Elk stuk speelgoed heeft weer een ander verhaal Het water klettert van de rotsen W 1 uitjes Kroatië zc Nee, alle wonden van de oorlog van tien jaar ge leden zijn nog niet geheeld. Wie door Kroatië - eens deel van voormalig Joegoslavië - rijdt, ziet weliswaar geen echt totaal verwoest land, maar wel hier en daar in brand gestoken of geschoten huizen, muren met kogelga ten. Dat is materiële schade; er wordt hard gewerkt om die te herstellen. Erger is het verdriet om de 22.000 doden, om de mishandelingen, de vernederingen, de bezetting door het Servisch leger van Milosevic, die mede daar voor nu in Scheveningen te recht staat. Maar Kroatië is onafhankelijk en recht de rug. De economie floreert bepaald nog niet, buiten landse investeerders aarze len, maar toeristen komen langzaam terug. Mede dank zij de acht schitterende Na tionale Parken waarover de jonge republiek beschikt. En ze zijn allemaal anders. De steiger is klein, maar vol doende om een paar bootjes te bergen. De zijn er ook, in de loop van de middag. Met alle maal toeristen aan boord uit ha venplaats Zadar. Zij zijn nieuwsgierig hoe het piepkleine eiland, dat lijkt op een drijvend gebakje, er aan de andere kant uitziet. Een handgeschilderd houten bordje verwijst naar Plaza Beach dus dat ziet er veel belovend uit. Vanaf de heuvel, die het hart van het deels grijs witte kalksteeneiland vormt, zie je het strandje liggen. Aan een mooie blauwe baai, een uit nodiging als het ware om je er neer te vlijen, en vervolgens een duik in de spiegelgladde Adria- tische Zee te nemen. Van dichtbij blijkt dat strand echter met grote kiezels bedekt te zijn, niet zo lekker om op te liggen. Strandstoelen zijn er ui teraard niet. Maar de lucht is er schoon, de natuur is er puur, de stilte is er bij wijze van spreken te horen, het is een bijzondere ervaring. Ja, ook het zwemmen in de zee, er op blote voeten over de keitjes heenstrompelend en glijdend. Dat is zoiets als op (hardgekookte!) eieren lopen. Maar je lekker laten drijven in het heldere, diepblauwe water maakt alles goed. Het eilandje, vlakbij het veel grotere Dugi Otok, is er een van de ruim 140 voor de kust van Kroatië. Tien ervan behoren tot het Kornati Nationaal Park. Omdat ze, met hun lichtgrijze zachte Karst-kalksteen, door erosie gevormd en genoemd naar het deels in noordelijk Kroatië en deels in Slovenië en noordoost-Italië gelegen Karst- gebergte, wel heel representa tief zijn voor dit bijzondere ge bied. De overlevering zegt dat het gebergte gebouwd is met de stenen die God over had nadat hij de aarde had geschapen. Hij zou ze willekeurig achter zijn rug hebben weggegooid, zo die bijzondere slinger van meer dan 140, meestal ronde eilandjes creërend. Meren Dat is één Nationaal Park, een groep schattige eilandjes. Maar Kroatië heeft er meer. Het be roemdste Nationale Park is on getwijfeld dat van de Plitvice Meren, halverwege Karlovac en Zadar. Vijftien meren, die prak tisch achter elkaar, maar alle maal op verschillende hoogte liggen. Dat levert een hoop wa tervallen en geruis opHet laagstgelegen meer bevindt zich Het Kornati park: vanaf de kalkstenen top van het ene eiland heb je een prachtig zicht op andere eilandjes en de pleziervaart ertussen. foto's Rob de Vries Kroatië was met Slovenië het eerste land dat, in 1991, onafhan kelijk werd van het na de dood van Maarschalk Tito (in 1980) snel uiteenvallende Joegoslavië. Het leidde tot oorlog met het Ser vië van Milosevic, dat een groot deel van Kroatië bezette en daar stevig huishield. Eerste president van Kroatië was de nogal dictato riaal regerende Franjo Tudjman, die in 1990 aan kanker overleed. Hij werd opgevolgd door Stipe Mesic, populair, en een democraat in hart en nieren. Kroatië (anderhalve keer zo groot als Nederland) ligt tussen Slove nië in het Westen, Hongarije in het Noorden, Bosnië-Herzegowina in het Oosten en - met een kustlijn van 1778 kilometer - vooral de Adriatische zee in het Zuiden. Kroatië telt 4.8 miljoen inwoners. Per