Evacuatieplan voor ramp Doel 11 Uitspraak over Checkpoint komt zes weken later OR Delta ziet af van juridische stappen tegen bod op Remu Vechten tegen verkrotting in Graauw 3VO wil betrokken blijven bij voortgang rondweg Terhole Belgen wijzen domein Puyenbroeck bij Wachtebeke aan als opvangcentrum Terneuzen mag deel polders inrichten als natuurgebied 0800 - 0231 231 (GRATIS) mwmmmami zeeuwse almanak Geldbewust ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 13 november 2002 HoorWout Bareman WACHTEBEKE - De provincie Oost-Vlaanderen heeft het pro vinciaal domein Puyenbroeck bij Wachtebeke aangewezen als opvangcentrum voor evacués bij een nucleaire ramp in het kerncentralepark in Doel. De HOEK - De gemeente Terneu zen mag van het Zeeuwse pro vinciebestuur een deel van de Noordelijke Braakmanpolders inrichten als natuurgebied. Het gebied, aansluitend op het nieuwe logistieke park aan de Braakmanhaven, wordt in het kader van de landinrichting Hoek opnieuw ingericht. Gede puteerde Staten van Zeeland I hebben gisteren een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de uitvoering van het pla nologisch proces. In het kader van de ruimtelijke- ordeningsprocedure heeft de Biervlietse arts C. Kostense be zwaar aangetekend tegen de be stemmingsplanaanpassing. Hij is op zich niet tegen meer natuur I in het Braakmangebied, maar keert zich tegen het plan van de Dienst Landelijk Gebied om de Savoyaardsweg op te ruimen, i Deze weg wordt nu door Dow- personeel veelvuldig gebruikt als sluipweg. Ook dient de weg als nood-uitvalsweg bij calami teiten bij Dow. Hoewel overhe den nog steeds praten over een alternatieve calamiteitenweg is die in de planopzet voor de her inrichting van de Braakman polders niet opgenomen. Kos tense vreest dat na opruiming van de Savoyaardsweg onge wenst verkeer door de Elisa- bethpolder zal glippen. De we gen zijn daar niet op berekend. provinciale directie rampen planning had het domein al ja ren op het oog, maar er ligt nu pas een uitgewerkt evacuatie plan. Het is het eerste in België. Ook de Zeeuwse hulpdiensten hebben belangstelling voor het plan. Bij een nucleair ongeval in Doel liggen, afhankelijk van de windrichting, delen van Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Be veland en West-Brabant in de gevarenzone. Het evacuatie plan richt zich in de eerste plaats op de bewoners van een gebied in een straal van tien ki lometer rond de centrales. Doel ligt hemelsbreed nauwelijks tien kilometer van de grens met bijvoorbeeld Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Een woordvoerder van de Regionale Brandweer Zeeland: ,,Zo'n ramp gaat ons dus ook aan en daarom willen we uitgebreid worden geïnfor meerd door onze Vlaamse colle ga's." Tot verbazing van de Zeeuwse brandweer is er tot nu toe geen uitnodiging ontvangen om een grootscheepse evacuatieoefe ning op zaterdag 23 november bij te wonen. Dat moet, meent een woordvoerster van de pro vincie Oost-Vlaanderen, echter op een misverstand berusten. Er zijn volgens haar uitnodigingen de deur uitgegaan naar alle be trokken Zeeuwse hulpdiensten. „Maar we hebben nog niets te rug gehoord en weten dus niet of ze komen." Ligging Directeur Rampenplarming L. Bauwens van Oost-Vlaande ren vindt de ligging van het do mein Puyenbroeck (een groot recreatiecentrum vlakbij de Zeeuws-Vlaamse grens) ideaal. „Het is relatief gemakkelijk be reikbaar en ligt toch op een vei lige afstand van Doel." De mi nisters van Binnenlandse Zaken en Volksgezondheid, A. Duque- sne en J. Tavernier, zullen op eigen verzoek aan den lijve on dervinden wat het is om als ge- doorMaurits Sep MIDDELBURG - De