Verzwakt FNV zoekt de aanval De kogel zal er altijd in blijven zitten PZC De macht van de vakbeweging Portier The Matrixx ging-" f zaterdag 16 november 2002 De FNV begint aan een ware krachtmeting. De vakcen trale denkt machtig genoeg te zijn om de uitslag van de Tweede-Ka merverkiezingen van 22 januari té kunnen beïnvloeden; met een links kabinet zou de vakcentrale betere afspraken kunnen maken over de WAO en loonmatiging. Maar de FNV is verzwakt door in terne strubbelingen en een finan ciële crisis. De bonden hebben grote moeite om nieuwe leden te winnen en hun oude leden vast te houden. FNV-voorzitter De Waal spreekt dreigende taal, maar kan zijn organisatie nog wel een vuist maken? Zelden werden er in de tempel van de poldereconomie, het SER-ge- bouw, zulke dodelijke blikken uitge wisseld als afgelopen weekend, na het mislukte overleg over een nieuw soci aal akkoord. Voorman Jacques Schra- ven van de werkgeversvereniging VNO/NCW maakte tijdens de afslui tende persconferentie bekend dat hij de FNV niet langer steunde op het ge bied van de WAO. FNV-voorzitter Lo- dewijk de Waal keek alsof hij door de bliksem werd getroffen. „Die bekentenis van Schraven kwam volslagen onverwacht. Vlak voor de persconferentie hadden we nog afge sproken samen op te trekken", zegt Agnes Jongerius, hoofdbestuurder van de vakcentrale. Enkele dagen later, als de eerste emo tie is opgetrokken, spreekt Jongerius van een 'onverstandige actie'. De werkgevers beseffen toch dat ze ver der moeten met de FNV? Er moeten in het belang van de werkgelegenheid afspraken komen over loonmatiging. Jongerius: „De werkgevers weten toch dat het WAO-dossier voor ons het gevoeligste dossier is." De polder maakt water. De haperende economie heeft een einde gemaakt aan de gesmeerde wijze waarop vak centrales, werkgevers en overheid ja ren achtereen consensus bereikten over het sociaal-economisch beleid. De verstoorde verhoudingen tussen de sociale partners kwamen in volle hevigheid naar buiten na afloop van twee dagen onderhandelen in het SER-gebouw. Werkgevers en werkne mers staan weer ouderwets tegenover Grote onderwijsstaking te Zutphen in 1999. De stakingsbereidheid van de FNV-leden is traditiegetrouw niet groot; Door de decennialange oefening in redelijk heidvan de sociale partners is er in Nederland geen sprake meer van een militante vakbondscultuuur. foto Vincent Jaxmink/GPD elkaar. De verhoudingen tussen de FNV, de grootste vakcentrale van het land, en het demissionaire kabinet staan op een dieptepunt. Demissio nair premier Balkenende verwijt de FNV 'politieke spelletjes' te spelen. De Waal noemt dit verwijt 'kletspraat' en 'een minister-president onwaar- dig'. Somber Intussen stapelen de problemen zich op. De economie stagneert al lange tijd en de vooruitzichten zijn zonder meer somber. Nederland tuimelt op de ranglijstjes gemeten naar concurren tiekracht. De wei'kloosheid schiet omhoog. Het nabije jaar 2003 wordt voor talloze Nederlandse huishou dens een annus horribilis. Want ga maar na: het kabinet zet in op koop- krachtbehoud. Dat oogt vriendelijker dan het is. De koopkracht van hon- derdduizenden gezinnen wordt volgend jaar gesloopt door sterk stij gende ziektekostenpremies, pensi oenlasten, oplopende AO W-premies. Om nog maar te zwijgen van de inko- mensval die zo'n honderdduizend mensen gaan meemaken, als ze hun baan verliezen. Een volgend kabinet, van welke sig natuur ook, zal het komend jaar op zijn hoogst met een verbanddoos kun nen uitrokken. Echte redding valt in 2003 niet meer te veiwachten. Het fi- nancieringstekox-t loopt op en de fis cale discipline in de Tweede Kamer is zoek, nu vrijwel elke voorgenomen bezuiniging van het demissionaire kabinet-Balkenende sneuvelt. Balkenende en zijn minister van soci ale zaken, ex-CNV'er Aart