Raad Veere beperkt ozb-stijging PZC PZC Bietentruck op zijn kant PvdA'er Hoogerland overwoog overstap naar GroenLinks Filmhuis Zierikzee in januari gereed VVD trekt voorstel toeristenbelasting na enig verweer in Wethouder Van Tatenhove vindt dat fracties met vuur spelen Vergadering wijkcomité Veere krijgt geen urnenmuur Musical Jakob Bazaar in Westkapelle Demonstratie sportvereniging Wereldmarkt in Zoutelande Snuffelmarkt 13 Brugonderhoud Softdrugs naar lijst harddrugs Jaar cel geëist voor coketransport Afghaanse vereniging opgericht Politie houdt overvallers aan vrijdag 15 november 2002 finnrRon Maqnée DOMBURG - De taxieven voor onroerend-zaakbelasting (ozb) in de gemeente Veere stij gen volgend jaar met zes procent. En dus niet met 9,5 pro cent, wat het college van burge meester en wethouders voor stelde. Dat is de belangrijkste uitkomst van de begrotingsbe handeling waar het college pas ua een lange vergadering het onderspit dolf. Het liep gisteravond al tegen ze- Parkeerplek in Domburg blijft 's winters betaald DOMBURG - Voorlopig moeten automobilisten ook in de winter blijven betalen voor een par- j keerplek in Domburg. Datis gisteren tijdens de begro tingsvergadering van de ge- meente Veere besloten. De WD wilde het parkeren in Domburg buiten het zomerseizoen gratis maken. „Betaald parkeren is om te reguleren, niet om alleen j geld te innen", sprak fractie- voorzitter P. O vermeen. En om dat er maar weinig automo bilisten in de wintermaanden parkeren, vervalt de regule- i ringsfunctie, hield hij de raad voor. I Wethouder W. van Tatenhove zag niets in het voorstel. De gemeente vangt tijdens de win termaanden nog altijd zo'n zes tigduizend euro aan parkeer- gelden. Onder de belofte dat in februari het winterparkeren opnieuw op de agenda komt, trok de WD het voorstel in. Volgend jaar i staat een heel nieuw verkeers- plan alsmede een vergunnin- gensysteem op de gemeentelij ke agenda. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl venen toen wethouder W. van Tatenhove het nog één keer pro beerde. Op tafel lag een alterna tief voorstel van enkele fracties om alle belastingtarieven - de ozb, de afvalstoffenheffing en de reinigingsheffing - het vol gend jaar met zes procent te la ten stijgen. Vooral voor de ozb betekende dit een pittig verschil met wat het college ambieerde: 9,5 procent. ,Dit voorstel brengt ons in grote problemen", sprak Van Taten hove luid. En daarna nog drei gender: „De begroting sluit door Rob Paardekam GOES - Fractievoorzitter Henk Hoogerland van de PvdA in Goes heeft overwogen zich kan didaat te stellen voor de lijst van GroenLinks voor de Provinciale Statenverkiezingen van maart volgend jaar. Om zijn fractiege noten niet in een lastig parket te brengen, ziet hij toch van het plan af. Het draait allemaal om de Wes- terschelde Containerterminal (WCT). Hoogerland is verbol gen over het feit dat de PvdA- fractie in Provinciale Staten daar unaniem mee instemde. Volgens hem heeft het project rampzalige gevolgen voor Zee land. In een eerder stadium liet Hoogerland weten bij de verkie zingen voor Provinciale Staten niet op zijn eigen partij te zullen stemmen. Later kwam het idee om zich aan te melden voor de lijst van GroenLinks. Deze par tij stemde wel tegen de WCT. Hoogerland wilde wel lid blij ven van de PvdA en de Goese fractie van die partij Lastige situatie Hoogerland zegt 'via-via' ech ter gehoord te hebben dat zoiets niet kan en dat hij uit de partij gezet zou worden als hij op de lijst van GroenLinks komt te staan. Om die reden ziet hij af van zijn plan. Het opzeggen van zijn PvdA-lidmaatschap gaat Hoogerland iets te ver en boven dien wil hij zijn fractiegenoten in Goes niet in een lastige situa tie brengen. Zij zouden moeten VLISSINGEN - In wijkcentrum Het Palet aan de Willem Roe- lofzlaan in Vlissingen wordt woensdag 20 woensdag de eer ste vergadering gehouden van het wijkcomité Middengebied- Oost. De vergadering