PZC Delta wil Remu toch overnemen Zes weken zwoegen voor de leestrofee Waardering voor vernieuwende scholen Proef met digitale scheepspapieren Wachtlijsten hulp aan jeugd groeien VAKANTIE 3-DAAGSE BIJ KEUKENMAXS, 13 Partner Tennet haakt op allerlaatste moment af Twee gewonden in Vlissingen Vrijspraak in incestzaak Zware rol Covra bij studie opslag kernafval Provincie stemt in met bedrijventerrein bij Nieuwvliet bij nader inzien Nominatie voor scootmobielcursus Anderhalf jaar voor verkrachting Woninginbraak te Groede 4T donderdag 14 november 2002 HnorBen Jansen VLISSINGEN - Rijkswater staat. de waterpolitie en de douane in Nederland en België en reders en havenbedrijven in beide landen nemen een proef met elektronische vervoersdo cumenten in de container-bin nenvaart tussen Rotterdam en Antwerpen. Het doel ervan is de papierwin kel bij dit transport te vermin deren en makkelijker inzicht te verschaffen in de aard van de la ding. De proef draaht de naam Papierarm Varen genoemd. Dagelijks koersen tussen Rot terdam en Antwerpen binnen vaartschepen met 200 tot 600 containers. Jaarlijks gaat het om 700.000 van die stalen laad- kisten. Bij elke container hoort een transportopdracht. De in houd kan uit bulkgoed van één soort bestaan, maar een contai ner kan ook tientallen verschil lende soorten stukgoed bevat ten. Al die stukken lading moeten op de documenten staan. Omdat het altijd om im- en exportlading of internatio naal transitovervoer gaat, ho ren er ook douaneformulieren bij. Als een container is geladen met gevaarlijke stoffen, zijn ook vervoersvergunningen nodig. Het gevolg is dat een schipper elke reis een dik pak ladingpa pieren meevoert. Die stapel wordt hem meestal kort voor vertrek overhandigd, wanneer het schip al is geladen, zodat hij nauwelijks in staat is na te gaan wat hij precies vervoert. In deze tijd van informatietech nologie lag het zeer voor de hand het papieren gegevensver keer om te zetten in een elektro nische data-uitwisseling. Daar moest wel - voorlopig voor de duur van de proef - medewer king van Justitie in Nederland en België voor worden verkre gen. Nationale en internationa le wetgeving vereist nog steeds "papieren vervoersdocumenten. Waren de ladingdocumenten vroeger steeds aan boord, pa pierarm varen betekent dat al lerlei instanties de beschikking over de informatie kunnen heb ben. Daardoor kunnen laden en lossen, sluispassages en contro- ler vlotter verlopen en kan bij calamiteiten sneller en doelge richter worden opgetreden. VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de President Roosevelt- laan in Vlissingen zijn gisteren twee gewonden gevallen. Een politieagente wilde een achttienjarige bromfietser uit Vlis singen aan de kant zetten. De bromfietser had te laat in de ga ten dat de vrouw een stopteken gaf en reed haar aan. De twee zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De agente heeft verwon dingen aan haar duim en gezicht. De bromfietser klaagde over hoofdpijn en had wondjes in het gezicht. Na behandeling in het ziekenhuis konden ze naar huis. De bromfietser heeft een proces-verbaal gekregen. MIDDELBURG - Een 39-jarige man uit Nijmegen is gisteren in Middelburg vrijgesproken van ontucht met zijn dochtertje. De vader werd ervan beschuldigd in 2000 in 's-Heerenhoek en Heinkenszand incest te hebben gepleegd met zijn kind, die toen nog niet de leeftijd van drie jaar had. De rechtbank vond niet dat hiervoor overtuigend bewijs bestond en sprak de man door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta NV is op zoek naar een nieuwe partner voor de overname van Remu. Tennet haakte op het allerlaat ste moment af omdat het de fi nanciële risico's te