Bestuursleden VVV stappen op Klauteren in tuin Slot Moermond IMHP Vijf jaar gevangenis voor doodsteken man Vorstelijke ontvangst voor muziekvereniging Apollo Karpetten zéér voordelig geprijsd! 55-plussers staan positief tegenover medisch onderzoek ¥Sissiiiger» Werkgroep buigt zich over toekomst toeristenorganisatie Eetpiraat Bief UNIEKE ACTIE Ben de Graaff Woninginbraak Inbreker uit Middelburg aangehouden Kaasboerderij wint eerste prijs zeeuwse almanak Gaat u voor PZC SCHOUWEN-DUIVELAND j waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode C\ 1844 - 1998 y donderdag 14 november 2002 jnnr Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank iD Middelburg heeft gisteren ecn 30-jarige inwoner van Ge- rolstein' (D) wegens doodslag vijf jaar gevangenisstraf opge legd. De man bracht op 5 mei dit jaar in Vogelwaarde een fami lielid met messteken om het le- De tragedie speelde zich af in de woning van het 37-jarige slachtoffer. De dader van de steekpartij is een neef van de vrouw van het slachtoffer. Zij was samen met twee familiele den en een buurman getuige van het drama. Aan de steekpartij ging een ruzie tussen de twee mannen met de Irakese nationa liteit vooraf. In de worsteling, die daarop volgde, had de dader- het mes gepakt. Het slachtoffer overleed kort daarna aan de ge volgen van de steekpartij. De man nam het die dag op voor zijn nicht, die in echtschei dingsperikelen verkeerde. De dader ontkende bewust met het mes te hebben gestoken. Hij zou in zijn beleving een black-out hebben gehad. Gedragsdeskun digen concludeerden dat de man ernstig getraumatiseerd is door zijn verleden. Zij achtten de kans, vanwege zijn explosie ve karakter, op herhaling aan wezig. Het advies tbs met dwangver pleging werd niet overgenomen, <omdat de man in Duitsland ver blijft en bovendien de Neder landse taal niet machtig is. Officier van justitie J. Eland, die zes jaar cel had geëist, bestem pelde de dader als een wan delende tijdbom die zijn agres sie niet in de hand kan hou den. doorFamke van Loon SEROOSKERKE - Het bestuur van de Stichting VVV-Info Schouwen-Duiveland is demis sionair. Een werkgroep onder leiding van M. Loeve gaat de ko mende twee weken een red dingsplan voor de toeristenor ganisatie schrijven. Tijdens een bijeenkomst tussen het VW-bestuur en de voorzit ters van (recreatieve) branche- en ondernemersverenigingen gisteravond is afgesproken dat de bestuursleden opstappen. Niet onmiddellijk, zo verklaart Loeve, die als onafhankelijk ad viseur de organisatie zal bege leiden totdat het beleidsplan tot 2006 op tafel ligt. Het belang rijkste resultaat van de avond vindt hij dat eensgezind is be sloten dat de VW moet voortbe staan. Onvrede Het overleg tussen de voorzit ters en het VW-bestuur is het gevolg van de eerste participan tenvergadering van de stich ting, ruim een week geleden. Op deze bijeenkomst gonsde het van onvrede: over de behaalde resultaten, het opgelopen finan ciële tekort en de magere toe komstplannen. Daar moest eerst in kleine kring over wor den gesproken, vonden de on dernemers. A. Ruijtenbergbond daarnaast de kat voorzichtig de bel aan door te opperen dat de zittende bestuursleden eens 'in de spiegel moeten kijken'. Op aandringen van de onderne mersverenigingen zal het be- KRABBENDIJKE - De politie heeft gisteravond in een horeca gelegenheid in Krabbendijke een 55-jarige man zonder vaste woonplaats aangehouden. De man had een maaltijd geno ten, maar weigerde die te beta len. Hij is meegenomen naar het bureau en kreeg proces-ver- Advertentie bij onze muziekafdeling kalender 2003 en verjaardagskalender vanavond vanaf 17.30 uur iBrasseriemenu Tomaat-pompoensoep en Pasta-pesto (vegetarisch) of Indiase kip en bosvruchtenkwark voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 16 november 10.30-12.00 uur (schrijfster De middag van de paarse nevel) signeert haar nieuwe boek Je kent me echt niet, hè 11.00-13.00 uur Loesje vertelt en signeert haar nieuwe boek "Noem mij maar risico" 15.00-16.30 uur Hans Heeren stuur op termijn opstappen. De komende twee weken zijn te cruciaal om direct te vertrek ken. Volgens Loeve zal het de missionaire bestuur 'de winkel' openhouden. Gezien