Staten op bres voor ziekenhuizen Weinig weemoed bij laatste begroting Pleidooi museum op Neeltje Jans Hennekeij ziet veel goeds in openbaar vervoer Staten wensen inzicht in malaise instellingen 15 Vissers zien brood in visafslag Colijnsplaat Haagse rem op samenwerking volgens provincie slecht voor gezondheidszorg Zorgen over veiligheid Sloegebied na brand Total Kritiek op afwezigheid Van Gelder Proef met servicepunten in dorpen Geen kassen bij Nieuwland Voorstel voor begrotingskrant zaterdag 16 november 2002 Annr Harmen van der Werf COLüNSPLAAT - Vissers zijn positief gestemd over het voort bestaan van de vismijn in Co- lijnsplaat na een bijeenkomst gisteren met eigenaar United Fish Auctions (Ufa). De Noord-Bevelandse visafslag voldoet niet meer aan de jongste hvgiëne-eisen. Ufa. die ook de vismijnen in Stellendam en Scheveningen bezit, moet in Co lijnsplaat investeren in nieuw bouw en koeling. De nieuwe Ufa-directeur J. van Nieuwen- huijzen wilde van de vissers ho ren hoe zij daarover denken en vooral of zij willen blijven aan voeren in Colijnsplaat. ..Alleen positieve berichten", liet visser A. Mol uit Colijns plaat na afloop weten. „De vis mijn kan best in stand worden gehouden, alleen moeten de lo pende kosten dan binnen de perken worden gehouden." Zo moeten vissers waarschijnlijk een deel van de transportkosten gaan betalen, als zij vis en gar nalen uit bijvoorbeeld Lau- wersoog naar de mijn in Colijns plaat brengen. Mol: ,,De kou is uit de lucht, als Ufa haar woor den nakomt." Voorzitter A. Bout van de Stich ting, die over het lossen en sorte ren van vis gaat, dacht voor de vergadering dat de Ufa zou voorstellen 'alles' in Stellendam te concentreren. „Maar daar was geen sprake van." Ook de stichting is gevraagd in de vis mijn te investeren, onder meer in automatisering van het sorte ren, waardoor dat sneller kan. Ufa-directeur Van Nieuwen- huijzen hecht aan het voortbe staan van de kleine vismijn in Colijnsplaat, met name vanwe ge de goede donderdag-markt Vóóral onder Belgische en Noord-Franse vishandelaren is die donderdag populair. De Ufa gaat proberen voor die markt meer aanvoer van kustvissers naar Colijnsplaat te krijgen. Later dit jaar komt Ufa met de finitieve plannen. rloor Maurits Sep MIDDELBURG - De samen werking' tussen de ziekenhuizen boven de Westerschelde moet snel worden hervat. De rem die regering en Tweede Kamer hier op hebben gezet, is slecht voor de gezondheidszorg in Zeeland. Die waarschuwing hebben Pro vinciale Staten gisteren laten horen. Stilstand betekent achteruit gang, schrijven de Staten in een motie die door alle fracties is on dertekend. Zij dragen Gedepu teerde Staten op de motie naar deTweede Kamer en de minister van Volksgezondheid te sturen intussen zelf de samenwer king tussen de ziekenhuizen weer op gang te brengen. De motie was opgesteld door de SGP. Ook een tweede motie van deze fractie kreeg de steun van alle partijen. Daarin wordt de Tweede Kamer opgeroepen de eerder toegezegde steun voor de ziekenhuiszorg op Schouwen- Duiveland daadwerkelijk te verlenen. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, gezondheidszorg) gaat donder dag 21 november met een Zeeuwse delegatie naar Den Haag om over de ziekenhuis zorg te praten. Hij beschouwt beide moties als 'een steun in de rug' bij dat overleg. De ziekenhuismoties van de SGP komen voort uit de be zorgdheid van de partij over de menselijke kant van Zeeland. „Met de financiën zit het aardig goed. maar hoe staan we er in immaterieel opzicht voor? Dan hebben wij zorgen", steldé W. Kolijn in zijn algemene schou- MIDDELBURG - De Staten fractie van het CDA is bezorgd over de veiligheid in het indu striegebied