Huisartsen zijn tegen afsluiten twee straten Zeshonderd flessen met post Windmolenpark Kapelle klaar voor stroomproductie Politiek Kapelle denkt vooral aan beurs van burger wil Middelburgse patiënten worden lastiger bereikbaar ChristenUnie wil Veers stadhuis als trouwplek digitaal aanprijzen Middelburgse inbreker gepakt Bromfietster gaat onderuit Portemonnee gestolen in Goes Gevangenisstraf voor bedreiging Halt trakteert politie op taart Bijeenkomst over Vlissingse evenementen donderdag 14 november 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De huisartsen in Middelburg zijn bezorgd over de mogelijke afsluiting van de Molstaat en de Koepoortstraat voor doorgaand verkeer. Vol- oens de huisartsen worden ze door de verkeersmaatregelen belemmerd in hun beroepsuit oefening. In een brief aan verkeerswet houder L. Luitwieler geven de huisartsen aan 'ernstig be zwaar' te hebben tegen de af sluiting. In de binnenstad zijn acht huisartsenpraktijken. Veel patiënten wonen buiten het centrum. De huisartsen moeten met de auto naar patiënten, soms ook met spoed. Door af sluiting van de Molstraat en de Koepoortstraat kunnen de huis artsen niet zo snel bij de patiën ten zijn. Verder schrijven de huisartsen dat ze niet begrijpen waar de maatregelen voor nodig zijn. In de Brakstaat en de Oostkerk straat wordt nu niet hard gere den, omdat dat gewoon niet mogelijk is. Het verkeer in de Molstraat en de Koepoortstraat kan worden geremd door paal tjes te plaatsen, zoals die ook in de Bellinkstraat staan. De huis artsen vrezen bovendien dat het verkeer op de Veerseweg toe neemt. En dat zal wel tot ge vaarlijke sitatuaties leiden, voorspellen de huisartsen. Het college van B en W wil in de Molstaat eenrichtingsverkeer instellen tot aan de Singel straat. De Koepoortstraat moet eenrichtingsverkeer worden vanaf de Zuidsingel. Verder moet het onmogelijk worden om via het Oostkerkplein de Nieu we Oostersestraat in te rijden. De laatste weken is een flinke discussie ontstaan over de plan nen. Ondernemers in de buurt vrezen dat ze minder goed be reikbaar zijn. Het CDA en de PvdA trokken aan de bel. Bewo ners van de Molstraat en de Koepoortstraat zijn weer wel voorstander van de afsluiting. Volgens Luitwieler is er nog he lemaal geen beslissing geno men. De gemeenteraad heeft in augustus aangegeven dat het college die beslissing eerst aan de raad moet voorleggen. „We gaan eerst met belanghebben den en bewoners praten", zegt Luitwieler. „Dan neemt het col lege een beslissing en dan komt het in de gemeenteraad. Tenzij we van te voren zeggen dat we er niet aan beginnen." De afsluiting van de Molstraat is een gevolg van de beslissing om het autoverkeer uit de bin nenstad te weren, vindt Luit wieler. „Als we de binnenstad autoluw willen maken, moeten we maatregelen nemen die pijn doen. Mensen moeten dan om rijden of met de fiets gaan. Dat is hun eigen verantwoordelijk heid." Bovendien voorspelt de wethouder dat het in de Mol straat steeds drukker wordt, vooral als alle woningen in de Veerse Poort klaar zijn. door Ron Magnée DOMBURG - Je kunt nooit te vroeg beginnen met het zoe ken naar een mooie trouw plek. Dat is de gedachten- gang van de ChristenUnie in de Veerse gemeenteraad. De partij willen het oude stad huis in Veere dan ook in een vroeg stadium promoten: op datingsites op het inter net. Veere is dé plek om het boter briefje te halen. Een bood schap die trouwlustigen al in een vroeg stadium zouden moeten krijgen. Veere moet dan ook op datingsites gaan adverteren, vindt de Chris tenUnie. Daarnaast komen wat de christenen betreft ook trouwpagina's op het world wide web in aanmerking. Wat betreft het aanprijzen van Veere op het internet, vindt de ChristenUnie het Veerse college van B en W aan haar zijde. In de begroting voor 2003 spreekt het college zijn zorgen uit over het aan tal huwelijksvoltrekkingen. In voorafgaande jaren spra ken tweehonderd stellen per jaar in Veere het jawoord uit. Voor het komende jaar gaat de gemeente uit van zo'n 180 huwelijken. Landelijk daalt immers het aantal trouwerij en en Veere doet daar niet voor onder. Fractievoorzitter A. Maris van de ChristenUnie is ervan overtuigd dat het aantal hu welijksvoltrekkingen in Vee re nog sterker daalt dan in de rest van het land. Hij hoopt dat met het promoten van het stadhuis als trouwplek ook de horeca in Veere profiteert van huwelijksfestiviteiten. Denieuwe windmolens in de Willem Annapolder bij Kapelle leveren gezamenlijk negen MegaWatt. