De orang-oetan legt het af tegen corrupte bestuurders Een verminkte vagina als maagdelijkheidsgarantie 80 miljoen vrouwen Gekust 29 S C-s X> Campagne tegen vrouwenbesnijdenis Jakarta Het opvangcentrum voor orang-oetans in Bukit Lawang is een toeristische attractie geworden. foto Theo Haerkens/GPD Leuser nationaal park 1 MINDANAO FILIPPIJNEN Zuidchinese Zee SABAH IRIAN JAY A SULAWESI (NWGUINEA) (CELEBES) KALIMANTAN (BORNEO) BURU MADURA SERAM MADURA SUM8AWA JAVA LOMBOK FLORES 0A/£Sl E BALI SUMBA - TIMOR V Indische Oceaan "l932 1980 verhouding k 1990 2000 V'x-.V 1 Nj I I Het Leuser Nationaal Park in het noorden van Sumatra is I het grootste beschermde natuur gebied in Zuidoost-Azie. Het is het enige gebied in Indonesië waar de tijger, de olifant, de orang oetan en de Aziatische neushoorn nog samen voorko men. Ondanks die bescherming, die deels wordt betaald door de Europese Unie, bedreigt illegale houtkap het park in zijn voortbe staan. Achter elkaar klauteren toeristen deglibberige helling op bij orang-oetancentrum Bukit Lawang aan de rand van het Leuserpark in het noorden van Sumatra. Er klinkt gekraak en voor de bezoekers zich realiseren wat er gebeurt, zwiert een kolossale rode aap dwars over het pad naar een platform waar melk en bananen worden uitgedeeld. Elke ochtend en namiddag krijgen orang oetans die gered zijn uit de achtertui nen van de rijken in Indonesië hier wat extra voer. De beesten zijn na ob servatie en medisch onderzoek in het wild uitgezet. Het sobere eten moe digt hen aan zelf in het oerwoud fruit en bladeren te zoeken. Het opvangcentrum bestaat sinds 1973 en in die periode zijn 153 dieren uitgezet. Een deel heeft zijn weg ge vonden en komt nooit meer op de voederplek. Andere zijn door tijgers opgegeten, ziek geworden of dom weg verongelukt. Het dorpje Bukit Lawang dankt zijn bestaan aan de mensapen. Het oer- ang-oetanopvangcentrum trekt veel toeristen en aan de oever van de Bo- horok floreert een toeristenhonk met eenvoudig logies, eethuisjes, winkel tjes en internetcafés. Aan de andere kant van de bergen, in het hart van het Leuserpark, ligt aan de rivier de Alas het onderzoekscen trum Ketambe. Onderzoekers bestu deerden hier jarenlang hoe het de orang oetans vergaat die er jaren ge leden werden teruggezet. Tot vorig jaar wisselden wetenschappers uit Nederland en andere landen elkaar af. Maar door de onafhankelijk heidsstrijd in Atjeh, waar het groot ste deel van het natuurgebied ligt, is dat te riskant geworden. Er lopen al leen nog Indonesische studenten sta ge en een kleine staf houdt het kamp overeind. Stropers Het Leuserpark is onderdeel is van een immens bergachtig gebied van 2,7 miljoen hectare - tweederde van Nederland - waar kleine stroompjes kolkende rivieren vormen, die uit monden in zompige moerassen. Hier floreert het tropisch regenwoud in al zijn schakeringen. Het park telt 176 soorten zoogdieren, 320 vogels, 194 reptielen en amfibieën en ruim 5.000 soorten planten waaronder de raffle- sia, de grootste bloem ter wereld. Het park wordt beheerd door de Leu ser Manegement Unit (LMU), een sa menwerkingsverband van de Euro pese Unie en Indonesië, dat strijd levert met stropers en houtbedrijven die illegaal werken. Van de eeuwen oude oerwouden op Sumatra is nog maar een fractie over. De rest is geof ferd aan de economische ontwikke ling die dictator Soeharto tot hoogste prioriteit verhief. Hij deelde kapcon- cessies uit om zich te handhaven, het leger en bevriende Chinese zakenlui profiteerden ervan. Beschermd of niet, ook uit het Leu serpark wordt hardhout nog steeds met vrachtwagenladingen tegelijk weggehaald. „Kijk hier staan nog een paar stronken. De stammen zijn zaterdag 16 november 2002 daarlangs naar de rivier gesleept." Syawaluddin Umar, bioloog bij de LMU, toont een alweer bijna dicht gegroeid sleepspoor naar de kolken de rivier. De bomen op de rivieroevers gingen als eerste voor de bijl, waardoor de orang oetans hun leefgebied verlo ren. Volgens de Wereldbank zijn de regenwouden in Sumatra over tien jaar weg als het zo doorgaat, de vreedzame fruiteters is dan hetzelfde lot beschoren. Maar het gaat om meer. De bossen voorkomen in de natte tijd overstromingen en aard verschuivingen en in de droge tijd