Ster Luuk Blom rijst snel in PvdA Vreemde kijk op democratie PZC ChristenUnie kan nog veel leren van grote broer CDA Vernieuwing en meer regionale gezichten Rijksoverheid is geen bedrijf meer Kandidaat uit Sint-Annaland weigert zich af te zetten tegen Marijnissen 14 november 1952 De ChristenUnie is verdeeld. Het GPV-smaldeel en de RP- F'ers strijden intern om de macht. De partij doet er goed aan de kunst van het fuseren af te kijken van christelijke grote broer het CDA. door Theo Krabbe Binnen de ChristenUnie, bestaande uit het Gere formeerd Politiek Verbond (GPV) en de Reformatorische Politieke Federatie (RPF), is een ordinaire machtsstrijd uitgebroken. De unie moet nog juridisch tot een eenheid worden. Velen binnen het GPV-smaldeel hebben het gevoel dat de ChristenUnie overvleugeld wordt door de grotere RPF. Vertegenwoor digers van de RPF zitten op de sleutelposities in de nieu we partij. Toch ligt aan de machtstrijd geen verschil van politieke opvattingen ten grondslag. Het is eerder een kwestie van personen en een verschil in mentaliteit. In politieke op vattingen liggen GPV en RPF dicht bij elkaar: links in hun standpunten over economie en ecologie en christelijk-or- thodox in morele zaken als abortus provocatus en eu thanasie. Klein verschil: de RPF is 'groener'. Het verschil tussen GPV en RPF schuilt in de mentaliteit. De GPV'ers zijn bijna allen lid van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt en ster ker naar binnen gericht, op hun eigen zuil. De RPF is meer interkerkelijk. Onder de leden zijn christelijk gere formeerden, Nederlands en synodaal gereformeerden, Nederlands hervormden (ge reformeerde bonders en con fessionelen), Baptisten en le den van evangelische en Pinkstergemeenten. Zij ken nen een grotere openheid naar 'andersdenkenden'. De SGP heeft onder de aan hang ook gereformeerde bonders en nog orthodoxere hervormden van de stroming het Gekrookte Riet. Deze partij herbergt verder vooral leden van de Gereformeerde en Oud Gereformeerde Ge meenten. Deelname van vrouwen aan het politiek bestuur is taboe In dat opzicht staat de SGP mijlenver af van de Christen- Unie. Om aan de machtsstrijd het hoofd te bieden zou de Chris tenUnie de kunst van het fu seren af kunnen kijken van het CDA. Ook het Christen Democratisch Appel kende destijds een 'bloedgroepen- strijd'. Niet tussen twee par tijen, maar tussen drie poli tieke stromingen. Die werd gevoerd tussen de katholie ken van de Katholieke Volks partij (KVP), de gerefor meerde 'kleine luyden' van de Anti-Revolutionaire Par tij (ARP), en de deftige, enigszins aristocratische hervormden uit de midden stand en de ambtenarij van de Christelijke Historische Unie (CHU). Topposities Het Christen Democratisch Appel is er na zijn ontstaan uitstekend in geslaagd de strijd tussen de 'bloedgroe pen' subtiel en handig bin nen de perken te houden. Dat leert het chronologische lijstje van topposities: Ruud Lubbers (katholiek), Elco Brinkman (gereformeerd), Ennëus Heerma (gerefor meerd), Jaap de Hoop Schef- fer (katholiek), Jan Peter Balkenende (gereformeerd) en Maxime Verhagen (katho liek). Christenen uit de Christen- Unie neigen ertoe het CDA te verketteren vanwege de 'uit verkoop' van de christelijke beginselen. Ze kunnen op het punt van fuseren echter nog veel leren van hun geestver wanten. GPD donderdag 14 november 2002 door Harmen van der Werf De PvdA heeft bij de samen stelling van de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer ge kozen voor vernieuwing en meer regionale gezichten. In de top dertig zijn alle provincies vertegenwoordigd. De eerste Zeeuw, het Thoolse raadslid Luuk Blom, staat dertigste. De hoogste nieuwkomer is de Bra bantse gedeputeerde Jan Boel houwer op zeven. De Randstad blijft sterk verte genwoordigd. Negentien van de dertig eerste kandidaten komen uit Zuid- en Noord-Holland. PvdA-voorzitter Ruud Koole noemde dat logisch. De Rand stad is het dichtstbevolkt en de meeste liefhebbers voor de lijst kwamen uit Zuid- en Noord- Holland, meer dan tweehon