PZC Corus blaast fusie met CSN af Gepoederde metalen uit Tholen 21 Winkelier wapent zich tegen diefstal Onzekere economische situatie in Brazilië nekt samenwerking Metaalindustrie noemt 2002 een verloren jaar Vooral meer vrouwen met een werkhandicap het bedrijf Fiscus is best aardig voor de gulle gevers profijt donderdag 14 november 2002 van onze redactie economie AMSTERDAM - De fusie tussen het Brits-Nederlandse staal concern Corus en zijn Brazili aanse branchegenoot Compan- liiaSiderurgica Nacional (CSN) is gisteren onverwacht afgebla zen. Het bestuur van Corus vindt het huidige economisch klimaat te onzeker om de sa menwerking door te zetten. De vakbonden reageerden te leurgesteld op het afketsen van de fusie. De ondernemingsraad vindt het besluit 'jammer maar begrijpelijk'. ZOETERMEER - Ondernemers de metaal- en elektrotechni sche industrie beschouwen 2002 als een verloren jaar. De omzet is vergeleken met vorig jaar met 2 procent teruggelopen. De werk gelegenheid is met 4,5 procent gedaald. Voor volgend jaar zijn de ondernemers gematigd posi tief. Dat heeft de voorzitter van de werkgeversorganisatie voor de metaal- en elektrosector FME- /CWM, A. Kraaijeveld, gisteren in zijn jaarrede gezegd. Hij ba seert zich op onderzoek dat FME/CWM onder de driedui zend leden heeft uitgevoerd. De daling was het sterkst bij de binnenlandse omzet. Deze kromp met 2,5 procent. De ex- )ort blijft met 1 procent achter lij vorig jaar. Vier op de tien on dernemers gaf aan minder op drachten te krijgen. Vorig jaar voorzag drie op de tien onderne mers een teruggang. Voor volgend j aar gaan de FME- '/CWM-leden uit van een omzet groei van 1,5 procent. De daling inde werkgelegendheid zet zich volgens henwei door. ANP Corus, ontstaan uit Hoogovens en British Steel, kondigde in juli aan 4,2 miljard euro te betalen voor een meerderheidsbelang in de nieuwe onderneming. Vol gens een woordvoerder zijn de onzekerheid op de diverse markten en de instabiele koers van de Braziliaanse munteen heid, de real, redenen om af te zien van de fusie. Ook zijn ban ken huiverig om een dergelijke overname te financieren. Sinds de aankondiging doken al berichten op dat de fusie op los se schroeven stond. Zo wilde de Braziliaanse bank BNDES, die aandeelhouder is van CSN, de voorgenomen transactie onder zoeken, omdat ze vond dat er sprake was van een overname in plaats van een fusie. Bij een overname zou de bank een over namepremie kunnen opeisen. In september ontkende topman T. Pedder nog geruchten dat de bedrijven niet zouden samen gaan. Hij rekende erop dat de fusie in het eerste kwartaal van 2003 rondzouzijn.Het bestuur heeft pas dinsdag besloten af te zien van de fusie", aldus de woordvoerder. Volgens hem speelde de zaak-BNDES geen rol. FNV Bondgenoten verwijt de Corus-directie een zwalkend beleid te voeren. ,,Dit getuigt niet van doortastend en door dacht beleid", aldus FNV-be- stuurder J. Duijnhoven. Zijn collega A. van der Molen van de Unie maakt zich zorgen over de continuïteit van de onderne ming. Volgens Corus is die niet in het geding. Het voormalige overheidsbe drijf CSN kwam in 1993 in han den van een consortium van de invloedrijke Steinbruch- en Ra- binovich-families. Onder lei dingvan B. Steinbruch werd het concern binnen een aantal jaren omgevormd van een inefficiënt groepje losse bedrijven tot een soepel lopend bedrijf. CSN kan goedkoop produceren omdat het als enige kan beschikken over goedkoop ijzererts uit de Casa de Pedra-mijn in Brazilië. De vestiging van het staalconcern Corus in IJmuiden. Corus wilde met name CSN voor dat 'kroonjuweel'. De ondernemingsraad van het Nederlandse deel van Corus verklaarde dat vooral die ijzer ertsmijn veel voordelen had kunnen bieden. „Dit voordeel woog echter niet op tegen de na delen van de onzekere economi sche situatie daar in Brazilië", stelde OR-voorzitter Van Wie- ringen. Corus bekijkt nu zijn contracten met bestaande leve ranciers. Voor de onderneming rest een