Shell-pas erg fraudegevoelig en Inter ranglijst Oud Sluis stijgen op Scaldes Lekker -Qentf Ld 4 V astgoedmagnaat Thünnessen koopt panden Fortuyn voor Edam Willem-Alexander vaak online WRR pleit voor beter werk politie en justitie Criminelen laten vrachtwagens voor duizenden euro's voltanken Maritieme beurs in Rotterdam Kamer roept Balkenende op het matje Zorgkosten lager door prijsplafond medicijnen 3 Bonus voor vertrekkende KPN'ers Straf voor alleen laten meisje Sint op houten paard door Kampen Meer geld nodig tegen schooluitval LPF'er betaalde niet voor zetel Kamer voor vossenjacht mm OP=OP Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen. ROTTERDAM - Prins Willem Alexander toonde zich gistermiddag in het Rotterdamse World Tra- de Centre een ware liefhebber van het internet. De prins woonde een presentatie bij van ECP.nl, een platform voor elektronisch zakendoen. Neder land maakt vorderingen op de digitale snelweg, vindt hij. Toch erkende hij dat het gevaar van een digitale kloof tussen mensen die wel en geen toe gang hebben tot internet, groot is. Ook in Neder land zal niet iedereen actief worden op internet. „Er is een groep digibeten en die zal er altijd blij ven", zei hij. Ook zijn eigen moeder moet nog niet veel van internet hebben, gaf Willem-Alexander lachend toe. Ze heeft van hem het boekje 'Help je ouders online' gekregen. foto Roland de Bruin/GPD woensdag 13 november 2002 DEN HAAG - De rechts handhaving moet effec tiever worden, de politie moet haar organisatie verbeteren en er moeten meer rechters komen. Dat stelt de Wetenschappelij ke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) in het rapport De Toekomst van de nationale rechtsstaat dat dinsdag in Den Haag is gepresenteerd. Volgens de WRR loopt Ne derland het gevaar dat mensen hun vertrouwen in de rechtsstaat verliezen en dat leidt tot eigenrich ting. WRR-voorzitter pro fessor M. Scheltema noemde de 'rotschop' die minister Remkes de ver dachten van de doodslag op René Steegmans in Venlo wilde geven als voorbeeld. „Dat was niet echt een rechtsstatelijke opmerking." Scheltema hekelde ook uitlating van WD-leider Zalm die vond dat de twee Amsterdamse super marktmedewerkers die een verdachte winkeldief natrapten een koninklijke onderscheiding, in plaats van vervolging verdienen. Zalm wist onvoldoende van de zaak af om zo'n uit spraak te kunnen doen, stelde hij. Willekeur Scheltema's collega Pro fessor K. Schuyt van de WRR noemde de 80.000 geseponeerde zaken van het Openbaar Ministerie vorig jaar als een slecht voorbeeld. Daar zat vol gens hem ook een aantal gewelddadige, ernstige delicten bij. Als dat niet tot vervolging leidt, wordt het ondoorzichtig wie wel of niet vervolgd wordt en wat wel en niet vervolgd wordt. Zo wordt de wille keur vergroot, stelde hij gisteren. ANP door Marco Willemse UTRECHT - Gedupeerde on dernemers waarschuwen het bedrijfsleven voor fraude met tankpassen van Shell. De olie maatschappij heeft volgens hen te veel tijd nodig om een gesto len of gekopieerde pas te blok keren. De schade kan oplopen tot tienduizenden euro's. De firma Kids Goody's in Utrecht ging vorige maand voor 60.000 euro het schip in. Het verlies had tot een paar duizend euro beperkt kunnen blijven, meent directeur J.van Saarloos. De tankpas die - compleet met pincode - werd gestolen uit zijn bedrijf viel in handen van een bende, die er razendsnel kopie- en van maakte en de passen ver spreidde in binnen- en buiten land. „Op woensdag merkte Shell dat er sprake was van af wijkend tankgedrag. Er was voor 11.000 euro getankt. Het lukte pas in het weekeinde om de pas te blokkeren." Maandag was het bedrag opgelopen tot 60.000 euro. De duplicaten zijn gebruikt om vrachtauto's vol te tanken in Duitsland, België, Frankrijk en Nederland. Shell is volgens Van Saarloos niet van plan de schade te ver goeden, omdat hij de pincode liet slingeren. De directeur vecht die beslissing aan. Hij vindt dat Shell zich van een ver ouderd systeem bedient. „Als ik een creditcard kwijtraak is één telefoontje genoeg. Ik snap niet waarom zo'n groot bedrijf als Shell dat niet voor elkaar krijgt." Schilderbednjf