Toch zuurstofkoffer voor redders Tweede Rotaryelub op eiland PZC Ijsbaan te duur voor één dorp Gemeente werkt achterstanden bouwplannen weg 11 Brigade mag na lang aandringen apparatuur aanschaffen Lezing over innerlijk kind Najaarsconcert Ons Genoegen in Kapelle Burgh-Haamstede wil geen herdenking Ramp Ere vlag voor Namestovo Andere cheque voor Hospice Portemonnee gestolen in Goes Bromfietster gaat onderuit Verdachte schietpartij langer vast agenda Mini-instuif in Zierikzee donderdag 14 november 2002 rinorMarcel Modde OUWERKERK - De reddings- post in Ouwerkerk krijgt van de gemeente Schouwen-Duive- land toch subsidie voor aan schaf van een zuurstofkoffer en de opleiding van een tiental me dewerkers voor de bediening van de apparatuur. Na herhaalde verzoeken is de gemeente overstag gegaan. De eerdere afwijzing kwam voort uit foute informatie van de kant van de brandweer en de ambu lancedienst, motiveren burge meester en wethouders hun ge wijzigde standpunt. Voorzitter D. Meeles van de red dingsbrigade Zierikzee-Duive- land kan opgelucht ademhalen. De aanwezigheid van het zuur stofapparaat is volgens hem onmisbaar op een belangrij ke duikstek als Ouwerkerk. Snel ingrijpen bij duikongeval- len voorkomt veelal ernstig let sel. Ambulance Het wachten op een ambulance kan vaak net te lang duren, zo verdedigde de brigade eerder al haar subsidieverzoek. Tot dusver wees de gemeente die stellingname af, omdat er van werd uitgegaan dat het om me disch handelen ging dat in der gelijke gevallen was voorbe houden aan de hulpverleners van ambulancedienst of de brandweer. MIDDELBURG - De Spirituele Sociëteit Zeeland verzorgt zon dag 17 november van 10.30 tot 13.00 uur een lezing in de Stads schouwburg in Middelburg. De lezing heeft het thema Zoek tocht Naar Mijn Innerlijke Kind. A. de Vries zal de lezing verzorgen. Hij is remedial tea cher en heeft zich gespeciali seerd in kinesiologie en beeld- denken. KAPELLE - Harmonieorkest Ons Genoegen houdt zater dagavond 16 november een najaarsconcert in gemeen schapscentrum De Vroone in Kapelle. Het orkest staat onder leiding van Nico Dijkstra. De dirigent is binnenkort tien jaar aan Ons Genoegen verbonden. Speciale gast tijdens het na jaarsconcert in De Vroone is de trompettist Frank van der Poel. Het muzikale optreden van Ons Genoegen begint om 20.00 uur. Die visie was gebaseerd op in formatie van beide diensten, al dus het college. De reddingsbrigade heeft dat standpunt altijd bestreden. De organisatie vond daarin bijval van duikcentra en de Neder landse Onderwatersport Bond (NOB), die van hun kant bij de gemeente hebben aandrongen op een herziening van het be sluit. Op basis van die reacties is na dere informatie ingewonnen bij het ministerie van Binnenland se Zaken, het gerenommeerde Duik Medisch Centrum in Den Helder en de Arbo Unie. Na vraag bij de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevor dering van de Geneeskunst wees eveneens uit dat het toe dienen van zuurstof wettelijk niet is voorbehouden aan spe cifieke beroepsgroepen. Ieder een die een opleiding heeft ge volgd voor het toedienen van zuurstof, mag die bevoegdheid bij ongelukken uitoefenen, luidde in alle gevallen het ant woord. Levensbelang Dat verandert de zaak, meent het college. B en W zijn nu be reid bijna drieduizend euro be schikbaar te stellen voor aan schaf van de koffer en opleiding van een aantal vaste leden van de reddingsbrigade. In het col- legebesluit wordt erkend dat het van 'levensbelang' is dat een duiker in nood zo snel mogelijk zuurstof krijgt toegediend. Ver wezen wordt in dat verband naar het aantal duikongeluk ken dat jaarlijks in de Ooster- schelde bij Ouwerkerk gebeurt. Meeles