schrale troost. In de overeenkomst is geen boete clausule opgenomen. Winstwaarschuwing OR-voorman Van Wieringen voelde zich overvallen door de verkapte winstwaarschuwing die het bedrijf gisteren meegaf. Corus maakte bekend te reke nen op een lager operationeel resultaat over het tweede half jaar dan eerder was aangege ven. Dat komt door een lagere vraag naar staal in Europa, met name voor consumentenpro ducten als auto's, die in oktober is ingetreden. Wel is dat operationeel resultaat nog altijd beter dan in de eerste helft van dit jaar. Corus leed over de eerste zes maanden een nettoverlies van 378 miljoen eu ro. De omzet kwam uit op 5,6 miljard euro. foto Olaf Kraak/ANP Corus denkt dat de eerder inge zette besparingen in het eerste kwartaal volgend jaar nog vruchten afwerpen, maar noemt de vooruitzichten daarna onzeker. Volgens de woordvoer der wil Corus nu de efficiency bij IJmuiden en de Britse staal fabrieken krachtiger aanpak ken. IJmuiden heeft inmiddels 60 procent van de voor 2004 ver wachte 300 miljoen euro aan be sparingen gerealiseerd. ANP bmm VOORBURG - Het aantal mensen dat door ziekte, handicap of een langduri ge aandoening niet kan werken, is vorig jaar licht gestegen. Deze toename is vooral op het conto te schrijven van vrouwen. In 2001 werden 50.000 meer vrouwen geteld die we gens een arbeidshandicap langs de lijn stonden. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend. In 2001 waren ruim 1,5 miljoen mensen belemmerd door een arbeidshandicap bij het uitvoeren of verkrij gen van werk. Dat komt neer op 14 procent van de beroepsbevolking; de Ne derlanders tussen de 15 en 64 jaar. Vergeleken met 2000 steeg het aantal arbeidsgehan dicapten met 57.000. Vol gens het CBS is het in lijn met de stijging van het aantal uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid, dat vrouwen relatief meer door ziekte, handicap of aandoening uitvallen. Dit heeft er onder meer mee te maken dat vrouwen de af gelopen jaren meer zijn gaan werken. Vooral jonge vrouwen blijken vaker arbeidsge handicapt dan hun man nelijke leeftijdsgenoten. Vorig jaar heeft 6 procent van de vrouwe tussen de 15 en 24 niet kunnen wer ken door ziekte of een handicap, tegen 4 procent van de mannen indezelfde leeftijdsgroep. Bij de 25 tot 34 jarige mannen en vrouwen was dit respec tievelijk 8 en 11 procent. Over het algemeen zijn ui teraard meer ouderen dan jongeren arbeidsgehandi capt, zo benadrukt het CBS. In de leeftijd tussen 55 en 64 overtreffen nog steeds de mannen de vrou wen In 2001 was ruim een kwart van de mannen in deze leeftijdsgroep en eenvijfde van de vrouwen arbeidsgehandicapt Een van de meest voorko mende aandoeningen on der de arbeidsgehandi capten waren vorig jaar rugklachten en psychi sche problemen. ANP door Inge Heuff THOLEN - Een lange kabel draait op zo'n 2,5 nieter hoogte door de hal. Er hangen onderde len van metalen displays aan. In de spuitcabine krijgen deze on derdelen de juiste kleur waarna ze direct de oven in gaan op 200 graden Celsius. Bij De Buren Coating in Tholen worden sta len en aluminium producten uit heel Nederland en België ge kleurd en beschermd tegen cor rosie door de afwerking met een poedercoating. Poedercoating is een relatief jong proces dat voortkomt uit de ruimtevaart. Ongeveer dertig jaar geleden werden de moge lijkheden die poedercoating biedt voor het eerst commerci eel ontwikkeld. De verwachting is nu dat met name voor staal en aluminium het poedercoaten op termijn de natte deklaag, lak, zal vervangen Poedercoating heeft veel voor delen boven lak, vinden Hinke Bakker en Norman Gurney. Zij zijn de eigenaren (en eikaars voormalige buren, vandaar de naam) van De Buren Coating in Tholen. Gurney: ,,De poeder trekt in het materiaal terwijl lak altijd op het staal komt te lig gen De kans op beschadigingen is daardoor bij een deklaag van poeder kleiner. Bovendien kan er zich geen roest vormen onder de deklaag; een probleem dat bij lak veelvuldig