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt KAPELLE- De BV Windpark Willem Annapolder legt deze week de laatste hand aan het windmolenpark in de Willem Annapolder in Kapelle, vlakbij het glastuinbouwcomplex van de Gebroeders Gresnigt. Pro jectcoördinator J. Springer van de coöperatieve windenener- gievereniging Zeeuwind, ver wacht dat de molens rond Sin terklaas stroom kunnen gaan leveren. Behalve Zeeuwind, doen de Windenergie Ontwikkelings maatschappij (WEON) en twee grondeigenaren, boeren uit de polder, in de BV Windpark mee. Er wordt in de polder een totale capaciteit van 9000 kWh. gerea liseerd, dat is negen MegaWatt. Met het windpark bij Kapelle komt de totale capaciteit aan windernergie in Zeeland op 57 MegaWatt. Dat is nog maar on geveer eenvijfde van de capaci teit die in 2000 had moeten worden bereikt. De provincie ondertekende toen een conve nant om in 2000 minstens 250 MegaWatt uit Zeeuwse wind mogelijk te maken. Springer is uiterst teleurgesteld dat dat niet gelukt is. Aan de andere kant is hij blij dat de Willem Annapol der nu bijna klaar is. Niet in de laatste plaats vanwege de on dernemingsconstructie van de BV Windpark. „De deelname van de grondeigenaren maakt dat windenergie weer wat bre der wordt gedragen." Ashoogte De molens, die door door de fa briek NEG-Mikon worden ge plaatst op een fundering van de ZWBM uit Goes, hebben een as- hoogte van zeventig meter. De diameter van de propellors meet 52 meter. Al met al zijn de mo lens weer wat hoger dan die in het Sloegebied bij de OLAZ staan. Naar verwachting zullen de molens met z'n tienen 20 mil joen kWh per jaar produceren. Die stroom wordt verkocht aan een nutsbedrijf in Maastricht, maar de BV Willem Annapolder maakt wel gebruik van het net werk van Delta Nutsbedrijven. Springer: „Maastricht betaalt meer, dus verkopen we de stroom daar. Maar de samen werking met Delta is verderpri- ma. Speciaal voor het windpark en de installaties van de Ge broeders Gresnigt is een scha kelstation in Eversdijk ge bouwd. Daardoor hoeft de stroom niet eerst helemaal naar Goes. Bij de aanvankelijke plannen voor een windpark in de Willem Annapolder, was het de bedoe ling de molens langs de dijk in een lijnopstelling te zetten. De komst van de Gebroeders Gre snigt veranderde die plannen. Daardoor konden maar tien, in plaats van de aanvankelijk be doelde veertien molens worden opgericht. Springer vindt dat wel jammer. „Veertien molens leveren natuurlijk meer schone stroom. En ook een lijnopstel ling, langs bestaande, grote in frastructuren, is te verkiezen boven een parkopstelling. Maar het glastuinbouwbedrijf van Gresnigt gaat met de warmte kracht-koppelingsinstallatie ook energie leveren. Het bedrijf is een van de meest milieuvrien delijke glastuinbouwbedrijven in Nederland. Dat is natuurlijk ook wat waard." Volgende week zullen de eerste molens proefdraaien, waarna de rest zal worden uitgetest. Pas als alles soepeitjes loopt, gaan de installaties produceren. Strandjutter vertelt in Oostkapelle verhalen over vondsten door Ron Magnée OOSTKAPELLE - Dagelijks spoelen er aan de Nederlandse kust flessen met mysterieuze brieven of leuke ansicht kaarten aan. Strandjutter Wim Kruis wijk uit Zandvoort verzamelt deze fles sen al twintig jaar. Gisteren nam hij een aantal mee naar het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Een club van twintig kinderen luisterde ademloos naar Kruiswijks spannende verhalen. Zoals het verhaal van de fles van Jane Knight uit Engeland. Samen met haar zusje Anne was ze op vakantie in Frank rijk. Op een goed moment verveelden de zusjes zich en wierpen een fles met een kaart in zee. Honderden kilometers ver derop op het strand van Zandvoort vond Wim Kruiswijk de fles. De inhoud was mysterieus. Een kaart van een geheim ei land met een schat. Als je langs een bijen kolonie was gelopen, langs een rivier, door een bos kwam je bij een moeras. Daarachter begon een meer en aan het einde van het meer lag een schat verbor gen. Kruis wijk schreef een leuke brief te rug: „Ik ga zeker even naar jullie schat graven, maar waar is het eiland?" Van de zusjes kwam het verlossende antwoord: „Stop maar met zoeken. Noch het eiland, noch de