COURAN Apotheker moet bonus inleveren Yersekse handelaren woest om verkoop verdwaalde mosselen Olietanker dreigt te breken Co van Schalk PvoA Si A Info avond Rosenmöller keert politiek de rug toe liiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiq Zo groot is Zeeland toch niet? Inbreker lokt als politieman mensen huis uit Minister De Geus eist 280 miljoen terug tot woede van KNMP Balkenende ontving ook i kogelbrieven Opvolger Viagra Begint het blo ook zo te kriebelen? Jiang Zemin behoudt topfunctie KPN buigt negatieve spiraal om Staten steunen ziekenhuizen Ajax: Moeilijk, niet onmogelijk Nijskens gaat weg bij Hoek Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 03 Grijs Grijs bewolkt maar droog. In de middag een opklaring. Maxima rond 7 graden en oostenwind, kracht 3. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! lii DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com 245e jaargang no. 271 zaterdag 16 november 2002 los nummer 1,65 internet: www.pzc.nl dnor Piet Kleemans MIDDELHARNIS - De politie op Goeree-Overflakkee waar schuwt voor valse 'politietele- foontjes' waarmee een onbe kende probeert mensen uit hun huis te lokken om daar vervol gens in te breken. De man belt bij voorkeur 's avonds laat of in de nachtelijke uren op met de mededeling dat een familielid bij een verkeersongeluk om het leven is gekomen en het ver zoek naar het politiebureau in Middelharnis te komen voor identificatie. De politie ver moedt dat de beller zijn slacht offers uit hun huis probeert te krijgen om daar vervolgens in te breken. De politie adviseert mensen die een dergelijk tele foontje krijgen en het niet ver trouwen de politie te bellen om na te trekken of het klopt. Een aantal bewoners van Middel harnis heeft inmiddels al een telefoontje van de onbekende gehad maar ging daar niet op in omdat ze het niet vertrouwden. door Paul Koopman DEN HAAG - Om te voor komen dat de zieken fondspremies volgend jaar nóg verder oplopen, eist het kabinet 280 mil joen euro terug van de Ne derlandse apothekers. Dat is het bedrag aan me- dicijnkortingen dat de apothekers volgens de re gering volgend jaar ten onrechte in eigen zak had den willen steken. De sec- i tor zelf heeft onmiddellijk woedend gereageerd. „Besparingen worden ten on- rechte op ons afgewenteld", laat de KNMP, de beroepsorganisa- 5 tie van apothekers weten. Vol- ti gens cle KNMP heeft het kabinet niet kunnen onderbouwen dat i apothekers te veel voor hun me- ödicijnen in rekening brengen, ig Het voorstel van minister De - Geus (die de portefeuille van volksgezondheid sinds het af- treden van Bomhoff beheert) om maar een bepaald per centage van de officiële prijs vanbepaalde medicijnen aan de DEN HAAG - CDA-premier Jan Peter Balkenende heeft het af gelopen halfjaar meerdere ma len kogelbrieven ontvangen. Ook werd hem een brief toege stuurd met daarop de afbeel- ding van een revolver. Van be dreigingen is pas sedert een week of twee geen sprake meer, zo heeft hij gisteravond bekend gemaakt. Balkenende deed zijn uitlatin gen in het televisieprogramma Nova, naar aanleiding van het terugtreden van GroenLinks- I leider Paul Rosenmöller uit de actieve politiek. Volgens Balke nende hebben de talrijke be dreigingen aan het adres van Rosenmöller diens leven de af gelopen maanden, 'behoorlijk vergald'. De premier: „Daarom vind ik het ook triest wat er ge beurt." Maar de CD A-leider, die na de moord op Fortuyn meteen per soonsbeveiliging kreeg, onthul de dat hijzelf eveneens meerma len bedreigd is. „Ik krijg ook ko gelbrieven en dreigbrieven", zei hij. De premier toont zich echter met bij ster onder de indruk: „Ik neem het niet zo serieus. De laatste twee weken is het rustig. Misschien als ik straks thuis kom, ligt er wel weer één." GPD apothekers te vergoeden, noemt de KNMP 'inconsequent en on fatsoenlijk'. De Geus is echter onvermurw baar. Hoewel hij veel 'juridisch gedonder' verwacht, zegt hij dat er er over de maatregel, die per 1 maart moet ingaan, niet valt te onderhandelen. Het ministerie van Volksgezondheid publi ceerde gisteren een onderzoek waaruit blijkt dat apothekers in 2003 gemiddeld voor ruim 350.000 euro aan kortingen op medicijnen achterhouden. „Dat is maatschappelijk onaan vaardbaar. Er is verloedering opgetreden in het professionele gedrag", aldus De Geus. De minister meent dat de wer kelijke prijs van zogeheten ge nerieke medicijnen (medicijnen waarop geen octrooirecht meer rust) veertig procent onder de doorberekende prijs ligt. Bij merkmedicijnen zou de gemid delde korting negen procent be dragen. Daarom wil Volksge zondheid vanaf maart volgend jaar van de generieke medicij nen nog maar 60 procent van de officiële prijs vergoeden en'van de merkmedicijnen 91 procent. Dat levert een extra besparing op van 280 miljoen. Oplopen Ondanks deze ingreep zullen de ziekenfondspremies volgend jaar nog met enkele tientjes op- MADRID - Een golf slaat over het dek van de met 77.000 ton dieselolie geladen tanker Prestige. Het schip, dat in een storm voor de Spaanse kust in moeilijkheden kwam, kan in tweeën breken als het weer verslechtert. Dat meldt woordvoerder Lars Walder van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit. De weersvoorspellingen zijn ongunstig. De tanker sloeg woensdag lek en verloor naar schatting al 1500 ton olie. Volgens Wal der zit er een groot gat in de zijkant. Hij omschrijft de situatie als zeer gevaarlijk. Smit heeft het schip op verzoek van Spanje weggesleept tot zo'n 100 kilometer uit de kust. Waar het heen moet, is onduidelijk. Spanje weigert het gevaarte toe te laten. De bemanning is inmiddels van boord ge haald, de kapitein is gearresteerd. foto AP HOUTEN - Begin 2003 komt een nieuwe erectiepil op de markt. Volgens een woordvoer ster van producent Lilly ICOS, is het middel even effectief als Viagra. Het verschil is dat Cialis 24 uur werkt, in plaats van een aantal uren. De erectie wordt opgewekt door seksuele stimu latie en verdwijnt als de man niet meer opgewonden is. ANP Advertentie 5 paags Kers+arran^eMen+ Parijs V.a. €159,- f Reizen en Recreatie GA OP VAKANTIE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT door Mieke van der Jagt YERSEKE - Yersekse mossel handelaren beschuldigen een oestervisser van mosselroof, omdat hun verwaterpercelen na de storm eind vorige maand na genoeg leeg blijken. De oester visser bracht 6700 mosselton op de markt, met een waarde van een miljoen euro. De handelaren hadden hun mosselen, zoals gebruikelijk, opgevist in de Waddenzee en uitgelegd op de verwaterperce len. Dat zijn stukken grond in het Oosterscheldewater, waar de handelaren de Waddenzee mosselen een poosje tot rust la ten komen en waar de diertjes slik en zand kunnen spugen. Al- Advertentie) 19 november 2002 presentatie 19.00 uur IH||$ Veranderen doe je zelf Studiecentrum Ylissingen Edisonweg 4 Hogeschool Zeeland 0118-489700 leen na een verwaterperiode in de Oosterschelde mogen de dieren als Zeeuwse mosselen worden verkocht. De verwater plaatsen zijn duidelijk afgeba kend met kleuren en nummers die corresponderen met die van de eigenaars. Tijdens de heftige storm zijn de mosselen van grote handelaren als Prins en Dinge- manse en Roem van Yerseke van de verwaterpercelen gewaaid. Dat gebeurt zelden, want de gronden liggen tamelijk diep. Nu waren de mosselen die er waren neergelegd echter alle maal weg en een oestervisser bracht plotseling 670.000 kilo mosselen op de markt. De oes tervisser beschouwde de mosse len als bijvangst en niet als stro- perij, omdat hij ze niet op de ge markeerde verwaterpercelen had opgevist. De mosselhandelaren lieten uit zoeken waar de oestervisser in de dagen na de storm heeft ge varen. Dat was wel degelijk in de buurt van hun percelen. De handelaren beschouwen hun weggewaaide handel als gevon den voorwerpen. Die worden ook niet automatisch eigendom van de vinder, maar blijven offi cieel bezit van degene die het is verloren. Probleem is dat het om dieren gaat. Een vis is, mits ge vangen met de noodzakelijke vergunningen en binnen allerlei quota, eigendom van degene die hem vangt. Maar een vis kan zich op eigen houtje verplaat sen. Een mossel verplaatst zich niet zelf en is onder uitzonder lijke omstandigheden van de plaats gerold, waar de eigenaar hem had neergelegd. Het eigen dom valt ook moeilijk te bewij zen: alle mosselen zijn blauw achtig zwart en er staat geen stempeltje op. De handelaren kunnen wel be wijzen dat ze eigenaar waren van een grote hoeveelheid mos- nieuw Terneuzen uitdagend vernieuwend rechtvaardig lijst 1 nummer 1 lopen. Dat komt omdat andere noodzakelijke besparingen niet zijn uitgevoerd. De Geus voelt echter niets voor snijden in het ziekenfondspak ket of het werken met een eigen risico. Op de langere duur kan meer concurrentie in de gezond