derd van de vierhonderd. Acht Zeeuwen solliciteerden, onder wie Statenlid Gerard Bosman die bij de verkiezingen in mei op een onverkiesbare 54ste plaats stond. Hij is er niet in geslaagd op de nieuwe lijst te komen. Dat is Maria le Roy uit Hulst, ook Statenlid, wel ge lukt. Zij is als 45ste hekkenslui ter op de landelijke lijst. In elk kiesdistrict staat ook nog een regionale kandidaat op 46. In Zeeland is dat het Terneuzense raadslid Nazli Atmac-Yigit. De PvdA koos niet alleen voor vernieuwing en regionale sprei ding, maar traditiegetrouw ook voor veel vrouwen. Jeltje van Nieuwenhoven is de eerste di rect achter lijsttrekker Wouter Bos. Opvallend hoog staan de oudgedienden Karin Adelmund (tien) en Ella Kalsbeek (veer tien). Met stip gestegen zijn het Friese Kamerlid Jacques Tiche laar (zes), afkomstig uit de Alge mene Onderwijsbond en oud- Greenpeace-medewerker Die- derik Samsom (negen). Volgens voorzitter Ruud Vreeman van de kandidaatstellingscommissie betekent de lijst 'een generatie wisseling', waarbij is gekozen voor 'meer volkse volksverte genwoordigers'. Vreeman zei het vertrek van Peter Rehwinkel te betreuren, die zich maandag direct terugtrok als Kamerlid, omdat hij slechts ergens in de dertig op de lijst zou komen. Rehwinkel, openlijk homosek sueel, verweet de PvdA te wei nig oog te hebben homoseksuele kandidaten. Volgens Vreeman heeft dat nooit meegespeeld. „We wilden meer regionale spreiding en Rehwinkel komt toevallig uit Amsterdam." Zaterdag stelt het PvdA-con- gres de lijst vast. Saskia Noor man-Den Uyl heeft aangekon digd te zullen vechten voor een hogere plaats. Zij is als 35ste het laagst genoteerde zittend Ka merlid. door Harmen van der Werf Amper acht maanden raadslid in Tholen en Luuk Blom (45) uit Sint-Annaland marcheert al door naar de dertigste plaats op de PvdA-Ka- merlijst. Als Zeeuwse kandidaat sluit Blom de rij van PvdA-regionalen, maar hij zit daar niet mee. „Van niks op dertig is een stipnotering." Blom gaat er zonder meer vanuit dat hij na 22 januari de PvdA én Zeeland mag vertegenwoordigen in Den Haag. Volgens de laatste peilingen is dat al lerminst zeker. De PvdA, nu drieën twintig zetels, staat op winst, maar niet spectaculair. Achtentwintig zetels is de hoogste score tot nu toe. „Ja, tot nu toe", reageert de nummer dei-tig, „maar met Wouter Bos als lijst trekker zal de PvdA erin slagen veel kiezers terug te halen. Hij heeft een po sitieve uitstraling en het lef de goede onderwerpen aan te snijden, zoals de krapte op de woningmarkt en het ter discussie stellen van een deel van de hypotheekrente-aftrek voor de aller hoogste inkomens. Tegen de vijfender tig zetels moet lukken." Veiligheid Om de kiezersgunst terug te winnen, moet de PvdA volgens Blom vooral open en eerlijk zijn, de mensen serieus nemen. Hij vindt het daarom goed dat de PvdA na de klap bij de laatste ver kiezingen meer de nadruk legt op veiligheid. „Dat getuigt van sociale intelligentie. Het is zo belangrijk te luisteren. Zon der overigens alles wat populair is klakkeloos over te nemen." Blom is van plan de straat op te gaan. ,Ik heb de wijsheid niet in pacht. Ik wil heel veel weten van de mensen in Zee land. Brand maar los, zou ik zeggen." Hij zal wel moeten. Naar eigen zeggen is hij bekend op Tholen, maar in de rest van Zeeland is hij een grote onbeken de. Voor zijn werk, Blom is manager commerciële zaken bij zorgverzeke raar Geove-RZG, heeft hij er ook wei nig te zoeken. „Voor Zeeland is hij misschien nieuw", merkt Leen Wille, voorzitter van het PvdA-gewest Zeeland, op, „maar hij is een prima kandidaat en stevig gewor teld in de sociaal-democratie." Zijn oma, opa en vader waren politiek ac tief en hijzelf heeft in diverse PvdA- besturen gezeten. Blom: „Ik kom uit een echt rood nest." Vandaar wellicht dat hij niet afgunstig is tegenover de SP van Jan Marijnissen die in de pei lingen groeit als kool.Als linkse par tijen moeten we elkaar niet dwars zitten. De SP werkt vanuit hetzelfde gedachtegoed." Geboren in Hilversum is Blom via Amersfoort en