Irak akkoord met VN-inspecties m Illegale Bulgaren wordt bij thuiskomst paspoort afgepakt M Mm m VS stoppen met leveranties olie aan Noord-Korea Brits leger moet blussen omdat brandweer staakt Youri is meest belezen kind Bagdad spreekt twee dagen voor verstrijken ultimatum verlossende woord Kamerleden steunen Dutchbat Iraanse professor tart geestelijken Vernieuwende scholen gelauwerd Feyenoord uitgeschakeld Mora bakt logo in frikadellen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Jongetje besmet met nekkramp in Oostkapelle Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk I Hard-gïazen deuren Sterke drank wordt duurder Rotonde in 3D J 12° Eerst regen Vanochtend regen, vanmiddag opklaringen. Meestentijds een vrij krachtige zuidenwind, kracht 5 bij 12 graden. 245e jaargang no. 269 donderdag 14 november 2002 losnummer 1,10 l fiHaac internet: www.pzc.nl KSSSBHBSHBRC De VS, de Fransen en de Britten hebben Dutchbat in Srebrenica laten stikken. Dat stelde min ster Jaap de Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken (foto) gis teren tijdens de enquête over Srebrenica. ..Ik ben ervan over tuigd dat als er een Frans of Brits bataljon had gezeten, het wel eens anders had kunnen lopen met die luchtsteun." De Iraanse historicus Hashem Aghajari drong eerder dit jaar aan op modernisering van de islam. Hij vergeleek de religieu ze leiders in zijn land met rooms-katholieke pausen in de Eu ropese Middeleeuwen en hun wereldlijke macht. Dat kwam hem op de doodstraf te staan, waartegen hij zich uit protest niet zal verzetten. De Praktijkschool Het Bolwerk in Middelburg en basisschool Schuttevaer in Hansweert hebben de Zeeuwse Onderwijs prijs 2002 gewonnen. Het Bolwerk kreeg waardering voor de manier waarop het 'buitenbeentjes' werkervaring laat op doen. Schuttevaer dankt de prijs aan zijn 'kindkaar- ten'-systeem, waarmee gaten in het leerproces van kinderen worden opgespoord. Vorig seizoen won Feyenoord de Uefa-beker. Nu krijgt de ploeg niet eens de kans de cupwinst te verdedigen. De Rotter dammers eindigden gisteren als laatste in groep E van de Champions League door het verlies tegen Newcastle United, 2-3. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio- en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11, 13 en 15; sport: 17, 18 en 19; economie: 21 en 23. door Bengt van Zwol WASHINGTON - De Verenigde Staten zuilen geen olie meer le veren aan Noord-Korea. Reden om de transporten naar het Aziatische land te staken, is het feit dat Pyongyang ondanks eerdere afspraken er toch een nucleair programma op na houdt. ,,De lading van novem ber is de laatste", aldus de func tionaris. De beslissing zou ge nomen zijn door de Amerikaan se Nationale Veiligheidsraad. De verwachting in Washington is dat de bondgenoten Japan, Zuid-Korea en de Europese Unie in zullen stemmen met het staken van de olieleveranties. Die leveranties zijn onderdeel van een akkoord tussen beide landen uit 1994. Daarin beloof de Pyongyang het wapenpro gramma te staken in ruil voor de bouw van twee lichtwaterreac toren en 500.000 ton Ameri kaanse olie per jaar. Kortgele den maakte Washington bekend dat Noord-Korea er ondanks de overeenkomst een clandestien nucleair programma op na houdt. RTR TILBURG - Snackfabrikant Mora verkoopt vanaf januari al zijn frikadellen met ingebakken logo. Met een speciale laser wordt in de fabriek in elke frikadel het mmm-logo gebrand. Het is de bedoeling dat later ook de kro ketten, loempia's en andere Mo- ra-snacks dit keurmerk krijgen (Advertentie) straat postcode. plaats: telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: F handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) ~i noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 20,50). a per kwartaal met automatische incasso (€55,10). 3 per jaar met automatische incasso 209,90). 