Spaarloon komt ineens vrij Operatiereisje voor oogpatiënten Eis boete tegen arts voor te hard rijden naar spoedgeval Agenda L 8° ïr Scheepsbouw presteert beter dan buitenland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Veel moeders zijn gelukkig KPN verkoopt telefoongidsen Echt en onecht in de schilderkunst Kamer kiest voor soberder variant als voorloper verlof sparen Thom de Graaf paait studenten Historische gebeurtenis in Italiaans parlement Kunststukje Vitesse in Bremen Vlaamse sticker voor bejaarde weggebruikers Weer verstekelingen in Vlissingen ZO 4 Veel wolken bewolking en soms regen. In de vanuit het zuiden opklaringen, zuidoostenwind. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo heeft gis teren voor de Middelburgse rechtbank een boete van 250 euro, waarvan 80 euro voor waardelijk geëist, tegen een huisarts die te snel had gere den op weg naar een spoedge val. De arts uit Veere had op 26 mei 2000 in de bebouwde kom van Serooskerke 102 kilometer per uur gereden, waar vijftig de li miet was. „Ik wil best aanne men dat er sprake was van een noodtoestand in verband met een reanimatie, maar de snelheidsovertreding was fors", motiveerde de officier zijn eis. Het Openbaar Ministerie was in beroep gegaan tegen de uit spraak van de kantonrechter, die de huisarts had ontslagen van rechtsvervolging. De huis arts beriep zich gisteren nog maals op cle extreme noodsitu atie. „Ik wil benadrukken dat elke seconde telt. Dat kan le vens kosten. Een arts is vaak eerder ter plaatse dan een am bulance. Ik heb die afweging moeten maken. Natuurlijk ben ik verantwoordelijk voor mijn eigen rijstijl." Dit ontlok te een reactie bij rechter G. van Unnik. „Het kan toch niet de bedoeling zijn om er een nieu we patiënt in uw huisartsen bestand erbij te hebben." De verdachte beaamde dat, maar vond dat hij verant woord had gereden. „Er wor den steeds meer verkeersre gels gemaakt om langzamer te rijden. Als ik weer voor spoed eisende hulp weg moet zal ik wederom de afweging moeten maken om zo snel mogelijk ter plaatse te zijn." De huisarts zei dat hij via een speciaal daartoe ontworpen formulier de nood toestand aan de politie had ge meld. De officier meende dat het formulier sporadisch wordt gebruikt. Uitspraak op 27 november. Advertentie WORKSHOP Thema: 'Stijl Kleur' Tijdens deze workshop leert u alles op het gebied van styling. Tevens wordt er aandacht besteed aan kleur en indeling van het interieur. Schrijf u nu in! Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info inschrijving: 0111-401318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a, Zonnernalre. ft N van onze redactie economie ROTTERDAM - De scheeps werven in Nederland presteren beter dan in de meeste andere Europese landen. Ondanks de stagnerende economie en de on zekerheid over de toekomst, verwachten de wei-ven dit jaar voor anderhalf miljard euro aan orders binnen te halen. Dat is zelfs iets meer dan vorig jaar, terwijl de malaise in de scheepsbouw wereldwijd ver der is toegenomen. Vergeleken met twee jaar gele den is de totale orderontvangst voor nieuwbouw in de wereld met bijna tweederde gezakt. In de Europese Unie is de situatie nog slechter, met een daling van bijna tachtig procent, zo blijkt uit een rapport van de Europese Commissie. De Nederlandse werven doen het daarmee vergeleken goed. Ook blijkt dat, volgens voorzit ter M. Busker van de Vereniging Nederlandse Scheepsbouw In dustrie (VNSI), uit het feit dat de winsten van de afgelopen ja ren voor het overgrote deel in de bedrijven zijn geïnvesteerd. Busker zei dat gisteren tijdens de jaarvergadering van de VNSI in Rotterdam. Busker ziet echter wel minpun ten, zoals de terugkeer van de scheepsbouwsubsidies in Euro pa. Dat is volgens hem nadelig voor de Nederlandse scheeps bouw omdat die al verregaand is gesaneerd. De Europese Unie heeft de steun weer toegestaan, omdat Zuid-Korea onder de marktprijzen werkt en daarmee vals zou concurreren. Volgens Busker werkt de teruggekeerde overheidssteun in Europa ech ter verstorender dan de Kore aanse bodemprijzen. Nederlands grootste scheeps bouwer Damen Shipyards (ei genaar van De Schelde in Vlissingen), vindt zelfs dat de klacht tegen Korea ongegrond GPD (Advertentie) naam- voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer' j PTTI handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon trëft u nadere informatie aai noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 20,50). d per kwartaal met automatische incasso (€55,10). u per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) DEN HAAG - Ondanks