Rotterdam vijf jaar ge leden in Sint-Annaland terechtgeko men. Hij zocht en vond er voor zijn ge zin met twee kleine kinderen 'natuur, rust en ruimte'. „En een goede, sociale gemeenschap waarin mensen voor el kaar openstaan. Meer oog voor de medemens, daarvoor staat ook een sociaal-democratische partij als de PvdA." Kritisch Maart dit jaar kwam Blom in de ge meenteraad van Tholen. Hij ontpopte zich als een kritisch raadslid, dat zich niet de kaas van zijn boterham laat eten. Hij vraagt door als het moet. Niet zo lang geleden leidde dat tot een ste vige aanvaring. De voorzitter van een raadscommissie vond dat hij maar eens moest ophouden. Blom: „En dat laat ik niet op me zitten." Luuk Blom wil in Zeeland de straat op tijdens de verkiezingscampagne: ten van de mensen in Zeeland. Brand maar los, zou ik zeggen." „Ik heb de wijsheid niet in pacht. Ik wil heel veel we- foto Lex de Meester door Paul Koopman Vice-president Herman Tjeenk Willink van de Raad van State waarschuwde er al een paar jaar geleden voor. Een overheid die zich zichzelf vooral beschouwt als een bedrijf dat diensten verleent aan burgers, vraagt om moeilijkheden. Want als burgers denken dat ze geen waar krijgen voor hun geld, ver anderen ze in ontevreden consu menten. En daarmee is het kwaad kersen eten. Bij de vorige verkiezingen bleek al hoe ontevreden die burger consumenten na ruim vijftien jaar 'no nonsense-politiek' wa ren geworden. Alle coalitiefrac ties werden afgestraft. Het ver trouwen werd geschonken aan een nieuwe partij die de belofte van instant-bevrediging in zich droeg. Wat Tjeenk Willink voor spelde, gebeurde met angstwek kende precisie. De BV Neder land had immers zijn kerntaken verwaarloosd: zorgen voor vei ligheid, goed openbaar vervoer, deugdelijk onderwijs en moder ne gezondheidszorg. En de burgers wendden zich tot de po litieke consumentenbond die Pim Fortuyn had opgericht.de LPF. Records Hierbij past wel een kantteke ning. De overheid had wel dege lijk al langer in de gaten dat ze haar klanten niet goed meer be diende. Maar het antwoord was vooral: we gaan beter ons best voor u doen. Het tweede kabi net-Kok sloeg daarom alle re cords met extra investeringen in juist de veiligheid, zorg en het onderwijs. Immigratie - nog een steen des aanstoots van veel burgers - werd óók aangepakt, via een strengere vreemdelin genwet. De extra miljarden hadden echter slechts beperkt effect. En het strengere vreem delingenbeleid kwam te laat. Inmiddels is er in het denken over de overheid sluipenderwijs een opvallende kentering opge treden. Het kabinet-Balkenende stapte af van het idee dat de overheid een bedrijf is dat het vooral zijn cliënteel naar de zin moet ma ken. Een beetje noodgedwon gen wel, want de schatkist is door de economische tegen spoed vrijwel leeg. De rollen worden nu omgedraaid. Ge chargeerd gezegd: de burgers moeten het tegenwoordig de Vragen bij roep van Zeeland Anders om nieuwe partij overheid naar de zin maken. Het opgelaaide debat over bur germoed is daarvan de mooiste illustratie. Jarenlang luidde de boodschap: bel de politie als u iets ziet wat het daglicht niet kan verdragen. Nu wordt van de burger gevraagd: kom tussen beide, grijp zelf in, geef des noods een rotschop. Het geweldsmonopolie van de overheid wordt zo doelbewust uitbesteed aan eerzame bur gers. Want, zo stellen de minis ters Remkes (Binnenlandse Za ken) en Donner (Justitie) vast: het is natuurlijk een illusie dat de politie overal en altijd tijdig kan ingrijpen. Hun boodschap luidt eigenlijk: help ons een handje. Beroep Het tot zijn haarvaten overbe laste justitiële apparaat doet eveneens een beroep op de bur gers. In zijn begroting heeft Donner de zinsnede opgenomen dat burgers die een probleem met elkaar hebben eerst een be middelaar moeten inschakelen, vóór ze naar de rechter stappen. Opnieuw is de boodschap: stroop zelf de mouwen op. Het is wachten op eenzelfde dis cussie over de eveneens in zijn voegen krakende gezondheids zorg. Zou het niet welkom zijn als onze hoog opgeleide