Vlissingen-Oost. Aanleiding is de brand bij olie raffinaderij Total. Daarbij raakten drie mensen gewond. De CDA-fractie wil van het provinciebestuur weten of de veiligheid in het Sloege bied voldoende is gewaarborgd ondanks het ontbreken van een Sloebrandweer. De oprichting van deze geza menlijke bedrijfsbrandweer is na jarenlange pogingen ge strand. In hun schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten gaan de christen-democraten ook in op informatievoorziening aan het provinciebestuur over bedrijfs ongevallen in het Sloegebied. De CDA-fractie vraagt zich af of GS op de hoogte zijn gesteld van een vorige brand bij Total die een half jaar geleden plaats vond. wing bij de behandeling van de begroting voor 2003. Meer fracties legden de nadruk op de sociale noden. Het CDA pleitte voor meer geld voor onder meer jeugdzorg, natuur ontwikkeling, onderwijs en vei ligheid. De PvdA wenst een 'so ciaal bestuur dat voortdurend oog heeft voor de mens in onze samenleving'. D66 bouwde haar beschouwing op rond 'een de mocratisch, duurzaam, ontwik keld en niet in de laatste plaats een menselijk Zeeland'. GroenLinks beschuldigde Ge deputeerde Staten zelfs van 'moord op het open karakter van de Zeeuwse samenleving'. „Een rij van rouwdouwers en houwdegens die ons het Zee land van gisteren definitief af pakten", diskwalificeerde F. van Kollem de gedeputeerden van CDA, WD en PvdA. Hij richtte 'de schijnwerpers op de maatschappelijke tekorten'. „Dit college en haar twee voor gangers hebben vooral gezorgd voor kades in zee, eenzijdige economische ontwikkeling en meer wegen. Maar er was een gebrek aan respect voor het Zeeuws Museum, het Zeeuws Biologisch Museum, er is om zichtig geopereerd rond Om roep Zeeland en het gaat slecht met de gezondheidszorg. Windmolens De ChristenUnie kraakte het windmolenpark in de Willem- Annapolder bij Kapelle. „Qua energie mooi, qua landschap vreselijk", mopperde J. van Ginkel. De provincie houdt re kening met de beeldkwaliteit, reageerde gedeputeerde T. Pop- pelaars (energie). „Maar wind- molens opstellen en ze nooit zien, dat kan niet." Voor de beeldkwaliteit van Zee land werkt gedeputeerde G. Van Zwieten nog aan een beleidsno ta. Die komt in december af. Te laat, mopperde het CDA, dat Van Zwieten beschuldigde van gedraal. Dat viel helemaal ver keerd bij de gedeputeerde. Het concept was zoals beloofd voor de zomer al klaar, maar juist de CDA-gedeputeerden waren er niet mee akkoord, brieste hij. Van Zwieten was ook de gebeten hond als het gaat om de toe komst van Zeeland. De strategi sche visie - zijn verantwoorde lijkheid - is al lang klaar, maar met de uitwerking is nog steeds niet begonnen. Hield de PvdA het nog op een 'weinig voortva rend college', volgens de SGP lijken GS 'na een enthousiast begin aan het eind van hun La tijn'. Het transferium bij Renesse is een van de vormen van openbaar vervoer waarmee Zeeland volgens gedeputeerde J. Hennekeij op andere regio's voorloopt. archieffoto Marijke Folkertsma door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Scheidend gedeputeerde J. Hennekeij (WD) is de kritiek op het open baar vervoer in Zeeland flink beu. „Het is absoluut niet alle maal kommer en kwel. Het openbaar vervoer-pakket in Zeeland mag er zijn", zei hij gis teren in Provinciale Staten. Hennekeij beklemtoonde dat sprake is van ontwikkelingen waarmee Zeeland met kop en schouders boven andere regio's uitsteekt. Als voorbeelden noemde hij het komende fiets- voetveer tussen Vlissingen en Breskens, het transferium bij Renesse en het collectief vraag afhankelijk vervoer (CW). „Het openbaar vervoer is in Zeeland veel meer dan alleen lijnbussen. Het is een scala aan producten", betoogde