onderne mingsraad van Delta NV houdt een bod op Remu niet meer te gen. De OR blijft op financiële gronden tegen een overname bod, maar zal geen juridische stappen nemen om de overname te blokkeren. Zij heeft de direc tie zover gekregen dat die giste ren een convenant heeft gete kend waarin de toekomst van het personeel beter gegaran deerd is. De aanvullende financiële ge gevens die de directie gisteren nog verstrekte hebben niet tot een ander advies geleid. „Inte gendeel, we zijn er niet vrolijker van geworden. Het blijft een ne gatief advies. Maar we hebben enkele andere eisen gesteld, die niet onderhandelbaar waren, en die zijn ingewilligd", verklaart OR-voorzitter P. Louwerse. De belangrijkste eis houdt in dat de structuur van de onder neming wordt gewijzigd. Delta wordt omgevormd van één groot commercieel bedrijf tot een groot netwerkbedrijf en een kleiner commercieel bedrijf, met daarin een deel van de energiedivisie (levering en han del), de milieudivisie en inter- netprovider Zeelandnet. Het netwerkbedrijf blijft buiten de commerciële markt en is een monopolist. Avonturen Volgens Louwerse verkrijgen de medewerkers daarmee meer ze kerheden voor de toekomst. Hij stelt dat de commerciële activi teiten van Delta momenteel zo slecht renderen dat ze slechts twintig procent van de inkom sten uitmaken. Bij de OR groei de de vrees dat die avonturen ten koste zouden gaan van de rest van de onderneming. Advertentie Het domein Puyenbroeck, nu onder meer een speel- en recreatiepark, moet bij een nucleair ongeval in Doel dienen als opvangplek voor evacués. archieffoto Charles Strijd evacueerde in Puyenbroeck te recht te komen. Ze maken de hele oefening mee, rijden mee met het convooi van Doel naar Wachtebeke en krijgen daar de zelfde behandeling als de 'echte' geëvacueerden zoals registra tie, meting van de besmettings graad en het ontsmetten. Bau wens: „Om de bewoners vlot van Beveren naar Wachtebeke te brengen, is een compleet ver keerscirculatieplan uitgewerkt. In Puyenbroeck zijn helikopter- beelden te zien van de plaats van de ramp." Aan de oefening nemen zo'n 150 hulpverleners deel. De Belgische overheids- en hulpdiensten besteden steeds meer aandacht aan de veilig heid rond de kerncentrales in Doel en Tihange en de kernpar ken in Mol, Dessel en Fleurus. Die extra aandacht is vooral in gegeven door de vaststelling van milieuorganisatie Green peace dat de centrales niet be stand zouden zijn tegen een ter roristische aanval met een groot passagiersvliegtuig. Exploitant Electrabel ontkent dat in alle toonaarden. In de loop van dit jaar trokken de Belgen uitein delijk massaal naar de apotheek om daar een gratis setje jodium pillen op te halen. In totaal gin gen er 1,2 miljoen doosjes over de toonbank. Drie jaar eerder nog leverde een vergelijkbare campagne van de federale over heid nauwelijks reacties op. Bij een nucleaire ramp zijn de pillen van levensbelang. Het idee voor de nieuwe struc tuur leefde al veel langer bij de OR, bekent Louwerse. Concur rent Essent staat model. Echter, het was voormalig directeur J. de Back die een omvorming tegenhield, zegt Louwerse. De Backs tijdelijke opvolger D. Luteijn heeft er nu wel mee ingestemd. „We vonden het zelf ook nuttig. We waren het er al langer over eens dat we eens goed zouden moeten kijken naar een helderdere positie van het netwerkbedrijf en van de commerciële activiteiten." Hij benadrukt dat Delta niet wordt gesplitst in twee losse bedrijven. „We blijven één onderneming, de samenhang gaat niet verlo ren." Luteijn nuanceert bovendien de veilige positie die het personeel nu volgens de OR tegemoet kan