en geë mancipeerde burgers wat meer zelf aan het dokteren slaan? De premier zélf heeft inmiddels niet voor niets de leiding geno men in de discussie over waar den en normen. Ook hier ziet het kabinet een taak voor de bur gers, immers: als kinderen niet meer behoorlijk worden opge voed, heeft de overheid er later een onmogelijke taak aan om ontspoorde jongeren in het ga reel te houden. Fictie Terugblikkend moet worden vastgesteld dat de kabinetten- Kok misschien vooral één cruci aal aspect hebben verwaar loosd: een duidelijk appèl op de burgers bleef uit. Tegen beter weten in hielden de paarse kabi netten de fictie overeind dat de overheid het de burgers altijd naar de zin kon maken. Dat is misschien nog verbijsterender dan de zogeheten 'puinhopen' die werden achtergelaten. Want de Amerikaanse president Ken nedy zei het al in de jaren zestig: 'vraag niet wat uw land voor u kan doen maar wat u voor uw land kunt doen.' GPD door Ben Jansen Of in Zeeland behoefte be staat aan een nieuwe poli tieke partij met nieuwe ambities en ideeën, zoals A. van de Ven vorige week op deze pagina be pleitte, zal bij de verkiezingen voor Provinciale Staten op 11 maart volgend jaar duidelijk worden. In zijn bijdrage achtte Van de Ven een nieuwe groepe ring in elk geval nodig om de PvdA (waar hij tot nu toe lid van is), de VVD en CDA en de SGP in beweging te krijgen. Wie niet horen wil moet voelen, luidde zijn redenering. Van de Ven ontpopte zich de af gelopen maanden als een fel te genstander van de Westerschei - de Container Terminal. Hij is lid van de initiatiefgroep Zee land Anders (tegenwoordig denktank en lobby organisatie), die probeerde de Zeeuwse poli tiek te doordringen van de na delen die, volgens de tegenstan ders, kleven aan de aanleg van de WCT. Bij zijn eigen partij vond Van de Ven daarvoor on voldoende gehoor. De PvdA- fractie in de Staten stemde im mers vóór de streekplan wijzi ging die de WCT mogelijk moet maken. Kansen In zijn artikel stelde Van de Ven dat Zeeland mannen en vrou wen nodig heeft 'die gaan voor ons prachtige leef-, werk- en woonmilieu', die iedereen kan sen willen bieden in een modern Zeeland, die mogelijkheden zien voor de nieuwe economie en die nieuwe ideeën verwelko men en creativiteit bevorderen. „En misschien wel in de eerste plaats", zo sloot hij af, „mensen dievolksvertegenwoordiger willen zijn.Met deze laatste ui ting geeft Van de Ven blijk van een opmerkelijke kijk op de de mocratie. Politici die niet het gedachtengoed van Zeeland Anders omarmen, zijn in zijn ogen kennelijk geen volksverte genwoordigers. Toegegeven, niet iedere Zeeuw is onder vraagd over de wenselijkheid van de aanleg van de WCT, maar er zullen stellig voorstanders zijn. Degenen die hun mening in de Staten verwoordden, zijn toch echt volksvertegenwoordi gers. De PvdA-fractie wist zich zelfs verzekerd van een duide lijke uitspraak van de geweste lijke vergadering vóór de WCT. De roep van Van de Ven om een De bijdrage van de productie van tuinbeelden aan een gezonde Zeeuwse economie is nihil. foto Willem Mieras nieuwe partij als reactie op de uitkomst van het WCT-debat is merkwaardig omdat in de Sta ten wel degelijk bedenkingen bestaan tegen de containerter- minal en de gevolgen ervan. GroenLinks, ChristenUnie, D66, Partij voor Zeeland en Partij Weststrate (samen goed voor 12 van de 47 zetels) zijn te gen. Van de Ven stelt dat de WCT in de Staten is doorgedrukt op basis van de macht van het ge tal, maar met meer gevoel voor democratische verhoudingen kan worden vastgesteld dat dit nu eenmaal de consequentie is van een bestel waarin beslissin gen bij meerderheid worden ge nomen. Dat geldt ook voor het afwijzen van voorstellen. Had Van de Ven zich op dezelfde ma nier geuit als de Staten zich bij meerderheid tégen de WCT had den uitgesproken? De brede politieke schakering van de tegenstanders geeft in elk geval aan dat de kritische benadering van economische ontwikkelingen, zoals de aanleg van de WCT, zich niet beperkt tot een afgepaald deel van de sa menleving. Van