watergebrek. Ook houden oerwou den het broeikasgas kooldioxide (co2 vast en beschermen zo het klimaat. Corruptie Via particuliere organisaties pro beert de LMU de bevolking aan zijn zijde te krijgen en de autoriteiten on der druk te zetten om de jungle te sparen. Intensievere landbouw, vis- kwekerijen en schapenteelt helpen de mensen aan alternatieve inkom sten zodat ze geen bos meer rooien voor nieuwe akkers. De EU en de Indonesische overheid hebben samen vijftig miljoen euro in het project gestoken met als doel het Leuserpark en het eco-systeem waar het deel van uitmaakt veilig te stel len. Het project draait nu vier jaar en moet met twee jaar worden verlengd om volledig te worden overgedragen aan een Indonesisch managements- team. Daarover wordt binnenkort in Brussel besloten. De LMU zoekt nu zestig 60 miljoen euro om dat team in de toekomst onafhankelijk te laten functioneren. De wetgeving in Indonesië is strikt genoeg om de oerwouden te bescher men, maai- hebzucht en corruptie on dermijnen de wetshandhaving. Niet zelden zitten bestuurders en het machtige leger zelf diep in de illegale activiteiten. Onder het mom van vooruitgang leggen ze wegen aan waarbij ze hun zakken vullen met be langen in de houtindustrie, de we genbouw én de palmolieplantages die op de vrijkomende ruimte wor den aangelegd. In andere gevallen kijken bestuurders in ruil voor een nieuwe auto even de andere kant uit. „De schade van illegale houtkap is niets in vergelijking met de gevolgen van het aanleggen van wegen", bena drukt directeur Mike Griffiths van de LMU. De organisatie verzet zich daar met hand en tand tegen omdat openleggen van het gebied alleen de houtbedrijven ten goede komt. Die strijd verloopt niet zachtzinnig want er staan grote belangen op het spel. Doodsbedreigingen zijngeen uitzon dering; wie in Indonesië de natuur beschermt, heeft vele vijanden. Technisch adviseur dr. Yarrow Ro bertson wankelt tussen hoop en vrees. „We zien wel wat gunstige te kenen, maar uiteindelijk zijn er an dere prioriteiten." Hij realiseert zich dat de bossen een goudmijn vormen. „We vechten een verloren strijd", verzucht hij. „Je moet het oerwoud zien als een bank waarvan de deuren open staan. Natuurlijk wordt die be roofd Theo Haerkens De verhalen zijn gruwelijk, de pijn on voorstelbaar. En toch worden Somali sche meisjes nog steeds besneden. Ook in Ne derland. Om illegale besnijdenis tegen te gaan worden voorlichtingscampagnes ge houden. Jk was zeven jaar en ik verheugde me er echt op. Een paar klasgenootjes waren al besne den en zij kregen nieuwe jurken. Er werd feest gevierd. Toen kwam de dag van mijn be snijdenis. Die pijn vergeet ik nooit meer, die is niet uit te leggen." Het verhaal van de nu 33-jarige Leyla Hersi is voor veel Somalische vrouwen herkenbaar. Meer dan negentig procent van de vrouwen in Somalië is besneden. In dit Afrikaanse land komt de meest ingrijpende vorm voor: infu- bilatie. Dat betekent dat op jonge leeftijd, tussen de vijf en de acht jaar, de clitoris en de kleine en grote schaamlippen worden wegge sneden. „Zeven dagen lang moest ik blijven liggen. Mijn benen werden met touw aan el kaar gebonden zodat de hechtingen niet los gingen. Ik moest op mijn zij plassen. En dat deed enorm veel pijn, plassen langs een wond." Leyla Hersi, nu zelf moeder van twee doch ters, weet het zeker: haar dochters mogen dit niet meemaken. „Nooit!Maar haar moeder, die nog in Somalië woont, denkt daar anders over. „Ik ben met mijn dochters in Somalië geweest. Mijn moeder vroeg meteen: 'Wan neer laat je ze besnijden?' Ze vond het erg moeilijk om te begrijpen dat ik dat niet wilde. Ze schaamt zich voor de rest van het dorp." Druk van de familie is vaak een van de rede nen dat Somalische meisjes nog steeds besne den worden. Ook in Nederland. Om deze ille gale besnijdenissen te voorkomen, werkt Leyla Hersi nu mee aan een grote voorlich tingscampagne van de GGD en het Centrum voor Buitenlandse vrouwen in Tilburg, de stad met de grootste Somalische gemeen schap van Nederland. Deze lokale campagne is onderdeel van het landelijke proefproject van de Stichting Pharos, kenniscentrum vluchtelingen en gezondheid, en de Federatie van Somalische Associaties in Nederland. Volgens Marina Hendriks