Jan de Geus, hoopten een langjaiig sociaal akkoord te sluiten, een akkoord dat de hoeksteen zou moeten vormen van economisch herstelbeleid. Centraal stond daarbij loonmatiging en een ovex-eenkomst over de WAOMaar ook spaarloon, pensioenafspraken en ge subsidieerde Melkertbanen zouden deel uitmaken van het pakket. Zelden moesten de polderjongens over zo'n gecompliceerde matex-ie een totaalak koord bereiken. En dat op een moment waarop het kabinet in demis- kiezingen van januari, dan zal De Waal nog moeilijker afspraken kun nen maken met het dan zeer voor de hand liggende kabinet van CDA en WD. CD A-minister De Geus zin speelde op dat scenario toen hij deze week met spijt constateerde dat de slepende onderhandelingen over her- vox-ming van de WAO niet eerder zo dichtbij hun afronding waren. De FNV gokt op een 'winter van onte vredenheid', een seizoen waarin de opeenstapeling van lastenverzwarin gen en werkloosheid tot zo veel onvre de zal leiden, dat mensen zich vrij een- sionaire status verkeex-de en boven dien nauwelijks wisselgeld tot zijn be schikking had. Het kwam er dus niet van. In de beeld vorming is het de FNV die een langja rig sociaal akkoord heeft getorpe- deei'd. FNV-voorzitter De Waal maakte maandag voor de vorm de gang naar de bonden, maar kende de uitkomst van die raadpleging al: de kaders struikelen vooral over de WAO-voorstelien. De Waal wil nu hooguit een paar afspx-aken maken voor een noodplan voor 2003. En de hervorming van de WAO gaat wat hem betreft weer op de lange baan. De FNV vaai't een riskante koers. De Waal zal straks opnieuw moeten on derhandelen met een volgend kabi net. Komt de WD sterker uit de ver voudig laten mobiliseren. De Waal denkt krachtig genoeg te zijn om de stemming aan de vooravond van de verkiezingen te kunnen beïnvloeden en hoopt op een ruk naar links. ,,En mocht dat niet lukken, dan kunnen we nog altijd acties voeren." Wanbeleid Maar zullen dat acties zijn waarvan ondernemend Nederland wakker ligt? Kan de FNV met een groots opgezette actie tegen uitkleding van de WAO nog wel het Haagse Malieveld vol krij gen? De FNV verkeert in een crisis. FNV Bondgenoten, de grootste aan gesloten bondtevens de grootste vak bond van Nederland, dreigt bankroet te gaan als gevolg van financieel en bestuurlijk wanbeleid en het verlies aan vermogen door de sluipcrash op de aandelenmarkten De FNV heeft moeite nieuwe leden te winnen. Het aantal werkenden in Ne derland steeg de laatste jaren flink, maar de FNV prof iteex'de daar nauwe lijks van. Zeker, het aantal leden stijgt nog wel, maar niet voldoende. Vooral jongeren voelen zich niet of nauwe lijks aangetrokken tot een vakbond, met als gevolg dat het ledenbestand van de FNV in rap tempo vergrijst. De kaderleden van de FNV - dat zijn de leden die de bond vertegenwoordigen op de werkvloer - zijn geen goede af spiegeling meer van het personeel. De werkgevers vragen zich openlijk af met wie ze in de toekomst de loonon derhandelingen moeten voeren. Met de kaderleden? Of toch maar liever rechtstreeks met de ondernemingsra den? Want hoe representatief zijn de bonden eigenlijk nog voor hun werk nemers? De stakingsbereidheid van de leden is traditiegetrouw niet groot: door de decennialange oefening in re delijkheid van de sociale partners,! is er in Nederland geen sprake meer van een militante vakbondscultuur. Coen Teulings, hoogleraar ax'beids- economie aan de Erasmus Universi teit Rotterdam, meent dat FNV-voor zitter De Waal in de voorbije week vooral voor de bühne heeft gewerkt. „De Waal heeft veel interne proble- men. Hij weet dat de vakcentrale moet omschakelen van een beleid gericht op reële loonstijgingen naar de nul lijn. Hier rolt straks gewoon loonma tiging uit." Teulings en andere deskundigen op het gebied van ar beidsverhoudingen, schatten