Restauratie kerkklok dure klus Ijjf in PZC Kinderen? Bepaal zelf uw korting aan ons 'rad van avontuur' V Campinggasten feesten mee met diamanten bruidspaar www.pzc.nl/gastenboek Koewachts kerkbestuur krijgt nauwelijks subsidie van Axel lezers schrijven Hoofdplaat is trots op voltooid recreatiepark agenda Edahl Edah II Bonte avond 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' /Q Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken www.pzc.nl/autos Laat ze niet vallen Oe Westerschelde vitaalvoorvogos woensdag 13 november 2002 Bram en Janneke de Hullu. foto Peter Nicolai Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versed nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietik beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat| redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word« niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De,j dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgs weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Eugène Verstraeten KOEWACHT - Het Koewachtse kerkbestuur moet flink in de beurs tasten om straks weer he lemaal 'bij de tijd' te zijn. De vernieuwing van het toren uurwerk in de parochiekerk kost meer dan 13.500 euro. Daar staat slechts hooguit 851 euro door Wilma Valk HOOFDPLAAT - Na vele jaren onzekerheid bleek gisteravond tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad in Hoofdplaat, dat het project Village Scaldia afge rond is. „Er staan nu 131 recrea tiewoningen waar Hoofdplaat trots op kan zijn," aldus voor zitter les Jacobse. .Naast een groot aantal inwo ners van Hoofdplaat en leden van de dorpsraad van Breskens waren er ook leden van de ge meenteraad aanwezig om naai de problemen in de kleine kern te luisteren. Vooral Duurzaam Veilig bleek nog steeds een probleem. De drempel aan de ingang van het dorp richting Biervliet wordt nu definitief verwijderd. Deze aanpak is na een afvlakking en de aanleg van wybertjes nu de vierde poging om de omwonenden ter wille te zijn. „Er komt nu een wegver smalling buiten het dorp." In het park Village Scaldia komt nog een speelterrein. „Het park is nu kleurrijk en speels. We ho pen dat met medewerking van de gemeente ook het strandje van Hoofdplaat vergroot kan worden voor recreanten én dor pelingen." Grootse plannen heeft de dorps raad voor de viering van het 225-jaar bestaan van het dorp in juni van 2003: „We vertellen nog niet te veel, maarmoet het een groots feest worden." subsidie van de gemeente Axel tegenover. Dat blijkt uit een voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad. Met het huidige uurwerk in de kerktoren van Koewacht is van alles mis. De wijzerplaten geven niet de goede tijd aan, ze staan niet synchroon en de verlichting doet het ook niet naar behoren. In een brief aan de gemeente Axel noemt het kerkbestuur de situatie zo slecht dat er niets meer valt op te knappen en dat er zelfs gevaar dreigt voor de omgeving. Met het luiden van de klokken is het volgens het kerkbestuur ook al triest gesteld. Normaal ge sproken kan men de klok op ver schillende manieren luiden, maar dat is in Koewacht niet meer mogelijk. Daardoor kun nen de parochianen niet meer aan het geluid horen voor welke gelegenheid de klok luidt. Het kerkbestuur ziet geen ande re oplossing dan het torenwerk vernieuwen, maar dat kost dus precies 13.525,28 euro. Het be- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbai en bridge; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe-avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; BIERVLIET - De Gentsche Poort, 19.30 uur: Bijeenkomst tuinclub Parnassia; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: Koers bai; 13.30 uur: Soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: Handwerken; 14.45 uur: Gymnas tiek; 19.30 uur: Politiek café; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en koersbai; 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 10.30 uur; Bibliotheek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo en zangkoor Viva la Musica koffieconcert; Bibliotheek, 19.30 uur: René Appel, au teur van spannende boeken; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; stuur doet een beroep op de ge meentelijke subsidieregeling in verband met de restauratie van kerktoren. B en W menen echter dat vervanging van een uurwerk daar niet onder valt. Onderhoudskosten Omdat de kerk van Koewacht niet op de lijst van beschermde rijksmonumenten