Oostveen in Westbroek is 21.000 euro armer door fraude met een tankpas. ,We weten nog steeds niet hoe ze die gekopieerd hebben en hoe ze aan de pincode kwamen," zegt eigenaar Oostveen. Ook hij vindt dat Shell veel tijd verloren liet gaan. Shell doet geen uitspraken over individuele gevallen, zegt woordvoerder R. Treur. Het fraudeprobleem heeft 'de aan dacht', maar niet omdat het op grote schaal voorkomt. „Op de miljoenen transacties die per dag in Europa plaatsvinden is het t,e verwaarlozen, maar we willen de zaak niet bagatellise ren. Het kan klanten ernstig be nadelen, al blijft altijd de waag hoe de dieven aan de pincode kwamen." Het kost benzinemaatschappij en in de regel een volle werkdag om een pasnummer te blokke ren. Een internationale blokke ring vergt twee dagen. Treur: „Sneller gaat het niet met de huidige software. We denken se rieus na over een nieuw systeem dat de passen nog minder frau degevoelig maakt. Wij weten ook dat er bendes actief zijn die het speciaal op tankpassen heb ben gemunt. Ze bieden vooral vrachtwagenchauffeurs aan om voor ze te betalen tegen de helft van het geld." J. van der Steen van de branche organisatie VNPI (Vereniging Nederlandse Petroleum Indu strie): „Het is geen exclusief probleem van Shell, al telt die waarschijnlijk wel de meeste pashouders. Het gaat nog steeds om incidenten, maar de tendens is zorgelijk." GPD Mosselen extra kwaliteit, bak 2 kilo Bonussen DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat premier Balkenende uitleg komt geven over het con flict, over het sociaal akkoord. Vanochtend komt de Tweede Kamer in een spoeddebat bij een. De ruziënde partijen kwamen gisteren niet nader tot elkaar. Minister De Geus van Sociale Zaken acht de kans op een nieuw WAO-akkoord uitgeslo ten. De vakcentrale FNV haalde maandag een streep door meer jarenafspraken tussen het kabi net en de sociale partners, die als doel hadden de economie uit het slop te halen. FNV wil alleen praten over een akkoord voor de korte termijn. Vakcentrale CNV heeft aangegeven voorlopig niet te willen aanschuiven bij ge sprekken en wil alleen praten over een meerjarenakkoord. Het initiatief voor het spoedde bat kwam van GroenLinks-lei- der Rosenmöller. Het debat wordt gevoerd met premier Bal kenende en de ministers De Geus (Sociale Zaken) en Hoo- gervorst (Financiën). De moeilijkheid is dat de overi ge partijen afspraken willen maken voor de lange termijn. De reden dat de FNV er de brui aan gaf, ligt in onvrede over de WAO-plannen. Het kabinet grijpt nu terug op een kortdurend beperkter soci aal akkoord voor alleen 2003. Dat voorziet in afspraken over loonmatiging, lastenverlichting voor werkgevers en werkne mers, spaarloon, gesubsidieer de arbeid en pensioenen. ANP pagina 4: FNV gokt op linkser kabinet ROTTERDAM - Een bezoeker van de Maritieme beurs in Rotterdam kijkt naar een scheepsschroef. De internationale vakbeurs voor Rijn- koopvaardij en baggerindustrie in Ahoy' duurt nog tot en met vrijdag. ■en binnenvaart, beroepsvisserij, foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De brigade van Lekker-inspecteurs heeft zijn werk weer gedaan. De uitkomst verrast niet. Restaurant De Li brije in Zwolle is opnieuw win naar. En het Rotterdamse Park heuvel - Nederlands enige drie sterrenrestaurant - blijft op de derde stek steken. Beste Zeeuw se restaurant is, net als vorig jaar, Oud Sluis in Sluis. Het steeg van de negende naar de zesde plaats. Het begint een beetje eentonig te worden, maar De Librije is volgens restaurantgids Lekker 2003 alweer de beste van Neder land. Voor de vierde keer op rij. Patron-cuisinier Jonnie Boer wordt beloond voor zijn 'intege re koken' met regionale produc ten. Maar hij blijft met beide be nen op de grond staan: „Ik ben niet zijne heiligheid de kok. We staan wel nummer één, maar ik wil dat alles normaal blijft. Mensen moeten zich bij pns thuis voelen." Omdat het de 25ste Lekker is, pakte de restaurantgids gister avond uit met heuse awards voor de top drie, die mooi intact Advertentie bleef. Dus verschenen ook Pas cal Jalhaij van Vermeer (Am sterdam) en Cees Helder van Parkheuvel (Rotterdam) in