Aardse dans in Zeeuwse godshuizen 21 Janine Dacosta weer even gevierd pianiste jong woensdag 13 november 2002 Dansz op locatie is niet nieuw, maar Dansz met plantaardige kunst is wél een primeur. Drie choreo grafen en de Goese plantaar dig kunstenares Femke de Vos De Wael lieten zich door elkaar inspireren. Geen sprookjeswereld met lieflij ke meisjes en bloemetjes, maar een voorstelling waar in aardse elementen een hoofdrol spelen. Een stuk waarin beweging en objec ten samensmelten. Een plantaardige verrassing, neergezet in dans. Het to neel: vijf Zeeuwse kerken. Van Nature vrij grondig is de titel van de nieuwe voor stelling van Stichting Dansz. Vier choreografieën op vier ver schillende plekken in de kerk. Het publiek moet mobiel zijn. Gastheren en -vrouwen, plant aardige gekleed en voorzien van bodypainting, begeleiden de gasten. Femke De Vos de Wael nam het initiatief tot de samenwerking. Zij wil met haar plantaardige kunst iets uitbeelden en voelt zich verwant met dans. De com binatie van die twee was voor haar een uitdaging. De natuur lijke cyclus van groei, bloei en afsterven is In Van nature vrij grondig te zien. „In het begin zit meer kleur, de bloei. Daarna bouw ik af. Aan het eind zie je het vergankelijke; dorre blade ren, dode bomen." Femke gebruikt schalen met water, verwerkt boomschors tot een geweven 'mat' van tien meter, bloemblaadjes en herfstblad. „Het wordt geen versierde zaal vol vrolijke, kleurige bloemen. Het zijn groene objecten." Artistiek leidster van Dansz Lia Sorber, maakte twee choreo grafieën waarin zij uitging van het element water. Van nature vrij waterig is de titel van de eerste. De jongste dansers ver beelden het water, als basis van alle groei. In de tweede choreo grafie Van nature vrij drassig wordt het, zoals Lia het om schrijft, 'een blubberzooi'. Tij dens de dans raken de dansers besmeurd met grond en water. Femke: „De tegenstelling in de natuur komt naar voren. De dansers beginnen maagdelijk, in wit gekleed. Maar iedere be weging is een besmeuring met plantaardig materiaal. Aan het eind van de dans zijn de dansers één geheel met de grond, de aar de. Het is heel heftig om te zien. Martine van Dijk maakte de derde choreogafie Aardig ge grond waarin zij zich liet inspi reren door het vallen van de bloembladeren. Opvallend is de extra 'danser' in de vorm van een plantaardig object. Dit ob ject 'danst' als het ware mee met de levende figuren. Raymond Esterhuizen, een ou de bekende van Lia, maakte het laatste stuk. Hij heeft jaren bij Dansz gedanst en keerde na tien jaar Rotterdamse dansgroep te rug naar Zeeland. Lia: „Hij is voor mij heel vertrouwd, maar de dansers moesten erg wennen aan zijn manier van werken. Hij Dansz, Van nature vrij grondig. heeft een geheel eigen bewe gingsidioom. Werkt erg vanuit het moment en reageert heel in tuïtief." De titel van de choreografie van Raymon is Moon in fourth house. Lia: „Zijn stuk is ont staan vanuit het niets. Hij voel de zich niet op aarde, niet in het nu, maar op een andere planeet. De grillige schaduwen van bo men zijn de enige elementen die herinneren aan de aarde. Hij is veel abstracter aan het werk ge gaan dan Martine en ik." De dansers bewegen op een podium vol bladeren met op en rond het toneel bomen die hun schaduw werpen over de dansers. Femke beëindigt de première in Goes met een 'verrassend plant aardig' slotstuk. Haar signa tuur, Annemarie Zevenbergen foto Willem Mieras Stichting Dansz met Van Natu re vrij grondig: zaterdag 16 nov. try out Grote kerk Terneuzen, 20 uur; 23 nov. première Maria Magda- lenakerk Goes, 20 uur: 30 nov. Nieuwe kerk Middel burg 20 uur; 7 dec. St. Jacobskerk Vlissingen 20 uur; 14 dec. Grote kerk Zierikzee 20 uur Janine Dacosta en Leen de Broekert. Janine Dacosta keert terug op het podium. Komende vrijdagavond in de Concert zaal in Middelburg neemt deze 'grand old lady' samen met de Middelburger Leen de Broe kert plaats achter de vleugel. Zij spelen een programma met uitsluitend quatre-mains wer ken van Franz Schubert. De eveneens in Middelburg