de Ven en zijn Zeeland Anders zouden zich dus heel goed bij, om maar wat te noemen, GroenLinks of de Partij Weststrate kunnen aan sluiten. De initiatiefgroep kwam nota bene tot stand op nadrukkelijke uitnodiging van GroenLinks, Zo'n samengaan viel al eerder voor. De uit de PPR voortgeko men groepering Delta Anders, die zich in naam en kijk op de toekomst van Zeeland niet zeer onderscheidde van Zeeland An ders, sloot zich vóór de vorige Statenverkiezingen bij Groen Links aan. De combinatie ging als GroenLinks/DeltaAnders de verkiezingen in, maar het achtervoegsel is geschrapt. De makke van de beschouwing van Van de Ven is dat hij welis waar kwistig met het woord nieuw strooit, maar nergens aanduidt hoe Zeeland Anders inhoud wil geven aan zijn ambi ties. Inzet is 'behoud van de groene en blauwe kwaliteit' en een economie die drijft op 'ken nis en een gezond, spannend en ondernemend leven'. Van de Ven geeft niet aan waar in die econo mie geld mee moet worden ver diend. Aan dat inzicht ontbrak het ook op de informatieavond die Zeeland Anders in septem ber over de WCT hield. De visie bleef beperkt tot de schildering van 'een nieuw platteland', dat aantrekkelijk is voor pensioen migranten en waar mede op hen gerichte kleinschalige werkge legenheid in de dienstverlenen de sector zich kan ontwikkelen. Als voorbeelden van die werk gelegenheid werden slechts de fok van golden retrievers en de verkoop van tuinbeelden ge noemd. Belangen Van de Vens opstel bevat in elk geval één punt dat serieus valt te overwegen. Hij gispt het feit dat de gedeputeerde voor economi sche zaken ook voorzitter is van havenschap Zeeland Seaports. Deze combinatie van functies is weliswaar verdedigbaar (gede puteerde én havenschap wor den geacht de belangen van eco nomie en werkgelegenheid te behartigen), maar even goed is een scheiding te rechtvaardi gen. Zo is de gedeputeerde voor energie sinds enkele jaren niet langer president-commissai'is van nutsbedrijf Delta. Al langer is gestopt met het gebruik dat gedeputeerden voorzitter zijn van organen als de Zeeuwse Bi bliotheek en de Provinciale VW, die het voor een aanzien lijk deel van hun inkomsten van de provincie moesten hebben. Meer afstand tussen het dage lijks provinciebestuur en het bestuur van het havenschap zou in dit licht de volgende Staten- periode aan de orde kunnen ko men. Daar is geen nieuwe poli tieke partij voor nodig. ZEEWERING - De reparatie van de door storm zwaar be schadigde zeewering bij Westkapelle kost meer dan aanvankelijk geraamd. De Polder Walcheren verwacht zeker 280.000 gulden nodig te hebben. De eigenaren van onbebouwde eigendommen moeten daarom zes gulden per hectare extra bijdragen, de categorie bebouwd krijgt een extra heffing van drie gulden per honderd gulden belastbare opbrengst. OVERSTROMING - Het he melwater dat de afgelopen dagen zo overvloedig is ge vallen, heeft op veel plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen tot kleine overstromingen ge leid. In de omgeving van Biervliet, IJzendijke, Philip pine, Driekwart en Axel stonden vele bomen en tele foonpalen voor de helft on der water en vormden zich overal op de landerijen grote plassen 'welwater'. LEESZAAL - De Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Middelburg bestaat veertig jaar. In die tijd heeft de OLB ruim tienduizend leden ge had, die een rijksdaalder per j aar betalenHet gebruik van de leeszaal is gratis. Gevolg daarvan is dat de OLB te wei nig geld heeft om het boeken bestand bij te houden. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Qostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail. redtern@pzc.nl Huist: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8 30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tiidens kantooruren zondag, van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel. (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleinties: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot ujegGner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4