Woningnood onder asielzoekers PZC PZC ARTROSE: 5 grote misverstanden KAMPERLAND Zeshonderd flessen met post Reddingspost in Ouwerkerk krijgt toch zuurstofkoffer GLAS HET INZAMELEN WAARD. www.pzc.nl/regiolink 0 .12 Inlia vraagt gemeenten uitgeprocedeerde vluchtelingen te helpen HUP IN DE GLASBAK! Lozingsvergunning WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN donderdag 14 november 2002 door Edith Ramakers MIDDELBURG - Hulporgani satie Inlia Zeeland doet een klemmend beroep op de Wal- eherse gemeenten om huisves ting te vinden voor uitgeproce deerde asielzoekers. Inlia stelt dat door het groeiend aantal asielzoekers dat op straat wordt gezet, er voor hen een tekort aan woonruimte onstaat. Wethou der A. de Vries van de gemeente Middelburg wil Inlia in staat stellen woningen te huren. „We willen de organisatie daarvoor financieel steunen en helpen bij het vinden van woonruimte." De Vries bespreekt dit volgende week met de wethouders van Veere en Vlissingen. Middel burg voorziet verder dat het ge brek aan woonruimte een Zeeuws probleem wordt, dat om een algemene aanpak van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten vraagt. Gemeenten kunnen niet zelf woonruimte huren voor asiel zoekers, want dan gaan ze in te gen het rijksbeleid. „Inlia treedt voor ons op als vangnet", zegt De Vries. Het gaat om uitgeprocedeerde asielzoekers die dakloos wor den en die niet meer op zorg van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) kunnen re kenen. Voor sommige asielzoe kers geldt dat ze het land uit moeten; sommigen zijn nog in procedure en zijn 'kansrijk voor een verblijf in Nederland'. Inlia beoordeelt voor hen de juridi sche situatie en onderzoekt of de asielzoekers perspectief hebben om in Nederland te blijven. Zij bemiddelt in vervangende huis vesting en opvang. Opvangplaatsen Inlia heeft nu aangegeven met de rug tegen de muur te staan. Ze kan met moeite voldoende huisvesting vinden. Er kloppen steeds meer mensen bij Inlia aan. Op dit moment dragen de gemeenten op Walcheren via In lia zorg voor tien opvangplaat sen. Daar komen spoedig vier uitgeprocedeerde asielzoekers bij; twee uit Vlissingen, en één uit zowel Veere als Middelburg. De gemeenten en Inlia hebben al woonruimte op het oog. Binnen kort komt een aantal panden leeg te staan in de gemeente Vee re en Vlissingen, waar nu nog asielzoekers wonen. Het COA huurt die ruimte als 'aanvullen de opvang'. De instantie stoot deze noodopvang af. De asiel zoekers verhuizen naar de gro tere asielzoekerscentra in het land. In die grote centra is ruim te ontstaan omdat er minder mensen asiel in Nederland krij gen en het uitwijzingsbeleid strenger is. Middelburg stelt dat het voor gemeenten op langere termijn goedkoper kan zijn om Inlia in staat te stellen een algemeen op vanghuis te huren. „Nu. regelen de gemeenten de noodopvang op dure locaties." Onderzoek Onderzocht moet worden of ge meenten bij deze actie niet te veel risico's lopen dat de huizen vaak leegstaan. „Wat we moe ten voorkomen, is namelijk dat er leegstand ontstaat", vindt De Vries. Dat is in deze tijd van ge brek aan woonruimte moeilijk te accepteren. „Daar komt bij dat de kosten voor de gemeen ten lager worden als er voor een door Ron Magnée OOSTKAPELLE - Dagelijks spoelen er aan de Nederlandse kust flessen met mysterieuze brieven of leuke ansichtkaarten aan. Strandjutter Wim Kruis wijk uit Zandvoort verzamelt deze flessen al twintig jaar. Gis teren nam hij een aantal mee naar het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Een club van twintig kinderen luis terde ademloos naar Kruiswijks spannende verhalen. Zoals het verhaal van de fles van Jane