Zeeuwen en hun slappe was PZC Publiek kiest slotfilm homo filmfestival ELICHT Frans Prunier toont evenwicht tussen herinnering en heden Zeeuws Museum wil kunst lenen van het Rijksmuseum Niks mis met komst Chinezen naar Hogeschool Zeeland kunst cultuur Rijk lezers schrijven Afscheid boot Klaverblad Coke Dierproeven SGP II Spaarloon EEN VOETZORG MINDER t schoenmodes Verhulst donderdag 14 november 2002 DEN HAAG - Met de komst van Chinese studenten naar de Ho geschool Zeeland in Vlissingen is niks mis. Staatssecretaris Nijs van Onderwijs antwoordt dit op schriftelijke vragen van D66- Kamerlid U. Lambrechts. In haar vragen poneerde Lam brechts de stelling dat de wer ving van Chinese studenten meer te maken zou hebben met lucratieve mensenhandel dan met het aanbieden van kwalita tief hoogwaardig onderwijs. J. Mandos, directeur van de Ho geschool Zeeland, verwees die suggestie direct naar de prul lenmand. Lambrechts zou beter moeten weten, aldus Mandos, omdat het ministerie van On derwijs zelf betrokken was bij het openen van de Chinese markt. Staatssecretaris Nijs volgt Mandos. Van lucratieve men senhandel is volgens haar geen sprake. Het ministerie van On derwijs wil de internationalise ring van het hoger onderwijs in Nederland juist stimuleren. De Nederlandse organisatie voor internationale samenwerking in het hoger onderwijs, stichting Nuffic, krijgt daarvoor ook sub sidie. Nuffic helpt de hogescholen studenten te werven en steunt wervingskantoren van het Ne derlandse hoger onderwijs in het buitenland, waarvan er sinds vorig jaar ook gevestigd 1 zijn in China en op Taiwan. De Chinese overheid wil graag dat jongeren elders gaan studeren, aldus Nijs, omdat de eigen in stellingen het aanbod van stu denten 'bij lange na' niet aan kunnen. Tot voor kort gingen Chinezen vooral in de Verenigde Staten studeren. Staatssecreta- 1 ris Nijs noemt de komst van de Chinezen naar Nederland 'een goede zaak'. Kwaliteit Over de kwaliteit van het onder wijs dat aan de Chinese studen ten wordt gegeven, maakt Nijs zich in tegenstelling tot Lam brechts geen zorgen. Onafhan kelijke commissies en de onder- wijsinspectie bewaken de kwaliteit. door Jacques Cats Kapelle telt gemiddeld de meeste rij - ke inwoners van Zeeland, blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Maar uit de opgave van het blad Quote valt af te leiden dat bepaalde ingezetenen op hun eentje in staat zijn om het inkomenspeil in een gemeente aanzienlijk op te krikken. Zo heeft Quote uitgerekend dat reder Piet Vroon uit Breskens met 199 miljoen eu ro in Zeeland het peloton van rijke stin kers leidt. Bij elkaar zijn ze goed voor 764 miljoen euro Op de landelijke lijst boerde Vroon ze ven plaatsen achteruit, maar als num mer 77 in de rij van de vijfhonderd meest gefortuneerde Nederlanders komt hij nog mooi weg. De kleine ach teruitgang komt niet doordat de zaken slecht gaan. De omzet van de rederij steeg net als het imposante eigen ver mogen dat bijna 144 miljoen dollar waard werd. Volgens Quote zit de pijn in het gegeven dat de 77-jarige Vroon liever in dollars rekent en boekt. Dat deed zijn vermogen in euro's zakken. De landelijke top vijfhonderd wordt met afstand geleid door de familie Bren- ninkmeijer, eigenaren van C A acht miljard). Hekkensluiter is Marco van Basten met 'slechts' 32 miljoen euro. Een andere Zeeuw die goed in de slappe was zit, is Gerard Cok. Hij bezet met 165 miljoen euro de 96ste plaats. Cok is bestuurslid en aandeelhouder van het