EU volledig achter vredesplan Cyprus Alle ogen weer gericht op Saddam PZC Nigeriaanse tegen boycot Miss World verkiezingen De beste bestemming voor uw vermogen vindt u bij Fortis Bank. Schafthuizen moet in België terechtstaan wegens aanranding Schroder dreigt Duitse hitparade te veroveren VN bepleit twee deelstaten Onhandige bankrover veroordeeld Vluchtelingen moeten kerk in Calais snel verlaten Wij stippelen graag de route voor u uit. De bank van vandaag. Aardbeving Italiaanse regio Molise Akkoord papieren Hemingway Hond na jaar gered uit put Italiaanse oplichter op dood spoor Vaccin tegen cocaïneverslaving woensdag 13 november 2002 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie steunt voluit het VN-vredes- plan voor Cyprus. Europees commissaris Verheugen (Uit breiding) spreekt van een moe dige en belangrijke stap en hoopt op een oplossing voor het gedeelde Cyprus nog voor de top die over een maand in Kopenha gen wordt gehouden. Op die top moeten de EU-lei- ders akkoord gaan met de toe treding van Cyprus tot de Unie in 2004. De Unie heeft altijd ge zegd dat ook een gedeeld Cyprus lid kan worden, maar met een duidelijke voorkeur voor een verenigd eiland. Verheugen on derstreepte dat gisteren nog eens. Hij dringt er bij de verte genwoordigers van de Griekse en Turkse gemeenschap op aan van deze kans gebruik te maken. Er rest nog maar zeer weinig tijd, benadrukt de Duitse com missaris. EU-buitenlandcoördinator So- lana zit op dezelfde lijn. Het is aan de partijen om hun verant woordelijkheid te nemen en dit constructief op te pakken, aldus een verklaring van zijn kant. Voorzitter Cox van het Euro pees Parlement spreekt van een unieke kans die de Grieks-Cy priotische voorman Clerides en zijn Turks-Cypriotische even knie Denktash met beide han den zouden moeten aangrijpen. De VN willen een verenigd Cy prus naar Zwitsers model met twee deelstaten, met een uitvoe rende presidentiële raad van zes leden. Het voorzitter- en vice- voorzitterschap van de raad moet elke tien maanden bij toer beurt door Griekse en Turkse Cyprioten worden vervuld. Het plan zou een einde maken aan de verdeling van het eiland sinds 1974, toen het Turkse leger na een couppoging van Griekse nationalisten een invasie pleeg de en het noorden bezette. In 1983 werd de Turks-Cyprioti sche republiek uitgeroepen, die alleen door Turkije wordt er kend. Het plan voorziet in onder meer een aantal ruilingen van stuk ken land over en weer. Het zou daarbij onder meer gaan om de stad Varosha in het oosten van het eiland, de noordwestelijke regio Morphou en een aantal dorpen op de vlakte van Mesao- ria bij Nicosia. Volgens het Brit se persbureau Reuters is in het plan sprake van 42.000 Turks- Cyprus Voor 1974 gemengde gebieden Voor 1974 overwegend Grieks- Cypriotische gebieden Souvereine Britse militaire bases ,f Bufferzone, bewaakt N Kyrenia door VN-troepen In 1983 eenzijdig uitgeroepen Turkse republiek NOORD-CYPRUS (203.000 inwoners) anp/sgn Cyprioten die dan moeten ver trekken en van 85.000 Grieks- Cyprioten die kunnen terugke ren naar hun huizen. De Turks- Cyprioten verliezen 7 tot 9 pro cent van hun huidige grondge bied. Onacceptabel „Op het vlak van het herzien van grondgebied is het onaccep tabel om van tienduizenden van onze burgers migranten te ma ken", zo zei de Turks-Cyprioti sche leider Denktash maandag avond al dreigend. De grote winnaar van de Turkse parle mentsverkiezingen eerder deze maand, Recep Tayyip Erdogan, reageerde gisteren evenwel voorzichtig positief op de plan nen. Cyprus telt bijna 850.000 inwoners, waarvan 20 procent Turks-Cyprioot is. Erdogan be zoekt volgende week Grieken land. ANP/RTR BERLIJN - Een wel zeer onhan dige bankrover is gisteren in Duitsland veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Dit heeft justitie in Giessen meegedeeld. De man is door het blad Bild uit geroepen tot de domste misda diger van het land. De man liep met een jute zak over zijn hoofd een bankge bouw binnen in de stad Giessen in het westen van Duitsland. Omdat hij vergeten was er kijk gaten in te knippen, botste hij op weg naar de balie tegen aller lei aanwezigen aan. Eenmaal bij de balie haalde hij een plastic mes en een speelgoedpistool te voorschijn en trok