Navo krijgt rol Afghanistan PZC Milosevic moet naar cardioloog en psychiater Iraniër daagt geestelijke rechters uit Londen en Moskou gematigd positief over besluit Irak Paola wil Nederlands bijspijkeren Nederland houdt eigen man of vrouw in Brussel Olietanker dreigt te zinken voor kust van Spanje Britten binden strijd aan met kauwgom en graffiti SNS bank ontketent een revolutie in hypotheekland: de SNS Plafondrentét Altijd profiteren van rentedalingen met de zekerheid van een renteplafond. Nederland en Duitsland vragen hulp bondgenootschap Bij de beesten af Vlaamse jeugd voor doodstraf Treinen doden dorstige kamelen Man versterkt huis met landmijnen Aanslag Bali bedreigt mango-oogst Engeland wil Elgin Marbles kwijt donderdag 14 november 2002 BRUSSEL - Nederland blijft verzekerd van een 'eigen' man of vrouw in de Europese Commis sie. De poging van de huidige Commissievoorzitter Prodi om het aantal Commissarissen in de toekomst fors te beperken, is mislukt. Vorige maand opende Prodi de aanval op het principe van één Commissaris per lidstaat. Ter wijl hij steun kreeg van de mees te Commissarissen uit de grotere lidstaten, staken de ver tegenwoordigers uit de kleinere landen hun verontwaardiging niet onder stoelen of banken. Zij voorspelden het 'einde van de gelijke vertegenwoordiging' als Prodi zijn zin zou krijgen. In een vertrouwelijk discussie stuk waar de Commissarissen gisteren op hoofdlijnen mee ak koord gingen, staat dat in 'de volgende Commissie per lid staat een onderdaan zit'. Diplo maten betitelen de actie van Prodi als een 'non-starter'. „Ei genlijk wil hij een Commissie die maar uit één persoon be staat: Prodi zelf", voegen zij er cynisch aan toe. GPD BARCELONA - Een olietanker geladen met 70.000 ton ruwe olie dreigt te vergaan voor de kust van Galicië. Vierentwintig van de 27 beman ningsleden zijn gistermiddag door de Spaanse kustwacht van boord gehaald. De kapitein en twee matrozen zijn aan boord gebleven om te proberen de tan ker drijvende te houden. Het schip, de onder de vlag van de Bahama's varende Prestige, sloeg gistermiddag lek in een vliegende storm, zo'n 50 kilo meter ten westen van Kaap Fi- nisterre. Het maakte vrijwel meteen zware slagzij. Een groot deel van Spanje werd gisteren geteisterd door nood- weei*. Drie vrouwen kwamen om het leven toen twee bouwkra- nen door de storm bovenop een huizenblok stortten. Vissers schepen konden niet uitvaren en de bemanning van een Frans jacht kon op het nippertje wor den gered. GPD door Harm Harkema LONDEN - De Britse regering gaat veel strenger optreden te gen kleine criminaliteit en aso ciaal gedrag. Dat was de bood schap van koningin Elizabeth in haar jaarlijkse rede bij de ope ning van het parlementsjaar, te vergelijken met de Nederlandse Prinsjesdag. Er komt bijvoorbeeld een lik- op-stukbeleid voor het op straat gooien van afval -waaronder kauwgom- en het ophangen van illegaal drukwerk en graffiti. Vooruitlopend op wetswijzigin gen wordt al geëxperimenteerd met dix-ect inbare boetes, oplo pend tot 130 euro voor dronken schap, onordelijk en dreigend gedrag, en het verspillen van politietijcl. Ook het aantal amb tenaren dat bepaalde boetes mag opleggen wordt uitgebreid. Zo krijgen ook vuilophalers waarschijnlijk die bevoegd heid. Gemeenten mogen de verkoop van kauwgom bij scholen ver bieden, en er wordt nog nage dacht over een verbod op de ver koop van verfspuitbussen en viltstiften aan jongeren onder de achttien jaar Winkels die het verbod overtx-eden, zouden een boete van zo'n 1600 exiro riske ren. Gemeenten krijgen ook ver gaande bevoegdheden om aso ciale huurders en