Knight uit Engeland. Sa men met haar zusje Anne was ze op vakantie in Frankrijk. Op een goed moment verveelden de zusjes zich en wierpen een fles met een kaart in zee. Honderden kilometers verderop op het strand van Zandvoort vond Wim Kruiswijk de fles. De in houd was mysterieus. Een kaart van een geheim eiland met een schat. Als je langs een bijenko lonie was gelopen, langs een ri vier, door een bos kwam je bij een moeras. Daarachter begon een meer en aan het einde van het meer lag een schat verbor gen. Kruiswijk schreef een leu ke brief terug: „Ik ga zeker even naar jullie schat graven, maar waar is het eiland?" Van de zus jes kwam het verlossende ant woord: „Stop maar met zoeken. Noch het eiland, noch de stad bestaat." Het is maar één van de verhalen die Kruiswijk gisteren vertelde. Het Zeeuws Biologisch Museum had de Zandvoortse strandjut ter uitgenodigd om te vertellen over zijn vondsten. Want al bij na twintig jaar struint Kruis wijk de stranden van Zandvoort af op zoek naar bruikbare voor werpen. In al die jaren heeft hij al meer dan zeshonderd flessen met post verzameld. Vuurtoren Zoals die van Robby Goldsmith. Hij was vuurtorenwachter op het eiland Guernsey. Op een avond gooide Goldsmith een le ge fles met een boodschapje vanaf zijn vuurtoren. Dat kon Goldsmith, cricketspeler als hij was, overigens heel aardig. „Pas 110 dagen later bereikte de fles Zandvoort. Dat is een zeeslak onder de flessenpost", aldus Kruiswijk. Later bleek waarom Goldsmith graag af en toe een fles met een kaart in het water gooit. De wachter zit drie weken achtereen op de vuurtoren. Dan heb je wel eens zin in een verzet je. Kruiswijk verzamelt overi gens niet alleen flessen. In zijn museum heeft hij tal van andere voorwerpen die zijn aange spoeld: reddingsboeien of speel goed. Zoals van het grote schip dat in 1997 vanuit de Rotter damse haven naar de Verenigde Staten voer. Net buiten Het Ka naal belandde het schip in een grote storm. „De kapitein kon de boot niet meer omdraaien en voer door. Bij een metershoge golf raakte 62 containers los van de boot. Eén van de containers bevatte miljoenen stukjes speel goed." Na anderhalf jaar vond Kruiswijk de eerste restjes in Zandvoort: kleine madeliefjes en draakjes van plastic. Overigens beantwoordt Kruis wijk alle brieven of kaarten die in flessen zijn gestopt. Maar dan moet de afzender de fles natuur lijk wel goed dicht doen. Een fles alleen met een propje plas tic in de hals stroomde vol met water. „Ik houd heel erg van puzzelen, maar deze kon ik echt niet meer lezen", hield Kruis wijk zijn gehoor voor. En inder daad, in de doorzichtige fles was alleen nog een papje te zien van wat ooit een brief moet zijn ge weest. langere periode gehuurd wordt tegen een redelijke bezetting." Uit een nota van de gemeente Middelburg blijkt dat de ver wachting is dat er binnen twee jaar nog nauwelijks decentraal geplaatste asielzoekers zullen zijn. De Vries: „Primair zijn de huizen bestemd voor uitgepro cedeerde asielzoekers. Maar zijn er minder uitgeprocedeer- den in Zeeland, dan kunnen we de woning aanbieden aan sta tushouders of andere schrijnen de gevallen. Er zijn bijvoor beeld statushouders, die recht op een woning hebben, maar die steeds geen woning hebben. Die verblijven nog in asielzoekers centra." Strandjutter Wim Kruiswijk toont een aantal van zijn vondsten. foto Ruben Oreel door Marcel Modde OUWERKERK - De reddings post in Ouwerkerk krijgt van de gemeente Schouwen-Duive- land toch subsidie voor aan schaf van een zuurstof koffer en de opleiding van een tiental me dewerkers voor de bediening van de apparatuur. Na herhaalde verzoeken is de gemeente overstag