van Pharos komt vrouwenbesnijdenis overal in Nederland voor. „Maar Hoe vaak en op wat voor schaal? Dat is heel onduidelijk, maar de geruchten zijn hardnekkig." Zo zouden er vrouwen in Nederland rondreizen die op verschillende plaatsen besnijdenissen uitvoeren. Ook gaan meisjes naar Italië of Engeland om daar be sneden te worden. Leyla: „Somalië was vroe ger een kolonie van deze landen. De artsen daar kennen de traditie." Ook projectcoördinator Ity Joris van de GGD durft het aantal Tilburgs Somalische meisjes dat illegaal besneden wordt niet te schatten. „Maar elk meisje is er een te veel. Het is zo'n afschuwelijke verminking. Het valt in Ne derland onder kindermishandeling." Maar ondanks het feit dat besnijdenis straf baar is, is in Nederland nognooit iemand ver oordeeld; aangifte wordt ook zelden of nooit D66-kamerlid Boris Dittrich vindt dat poli tie en justitie veel harder moeten optreden te gen vrouwenbesnijdenis. Het voorstel van Dittrich om een gevangenisstraf van vier jaar op vrouwenbesnijdenis te zetten en ook ou ders die hun dochter in het buitenland laten besnijden strafbaar te stellen, kreeg vorig jaar weinig steun. De overheid heeft wel geld uitgetrokken voor voorlichting. Huisarts Greet Wolffensperger en haar assis tente Sylvia de Ruiter zien in hun Tilburgse praktijk veel besneden Somalische vrouwen. „Ik ben heel wat gewend, maar de eerste keer dat ik een besneden vrouw zag, schrok ik echt. Allemaal littekenweefsel. Het is echt een afschuwelijke verminking", vertelt De Ruiter. Zij en Wolffensperger kennen de com plicaties van infubilatie. „Menstruatiepro- blemen. En meisjes die op het punt staan om te trouwen zijn vaak bang. 'Hoe groot is een man?' vragen ze." Meestal worden ze dan doorgestuurd naar een gynaecoloog voor een hersteloperatie. „Er kan niet veel hersteld worden, het gaatje kan alleen wat groter worden gemaakt. Want een pink kan er niet in. En dan nog gebeurt het dat vrouwen zich na een bevalling weer opnieuw dicht laten maken." Om bij Nederlandse artsen, verloskundigen en andere zorgverleners de kennis over vrou wenbesnijdenis te vergroten, gaat de GGD in Tilburg aan hen ook voorlichting geven. „Ze moeten weten hoe te handelen, leren signalen te herkennen en het onderwerp bespreekbaar te maken. Maar het is lastig om artsen er voor te porren. Ze hebben vaak al zoveel aan hun hoofd", weet projectcoördinator Ity Joris. Maar eerst is de Somalische gemeenschap in Tilburg zelf aan de beurt. De voorlichting wordt niet gegeven door medewerkers van de GGD. maar door Somalische voorlichtsters en sleutelfiguren uit de gemeenschap zelf. „Want alleen met: 'Het is verboden in Nederland' ben je er niet", weet Leyla Hersi. ,Het is bovendien zo'n oude traditie en de on wetendheid is groot. De reden voor besnijdenis is van oudsher het maagdelijk blijven. Besnijdenis zou een meisje beschermen en seks voor het huwelijk voorkomen. Het is een jarenlange traditie en in Somalië de norm. Een onbesneden meisje is een schande voor haar familie en een be sneden meisje wordt schoon en hygiënisch gevonden. De gevolgen van vrouwenbesnijdenis zijn talrijk. Zo is de kans op infecties groot, de menstruatie is pijnlijk en bij bevallingen is de kans op complicaties groter. Hersi: „In So malië overlijden ook veel baby's bij de ge boorte. Normaal gesproken is de vagina elas tisch, er moet een babyhoofdje door. Maar na besnijdenis is de huid niet meer elastisch en rekt dus niet goed mee. Daar loopt de baby het gevaar tijdens de geboorte te stikken." Jessica Maas Meer dan tachtig miljoen vrouwen en meisjes in de wereld zijn besneden. Vrouwenbesnij denis komt voor in twintig Afrikaanse landenin Azië en het Midden Oosten. In Somalië, Dijbouti, Noord-Soedan en Mali worden bijna alle vrouwen besneden. Meestal gaat het om de zwaarste variant, infibulatie. Daarbij worden eerst de clitoris en - een deel van - de kleine schaamlippen weggesneden en vervolgens de grote schaamlippen ruw gemaakt of deels weg gesneden Daarna worden de wondranden aan elkaar vastgemaakt, met een opening ter grootte van de kop van een luciferhoutje als urinegaatje. Lichtere vormen van vrouwenbesnijdenis die ook voorkomen zijn clitoridectomie, waarbij alleen de clitoris geheel of gedeeltelijk