auto is Kroatië bereikbaar via Oostenrijk of Italië en vervolgens Slovenië. De wegen in Kroatië zijn over het algemeen goed. Je kunt er ook per vliegtuig komen; met Croatia Airlines vlieg je van Schip hol naar hoofdstad Zagreb, en eventueel door naar een van de plaat sen aan de kust zoals Zadar. Betaalmiddel in Kroatië is de kuna, ongeveer 30 eurocent. Je kunt overal kuna's pinnen. Niet te veel, èn alles opmaken, want in Neder land heb je er niets meer aan! Meer informatie over vakantie in Kroatië is te vinden op website www.kroatischverkeersbureau.nl of via telefoonnummer 0900- 2022102. Een goede reisgids is Kroatië van uitgever Dominicus, geschreven door Guido Derksen. Prijs €19,95. Zagreb Karlovac /QPijeka K NP Plitvicka jezera NP Paklenica Zadar NP Krka .Sibenik NP Kornati O e ADRIATISCHE ZEE op 3 8 meter boven de zeespiegel maar het hoogstgelegen op niet minder dan 637. Dan ontstaat een cascade, dat is een trapsge wijs verlopende reeks waterval len. Een wereldwonder, die wallen van water die van de Karstrot- sen naar beneden kletteren in weer een volgend meer, dat ge vuld is met prachtig, spiegel glad blauw-turkooizen water. Split Dubrovnik - m. Meren, die vérder grote hoeveel heden vis, zoals forellen, huis vesten. Daar mag niet op gevist worden. Gezien de hoogtever schillen moet je redelij k ter been zijn en over een beetje conditie beschikken, maar dan zijn er prachtige wandelingen door het ook met weelderige bossen be dekte Nationaal Park te maken. Soms over bospaden, soms over speciaal aangelegde plankiers. De rivier Krka stort zich met veel geraas naar beneden. Deze attractie, die terecht op de Werelderfgoedlijst van de Unes co staat, trekt dagelijks 5000 tot 6000 bezoekers, voor 70 Kroati sche kuna (10 euro) kun je er naar binnenen daarvoor mag je hier en daar ook met een pontje zo'n meer over. Een weer heel ander Nationaal Park is dat van Paklenica, voor al geconcentreerd in en om twee kloven in het Velebit-gebergte, een Karstmassief van 150 kilo meter lengte. De imposantste van die twee kloven en drukst- bezochte is de Grote Paklenica, met z'n enkele meters brede en langzaam naar een plateau om hoog lopende wandelpad tussen twee honderden meters hoge grijze rotswanden in. Rotswan den die steil omhoog lopen maar kennelijk juist daarom een uitdaging vormen voor berg sporters. Op vele plekken zie je klimmers tegen de rotswanden 'geplakt'. In een van de rots wanden zit een dubbele houten deur! Toegang tot een atoom- schuilkelder in de rots. Ooit is er aan begonnen tijdens de Koude Oorlog in de jaren vijftig van de vorige eeuw, maar hij is nooit afgebouwd. Krka Ook bestaand uit een 'canyon' maar toch weer heel anders dan die ruige in Paklenica is het Na tionaal Park van Krka, vlakbij het stadje Sibenik. Door deze kloof raast en ruist het water van de rivier de Krka. De ruim zeventig kilometer lange rivier verliest 242 meter hoogte en met name in het Nationaal Park le vert dat spectaculair waterval werk op. In elk geval een park waar je je prima kunt vermaken en waar je, als je dat wilt, nog een leuke boottocht kunt mee pakken, die onder meer stopt bij het piepkleine eilandje Visovac met z'n door jonge monniken bewoonde Franciscaner kloos ter. Heeft Kroatië de toerist meer te bieden dan die Nationale Par ken.? Jawel, ook een serie iets minder interessante natuurpar ken en beschermde natuurge bieden (het land bestaat ten slotte voor veertig procent uit bos), maar ter afwisseling is een bezoek aan het strand (geen zand, maar kiezels of basalt blokken) of een van de aardige stadjes natuurlijk wel leuk. Zadar (90.000 inwoners) is een havenstad die met z'n vele eeu wen oude Romaanse architec tuur, z'n gezellige met glimmen de marmeren tegels geplaveide grote winkelstraat (de Siroka Ulica), z'n terrasjes, z'n Medi terrane sfeer, zeker het bezoe ken waard is. Andere leuke maar veel kleinere plaatsen zijn bijvoorbeeld Skradin en Vodice, ook allebei aan het water gele gen. Overnachten kun je in Kroatië