Zo n valse aangifte verbergt een wereld Groepsverkrachting komt zelden voor zaterdag 16 november 2002 In Assen, Hoogezand en Nijmegen ver zonnen meisjes dat ze door meerdere mannen seksueel waren misbruikt. Valse aangiften maskeren soms een andere tra gedie. Een deskundige: „Er zit meestal meer achter zo'n valse aangifte dan je denkt. Zeker bij jonge meisjes speelt er vaak iets thuis. Ze hebben bijvoorbeeld seks gehad en zijn bang voor de reactie van hun ouders. In bepaalde culturen ver zinnen meisjes een verkrachting omdat ze geen maagd meer zijn en angstig zijn voor represailles van familieleden." Buurtbewoners waren verbijsterd. Het ver haal dat in hun omgeving een meisje door een groep jongens was verkracht, bracht een schok teweeg die grensde aan ongeloof. Hoe kon het toch dat niemand op de bewuste dag iets opvallends had gehoord of gezien? Dat vroegen omwonenden in Nijmegen zich af, waar een veertienjarig meisje 's avonds van haar fiets zou zijn getrokken, een doek over het hoofd kreeg en werd verkracht. Dezelfde vraag speelde door het hoofd bij buurtbewo ners in het Groningse Hoogezand waar een dertienjarige Antilliaanse scholier verklaarde dat ze in het ouderlijk huis door acht jongens met bivakmutsen was mishandeld, vastge bonden en verkracht. In Assen ontstond beroering nadat een eveneens dertienjarig meisje tegen de politie had verteld dat ze gedu rende een jaar meerdere malen door een groepje jongeren vanuit haar woning was meegenomen en voor drugs en geld aan man nen aangeboden. Alle drie verhalen bleken verzonnen en kwa men kort na elkaar in het nieuwsIs er een ten dens gaande om valse aangifte van een zeden delict te doen of lijkt dat maar zo door de publiciteitsgolf van de afgelopen weken? Niemand kan met zekerheid zeggen of het aantal valse aangiften al dan niet stijgt want het is niet wetenschappelijk onderzocht. Rechtspsycholoog P. van Koppen stelt dat tien tot twintig procent van de aangiften van ze denmisdrijven vals is. Van Koppen is lid van de landelijke expertisegroep bijzondere zeden zaken, die door de politie kan worden inge schakeld bij twijfel over de geloofwaardig heid van een aangifte. „In Amerika is uit onderzoek gebleken dat het percentage valse aangiften daar op twaalf procent ligt, dus dat komt wel met elkaar overeen", stelt Van Kop pen. Advocaat-generaal mr. A. Brughuis bij het ge rechtshof in Den Bosch, gespecialiseerd in ze denzaken, plaatst vraagtekens bij het percen tage. „Jaarlijks zijn er duizenden zedenzaken. De expertisegroep heeft slechts een dertigtal en bovendien heel bijzondere zedenzaken be studeerd. Mijn ervaring is: het aantal keren dat er aantoonbaar over een zedenmisdrijf wordt gelogen, is op de vingers van één hand te tellen." Motieven Consternatie in de buurt, rechercheurs die zich uit de naad werken, ontzetting op school, waar leerkrachten en een psycholoog mede leerlingen opvangen; een melding van seksu eel misbruik brengt per definitie veel maat schappelijke beroering. Bij de drie zaken in Nijmegen, Hoogezand en Assen is niet alleen de overeenkomst dat aangifte werd gedaan van groepsverkrachting, maar ook dat in alle gevallen pubermeisjes naar de politie stapten. Wat hun motieven ook zijn geweest, de erva ring leert dat er op die leeftijd zelden sprake is van kwade opzet, meent M. Jonker van de Rut gers Nisso Groep (Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek). Ze begeleidt jeugd- en zedendelinquenten die taakstraffen opgelegd kregen. Daar zit af en toe een meisje bij dat valse aangifte deed. „Er zit meestal meer achter zo 'n valse aangifte dan je denkt. Zeker bij jonge meisjes speelt er vaak iets thuis. Ze hebben bijvoorbeeld seks gehad en zijn bang voor de reactie van hun ouders. In bepaalde culturen verzinnen meisjes een ver krachting omdat ze geen