Duitse erotiekbedrijf Beate Uhse. Cok is verder succescvol als projectontwik kelaar in Zeeland en België. Cok en Vroon hebben geïnvesteerd in de parti cipatiemaatschappij VSP Investments. VSP is opgericht om de Zeeuws- Vlaamse melkrobotfabriek Prolion te redden. Frank van Luijk van Prolion stond vorig jaar als 172ste op de rang lijst van rijke Nederlanders, maar kel derde naar nummer 322 (54 miljoen). Belangrijkste oorzaak: de mond- en klauwzeer epidemie Het bedrijf van Govert van der Peijl (95 miljoen euro) in Terneuzen zag zowel het winstcijfer als het eigen vermogen groeien over 2001 en neemt nu een de 167ste plaats in. Het bedrijf dat onder andere enkele Gamma en Karwei bouwmarkten in de randstad en Zee land omvat, is ook actief in België en Groot-Brittannië. De waardering van bedrijven die zich bezighouden met groothandel in voe ding, is veel lager geworden, stelt Quote vast. Dat verklaart de scherpe daling van ruim veertig milj oen euro van de fa- Piet Vroon staat op nummer 77 van de vijfhonderd rijkste Nederlanders. aantal jaren hebben ze de Quote 500 overgeslagen. 'Ten onrechte', melden de samenstellers van de ranglijst. Hoe wel de conservenfabriek met moeite winstgevend wordt gehouden, bezitten de broers een riant eigen vermogen. Een deel van het familiekapitaal zit in een bv'tje op Curasao, een ander deel zit in Oostrom Beheer. De verwachtingen voor 2002 zijn posi tief, wordt .gemeld in het jaarverslag van Coroos. Wel zal al'het nodige wor den gedaan om de kostenstijgingen in de hand te houden. Dat is wellicht slecht nieuws voor petanquevereniging jeu de Bommel uit Zaltbommel, veron derstelt Quote. De ballengooiers wor den al sinds jaar en dag gesponsord door Coroos. milie Doeleman (nummer 199) van bak kerij fabriek Koninklijke Zeelandia in Zierikzee. De familie is nog altijd goed voor 81 miljoen euro. Verbrugge Inter national in Terneuzen staat op de 240ste plaats (zeventig miljoen euro). Vijftien plaatsen lager prijkt de familie Kloosterboer (65 miljoen euro) die in Rotterdam en Vlissingen aan koelop- slag doen. Cor en George Oostrom van Coroos blikgroenten in Kapelle (nr. 477 en 35 mij oen euro) maken een rentree. Een Buitenbeentje Volgens de CBS-statistieken is het be steedbaar inkomen in Vlissingen het laagst in Zeeland. Een 32-jarige inge zetene vormt echter een buitenbeentje. Het blad Quote voert de voormalige foto Charles Strijd magazijnbediende alleen bij de voor naam Koen op als winnaar van de jack pot in de Lotto, waarmee hij zich in één klap multimiljonair kon noemen. Koen kreeg zeveneneenhalf miljoen gulden op zijn bankrekening gestort. Met dat bedrag achter de hand kon hij meteen .met de vut. Hij doet niks, maar trekt toch vijfduizend euro per maand aan rente. Het eerste wat hij kocht toen het grote geldschip binnenvoer was een motor. Die kostte bijna tienduizend eu ro. Daarna gooide hij er een dui'e va kantie in Noorwegen tegenaan. ,,Ik dacht nog van ik moet nu wel uitkijken met wat ik uitgeef, want anders is mijn geld op", vertelde hij aan Quote. „Maar daarna realiseerde ik me dat er niets aan de hand was. Ik heb geld genoeg voor de rest van mijn leven. Aan dat idee moet ik nog wennen." Koen heeft inmiddels zijn vader met pensioen ge stuurd en zelf twee fraaie auto.'s ge kocht. Verder vindt hij vrijheid belang rijker dan geld; „Ik sta nu elke morgen op zonder wekker." Scène uit Lost and Delirious met Piper Perabo en Jessica Pare. De film Kissing Jesssica met Jennifer Westfeldt (blonde vrouw). door Ali Pankow ZIERIKZEE - In de rij Zeeuwse kunstenaars die bi j toerbeurt ie dere drie maanden in de ABN/Amrobank in Zierikzee exposeren, is dit keer de keus gevallen op Frans Prunier uit Kortgene. De expositie is sa mengesteld met medewerking van kunstbemiddeling 't Zilver licht van Karin van Beelen. Prunier woont sinds 1974 in Zeeland, eerst in Middelburg, later in Kortgene, waar hij deze zomer een eigen galerie inricht te. Zijn olieverfschilderijen to nen twee verschillende invals hoeken. Soms wijdt hij zich aan figuratieve landschapstafere len, maar vaker kiest hij tegen woordig voor abstracte uitdrukkingsvormen. Zijn ar tistieke ontwikkeling toont dui delijke invloeden van het kubis me en het expressionisme. Overigens is Prunier er geen voorstander van zijn werk diep- Javier Bardem in Before night falls. Fernando Rainello en Jordi Viehes in Krampack. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het publiek bepaalt dit jaar wat de slotfilm is van het homo/les bisch filmfestival Het andere verlangen. Via internet kan uit acht films worden gekozen die deel uitmaakten van de programmering tijdens voorgaande edities. Het is voor het tiende achtereenvolgdende jaar dat Het an dere verlangen wordt georganiseerd. Het festival vindt tegenwoordig alleen nog plaats in Middelburg. De organisatie is in handen van Schuttershoftheater Cinema en de homobelangenvereniging COC Midden- Zeeland. Het festival begint woensdag 27 november en sluit op zondag 1 december, Wereld Aidsdag. Naast de nog te kiezen slotfilm staan dit jaar vijf films op het programma. De openings film is The girl van regisseur Sande Zeig (woe 27 nov 20.00 uur). Daarin raakt een jonge kunstenares in de ban van een ge heimzinnige zangeres in een Parijse nacht club Ze noemt haar 'the girl' en nodigt haar uit de nacht samen door te brengen. In een hotelkamer geven ze zich over aan de liefde. Hoewel de zangeres hun samenzijn tot één nacht wil beperken, blijft het niet bij deze ene keer. Er ontstaat een passionele èffaire. In de stijlvolle film noir is naast de twee aan trekkelijke hoofdrolspeelsters ook een be langrijke rol weggelegd voor de sjad Parijs. De donderdagavond (20.00 uur) en vrijdag avond (22.00 uur) daarop wordt de Spaanse film Krampack van regisseur Cesc Gay ver toond. Twee Spaanse vrienden, Nico en Da- ni, zijn op vakantie in een kustplaatsje, niet ver van Barcelona. Ze ontdekken liefde, ja loezie en teleurstellingen die te maken heb ben met de scheidslijn tussen het zijn van jongen en het worden van een man. Tot nu toe deelden ze, zelfs in bed, lief en leed. Wanneer één van hen zijn oog op een meisje laat vallen, maakt dit steeds duidelijk waar hun seksuele voorkeuren liggen. Grens Kissing Jessica (vrij 29 nov 19.30 uur) is een moderne komedie waarin de grens tussen vriendschap en liefde vervaagt. De film is gebaseerd op een toneelstuk van Jennifer Westfieldt en Heather Juergensen en ver filmd door Charles Herman-Wurmfeld. Jes sica - een alleenstaande, succesvolle jour- naliste - raakt van de wijs als ze Helen Cooper ontmoet. Tot dan toe leefde ze in de veronderstelling hetero te zijn. Wanneer hun eerste ontmoeting eindigt in een kus, slaat de verwarring toe. De twee vrouwen raken verstrikt in een vurige relatie. Zaterdag 30 november draait eerst Before nightfalls (19.30 uur). De film, geregisseerd door Julian Schnabbel, gaat over het leven van de Cubaanse schrijver en dichter Rei- naldo Arenas (1943-1990). Te