is weer te zien en te be zoeken." Nieuw toeristisch thema van onze oosterburen voor volgend jaar is 'kleine historische ste den'. Precies 101 oude stadjes, verdeeld over heel Duitsland, zijn daarvoor uitgekozen. Het Oranjeslot in Oranienbaum staat vanaf zomer 2003 weer open voor bezoekers. foto GPD/Saksen-Anhalt. „Plaatsen die eruit springen door hun romantiek en cul tuur", zegt Kettelhake. Het gaat daarbij om steden als Straubing, Ravensburg, Co- burg, Baden-Baden, Wetzlar, Xanten, Bad Hersfeld, Weimar, Mühlhausen, Freiberg, Lüne- burg, Hameln en de al genoemde Luthersteden. In een Neder landstalige brochure zijn van deze steden de belangrijkste toeristische feiten op een rij ge zet. Gerard Chel Meer informatie: Duits Verkeersbureau, tel. 0900-1091029, www.duitsverkeersbureau.nl; Oranjeroute: www.oranjerou- te.nl; Saksen-Anhalt tel. 00-49-180-5372000 (0,12 p/m), e-mail: info@anhalt-witten- berg.de, www.sachsen-anhalt-touris- mus.de, www.anhalt-witten- berg.de; Luther-brochures: 00-49-391-5677080, e-mail: lmg@lmg-sachsen-an- halt.de, www.lmg-sachsen-anhalt.de; Oranienbaum: tel. 00-49-34904-22520, e-mail: stadtinfo@oranien- baum.de, www.oranienbaum.de. Passagiers van British Air ways die zich op een lucht haven storend gedragen of een medewerker van de luchtvaart maatschappij beledigen, krij gen voortaan een gele kaart. Met de kaart waarschuwt British Airways dat de passagier niet in het vliegtuig zal worden toege laten of zelfs de politie zal wor den gebeld als het gedrag niet wordt aangepast. In september 1998 voerde de maatschappij al de gele kaart in voor gebruik in de lucht. De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antil len, drs. Carel de Haseth, heeft het eerste exemplaar ontvangen van de videoband Monuments of the Dutch Caribbean. Op de 36 minuten durende band wordt aandacht geschonken aan de monumentale gebouwen op Aruba, Bonaire en Curagao. Het commentaar tijdens de beelden is in het Engels, maar er zijn ook plannen voor versies in het Ne derlands, Duits en Papiaments. Reizen naar East Midlands in het hart van Engeland is makkelijker geworden door de luchtverbinding met Schiphol. Op zaterdag heeft de lucht vaartmaatschappij Bmibaby één vlucht, op alle andere dagen zijn er drie. Bmibaby vliegt met een Boeing 737. Er zijn tickets vanaf 20 euro (exclusief toesla gen). East Midlands ligt op 19 minuten van Derby, 28 van Lei- cester, 30 van Nottingham en 60 van Stratford-Upon-Avon. Bmibaby vliegt naar 22 Europe se bestemmingen en wil dat aantal in het voorjaar uitbrei den naar 31. T Takantiegangers die Dene- V marken op hun lijstje heb ben staan en op zoek zijn naar een vakantiewoning, kunnen de Novasol-brochure voor het vol gend jaar aanvragen. Op bijna negenhonderd pagina's worden ruim zesduizend particuliere vakantiehuizen beschreven. De huizen zijn, met veel foto's, ook op internet te zien, www.nova- sol.nl. Via de website kan de gratis brochure worden aange vraagd. Dat kan ook telefo nisch, tel. 0134677730. Deze maand verschijnen ook nog de 2003-brochures met het aanbod in Noorwegen/Zweden en Mid den-Europa. Voor een bedrag van bijna 600 miljoen euro gaat de Deutsche Bahn tot eind 2004 bijna 6000 stations verbeteren en verfraaien. Ook wordt de be veiliging onder de loep geno men. De nadruk zal worden ge legd op betere wachtruimten, modernere toiletten en adequa tere bewegwijzering. Zo'n tweehonderd voetgangerstun nels krijgen meer licht, maar worden ook voorzien van aan gename geurtjes. Sinds deze week is het moge lijk voor 19 euro per persoon (vanaf prijs) van Schiphol naar Parijs (Charles de Gaulle) te vliegen. De tickets zijn te koop bij de Haarlemse onderneming Airtrade en bij de reisbureauke tens waarmee dit bedrijf sa menwerkt. De vluchten worden uitgevoerd met een Boeing 777 van de Braziliaanse luchtvaart maatschappij Varig, die plaats biedt aan 281 passagiers. Ver trek dagelijks vanaf Schiphol: 20 uur; vertrek vanuit Parijs 15.50 uur. Via internet wordt het aangeboden via Vliegwinkel.nl en Schiphol.nl Snelle boekers voor een over tocht van Oostende of Calais naar Dover met de hoverspeed kunnen volgend jaar kortingen krijgen die oplopen tot vijftig procent. Dat geldt voor het hele jaar, maar er moet wel vóór 31 januari worden geboekt. De snelste ferry over het Kanaal doet over Oostende-Dover on geveer twee uur en over Calais- Dover minder dan een uur. De korting geldt voor een auto met maximaal vijf inzittenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33