slaaptekort, minder vrije lijd en minder geld zijn moeders heel tevreden over hun nieuwe leven met een kind. Dat blijkt uit een enquête van het blad Ouders van Nu onder vijfduizend vrouwen, die in het decembernummer staat gepubliceerd. Uit het onderzoek blijkt dat 64 procent van de vrouwen minder ging werken na de bevalling en dat vooral zij het huishou den doen. Bijna één op de tien mannen zorgt volgens de moeders helemaal niet voor het kind, zelfs niet samen met hun partner of in het weekeinde. Desondanks geven de vrouwen hun relatie ge middeld een rapportcijfer van 8,1. Als ze werken, dan is dat voornamelijk ter aflei ding van het verzorgen van het kind of voor het geld. Over hun werk zijn ze erg tevreden. Twee op de drie geven aan dat het gezinsinkomen is afgenomen, maar dat vindt driekwart van hen niet erg. Moeders bespai-en door minder aan zichzelf uit te geven. Verder zijn hun vriendschappen met vriendinnen mét kinderen beter geworden, terwijl die met kinderloze zijn verslapt. ANP DEN HAAG - Telecombedrijf KPN heeft de telefoongidsen verkocht voor een bedrag van 500 miljoen euro. Dat maakte de onderneming gisteravond bekend. Kopers zijn het investeringsbedrijf 3i Group (Engeland) en Veronis Sulher Stevenson (Verenigde Staten). Bij de verkoop gaat het om de dochter Telemediadat de gidsen uitgeeft. De opbrengst gebruikt KPN om schulden af te lossen. ANP Wil de echte 'dame in rood' zich even bekend maken? In Museum Kra- nenburgh in Bergen is een expositie te zien over. 'echt en onecht' in de schilder kunst. Zo hebben de vele verdienstelijke variaties op de 'dame in rood' van Leo Gestel menig kunst verzamelaar zand in de ogen gestrooid. varia: 4; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio- en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19, 20 en 21; kunst cultuur: 23,24, 25, 27 en 28. jaargang no. 270 15 november 2002 jos'nuinmer 1,10 ROME - Italiaanse parlementsleden luisteren aandachtig naar de toespraak van paus Johannes Paulus II. Voor het eerst in de geschiedenis maakte de katholieke leider zijn opwachting in de Italiaanse politiek. De 82-jarige kerkvorst bepleitte strafvermindering voor de bewoners van de overvol le en vaak primitieve gevangenissen van het land. Premier Berlusconi en minister van Justitie Castelli lieten meteen weten dat de paus als religieus leider had gesproken, maar dat de staat zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. De rede van de paus had een onverwacht effect: een voortvluchtige maffioso meldde zich bij de Rebibbia-gevan- genis in Rome nadat hij Johannes Paulus op televisie had zien spreken over waarden en normen. Benedetto Marciante werd in september bij verstek veroordeeld tot dertig jaar cel we gens maffia-activiteiten en moord. foto RTR door Claudia Sondervan GOES - Patiënten van de Oosterscheldezie- kenhuizen kunnen versneld worden gehol pen in het Oogziekenhuis Rotterdam. Zorg verzekeraar CZ laat tot april op vijf zater dagen twee 'oogbussen' naar het ziekenhuis rijden. Daar worden de 110 patiënten ge opereerd door twee Zeeuwse oogartsen. Na de operaties rijden de bussen terug naar Zeeland. De actie bekort de wachttijd voor staarope raties in Midden-Zeeland met vijftien tot twintig procent, stelt CZ. Op de wachtlijst voor oogheelkunde in Goes staan achthon derd patiënten, zegt C. de Jong, secretaris van de Raad van Bestuur. Hoofdreden voor de oogbusreizen is echter niet de wachtlijst van een halfjaar. De samenwerking met het Oogziekenhuis in Rotterdam is bedoeld om de Zeeuwse artsen en verpleegkundigen be kend te maken met de effectieve werkwijze die in Rotterdam wordt gehanteerd, zegt De Jong. Het nieuwe Oogheelkundig Centrum dat in 2003 in Zierikzee moet openen, gaat met dezelfde procedures werken.Het dag behandelcentrum in Rotterdam wordt nor maal op zaterdag niet gebruikt. In Goes en Zierikzee hebben de operatieteams onvol doende mensen om ook op zaterdag te ope reren. Daarom werken de Zeeuwse artsen in Rotterdam met ondersteuning van teams van de dagkliniek. De 110 patiënten zijn door de Rotterdamse kliniek geselecteerd uit het bestand van wachtenden. CZ finan ciert de Rotterdamse operaties. De wachttijd voor een staaroperatie is in Goes en Zierikzee opgelopen tot bijna de langste in het land. Volgens de gegevens van 'de Nederlandse Vereniging van Ziekenhui zen wacht een oogheelkundepatiënt in Goes en Zierikzee 16 weken voor poliklinische behandeling, 27 weken voor dagbehande ling en 8 weken voor opname. Ziekenhuis Walcheren heeft in Zeeland de kortste wachttijden voor oogheelkunde: po liklinisch nog geen