maagd meer zijn en angstig zijn voor represailles van familiele den." Rechtspsycholoog Van Koppen: „Het motief kan veel simpeler zijn: een meisje komt te laat thuis, pa staat kwaad bovenaan de trap en ze verzint een smoes. Voor ze het weet zit ze met pa op het politiebureau om aangifte te doen en is er geen weg meer terug." De in zedenzaken gespecialiseerde advocaat Van Bon-Moors: „Meisjes doen ook wel eens aangifte onder druk van hun ouders. Die vin den bijvoorbeeld dat een ex-vriendje te hard handig met hun dochter is omgegaan en staan erop dat ze aangifte doet. Dat meisje vindt haar ex ook wel een rotzak, maar is er eigenlijk V terughoudender in. Dat ze er werk van maakt is vooral omdat moeder er bovenop zit of om dat pa door het lint gaat." Soms wordt een jongen wel degelijk doelbe wust vals beschuldigd. Advocaat-generaal Brughuis: „Wraak, iemand een hakzetten om dat hij je aan de kant heeft gezet, jaloezie om dat hij voor een ander heeft gekozen. Als ik er een vinger achter krijg dat doelbewust en uit berekening valse aangifte is gedaan, moet jus titie niet alleen vervolgen maar ook fors uitha len. Het is ongelooflijk kwalijk voor degene die vals beschuldigd is en het gevaar bestaat dat echte slachtoffers van seksueel misbruik, die toch al niet makkelijk hun verhaal vertel len, op ongeloof stuiten." De AJkmaarse advocaat C. Veraart, die een boek schreef over valse aangiften in zedenza ken, onderscheidt diverse categorieën: de ver zonnen één op één zedenzaak (Lancée, de valselijk beschuldigde politiechef van Schier monnikoog), de beschuldiging door de ex- partner na een echtscheiding (bijvoorbeeld om de omgangsregeling met de kinderen te blokkeren), magische zaken (de clowns van Oude Pekela), hervonden herinneringen (mensen die op latere leeftijd, vaak na thera pie, zich menen te herinneren dat ze in him jeugd seksueel zijn misbruikt), ritueel mis bruik (foetussen geofferd) en de mislukte vrij age (achteraf beoordeelt de vrouw een uit de hand. gelopen vrijpartij als verkrachting). Na de meldingen uit Nijmegen, Hoogezand en As sen heeft Veraart, die veelal verdachten van zedenmisdrijven verdedigt, ook 'groepsver krachtingen' aan het rijtje toegevoegd. Veraart: „Zo'n verhaal van dat meisje uit Nij megen is onzin, dat zie ik direct. Ik zou meteen de wenkbrauwen fronsen. De wereld is slecht hoor, en er gebeuren vreselijke dingen, maar een groepsverkrachting komt zelden voor." Ook rechtspsycholoog Van Koppen wijst erop dat 'seksueel misbruik meestal wordt ge pleegd door familie, vrienden of kennissen en zelden door iemand die uit de bosjes springt'. Om dezelfde reden had ook advocaat-gene raal Brughuis toen ze de berichten las 'zoiets van: ik rol niet van mijn stoel als het niet waar blijkt te zijn.' Temeer omdat een van de meis jes te emotioneel was om al door de politie te worden verhoord, maar al wel haar verhaal vertelde aan de pers. Brughuis: „Vaak is er juist schaamte om de ervaring te vertellen en zoekt het slachtoffer de schuld bij zichzelf." Maar ook al heeft de politie acuut twijfels, ze moet hoe dan ook op onderzoekuit. Zedenspe- cialist G. Eeuwes van de politie Gelderland- Midden: „Soms kun je een aangifte snel pare ren. Een meisje meldt bijvoorbeeld in een smetteloos witte jas dat ze van de fiets is ge sleurd, op de grond gesmeten en verkracht. Als we naar de bewuste plek rijden en ze wijst een stuk landbouwgrond aan, weet je dat er iets niet klopt." Van Koppen: „De politie moet in eerste instantie ieder verhaal serieus nemen en er prudent mee omgaan, want verkrachting is een vreselijk misdrijf. Je kunt nooit bij het be gin een onderscheid maken tussen vals en niet vals. Als de politie een valse aangifte ver moedt, heeft ze geen tijd het slachtoffer eerst door te zagen, want ze moet buurtonderzoek doen, getuigen