FNV gokt op linkser kabinet Discussie moet gaan over gevolgen van normloosheid PZC Jongeling Bos op weg naar de top Hels karwei Vakcentrale streeft naar betere afspraken over loonmatiging en WAO te gast 13 november 1952 woensdag 13 november 2002 FNV-voorzitter De Waal (1), zaterdag na afloop van het Najaarsoverleg met VNONCW-voorzitter Schraven. fotoRogerDohmen/ANP door Sylvia Marmelstein en Alex Bogers De FNV neemt de gok: de grootste vakcentrale van het land waagt het erop dat er na de verkiezingen een linkser ka binet komt. Of in ieder geval een kabinet waar de vakbeweging betere afspraken mee kan ma ken over onder meer loonmati ging, WAO en spaarloon. Om dat voor elkaar te krijgen gaat de FNV zelfs proberen leden en dus kiezers te beïnvloeden in him stemgedrag. De FNV-bonden hebben zondag een eensgezind 'nee' gezegd te gen het voorstel van het kabinet om een meerjarenplan te maken ,om het slechte economische tij te keren. De vakcentrale vindt dat arbeidsongeschikten in dat plan asociaal worden behan deld. Zo wil het kabinet dat de WAO-uitkering afhankelijk wordt van het inkomen van de partner. En de vakbeweging moet beloven jarenlang een lage looneis te stellen op of zelfs on der de inflatie. Wel willen de aangesloten vak bonden onder voorwaarden 'ja' zeggen tegen het zogenoemde noodplan dat demissionair mi nister van Sociale Zaken De Geus hun het afgelopen week einde heeft aangeboden. Daarin maken sociale partners en kabi net afspraken die alleen gelden voor het jaar 2003. Volgens dat plan belooft de vakbeweging een looneis te stellen onder de inflatie (die wordt geschat op 2,5 procent). In ruil daarvoor blijft de spaarloonregeling in versoberde vorm behouden en maakt het kabinet tachtig mil joen euro vrij om gesubsidieerde banen om te zetten in regulier werk. Over het heikele onderwerp WAO wordt in dat noodplan met geen woord gerept. De sociale partners moeten daarover dan opnieuw gaan onderhandelen met het nieuwe kabinet dat na de verkiezingen van 22 januari aantreedt. De vakbeweging loopt daarmee een groot risico. Het huidige ka binet was de vakbeweging al deels tegenmoet gekomen op het gebied van de WAO. Samen met de werkgevers hadden de vak centrales een advies opgesteld voor een nieuwe WAO. Het hui dige kabinet neemt onder druk van het CDA dat plan bijna he lemaal over. Als het aan de WD had gelegen, was het voorstel echter in de prullenmand be land. Wordt de VVD na de ver kiezingen dus nog groter, dan dreigt het volledige plan te sneuvelen. Dat de FNV die gok durft te ne men is een teken van moed. Blijkbaar voelt de werknemers organisatie zich sterk genoeg om de strijd met de politiek aan te gaan. ,,Vóór de verkiezingen kunnen we de politieke partijen proberen te beïnvloeden. Als er dan toch een kabinet komt dat de WAO flink wil verslechteren, gaan we acties voeren", zegt FNV-voorzitter De Waal. Voorlichting Liever heeft de FNV dat acties voorkomen worden. En daar voor gaan de bonden proberen om het stemgedrag van hun le den te beïnvloeden. Stemadvie zen geven doet de vakbond ech ter al jaren niet meer. „Politiek gaat niet alleen over sociale eco nomie, maar ook over bijvoor beeld abortus. En daar moeten wij ons niet mee bemoeien", vindt De Waal. „Maar we kun nen stemmers wel uitleggen wat de sociaal economische gevol gen van hun keuze zijn." De FNV zal zich de komende twee maanden dan ook volop storten in het geven van voor lichting. Er worden inmiddels plannen gemaakt voor het ont wikkelen van een sociaal econo mische kieswijzer. Daarin kun nen kiezers aangeven hoe ze denken over onderwerpen als spaarloon, gesubsidieerde ba nen en WAO. Vervolgens kun nen ze zien welke politieke par tij het beste bij hun meningen past. De