zien is hoe hij in Havana omgaat met vriendschap en rela ties. Ondanks het strenge regime maakt Arenas geen geheim van zijn homoseksuali teit, maar zijn geaardheid en de inhoud van zijn werk brengen hem in de problemen. Twee jaar brengt Arenas door in de gevan genis. Uiteindelijk vlucht hij naar de Ver enigde Staten. Kostschool Om 22.00 uur begint Lost and delirious. Re gisseur Léa Pool heeft het verhaal verfilmd van drie meisjes op een kostschool. Maiy kijkt in eerste instantie de kat uit de boom. Ze wordt liefdevol opgevangen door Paulie en Tory, twee lesbische meisjes die een rela tie met elkaar hebben. Mary heeft in eerste instantie niet door dat haar twee vriendin nen ook geliefden zijn. Als ze de twee op een nacht, hevig ziet zoenen, denkt ze dat ze aan het oefenen zijn voor het geval ze een leuke jongen ontmoeten. Als iemand anders Pau lie en Tory betrapt, bekoelt de liefde, maar Paulie doet alles om Tory voor haar terug te winnen. Voor Mary, die toekijkt, blijkt wat er met je kan gebeuren als je verliefd bent. Tot komende zondag kan via de website www.andereverlangen.tk worden gestemd voor de slotfilm. De genomineerde films zijn: Two girls in love, The beautiful thing. Fire, Hamam, il bagno Turco, Different for girls, Head on, Aimée und Jaguar, en Fuckinp ff mal. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middel burg heeft bij het Amster damse Rijksmuseum een ver zoek tot bruikleen ingediend voor meer dan twintig kunst werken. Die zouden in Mid delburg aan publiek kunnen worden getoond zolang het Rijksmuseum dicht is. Het Amsterdamse museum sluit van 2003 tot medio 2008 gro tendeels in verband met een ingrijpende verbouwing. Het Zeeuws Museum gaat in het voorjaar van 2004 na een ver bouwing weer open. Het Rijksmuseum wil een deel van de collectie zicht baar houden. Daarvoor wor den als het ware dependences gesticht in het Rijksmuseum Twente in Enschede, het Drents Museum in Assen en het Haags Historisch Muse um. Het Bonnefantenmuse- um in Maastricht beschikt al over langdurige, bruiklenen van het Rijksmuseum. Met vijf Nederlandse musea wordt nog onderhandeld. Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum bevestigt dat bij het Rijksmuseum een voorlopig verzoek is inge diend voor langdurige bruik lenen. Het gaat om werken die op een of andere manier iets met Zeeland te maken hebben. „Ik kan me niet voorstellen dat het niet door gaat", zegt Byvanck. „We hebben uitstekende contac ten met het Rijksmuseum en onze claim op deze werken is zeer overtuigend." Hij wil nog niet prijsgeven om welke werken het gaat. „Een aantal wil ik eerst zien om te weten of ze kwalitatief goed zijn en passen in wat wij willen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdati redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen words niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Da» dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overo.. weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De chronische ziekte moet nic, zeuren, vindt Het Klaverblaj (PZC 8-11) maar zelf met oplos- singen komen. En wij maarden, ken dat Het Klaverblad daar. voor onder andere is opgericht' Behalve dat wij het motto 'q; chronisch zieke zeurt' onbe hoorlijk en walgelijk vinden,is het een bewijs van onvermogen Want een jaar lang heeft Het Klaverblad niets bereikt er niets ter verbetering aangedra gen. Dan is het niet moeilijkoir- met de beste oplossing te ko men: opheffen dat Klaverblad, terug