zien. Netwerkbedrijven mogen van de overheid niet aan com merciële bedrijven verkocht worden, maar moeten publiek bezit blijven. Luteijn verwacht desondanks dat op termijn toch de concurrentie haar intrede zal doen bij de netwerkbedrijven. „Daarom hadden we niet zo veel problemen om dit toe te zeg gen." De ondernemingsraad neemt nu geen juridische stappen om een overnamebod op Remu tegen te houden. Dat is volgens Louwer se iets anders dan dat de OR niet meer tegen een overnamebod is, Toch heeft Luteijn dat gevoel wel. „Er ligt een negatief advies, maar dat heeft geen gevolgen. Dat voelt toch niet echt meer als negatief." Het bod van Delta en TenneT moet vandaag worden uitge bracht. Luteijn verwacht eind deze maand te weten of Remu het accepteert. De omvorming van Delta gaat echter ook door als de overname van Remu mis lukt. foto Camile Schelstraete Denis Steijaert bij de verkrotte woningen aan de Graauwsedijk 13 (links) en 11 Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Frank van Cooten GRAAUW - CD A-fractievoorzitter en Graauwenaar Jacques Steijaert vecht al jaren tegen de verkrotting en verpaupe ring van huizen en percelen in Graauw. Kort voor de gemeenteraadsverkiezingen plukt hij wat vruchten van zijn gevecht. De gemeenteraad van Hulst besluit don derdag twee krotten aan de Graauw sedijk, nummer 11 en 13, te kopen en te slopen. „Dit is een stap in de goede rich ting. Ik hoop dat meer panden aangekocht en gesloopt gaan worden." Samen met zoon Denis laat Jacques Steij aert in een korte rondgang een stuk ver loedering van zijn dorp zien. Pandjes die bijna van ellende in elkaar zakken of waarop de eigenaar een tienjarenplan voor renovatie heeft losgelaten. Deze pandjes staan het merendeel van het jaar leeg, omdat ze als tweede huisje zijn ge kocht. Afrastering Een eigenaar van een te renoveren pandje heeft wel een heel creatieve oplossing be dacht om een aanschrijving van de ge meente op te lossen. Van de gemeente moet hij een afrastering plaatsen om te voorkomen dat kinderen in de bouwval kunnen komen. Het is geen afrastering ge worden, maar een ladder op zijn kant. Met name een aantal huizen aan de Graauw sedijk, Achtereindstraat en Oude Kaai zijn de naam woning amper nog waardig. „Het strengere aanschrijvingsbeleid van de gemeente Hulst heeft nauwelijks ef fect", zegt Steijaert. „De verloederde pan den staan er al jaren. Ook de vervuiling van de bij deze panden behorende perce len stoort mij en vele Graauwenaren ma teloos. De aanpak van de panden Graauwsedijk 11 en 13 is een stap in de goede richting. Maar er zijn nog zeker vier panden die voor aankoop en sloop in aan merking komen." Want verpaupering en verkrotting komt de leefbaarheid in de kleine dorpen vol gens Steijaert absoluut nietten goede. „Er moeten gewoon extra kansen komen voor de plattelandsdorpen. Veel dorpen heb ben dringend een oppepper nodig. Dat geldt niet alleen voor Graauw." Steijaert zei tijdens een commissieverga dering in september de verkrotting in Graauw en de verloedering van bepaalde percelen voor de bewoners van Graauw een doorn in het oog te vinden. Ook zei hij dat mensen soms jaren oVer een verbou wing doen, zodat er regelmatig een half jaar niets aan de verbouwing wordt ge daan, Steijaert vroeg of het wellicht mo gelijk is een einddatum in een vergunning voor verbouwingen op te nemen. Wethou der W. Kaijser legde in de commissiever gadering uit dat het heel moeilijk is om in te grijpen wanneer de eigenaren niet wil len. De gemeente kan alleen ingrijpen wanneer er sprake is van gevaar voor de omgeving. Kwaliteitsonderzoek Kaijser wees ook op een kwaliteitsonder zoek