het Amsterdamse Tuschinski Thea ter voor het voetlicht. Frappant De derde plek van Helder is frappant. Want volgens Miche- lin is Parkheuvel de beste zaak van Nederland, als enige goed voor drie sterren. „Ik zit daar niet mee", reageert Helder nuchter. „Kennelijk hebben ze andere normen. Michelin heeft toch een internationaler blik en let meer op traditie. De hoofd prijs, die drie sterren, heb ik toch al binnen." Een grote sprong voorwaarts maakt Inter Scaldes (Kruinin- gen), van 42 naar 17. „Het erf goed van Maartje en Kees Bou- deling is bij Claudia en Jannis Brevet in goede handen", ver wijst Lekker naar de overname. De andere Zeeuwse stijger in de top-100 is Nolet 'Het Reymers- wale' in Yerseke, dat opklom van de 81ste naar de 79ste plaats. De Waag in Serooskerke (S) zakte van 21 naar 31 en Kats- eveer in Wilheminadorp daalde van 40 naar 51. Scherprechter In 25 jaar heeft de Lekker-gids zich ontpopt als scherprechter. Uitgever Bob van der Burg: „De kwaliteit op het bord, daar gaat het om en de ambiance, hoe je ontvangen wordt. Zo'n gids is een geldverslindende operatie. Al met al hebben 67 rapporteurs zeven a achthonderd zaken be zocht en de top honderd min stens twee keer." GPD DEN HAAG - Minister De Geus van Volksgezondheid is niet van plan de forse stijging van de no minale ziekenfondspremie con creet te compenseren voor men sen met lage inkomens. Hij denkt de zorgkosten te kunnen beperken door de stijgende uit gaven voor medicijnen aan te pakken. Vrijdag komt hij met een plan daarvoor in het kabi net. De plaatsvervangende minister zei dat gisteren in de Tweede Kamer op vragen van Kant (SP). De Geus noemde de verhoging van de gemiddelde nominale ziekenfondspremie per januari 2003 van 180 naar 290 euro per jaar één van zijn grootste zor gen. Kant wil dat de overheid de stijgende premie ondervangt door de rijksbijdrage in de Zie kenfondskas weer te verhogen. Die bijdrage is onlangs juist verminderd. Ook GroenLinks, PvdA en D66 hadden kritiek. Zij eisten net als Kant garanties dat De Geus als CDA'er de lage inkomens zal be schermen. „Maar garanties kan ik niet geven, niks is zeker in het leven. Maar 100 procent inzet wil ik u wel toezeggen", zei De Geus. Ook is hij niet van plan een plafond in te stellen voor de nominale premies, die mensen moeten betalen naast de pro centuele maandelijkse afdracht voor de zorgverzekering. Volgens de minister wordt de premiestijging veroorzaakt om dat een taakstelling van 333 miljoen euro van het vorige ka binet niet is gehaald. Daardoor lag al een hogere premie in het verschiet. Tegelijk is een bespa ring van 280 miljoen euro op de medicijnkosten zoals dit kabi net dat had bedacht, niet ge haald. De Geus denkt de genees middelenuitgaven te beheersen door vooral de bonussen en kor tingen van de apothekers aan te pakken, zo liet hij doorscheme ren. ANP DEN HAAG - KPN-medewerkers die willen vertrekken, kun nen dat tot 1 april doen met een bonus van maximaal negen maandsalarissen. Op deze manier wil het bedrijf gedwongen ontslag zoveel mogelijk voorkomen. KPN kwam dat onlangs overeen met de bonden, aldus CNV Publieke Zaak gisteren. KPN wil in 2004 uitkomen op 32.000 werknemers.Daartoe moeten er binnenkort 4800 werknemers uit. Daarbij vallen in ieder geval 2800 gedwongen ontslagen. Op termijn verdwij nen bij KPN nog eens 1300 arbeidsplaatsen door vacatures open te laten en een selectief aannamebeleid. Inmiddels zijn er circa 4300 mensen vertrokken. Met de bonus hoopt KPN het aantal gedwongen ontslagen verder te beperken. ANP UTRECHT - Een 42-jarige verpleegkundige uit Nieuwegein is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Zij wordt schul dig geacht aan de dood van een zesjarig meisje. Tegen de vrouw was tien maanden voorwaardelijk geëist. Het verstandelijk gehandicapte kind verdronk vorig jaar april bij de verdachte thuis na een epileptische aanval in bad. Toen de vrouw naar het toilet moest, liet ze het meisje alleen. Volgens de verpleegkundige is het kind niet langer dan vijf minuten alleen geweest. De verdachte, werkzaam bij een thuiszorginstelling, verzorgde regelmatig patiënten in haar woning. De