gegaan. De eerdere afwijzing kwam voort uit foute informatie van de kant van de brandweer en de ambu lancedienst, motiveren burge meester en wethouders hun ge wijzigde standpunt. Voorzitter D. Meeles van de red dingsbrigade Zierikzee-Duive- land kan opgelucht ademhalen. De aanwezigheid van het zuur stofapparaat is volgens hem onmisbaar op een belangrij ke duikstek als Ouwerkerk. Snel ingrijpen bij duikongeval- len voorkomt veelal ernstig let sel. Ambulance Het wachten op een ambulance kan vaak net te lang duren, zo verdedigde de brigade eerder al haar subsidieverzoek. Tot dusver wees de gemeente die stellingname af, omdat er van werd uitgegaan dat het om me disch handelen ging dat in der gelijke gevallen was voorbe houden aan de hulpverleners van ambulancedienst of de brandweer. Die visie was gebaseerd op in formatie van beide diensten, al dus het college. De reddingsbrigade heeft dat standpunt altijd bestreden. De organisatie vond daarin bijval van duikcentra en de Neder landse Onderwatersport Bond (NOB), die van hun kant bij de gemeente hebben aandx-ongen op een herziening van het be sluit. Op basis van die reacties is na dere informatie ingewonnen bij het ministerie van Binnenland se Zaken, het gerenommeerde Duik Medisch Centrum in Den Helder en de Arbo Unie. Na vraag bij de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevor dering van de Geneeskunst wees eveneens uit dat het toe dienen van zuurstof wettelijk niet is voorbehouden aan spe cifieke beroepsgroepen. Ieder een die een opleiding heeft ge volgd voor het toedienen van zuurstof, mag die bevoegdheid bij ongelukken uitoefenen, luidde in alle gevallen het a woord. Dat verandert de zaak, meent het college. B en W zijn nu be reid bijna drieduizend euro be schikbaar te stellen voor aan schaf van de koffer en opleiding van een aantal vaste leden van de reddingsbrigade. In het col- legebesluit wordt erkend dat het van 'levensbelang' is dat een duiker in nood zo snel mogelijk zuurstof krijgt toegediend. Ver wezen wordt in dat verband naar het aantal duikongeluk ken dat jaarlijks in de Ooster- schelde bij Ouwerkerk gebeurt, Meeles wil zo snel mogelijk be ginnen met de opleiding vaneen tiental mensen uit zijn geleding De koffer is dan vanaf komend seizoen op de reddingspost Ou werkerk paraat. In overleg met de NOB en de eilandelij ke duik- vereniging Scaldis wordt beke ken of het zuurstofapparaat ook buiten het zomerseizoen be schikbaar kan zijn bij de duik stek. Om de eerste hulp bij zwemongevallen te verbeteren, is de brigade in gesprek met de ambulancedienst. Meeles wil toestemming voor rechtstreeks contact met die dienst via de mobilofoon aan boord van de reddingsboot. „Voor we nu een ambulance kunnen waarschu wen, gaat dat over veel kanalen. Alles wat sneller kan, is beter." Expositie in Kruiningen KRUININGEN - In 't Molenhof aan de Zanddijk in Kruiningen zijn zaterdag 16 november schilderijen van Dini Simons en Keramiek van Conny Vink te zien. Beide dames zijn van 10.00 tot 17.00 uur aanwezig. Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. Het is een gewrichts ziekte, die ons kraakbeen aan tast. Minstens 650.000 men sen, oud en jong, hebben deze vaak zeer pijnlijke aandoening. Misverstand 1: artrose is een ouderdomsziekte Fout! Artrose kan zich op elke leeftijd voordoen. De kans op deze aandoening is wel groter naarmate men ouder wordt. Misverstand 2: artrose is slijtage Artrose is geen slijtage, maar een reumatische aandoening. De kwaliteit van het ge wrichtskraakbeen neemt gelei delijk af. Tenslotte kan het kraakbeen geheel of gedeel telijk verdwijnen. Misverstand 3: artrose is niet te behandelen Artrose is