in dat de bonden gaan focussen op de WAO. „Spaarloon en Melkertbanen zijn symboolpolitiek. De WAO leeft echt onder de leden. De Waal heeft daar mee een helder thema te pakken. Maar er kleeft ook een probleem aan: een deel van de leden wil drastischer in grepen in de WAO dan de vakcentrale wenst." Complex Jacob Kol, macro-econoom aan de Erasmus Universiteit, betwijfelt of het stakingswapen nog is te gebrui ken. „Dat werkt tegen de bonden. Stakingen passen niet meer in deze tijd. De economie is te complex ge worden. Als een bepaalde sector stil valt door een staking, dan lopen ande re sectoren die er van afhankelijk zijn, meteen schade op. Ook burgers zijn sneller getroffen dan vroeger. Als Schiphol plat ligt, hebben direct hon derdduizend mensen daar last van. Bij een spoor-staking staat het land op z'n kop. Stakingen die de samenleving raken, wekken veel ergernis. Veel mensen wox-den daarom niet lid van een bond." Wei'knemers lijken zich ook goed be wust van de omgeving waarin hun be drijf of sector functioneert. Kea Tijdens, onder-zoeker bij het Amster dams Instituut voor Arbeidsstudies, stelt dat pure loonconflicten door gaans de aanleiding zijn voor stakin gen. „Maar werknemers nemen een groot risico als ze staken in tijden dat het economisch slecht gaat." Perioden van laagconjunctuur leve ren dan ook meestal relatief weinig verloren arbeidsdagen op. De grootste arbeidsonrust in de afgelopen drie de cennia deed zich voor in 1995,1990, 1979,1977,1973 en 1970. Dat waren jaren van behoorlijke econorxiische groei. Alternatief Kea Tijdens denkt dat de conflictueu ze sfeer in de Haagse circuits voorals nog niet is overgeslagen op de bedrij ven en de sectoren. „Ik heb nog geen signalen gekregen dat er bij CAO-on- derhandelingen sprake is van verge lijkbare conflicten. Ik vraag me bo vendien af hoe het WAO-vei\haal gekoppeld zal worden aan een loon eis." Onderzoeker Kol verwacht dat de in vloed van de FNV op ter-mijn weer zal toenemen. Maar dan dient de vakbe weging wel nieuwe instrumenten te ontwikkelen als altexrxatief voor het sta kings wapen. Kol stelt objectieve arbitragecommissies voor. Daarin zit ten deskundigen die de arbeidsmarkt en de bedrijfssectoren goed kennen. Bij een arbeidsconflict doet deze com missie een bindende uitspraak, bij voorbeeld of een specifieke looneis gerechtvaai'digd is. Op die manier hebben zo min mogelijk mensen last van de negatieve gevolgen van een staking. Ook de vorm vjan actie voeren moet veranderen, denkt Kol. Steeds minder werknemers zijn bereid met actiepet jes op hun hoofd door de straten te marchex-en. Een gemoderniseerde vakbeweging hoeft evenwel oude the ma's niet los te laten. Volgens Kol moet de FNV bij voorbeeld veel harder campagne voeren tegen de enorme sa larissen die de top van het Nederland se bedrijfsleven aan zichzelf uitkeert: „Het is toch niet geloofwaardig als een vakbondsleider oproept tot loon matiging, terwijl managers er met miljoenen vandoor gaan." Sylvia Marmelstein en Maurice Wilbrink Een nietsbetekenende ruzie twee weken geleden tot een schietpax'tij in de discotheek The Matrixx 1 in Nijmegen. Eén portier werd dodelijk geraakt, de ander raakte zwaargewond. Net terug uit het zieken huis vertelt portier Jeroen Huffels (39) uit Houten zijn verhaal,De schutter wilde stoer doenMaar hij heeft niet beseft dat hij mijn leven voorgoed heeft veran derd." Het ziekenhuisbandje zit nog om zijn pols. Net onder zijn schouder verhult een dun gaasje een gaatje. Daar, bij het sleutelbeen, kwam de kogel terecht, om zich daarna in zijn rechterschouder te boren. Zijn slokdarm net gemist, geen vitale organen geraakt. Hij heeft heel veel geluk gehad, beseft hij nu,Ik ben door het oog van de naald gekropen." De afgelopen week heeft hij zich vaak afgevraagd waarom hij