groot vindt. Delta blijft van zins de Utrecht se concurrent in te lijven, maar kan dat niet alleen. „We kijken naar partijen waar mee we al relaties hebben en die in de energiewereld hun sporen hebben verdiend", verklaarde woordvoerster M. Weisfeit van Delta. Over een mogelijke sa menwerking met Essent het zij zich niet uit. Essent en Delta be zitten samen EPZ, dat de kern centrale Borssele exploiteert. Bovendien zijn de andere ener gieconcurrenten Nuon en Eneco afzonderlijk al in de race voor een overname van Remu. Bij Es sent was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. Geen mogelijkheden De ondernemingsraad van Del ta, die de ontwikkelingen af wacht, ziet geen mogelijkheden voor een nieuwe partner, zei voorzitter P. Louwerse. Als er een oplossing komt, verwacht hij die meer in een andere eigen domsverhouding bij een over name. „Dan kunnen misschien de risico's voor Tennet worden weggenomen." Tennet is echter definitief afge haakt, benadrukte woordvoer der F. Bots. „Het is geen uitstel, maar afstel." De teleurstelling over het afha ken van Tennet werd door Delta doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De Centrale Or ganisatie voor Radioactief Af val (Covra) in Borssele krijgt een voortrekkersrol bij onder zoek naar de opslag van kernaf val op de lange termijn. Nederland zal dat onderzoek zeker niet alleen doen. Staatsse cretaris Van Geel van Milieu wil dat er zoveel mogelijk interna tionaal wordt samengewerkt, schrijft hij deze week namens het kabinet aan de Tweede Ka mer. Van Geel maakt die keuze, om dat Nederland in de nucleaire wereld een kleine speler is. En in het buitenland zijn al onder grondse laboratoria waar on derzoek wordt gedaan naar de opslag van kernafval. Neder landse onderzoekers kunnen daar gebruik van maken. Dat komt goed uit, want Van Geel verwacht in Nederland nogal wat weerstand, als hij ergens een ondergronds laboratorium zou willen inrichten. Niets is uitgesloten in het on derzoek. Bij de Covra ligt het kernafval in principe voor hon derd jaar in bovengrondse bun kers. Dat kan verlengd worden tot driehonderd jaar, is uit eer dere studies gebleken. Die op lossing is het goedkoopst, 90 miljoen euro. Ondergrondse opslag in zout- of kleilagen is technisch ook mo gelijk. De Nederlandse overheid eist dat het afval daaruit 'terug neembaar' moet zijn, als zich een calamiteit, bijvoorbeeld een overstroming, voordoet. Die eis schroeft de kosten van onder grondse opslag behoorlijk op, tot 280 miljoen euro bij opslag in zoutlagen en tot 700 a 1200 mil joen euro voor opslag in kleila gen. Jaarlijks is nog eens 1,8 miljoen euro nodig voor inspec ties en onderhoud. Dialoog Het onderzoek naar berging op lange termijn kr ijgt een looptijd van acht jaar. Het ministerie van Vrom betaalt er 5,4 miljoen euro aan mee. Niet alleen de techniek wordt uitgeplozen. Staatssecretaris Van Geel vindt het zeker zo be langrijk dat er voorbereidingen worden getroffen voor een 'zin volle dialoog' met maatschap pelijke organisaties, 'zonder vooropgelegde keuzes'. niet onder stoelen of banken ge stoken. Van boosheid is echter geen sprake, ontkende Weisfelt. „Wij weten dat politieke beslis singen vaak op het allerlaatste moment worden genomen." Bots weersprak evenwel dat de ministeries van Financiën en Economische Zaken het bedrijf hebben verboden een bod uit te brengen. „Wij hebben zelf uit onderzoek geconcludeerd dat er toch te gecompliceerde financi ële aspecten aan zitten. En we hebben daarover geen helder heid gekregen. In samenspraak met de ministeries is vervolgens besloten het niet te doen." Overnamekandidaten moesten gisteren een bindend bod uit brengen op Remu. Omdat Ten- net zich