de haast die is geboden - voor 1 december moet de VW een beleidsplan presenteren om zicht op een ge zonde toekomst te houden - wil len de ondernemers stevige stappen zetten. Om een faillise- ment af te wenden moet het op gelopen tekort worden opgelost. En er moeten plannen worden gemaakt om de VW 'weer smoel' te geven voor onderne mers en toeristen. Een kleine werkgroep van de ondernemers W. Ginjaar en M. Ruijtenberg, VW-bestuurslid P. de Haas en Loeve zal dat red dingsplan gaan maken. Door verschillende ondernemers is vooraf gezinspeeld op verkoop van het hoofdkantoor in Burgh- Haamstede, waar een fikse overwaarde op zit, om uit de ro de cijfers te komen. Loeve wil vooralsnog niet vooruitlopen op de manier waarop de financiële malaise te lijf wordt gegaan. „Dat zal allemaal onderdeel uitmaken van het beleidsplan. Daar (het tekort, red.) hebben we nu geen directe zorg aan." Op 25 november komen het de missionaire VW-bestuur en de ondernemersverenigingen op nieuw bij elkaar om het toe komstplan te bespreken. Van de voorzitters wordt verwacht dat zij het plan voor die tijd met hun eigen achterban be spreken. Nieuw aangelegde beekjes op het landgoed Moermond moeten de waterhuishouding rond het kasteel verbeteren. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - Zonder laarzen is er bijna geen beginnen aan. Of je moet genoegen nemen met een blik vanaf de verharde slotlaan. Wie echt wil weten hoe de eer ste fase van het natuurontwikkelings plan van het Renesser Slot Moermond is uitgepakt, wacht een zo authentiek mogelijk heringericht stroomgebied van beekjes en moerasachtige plassen. Zowel landgoed als de gebouwen staan zaterdag 23 en zondag 24 november open voor publiek. Eén van de zeldza me gelegenheden waarbij buitenstaan ders massaal welkom zijn, benadruk ken directeur-gastheer H. van den Assem en voorzitter F. Vos van de Stich ting Moermond. De openstelling vindt plaats in verband met de afronding van de eerste fase van het natuurontwikke lingsplan op het kasteelterrein. Dat plan wordt (bij voorrang) uitgevoerd in het kader van het landinrichtingspro ject Schouwen-West. Slot Moermond is in particuliere handen. Kasteel en orangerie doen dienst als congrescen trum. Het landgoed rondom is stiltege- bied. De afgelopen maanden is onder regie van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) begonnen met het zoveel moge lijk in originele staat terugbrengen van de natuur op het terrein. Centraal in dat plan staat de aanleg van beken die zoet regenwater uit de duinen aanvoeren. Niet alleen benadert dat het oorspron kelijke uiterlijk van het eeuwenoude gebied, door de beken aan te sluiten op de slotgracht wordt daar tevens de wa terkwaliteit verbeterd. Twee beekar- men zijn inmiddels gerealiseerd. Daar toe is een groot aantal bomen gekapt. In beperkte mate vindt herplanting plaats, aldus Vos, bedoeld om de gebou wen meer 'achter het groen te laten ver dwijnen'. Of ook de tweede en derde fase van het plan worden uitgevoerd, hangt volgens de stichtingsvoorzitter af van de op stellingvan de provincie. Die fases om vatten de omvorming van omliggende akkerbouwpercelen tot 'nieuwe na tuur'. DLG en provincie verbinden daaraan de eis dat het landgoed open baar toegankelijk wordt. „En daar voe len wij nog steeds helemaal niks voor", geeft De Vos aan. Overlast Eigenaar en beheerder van Moermond vrezen overlast van gasten van omlig gende campings, die het landgoed in dat geval mogelijk gaan gebruiken als verkorte wandelroute naar het dorp. Houden de instanties vast aan hun uit gangspunt, dan staakt de stichting ver dere medewerking aan de planuitvoe ring, aldus Vos. „Wij willen wel baas blijven over eigen terrein." Komend voorjaar worden de onderhandelingen over de volgende fases hervat. Van den Assem, verantwoordelijk voor de exploitatie van het complex, bena drukt het belang van 'rust' rond de con gresgangers. Ook bij de feesten en partijen in de weekeinden zit niemand volgens hem te wachten op ongenode gasten. Wel is hij voorstander van re gelmatig terugkerende open dagen bui ten het hoogseizoen, zodat mensen uit de directe omgeving kimnen zien hoe het landgoed er bij ligt. Al