naar de oude situatie die goedkoper is en effectief. Opeen stichting die patiëntenbelangen moet behartigen maar aan de hand loopt van de provincie en ook nog geld krijgt van een zorgverzekeraar zit niemand te wachten. N. Spaan-Schouten J. Spfloi Zuidwegl Wisse zinnig te analyseren of in te de len in strakke stijlen. Het gaat hem niet om het simpelweg zichtbaar maken van natuur en landschap, maar vooral om het creëren van zijn eigen nieuwe werkelijkheden, Natuur, land schap en de elementen zand, water, vuur en lucht zijn be langrijke bronnen van inspira tie voor deze kunstenaar. Kenmerkend in zijn werk is het zorgvuldig opbouwen van ruimte en licht en daarmee een evenwicht creëren tussen herin nering en heden. Belangrijk avontuur voor hem is het schep pend bezig zijn en het onbeken de uit zichzelf te halen. Zijn schilderijen bieden overigens ook volop ruimte voor de toe schouwer om er een eigen invul ling aan te geven. Belangstellenden kunnen het werk van Prunier bekijken in het bankgebouw aan het Ha venpark in Zierikzee van maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Voor mij als personeelslid (kapi tein) is 15 maart 2003 helemaal geen afscheid (PZC, 9-ll).Wij worden gedwongen ontslag te nemen. Op een manier die de he ren provincie (de heren Hennek- eij en Bruijnooge) en directie PSD helemaal niet sieren. We worden platweg gezegd geloosd (financieel) met een wachtgeld regeling die niet veel afwijkt en onderscheidt van de WW. Gratificaties waar menigeen recht op had na jaren diensttijd komen ineens te vervallen. Hiervoor komt de premie van de euro's waarvan de directeur op de tv beweerde dat een ieder bij na 4500 krijgt, maar dit blijkt dus in werkelijkheid ongeveer de helft te zijn. Er wordt in dit opzicht totaal niets gedaan. De wachtgeldregeling is in samen spraak met provincie/or/direc- tie/bond in 1992 samengesteld, toen niemand met het ontslag bezig was. We moesten immers varen in weer en wind. We zijn verkocht waar we zelf bij waren (zonder het te weten). Heren be stuurders, ik denk dat ik na mens 75 van het personeel mag zeggen U wordt hartelijk ■bedankt om ons op deze manier te lozen. Heren, u heeft nog drie maanden om uw personeel op een normale manier te ontslaan Zeker voor de oudere perso neelsleden is het een zware te leurstelling Kapitein C. Lems Kenau Hasselaarstraat 485 Vlissingen Op de voormalige Zuiderzee, waar vroeger de schepen van de WIC en de VOC exotische goe deren en kruiden aanvoerden, zoals teakhout, nootmuskaat, pinda's en peperdure peper is nu weer iets waarvan je kunt zeg gen: „Wat van ver komt is lekker en uiteraard duur." Terwijl de Zuiderzeese bruine zeilvloot een zekere reputatie heeft wat betreft het gebruik van wiet aan boord (wie maakt zich daar nog druk om), schijnt het gebruik van de Witte Sneeuw van de hel lingen van de Andes nogal in de belangstelling te staan, gezien het vermeende cocaïnegebruik in sommige plaatsen aan het IJsselmeer (PZC 9-11). Terwijl onze overheid vanwege de volksgezondheid de tabaksre clame drastisch aan banden legt en de coffeeshops bijna onge moeid laat, mag Coca-Cola Company zich wel wachten om asbakken met het opschrift 'Co ke' op de cafétafels te plaatsen. Stel je voor dat hetzelfde ge beuld als wanneer je al jaren ge leden op het eiland Sint Maar ten om een 'coke' vroeg en ten antwoord kreeg: „Is het om te drinken of om te snuiven me neer?" Wat dan overheid? W. J. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene In de Provinciale Zeeuwse Cou rant van 8 november las ik dat het testen van cosmetica op die ren wordt verboden. Op zich goed nieuws. Maar dit verbod treedt pas in 2009 in werking. Daarnaast is er ook nog een uit zondering gemaakt voor een drietal giftigheidtesten die tot 2013 mogen plaatsvinden. In Europa zullen daardoor voorlo pig nog duizenden dieren ster ven voor een uiterst discutabel doel. Inmiddels zijn al 8.000 in grediënten op dieren getest en veilig bevonden. Hiermee kun nen zonder nieuwe dierproeven uitstekende make-up, parfum, babyproducten en shampoo ge maakt worden. Maar liefst 142 in Nederland verkrijgbare cos meticamerken doen dit. Zij staan vermeld in de cosmetica- gids van Proefdiervrij. Dier proeven voor cosmetica moeten dan gelijk stoppen. Wachten tot 2013 is onaanvaardbaar. Aron de Vries Vereniging Proef diervrij Groot Hertoginnelaan 201 Den Haag In de PZC (1 en 8 novemberl komt de SGP in negatieve ter sprake. Onrust, rouw, over last door water en dergelijkein verband brengen met de verbro ken relatie tussen God en di mens zou 'niet kies' zijn. De SGP-raadsleden wensen te u tuigen, datgene wat de Bijbel Gods woord, over deze d' ons leert. Zij zeggen: de oorzaak van de gebrokenheid van dit le ven: oorlogen, aardbevingen, honger, ziektes, rampen en gelukken, vinden wij terug bij datgene wat God sprak na de zondeval. Door de verbrokenre- latie met God is de aarde door onze schuld vervloekt (Genesis 3). Alle ellende die er is, met an dere woorden de gebrokenheid van het leven (zo belijdt men op grond van de Bijbel), is het ge volg van de zonde van de mens- /mensheid. In de artikelen van 1 en 8 november (Lezers Schrij ven) werd de indruk gewekt dat de mensen die omkwamen of in rouw gedompeld werden, straf ontvingen voor persoonlijke zonden. Als de discipelen van Jezus vragen wie er gezondigd heeft, als ze bij een blind gebo ren bedelaar stilstaan (Johan nes 9), vragen ze met andere woorden: wie zijn schuld is dit nu eigenlijk? Doorgaans zijn de woorden die Jezus sprak door velen Hem niet in dank afgeno men, maar ze waren wel me disch, helend en tot genezing, tot behoud. Wat de SGP-raads leden moeten zeggen, moeten getuigen zal niet altijd zo vlei end zijn; maar wel bedoeld op dat regering, provinciale staten en gemeenteraden zouden ge hoorzamen aan Gods heilzame geboden, en op dat gehoorza men heeft Hij Zijn zegen be loofd. J. A. Paardekooper Westsingel 18 Goes Het bevreemdt mij, dat er g discussie wordt gevoerd over de uitwassen van het spaarloon (PZC, 9-11). In de media wordt steeds gesproken over een maxi maal bedrag per jaar dat ge spaard mag worden per per soon. Het is echter een maximum per dienstbetrek king! Belastingplichtigen met verscheidene dienstbetrekkin gen kunnen dus van een veel ho ger bedrag profiteren. Hogere inkomens profiteren door het progressieve belastingtarief hier optimaal van. Denk eens aan personen met een aantal commissariaten! Het zou de po litiek sieren deze uitwas te cor rigeren en een maximum bedrag per belastingplichtige te hante ren. In dat geval zou de modale werknemer kunnen blijven pro fiteren én daar is het ook immers voor bedoeld! J.L. den Hollander Deltaweg 11 Haamstede Advertentie Heeft u: VOETPROBLEMEN? LOSSE STEUNZOLEN? Wij hebben een uitgebreid assortiment in verschillende breedte maten. Nieuw: wijdte K Zuidstraat 6 Sas van Gent Tel. 0115-451562 Ganzepoortstraat 19 Goes Tel. 0113-221430

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10