wil zo snel mogelijk be ginnen met de opleiding van een tiental mensen uit zijn geleding. De koffer is dan vanaf komend seizoen op de reddingspost Ou werkerk paraat. In overleg met de NOB en de eilandelijke duik- vereniging Scaldis wordt beke ken of het zuurstofapparaat ook buiten het zomerseizoen be schikbaar kan zijn bij de duik stek. Om de eerste hulp bij zwemongevallen te verbeteren, is de brigade in gesprek met de ambulancedienst. Meeles wil toestemming voor rechtstreeks contact met die dienst via de mobilofoon aan boord van de reddingsboot. „Voor we nu een ambulance kunnen waarschu wen, gaat dat over veel kanalen. Alles wat sneller kan, is beter." De dorpsraad Nieuwerkerk zou graag het volkstuinencomplex aan de Unastraat herinrichten om ook ruimte te creëren voor een ijsbaan. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Wethouder J. van Felius vindt het plan voor een nieuwe ijsbaan op het volks tuintjescomplex aan de Una straat in Nieuwerkerk een 'heel mooi idee', maar hi j is geschrok ken van de kosten die ermee ge moeid zijn. Als het terrein zo wordt ingericht dat het naast ijsbaan ook voor meerdere acti viteiten kan worden gebruikt, hangt daar een prijskaartje van 125.000 euro aan. Dat geld heeft de gemeente niet, zo liet de wethouder deze week weten tij dens het bezoek van het dagelijks gemeentebestuur aan Nieuwerkerk. Hij wil wel eens te bekijken of een centrale voor ziening uitkomst kan brengen. Volgens Van Felius bestaat er immers ook in Dreischor, Zon- nemaire en Sirjansland behoef te aan een betere ijsbaan. Echte toezeggingen deed hij overigens niet, want de wensen op het ge bied van sport zijn groot en de middelen beperkt. De dorpsraad zou graag het volkstuinencomplex gereno veerd zien. Ongeveer de helft van de veertig percelen ligt braak en het geheel biedt een chaotisch aanzien. Met een her inrichting zouden de volkstuin tjes aan de westkant gegroe peerd kunnen worden en komt er ruimte voor een ijsbaan aan de oostkant. De schaatsliefhebbers zijn nu aangewezen op de vijver aan de Schoolstraat. Die plas is echter te diep en te zout om een lekkere schaatsbaan te kunnen worden. Bezitters van de volkstuintjes aan de Unastraat zijn niet blij met het voorstel van de dorps raad. Zij bepleitten eerder al in spraak in die ijsbaanplannen, maar volgens woordvoerder K. Noordsij is daar nog weinig van terecht gekomen. „Maar als er toch geen centen zijn, zal die ijs baan er wel nooit komen", con cludeerde deze tuinier tevreden. Het college van B en W bezocht ook zwembad Dol-Fijn. Van Fe lius zei grote waardering te heb ben voor de wijze waarop de 75 vrijwilligers in Nieuwerkerk deze voorziening in stand weten te houden. De wethouder me moreerde wel dat de gemeente conform het besluit van de raad slechts tot 2005 mee betaalt in het exploitatietekort. Hij er kende dat het uiteraard te zijner tijd ook aan de raad is te bepalen of dit besluit wel of niet moet worden opengebroken. Groenonderhoud Sommige bewoners uitten tij dens het kernbezoek kritiek op het groenonderhoud. Daarop gaf wethouder G. van de Velde- de Wilde weer eens een uitge- foto Marijke Folkertsma breide toelichting op de gewij zigde regelgeving ten aanzien van preventief onderhoud en op de nieuwe methoden met bor stelen, branden en behandelen met selectspray. Ten aanzien van de al 35 jaar slepende kwestie met het braakliggend terrein langs de N59 moest wethouder L. Geluk- Poortvliet erkennen dat nu ook de plannen van projectontwik kelaar Adboma in een impasse zijn beland. Het verzoek vanuit de bevolking deze entree van het dorp dan toch minstens een be ter aanzien te geven, kan niet gehonoreerd worden, omdat het terrein geen eigendom