huiseigenaren aan te pakken en te dwingen tot het opruimen van hun rommel. Pubs Na jarenlange speculaties wor den dit jaar ook de openingstij den voor pubs verruimd. Nu nog moeten die om elf uur in de avond dicht. .Vele weekeind- klanten slaan daarom in het half uur voor sluitingstijd zoveel mogelijk drank naar binnen. Als dan na elven iedereen tege lijk op straat wordt gezet, ont staan niet zelden vechtpartijen. Door een verruiming van de openingstijden verwacht de re geling een grotere spi'eiding van het publiek over de avondlijke en nachtelijke xxren, en minder vechtpartijen. In Schotland, waar openingstijden al eerder zijn verruimd, zijn er goede er varingen mee opgedaan. Eerder was al uitgelekt, dat de regering zeer streng gaat optre den tegen ouders van kinderen die bij herhaling spijbelen of zich op school asociaal gedra gen. GPD doorTon van Lierop BRUSSEL - De Belgische ko ningin Paola erkent dat zij slecht Nederlands spreekt. In antwoord op schriftelijke vra gen van diverse Belgische media laat zij weten het nodige te zul len doen om haar Nederlands bij te spijkeren. „Ik begrijp en aanvaard de kri- van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Navo staat op het punt voor het eerst een offi ciële rol te gaan spelen in Afgha nistan. Het militair bondge nootschap is door Nederland en Duitsland gevraagd assistentie te verlenen wanneer zij begin volgend jaar het commando van de vredesmacht ISAF in de Af- ghaanse hoofdstad Kaboel overnemen. Navo-bronnen en het ministerie van onze redactie buitenland TEHERAN - De op 6 november terdoodverooi'deelde Iraanse professor Hashem Aghajari weigert in beroep te gaan tegen zijn doodvonnis. Dit heeft zijn raadsman, Nikbakht, gisteren gezegd. Aghajari werd veroor deeld wegens godslastering. Hij wil met zijn weigering kennelijk zijn rechters uitdagen. In een brief aan de magisti'aten stelt hij dat hij twintig jaar gele den aan het front (in de oorlog tegen Irak) al bereid was 'als door Harm Harkema en Frank Hendrickx LONDEN/MOSKOU - In Groot-Brittannië, Brussel en Rusland is positief gereageerd op het besluit van de Iraakse dictator Saddam Hoessein om onvoorwaardelijk akkoord te gaan met de resolutie van de Veiligheidsraad van de VN over wapeninspecties in zijn land. In de Egyptische hoofdstad Cai ro noemde de secretaris-gene raal van de Arabische Liga het besluit van Saddam een welko me stap, die de mogelijkheid biedt het gevaar van een oorlog te reduceren. „Rusland juicht de beslissing van de Iraakse autoriteiten toe" verklaarde de Russische minis ter Igor Ivanov van Buitenland se Zaken in Moskou. „De wa peninspecties moeten nu zo snel mogelijk beginnen." Moskou oefende de afgelopen dagen sterke druk uit op Bagdad om resolutie 1441 te accepteren. Rusland heeft grote economi- tiek die geuit wordt op mijn onvolmaakte kennis van het Nederlands. Maar ik zal toch koppig doorgaan om mijn ken nis van die taal constant te ver beteren." De vorstin van Itali aanse origine volgde wel lessen van Defensie in Den Haag heb ben het verzoek gisteren beves tigd. Over de aanvraag van Ne derland en Duitsland wordt vol gende week in Praag besloten. Volgens een woordvoerder van Defensie ziet het er naar uit dat met de assistentie wordt inge stemd. Volgens diplomaten is het dan voor het eerst dat de Navo een rol krijgt in de strijd tegen het terrorisme en de stabilisering van Afghanistan. In de Tsjechi sche hoofdstad bespreekt de martelaar' te steiwen. „Indien justitie meent dat dit vonnis recht is, dan moet ze het uitvoe ren. Andei's moet ze alles in het werk stellen om het te annule ren. "De advocaat poogt zijn