staat, is ook die subsidieweg afgesneden. Blijft over de gemeentelijke subsidieregeling voor kerkelij ke gebouwen 'waarvan het be houd gewenst is en het onder houd nuttig of noodzakelijk is'. In dat geval kan een bijdrage worden verstrekt van de helft van vijftien procent van de on derhoudskosten. Omdat het maximum van de onderhouds kosten is vastgesteld op 11.345 euro, levert dat een subsidiebe drag op van 851 euro. De perikelen rond het torenuur werk komen vandaag ter sprake in de commissie sociale zaken, welzijn en onderwijs. Die verga dert om 15.30 uur in het Axelse stadhuis. NIEUW-NAMEN - Café SintCecilia, 19.45 uur: Bingo; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie, beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 15.30 uur: volksdansen voor kinderen; 19.00 uur: N-train en scenery modelbouw; DeRoselaer, 13.30uur:Technika lOvoor meisjes van 10 tot 13 jaar; 13.30 uur: Workshop Kabouterland voor kinderen van 6t/m 12 jaar; 14.00 uur: Jeugdattelj- ee jongens en meisjes groep 3 tot en met 6, timmerclub jongens en meisjes groep 7 en 8, computeren voor kinderen; 18.30 uur: Yoga; SLUISKIL Het Meulengat, 10.00 uur; Zwemmen; 13.30 uur: Zangkoor, kaar ten, canasta; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur; Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbai; 13.30 uur: Schieting; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Bingo en bil jarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur. Kaar ten bieden; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbai. door Wilma Valk RETRANCHEMENT - Bram de Hullu (83) werd in zijn jeugd verliefd op een foto. Gisteren waren hij en Janneke de Feijter (82) zestig jaar getrouwd. Bram moest aan het begin van de oorlog zijn studie in Leiden afbreken. Bij terugkomst ble ken al zijn oude maats op één na getrouwd. Die ene had ook al verkering. „Ik vroeg 'Heeft je verkering geen vriendin?' Ge lukkig wel. Ik zag een foto van Janneke en dacht; 'dat is wel iets'." Dat het iets was, bleek al vlug. Bram toog op de fiets naar zijn geliefde, door weer en wind en ook wel eens door hoge sneeuw. „Ze woonde in Axel, vijftig kilo meter van hier." Het echtpaar heeft het grootste deel van het huwelijk in Retranchement ge woond. „Eerst nog even in Axel bij mijn ouders. Het was een mooie maar ook akelige tijd. We konden niet op bezoek hier in Retranchement, hier was het Sperrgebiet." Na de oorlog werd Bram tijde lijk grenswachter en verder heeft hij zich beziggehouden met de verhuur van kamers en caravans. Gisteren, tijdens een feestelijke middag in zijn ou derlijk huis aan de Dorpsstraat in Retranchement, waren er dan ook wat campinggasten om met alles te helpen. „Sommigen ko- - men hier al haast veertig jaar, er zijn er vandaag een paar vanuit Limburg en ook Brabant naar hier gekomen." Hun huis is in 1909 gebouwd, Bram is er geboren, en gelukkig beschikken ze over voldoende ruimte om alle bezoek te kunnen herbergen. „Vandaag zijn hier de buren, donderdag hebben we een etentje met vrienden en fa milie en zaterdag komen de kin deren met hun familie." Bram en Janneke hebben drie zonen en vijf kleinkinderen. Beiden zijn nog gezond, Bram fietst iedere dag veertig kilome ter; „Bij slecht weer op de home trainer." Janneke houdt van tuinieren, ze maakt fraaie kaarten en kan lekker koken, waarvan menigeen kan meege nieten. Namens de gemeente Sluis- Aardenburg kwam burgemees ter B. Straatsma het echtpaar feliciteren. Als reactie op de krant van 7 no vember vraag ik mij af waar de politiek eigenlijk mee bezig is. Landelijk weet men niet hoe men het voor elkaar moet krij gen en plaatselijk moet men er zeer zeker ook niet voor onder doen. Wat is er nog een beter ge schikte plaats dan een super markt met toebehoren op het Crusonterrein. Ook dan kan men er nog wel twee bejaarden tehuizen bij zetten, zo veel ruimte is er op deze locatie. Het aanzicht zal veel leuker zijn dan dat het nu is. Dit terrein is voor ieder goed te bereiken, vervol gens goed te bevoorraden en met een zee van ruimte om te parkeren en het ligt toch ook niet aan de rand van het dorp. Hoe moet dat indien deze super markt op het Oranjeplein komt met de bevoorrading? Dan moe ten deze vrachtwagens toch ook weer midden door het dorp en dat mag weer niet van duur zaam veilig, want die bouwen alles dicht met wegversmallin gen, verkeerssluizen enhobbels. Voorts; wat blijft er over van het Oranjeplein voor festiviteiten. Zou het niet