in Graauw van enkele jaren geleden en dat het resultaat toen meeviel. Het ver heugt Steijaert daarom des te meer dat het college nu constateert dat de bebouwing op de dijk tussen de Graauwsedijk en de Achtereindstraat een rommelig beeld laat zien. Het college constateert ook dat bij zes panden sprake is van slechte tot zeer slechte kwaliteit. Vooral de panden Graauwsedijk 11 en 13 beschouwt het college als een echt pro bleem, Vandaar het voorstel aan de raad beide panden aan te kopen en daarna te slopen. Na sloop van beide woningen ko men twee contingenten voor Graauw be schikbaar, die toegevoegd kunnen wor den aan het in voorbereiding zijnde nieuwbouwplannetje in het dorp. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Raad van State heeft meer tijd nodig voor een uitspraak over de verhui zing van koffieshop Checkpoint in Terneuzen. De Raad behan delde de zaak, die de gemoede ren in met name de Terneuzense binnenstad danig verhitte, op donderdag 19 september. Gebruikelijk is dat vervolgens binnen zes weken uitspraak wordt gedaan. De Raad heeft de gemeente en protesterende om wonenden echter laten weten dat die termijn met nog eens zes weken wordt verlengd. En dat heeft voor nieuwe onrust ge zorgd. Gemeentelijk woordvoerder G. Christiaanse kan slechts gis sen naar de reden van het uit stel. „Dit komt wel vaker voor. Het heeft vermoedelijk te maken met de werkdruk." Woordvoerder H. van As van Checkpoint heeft, ook al is er nu sprake van enig uitstel, alle ver trouwen in de uitspraak. „Tij dens de zitting liet de behande lende Staatsraad geen spaan heel van de argumenten van de bezwaarmakers. Het is volgens ons - en ook de gemeente denkt er zo over - in ieders belang dat de knoop nu snel wordt doorge hakt, zodat we half december' het startsein kunnen geven voor de nieuwbouw. Het heeft nu allemaal lang genoeg ge duurd." Parkeergarage Ook directeur F. Lievens van het Scheldetheater wordt ongedul dig. „Het theater loopt prima; we halen steeds meer mensen binnen, maar er blijft één groot probleem: de parkeervoorzie ningen. Die zijn absoluut ontoe reikend. En de extra voorzie ningen die de gemeente treft, zijn druppels op een gloeiende plaat. De snelle aanleg van de parkeergarage voor de deur is de enige echte oplossing. Maar dan moet dus wel eerst Check point verhuizen." De Raad van State en de recht bank in Middelburg bogen zich het afgelopen jaar diverse ma len over de wijziging van het be stemmingsplan Arsenaal, die de verhuizing van Checkpoint van de huidige, tijdelijke locatie op de kop van de Nieuwstraat- /Westkolkstraat naar een plek enkele honderden meters ver derop mogelijk moet maken. Een handtekeningenactie van omwonenden, die verkeers- en andere vormen van overlast van met name drugstoeristen vrees den, zorgde voor een fiks opont houd. De gemeente moest het huiswerk overdoen en tot die tijd werd het plan geschorst. De uitspraak die de Raad van State binnenkort doet, is defini tief. Sluizen Voorzitter S. Roffel van de afde ling Kanaalzone van Horeca Nederland en actievoerder F. Verbiest vinden dat de ge meente en Checkpoint alsnog met elkaar om de tafel moeten om een andere locatie, verder weg van het stadscentrum, te zoeken. Roffel: „Op eerdere verzoeken van onze kant is de gemeente nooit ingegaan. Ter wijl de overlast heel duidelijk aantoonbaar is. Als horecaon dernemers pleiten we voor een verhuizing naar de Binnen- vaartweg, meer in de richting van de sluizen. Bovendien vin den we dat gemeente, justitie en politie er alles aan moeten doen om Checkpoint niet meer dan een locale functie te geven. Dat maakt het mogelijk de drugs toeristen