hij de zak omhoog. Hij keek de baliemede werkster aan en eiste geld. Hij had daarbij niet in de gaten dat bij recht in een camera keek. Toen hem werd verteld dat het niet mogelijk was op dat mo ment de kluis open te maken, maakte de rover zich zonder buit uit de voeten. ANP/RTR PARIJS - De burgemeester van Calais heeft de vluchtelingen die onderdak hebben gekregen in een kerk in de havenstad gis teren 24 uur de tijd gegeven om te vertrekken. De leefomstan digheden in de kerk zijn volgens burgemeester Jacky Henin on voldoende en sommige vluchte lingen zijn ziek. De Franse minister Nicolas Sar- kozy van Binnenlandse Zaken heeft gezegd dat de vluchtelin gen zonodig met geweld uit de kerk zullen worden gezet. Sinds vorige week het opvang centrum van het Rode KTuis in Sangatte zijn deuren sloot voor nieuwkomers, zwei-ven tiental len mensen uit vooral Afghanis tan en het Koerdische deel van Irak door Calais. Het centrum in Sangatte werd gesloten om een eind te maken aan de stroom mi granten die via de Kanaaltunnel naar Groot-Brittannië probeei-t te komen. Sai-kozy zal op 1 en 2 december met zijn Britse ambt genoot David Blunkett overleg- gen hoe de mensensmokkel van uit Franluïjk naar Groot-Brit tannië kan. worden aangepakt. Eind voiige week zette de Fran se politie al een aantal vluchte lingen en particuliere hulpver leners uit twee scholen in Calais. Enkele tientallen vluch telingen gingen akkoord met het indienen van een asielaan vraag in Parijs. Uit gisteren gepubliceerde cij fers blijkt dat het aantal asiel aanvragen in Frankrijk tussen 1996 en 2001 is toegenomen van 17.400 naar ruim 47.000. AP De ter dood veroordeelde Amina Lawal met haar kind Wasila. foto Boris Heger/AP van onze redactie buitenland ABUJA - Amina Lawal, de Nigeriaanse vrouw die tot de dood door steniging is veroordeeld, is tegen een boycot van de komende missverkiezing in het land. Zij bedankte gisteren de deelneemsters aan de wedstrijd voor hun bezorgdheid. „Ik ben hen dankbaar, maar ik vraag hiui wel te komen." De 31-jarige gescheiden moeder kreeg van een islamitische rechtbank de doodstraf, omdat haar derde kind uit overspel was geboren. Ze wacht nog op de tweede behandeling van een hoger beroep. In Nigeria zijn op 7 december de Miss Worldverkiezingen. Enkele deelneem sters zegden af uit protest tegen het vonnis, anderen sturen een vervangster. „Ik denk dat ze gewoon moeten komen. Niets gebeurt zonder medeweten van God of zonder zijn toestemming", zei Lawal bij de woning van haar advocaat tegen journalisten. Van de beoogde 110 deelneemsters arri veerden er maandag 84 in Abuj'a. On duidelijk is hoeveel kandidates weg blijven. De Nederlandse deelneemster, Elise Boulogne, zou wel van plan zijn te gaan. Veel Nigerianen zijn er ook niet blij mee dat de verkiezing midden in de Ramadan valt. De Nigeriaanse president Obasanjo verzekerde in oktober nog dat dood vonnissen door steniging van islamiti sche rechtbanken tegen 'overspeligen' worden vernietigd. Hij zei zich toen niet voor te kunnen stellen dat er in Ni geria iemand wordt gestenigd. AFP van onze redactie buitenland BAGDAD - Het 'adviserende parlement' van Irak heeft giste ren de jongste Irak-resolutie van de VN-Veiligheidsraad verworpen. De volksvertegen woordiging, volgens de Ameri kanen een 'nietszeggend poli tiek theater', sprak van een aantasting van de Iraakse sou- vereiniteit. De ogen van de wereldgemeen schap zijn nu weer gericht op president Saddam Hoessein, die voor vrijdag moet aangeven of hij de inhoud van de resolutie accepteert. Washington heeft zich de afgelopen dagen be hoorlijk geërgerd aan de parle- mentszitting in Bagdad. Veilig heidsadviseur Rice sprak maan dag al van een 'ongeloofwaardi ge vertoning'. President Bush deed er gisteren nog een schepje bovenop. Saddam is gewoon een dictator en het parlement heeft niets in te brengen. Er is geen democratie, dus we wach ten nu af wat hij zegt", aldus Bush. Volgens resolutie 1441 heeft Irak tot en met vrijdag de tijd om aan te geven of het wil mee werken aan de maatregelen die Voor meer informatie of voor het maken van een afspraak met een van onze deskundige adviseurs kunt u bellen naar 0900-8176 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl. i' fortis