realiseert de gastheer zich dat er een lente en een zo mer nodig zijn voordat het terrein weer wat minder kaal aandoet. De open dagen op 23 en 24 november (van 12.00-16.00 uur) worden opgeluis terd met diverse activiteiten. In de kas teeltuin bestaat de mogelijkheid tot boogschieten. Ook is er een demonstra tie ringrijden te paard en wordt er in de bomen een touw-hindernisbaan ge bouwd. Erkende IVN-gidsen zijn pa raat met informatie over reeën en geven een snelcursus spoorzoeken. In de bo venzaal van het kasteel wordt een ex positie ingericht van het Zeeuws Archief over de buitenplaatsen op Schouwen-Duiveland. Advertentie n jfjlife tapijt&parket Vlissingen, Koudekerkseweg 9, 0118-418 414, www.bendegraaff.nl door All Pankow BROUWERSHAVEN - „Wat kunnen wij daar ooit tegenover stellen?", vraagt bestuurslid P. Bokelaar van muziekvereni ging Apollo in Brouwershaven zich af. De drumband van zijn club werd afgelopen weekend vorstelijk ontvangen bij de Duitse zustervereniging Nim- burg-Bottingen in het Zwarte Woud. De vriendschapsband dateert al van 1987. Het laatste uitwisse- lingsbezoek was nu alweer ze ven jaar geleden. De leden van Brassband Apollo zijn er nau welijks voor te porren. „De meesten zien op tegen die lange busreis van ruim tien uur", zegt Bokelaar. De leden van de drumband wilden wel graag naar Duitsland. Het bezoek is hen uitstekend bevallen. De 27 deelnemers werden in de gast gezinnen onthaald op veel har telijkheid en overvloedige maaltijden. Tijdens de optocht door het stadje werden de slag werkers toegejuicht en bij het gezamenlijk concert in het mul ticultureel centrum van Nim- bui'g bewezen 450 bezoekers hun waardering met luid ap plaus en 'bis-bis-geroep'. „Aparte drumbands kennen ze daar niet echt, vandaar dat ze het zo leuk vinden als wij optre den", zegt Bokelaar. Videoband Burgemeester Jager van de ge meente Teningen overlaadde de Brouwse drummers met warme woorden en geschenken: schil derijen, boeken en een video band van de omgeving en een kist met zes flessen wijn en gla zen. „Het is echt ongekend zoals we daar zijn onthaald", ver zucht Bokelaar. Zijn volgende zorg is echter, wat Apollo daar tegenover kan stellen. „We hebben nog geen concrete af spraken gemaakt over een te genbezoek. Dat is nog even toe komstmuziek. Maar over twee of drie jaar zou het er toch van moeten komen." Bokelaar voor ziet een probleem. Er komen dan immers ruim zeventig Duit se muzikanten met aanhang op bezoek. Het budget van Apollo is absoluut niet toereikend om de gasten op vergelijkbare wijze te onthalen en eigenlijk zou hij dat toch heel graag willen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse senioren voelen zich in meerderheid redelijk tot goed gezond en gaan gemiddeld niet vaker dan drie keer per jaar naar de huisarts. Toch vinden ze een jaarlijkse medische controle - uit te voeren door een onafhan kelijk arts - een goed idee. Dat is de uitkomst van een door bu reau Odyssee in opdracht van de GGD Zeeland gehouden enquê te. Het onderzoeksresultaat werd gisteren in Zierikzee ge presenteerd. Het beleid van de overheid is er op gericht ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wo nen en hen in staat te stellen zo veel mogelijk de regie over hun eigen leven te voeren. De over grote meerderheid van de 55- plussers wil dat zelf ook. Een goede gezondheid is daarbij een belangrijke voorwaarde en van uit die gedachte werd het idee voor een periodieke medische controle geboren. Een dergelij ke periodiek gezondheidson derzoek kost geld. Daar staat te genover dat als een ziekte in een vroeg stadium geconstateerd wordt deze sneller en effectiever te bestrijden is dan wanneer de ze in een later stadium ontdekt wordt. Daarmee zijn niet alleen kosten voor (ziekenhuis)zorg een stuk minder, maar wordt ook de kwaliteit van leven opge vijzeld. De mening van vierhonderd Schouwen-Duivelandse senio ren is gevraagd. Bijna de helft van de ondervraagde senioren blijkt tevreden over de eigen ge zondheid. 35 procent omschrijft de ge zondheid als 'redelijk' en acht procent geeft aan met gezond heidsproblemen te kampen. 