voorkomt. Zeker na een beschadiging." Het droogproces is bij poeder vele malen sneller. Daardoor kan het product direct als het uit de oven komt en is afgekoeld, wor den ingepakt. Omdat het snel droogt, plakt de poeder niet waardoor er geen stof en andere ongerechtigheden aan blijven hangen. Door de goede hechting is één laag vrijwel altijd vol doende. Alleen objecten voor de zware industrie en producten die buitenshuis in een zeekli maat komen te staan, worden twee keer gecoat. „Voor onze medewerkers is het grote voor deel dat deze poeder geen giftige dampen afgeeft bij het spuiten", vult Bakker aan „Bovendien zijn de reststoffen gewoon te verwerken of opnieuw te ge bruiken en is het hele proces mi lieuvriendelijker dan bij lak Kleuren Maar de poedercoating kent ook enkele nadelen. Zo kunnen de stalen en aluminium objecten voornamelijk in de RAL (Euro pese standaard voor kleuren) -kleuren gespoten worden. De Een werknemer is bezig met spuitwerk. Buren Coating heeft een breed scala aan kleuren in het maga zijn staan en de kleur kan op eenvoudige wijze veranderd worden. Maar het mengen van kleuren, zoals dat bij lak ge beurt, is niet mogelijk. Als ver schillende kleuren poeder ge mengd worden, dan krijg je even zoveel kleuren te zien in plaats van een egale nieuwe kleur. Ie der poederkorreltje blijft name lijk zichzelf en lost niet op. Dat betekent dat er wel eens ge schipperd moet worden als iets in een specifieke bedrijfskleur gespoten moet worden. Ook is poedercoating niet ge schikt voor hout- en plastic soorten, omdat de minimale droogtemperatuur op 180 gra den Celsius ligt. Er wordt wel geëxperimenteerd met infra rood, maar daar zijn voorlopig nog geen resultaten van te ver wachten. Gurney:We werken ook wel voor particulieren maar dat is voor ons in zoverre lastig dat particulieren zelden met een kaal onderdeel komen. Meestal zit er nog van allés aan wat smelt bij deze temperatuur." In de productiehal staat een enorme dompelbak. Met een kraan worden de warmget rok ken stalen en aluminium onder- Naam: De Buren Coating B.V. Plaats: Tholen Opgericht: 1993 Aantal werknemers: 14 Omzet: 1,2 miljoen euro delen in de bak gedompeld waar chemische vloeistoffen in zit ten. Deze chemische voorbe handeling bevordert de hech ting en is corrosiewerend „Het koudgetrokken staal heeft al tijd een walshuid", legt Gurney uit. „Dat zijn een soort schilfer tjes die de hechting van de dek laag verhinderen. De chemische voorbehandeling heeft op dat staal geen effect. Daarom laten we die onderdelen in St. Maar tensdijk bij Geuze aanstralen. Daarmee wordt de walshuid verwijderd en het oppervlak verruwd." De Buren Coating heeft bewust gekozen voor de dompelbak. Een voorbehande ling in een sproeitunnel kan een onderdeel nooit voor honderd procent anticorrosief maken Er blijft altijd de kans op een ge mist hoekje of plekje. De producten die bij De Buren Coating de hal uitkomen zijn di vers. Onderdelen voor de scheepsbouw, zonwering, rol luiken, winkelinterieurs, hek werken, aluminium kozijnen maar ook kunstwerken vinden hun weg naar Tholen. De op drachtgevers komen uit heel Nederland en België maar de bewerkte producten belanden veelal uiteindelijk op afzet markten tot in Scandinavië, Egypte of China. De Buren Coating is in 1993 in Bergen op Zoom begonnen waar de werkplaats al snel te klein werd. „Voor dit werk heb je veel ruimte nodig", bevestigt Hinke Bakker. „Uitbreiden kon inBer- door Jos Steehouder ERMELO - Winkeliers voelen zich in de steek gelaten door po litie en justitie. Dieven gaan te vaak vrijuit. Het bedrijf Criine- watch geeft de ondernemers een wapen in handen: geen knuppel, maar een training. Nachtelijke inbraken en dief stallen op klaarlichte dag. Ze lo pen onder je ogen met complete breedbeeldtelevisies de deur uit. Je staat machteloos tegen over agressieve klanten. En als je niet oppast bij het aanhouden van een overvaller of dief, kom je nog zélf voor de rechter. Winkeldiefstal voelt net