stad bestaat." Het is maar één van de verhalen die Kruiswijk gisteren vertelde. Het Zeeuws Biologisch Museum had de Zandvoortse strandjutter uitgenodigd om te vertellen over zijn vondsten. Want al bijna twintig jaar struint Kruiswijk de stranden van Zandvoort af op zoek naar bruikbare voorwerpen. In al die jaren heeft hij al meer dan zeshonderd flessen met post verzameld. Zoals die van Robby Goldsmith. Hij was vuurtorenwachter op het eiland Guern sey. Op een avond gooide Goldsmith een lege fles met een boodschapje vanaf zijn vuurtoren. Dat kon Goldsmith, cricket speler als hij was, overigens heel aardig. „Pas 110 dagen later bereikte de fles Zandvoort. Dat is een zeeslak onder de flessenpost", aldus Kruiswijk. Later bleek waarom Goldsmith graag af en toe een fles met een kaart in het water gooit. De wachter zit drie weken achtereen op de vuurtoren. Dan heb je wel eens zin in een verzetje. Speelgoed Kruiswijk verzamelt overigens niet al leen flessen. In zijn museum heeft hij tal van andere voorwerpen die zijn aange spoeld: reddingsboeien of speelgoed. Zo als van het grote schip dat in 1997 vanuit de Rotterdamse haven naar de Verenigde Staten voer. Net buiten Het Kanaal be landde het schip in een grote storm. „De kapitein kon de boot niet meer omdraai en en voer door. Bij een metershoge golf raakten 62 containers los van de boot. Eén van de containers bevatte miljoenen stukjes speelgoed." Na anderhalf jaar vond Kruiswijk de eerste restjes in Zand voort: kleine madeliefjes en draakjes van plastic. Overigens beantwoordt Kruiswijk alle brieven of kaarten die in flessen zijn ge stopt. Maar dan moet de afzender de fles natuurlijk wel goed dicht doen. Een fles alleen met een propje plastic in de hals Strandjutter Wim Kruiswijk toont een aantal van zijn vondsten, foto Ruben Oreel stroomde vol met water. „Ik houd heel erg van puzzelen, maar deze kon ik echt niet meer lezen", hield Kruiswijk zijn ge hoor voor. En inderdaad, in de doorzich tige fles was alleen nog een papje te zien van wat ooit een brief moet zijn geweest. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is er ingebroken in een woning aan de Meanderhof in Middelburg. Even later werd in verband met die diefstal een 39-jarige man uit Middelburg aan de Overloper in Middelburg aangehou den. Uit de woning werden tientallen euro's en fotoappara tuur met nog onbekende waarde meegenomen. MIDDELBURG - Op de Rotterdamsekaai in Middelburg is gistermorgen een meisje met haar bromfiets gevallen. Het 16- jarige Vlissingse meisje kwam door onbekende oorzaak in de bocht Rouaansekaai/Rotterdamsekaai ten val. Ze is met on bekende verwondingen met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. GOES - Uit de kleedruimte van een sportcomplex in Goes is gistermiddag een portemonnee weggenomen. Een 20-jarige inwoonster van Zierikzee had haar kleding in de kleedruimte afgelaten en was gaan sporten. Toen ze terugkwam was de portemonnee verdwenen. De inhoud bestond uit een klein geldbedrag en persoonlijke papieren. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Tiel is gisteren in Middelburg tot zeventien maanden cel veroordeeld. De uit spraak was inclusief vijf maanden gevangenisstraf die geëist werden, omdat de voormalig inwoner van Terneuzen het de lict tijdens zijn proeftijd had begaan. De rechtbank achtte bewezen dat de man zijn ex-vrouw met de dood had bedreigd. Problemen in de relatiesfeer waren er telkens de oorzaak van dat de twee met elkaar in aanvaring kwamen, waarbij de man geweld niet schuwde. Zo liepen de 21 februari in Terneuzen de spanni ngen in de woning hoog op, nadat de man van een kennis had vernomen dat zijn vrouw overspel had gepleegd. Hij zocht haar vervolgens op en bedreigde haar met een mes. De relatie, die negen jaar duurde, was er een van aantrekken en afstoten. De vrouw had verklaard in een paniekreactie om wille van de kinderen telkens haar ex te hebben opgezocht. Zo kon de strafzaak eerder niet doorgaan, omdat zowel de man als het slachtoffer (als getuige) bij de rechtbank niet kwamen opdagen. Onderzoek wees toen uit dat ze weer bij elkaar woonden. TERNEUZEN - Ter onderstreping van de uitstekende samen werking heeft het Haltbureau Zeeuws-Vlaanderen gisteren taarten uitgedeeld op de drie politiebureaus in de streek. Het Haltbureau heeft ten doel de jeugdcriminaliteit