van de gemeente zelf is. door Margritta van den Berge BURGH-HAAMSTEDE - On der de bevolking van Burgh- Haamstede is geen animo voor een herdenkingsplechtigheid REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl rond de watersnoodramp in het dorp. De dorpsraad heeft hiervoor duizend euro beschikbaar ge steld, maar de aanvragen laten op zich wachten, aldus voorzit ter D. Bosman. Volgens dorpsraadsecretaris B. Boot is dit niet echt verwonder lijk. „Met uitzondering van Burghsluis, is deze hoek niet zwaar getroffen door de waters noodramp. De oudere garde die de ramp bewust heeft meege maakt, heeft kennelijk geen be hoefte om de herinneringen op te rakelen.Ook onder de j onge- re generatie heeft niemand uit deze kern zich gemeld. In navolging van Stichting Re- nesse die eveneens een financië le tegemoetkoming van duizend euro aanbiedt aan de kernen die in 2003 een herdenkingsplech tigheid willen houden, heeft de dorpsraad dit idee overgeno men. Voorwaarde is wel dat er een programma met een begro ting komt. Het geld blijft voor lopig in de pot en krijgt te zijner tijd een andere bestemming. Uit de totale leefbaarheidspot van drieduizend euro doneert de dorpsraad Burgh-Haamstede een bedrag van 350 euro aan de Scouting Westenschouwen Ka- ninefaten. Het wensenlijstje van de scoutingclub omvat speelmateriaal, een nieuwe tent en een totempaal voor de drie groepen. Windkracht 8, een sa menwerkingsverband tussen zeven kerken in de westhoek, ontvangt een bedrag van 150 euro voor haar activiteiten rontl het recreatiepastoraat. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met 55 leden groeide Rotaryelub Zierikzee aardig uit haar jasje. Het is tijd, bedachten de Rotarians, voor een tweede club. Eind volgende week wordt nieuw komer Rotaryelub Schouwen - Duiveland officieel tot de in ternationale organisatie toe gelaten. Tijdens deze 'charter' vindt een bijzondere veiling plaats. In tegenstelling tot wat de na men doen vermoeden, bestrij ken beide clubs de hele regio. Het plan om een tweede Rota ryelub in het leven te roepen, is voortgekomen uit een enquête onder leden van Rotaryelub Zierikzee, Hun werd gevraagd naar een oplossing voor de steeds groter groeiende club. Daarnaast is de - volgend jaar een halve eeuw oude - Zierik- zeese serviceclub een middag- groep. Dat levert problemen op voor mensen die elders wer ken, licht voorzitter D. Epke van Rotaryelub Schouwen- Duiveland toe. Overleg In goed onderling overleg werd voor de oprichting van een tweede afdeling gekozen. Elf mensen van de 'oude' club maakten de overstap. Inmid dels telt Rotaryelub Schou- wen-Duiveland 24 leden. Sinds januari worden (avond )bijeenkomsten gehouden. Be gin juli is de nieuwkomer for meel geïnstalleerd. Die groei naar twee clubs past prima bij Werk van Hans Jan Rijbering, zoon van een rotarian. Hij geeft afasie weer met de titel: Afasie. De omgeving praat en denkt niet. De afaticus denkt en praat niet. foto Dirk-Jan Gjeltema de uitgangspunten van Rota ry, schetst Epke. „Daarnaast is mijn motto dat de Rotary voor iedereen open moet staan. Dan zou het jammer zijn als het ledenaantal wordt geli miteerd." Zelf ziet hij een to taal van 35 leden als 'ideale' omvang. Het streven daarbij is tot een gelijke verdeling van mannen en vrouwen te komen. Nu telt de club nog maar acht vrouwen. Rotaryelub Schou- wen-Duiveland heeft verder het voornemen niet te snel te groeien, omdat er eerst on derling eenheid moet ont staan. Een goed begin is wat dat be treft gemaakt met het charter- project of startproject van de kersverse groepering. Leden, partners en kinderen zijn aan het schilderen geslagen in het atelier van kunstenares Helma Kotoun. Dat