FNV gokt er misschien ook een beetje op dat Nederlanders geschrokken zijn van de laatste verkiezingsuitslag. „De kiezer stemde vooral over migratie en veiligheid en keek nauwelijks naar de sociaal economische on derwerpen", zei De Waal naar aanleiding van de vorige stem busuitslagen. Hij hoopt nu blijkbaar dat de kiezers onte vreden zijn over de plannen die het huidige kabinet presenteer de op sociaal economisch ge bied. De Waal hoopt dat het af schaffen van het spaarloon, het versoberen van de pensioenen en WAO en het opheffen van ge subsidieerde banen de kiezers aanzet tot het stemmen op een andere partij. Mocht dat allemaal niet lukken dan heeft de vakbeweging nog één wapen; CAO-overleg. Tij dens de onderhandelingen kun nen de bonden proberen terug te eisen wat de politiek de werkne mers ontfutselt. Daar heeft de vakbeweging inmiddels ruime ervaring mee. Zo maakte de po litiek jaren geleden een wet die regelt dat werknemers tijdens hun eerste ziektejaar nog maar 70 procent van hun loon uitbe taald hoeven krijgen. In de praktijk komt er van die wet niks terecht. In bijna alle CAO's hebben de vakbonden het voor elkaar ge kregen dat het loon wordt aan gevuld tot honderd procent. GPD De leden van de PvdA hebben met Wouter Bos «3 lijsttrekker gekozen die per se wil winnen. Hg eerste succes heeft hij binnen. De vraag is of hi erin slaagt dat succes bij de verkiezingen van 22 januar! te prolongeren. Zelden heeft de PvdA ter linkerzijn zo'n concurrentie gehad. De SP van Jan Marij nissen li bezig met een ongekende opmars, vergelijkbaar metds opkomst van de LPF in mei. De politieke onvrede moei ergens heen. Na enkele keren tevergeefs naar een plaats in de Twee de Kamer te hebben gehengeld, verscheen de SP in 199; voor het eerst op het landelijke politieke toneel. Ju 1998, na vier jaar oppositie tegen het succesvolle eerste kabinet-Kok, maakten de socialisten een kleine sprong, naar vijf zetels. Bij de verkiezingen van mei dis jaar was de SP met het CDA en de LPF dé winnaar.De SP profiteerde met een winst van vier zetels van de groeiende politieke tegenstellingen na acht jaar Paan Als de voortekenen niet bedriegen, gaat de partij van Marijnissen in januari voor een echte doorbraak zor gen. Opiniepeilingen dichten de SP zestien tot tweeën twintig zetels toe. Volgens Maurice de Hond zijn de so cialisten de PvdA zelfs tot op drie zetels genadera, GroenLinks blijft ver achter. Lijsttrekker Paul Rosen- möller heeft niet voor niets begin deze week de aanval op de SP geopend. In het partijblad van de SP laat Marijnissen er geen misverstand over bestaan. Hij gelooft zozeer dat zijn partij in januari gaat winnen, dat hij aankondigt op te zullen stappen als dat niet zo is. De SP die jarenlang op straat politiek heeft bedreven en nog steeds bedrijft,is salonfahig geworden, 'sexy' wellicht. De overstap van Gretta Duisenberg van de PvdA naar de SP is in diezir. tekenend. De verkiezingsstrijd is echter nog langnie: gestreden. Als de verkiezingen van mei dit jaar iets heb ben geleerd, dan is het wel dat niets zeker is. Tot op de allerlaatste dag kan het beeld kantelen. Ook Marijnis sen kan fouten maken, al valt hij daar zelden op te be trappen. En hij zal meer dan ooit duidelijk moetenma- ken waar de SP voor staat. Wil de SP de PvdA van Wouter Bos naar de kroon ste ken, dan moet Marijnissen ook de brede middenklasse ervan kunnen overtuigen dat haar belangen bij hem veilig zijn. De SP kan nogal eens drammerig zijn enis over milieubeleid en internationale politiek (fel tegen een oorlog in Irak) behoorlijk radicaal. Slaagt Marij nissen er desondanks in de brede middenklasse te be reiken, dan is de PvdA verder weg van huis dan ooit. Ze ker omdat de PvdA een