beter zijn om de koppen bij elkaar te steken en plannen te maken op korte ter mijn om een supermarkt neer te zetten, dan steeds dat touwtrek ken over wie de volgende keer weer dwars gaat liggen over de locatie. Ik mag toch aannemen dat hier grote mensen over oor delen. En wat betreft het be jaardencentrum De Burcht in Oostburg: daar kijkt men zeker ook op een zee van groen en niet op blik. J.L.Steijaert Violierstraat 12 Breskens Eindelijk hebben we het voor el kaar. Het centrum van Breskens wordt aantrekkelijker ge maakt. Gefeliciteerd Bressiaan- ders. Wat schetst nu mijn verba zing? Midden in het gebied Oranjeplein/Spuiplein wil mg een supermarkt neerzette^ Aantrekkelijk in een dorp; kern? Nee dus, we zijn toch gee Amsterdam of Rotterdam Vrachtwagens, koelinstallatie personenwagens die af en aa; rijden, hoogbouw in plaats van leuke terrassen. Is dat algemeen belang of eigenbelang van een paar winkeliers? Het PvdA- plan voor het Crusonterrein^ jaren een doorn in het oog wordt door alle andere partijen afgeschoten. Keurig aan df rand van het centrum, genop parking, minder overlast, een prachtige voorziening voor bj. jaarden die midden in de sa menleving staan en liever druk. te voor de deur hebben dan winters naar kale bomen zitten kijken. Verkeersafwikkeling richting centrum, zowel te vod als met de auto, zodat de andere winkeliers ook shoppers langs de deur krijgen. Op het forumin Sluis werden de ergerlijke bloembakken in een adem ge- noemd, want dat is zo lelijk,een supermarkt niet. De bewoners willen dat ze blijven staan toter een alternatief is. Die denker, aan de verkeersveiligheid, om dat een mensenleven belangrij ker is dan een bloembak. Tegen standers van Duurzaam Veilig wil ik graag zeggen: stel eer. mensenleven nu eindelijk eens boven slijtage aan uw banden, die kun je namelijk vervangen Ga eens praten met mensen die een kind of andere naasten heb ben verloren en oordeel dan. Voorlopig hebben we dit jaar nog' geen verkeersdoden, met dank aan Duurzaam Veilig! Emmy Colpaen Kamerikstraat 21 Zuidzand( SLUISKIL - Scouting Sluiskil presenteert De Bonte Avond 2002 op zaterdag 16 november in welzijnscentrum Het Meu lengat te Sluiskil. De avond be gint om 19.00 uur. Steun de Nierstichting. Giro 88.000 vjTn Telefoon:035-69780 60 www„iem,thting.ni 0 NIERSTICHTING Dere «dvoleofit ij door bö bfad luWrloo» geplaatst, Jl» - INUttig 60 nOtJlg Ben je moeder ol wil je moeder werden? Stop dan met roken. Het Is slecht voor jezelf eo voer je (ongeboren] klod. Meer inlormatie? Bil 0900 9390 |l 0,22/C 0.10 p/m| jlD E FACT O VERBOUWING VOORDEEL! Oj Nieuw licht in de zaak! Deze maand beginnen we, in voorbereiding op de KerstShow, met een omvangrijke verbouwing. Onze volledige klassieke afdeling komt in een nieuw licht te staan en meerdere merken-sfudio's worden aangepakt. Daar is natuurlijk werk-ruimte voor nodig en moet er het een en ander de deur uit. En zeker zo belangrijk: de levering is direct, dus u heeft 't snel in huis. Had u al iets op het oog, dan is nü het moment. Het 'rad van avontuur' geeft u de gelegenheid zelf een fikse korting aan te zwengelen. UVHfÉj DIBEa - «milNG CONTANT - «UITING NIET M0GÏU1K Laat de albatros niet verdrinken! Jaarlijks verdrinken ruim 100 000 albatrossen door longline visserij Steun de actie voor een vogelveilige viimethode. Vogelbescherming Steun de clubs, koop loten! Opgelet u kunt de lotenverkopers van de Grote Clubactie weer aan uw deur verwachten. Zij tGV, zijn lid van vereniging uw buurt Ze vetkopen loten waar van 80% van de opbrengst direct In hun clubkas belandt. Deze verenigingen kunnen het geld goed ge bruiken Doe mee en win Natuurlijk koopt u in de eerste plaats een lot om de dub te steu nen Maar dat is niet alles, u maakt zelf ook kans op de hoofdprijs van 100.000,-be- my., lastingvrlj. een Ét f' exotische va kantie of één van de vele an dere prijzen. GROTE CLUBACTIE www.clubdctie.nl HOREN, ZIEN EN HELPEN Wij sla ccn infi in ons land wordt 1 op dc 150 mensen getroffen door epil Wij Maan .voor wetenschappelijk onderzoek, voorlicliling ten infolijn, folders en brochures, begelc rakaniieaclrotciren, individuele hulp en ipilcpsieprojecien in ontwikkelingslanden Word donateur Er is nog zoveel te doen. Giro 222111 Nationaal Epilepsie Fonds j Postbus 270. 3990 GB Houten www.cpilepsic.nl I Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www vogelbescherming.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40