leverde rond de 35 werken op van acryl op doek; uiteenlopend van kin derkrabbels tot de vertaling in verf van burgemeester Assel- bergs van zijn gemeente, van werk in sobere kleuren en strakke belijningen tot speels en kleurrijk doek. Afasiesoos Deze werken worden geveild, waarna de opbrengst wordt geschonken aan de Afasiesoos Schouwen-Duiveland. Met deze soos is de Rotaryelub Schouwen-Duiveland een langdurige verbintenis aange gaan. Gehoopt wordt op een opbrengst van zo'n 2500 euro. Behalve de door amateurs ge maakte werken gaan ook een paar 'professionele' doeken onder de hamer. De veiling wordt gehouden tijdens de - besloten - charterbijeenkomst op vrijdag 22 november. Daar naast kan - eventueel ook door niet-rotarians - via internet www.edz.nl/rcschouwen tot 19 november 12.00 uur worden geboden. Een bod via deze weg doet tijdens de charter gewoon ZIERIKZEE - Namestovo, de Slowaakse zustergemeente van Schouwen-Duiveland, krijgt van de Raad van Europa de 'Flag of Honour'. De erevlag is toegekend voor de inspannin gen van de gemeente om (meer) wederzijds begrip en samen werking tussen de Europeanen te bewerkstelligen. Die inzet komt, laat de gemeente Schouwen-Duiveland weten in een perscommuniqué, onder meer tot uitdrukking in de onderlin ge contacten tussen Schouwen-Duiveland en Namestovo. Daarbij gaat het om uitwisselingsbezoeken van kinderen, kunstprojecten en toeristische initiatieven. Ook de intensieve band die de Slowaakse gemeente onder houdt met een aantal Poolse plaatsen heeft bijgedragen aan de toekenning van de onderscheiding. De vlag wordt zondag in Namestovo uitgerei kt door vertegenwoordigers van de Eu ropese raad. De feestelijke bijeenkomst wordt bijgewoond door burgemeester J. Asselbergs en wethouder L. Geluk- Poortvliet. NIEUWERKERK - Voormalig huisarts M. van den Berg uit Nieuwerkerk heeft de cheque van 4500 euro die hij van de dorpsbevolking kreeg bij zijn vertrek eind augustus dit jaar weer ingeleverd bij de dorpsraad. Hij heeft daar een andere cheque van 7500 euro voor teruggekregen. Het geld komt ten goede aan het Hospice Schouwen-Duiveland in oprichting. Van den Berg had verzocht geld in te zamelen voor het hospice in plaats van voor een persoonlijk afscheidsgeschenk. Vol gens voorzitter T. Kortman van de dorpsraad bleef het geld nog lange tijd na de aanbieding van de eerste cheque binnen stromen. Uiteindelijk reikte de teller tot 7500 euro. GOES - Uit de kleedruimte van een sportcomplex in Goes is gistermiddag een portemonnee weggenomen. Een 20-jarige inwoonster van Zierikzee had haar kleding in de kleedruimte afgelaten en was gaan sporten. Toen ze terugkwam was de portemonnee verdwenen. De inhoud van de portemonnee be stond uit een klein geldbedrag en persoonlijke papieren. MIDDELBURG - Op de Rotterdamsekaai in Middelburg is gistermorgen een meisje met haar bromfiets gevallen. Het 16- jarige Vlissingse meisje kwam door onbekende oorzaak in de bocht Rouaansekaai/Rotterdamsekaai ten val. Ze is met on bekende verwondingen met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. OUDDORP - De 59-jarige man, die wordt verdacht van een schietpartij in Ouddorp dit voorjaar, wordt dertig dagen lan ger in voorarrest gehouden. De rechtbank van Rotterdam heeft dat besloten. In maart van dit jaar is aan de Oude Nieuwlandsweg in Ouddorp een 58-jarige man vlak voor zijn huis op korte afstand door zijn hoofd geschoten. Het onder zoek, dat het rechercheteam van politiedistrict De Eilanden heeft uitgevoerd in deze zaak, leidde naar de 59-jarige man. Deze Nederlander bleek echter in Hongarije te wonen. In sep tember is de verdachte daar aangehouden en eind oktober overgedragen aan de Nederlandse