bank unaniem werden aangenomen door de Veiligheidsraad. Doet Bagdad dat niet, dan voorziet de VN-tekst 'ernstige consequen ties'. President Bush en de Britse pre mier Blair hebben herhaaldelijk duidelijk gemaakt wat die ern stige consequenties zullen inhouden. Als Irak niet ontwa pent, zal een internationale coa litie onder aanvoering van de Verenigde Staten daar alsnog zorg voor dragen, aldus Bush. Militair ingrijpen, met of zon der instemming van de VN, lijkt dan onvermijdelijk te worden. De twee landen weten nu ook Frankrijk definitief aan hun zij de. Als Saddam Hoessein niet samenwerkt met de wapenin specteurs van de Verenigde Na ties, zal er zeker geweld worden gebruikt, aldus de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Dominique de Villepin gisteren. Het is de eerste keer dat Frank rijk in dergelijke sterke bewoor dingen stelde dat Parijs een mi litaire aanval steunt als Irak zijn verplichtingen niet na komt. Grenzen De oudste zoon van Saddam Hoessein, Uday, vroeg het Iraakse parlement gisteren de VN-resolutie te accepteren. Uday, die ook lid is van het par lement, voegde hieraan toe dat dit wel moet gebeuren binnen duidelijke vastomlijnde gren- Leden van het Irakese parlement stemmen tegen de VN-resolutie. foto Tomasevic Got/RTR zen. Zo zouden Arabische des kundigen in de inspectieteams moeten zitten en moet ook de Arabische Liga erbij betrokken worden. Hij zei echter ook dat als aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, Irak het initia tief moet nemen tot 'gewapende actie' tegen de 'partij, die ons kwaad wil doen'. De baas van de Arabische Liga, Amr Moussa, heeft VN-chef ROME - De Italiaanse regio Molise is gisteren opnieuw opge schrikt door aardschokken tot een kracht van 4,2 op de schaal van Richter. Uit het gebied zijn geen slachtoffers gemeld. Twee weken geleden trof een middelzware aardbeving de re gio. De schok met een kracht van 5,4 leidde ertoe dat gebou wen instortten, waaronder een school. In San Giuliano di Puglia stierven daardoor 26 scholieren en een lerares. DPA HAVANA - Cuba is akkoord gegaan met een Amerikaans ge sponsord project om duizenden documenten en foto's van de schrijver Emest Hemingway te bewaren. De papieren kwa men tevoorschijn op zijn voormalige landgoed in Havana. De Cubaanse president Fidel Castro was maandag aanwezig bij de ondertekening van de overeenkomst. Het ondekte ma teriaal werpt naar verwachting licht op de laatste jaren van het leven van de Amerikaan in Finca Vigia, een heuvel aan de rand van de Cubaanse hoofdstad. Hier woonde de schrijver meer dan twintig j aar voor hij zich in 19 61 in de Amerikaanse staat Idaho van het leven beroofde. RTR ZAGREB - Een herdershond die een jaar in een diepe put heeft gezeten, is door een dierenactivist uit zijn benarde situ atie bevrijd, zo heeft een Kroatische krant gisteren bericht. Vermoedelijk is de hond ruim een jaar geleden samen met een aantal puppy's in de tien meter diepe put gegooid. Hij kon daar overleven door regenwater te drinken en dode dieren te eten. De put werd gebruikt als dierenbegraafplaats. Een activist van een dierenbeschermingsorganisatie, Dinko Novosel, voerde zondag de spectaculaire reddingsactie uit door aan een touw in de put af te dalen en de hond naar boven te halen. Het dier is naar een dierenkliniek vervoerd. AP ROME - De Italiaanse politie heeft een oplichter gearresteerd die tientallen veroordelingen kon voorkomen door vervalste overlijdensaktes op te sturen. Dit meldden gisteren Italiaanse kranten. De 39-jarige Stefano Ramuni werd in Verona aange houden nadat hij tien maanden uit handen van justitie bleef. De eerste keer dat hij moest terechtstaan was in januari om dat hij met een vervalste cheque treinkaartjes zou hebben ge kocht. Toen het proces begon ontving de rechter een akte waarin het overlij den van Stefano stond. De magistraat sepo neerde vervolgens de zaak. Deze truc haalde Ramuni tiental len malen uit. Hij zal bij meer dan vijftig rechtbanken terecht moeten staan. Bij zijn arrestatie had Stefano meer dan tien overlijdensaktes op zak. DPA/RTR NIJMEGEN - Onderzoekers van de universiteit van Yale in de Verenigde Staten hebben een vaccin ontwikkeld om cocaïne verslaving te bestrijden. De