begint om 19.30 uur. Het nieuwe comité is sa mengesteld uit het Buurtcomité Bonedijke en comité Schilders- buurt. F. Klaver en A. de Pagter zijn bereid om respectievelijk voorzitter en secretaris te wor den. Tegenkandidaten voor de functies kunnen zich tot de ver gadering aanmelden. niet!" Volgens de wethouder krijgt de gemeente nog tal van onvoorziene uitgaven voor de kiezen. En daar wilde hij zeker drie ton voor wegleggenBoven dien is er geen geld voor allerlei extra investeringen: „Of het nu gaat om extra geld in het onder wijs of in de jeugdzorg. Zegt u maar waar u wilt schrappen." De indieners van het voorstel, de fracties van PvdA/Groen- Links, de WD en het CDA, ver trokken geen spier. Want de trojka had een duidelijk doel voor het geld. Van de drie ton moet 25.000 euro aan veiligheid ten goede komen en 15.000 aan beheer van akkerranden. Dan zou er nog altijd iets meer dan 140.000 euro over blijven voor de risico's waar Van Tatenhove drie ton vóórwilde reserveren. En natuurlijk moeten er keuzes worden gemaakt, hield fractie voorzitter T. Maas-Stevens van de PvdA/GroenLinks gisteren de raad voor. Maar dat was van latere zorg. Eerst moest er be slist worden over de belasting tarieven. En de drie partijen, goed voor een meerderheid, hielden vast aan een ozb-verho- ging van zes procent. Het voor stel werd even later dan ook met een ruime meerderheid aange nomen. Alleen de fracties van de DOMBURG - Op de begraaf plaatsen van de gemeente Veere komen voorlopig geen urnen muren. Dat melde wethouder L. Wisse gisteren tijdens de begro tingsbehandeling. De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme in Veere (DTV) had hierom gevraagd. Op begraaf plaatsen in veel andere gemeen ten kunnen urnen in een muur worden bijgeplaatst. In Veere is dat niet mogelijk, hoewel er wel meer en meer wordt gecre meerd, aldus fractievoorzitter R. van der Meer. Mocht er toch vraag naar een urnenmuur ko men, dan is Wisse bereid op nieuw naar de kwestie te kijken. kiezen tussen het steunen van hun weggestuurde fractievoor zitter of hem als solo-raadslid verder laten gaan. Hoogerland benadrukt dat hij een PvdA'er in hart en nieren blijft en dat hij geen diepgaand meningsverschil heeft met het landelijk bestuur of de Kamer fractie. Het zijn alleen de leden van de Statenfractie waar hij zich aan heeft gestoord. De fractievoorzitter van de PvdA overweegt nog steeds om voorafgaand aan de Statenver kiezingen publiekelijk duide lijk te maken dat hij niet op de PvdA zal stemmen. Wellicht zal hij anderen oproepen zijn voor beeld te volgen. „In principe druist dat in tegen mijn gewe ten", zegt een twijfelende Hoo gerland. „Het zal daarom af hangen van de mensen die straks op de PvdA-lijst komen te staan en hoe ze zich opstellen over de WCT." Christenunie en de SGP stem den tegen het voorstel van de drie partijen. Schorsingen Op dat moment was er al elf uur vergaderd, onderbroken door vele pauzes en schorsingen. De hele dag vlogen percentages over tafel. Alle partijen vulden de cijfers anders in. Moesten de afvalstoffenheffingen nu met vier of met zes procent stijgen? En de rioolrechten, hoeveel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - In opdracht van de provincie is een aanne- mer begonnen met het her- j stellen van het metselwerk aan de bruggen door het Ka naal door Walcheren. Om het werk mogelijk te maken is het waterpeil in het kanaal zestig centimeter naar beneden ge- J bracht. Bij een aantal bruggen wor- moest daar bij om de opbreng sten en de kosten in evenwicht te krijgen? Het gemeentebestuur wilde de afvalstoffenheffing met vier procent laten stijgen en de riool rechten met zestien procent. Dat laatste omdat er flinke in vesteringen in het rioolnet no dig zijn. De partijen weken daar sterk van af. Het CDA wilde een lagere afvalstoffenheffing, de WD prefereerde een minder sterke stijging van het ozb-ta- den de voegen uitgeslepen en opnieuw aangebracht. Het