politie. In het kader van het lopende onderzoek heeft het Openbaar Ministerie ge vraagd het voorarrest van de man met dertig dagen te verlen gen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De inhaalslag op de afdeling ruimtelijke orde ning van de gemeente Schou wen-Duiveland ligt op schema. De helft van de achterstallige bouwplannen zijn weggewerkt en verbeteringen van bestem mingsplannen zijn in gang ge zet. Tijdelijk wil wethouder L. Geluk-Poortvliet wel twee ex tra krachten inhuren om met de plannen, die nu nieuw binnen komen, niet opnieuw achter de feiten aan te lopen. De wethouder ruimtelijke orde ning is zeer tevreden met de mijlpaal die gehaald is. Temeer omdat er 'keihard gewerkt' is om de plannenberg kleiner te maken is er reden voor een klein feestje deze week. 'Een moment van waardering', noemt Geluk dat. De wethouder haast zich ervoor te hoeden met dit resul taat op zak achterover te leu nen. De andere helft wacht im mers nog. „Ik ben er trots op. Het is nu rug recht en doorfiet- sen." Crisissituatie Begin dit jaar stond Schouwen- Duiveland er aanmerkelijk slechter voor. Met een nota trok het toenmalige college aan de bel over de 'crisissituatie': er zijn drastische ingrepen nodig om de afdeling ruimtelijke or dening weer op de been te hel pen. Te lang was deze club amb tenaren te klein geweest waardoor een grote berg werk zich had kunnen ophopen. Tot ongenoegen van inwoners, on dernemers én andere gemeente lijke afdelingen, die eindeloos wachtten op de afhandeling van hun plannen. De eerste opdracht voor wet houder Geluk is daarom de ruimtelijke inhaalslag te ma ken. Daarbij geldt dat voorrang STHEEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 13.30 uur: Gemeenteraad (behandeling begroting 2003) MFC, 14.00 uur: Bijeenkomst 8 Maart team over Levenskunst, met voordracht van beeldend kunstenares Hanneiieke van de Beek; ANBO-gebouw Paternos terstraat, 14.00 uur: Bingomiddag; wordt gegeven aan grote projec ten als de Regiovisie Schouwen- West, de Zierikzeese nieuw bouwwijken Noorderpolder en Poortambacht II en het bestem mingsplan buitengebied. Te vens moet de berg bouwplan nen, die verlammend werkt voor de afdeling, volgens een strak tijdschema opgelost wor den. Tot tevredenheid van de wethouder blijkt de aanpak te werken: de helft van de achter stallige bouwplannen is wegge werkt. „En daar is alle stuur manskunst voor nodig. Je moet continu een vinger aan de pols houden." Extra krachten Daarmee is de gemeente nog niet voorgoed uit de problemen. Want de andere helft wacht nog terwijl het gewone werk ook doorgaat: nieuwe aanvragen voor bouwplannen stromen binnen op het gemeentehuis. Om ervoor te zorgen dat hier door niet een nieuwe plannen- berg ontstaat, wil Geluk tijde lijk twee extra krachten inschakelen. Dat vraagt wat ge schuif met budgetten voor vol gend jaar maar volgens de wet houder heeft 'de raad toestemming gegeven' voor die extra krachten. Naast deze tij delijke hulp moet de afdeling ruimtelijke ordening vast met ruim vier ambtenaren uitge breid wordt. Deze uitbreiding komt donderdag aan de orde bij de behandeling van de begro ting voor 2003. Per 1 juli 2003 moeten de ach terstanden definitief tot het verleden behoren. ZIERIKZEE - In gebouw de Driehoek in Zierikzee wordt woensdag een CJV mini-instuif gehouden voor jongens en meis jes van vier tot en met zes jaar. Zij worden bezig gehouden met zang, dans, knutselen, schmin ken en spelletjes. Ook wordt in het programma aandacht ge schonken aan gebeurtenissen die samenhangen met het jaar getijde. De mini-instuif is in de grote zaal van de Driehoek en duurt van 14.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33