wo nende Janine Dacosta was in de jaren vijftig en zestig een door heel Europa zeer gevierd pianiste. Dacosta, geboren in 1923 in het Franse Bordeaux, was groot, heel groot in die periode. Ze speelde in alle concertzalen. Ze speelde voor radio en tele visie. Ze speelde onder tal van beroemde dirigenten. Ouders vernoemden hun dochters naar haar. Precies twintig jaar gele den speelde ze voor het laatst. Dacosta weet het nog precies. „Mijn laatste optreden was in het Diligentia in Den Haag, november 1982, samen met het Bartók Kwartet." Nu, na twin tig jaar pakt ze de draad weer een beetje op. „Twee jaar gele den ben ik begonnen samen te spelen met Leen. Daar heb ik enorm veel plezier in. Nee, ze- nuwachtig ben ik niet voor het concert. Het is eigenlijk alleen maar heel leuk om te doen." Voor haar medespeler Leen de Broekert ligt de keuze voor Franz Schubert voor de hand. „Schubert heeft als een van de weinige componisten veel ge schreven voor het quatre- mains repertoire. Het is zelfs de enige componist van wie je een heel programma kunt sa menstellen waar voldoende va riatie én samenhang inzit." Het genre wordt volgens De Broekert vaak gezien als een beetje ordinaire huismuziek, maar dat is het bij, Schubert absoluut niet. „De Fantasie in F is gewoonweg een meester werk. Wanneer Schubert dat voor orkest geschreven zou hebben, dan zou het een van zijn meest gespeelde symfo nieën zijn." De Fantasie is in derdaad symfonisch van opzet, met vier aaneengeklonken de len die overwegend melancho lisch van toon zijn. Naast dit werk worden nog drie andere grote 'vierhandige' pianostuk ken van Schubert gespeeld. Het concert opent met de Rondo in A. Dit intieme en naar binnen gekeerde werk voor piano a quatre-mains schreef Schubert vijf maanden voor zijn dood in 1828. De ove rige werken zijn volgens De Broekert eerder geschreven. „In het Divertissement a la Hongroise uit 1818 is Schubert een beetje de voorloper van Bartók en Kodóly die Oost-Eu- ropese melodieën in hun muziek stopten. De Sechs Po- lonaisen vormen een soort mu zikale hoorn des overvloeds. Het is een paradijs van melo dieën." Douwe Eisenga Janine Dacosta en Leen de Broekert spelen werken van Franz Schubert: vrijdag Con certzaal Middelburg, 20.00 uur. 13t/m 19 november WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat! Wat 'n schatis een vrij e bewerking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van Janosch. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Huis aan de Amstel Huis aan de Amstel speelt de voorstelling Schaduw. Het verhaal gaat over een man die verliefd wordt op een prinses. Omdat hij verlegen is, vraagt hij zijn schaduw om haar het hof te maken. Dat lukt, maar dan wil de schaduw zich van de man ont doen. Hij wil zijn plaats innemen. Voor altijd. Voor kinderen van acht jaar en ouder. Podium 't Beest, Goes, 15.00 uur De Mooiste Tijd Het toneelstuk De Mooiste Tijd gaat over de verwarringen van de moderne vrouw. De volledige titel van dit door Ton Vorstenbosch geschreven stuk luidt: niet eens in de gaten dat het De Mooiste Tijd was. Wat heeft het bestaan van de werkende gëmancipeerde vrouw tot dusver opgeleverd? Mette Bouhuijs regisseerde Trudy de Jong, Wivine- ke van Groningen, Margo Dames, Liz Snoijink en Nina Deuss. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Pérkanyi Kwartet Het Pérkanyi Kwartet geeft een concert. Dit is het tweede in een serie van vijf concerten van de Stichting Strijkkwartetten Nederland. Op het programma staan werken van Ludwig van Beethoven, Hugo Wolf en Maurice Ravel. Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Doug MacLeod Zanger/gitarist Doug MacLeod zorgt voor een blues special. Vele jaren was hij de frontman van een stevige elektrische blues band, maar in 1996 keerde hij terug naar zijn eerste liefde, de akoestische blues. Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Alladin Alladin, de musical is een familiespektakel. De cast wordt gevormd door bekende acteurs als Hakim, Babette van Veen, Jimmy Hutchinson en Ivo Chundro. Er wordt gebruik gemaakt van theatereffecten, swingende muziek, acrobatische dans, kleurrijke decors, Oosterse kostuums, de geest in de fles en een vliegend tapijt. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur De Lunares Het gezelschap De Lunares Danza geeft een een nieuwe visie op Spaanse dans en flamenco. Tien jonge dansers en zeven musici zorgen voor een zinnenprik kelende, zinderende en overrompelende danssensatie uit Ma drid. Het doet denken aan werk van Pina Bausch, er zijn invloeden uit jazz en blues en er zijn Keltische motieven herkenbaar. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur In Between Dansgezelschap In Between presenteert vier korte dansvoor- stellngen. Dit gezelschap van de Fontys Dansacademie in Tilburg brengt achtereenvolgens een solo, een duo, een trio en het ensemblespel ZzZoOMmM, een choreografie van Conny Janssen. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Alladin Alladin, de musical is een familiespektakel. Zie donderdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur Concertina De Zeeuwse Accordeon Vereniging Concertina geeft haar jaar concert. Eind deze maand is het 12,5 jaar geleden dat Concertina werd opgericht. Op het programma staan nummers als The Mission, Japans theehuisje, Three o'clock in the morgen en Adios Nonino. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Quatre mains Janine Dacosta en Leen de Broekert spelen piano quatre mains. Er staan uitsluitend werken van Franz Schubert op het pro gramma. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Jesse Dayton De Amerikaanse country- en bluesgitarist Jesse Dayton geefteen concert. Dayton groeide op in Beaumont (Texas), waar hij zijn grootste muzikale invloeden vandaan haalde en pingelde op vijftienjari ge leeftijd voor het eerst op een gitaar. Hij heeft een passie voor rauwe, emotionele country. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur ZATERDAG Alladin Alladin, de musical is een familiespektakel. Zie donderdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 14.00 en 19.00 uur Het Maskermannetje Arno Huibers speelt de voorstelling Het Maskermannetje. Het maskermannetje verandert van een reuzenbaby in Pippi Langkous, in Maxima, enz. Arno Huibers voert de kinderen (en ouders) op een clowneske wijze mee in de magische wereld van het maskerspel, waarin hij twaalf personages neerzet, tot het uiteindelijk lukt om te worden wat hij het liefst wil..clown. Voor kinderen tot 11 jaar. Den Dullaert, Hulst, 14.30 uur Pieter Kreeft Pianist Pieter Kreeft treedt op in de Brasserie. Via klassieke muziek en rock 'n' roll heeft hij zich ontwikkeld tot een vorm van pianospel bij bijna meditatief overkomt. Men er vaart de rust van de klassieke muziek, maar op een eigenzinnige manier. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Veere's Genoegen Muziekvereniging Veere's Genoegen geeft de jaarlijkse uitvoe ring. Het thema is Pop-muziek door de jaren heen en er staan num mers op het programma van Queen, Abba, Harry Belafonte, Eli- vis Presley, Eric Clapton en anderen. Het Akkoord, Veere, 19.30 uur De Suzen en de Guzen Kinderkoor De Suzen en de Guzen gaat op herhaling. Na de première in Kapelle wordt Het geheim van Whaan-Water, een musical in sprookjessfeer, nogmaals uitgevoerd. De Stenge, Heinkenszand, 19.30 uur Caecilia Het duo Reijn Goed voegt iets toe aan de jaarlijkse uitvoering van Caecilia. De brassband onder leiding van dirigent Piet Meliefste brengt bekende en minder bekende nummers en solistische optredens. Van het cabaretduo Reijn Goed begon Kim Goedegebure haar muzikale ontwikkeling bij Caecilia. Samen met Renate Reijn- ders brengt zij het programma Glad ijs. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur Freek de Jonge met try-out conference zondag in Middelburg Golden Earring geeft concert zaterdag in Goes De Lunares danst donderdag in Middelburg Het Gebroken Hartje zingt smartlappen zaterdag in Kwadendamme In Between met vier dansen donderdag in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43