als diefstal uit je huis of uit je auto. „Ze moeten met hun poten van je spullen afblijven", vat de Katwijkse winkelier John Veld huis het samen. „Boosheid is je primaire reactie, als de dief een maal is gepakt slaat de angst toe. Soms sta je uren later nog te trillen op je benen." Vijf mensen schuiven in Utrecht aan bij een cursus 'winkelcrimi naliteitspreventie'. Het gaat om een initiatief van het Opleiding en Ontwikkelingsfonds voor Elektronische Detailhandel Martien van Hout, vroeger eige naar van een elektronicazaak in Culemborg, nu van een verlich tingswinkel in IJsselstein: „Het is vervelend als je iemand moet betrappen. Ik hoop dat ik hier wat opsteek zodat de stress en de spanning die daarmee sa menhangt wat vermindert." Bruingoed is een ideaal terrein voor dieven, variërend van een gauw meegepakt MP3-spelertje tot een complete hifi-set, waar voor in het circuit altijd afne mers zijn. Tonny Apeldoorn uit Emmeloord zag twee potige ke rels doodgemoedereerd zijn elektronicazaak uitlopen met een zware breedbeeldtelevisie. Hij had ze snel te pakken, waar op de grootste van de twee zei: laat ons gaan of we laten hem hier op straat kapot vallen. „Zo stond ik nog met lege handen Ook maakte hij mee dat twee jongens herrie begonnen te schoppen in zijn winkel. Toen hij hen tot kalmte had gemaand, bleek een keurig uitziende man van de gelegenheid gebruik te hebben gemaakt om een peper dure laptopcomputer onder zijn jas te laten verdwijnen en de zaak uit te lopen. De voorbeelden illustreren dat hét antwoord op winkeldiefstal niet bestaat, zegt cursusleider Ton van de Bruggen. Zijn stelre gel: zorg voor een wantrouwen de beroepshouding. Iedereen kan een potentiële dief zijn, zelfs je eigen personeel. Over de winkel medewerker zegt de cur susleider dan ook: „Vertrouwen is goed, controle is beter." Crimewatch, het Ermelose bu reau gespecialiseerd in bedrijfs recherche, fraudebestrijding en bednjfsspionage, maakt onder scheid tussen verschillende ca tegorieën dieven: impulsieve en bedachtzamere types. De eer sten zijn door hun onvoorspel baarheid het moeilijkst te be strijden. Je kunt ze herkennen aan zenuwachtig gedrag. Ze la ten cd'tjes in tassen glijden, pro beren prijsstickers te verwisse len en maken zelfs gebruik van tassen met aluminiumfolie in de hoop dat de detectiepoort daar door faalt. „Maak oogcontact, laat zien dat je hem of haar in de smiezen hebt, daar voelen ze zich niet makkelijk bij", adviseert Van de Bruggen. En verder maar hopen dat de camera's hun werk goed doen." Veiligheidsplan De bedachtzame types zijn meestal voorspelbaarder, waar door de winkelier in een soort schaakspel met de dief belandt. 'Dode' momenten op de dag blij ken voor deze dieven het aan trekkelijkst: de middagpauze, het moment van openen of slui ten van de winkel. Winkeliers kunnen een veiligheidsplan ma ken met procedures voor het sluiten van de winkel, het af sluiten van de kassa. Ook de be voegdheden van het personeel kunnen worden verminderd. De kans dat een dief in zo'n winkel een gemakkelijke prooi ziet wordt dan kleiner. GPD foto Dirk-Jan Gjeltema gen op Zoom niet en daarom zijn we op zoek gegaan naar een an dere plaats.Omdat de voorma lige buren inmiddels op Tholen waren gaan samenwonen, was dat vijf jaar geleden de logische plaats om de nieuwe hal te bou wen. Inmiddels wordt overwo gen een stuk aan het pand te bouwen. „Wij zijn gespeciali seerd in hele snelle levertijden", legt Bakker uit. „Om die lever tijd nog verder te verkorten, kan het in sommige gevallen handig zijn het onbewerkte materiaal hier alvast op te slaan. We doen dat al voor een klant en dat werkt goed. Assemblagehal Een andere mogelijkheid die onderzocht wordt, is de bouw van een assemblagehal. Enkele klanten van De Buren Coating assembleren incidenteel onder delen tot een product. Dat scheelt in de transportstromen. Bij kleine zaken zoals metalen displays of vitrinekastjes, is dat wel beperkt mogelijk. Bakker: „Het