cli ënt over te halen toch beroep aan te tekenen. Aghajari is een ooxiogsinvalide en een hervorrniiigsgezinde in tellectueel die president Khata mi steunt. Plet doodvonnis was gebaseerd op uitspraken van Aghajari over de macht van de uiterst conservatieve geeste lijkheid, die onder meer de rech terlijke macht domineert. sche belangen in Irak en is daar om huiverig voor een Ameri kaanse aanval. Groot-Brittannië reageerde voorzichtig positief op de ac ceptatie door Irak. Minister Jack Straw van Buitenlandse Zaken zei dat de internationale gemeenschap waakzaam moet blijven op naleving van de ver plichtingen door Irak. En hij waarschuwde Irak voor 'serieu ze gevolgen', als het land -zoals in het verleden wel is gebeurd- een loopje neemt met de inspec- tievoorwaarden. „Irak heeft de eerste stap gezet. Ik verwelkom dat, maar we moeten waakzaam blijven. Irak's intenties zijn no toir veranderlijk", aldus Straw. De Europese Unie is blij met de tenigkeer van de wapeninspec teurs, zo zei een woordvoerder van het Deense EU-voorzittex-- schap gisteravond. De EU speelt geen rol in het diploma tieke steekspel met Irak. Zij heeft al eerder haar steun toege zegd voor de manier waarop de Veiligheidsraad de kwestie aan pakt. GPD Nederlands in Spa, maar be heerst van de drie officiële landstalen alleen het Frans. Prinses Móxima volgde lessen aan hetzelfde taaiinstituut. Vlaamse media stellen vooxldu- rend dat zij daar veel meer vor- Navo de toetreding van zeven Oost-Europese landen en de kwestie-Irak. Nedexiand en Duitsland deden het verzoek tot bijstand in een brief aan de secretaris-generaal van de Navo, Lord Robex*tson. Den Haag en Berlijn willen dat de Navo onder meer steun ver leent bij de planning, communi catie en logistiek voor de Isaf, die nu nog onder bevel van Tur kije staat. Nederland en Duits land vormen zes maanden het commando van de Isaf. De historicus Aghajari drong eerder dit jaar aan op moderni- sering van de islam. Hij verge leek de religieuze leiders in zijn land met rooms-katholieke pausen in de Eui'opese Middel eeuwen en hun wereldlijke macht. Hij stelde dat een 'isla mitisch protestantisme' nodig is en riep de moslims op de religi euze leiders niet blind te volgen. Protest Het doodvonnis heeft een storm van protest in Iran losgemaakt. Er zijn tal van studentende monstraties. Een veel gehoorde deringen maakte dan Paola. Paola noch Albert laat zich ooit interviewen. Voor haar 65ste verjaardag maakte de koningin een uitzondering en gaf zij schriftelijk antwoord op inge diende vragen. Zij zegt in heel Volgens de woordvoerder van Defensie is de assistentie van de Navo met name belangrijk, om dat in Navo-verband kan wor den gezocht naar een land of landen die het commando van Nederland en Duitsland over nemen als deze twee landen in de zomer van 2003 Kaboel weer verlaten. Elite-eenheden De Navo kan volgens hem ook behxxlpzaam zijn bij de militaire planning van de operatie. Het leuze is 'Dood aan de Taliban, in Kaboel en in Teheran'. Gisteren betoogden zeker 2500 studen ten tegen het vonnis. De Iraanse pi-esident Khatami noemde het gisteren 'een ongepast vonnis'. Khatami is een met grote meer derheid gekozen hei-vormer, wiens regeringsmacht vrijwel woi'dt verlamd door de conser vatieve geestelijkheid. Die heeft bijvoorbeeld met een constutio- nele Raad van Wachters het laatste woord over wetgeving en benoemingen van overheids functionarissen. Het Iraanse parlement heeft een haar carrière het meest getrof fen te zijn door de 'hartelijk heid' van de Belgen, maar vindt wel dat zij meer zelfvertrouwen mogen uitstralen. De koningin erkent dat haar