werk is begonnen bij de Sta- tionsbrug in Middelburg. In middels zijn de voegen bij de Keersluisbrug ook weer in or de. Momenteel wordt gewerkt bij de draaibrug bij Oost-Sou burg. Verder worden de oe vers hersteld. De zware stenen verzakken in de loop van de tijd. Het waterpeil in het kanaal rief. Uiteindelijk schaarden de twee partijen zich achter het voorstel van PvdA/GroenLinks. En zo stijgen de drie belastingen het komend jaar met zes pro cent. Van Tatenhove toonde zich on tevreden en bezorgd na afloop van de begrotingsvergadering: „Dit is uitstel van executie. Vol gend jaar komen deze kwesties toch gewoon weer terug. Dit is echt van: en na ons de zond vloed." wordt voor onderhoud één keerper jaar verlaagd van ne gentig centimeter tot dertig centimeter boven NAP. Daar voor wordt bij laag water via de grote sluis in Vlissingen water uit het kanaal gelaten. De verlaging van het peil heeft geen gevolgen voor de scheep vaart. Op dertig november wordt het peil bij hoog water weer terug gebracht op het oude niveau. OOSTKAPELLE - In de Zions- kerk aan de Oostkapelse Duin weg wordt zondag de musical Jakob opgevoerd. De uitvoering begint om 17.00 uur. WESTKAPELLE - Het jeugd- bestuur van Voetbal Vereniging de Noormannen in Westkapelle houdt morgen vanaf 15.00 uur een bazaar in hotel De Valk. Be langstellenden kunnen aan al lerlei spelletjes meedoen, zoals rad van avontuur, grabbelton, dartsspél en brume bonen ra den. De bazaar duurt tot 21.00 uur. OOSTKAPELLE - Sportver eniging Door Oefening Kracht uit Oostkapelle viert morgen haar 30-jarig jubileum met een uitvoering in sporthal De Halve Maan. Alle groepen van de gymafde ling, zoals de kleuters, dames jazz en aerobics, zullen hieraan meedoen. Het thema is De Vier Jaargetijden. De uitvoering be gint om 19.00 uur endezaalgaat om 18.30 uur open. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Filmtheater Zierikzee nadert zijn voltooi ing. De komende weken moet er nog flink gewerkt worden om de voormalige dansschool op de hoek van de Watermolen en de Korte Nobelstraat te transfor meren tot een filmhuis. Maar de contouren zijn inmiddels zicht baar. Initiatiefnemer Reinoud War- naar, door tegenslagen wijs ge worden, aarzelt over het noe men van een openingsdatum. Uiteindelijk geeft hij toe te stre ven naar vrijdagavond 10 ja nuari voor het officiële start sein. Interieurbouwer Pronova uit Goes heeft inmiddels een tribu ne aangebracht, die plaats biedt aan zestig stoelen. Die stoelen komen van het balkon van voor malig theater Mondragon. Ze worden begin volgende week overgebracht. De kleur past mooi bij de Thonet-stoeltjes uit de oorspronkelijke inrichting van de dansschool. Die krijgen een plekje in de foyer. De spiegelwanden worden weg gewerkt. „Bij een dansschool zijn spiegels een belangrijke- vereiste, maar in een filmthea ter zouden ze het beeld wat al te vaak weerkaatsen", zegt War- naar. Hij heeft net met achter buurman en timmerman J. Ver hoek afspraken gemaakt over het aanbrengen van gipswan- den. Ook de disco- en spiegel- lampen zullen het veld ruimen. Verder wordt een cabine voor de projector gebouwd en wacht er een fors schilderkarwei. Financieel zijn er ook nog wat hobbels te nemen. „Subsidiën- ten als het SNS-fonds en de Stichting Renesse wilden ineens hun beslissing op onze aanvraag aanhouden in afwachting van de discussie over Mondragon. Gelukkig heeft wethouder Van der Wouden hen nu geschreven dat een eventuele renovatie of herbouw van dat pand nog min stens twee jaar zal durenVerder moeten we nog de straat op om minstens tienduizend euro aan sponsorgeld bij elkaar te sprok kelen", vertelt Warnaar. Met het filmtheater krijgt Zie rikzee er tevens een klein speel- vloertje bij. Het is niet geschikt voor theater. Door de geringe hoogte van slechts vier meter zijn er nauwelijks belichtings mogelijkheden, maar voor drachten, poëzie-avonden en bijeenkomsten van leeskringen kunnen er prima