zou mooi zijn als we die service permanent en ook voor grotere objecten kunnen bie den. Maar zo 'n hal vergt een for se investering dus daar zijn we nog niet helemaal uit." Uit het onderzoek Geven in Nederland van de Vrije Universi teit blijkt dat maar liefst driekwart van de huishoudens geld geeft aan een of meer goede doelen. Gemiddeld is dat 317 euro per jaar,Er wordt het vaakst gegeven via de collectebus, door loten te kopen of door iemand te sponsoren voor een inzamel- actie (niet aftrekbaar, behalve als je een betalingsbewijs hebt). Bijna de helft van de huishoudens is vaste donateur (wél af trekbaar) van een of meerdere organisaties. door Brenda van Dam DEN HAAG - Wie in Neder land geld of goederen schenkt aan organisaties als het Aids Fonds, een kerkelij ke instelling, het Prins Bern- hard Cultuurfonds of de Zee hondencrèche in Pieterburen kan daarvoor door de fiscus worden beloond. Nederlanders geven jaarlijks voor ruim 1,6 miljard euro aan goede doelen. Aan orga nisaties die veelal van filan tropie afhankelijk zijn, en die potentiële geldschieters dan ook graag op alle fiscale ins en outs wijzen. Hoe goed moet je zijn, om via de fiscus iets terug te zien van je gift? De gemakkelijkste manier om te geven is de eenmalige gift: simpelweg een behoor lijk bedrag overmaken aan de instelling die u financieel wilt ondersteunen. Bewaar het bank- of giroafschrift als bewijs voor de Belasting dienst. De begunstigde dient bij de Belastingdienst/Onderne mingen in Den Bosch geregi streerd te staan als een instel ling die 'algemeen nut' nastreeft. Dat zijn in elk ge val de instellingen die een keurmerk hebben verkregen van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF). Bij een eenmalige gift kunt u fis caal voordelig uitzijn bij er kende organisaties als Art sen zonder Grenzen of het Nationaal Jeugd fonds Jantje Beton. Schenkingen zijn aftrekbaar in box 1 en vallen onder de persoonsgebonden aftrek. Niet alles is aftrekbaar. De eenmalige schenking moet ten minste één procent van dit 'drempelinkomen'zijn, met als minimumgrens 60 euro. Het bedrag boven dit minimum is aftrekbaar. Maximaal mag u tien procent van het drempelinkomen af trekken. Een voorbeeld. Vic tor heeft een verzamelinko- men van 23.000 euro. Hij heeft voor 750 euro geschon ken aan erkende goede doe len. Een procent van zijn ver- zamelinkomen komt neer op 230 euro. Victor mag aftrek ken: 750 minus 230 is 520 eu ro. Als u een groot bedrag wilt schenkendan kan het fiscaal aantrekkelijker zijn om pe riodiek te schenken. Dat kan door bij een notaris vast te la ten leggen dat u ten minste vijf jaar achtereen min of meer gelijke bedragen aan één organisatie schenkt. De fiscus noemt dit giften in de vorm van termijnen van lijf renten Deze schenkingen zijn volledig aftrekbaar. Als u periodiek in totaal 5000 eu ro schenkt, heeft u dus vijf jaar lang een jaarlijkse af trekpost van 1000 euro. U kunt dit belastingvoordeel zelfs maandelijks via de Voorlopige Teruggaaf op uw rekening gestort krijgen. Er is nog een voordeel. Met deze manier van schenken kunt u óók de plaatselijke sportvereniging ondersteu nen en zelf fiscaal profiteren. Tenminste, als het om een vereniging van minimaal 25 leden gaat. Het lijkt mis schien wat ingewikkeld om voor een goed doel een nota ris in te schakelen, maar dat valt in de praktijk reuze mee. Met name grote maatschap pelijke instellingen zijn u hierbij graag van dienst. Ze regelen de notaris of nemen de kosten voor het opstellen van de akte voor hun reke ning. Vertegenwoordigers van diverse goede doelen hebben zelfs een speciale huisnotaris of een consulent op het gebied van schenken en erven- Er zijn andere mo gelijkheden om te schenken. U kunt goederen schenken aan een instelling, zoals een huis, aandelen of een kunst collectie. U kunt bij testa ment of legaat bepalen dat een of meer organisaties een deel van uw nalatenschap zuilenerven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21