eerste experimenten met ver slaafden zijn zeer bevredigend verlopen. Dat heeft dr. C. cle Jong van het Nijmegen Institute for Scien tist Practitioners in Addiction (Nispa) gisteren gezegd. Het Nispa is mede-organisator van een conferentie in Nijmegen over verantwoord afkicken. De Amerikaanse wetenschappers komen in Nijmegen hun project toelichten. Verslaafden krijgen regelmatig een injec tie en hebben dan geen behoefte meer aan de drugs. De Jong noemt het nieuwe vaccin veelbelovend. ANP doQr Pascale Thewissen BRUSSEL - Joop Schafthuizen, de levenspartner van schrijver Gerard Reve, moet in België op een nader te bepalen datum te recht staan voor de aanranding van een dertienjarige buurjon gen en het bezit van kinderpor no. Dat heeft de Kamer van In beschuldigingstelling in Gent gisteren beslist. Eerder schortte de Gentse raad kamer het onderzoek tegen Schafthuizen op, onder voor waarde dat de Nederlander zich psychiatrisch zou laten behan delen en vijf jaar lang geen con tact zou hebben met minderja rigen. Het Openbaar Ministerie ging echter tegen die uitspraak in beroep. De zaak-Schafthuizen kwam twee jaar geleden aan het rollen toen de ouders van een zwakbe gaafde buurjongen een klacht tegen hem indienden. Schaft huizen, destijds woonachtig in het West-Vlaamse Machelen aan de Leie maar inmiddels met Reve verhuisd naar Gent, zou het jongetje onzedelijk hebben betast. Schafthuizen gaf tijdens zijn ondervraging toe dat hij de jon gen gevraagd had zich uit te kle den en hem vervolgens had aan geraakt, maar zei dat het er erg onschuldig aan toe was gegaan. Hij zei bovendien meerdere re laties te hebben gehad met min derjarigen, zij het platonisch. Bij huiszoeking in de woning van Reve en Schafthuizen is een collectie naaktfoto's van min derjarigen aangetroffen. De zaak zorgde voor veel op schudding in België. Koning Al bert besloot, op aandringen van de toenmalige Vlaamse minister van Cultuur Bert Anciaux, naar aanleiding van de klacht tegen Schafthuizen de prestigieuze Prijs der Nederlandse Letteren niet persoonlijk aan Gerard Re ve uit te reiken. De schrijver kreeg de oorkonde per post thuisbezorgd. Schafthuizen wilde gisteren niets kwijt over het proces. Hij wil eerst overleggen met zijn raadsman. GPD Koffi Annan gevraagd expliciet te verzekeren dat de resolutie niet automatisch tot geweld te gen Irak leidt als dat land onvol doende meewerkt. Moussa wil bovendien dat ook Arabische experts deel gaan uitmaken van het inspectieteam. De Egypti sche president Mubarak heeft Bagdad op zijn beurt gevraagd de resolutie onvaarwaardelijk te accepteren. ANP/AFP/DPA doorWierd Puk BERLIJN - 'Eindelijk op CD, de Steuersong!', schreeuwt de recla me. Voor de tweede maal dreigt de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder de hitparades te veroveren. Ditmaal met het 'Belasting lied' van de bekende parodist Elmar Brandt. Brandt hekelt, zeer tot ongenoegen van het Kanzleramt, in zijn sati rische liedje op de melodie van de Spaanse zomerhit The Ketchup Song, de belastingverhogingen van het nieuwe rood-groene kabi net van Schroder. 'Hondenbelasting, tabaksbelasting, auto- en eco-taks, dachten jul lie nou echt dat er niets meer bij zou komen?' Zelfs 'slechtweer-be- lasting', 'haarverven-belasting' en 'benutting van het aardopper vlak-belasting' heeft rood-groen volgens Brandt voor de arme Duitse belastingbetaler in petto. In de campagnes voor de onlangs gehouden Bondsdagverkiezingen beloofde Schroder niet zijn toevlucht te zullen nemen tot belasting verhogingen. Onder druk van de tegenvallende conjunctuur trok de kanselier na zijn nipte verkiezingszege die toezeggingen in en ver hoogde wel degelijk een aantal belastingen. Stemmen-nabootser Brandt, afkomstig uit Düsseldorfzegt de al gemene gevoelens van onvrede te vertolken: 'Wat je vandaag be looft, kun je morgen weer verbreken', zingt hij'Ik verhoog de belas tingen, gekozen is gekozen, jullie kunnen me nou toch niet ontslaan, dat is het leuke van de democratie'. Eerder was tv-entertainer Stefan Raab succesvol met een Schrö- der-song. Hij belandde in de top-10 met Ho mirma ne Flasche Bier gebruikmakend van de gesampelde stem van de kanselier. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5