de schietpax'tij wel overleefde en zijn col lega Eddie van den Akker niet. „Hij had er niets mee te maken, wilde mij en de andere portiers alleen maar helpen. Verschrikkelijk dat hij er niet meer is." Huf fels kijkt strak voor zich uit als hij over Eddie praat. Hij kende hem nog maar drie maanden, maar kon goed met hem opschieten. „Hij was zo'n goede vent, die altijd vriendelijk en netjes was. Hij wist precies hoe een portier zich moest gedragen. Maar hij had geen schijn van kans tegen de schutter." Met zachte stem vertelt hij over die nacht van zater dag op zondag. Het was gezellig in The Matrixx, waar hij sinds drie maanden als portier werkt. De bekende dj Jean dx'aaide, de stemming zat er goed in. Tegen een uur of vijf, toen het feest al een beetje tegen het einde liep, ging hij naar de hal van de discotheek. Daar hoorde hij een meisje x'uzie maken met een jongen, die haar lastig zou hebben gevallen. Huffels ging, zoals hij wel vaker deed, even poolshoogte nemen. „Het was al heel snel uitgepraat, die jongen gaf toe dat hij iets onbehoorlijks tegen haar had gezegd, en bood ook zijn excuses aan." Geen enkel probleem voor de ervaren portier, die al twintig jaar in het vak zit. Tot dat een derde, voor de betx-okkenen onbekende man, zich ermee ging bemoeien. Hij deed lastig, wilde we ten wat er was gebeurd, „Ik vroeg hem zich er niet mee te bemoeien en naar binnen te gaan. Dat deed hij, maar even later kwam hij weer terug." De jongen stond een tijdje te treiteren in de hal van de disco theek en Huffels vroeg hem of hij naar buiten wilde gaan. Toen hij dat na twee keer weigerde, zetten twee pox-tiers de amokmaker buiten de deur. „Heel rustig, zonder problemen", weet hij zich nog te herinneren. Zijn vrienden kwamen daarna verhaal halen bij de portiers en begonnen de jongen op te ruien. „Ze zei den dat hij zich niet zo op de kop moest laten zitten door die washandjespoi'tiers en vonden het belache lijk dat hij ex-uit was gezet. Ze riepen nog tegen ons dat ze wel terug zouden komen en ons neer zouden schieten." Toilet Huffels krijgt wel vaker dergelijke dreigementen naar zijn hoofd geslingei'd en was dus niet ineteen on der de indruk. „Natuurlijk ben je wel alert'', zegt hij. „Je weet dat het kén gebeuren." Toen de portier die normaal bij de deur staat, even naar het toilet ging, vroeg hij Huffels even op te letten. Met de bedreigin gen in het achterhoofd hield hij de omgeving van de discotheek goed in de gaten door de glazen pui. Er was niets bijzonders te zien, tot hij een groepje bezoe kers naar buiten liet. De deur wex'd aan de buitenkant tegengehouden en uit het niets kwam de jongen die er eex'der was uitgezet, uit de menigte omhoog. „Hij had zich waarschijnlijk op zijn hurken door het publiek gemanoeuvreei'dIk heb hem niet zien aankomen." Binnen een paar seconden was het gebeurd. Huffels zag een geweer op zich gericht en hoorde een knal. „Ik voelde een klap op mijn schouder, maar zag verder niets. Geen wond, geen bloed, helemaal niets." Hij zakte tegen de muur naar beneden en ontweek daar door het tweede schot. Pas daarna zag hij dat zijn hele T-shirt onder het bloed zat. „Het spoot er echt uit", Jeroen Hu ffels samen met zijn kinderen Bodine en Je roen tussen enkele van de bex'en die Huffels tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis kreeg. foto Jaap de Boer/GPD zegt hij„Mijn steekwerend vest, een maliënkolder met allemaal ijzeren ringetjes, hield het bloed geluk kig nog een beetje tegen." Op het moment dat hij op de grond zat, zag hij zijn collega Eddie een stap richting de deur doen. Hij wil de waarschijnlijk de deur dicht doen om de schutter te weren. Maar hij werd door de derde kogel in zijn hartstreek gex'aakt. Huffels slikt even, maar vertelt daarna rustig verder. „Ik lag op mijn rechterschouder