wordt weggesneden en incisie, waarbij alleen een sneetje inde kittelaar wordt gemaakt. In Nederland zijn alle vormen van vrouwenbesnijdenis verboden. Het valt volgens het Wetboek van Strafrecht onder opzettelijke mishandeling en onder het onbevoegd uitvoeren van de geneeskunst. Jakarta is een boeiende stad met meer dan tien miljoen in woners samengeperst op de op pervlakte van de provincie Utrecht. Het is altijd een genoe gen de drukte en vervuiling even achterjetelaten.Ikhadmedeze keer extra verheugd omdat de reis ging naar het Leuserpark in het noorden van Sumatra: frisse lucht en een tocht door het tro pisch regenwoud. Met een man of vijf trokken we er op uit. „Petten op en de broekspijpen in de kousen", in strueerde de gids, want overal zijn kleine kriebel beesten die je beter weg kunt houden. Eerst moesten we de onderbenen nog even insmeren met petroleum: tegen de bloedzuigers. Licht verontrust stroopte ik mijn broekspijpen op, doopte beide handen in het stinkende goedje en smeerde het zorgvuldig over kuiten en schenen. Mmm, dat rook niet erg naar onaangetaste natuur! Zoals het hoort, had onze gids een fors kapmes bij zich, waar mee hij af en toe een liaan af hakte die de weg versperde. Enorme bomen zorgden voor aangename schaduw en de gids wees op zaken die we anders over het hoofd hadden gezien. „Hier hebben wilde zwijnen rondgewroet," Een eindje ver der: „Kijk, sporen vaneen hert!" Ondertussen plukte de begelei der achter me een bloedzuiger van mijn broek. Geroutineerd rolde hij die tussen duim en wijsvinger en gooide hem tussen de struiken. We waren nauwelijks een paar passen verder of de man achter me plukte zo'n parasiet van mijn overhemd. Er zat er ook nog een op mijn sokken. „Je sokken zijn wel een beetje dun", meende onze begeleider, nadat hij er opnieuw een had verwij derd. Deze keer was dat een beetje te laat, gezien de bloed vlek die achterbleef. Bloedzuigers leven op de met humus bedekte ondergrond van het regenwoud. Ze zitten op de bladeren en tasten in het niets naar een lift en voedsel. Met twee zuignappen verplaatsen ze zich behoorlijksnel. Alsacroba- ten die een handstand doen, op him voeten landen en vervol gens weer op hun handen te recht komen. Plotseling stopte ons gezel schap: orang-oetans! Waar dan? Nou, daar achter de tweede tak van die hele rechte boom en dan een beetje naar links. Orang- oetans zijn op gorilla's na de grootste mensapen en met hun rode pels steken ze behoorlijk af tegen het groen. Toch waren ze lastig te zien, want ze zaten wel dertig of veertig meter hoger tussen de bladeren. Terwijl we ze rustig bekeken, rukten de bloedzuigers op. Toen ik er een van mijn mouw afpluk te, leekhet beest daar weinig be zwaar tegen te hebben. Hij zoog zich onmiddellijk vast aan mijn duim. Dat was niet zo'n prettig gevoel en de enige remedie was flink langs een boomstam vegen tot hij los liet. De gids wees op eekhoorns, klei nere apen en bijzondere vogels die ik wel hoorde maar niet zag. Bij de rivier namen we even pauze. Een mooie gelegenheid om de schoenen Uit te trekken en de voeten te inspecteren op bloedzuigers. Nou, die waren er ook. De beesten zijn rekbaar als elastiek en wringen zich door de kleinste opening naar binnen. Je voelt ze niet, maar het is geen prettig gezicht als een trio bloedzuigers uitgerekend op jouw voet de lunch gebruikt. Na verwijdering - onze gidsen wa ren daar erg handig in - bleef het bloed rijkelijk vloeien, want de beesten spuiten een anti-stol- lingsmiddel in voor optimale toevoer van het vloeibare voed sel. Toen we onze trip vervolgden, voelde ik een rare gevoelloze bobbel op mijn hals. Als ik die beet pakte en eraan trok, gaf hij mee, maar ik had niet het idee dat het alleen wat opgezwollen vel was. Onze gids vond het wel amusant: ondanks pogingen ze baas te blijven, was er toch een bloedzuiger in geslaagd de dik anderhalve meter over mijn broek en overhemd af te leggen en zich op mijn keel te installe ren. Hij plukte de parasiet van mijn hals en meldde vrolijk dat er niets aan de hand was: „Hij heeft je alleen maar gekust! Theo Haerkens Het bijvoeren van in het oerwoud teruggezette orang-oetans in Bukit Lawang. foto Theo Harkens/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29