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) doorAns Bouwmans WASHINGTON - Irak heeft 'onvoorwaardelijk' ingestemd met de eis tot ontwapening van de VN- Veiligheidsraad en gaat akkoord met het strenge inspectieregime. Dat heeft de ambassadeur van Irak bij de VN meegedeeld, twee dagen voordat het ul timatum aan Saddam Hoessein zou verstrijken. Voor de Amerikaanse regering was het besluit geen verrassing. Saddam had geen andere keuze dan accepteren, aldus een rege ringswoordvoerder, die aan kondigde dat de VS Irak zullen beoordelen op zijn daden. Alle vijftien leden van de Veilig heidsraad gingen vorige week vrijdag akkoord met een harde resolutie, waarin wordt ge dreigd met 'ernstige consequen ties' als Irak de inspecties hindert of liegt over zijn wapen programma's. Een eerste team van Unmovic (VN-wapenin- specteurs) en de IAEA (atooma gentschap) vertrekt maandag naar Irak, om de komst van de inspecteurs voor te bereiden. Verwacht wordt dat het daad werkelijke controle werk een week later kan beginnen. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië menen dat Saddam Hoessein na de Golfoorlog stil gelegde en vernietigde wapen programma's in het geheim nieuw leven heeft ingeblazen. In 00STKAPELLE - Bij een jon getje uit Oostkapelle is dinsdag nekkramp geconstateerd. Het kind is opgenomen in het zie kenhuis in Vlissingen en is aan de beterende hand. Ouders van leerlingen van openbare basisschool De Knot wilg, waar het jongetje op school zit, zijn geïnformeerd. Het is nog met bekend om welke variant van nekkramp het gaat. Dinsdag is net de vaccinatie campagne van de GGD beëin digd. Alle kinderen konden worden ingeënt tegen me- ningokokken-C, één van de va rianten van de bacterie die nek kramp kan veroorzaken. De kinderen uit groep acht die bij het jongetje in de klas zitten, zijn direct dinsdagavond ge beld, zegt directeur I. de Wilde. „We hoorden het zelf pas om ze ven uur."DeGGD en dehuisart- (Advertentie) een negen bladzijden tellende brief van de Iraakse minister Naji Sabri van Buitenlandse Zaken aan de VN-Veiligheids raad wordt fel uitgehaald naar de Amerikaanse president Bush en de Britse premier Blair over deze beschuldigingen, die 'op niets zijn gebaseerd'. Volgens de Iraakse VN-ambas- sadeur Mohammed Douri be schikt zijn land niet meer over massavernietigingswapens, en ziet het de komst van de inspec tieteams met vertrouwen tege moet. Hij zei dat Irak akkoord gegaan was met resolutie 1441 'ondanks zijn slechte inhoud', om oorlog te voorkomen. De Iraakse ambassadeur kon digde gisteren aan te verwach ten dat de inspecteurs 'handelen overeenkomstig het internatio naal recht'. George Bush her haalde gisteren dat de VS niet van plan zijn de Iraakse leider enige ruimte te geven in zijn om gang met inspecteurs of enige andere obstructie door de vin gers te zien. Misleiding, ontken ning of bedrog worden niet ge tolereerd, aldus Bush. Amerika heeft toegezegd eerst met de VN Veiligheidsraad te overleggen als Irak de resolutie schendt, maar heeft zich het recht voor behouden om zo nodig zonder de zegen van de VN in te grijpen. Het Iraakse parlement had de resolutie van de Veiligheidsraad dinsdag unaniem afgewezen, maar daarover verschenen gis teren geen berichten in de door de staat gecontroleerde kranten in Irak. Het parlement heeft in Irak weinig te zeggen, en het stond al van tevoren vast dat Saddam Hoessein zelf de knoop zou doorhakken. GPD pagina 5: internationale reacties sen zijn gewaarschuwd. Ook de twee andere scholen in het dorp zijn op de hoogte gebracht. Alle leerlingen van de Knotwilg heb ben gisteren brieven van de schoolleiding en de GGD mee naar huis gekregen. De GGD geeft daarin aan waar ouders op moeten letten als hun kind ziek wordt. Volgens de GGD kunnen de kinderen ge woon naar school. De kans op besmetting is erg klein. Na een eventuele besmetting duurt het drie tot vier dagen voordat de eerste symptomen verschijnen. Advertentie VMmdiggiftaatit i /V\ Glashandel I W MELIESTE I Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 DEN HAAG - Sterke drank wordt volgend jaar duurder. De regeringspartijen zijn het gis teravond eens geworden over een verhoging van de accijns voor 'overige alcoholhoudende producten' met 2,71 euro per li ter alcohol. Daardoor wordt bijvoorbeeld een liter jenever 95 eurocent duurder. De verhoging geldt niet voor bieren wijn. De maatregel levert de schatkist zo'n 70 miljoen euro op. CDA, WD en LPF willen dat geld ge bruiken om investeerders in on roerend goed te ontzien. Een door de regering voorge stelde maatregel om beleg gingspanden zwaarder aan te slaan komt te vervallen, als ge volg van een wijzigingsvoorstel van de Tweede Kamer. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ruim honderd illegale Bulgaren die dinsdag avond in Den Haag en Rotter dam zijn opgepakt, moeten bij terugkeer in Bulgarije hun pas poort inleveren. Dat moet ver hinderen dat ze opnieuw de bus naar Nederland pakken. De Bulgaren mogen na aan komst twee jaar hun land niet uit, zo is gisteren bekendge maakt door de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en de Bulgaarse ambassadeur Poria- zov. Bij invallen in woningen in de Haagse Schilderswijk en Trans- vaalbuurt werden dinsdag avond zeventig Bulgaren opge pakt. Die zijn gistermorgen samen met dertig illegale land genoten die in Rotterdam zijn aangehouden, per vliegtuig naar Bulgarije teruggestuurd. De actie was een vervolg van de campagne op 4 september. Toen werden tachtig illegale Bulga ren opgepakt en uitgezet. Maar een aantal van hen werd al na enekele dagen weer in Den Haag gesignaleerd. Volgens een woordvoerder van burgemeester Deetman was de ENSCHEDE - Op de rotonde van het B en S Park in Enschede is een groot kunstwerk gebouwd in de vorm van een driedimensionale ro tonde. foto Rutger Muijen/GPD massale politie-actie vooral ge richt tegen 'huisjesmelkers' die illegalen uitbuiten door ze tegen hoge huurprijzen samen te proppen in brandgevaarlijke panden. De Bulgaarse ambassadeur Va lentin Poriazov toonde zich gis tere niet echt boos, maar wel erg verdrietig. Volgens de diplo maat gaat de 'hysterie' over ille gale Bulgaren alle perken te buiten. „Laten we eens kijken over wat voor percentage we dan spreken. Verhoudingsge- wiijs valt het wel mee. En ik wil er graag op wijzen, dat het ons initiatief is geweest om de pas poorten van de 'gerepatrieer- den' in Sofia in te nemen. Onze regeringen kunnen dit pro bleem wel aan. Als we maar sa menwerken." Vooral bij de pers zit het pro bleem, vindt de ambassadeur. ,Ik ben bang dat het geheel door de media uit het verband is ge rukt. Met name sommige televi sie-documentaires zijn doorge schoten. Die namen maar een stukje van de werkelijkheid, een stel Bulgaren. Niet echt repre sentatief. En uitgerekend in een tijd dat we proberen om ons aan te sluiten bij de Europese Unie. "GPD Korporaal Michael Cornwell van de R AF-brandweer wordt samen met een ouderwetse blusauto weerspiegeld in een plas water. foto And rew Pa rsons/E PA door Harm Harkema LONDEN - De Britse brandweer is gis teravond voor het eerst in 25 jaar in sta king gegaan. De staking lijkt tevens de eerste serieuze krachtmeting van de bon den met de overheid te worden, sinds ze ventien jaar geleden Margaret Thatcher na een langdurige strijd de macht van de bonden wist te breken. Onder leiding van Andy Gilchrist, de ra dicale voorzitter van de Fire Brigade Union, nemen de vijftigduizend brand weerlieden geen genoegen met de 11 pro cent loonsverhoging die hun is geboden. Ze eisen maar liefst 40 procent. De rege ring weigert daar echter over te pratenal is het alleen maar omdat dan het hek van de dam is en ook andere werkers in de pu blieke sector forse claims op tafel zullen leggen. Premier Tony Blair noemt de sta king 'verkeerd, onrechtvaardig, slecht en gevaarlijk.' Sommigen vrezen een harde en langduri ge strijd, met mogelijk veel ongerief. Ge vreesd wordt dat andere radicale bonden - zoals die van de treinmachinisten - hun leden zullen oproepen uit veiligheids overwegingen niet te werken als er geen brandweer achter de hand is. Treinpersoneel overweegt ook zélf in sta king te gaan in de strijd voor meer loon en tegen aantasting van verworven rechten. Ook rommelt het bij het ambulanceper soneel, in het onderwijs, bij de postbe stelling en bij gemeentelijke diensten. De brandweerstaking, die 48 uur duurt, is de eerste van vooralsnog vier, die deze en de komende maand zijn gepland. Nu de vijf tigduizend brandweerlieden staken wordt hun taak zo goed en zo kwaad als dat gaat waargenomen door negentien duizend militairen. Zij werken met zwaar verouderd materieel, zoals de 'Green Godesses', brandweerwagens uit de jaren vijftig. De Britten is opgeroepen extra voorzichtig te zijn met vuur. GPD ■fel;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1