plaatsvinden Ook is het de bedoeling de ruimte te verhuren voor verga deringen en eventueel repeti ties. Boven .de hoofdingang van het Filmtheater Zierikzee prijkt straks eenriogo met een gesti leerde verwerking van het woord FiZi. Elke vrij dag- eri za terdagavond vanaf half negen worden er films gedraaid uit het specifieke filmtheateraanbod. Ook in de zomer zijn er films. De Associatie van Nederlandse Filmtheaters (ANF) gaat ermee akkoord dat het aanbod dan op een breder publiek wordt ge richt. „Als gesubsidieerd film theater dien je de commerciële bioscopen geen concurrentie aan te doen, maar de ANF is in dit geval wat soepel, omdat er geen bioscopen zijn op Schou- wen-Duiveland", legt de initia tiefnemer uit. Hij wil in het aan bod regelmatig kindermatinees opnemen op de woensdag- en de zaterdagmiddag. Hij verwacht dat de toegangsprijs zes euro wordt. Filmliefhebbers kunnen kiezen voor een lidmaatschap, waarmee ze een vaste korting van een euro krijgen. ZOUTELANDE - In Zaal Mid dendorp in Zoutelande wordt morgen van 10.00-16.00 uur een wereldmarkt gehouden. Organisaties als de Wereldwin kel, Unicef, Amnesty Interna tional, Wereld Natuur Fonds en het Liliane Fonds verkopen on der meer cadeau-artikelen en voedingswaren voor het goede doel. Ook is er een workshop voor jong en oud, waarbij kerst spulletjes gemaakt worden. Mensen die voedselpakketten willen doneren, kunnen deze in leveren bij Dorcas. Bewoners van hotel Marja (asielzoekers) maken hapjes. VLISSINGEN - In de Vlissingse sporthal Baskensburg wordt morgen van 9.00 tot 16.00 uur voor de honderdste keer een snuffelmarkt gehouden. In de sporthal staan ruim honderd kramen. Iedere honderdste be zoeker krijgt een banketletter. Sinterklaas komt ook langs. door Rob Paardekam KRUININGEN - Op de Oude Rijksweg bij Krui- ningen is gisteravond even na zes uur een vracht wagen met suikerbieten gekanteld. De chauffeur, die gewond raakte, was net aangekomen met de veerboot toen hij bij de stoplichten de afslag rich ting Bergen op Zoom wilde nemen. Kennelijk nam hij de bocht te snel, waardoor zijn voertuig kan telde en de bieten op de weg terecht kwamen. De bestuurder van de vrachtwagen moest door de brandweer uit zijn cabine worden bevrijd. Hij werd met verwondingen aan zijn hoofd en voeten naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Over zijn identiteit kon de politie gisteren nog geen mede delingen doen. foto Willem Mieras Een werknemer slijpt de voegen uit van de draaibrug in Oost-Souburg. foto Lex de Meester DEN HAAG - Verschillende softdrugs zijn de laatste jaren zo 'opgepept' dat zij op de harddrugslijst moeten worden ge plaatst. ChristenUnie-lijsttrekker A. Rouvoet heeft dit giste ren gevraagd aan de ministers van Volksgezondheid en Justi tie. De handel in die producten in koffieshops én het gebruik worden automatisch niet langer gedoogd, als Rouvoet zijn zin krijgt. Het oppeppen van softdrugs gebeurt veel in Nederland door genetische manipulatie, verklaarde oud-directeur C. Neeteson van het Vlissingse Huiskamerproject voor Drugsgebruikers (HKPD) eerder dit jaar. Hij zei ook dat soft drugs roken veel schadelijker is dan het roken van een sigaret of shagje. Rouvoet gaat daar in zijn schriftelijke vragen ook op in. Hij vindt dat op verpakkingen met softdrugs dezelfde teksten moeten komen als op pakjes sigaretten. MIDDELBURG - Officier van justitie A. Flikweert heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 28-jarige inwoner van Vlissingen voor zijn aandeel bij cocaïnetrans porten een jaar gevangenisstraf plus zes maanden voorwaar delijk geëist. De rol van een 47-jarige man, die nog voort vluchtig is, werd door de officier vertaald in drie jaar cel. Hij zou in Nederland leiding hebben gegeven aan de coketrans porten met bolletjesslikkers, terwijl zijn broer op Curagao de scepter zwaaide. De Vlissinger erkende tussen februari en juli vorig jaar een paar keer mensen naar Schiphol te