zo laat terugtrok, heeft Delta om enkele dagen uitstel gevraagd. Er is wel een bod uit gebracht, maar daarin zit een ontbindingsclausule. Een ander bindend bod zal naar verwach ting begin volgende week wor den uitgebracht. Weisfeit: „We hebben ruimte gevraagd om een oplossing handen en voeten te geven." Dat Tennet nu is afgehaakt, wil volgens Bots niet zeggen dat het bedrijf nooit meer interesse zal tonen in andere bedrijven. „Dit resultaat stelt teleur, maar het proces niet. We hebben ervan geleerd en blijven alert op nieu we ontwikkelingen." Leerlingen van de Praktijkschool Het Bolwerk in Middelburg brachten de filosofie van hun school in de praktijk door tijdens de prijsuitreikingsbijeenkomst de catering te verzorgen. door Henk Postma MIDDELBURG - De Zeeuwse Onder wijsprijs 2002 is terechtgekomen bij de Praktijkschool Het Bolwerk in Middel burg en basisschool Schuttevaer in Hansweert. Beide scholen onder scheidden zich met vernieuwingspro jecten, de één in het voortgezet onder wijs, de ander in het basisonderwijs. De Zeeuwse onderwijsgedeputeerde L. Coppoolse reikte de prijzen gistermid dag uit, nadat zeven genomineerde scholen hun projecten presenteerden in het Statenzaalcomplex. „Een school die op zeer hoog niveau opereert", zo oordeelde de jury over Praktijkschool Het Bolwerk, die een 'ongelooflijk aantal' activiteiten ont plooit om scholieren, behorend tot de 'vergeten groep' buitenbeentjes, de ge legenheid te geven werkervaring op te doen en zich verdienstelijk te maken voor wijkbewoners. Zo adopteerde de school een kinderboerderij waar leer lingen klusjes uitvoeren in de sfeer van groen en techniek. Er zijn nog meer van die initiatieven op komst: een restau rant voor wijkbewoners waar leerlin gen koken en bedienen, de oprichting van een klusjesbedrijf en een autowas serij. De Praktijkschool helpt scholieren ook aan leeractiviteiten in bedrijven en werkt samen met zorginstellingen. Dat leidt onder meer tot cursussen boksen en breakdance, een skateclub, een slag werkgroep en een internetcafé. Leer lingen van Het Bolwerk brachten de fi losofie van hun school in praktijk door tijdens de prijsuitreikingsbijeenkomst de catering te verzorgen. Basisschool Schuttevaer uit Hansweert dankt de Zeeuwse onderwijsprijs aan de ontwikkeling van een zogenaamd 'kindkaarten'-systeem, dat leerkrach ten en leerlingen in staat stelt samen de vorderingen op school te bespreken en voor elk kind afzonderlijk hiaten in het leerproces op te sporen en te verhelpen. Het systeem is ontwikkeld voor kinde ren uit de groepen een en twee. De erva ringen zijn dermate positief dat de foto Ruben Oreel werkwijze ook voor de hogere klassen wordt ingevoerd. De tweede prijs ging naar De Christelij ke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) en naar een samenwerkingspro ject van de basisscholen in Hoedekens- kerke en Nieuwdorp. De CSW kreeg de prijs voor een 'veelzijdig' en 'school- breed' doorgevoerd waterproject. De basisscholen in Hoedekenskerke en Nieuwdorp voeren samen het vernieu wingsproject 'een pot met goud' uit. De twee winnaars van de Zeeuwse on derwijsprijs, bestaande uit een artis tiek vormgegeven beeldje, dingen nu mee naar de Nationale Onderwijsprijs. Die wordt op 20 januari uitgereikt in Utrecht. door Britta Janssen MIDDELBURG - Zes weken heeft Youri (10) uit Middelburg erover gedaan om alle vragen te beantwoorden. Tientallen kin derboeken heeft hij aandachtig doorgesnuffeld. Gisteren werd die moeite beloond met bloe men, een trofee, 75 euro aan cadeaubonnen en natuurlijk de titel Meest Belezen Kind van Zeeland 2002. Youri kreeg de prijs uit handen van burgemeester Schouwe- naar. Hij stak van blijdschap zijn