de gede puteerde. Hij gaf aan dat het aantal reizigerskilometers stij gende is. Ook voor 2003 wordt een toename verwacht. „Het openbaar vervoer zoals we dat bieden, spreekt dus aan." Met name richting fracties PvdA en GroenLinks bezwoer Hennekeij dat een proef met gratis openbaar vervoer binnen de huidige spelregels van het Rijk niet mogelijk is. Lusbus Statenlid P. van Veen-de Rech ter (D66) stelde voor het ver- voerpakket uit te breiden met een zogenoemde lusbusdie tus sen kleine dorpen en een hoofd dorp mensen en goederen ver voert. Hennekeij vroeg zich af of zo'n bus de leefbaarheid op het platteland sterk vergroot, maar wilde het idee wel bekijken. M. Stoffels (Partij voor Zeeland) toonde zich bezorgd over het verkeersaanbod voor de Wes- terscheldetunnel. Hij vreesde dat door te optimistische ver wachtingen straks de toltarie ven omhoog moeten, verwij zend naar het teruglopende vervoersaanbod op het veer Kruiningen-Perkpolder. Hen nekeij was daar resoluut in. „Ik zie geen enkele reden te veron derstellen dat de prognoses niet haalbaar zijn." Een voorstel van GroenLinks om twee miljoen euro uit het budget voor wegen over te heve len naar de herinrichting van gebieden, wees Hennekeij af. Hij constateerde dat voor de we genplannen van de provincie nog altijd ruim 17 miljoen euro tekort is. Het idee van de PvZ om na de opheffing van de PSD één veer boot te houden voor evenemen ten, presentaties en educatieve doeleinden, zag Hennekeij niet zitten, vanwege de financiële gevolgen, door Maurits Sep MIDDELBURG - Vier gedepu teerden en drie fractievoorzit ters behandelden gisteren voor het laatst een provinciale begro ting. Niet één van de zeven had al het gevoel dat dit het dan was. Het afscheid is immers pas vol gend jaar maart. Maar het werpt zijn schaduw wel vooruit. Business as usualreageert gedeputeerde Daan Bruinooge (PvdA) achteloos. Hij zit hier nog zeker tot 15 april, is zijn in schatting. Tot dan gaat hij on- verdroten voort. „Ik ben een professioneel politicus." Natuurlijk is het wel door zijn hoofd geschoten, zegt Jaap Hennekeij. De WD'er heeft dat de laatste tijd wel vaker. Tijd om daarbij stil te staan heeft hij echter niet. „We hebben nog vijf maanden te gaan." Met weken van tachtig uur, merkt zijn partijgenoot en colle ga-gedeputeerde Gert van Zwieten op. „Frans van Kollem hield een afscheidsspeech, maar ik ben zover nog niet. Mijn tes tament komt nog." De nota beeldkwaliteit en het integraal omgevingsbeleid staan op sta pel. Dat was helemaal geen af scheidsspeech, ontkent Van Kollem. De fractievoorzitter van GroenLinks had er wel een oordeel in gestopt over de afge lopen twaalf jaren die hij in de Abdij heeft rondgelopen. „Maar dat was niet opzienbarend. De verschillen tussen het be leid van de coalitie en onze ideeën heb ik al vaker aange geven." In tegenstelling tot Van Kollem had CDA-gedeputeerde Cop- poolse wel een beetje last van weemoedigheid. Maar ook zijn grande finale moet nog komen: de integrale visie delta wateren. „Ik draai ook nog weken van tachtig uur." Coppoolse wil naar de Eerste Kamer. Partijgenote Lukkie Nederhoed ook. De fractievoor zitter van het CDA gebruikte haar laatste algemene beschou wing om haar eigen wensen nog eens te onderstrepen (zorg, jeugd, landschap), én om haar opvolgers de kans te geven zich te profileren. „Noem het een los- latingsproces. Dat kost trou wens wel moeite." Leintje Vermeulen (PvdA) be waart haar afscheidsspeech tot maart. Desondanks was haar beschouwing meer dan een visie op de begroting en het beleid van de provincie. Ook de lande lijke politici van LPF en CDA kregen ervan langs. Ze wilde het toch maar even gezegd hebben. „Want ik heb wel gedacht: dit is de laatste keer, ik ga ervan ge nieten." Helaas was de vergade ring 'een beetje saai'. Gelukkig nam de SGP de teloorgang van de beginselen van de sociaal democratie nog even op de kor rel. „Die discussie vond ik wel leuk." rmoteaw iKuegALVIPeen UB&ZMC STAtJpPurrr WMPHSP, MAAK Je woereu mer vmw°(.HeNem enP/e ueeen l fyHer CPA ■3q'f>owS...D*rC!)lrT me óasv ueet/éMee Ftem- -oirr m. F He7 IvaXO A li FUHW1&/T VtxZ. vemmjooKDeiytrneio oe ar Mens dpaaSt l/ootz AUe ceaen - Ha£i>GZtt> MS STMr PAAP Wen?'