en zag Eddie in el kaar zakken. We keken elkaar recht aan. In een paar seconden zag ik het leven uit hem wegtrekken. Toen wist ik al dat het helemaal mis was." Wat er daarna gebeurde, kan hij zich niet goed meer hei'inneren. „Ik zakte telkens weg. Ben nog wel naar de ambulance gelopen en op de brancard gaan zit ten." In het ziekenhuis bleek dat hij een slagaderlijke bloeding had. Hij verloor vier liter bloed en zweefde op het randje. De artsen herstelden één slagader en moesten de andere afsluiten. „De kogel was van lood, dat betekent dat 'ie door je lichaam zwerft en lelijke wonden kan maken. Bij mij is ie net achter de slok- darm doorgegaan en in mijn rechterschouder te rechtgekomen. Daar zal hij altijd blijven zitten", zegt Huffels, terwijl hij naar zijn rechterschouder wijst. Terwijl Huffels in het Nijmeegse ziekenhuis werd be handeld, ging rond kwart over acht in de ochtend de telefoon in Houten. Twee bekenden meldden zijn vi'ouw Sandra dat er een schietpax'tij in The Matrixx was geweest en dat Jeroen één van de slachtoffers was. Paniek „Complete paniek", beschrijft Sandra. „Ik belde met het ziekenhuis en de politie, maar niemand kon mij vertellen hoe het met hem ging.Pas in de middag kon de Houtense haar man bezoeken. „Het was allemaal erg chaotisch. Ik werd constant gebeld door beken den, die allemaal wilden weten hoe het met hem Na 24 uur was de kritieke fase voorbijHuffels knapte heel snel op. Tientallen mensen kwamen de gewonde portier opzoeken, met beren, bloemen en kaarten. „Veel betrokkenen waren erg onder de indruk. Een collega van me, twee meterlangen honderdvijf tig ki lo zwaar, zat huilend aan mijn bed." Afgelopen zaterdag was het afscheid van Eddie. Daar wilde Huffels per se bij zijn. Hij kreeg verlof van het ziekenhuis om in een rolstoel bij de uitvaartdienst te zijn. Daarna ging hij voor een herdenkingsplechtig heid naar The Matx'ixx. Daar zag hij nog de video band van de schietpax'tij. Als hij vertelt over de ontvangst in The Matrixx, schiet hij voor het eerst tijdens het gesprek vol. „Ik werd met een applaus binnen gehaald. Iedereen was zo belangstellend. Ik heb honderden handen ge schud, zoenen gehad. Geweldig om te weten datje xriet alleen staat." Hij heeft de laatste dagen veel gepraat over de ge beurtenissen. De schietpax'tij voor zichzelf gerecon strueerd. „Ik ben ervan overtuigd dat het niet aan de discotheek lag, niet aan de portiers. We hebben alle maal ons werk gedaan zoals het moest. Maar omdat een paar j ongens elkaar hebben opgefokt, moest er zo nodig iemand met een pistool gaan zwaaien. En Ed die en ik stonden toevallig op het verkeei'de moment op de verkeex'de plaats." Hij vraagt zich af wat de schutter heef t bezield. „Hij was een hele rustige jongen, maakte bijna nooit pro blemen. Ik denk dat hij geen gezichtsverlies wildelij- den. Stoer wilde doen tegenover zijn vrienden. Maar hij heeft niet beseft dat hij daarmee een leven heeft beëindigden dat van mij en de nabestaanden van Ed die voorgoed heeft verandex'd." Huffels moet zijn hele leven bloedverdunners blijven slikken en het is nog maar de vraag of hij nog wel weer kan gaan trainen in de sportschool. Zijn slagader wox'dt behoorlijk belast als hij zich inspant en de art sen weten nog niet of dat wel verantwoord is. De meexwoudig kampioen bodybuilding hoort begin de cember wat hij wel en niet mag. „Het trainen hoortbi] mijik zou niet weten wat ik moet doen als dat niet meer mag. Ik heb het ook nodig voor mijn werk." Zijn portiex'swerk, dat hij doet naast zijn gewone baan als opleidingsconsulent, wil hij gewoon vooit- zetten. „Ik ben niet bang", zegt hij. „Over anderhalve week sta ik weer in The Matx'ixx. Niet meteen als por tier, maar ik bén er wel." Anouk Middelkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26