sterk vergrijzend ledenbestand; heeft en de SP juist onder jongeren goed scoort. Wouter Bos, afkomstig van Shell, sinds 1998 Kamerlid en korte tijd staatssecretaris van Financiën, staat voor een hels karwei. door Michel Reijns Dat de 39-jarige Wouter Bos zou doorstoten naar een topfunctie in de PvdA verbaast niemand. Verrassender is mis schien dat Bos nu in een recht streeks duel de huidige fractie voorzitter Van Nieuwenhoven heeft verslagen. Door het ontbreken van grote ■inhoudelijke verschillen, moes- ,ten de PvdA-leden de afgelopen dagen vooral een keuze maken uit de persoonlijke karakters. Van Nieuwenhoven kreeg bij haar kandidatuur voor het par- tijleiderschap veel sympathie, omdat ze vrouw is en bij partij genoten als humoristisch, intel ligent, betrokken en authentiek bekend staat. Maar de jongere uitstraling van bijna-veertiger Bos gaf ongetwijfeld de door slag. De in Vlaardingen geboren Bos heeft zich altijd laten inspireren door oud-PvdA-leider Den Uyl, een man die volgens hem zowel intellectuelen als de gewone man aansprak. Bos is zelf af komstig uit een 'typisch door- braakgezin' waar levensover tuiging en socialisme sterk waren verbonden. Vader Bos was actief in de ontwikkelings samenwerking en de kerken. Nadat hij cum laude afstudeer de in de politicologie en econo mie aan de Universiteit van Am sterdam ging Bos aan de slag bij Koninklijke Shell. Voor dat be drijf reisde hij de wereld over en werkte hij onder meer in Pernis, Rotterdam, Boekarest, Hong kong en Londen. Idealist Bos was een manager geworden die als belangrijkste taak had olie en gas aan de man te brengen. Zijn werk bij Shell was goed om maatschappelijke ervaring op te doen, besefte Bos, en toen de PvdA hem in 1997 polste voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer was de keuze snel ge maakt. Een droom kwam uit. In de .Tweede Kamer had hij het 'ont zaglijk naar zijn zin'. Als woordvoerder fiscale zaken van de PvdA gooide hij meteen hoge ogen. Vooral de behandeling van één van de grootste onder werpen tijdens het tweede kabi net-Kok, de herziening van het belastingstelsel, ging hem goed af. Maar het ongeduld was groot er. zijn ambities, zo stak hij niet onder stoelen of banken, reikten verder. Hij wilde net als bij Shell ook in de politiek 'aan de knop pen zitten'. Misschien sneller dan verwacht incasseerde hij daarvoor de be loning met het staatssecretaris schap van Financiën in Paars II. Deze post kwam vrij na het af treden van minister Peper en het doorschuiven van PvdA'er Ver meend naar Sociale Zaken. Als staatssecretaris, belast met ingewikkelde fiscale zaken, opereerde hij voorzichtig. Waardering oogstte hij met het succesvol afronden van het Be lastingplan in de Tweede en Eerste Kamer. Heel af en toe kroop hij uit zijn schulp en kaartte hij onder meer de hypo theekrenteaftrek en de strenge begrotingsregels van minister Zalm aan. Beide keren werd hij tot zijn eigen verontwaardiging ter verantwoording naar de Tweede Kamer geroepen. Tijdens de vorige verkiezings campagne kon Bos al vrijer ope reren. In het kielzog van promi nente PvdA'ers als Melkert, De Vries en Van Nieuwenhoven trad hij steeds meer op in de me dia. Het ultieme bewijs voor de opmars en wellicht het nakende leiderschap was vlak voor de laatste verkiezingen te zien. In het tv-programma Nova ver schenen naast de lijsttrekkers Balkenende (CDA), De Graaf (D66) en Rosenmöller (Groen Links) niet de voormannen Mel kert (PvdA) en Dijkstal (WD), maar hun 'secondanten' Bos en WD-ministerZalm. Die laatste is nu leider van de liberalen. Bewijzen Ook Bos mag zich nu gaan be wijzen. Dat hij het politieke de bat niet vreest, bewees de PvdA- 'er toen hij onlangs, midden in de lijsttrekkersverkiezing, al