hebben ge bracht. Ook haalde hij bij het vliegveld bolletjesslikkers op om ze naar zijn woning, dat als poepadres werd gebruikt, te vervoeren. De officier achtte medeplegen bewezen. Raads man M. van der Want vond dat zijn Vlissingse cliënt alleen medeplichtigheid kon worden verweten. „Hij hield zich afzij dig en had een ondergeschikte rol." De strafpleiter vroeg om een werkstraf en een voorwaardelijke straf. De rechtbank doet 27 november uitspraak. VLISSINGEN - Om de contacten tussen Af ghanen in Zeeland te bevorderen, is de Afghaanse Culturele Vereniging Zeeland opgericht. De vereniging wil door cursussen en lezingen de Afghaanse taal en cultuur onder de aandacht brengen. Verder wil de vereniging culturele en muzikale bijeenkomsten hou den. Bovendien behartigt de vereniging de belangen van de Afhgaanse gemeenschap bij overheden. De eerste klus voor het bestuur is het vinden van een geschikte plaats om bijeen komsten te houden. Volgens voorzitter A. Mirzada zijn daar over gesprekken gaande met de gemeente Vlissingen. De ver eniging heeft nu 138 leden. VLISSINGEN - De politie heeft een 21-jarige Vlissinger en een 20-jarige man uit Middelburg aangehouden. Zij worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de poging van een overval op een taxichauffeur op 11 oktober. De politie ver denkt hen ook van diefstal uit een bedrijf aan de Arnestein- weg in Middelburg. De taxichauffeur werd op de bewuste vrijdag om 23.40 uur in de Hercules Segherslaanin Vlissingen bedreigd met een onbekend voorwerp. Doordat de chauffeur zich verzette, ging de dader ervan door zonder geld. In de nacht van donderdag 17 op vrijdag 18 oktober werd in gebroken in een bedrijfspand aan de Arnesteinweg. Uit het kantoor verdween een paar honderd euro. Bovendien werd een blauwe Mercedes gestolen. De politie vond die auto terug bij één van de verdachten. De twee zitten nog vast. door Ron Magnée DOMBURG - Tien procent, elke twee jaar. Zoveel stijgt de toe ristenbelasting in de gemeente Veere de komende jaren. En dat is precies zoals het college het had voorgesteld. Al scheelde het maar een haartje of het was an ders gelopen, gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling in Veere. Want als het aan de WD -frac tie lag, zou de toeristenbelas ting niet zoveel stijgen. De libe ralen wilden de tarieven alleen methet inflatie-percentage cor rigeren. Dit komt in de praktijk op een stijging van zeven a acht procent per twee jaar. En alleen als het toerisme ook profiteert van structurele uitgaven, mocht debelasting meer stijgen. Pas na lang aandringen van wethouder W. van Tatenhove trokken de li beralen hun voorstel in. De wet houder voorspelde een flink fi nancieel gat als het voorstel zou ■worden aangenomen: in 2006 zou het tekort opgelopen zij n tot 1 zo'n twee ton. Onder deze drei- gende woorden trok de WD het voorstel schielijk in. Eerder die dag kwam een rap port over de inning van de toe ristenbelasting ter sprake. Een gespecialiseerd bedrijf onder zocht begin dit jaar ruim hon derd toeristische accommoda ties, van hotels tot campings, van bungalowparken tot jacht havens. Bij zo'n zeventig pro cent was alles in orde. Maar bij dertig procent bleek het innen van de toeristenbelasting niet goed te gaan. Er werden fouten gemaakt of de bedrijven wei gerden gewoon voldoende af te dragen. Wethouder Van Tatenhove ken de het rapport naar eigen zeg gen van voor tot achter. „Ik heb de cijfers gewogen, geslacht en ontleed", zei hij olijk. Maar met die uitleg nam de raad geen ge noegen. Want dat er veel aan de strijkstok blijft hangen, was in middels wel duidelijk. Maar hoeveel geld loopt de gemeente mis als dertig procent niet of on voldoende toeristenbelasting afstaat? Daarop moest Van Ta tenhove het antwoord schuldig blijven. Binnenkort weet de wethouder meer. Er is een werk groep ingesteld om de sector op nieuw door te lichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13