nog niet te genezen, maar behandelingen zijn zin vol. Er zijn medicijnen tegen pijn en ontstekingen. Er is oefentherapie, in het uiterste geval een operatieve ingreep. Misverstand 4: artrose is chronische gewrichtsreuma Chronische gewrichtsreuma of tewel reumatoïde artritis (RA) is weliswaar ook een aandoe ning van de gewrichten, maar kent een heel ander ziektever loop dan artrose. Bij artrose gaat de kwaliteit van het kraak been achteruit, bij reumatoïde artritis is er sprake van ge wrichtsontsteking. Misverstand 5: gewrichten slijten door bewegen Onjuist. Bewegen is juist noodzakelijk om gewrichten soepel te houden. Fietsen, zwemmen, wandelen, ook al gaat het maar om kleine afstanden, kunnen bijdragen tot vermindering van klachten. Wilt u meer weten over artro se? Neem dan contact op met de Reumalijn. Zie hieronder. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0,10 pm) www.reumafonds.nl Giro 324 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij.nl of bel 070-306 24 68 en zie wat kunt doen. Proefdiervrij Bodemsanering CZAV in Wemeldinge Waterschap Zeeuwse Eilanden Van Witteveen Bos te Breda, namens CZAV in Wemeldinge, ontvingen wij op 25 januari 2002 een aanvraag voor een vergunning. De aanvraag is ingediend op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren voor het lozen van afvalwater op gemeentelijke riolering. Het afvalwater is afkomstig van een bodemsanering op het bedrijfsterrein van CZAV in Wemeldinge. Wij zijn van plan de gevraagde vergunning te verlenen onder het stellen van voor schriften. Ter inzage De aanvraag, het besluit en andere bijbehorende stuk ken liggen vanaf 15 november tot en met 27 december 2002 ter inzage. bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Heinstraat 77 te Goes, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur en na afspraak (tel. 0113-241360), buiten de werkuren van 18.00 tot 21.00 uur. Een mondelinge toelichting op de stukken is mogelijk (met uitzonde ring van de avonduren); op de secretarie van de gemeente Kapelle, Kerkplein 1 te Kapelle, elke maandag en woensdag van 9.00 tot 16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur en donderdag van 9.00 tot 18.00 uur. Beroep voorlopige voorziening Ingevolge artikel 20.1, eerste lid Wet milieubeheer in samenhang met artikel 20.6 Wet milieubeheer staat tot einde van bovenvermelde termijn beroep open bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State voor; a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn ingebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. De vergunning wordt van kracht met ingang van de dag na de dag waarop de beroepstermijn afloopt tenzij gedurende de beroepstermijn, met toepassing van artikel 20.3 Wet milieubeheer en artikel 36 Wet op de Raad van State in samenhang met titel 8.3 Algemene wet bestuursrecht, bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. Goes, 14 november 2002 Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden W.A. Gosselaar, dijkgraaf mr.drs. J.A. de Visser, secretaris-directeur LECOLI (10) WIL LATER DIERENDOKTER WORDEN Dat lukt alleen als de mensendokter haar een nieuwe dunne darm kan geven... Lecoli heeft dringend een nieuwe dunne darm nodig. Dunne darm-transplantaties zijn bij kinderen (nog) niet mogelijk. De Maag Lever Darm Stichting financiert (levensreddend) medisch onderzoek... MAAG m M LEVER DARM K JP Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren) of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. STORT UW GIFT OP GIRO 2737 Piet Heinstraat 77 Postbus 114, 4460 AC Goes Telefoon (0113)241000 Fax (0113)227528 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30