spreken, naar sporen zoeken en daar kan niet mee worden gewacht." Zedendelicten zijn voor politie en justitie bui tengewoon lastig, concludeert de rechtspsy choloog. Meestal is er in afzondering seksueel contact geweest, zonder getuigen, en houden beide partijen er een andere lezing op na. „Er is een glijdende schaal tussen in bed belanden na een gezellig avondje en een ernstige ver krachting. Soms is er achteraf teleurstelling en wordt het seksuele contact alsnog als een verkrachting geïnterpreteerd. Lastig om daar grip op te krijgen." Brughuis: „Je komt soms op de vage scheids lijn van 'waar bemoei ik me mee?' en 'is er een strafbaar feit gepleegd?' Ik herken de catego rieën van valse aangiften allemaal en kan er ook een paar voorbeelden van geven. Maar dat zijn er geen tientallen. De grote bulk, het gaat om duizenden zedenzaken per jaar, kan met wettig bewijs en overtuiging bij de rechter worden aangebracht." Een valse aangifte vermoeden is nog iets an ders dan daar bewijs voor leveren. Als het ver haal heel curieus is en nauwelijks te controle ren, adviseert de expertisegroep bijzondere zedenzaken soms het opsporingsonderzoek te staken. Dat is ook gebeurd bij de zogenaamde groepsverkrachting in Assen, waarbij het meisje beweerde dat ze 'zeker twintigmaal' door een groep van voornamelijk Marokkaan se jongens was ontvoerd en verkracht, waarbij ze onder bedreiging van messen en vuurwa pens geblinddoekt uit haar ouderlijk huis zou zijn meegenomen. Valse aangiften worden naar de overtuiging van advocaat Veraart steeds meer bizar. „In '69 had ik mijn eerste zedenzaak, ik verde digde een exhibitionist. Daar had je het toen over. Nu praten we over groepsverkrachtingen en geslachte baby's.Een valse beschuldiging, aldus Veraart, is vaak te herkennen aan de overdrijving. „Er zitten elementen in die on waarschijnlijk lijken, bijvoorbeeld het aantal keren dat een meisje zou zijn verkracht of om dat er veel daders zijn." Zijn Nijmeegse collega Van Bon- Moors: „Je gaat toch af op je intuïtie. Soms denk je: 'er is iets raar in dit verhaal', tenzij ze zo in de war is dat ze het niet goed vertelt, maar dat zie je meestal wel. Of je denkt: 'diit verhaal lijkt wel van buiten geleerd, gerepeteerd'. Maar ook dat hoeft niks te zeggen." Schuld Van Koppen let vooral op de structuur van het verhaal en hij geeft de politie opsporingsad viezen. „Als iemand zich opeens seksueel mis bruik herinnert van vijftien jaar terug, dan zeggen we bijvoorbeeld: 'Ga naar de plaats van het gebeurde. Kijk hoe het eruit ziet en of datgene wat er voorgevallen zou zijn, daar fy siek ook kon gebeuren'. Soms zegt de politie: 'Ze vertelde het verhaal zo emotieloos, het kan nietwaar zijn'. Maar gelukkig zijn er zedenre- chercheurs die weten hoe verschillend mensen na een aangrijpende gebeurtenis kunnen rea geren." Politieman Eeuwes: „Je moet een ba lans bereiken tussen waarheidsvinding en je kunnen verplaatsen in de aangeefster. Negen tig procent van de aangiften is serieus en eer lijk. Maar als een meisje als alibi een verkrach ting verzint omdat ze met een andere jongen naar bed is geweest en daarom te laat bij haar vriendje arriveerde, moet dat worden afge straft." Jonker van de Rutgers Nisso Groep vindt het ook een heel verschil of een 'labiele puber' val se aangifte doet of een vrouw die haar ex een hak wil zetten. Kwade opzet, stelt ook Brug huis, moet fors worden bestraft. Want een man vals beschuldigen van seksueel misbruik, kan een van de meest doeltreffende wapens zij n om hem onderuit te halen, zegt ze. „In Nederland ben je onschuldig tot je schuld bewezen is. Maar het paradoxale is dat dit niet lijkt op te gaan voor zedendelicten. De smet blijft meest al levenslang aan iemand kleven." Wilma de Cort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23