hu welijk met Albert H spanningen heeft gekend, maar 'na veertig jaar heb ik nog steeds enorme bewondering voor hem'. ANP- /Belga ministerie noemt het 'heel bij zonder' dat de Navo zo ver bui ten Europa actief zal zijn. Eerder deze week werd al be kend dat België bereid is bij stand te verlenen aan de vredes macht in Kaboel. Het gaat om medische hulp of transport- steun, of indien noodzakelijk zelfs om elite-eenheden. Minis ter van Defensie Korthals heeft de Noorse regering ook ge vraagd bij te dragen aan de Af ghaanse veiligheidsoperatie. ANP week geleden een wetsvoorstel aangenomen om de macht van de raad te breken, maar het zijn dezelfde Wachters die het voor stel uiteindelijk moeten goed keuren. Consex-vatieve magistraten hebben volgens het persbureau Irna gisteren woedend gerea geerd op hun critici. Zij wijzen erop dat het beledigen van de re ligie en de onfeilbare profeet in al hun goddelijkheid en 'het af vallen van schitterende islami tische beginselen' niet kan wor den verdedigd als vx-ijheid van meningsuiting. AFP/ANP doorThomas Verfuss DEN HAAG - Het Milosevic- proces is voor de vijfde keer da- genlaxxg onderbroken wegens ziekte van de verdachte. De rechters hebben gisteren nieuw medisch onderzoek gelast door een cardioloog en voor het eerst door een psychiater. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte van het Joegoslavië-Tri- bunaal is echter niet bereid af te zien van de presentatie van een deel van het bewijsmateriaal om tijd te besparen. De 61-jarige Milosevic lijdt on der zeer hoge bloeddruk en uit puttingsverschijnselen. Dit komt mede door het feit dat de ex-president van Sexvië en Joe goslavië zich zelf verdedigt voor het VN-hof in Den Haag. Ook zonder de herhaaldelijke onder- brekingen wegens ziekte van de verdachte was al duidelijk dat het proces, dat op 12 februari begon, jaren zou duren. Maandag was Milosevic even een dagje terug nadat hij meer dan een week verstek had laten gaan. Dinsdag meldde hij zich opnieuw ziek. De 'huisarts' van de VN-gevangenis in Scheve- ningen, dr. Paulus Falke, stelde daarop een eerste, nieuw rap port op. Op basis daarvan werd gisteren duidelijk dat de onder breking de rest van de week zou duren. De rechters bestelden daarop twee nieuwe rapporten van medisch specialisten. Binnen zeven dagen moet car dioloog Paul van Dijkman rap porteren over de uitputtings verschijnselen van de ex-presi dent en zijn toekomstige condi tie. Binnen veertien dagen moet eveneens een psychiatrisch rap port worden opgesteld. Dr. Falkes opmei'kingen over 'mentale overbelasting' en de 'geestelijke toestand' van Milo sevic zijn aanleiding voor de rechters om het schriftelijk psy chiatrisch rapport te gelasten. Cardioloog dr. Dijkman moet een prognose geven over de toe komstige gezondheid van Milo sevic en de vraag beantwoorden in hoeverre 'Slobo' in staat is naar het tribunaal te komen. Tijd besparen De rechters hadden de VN-aan- klagers dinsdag nog eens ge vraagd naai' mogelijkheden om tijd te besparen. Maar volgens de aanklagers kan de zaak tegen Slobodan Milosevic die zij wil len presenteren, niet verder worden ingekort. Florence Hartmann, de woordvoerster van Del Ponte, werd gisteren tij dens de wekelijkse pei'sconfe- rentie nog eens aangesproken op de tijdsduur van de bewijs voering van de aanklagers. Zij zei daarop dat de zaak 'niet ver der reduceerbaar' is en het pro ces niet mag niet verworden tot een soort Al-Caponeproces. Al Capone was een Ameidkaan- se gangstex-baas, die uiteinde lijk niet werd veroordeeld voor moorden en andere zware mis daden, maar wegens onregel matigheden met zijn