. A&v, /Jf/V ►fPKKS*- je Pfe FiAPm>c y//A - TXF&ewwcJ/r.v/% COR DE JONGE MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gel der heeft geen beste beurt gemaakt bij het provinciebestuur doorniet aanwezig te zijn bij een rampenoefening. Van Gel der is verantwoordelijk voor de openbare orde en veiligheid bij rampen die meerdere gemeenten treffen. Bij de oefening eerder dit jaar ging het om een overstroming. Diverse Staten fracties stelden gisteren dat bestuurders bij zulke oefeningen aanwezig moeten zijn. Als zij verstek laten gaan, geeft dat een verkeerd signaal naar de burgers, luidde de kritiek, die overi gens niet alleen Van Gelder trof, maar ook de afwezige burge meesters. Volgens Van Gelder was de oefening verschoven naar een dag waarop hij in Australië zat. Hij wees erop dat de provinciewet in zijn vervanging voorziet. Plaatsvervangend commissaris is gedeputeerde J. Hennekeij. Overigens was de aanwezigheid van bestuurders niet noodzakelijk, aldus Van Gelder. „Het was vooral een oefening in communicatie." MIDDELBURG - Gedeputeerde J. van Zwieten (WD) komt nog dit jaar met een voorstel voor oprichting van lokale servi cepunten, waar inwoners voor diverse zaken terecht kunnen. Een proef daarmee begint in Kerkwerve, gevolgd door Wis- senkerke en Sint-Philipsland. Wat voor service de bevolking precies wordt geboden, staat nog niet vast. Dat kan van plaats tot plaats verschillen en hangt sterk af van de wensen van de mensen, zei de gedepu teerde gisteren in Provinciale Staten. Zo wil in Sint-Philips land het bedrijfsleven (bank) inhaken. „Er is dus maatwerk nodig", aldus Van Zwieten. Hij was blij dat er na een aarzelen de start meer enthousiasme voor het idee van de servicepun ten ten plattelande aan het ontstaan is. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur schrapt Nieuwdorp definitief als vestigingsplaats voor glastuinbouw. Aanleg van een groot kassencomplex in de Quarlespolder werd al eerder naar de prullenbak verwezen, maar ook een kleiner project is van de baan, deelde gedeputeerde J. van Zwieten (VVD) gisteren aan Provinciale Staten mee. Hij liet weten dat het dagelijks provinciebestuur uitgaat van drie lo caties voor glastuinbouw: de bestaande complexen bij Ril land en Kapelle (samen 180 hectare) en een project in de Ka naalzone van Zeeuws-Vlaanderen (circa 100 hectare). Van Zwieten voert hierover begin december overleg met vertegen woordigers van het Rij k. MIDDELBURG - De provincie moet jaarlijks een Begrotings krant uitgeven. Op die manier kan elke burger kennis nemen van de plannen die het provinciaal bestuur heeft. Dit voorstel van P. van Veen-de Rechter (D66) werd gisteren tijdens de be grotingszitting van Provinciale Staten overgenomen door ge deputeerde D. Bruinooge (PvdA). Het idee van M. Stoffels (PvZ) om ook een Zeeuwse Jeugd krant uit te geven, als bindmiddel tussen politiek en jongeren, zag gedeputeerde A. Poppelaars (CDA) niet zitten. Hij zoekt het liever in verbetering van internetmogelijkheden en in spe ciaal op jongeren gerichte projecten. Hiermee is de provincie inmiddels aan de slag gegaan. L. Nederhoed-Zijlstra (CDA) deed de suggestie burgers (ook toeristen) een