59 procent van de geënquêteerden zegt gemiddeld niet vaker dan drie keer per j aar naar de d okter te gaan. 26 procent gaat per jaar vier keer of vaker op consult bij de huisarts. Driekwart van de ondervraag- MIDDELBURG - Een inbreker heeft gistermiddag tussen vier en vijf uur toegeslagen in een woning aan de Laan der Com mando's in Middelburg. De dader heeft een mobiele tele foon en een portemonnee met persoonlijke papieren uit het huis weggenomen. MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is er ingebroken in een woning aan de Meanderhof in Middelburg. Even later werd in verband met die diefstal een 39-jarige man uit Middelburg aan de Overlo per in Middelburg aangehou den. Uit de woning werden tien tallen euro's en fotoapparatuur met nog onbekende waarde meegenomen. den zegt een jaarlijks medisch onderzoek een goed idee te vin den. Beter dan met vage klach ten te blijven rondlopen of kwa len af te doen met het idee dat ouderdom nu eenmaal met ge breken komt. Nee, dan liever een onderzoek zodat je tenmin ste weet waar je aan toe bent. En ook als het onderzoek slecht nieuws brengt dient dat niet verzwegen te worden, vinden de 55-plussers. Geen struisvogel politiek. Wel willen senioren, zo bleek gisteren tijdens de presentatie van de enquête, dat het onder zoek door een onafhankelijk arts uitgevoerd wordt. Die moet dan wel volledig op de hoogte zijn van eventuele ziektege schiedenissen en kwalen die in de familie voorkomen. En als ze dan toch één keer per jaar met de billen bloot moeten voor het medisch onderzoek dan willen de senioren ook dat ze van top tot teen bekeken worden. Met de uitkomsten van de en quête en de eerste reacties van senioren daarop gaat de GGD de plannen verder ontwikkelen. De gemeente Schouwen-Duive land heeft al eerder laten weten positief tegenover het idee te staan. Advertentie CHUMLrt WtrtlfLrti/S Zes maanden lang staat ons restaurant in het teken van J* de culinaire werelddelen Ij? November: Europees wild Op de zaterdagen l dineren met entertainment u Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 01 18-410502 Advertentie In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Hengelo-Oldenzaal 16 en 17 nov Den Haag C-Leiden C- Amsterdam C 18 t/m 20 nov Doetinchem-Winterswijk 21 nov (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. iCute antraciet behuizing Intel Brownsville mainboard Intel® Pentium® 4 processor 2 53 Ghz 256 Mb DDR-geheugen Shared Video memory (max. 64 Mb) vrij AGPslot 3,5" diskdrive 60 Gb 7200-toeren harddisk DVD-speler Advertentie ,4o x 12 x 48 rewrite, HITEK Silverline Sound- en 6 USB- Pentium® 4 2.53 aansluitingen on board Creative SBS250-speakers f 7 U U Logitech internet keyboard Logitech scroll-muis Windows XP home edition Inclusief llyama 17"-monitor MIDDELBURG - Kaasboerde rij Schellach van familie Kwek- keboom uit Middelburg heeft gisteren in het Brabantse Hag- horst de eerste prijs gewonnen in de categorie belegen boeren kaas en jonge kaas. Ongeveer twintig kaasboeren uit Zuid-Nederland deden mee aan de wedstrijd. „We gaan nu door naar het Nederlands kam pioenschap dat in april volgend jaar wordt gehouden", zegt E. Mesu van de kaasboerderij Schellach. De jury vond de geur en smaak uitzonderlijk goed. Ook op het uiterlijk was weinig aan te mer ken. Mesu: „Vooral de belegen boerenkaas stak er met kop en schouders bovenuit." Schellach vergaarde 98 punten. „Een keer eerder heeft een kaasboer meer punten verzameld", weet Me/su. Walstraat 195 - Servicelijn 0900-2354642 (0.30 p.m.) E-mail: info@imha.nl - Website: www.imha.nl Leerlingen ivorden tegen woordig steeds mondiger. Dat is een goede zaak, maar j het moet natuurlijk niet uit de klauwen lo-pen. Leraren dienen zich aan te passen om I niet als doetje te worden ver sleten. Die leraar Nederlands dient zijn studenten altijd met tact van repliek. Vrien delijk als hij is. Bij de trap laat hij zijn leerlingen dan ook gaarne eerst gaan. „Gaat u voor" en daarna pesterig „stof gaat vóór de bezem..." De leerlingen, ook niet van gisteren, laten zich niet zo makkelijk wegzetten. „Ja dag, gaat u dan maar voor, meneer." Dat vindt hij nooit een probleem. Stront komt na het paard..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31