boekhou- ding. ANP \|\Iegen* *uC A Vet\en6ö Advertentie SNS Plafondrente*: de hypotheekrentevariant die alle andere overbodig maakt. Bel gratis 0800 -18 8o of vraag het de hypotheekadviseur van uw intermediair of SNS bank. SN£ bank GENT - De Belgische acteur Benjamin Verdonck slaapt de komende drie dagen tussen de varkens in een stal in Gent. Verdonck doet dat uit protest tegen de mogelijke Ameri kaans/Britse aanval op Irak. De acteur werd in zijn protestdaad geïnspireerd door een Amerikaanse collega die in 1974 demonstratief een kooi deelde met een coyote. foto Francois Lenoir/RTR BRUSSEL - Doodstraf, castratie van verkrachters, veroorde lingen zonder proces: de Vlaamse jongeren scharen zich in een enquête massaal achter dx-aconische straffen voor misdadi gers, zo schreef dagblad De Morgen gisteren. Bijna de helft van de 13.500 ondervraagde jongeren in Vlaan deren wenst herinvoering van de doodstraf, 60 procent vindt dat verkrachters gecasti'eerd moeten worden en 30 procent) wil zware misdadigers helemaal geen proces gunnen. Verder' vindt 42 procent dat je je niet schuldig hoeft te voelen als je een inbreker doodschiet. ANP ADELAIDE - In het binnenland van Australië, dat woi'dt ge plaagd door de grootste droogte in jaren, worden dorstige wil de kamelen door treinen oveiTeden, wanneer zij 's ochtends de dauw van de sporen likken. Bewoners van het gebied hebben dat gisteren gezegd. De Australische kamelen stammen af van kamelen die in de negentiende eeuw door kolonisten zijn meegebi-acht uit het Midden-Oosten. Vele zijn omgekomen bij Cook langs de Trans-Australische spoorlijn die de oostkust met de westkust verbindt en door de boomloze Nullarbor-vlakte loopt. AP MANAGUA - Om te voorkomen dat de wind het golfplaten dak van zijn huisje zou blazen, had de 72-jarige Nicaraguaan Helec Noa Watson het met zes brokken metaal verzwaard. Wist hij veel dat het landmijnen wai'en die elk moment de lucht in konden gaan. Nicaraguaanse militairen ontdekten de mijnen toen ze bij het stadje Kamla op oefening waren. Watson zei dat hij de mijnen zeven jaar geleden had gevonden bij een verlaten buitenpost van het sandinistische leger. Hij zei niet te hebben geweten dat de mijnen konden ontploffen, toen hij ze naar huis had gezeuld en op het dak had gelegd. AP DARWIN - Veel mango's op plantages in het noorden van Au stralië zijn i*ijp maar worden niet geplukt. Producenten heb ben volgens mediaberichten van gisteren geklaagd dat de oogst verloren dreigt te gaan door de aanslag op Bali van 12 oktober waarbij 190 doden vielen, vooral Austaliërs. Jonge Australiërs plukken meestal de mango's als vakantie- wex'k en met het. geld gaan ze op vakantie in Indonesië, met na me op Bali. Nu Bali haar aantrekkingskracht heeft verloren zijn er vrijwel geen vakantiewerkers meer te bekennen in het noorden van het land. AFP DEN HAAG - Het British Museum wil de wereldbei'oemde El gin Marbles teruggeven aan de Grieken. In ruil daarvoor ver langt het museum in Londen topstukken uit Griekse musea in bruikleen voor speciale exposities. Het museum wil zo het be grotingstekort van bijna tien miljoen eui'o verminderen. Sinds begin dit jaar mag het museum geen entree meer heffen aan bezoekers van de vaste collectie. Voor bijzondere ten toonstellingen, zoals het museum die nu wil gaan houden met geleende Griekse stukken, mag dat echter wel. De Britse regering heeft altijd vertikt de Elgin Marbles, die ooit het Parthenon in Athene versierden, terug te geven aan de Gx-ieken. Graaf Elgin hakte de beelden in 1799 los van de Atheense tempels. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5