heidszorg soelaas bieden, hoopt hij. GPD Hoewel Hu Jintao (foto) gisteren Jiang Zemin op volgde als secretaris van de Chinese communisti sche partij, blijft Jiang opperbevelhebber van het leger. Dat is een doorn in het oog van de Chinezen, die de corruptie en vriendjespoli tiek van de oude l£~ kliek zat zijn. KPN heeft de enorme schuld van 23,2 miljard teruggebracht naar 13,9 milj ard en zal nog voor het eind van dit j aar onder de 13 miljard belanden. Hettelecombedrijf liet gisteren weten voor het eerst in twee jaar weer winst te ma ken. De regering en de Tweede Kamer moeten ophouden, de sa menwerking tussen de ziekenhuizen boven de Westerschelde dwars te zitten. Dat is slecht voor de Zeeuwse gezondheids zorg. Provinciale Staten hebben Gedeputeerde Sta ten de opdracht gegeven, die boodschap in Den Haag te bezorgen. Drie dagen na de plaat sing voor de tweede ronde van de Champions League besefte Ajax dat het zich weer mag mengen tussen de beste clubteams van Europa. Trainer Ronald Koeman schat de kansen voor zijn ploeg op deelna me aan de kwart finale op dertig i« Q procent. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio- en televisie: 8 en 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18, 19 en 21; reportage: 23, 24, 25, 26, 27 en 29; reizen: W1; W3 en W5; mobiel: W7; trends: Wil, W13 en W15. op zijn leiderschap. Zo werd de aanval van Rosenmöller op de SP niet gewaardeerd. Maar de scheidende voorman van GroenLinks bestrijdt dat dit ge mor een rol heeft gespeeld bij zijn besluit. Fractieleiders in de Tweede Ka mer reageren met verbazing en teleurstelling. „Rosenmöller was ëen goed debater, nauwe lijks bij de interruptiemicro foon weg te slaan"zei WD-lei- der Zalm. PvdA-leider Bos prees Rosenmöllers vermogen 'om ten strijde te trekken tegen populaire meningen'. Volgens hem is het buitenge woon triest hoe de verharding van het politieke Idimaat Ro senmöllers privé-leven is bin nengedrongen. LPF-fractielei- der Herben vindt het flauw dat Rosenmöller de bedreigingen mede opgeeft als reden voor zijn vertrek. GPD pagina 4: portretten Rosemöller en Halsema door Rudi Buis DEN HAAG - Fractievoorzitter Paul Rosenmöller van Groen Links heeft onverwacht zijn vertrek uit politiek Den Haag aangekondigd. Hij wil dat Fem ke Halsema, de nummer twee op de kieslijst, het leiderschap overneemt. De bedreigingen aan zijn adres en dat van zijn gezin sinds de moord op Pim Fortuyn en het besef dat zijn partij een nieuw gezicht nodig heeft, hebben Ro senmöller na dertien jaar ka merlidmaatschap tot dit besluit gebracht, zei hij gisteren. Amper een maand geleden maakte Rosenmöller nog be kend dat hij 'veel zin had' in een vierde verkiezingscampagne op rij. De gebeurtenissen van het afgelopen halfjaar zouden ech ter een te hoge tol hebben geëist. Ook klonk de laatste dagen in eigen kring voorzichtige kritiek (Advertentie) selen die nu is verdwenen. In. de meeste gevallen zijn de mosse len gekocht, is er voor betaald en is ook het vervoer naar de Oosterschelde geregistreerd. Bovendien zijn de handelaren van mening dat de oesterboer heel goed op de hoogte is van het feit dat op de plaatsen waar hij viste, geen panklare mosselen kunnen zijn gegroeid. HOEK - Angelo Nijskens heeft zijn vertrek aangekondigd als trainer van Hoek. De 39-jarige Hulstenaar wil het seizoen nog afmaken, maar houdt het na drie jaar voor gezien bij de hoofdklasser. Het besluit van de trainer heeft te maken met zaken in de privé- sfeer tussen hem en manager Patrick Naudts en de uitspra ken van voorzitter Kees de Fey- ter. Trainer, manager en bestuur hebben een verschil van mening over versterking van de selectie. Nijskens, zelf jarenlang prof voetballer, maakte twee jaar ge leden zijn debuut als trainer bij Hoek. Hij volgde Frans Vermeu len op. pagina 18: strijd tot bittere einde naam: :0 jnoteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v i* voor e >*-• jtcggj. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:P noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maan(j met nummer: j automatische incasso 20,50). handtekening kwartaal met automatische incasso 55,10). a per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f ven,, in de colofon treft u nadere informatie aan. 'nCa"° 209,90). 8 713214'00001 9" 123 4380 VB Vlissingen ma dï wo do vr m 1 (postzegel niet nodig) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1