rechtbank vindt dat zij het kind niet alleen had mogen laten. De vrouw aanvaardde alle schuld voor de dood van het meisje. ANP KAMPEN - Sinterklaas zit zaterdag bij zijn intocht in Kam pen op een houten paard. Pieten trekken het gevaarte. Het beeld is gemaakt door een professionele houtsnijder. De Kampenaren hopen met de stunt de landelijke intocht op televisie voor volgend jaar binnen te halen. ANP DEN HAAG - Het beroepsonderwijs en de sociale partners menen dat de overheid te weinig investeert om de schooluit val te beperken. Tien voorzitters van organisaties uit het be roepsonderwijs, werkgevers en werknemers schreven dat gis teren aan de Tweede Kamer. Minister Van der Hoeven (Onderwijs) wil dat er in 2006 30 procent minder scholieren dan in 2002 zonder diploma het onderwijs verlaten. Volgens de organisaties is het geld dat hiertoe is gereserveerd ontoereikend. De Tweede Kamer be handelt deze week de onderwijsbegroting. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft be sloten Tweede-Kamerlid voor de LPF, De Graaf, niet te ver volgen. Het OM kan niet bewijzen dat de LPF'er zijn plaats heeft gekocht, meldde een woordvoerder gistermiddag. Voorzitter Weisglas van de Tweede Kamer kaartte de zaak aan bij justitie, naar aanleiding van geruchten. Daarin werd gezegd dat De Graaf 25.000 euro zou hebben geboden voor een verkiesbare plaats op de LPF-lijst. Volgens het OM heeft De Graaf het geld wel aangeboden maar er geen verkiesbare plaats aan gekoppeld. Uiteindelijk heeft De Graaf het geld niet betaald. Politie en justitie hoorden voor hun onderzoek onder meer voormalig LPF'er Eberhard. Hij stapte begin ok tober uit de LPF. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Haagse vastgoedmagnaat Chris Thün nessen koopt de Rotterdamse en Italiaanse woning van de ver moorde politicus Pim Fortuyn. Hij heeft daarover overeen stemming bereikt met de familie Fortuyn. De panden gaan 'voor om en na bij de één miljoen euro van de hand'. „Thünnessen laat beide huizen, inclusief het interieur, volledig intact", aldus Marten Fortuyn. „In het pand in Rotter dam kunnen straks kleine groe pen een rondleiding krijgen." Het 'Palazzo di Pietro' aan het Rotterdamse G.W. Burgerplein kan de Stichting Pim Fortuyn gebruiken voor bijeenkomsten. Fortuyn: „Pim had indertijd al besloten dat dit pand moest worden uitgebreid met extra vergaderruimte. Die geplande uitbouw komt er nu, zodat de stichting hier bijeenkomsten kan houden" Butler Hei-man, die als conser vator wordt aangesteld, en de twee hondjes van Fortuyn blij ven in het pand wonen. Het huis van Fortuyn in het Italiaanse Provesano gaat niet open voor het publiek. „Thünnessen wil dit zuiver voor privé-doelein- den gebruiken", aldus Marten Fortuyn. Volgens hem koopt de vastgoedmagnaat de huizen uit eerbied voor Fortuyn. „Hij heeft Pim, zowel in zijn periode bij Leefbaar Nederland als bij de LPF, altijd gesponsord en heeft veel respect voor hetgeen hij probeerde te doen." Thünnessen is grootaandeel houder van de in Den Haag ge vestigde onderneming Metter woon Vastgoed en mede-eige naar van het Atlantic Hotel in Kijkduin en het Badhotel in Scheveningen. GPD DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer heeft het kabinet gisteren opgeroepen de jacht op vossen, kraaien en kau wen weer mogelijk te maken. De Kamer vindt dat deze dieren veel te veel schade toebrengen aan landbouwgewassen en een te grote bedreiging zijn voor de kievit en grutto. Sinds de invoering van de flora- en faunawet op 1 april van dit jaar is de jacht op vossen en kraaiachtigen verboden. Jagers die ze toch willen bestrijden kunnen bij de provincie een ont heffing aanvragen, die alleen wordt verstrekt als is aange toond dat de beesten landbouw gewassen beschadigen. ANP Advertentie MA 13-17 U. DI-VRIJ 9-12.30 EN 13-17. ZA 11-15 EN NA AFSPRAAK <3> C Een kleine,,fijne collectie pret-a- a porter van o.a. En vanaf maat 44 eindeloze maatkleding van eigen ontwerp en helemaal naar uw zin. ~Puurpersoonlijke fiestmoAt Naast het postkantoor: L. Noordstraat 46, 4331 CE Middelburg - tel. 0118-681112

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3