terug te drin gen door jonge wetsovertreders een alternatieve straf te ge ven. Halt is daarbij in sterke mate afhankelijk van de politie. Door de terugkeer van agenten i n de wij k zij n de kleine crimi neel tjes beter bekend bij de politie. Dat heeft er dit jaar toe ge leid dat al bijna 160 jongeren naar Halt zijn doorverwezen. De wethouders E. Kerckhaert (Terneuzen), R. Leentfaar (Oostburg) en P. Weemaes (Hulst) overhandigden de taarten op de politiebureaus in die plaatsen. Weemaes kondigde aan dat de gemeenten hebben besloten dat de Halt-klantjes de taakstraffen ook buiten gaan uitvoeren, onder leiding van een werkmeester. „Zodat de samenleving goed kan zien dat ze ook iets nuttigs doen", vulde Dekker aan. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - De inwoners van Kapelle zijn de rijkste van Zee land, zo bleek uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De gemeenteraad van Kapelle wil dat kennelijk graag zo houden. Want al ligt het gemiddelde inkomen van de Kapellenaren zes procent boven het landelijk gemiddelde, de raad verzette zich met hand en tand tegen een verhoging van de onroerend-zaakbelasting (ozb) tijdens de begrotingsbehande ling. Dat gebeurde niet omdat de ge meente Kapelle zelf zo rijk is, het tegendeel is waar. Het colle ge van burgemeester en wet houders had juist becijferd dat een verhoging van de ozb met 8 procent nodig was om de eindjes aan elkaar te knopen. Daarbij was het college al min of meer bescheiden geweest, omdat maar de helft van de becijferde noodzaak tot personeelsuit breiding was ingevuld. Dat kwam neer op een bedrag van twee ton. Daar ging 50.000 euro vanaf. Ook vroeg het bestuur niet het onderste uit de kan voor de verbouwing van het gemeen tehuis. Op dat punt is de ge meente ook al niet zo rijk Bureaus van het personeel be zetten inmiddels alle vergader ruimten en spreekkamertjes, zodat behoorlijk vergaderen of een gesprek onder vier ogen al heel moeilijk is. De raad wilde van geen wijken weten. De ozb mag maar om hoog met 3,5 procent, de ver wachte inflatie over 2002. Daarmee heeft Kapelle lang niet de hoogste ozb-tarieven van Zeeland. Ter vergelijking: de Goesnaren betaalden dit jaar gemiddeld een hele euro pe? 2268 euro woningwaarde meer dan de rijke buren Opvallend was dat de raad wel zeer hechtte aan een kostendek kende tarieven voor de diensten die de gemeente levert. „Dat kost de gemeente geld, en dat moeten de burgers dan ook be talen", vond SGP-raadslid H. Koster. Ook de leges gaan met 3,5 procent omhoog, maar de wethouder moest beloven te zullen onderzoeken in hoeverre de kosten van de service worden gedekt. De vraag rijst of wat er allemaal in het gemeentehuis gebeurt, dan niet ter meerdere glorie van de burger is. Het is natuurlijk moeilijk om bijvoorbeeld de kosten van handhaving, iets waaraan de raad erg aan zegt te hechten, in een direct tarief door te berekenen. Het moet echter wel worden betaald en de uitkering uit het gemeentefonds schiet duidelijk tekort. Jeugdwerk Omdat de raad bleef vasthou den aan een maximale stijging van het ozb-tarief met de infla tiecorrectie, ook voor volgende jaren, is het geld uit allerlei postjes gehaald. Zo krijgt het jeugdwerk, met veel tamtam opgezet, 10.000 euro minder dan de 25.000 euro die ervoor op de begroting stond. Ook het mi lieubeleidsplan, waarmee Ka pelle juist veel eer had ingelegd, zal in de uitvoering worden ver traagd. De investeringen in het plan worden bevroren, maar het personeel gaat door met ver gunningen maken. In hoeverre die kunnen worden gehand haafd, is afhankelijk van de invulling van de personeelsuit breiding. Als die door regelge ving van bovenaf wordt opge slokt door ander personeel, zal er minder controle op de nale ving van voorwaarden kunnen komen. VLISSINGEN - Bewoners van de Vlissingse binnenstad wor den uitgenodigd om op maan dag 18 november mee te praten over het evenementenbeleid van de gemeente Vlissingen. Er wordt teruggeblikt op de evenementen van het afgelopen jaar. Ook wordt inzicht gegeven on der welke voorwaarden evene menten in Vlissingen in 2003 gehouden mogen worden. Bur gemeester A. van Dok-van Weele en wethouder L. Poppe- de Looff zijn aanwezig. De ver gadering begint om 20.00 uur in het Arsenaaltheater in Vlissin gen. I I«I00K)K 1. <KtV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11