hard aan te pakken." Verbiest wil de koffieshops (naast Checkpoint telt de West- kolkstraat nog een tweede, klei nere shop) liefst helemaal uit Terneuzen verbannen. En als het echt niet anders kan, pleit hij voor een locatie aan de uiterste zuidrand van de stad. H mm mm voor de veiligheid van de inwo ners. Ook al is de Hulsterweg een rijksweg", zegt Compiet. „Wethouder B. Pauwels zei ons echter dat de dood van de wiel renner een toevalstreffer was. Wij waren het daar absoluut niet mee eens." Nog geen jaar later kwam het tweede dodelijke ongeval. Een jonge scooterrijder kwam om op het gevaarlijke fietspad. Com piet: „Voor ons was de maat vol en we benaderden de provincie, Rijkswaterstaat, de gemeente en de politie. Vanaf toen was er regelmatig overleg, waarbij ook 3VO en de dorpsraad van Ter hole aanwezig waren. Water staat zegde toe het fietspad te verbeteren en dat gebeurde ook." Handtekeningen De optie rondweg werd door ge sprekken van 3VO met de pro vincie weer bespreekbaar. „De gemeente Hontenisse zou moe ten meebetalen en fungeren als opdrachtgever, maar daar stond Hontenisse niet positief tegenover." 3VO en de dorps raad stelden zich hierna op het standpunt dat alle verdere plan nen met Terhole niet meer be spreekbaar waren. Ze gingen druk uitoefenen op de drie over heidsinstanties, met als klapper de handtekeningenactie die 5163 stemmen vóór de rondweg opleverde. De gemeente heeft 3VO wel publiekelijk bedankt voor alle bewezen diensten, maar 3VO meent dat haar rol nog niet uitgespeeld is. door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - De Hontenisser af deling van verkeersveiligheids organisatie 3VO wil door de ge meente Hontenisse op de hoogte gehouden worden over de voort gang van de rondweg rond Ter hole. 3VO was de aanjager van het project, maar nu de intentie verklaring is ondertekend, hoort 3VO niks meer. En dat vinden de leden op zijn zachtst gezegd niet netjes. 3VO voelt zich niet serieus ge nomen door de gemeente als het gaat om de rondweg. „Wij heb ben er zoveel voor gedaan en nu worden we niet meer betrokken bij het proces", zegt 3VO-pen- ningmeester A. Compiet. „Wij zijn niet zomaar een clubje dat af en toe iets organiseert. Wij gaan tot het uiterste, maar dat wordt ons niet altijd in dank af genomen." De intentieverkla ring is ondertekend, de rondweg zal in 2005 worden geopend en 3VO kijkt met lede ogen toe hoe zij blijkbaar niet meer nodig is. Verantwoordelijk In Terhole wordt al bijna veertig jaar gevraagd om een rondweg die het dorp moet ontlasten. Tel kenmale ging het plan niet door. 3VO gooide het balletje weer op in mei 2000, zonder resultaat. Een maand later verongelukte een wielrenner op het gevaarlij ke fietspad aan de Hulsterweg. „Wij waren van mening dat de gemeente verantwoordelijk is „Ik krijg ook nooit wat", mopperde Joanne tegen haar vader. De negenjarige komt thuis niets tekort, maar hoe gaat dat: de superdikke speelgoedgids ivas binnenge vallen en wat haar bekoorde, bestreek in lijstvorm zowat een A-viertje. De vaderlijke hint dat de decemberoogst wellicht iets minder ruimbe meten zou uitvallen, viel niet in goede aarde. In een poging haar kostenbe wustzijn te ontwikkelen be gon papa een opsomming van haar zegeningen. „We hebben net een vakantie in Engeland achter de rug; dat kostte wel een paar honderd weken zakgeld, en je hebt een 1 stereo cd-speler voor je ver- 1 jaardag gehad; dat kostte wel vijftig weken zakgelden we hebben net een nieuwe kast gekocht, da's ook honderden weken zakgeld." „Hm", mokte Joanne, „vol gens mij krijg ik te weinig zakgeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37