week, tien weken voor dagbehandeling en zeven weken voor opna me. Voor een staaroperatie kan men er in ne gen weken terecht. In Zeeuws-Vlaanderen duurt dat tien weken. Poliklinische behan delingen kunnen daar in een week tijd. In Hulst is het vier weken wachten op polikli nische oogheelkunde, in Oostburg duurt het twaalf weken voor een staaroperatie kan worden uitgevoerd. VIERCILINDER-AKTIE-WEKEN EXTRA KORTING OP ALLE K'S! VAN 19 NOV. TOT 3 DEC. ZWARTEPOORTE MOTOREN van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op 1 januari krij gen deelnemers aan de spaar loonregeling in één klap drie ja ren spaargeld uitgekeerd. Ook de bedragen die zijn gespaard met de premiespaarregeling en de winst- delingsregelingen vallen dan vrij. Dat is het gevolg van de aanpas sing van de spaarloonregeling die de Tweede Kamer gisteren aan nam. De Kamer stemde ook in met een sober der variant op de spaarloonregeling. In 2003 mag maximaal 470 euro worden ge spaard, in plaats van 788 euro. Dat 'kost' de schatkist nog 422 miljoen euro in plaats van 800 mil j oen voor de oude rege ling. Een motie van de WD, om nog 280 mil joen euro extra beschikbaar te stellen voor het behoud van het spaarloon haal de het niet. De liberalen wilden dat geld halen uit de 5 0 0 mil j oen euro voor lasten verlichting voor werkgevers en werkne mers. De meerderheid van de Kamer vond dat de sociale partners daar zelf over moeten kunnen beslissen. De bedoeling is nog steeds om in 2004 met een verlofspaarre geling te komen die het spaarloon defini tief vervangt. Daarop vooruitlopend val len per 1 januari 2003 al de jaren 1998, 1999 en 2000 vrijVoor de fiscus betekent dat een meevallertje. Het vrijkomende geld valt namelijk onder de rendements heffing in box 3 en dat levert volgend j aar zes miljoen euro op. Tot woede van de oppositie werd die on verwachte meevaller niet ingezet voor aanpassingen van het belastingplan. PvdA en GroenLinks drongen er bij staatssecretaris Van Eijck op aan de zes miljoen te gebruiken om de subsidie op schone auto's overeind te houden. Dat voorstel haalde echter geen meerder heid. De enige bezuiniging uit het belasting plan die het niet haalde, was het schrap pen van de fiscale bevoordeling van het groen- en cultureel beleggen. Het kabi net had hiervoor 100 miljoen euro inge boekt. De gehele Kamer vond echter dat de regelingen hun nut meer dan bewezen hebben heeft het kabinet ze daarom laten bestaan. Verzekeraars verwachten een stortvloed aan vragen van klanten nu de spaarloonregeling wordt aangepast. Veel mensen gebruiken de regeling voor hun pensioenopbouw of om een pensioengat te dichten. Grote verzekeraar-s zetten ko mende week callcentra in om consumen ten te informeren over de gevolgen voor hun pensioen. Dat de nieuwe regeling ingaat op 1 janu ari, is veel te snel, klaagt het Verbond van Verzekeraars. „Het is bijna ondoenlijk om alle pensioenen op tijd om te bouwen. De hele operatie kost de verzekerings branche zeker tientallen miljoenen eu ro's. GPD/ANP Dart Line treft sinds enkele weken weer verstekelingen ac- n in de trailers die richting Engeland gaan. Het vermoeden be staat dat de hernieuwde toestroom van verstekelingen sa menhangt met de sluiting van het opvangkamp Sangatte in Noord-Frankrijk. De Franse politie verwijderde gisteren ook bijna honderd j asielzoekers uit een kerk in Calais. Vitesse heeft gisteren ten koste van Werder Bremen de derde ronde bereikt in het toernooi om de Uefa Cup. De Arnhem mers speelden met 3-3 gelijk en hadden aan die score na de 2- 1-zege in Arnhem voldoende. Voor de Arnhemmers, die na 50 minuten tegen een 2-0-achterstand aankeken, scoorden Levtjsenko uit een strafschop, de Belg Claessens en invaller Mbamba. Profiteer van de speciale aanbiedingen! •V m Hei* r /'©WÉÉ Marconistraat 13, Zandweg 1b, Goes Kruiningen teU0113)224111 tel.(0113)382626 KRUIBEKE - Automobilisten die 65 jaar of ouder zijn, kunnen in de Vlaamse gemeente Krui- beke een ouderensticker afha len om op de auto té plakken. Tenminste, als het aan wethou der Mimi Wuyts ligt. Met de 'zelfklever', zoals Vlamingen dat noemen, laten ze andere weggebruikers weten dat ze 'op leef tij d en niet meer zo snelzijn. Wuyts, zelf 65, lanceerde haar controversiële idee gisteren in de kranten Het Nieuwsblad en Het Volk. Een sociale dienstplicht wil hij het nadrukkelijk niet noemen, maar Thom de Graaf (foto) voelt er wel voor studenten maat schappelijk vrijwilligerswerkte laten verrichten. Dit in ruil voor een (gedeeltelijke) kwijtschel ding van hun studie schuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1