kijkje in de provinciale keuken te bieden door het houden van rondleidingen in het Middelburgse provincie huis. Poppelaars komt hier met een notitie over. door Maurits Sep MIDDELBURG - Provinciale Staten gaan onderzoeken hoe het komt dat diverse instellin gen die subsidie krijgen van de provincie, onverwacht in finan ciële problemen zijn geraakt. De Staten zijn het beu steeds geconfronteerd te worden met tekorten die zij noodgedwongen moeten aanzuiveren. Het Zeeuws Museum, het Zeeuws Biologisch Museum en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland hebben bij het provin ciebestuur om extra geld moe ten vragen. Omdat de Staten voelden dat zij geen andere keus hadden, hebben zij dat geld ge geven. Maar de grens is bereikt, was al eerder vastgesteld Op initiatief van de Christen- Unie besloten de Staten gisteren niet te wachten tot een volgend probleem zich aandient. Gede puteerde D. Bruinooge (financi en) had al beloofd te onder zoeken welke maatregelen mo gelijk zijn om het toezicht op het financieel beleid van gesubsidi eerde instellingen te verscher pen. Maar ook daarop wilde eén meerderheid niet wachten. Op de PvdA na ondertekenden alle partijen een motie van de CU om de commissie van onder zoek, die bestaat uit vertegen woordigers van alle fracties, aan het werk te zetten. „Want het zal ons meevallen als de Stichting Nieuwe Muziek niet het volgende project wordt waar geld bij moet", verklaarde J. van Ginkel (CU). Die stichting moet verhuizen van de Klove niersdoelen in Middelburg naar de Grote Kerk in Veere. Overigens kreeg het Zeeuws Museum gisteren wel het extra geld waarom het had gevraagd Provinciale Staten stelden wel als voorwaarde dat het hierna ook gedaan moet zijn. Boven dien dient het Zeeuws Museum geld dat straks eventueel over blijft, terug te geven. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie moet zich sterk maken voor in richting van een museum voor natuur, landschap en water op Neeltje Jans. Dat kan prima in combinatie met het bezoekers centrum van het Nationaal Park Oosterschelde. Waterland Neeltje Jans moet dan worden opgedoekt; zonodig moet de provincie daartoe de aandelen opkopen. Statenlid M. Wiersma (Groen Links) betoogde dat gisteren in Provinciale Staten. Hij zag niks in het idee om het Zeeuws B iolo- gisch Museum bij Oostkapelle van de ondergang te redden door er een museum voor natuur en landschap aan te koppelen (te exploiteren door stichting Het Zeeuwse Landschap). Wiersma gaf aan dat het ZBM het beste teruggebracht kan worden tot bezoekerscentrum over de Manteling van Walche ren. Dat vond ook de WD een goede oplossing, zei J. Mans. Hij noemde overname van het ZBM door Het Zeeuwse Landschap geen goed idee. „Versmalling tot bezoekerscentrum voor de Manteling is het enig haalbare. Lukt dit niet, dan is sluiting van het Zeeuws Biologisch Museum te overwegen." Statenlid Wiersma onder streepte dat de provincie stu rend moet optreden om het ZBM uit de financiële nesten te halen en tegelijk schoon schip te ma ken op Neeltje Jans. „Doormod deren blijft alleen maar geld kosten. Doe het nu eens 'n keer goed." Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) deelde mee dat hij binnenkort met de verschillende partijen overleg voert over de toekomst mogelijkheden Hij zegde toe de suggestie van GroenLinks daar als nieuwe mogelijkheid aan toe te voegen. Wiersma beklemtoonde dat GS als regisseur moeten optreden. De Staten trokken overigens 170.000 euro uit om de tekorten van het ZBM over 2000 tot en met 2002 te dekken en nog eens 50.000 euro extra om in 2003 uit de rode cijfers te blijven. Groen Links stemde tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15