handen in de lucht. „Yes!", riep hij. De trots is volgens J. Koole van De Drukkerij terecht. „Het is een moeilijke wedstrijd. De kinderen kregen 26 vragen voor hun kiezen en daarvoor moeten ze allerlei kinderboeken kennen." Koole vertelt dat uit eindelijk slechts twintig kinde ren de vragenlijst compleet in gevuld hebben ingeleverd. Youri weet nog niet waaraan hij de cadeaubonnen gaat beste den. „Een boek? Nee, dat denk ik niet. Dat vind ik een beetje zonde, want na één of twee keer lezen kijk je er niet meer in. Ik denk dat ik een cd-rom met spelletjes ga kopen." Youri wacht in spanning op de uitslag van de wedstrijd. foto Lex de Meester De Drukkerij organiseerde de wedstrijd voor kinderen van ne gen tot en met twaalf jaar met als doel het lezen te stimuleren. Koole: „Zeker kinderen in die leeftijdsgroep kijken veel tele visie of zijn met internet bezig. Als ze dan ook nog een vriendje of vriendinnetje krijgen, wordt er helemaal niet meer gelezen." NIEUWVLIET - De gemeente Oostburg heeft van de provincie groen licht gekregen voor de a'anleg van het particuliere be drijventerrein aan de Sint Ba- vodijk-Provincialeweg in Nieuwvliet. De rijks vertegenwoordigers in de Provinciale Planologische Commissie hielden de aanleg van het terrein tot nu toe tegen omdat ze het niet vonden passen in het contourenbeleid van de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning. De gemeente besloot de plannen toch door te zetten door een re cente uitspraak van de Raad van State. Die stelde dat het Rijk de aanleg van soortgelijk bedrijventerrein op Noord-Be veland niet mocht tegenhouden. Het initiatief voor het bedrij venterrein is ruim zes jaar geno men door J. Buize, eigenaar van een timmerbedrijf in Nieuw vliet. Zijn werkplaats aan de Cadzandseweg is veel te klein geworden en uitbreiding is hier niet mogelijk. Samen met vijf andere ondernemers uit de buurt, die met soortgelijke pro blemen kampen, diende hij de plannen in om het zes hectare grote terrein te ontwikkelen. Ook vormden ze hiervoor een coöperatie. In het artikel over de installatie van de transferverpleegkundige van Emergis in Zierikzee is een essentiële zin weggeval len. Het gaat om de vermelding dat de zaken voorde huisartsen in het verleden duide lijker waren toen er in Zierikzee nog een eigen vestiging van de RIAGG was. Met de centralisatie van de Geestelijke Ge zondheidszorg in Goes werd het voor hen moeilijker te achterhalen hoe de doorverwijzing van hun patiënten werd afgehandeld. ZIERIKZEE - De scootmobielcursus van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) en de Stichting Gehandicaptenbeleid op Schouwen-Duiveland is genomineerd voor het 'maatschap pelijk ondernemerschap'. Deze landelijke prijs wordt jaar lijks toegekend door de werkgeversorganisatie uit die sector. De titel geldt voor de organisatie of het initiatief dat is opge vallen door een baanbrekende, creatieve of vernieuwende aanpak van een maatschappelijk probleem en waarmee aan toonbaar resultaat is gehaald. De scootmobielcursus werd met vier andere projecten gekozen uit alle inzendingen. Donderdag 21 november wordt na afloop van een congres in Zeist de uiteindelijke winnaar bekendgemaakt. Volgens J. Willemsen-de Kort van de SWO geldt de prijs vooral als eer betoon en landelijke bekendheid voor de cursusopzet onder het mom 'leren van elkaar'. De cursus werd in oktober voor het derde jaar gehouden op Schouwen-Duiveland. Deelnemers leren optimaal omgaan met hun (pas verkregen) elektrische rolstoel of scootmobiel In de praktijk blijkt dat veel mensen met hun nieuwe ver voersmiddel nauwelijks op pad durven te gaan, uit angst om te vallen of uit schaamte. Het wegnemen van die weerstand bevordert de zelfstandigheid van die doelgroep. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Wolphaartsdijk wegens verkrach ting van een zestienjarig meisje veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De man zou 6 mei dit jaar na een avond je stappen in Vlissingen het meisje naar huis brengen. Zover kwam het niet, want hij zette zijn auto op een parkeerplaats vlakbij Arnemuiden In de auto werd het slachtoffer mis bruikt. De dader had de verkrachting stellig ontkend. Volgens hem was het niet meer dan een vrijpartij met instemming van het meisje geweest. Zij was die nacht overstuur thuisgekomen en had alles aan haar moeder verteld. GROEDE - Aan de Scherpbierseweg te Groede is afgelopen dinsdagmiddag tussen half twee en zes uur ingebroken in een woning. De buit bestond uit sieraden en een portemonnee met diverse pasjes. Het schadebedrag is onbekend. door Maurits Sep MIDDELBURG - De wachtlijs ten in de Zeeuwse jeugdhulp verlening blijven toenemen. Dat komt doordat de instellin gen steeds meer kinderen en jongeren met problemen moe ten helpen. Bovendien duurt het langer voordat zij weer zonder de hulpverleners kunnen. Dit blijkt uit een notitie die in opdracht van de provincie is ge maakt. De problemen doen zich bijvoorbeeld voor bij pleegzorg, kindertehuizen, intensieve ge zinsbegeleiding en medisch or thopedische centra. De proble men ontstaan vooral doordat steeds meer kinderen bij de in stellingen aankloppen. De ca paciteit van de instellingen blijft echter gelijk. Pleegzorg heeft een specifiek probleem: er zijn wel voldoende pleeggezinnen, maar die zijn niet allemaal geschikt voor de kinderen die opgevangen moe ten worden. Daar komt bij dat jongeren steeds langer gebruik maken van hulpverlening of langer in tehuizen zitten. Het probleem wachtlijsten moeten daarom soms vertaald worden naar wachttijden: nieuwe aanmel dingen kunnen niet snel geho noreerd worden, omdat plaat sen nog bezet zijn. De crisisopvang kent vanwege de aard van de hupverlening geen wachtlijsten. Het gaat hier immers om kinderen die van het ene op het andere moment hulp nodig hebben. Omdat ook hiel de toestroom van probleemjon geren toeneemt én jongeren lan ger hulp nodig hebben, zijn de instellingen steeds vaker niet in staat in die crisisopvang te voorzien. Het project families first van Stichting Jeugdzorg Zeeland, dat gezinnen thuis bijstaat als er problemen zijn met een kind. heeft daarmee te maken. Vorig jaar konden alle hulpvragen worden beantwoord, dit jaar is al in acht gevallen geen hulp verleend kunnen worden omdat de hulpverleners daar geen ruimte meer voor hadden. De instellingen voorjeugdhulp verlening in Zeeland hebben de laatste jaren al vaker bij de pro vincie aangeklopt voor extra geld om wachtlijsten aan te pakken. Dat dit niet zonder re sultaat is gebleven, blijkt uit de ontwikkeling bij sector jeugd hulpverlening van Stichting Jeugdzorg Zeeland. Doordat zowel het Rijk als de provincie meer geld beschikbaar hebben gesteld, zijn extra hulpverle ners aangetrokken. De wacht lijst bij deze sector zal aan het eind van dit jaar zijn wegge werkt. Advertentie Koopt u vandaag, morgen of zaterdag uw nieuwe keuken, dan krijgt u van ons een vakantiecheque t.w.v. Ci.ooo,- cadeau. (Deze cheque is te gebruiken voor een (wintersport)vakantie met bestemming naar keuze en op het moment dat het u schikt.) Vraag naar de actievoorwaarden in de showroom honderd en één keukens, duizend en één ideeën ETTEN-LEUR, Lokkerdreef33 Bedrijventerrein 'Vosdonk' Tel. 076-5017151 Surf naar www.keukenmaxx.nl of bel gratis 0800-0232380 voor openingstijden en/of onze brochure

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13