op een van de vele campings (er zijn er ook nogal wat voor natu risten) in een kamer bij particu lieren (daar verwijzen bordjes met 'sobe' heen) en uiteraard in hotels. Maar: bij die hotels is het oppassen geblazen. Er zijn er niet zo verschrikkelijk veel. Er is wat verwoest tijdens de oor log. Hotels namen toen vluchte lingen op. Kamers raakten daardoor logischerwijs een beetje uitgewoond. Sommige maken die indruk nog steeds. Zoals in Zadars meest prominente hotel, het Konova le. Dat kan in een deel van z'n kamers de drie sterren, waar mee het hotel zich tooit, in de verste verte niet waar maken. In een gemiddeld Kroatisch ho tel is verder het eten vaak niet best, ongezellig ook, in zo'n te fel verlichte eetzaal waar je ge acht wordt zo snel mogelijk weer weg te zijn. Beter niet bin nengaan, maar een gezellig res taurantje opzoeken! Rob de Vries Bij binnenkomst in Antiek-Speelgoed- Museum Lientje in Middelburg is de eerste reactie wellicht: wat is het hier klein! Wat oppervlakte betreft is dat zeker waar. Toch is er veel te zien in de negen vitrines. Zoveel dat een uur zo voorbij is. Met een papieren rondleiding in de hand, krijgt de bezoeker veel achtergrondinfor matie over de poppen, serviesjes en al het andere speelgoed. Eigenares L. Laven is in de buurt om verdere vragen te beantwoor den. ,,Elk voorwerp in de collectie, hoe klein ook, heeft een verhaal. Daarom ben je hier echt wel even zoet als je alles wil weten." In de eerste vitrine staan de oudste poppen van het museum. Deze dateren uit de perio de 1750 tot 1780. Ze hebben nog hun origi nele kleertjes aan. Het is moeilijk voor te stellen dat die al zo'n 250 jaar oud zijn. Tus sen de poppen ligt een zilveren rinkelbel. Mensen hingen die vroeger in de wieg ter be scherming van de baby. De belletjes zouden boze geesten op afstand houden en het pa relmoer dat in de rinkelbel verwerkt is, zou ziektes verdrijven. Oudere kinderen hingen de rinkelbel om hun hals. Met het fluitje wat erop zit, kon het kind in gevaarlijke situa ties de aandacht trekken. In een andere vitrine staat een opvallende pop. Zij heeft namelijk een sigaret in haar mond. Het lijkt onvoorstelbaar dat kinde ren vroeger zo'n pop kregen. Laven legt uit dat in die tijd nog niet bekend was dat roken ongezond is. „Natuurlijk wil je je kind het goede voorbeeld geven. Nu algemeen be kend is dat roken slecht is, geeft niemand zo'n pop meer cadeau." Voor de kinderen is er ook speelgoed waar mee ze echt mogen spelen. Daarnaast houdt Laven de kinderen bezig met een klein speurtochtje. Het idee daarvoor is heel sim pel. Op het toegangskaartje is een pop afge beeld die ook ergens in het museum staat. Weten de kinderen de pop te vinden, dan krijgen ze een doosje snoepjes. „Niet alleen de kinderen willen spelen, hoor. Laatst ging er een man languit op de grond liggen, zodat hij het winkeltje in één van de vitrines goed kon zien. Hij zei dat hij daar vroeger nog mee had gespeeld. Het is dat het winkeltje achter glas staat, anders was het zeker niet bij kijken gebleven." Volgende maand bestaat Antiek-Speel goed-Museum Lientje drie jaar. Wat bij La ven begon als een hobby, is uitgegroeid tot een compleet museum. „Ik verzamel allerlei soorten speelgoed, als het maar van voor on geveer 1950 is. Natuurlijk is jonger speel goed vaak ook heel mooi, maar dat past ge woon niet in het geheel. Daarom zul je hier nooit een barbie aantreffen." Britta Janssen Openingstijden Antiek-Speelgoed-Muse um Lientje in Middelburg: dinsdag, woens dag, donderdag en iedere eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur en op af spraak. Rolstoel toegankelijk. Entree is 2,30 per persoon, kinderen tot en met drie jaar gratis. Verdere informatie: Antiek-Speelgoed-Museum Lientje, Goese Korenmarkt 7, 4331 HT Middelburg, tel. 0118-623819. L. Laven met een deel van de collectie van het Antiek-Speelgoed-Museum Lientje. foto Ruben Orecl J f zaterdag 16 november 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31