het hoogste tarief voor de hypo theekrenteaftrek 42 procent ter discussie stelde. Nu is dat nog 52 procent. Bos wil het geld dat de ze maatregel oplevert, gebrui ken om mensen tegemoet te komen die voor het eerst een woning kopen. Een beperking van de hypo theekrenteaftrek is traditioneel een heikel punt in de PvdA. Bos trotseerde de afgelopen weken met verve de kritiek op zijn plan, die vooral van buiten de partij kwam, Want toen ook werd duidelijk wat de positie van Bos binnen de PvdA was. De partij nam zijn voorstel name lijk over in het nieuwe verkie zingsmanifest. ANP door Elof Nieuwenhuis Momenteel staan normen volop in de be langstelling. Als SGP-jongeren zijn we echter bang dat het vaak niet gaat over 'waarden en normen', maar meer over 'ge volgen en normen'. Er moet ingegrepen worden, omdat we last hebben van de toenemende criminaliteit en verloedering. We zijn de gevolgen van de normloze vrijheid beu, daarom moeten er weer normen komen, en die moeten goed gehandhaafd worden. Een voorbeeld: we vinden het geen probleem dat duizenden landgenoten zichzelf beschadigen door al coholmisbruik ('dat moet tegenwoordig kunnen, het is immers hun vrije keuze'), maar we vinden het wel een probleem, als dat in onze straat gebeurt. Tegen de gevol gen (overlast in onze straat) moet worden opgetreden, maar de waarden (het is mens onwaardig en onethisch, dat mensen zich zelf beschadigen door alcoholmisbruik) la ten ons koud. De huidige roep om meer normen dreigt voor een groot deel waarden loos te blijven: het gaat ons niet om de waar den achter de normen, maar om de gevolgen van het ontbreken van normen. Volgens de SGP-jongeren moeten waarden en normen gebaseerd zijn op de oudste en zuiverste richtlijn die we hebben, op de Bij bel, het Woord van God. Wij mensen maken er hier op deze wereld een grote chaos van, maar in de Bijbel roept God ons op om een nieuw leven te beginnen, om te stoppen met ons materialisme en egoïsme, en ondanks onze chaos toch werkelijk menswaardig te gaan leven. De Bijbel gaat niet uit van de ge volgen van normloosheid, maar van de waarden achter de normen. Wij moeten God liefhebben boven alles, en onze medemens als onszelf. We zijn rentmeester, en moeten de aarde 'bouwen en bewaren'. We mogen dus geen roofbouw plegen op de natuur, op onze medemens en ook niet op onszelf. Alles wat we doen, moeten we kunnen verant woorden voor God. De Bijbel geeft ons de Tien Geboden, maar ook allerlei andere wegwijzers, waaruit bij voorbeeld de noodzaak van volstrekte eer lijkheid, hart voor de medemens dichtbij en ver weg, een rechtvaardige samenleving en een onpartijdige overheid naar voren ko men. Het is de uitdaging om dit te vertalen naar de praktijk van alledag, om op basis van de Bijbelse waarden antwoorden te vin den op de vraagstukken en problemen van vandaag. Als SGP-jongeren willen we hier aan graag ons steentje bijdragen, zowel op landelijk, regionaal als plaatselijk niveau. Een voorbeeld van deze vertaling: God is de oorsprong van het leven. Daarom mogen wij het leven van onszelf en van onze medemens niet in gevaar brengen. Daarom hebben wij de plicht om te zorgen voor onze zieke, be jaarde en gehandicapte medemens, ook als hun leven in onze ogen niet meer 'waarde- We hebben er geen moeite mee dat mensen zich volgieten met alcohol, mits we er niet mee in onze straat worden geconfronteerd. foto ANP vol', of zelfs 'ongewenst' zou zijn. Daarom is het ook mens-onwaardig als op televisie, vi deo en computerspelen geweld en doodslag als amusement voorkomen. Eerlijke politiek Vanuit deze waarden bepleiten wij op lan delijk niveau respect voor het leven, een goede gezondheidszorg, duidelijke normen voor de media, bescherming tegen versla ving en een sociaal verantwoorde economie. En op grond van dezelfde waarden, en dus niet omdat wij graag overal 'tegen' zijn, hebben wij ernstige bezwaren tegen abortus provocatus, euthanasie, genetische mani pulatie, geweld op televisie, gedoogcultuur, 24-uurseconomie, enzovoorts. Op plaatse lijk niveau maken we daarom bezwaar te gen legalisatie van bordelen, coffeeshops en gokhallen, en pleiten we vóór goede zorg voorzieningen, alcohol- en drugspreventie, een eenduidig veiligheidsbeleid en voor eer lijk handelen door politici, zowel vóór de verkiezingen als erna. In de Bijbel doet God een appèl op iedereen, maar ook op de gehele samenleving en op de overheid om naar Zijn wil te leven en om ons gedrag te baseren op de Bijbelse waarden. De overheid moet zich daarom niet aller eerst richten op wat ik wil {at your service), maar op de wil van God tot Uw dienst), om dat juist dit leidt tot een samenleving met waarden-volle normen. Daarom vergen 'normen en waarden' een omslag in het denken. We moeten niet meer onszelf en de gevolgen van andermans ge drag als uitgangspunt nemen, maar we moeten ons (samen)leven baseren op de Bij belse waarden, omdat daaruit de beste nor men voortvloeien. Daarom handhaaf je nor men ook niet met 'meer blauw op straat', maar heb je er een cultuuromslag voor no dig. Het gaat om bezinning op de waarden, die de grondslag voor onze normen en ons handelen zijn. Waarden en normen kun je niet zomaar af kondigen of opleggen, maar moeten een zaak van hart, hoofd en handen zijn. Nor men kun je misschien nog een beetje probe ren te handhaven, maar met waarden lukt dat zeker niet Aan deze cultuuromslag wil de SGP graag meewerken. De terugkeer van waarden en normen vraagt om een voortdurende bezin ning, en daarvoor is in onze ogen de recla mecampagne die oud-minister Heinsbroek voorstelde toch echt niet voldoende! Elof Nieuwenhuis is sectielid Politiek van de SGP-jongeren. BOERDERIJEN - De Stich ting Beheer Landbouwgron den laat tien boerderijen bouwen op Walcheren. De boerderijen zijn bedoeld voor landbouwers, die als ge volg van de herverkaveling elders een nieuw bedrijf heb ben toegewezen gekregen. De bedrijven omvatten tien tot twaalf hectaren en zijn bedoeld voor gemengd be drijf. De woningen zullen klein, maar gerieflijk zijn. SPORTVELDEN - De ge meente Middelburg heeft plannen gepresenteerd voor een nieuw sportterrein en een zwembad. Voor de toehoor ders was het een teleurstel ling dat de voetbal- en korf- balvelden pas in 1951 tot 1960 in gebruik kunnen wot- den genomen. De sintelbaan kan in 1954 worden gebruikt en het hockeyveld in 1955. De sintelbaan wordt in de winter gebruikt als ijsbaan KINDERBIJSLAG - De be woners van Frans West Afri ka zijn ingenomen met de kinderbijslag die de Franse regering heeft ingevoerd. De Franse bisschoppen in het gebied zijn minder blijIn het gebied mogen mannen met meerdere vrouwen trouwen en komt het voor dat mannen voor meer dan dertig kinde ren kinderbijslag krijgen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vllssingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst m(0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst; 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag - tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel (0118) 484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand. 20,50 per kwartaal. 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag €1,10 zaterdag. 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 4770.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dll schriftehik melden bij: PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot tuegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4