Stroke-service helpt na beroerte Bepaal zelf uw korting rad van avontuur'... aan ons PZC Theater Arduin ook voor anderen open www.pzc.nl/gastenboek Kinderen? De Westerschelde VITWkL VOOR VOGELS 14 Patiënt krijgt volledig zorgtraject vanuit Oosterscheldeziekenhuis Dubbelconcert Zakken gerold Plannen voor aanpak bedrijventerrein Noord Hardleerse drankrijder komt er met boete vanaf 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken www.pzc.nl/autos Laat ze niet vallen >1 woensdag 13 november 2002 door Mieke van der Jagt GOES - Deze week begint op de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland officieel de zogenoemde stroke-service. Die beslaat het hele traject van zorg en hulpver lening voor mensen die zijn ge troffen door een hersenbloeding of een herseninfarct: een be roerte in de volksmond. Doordat huisartsen, ziekenhuis, verpleeghuizen, thuiszorg en revalidatiecentrum vanaf de eerste verschijnselen van een beroerte al nauw samenwerken, worden de risico's kleiner, gaat de behandeling sneller en doel matiger en voelen patiënten zich niet verdwaald in een woud van behandelaars. Annelies Wattel, projectleider van de stroke-service in de Oos- terschelderegio, en Sybren Ver schoor, hoofd van de afdeling OOSTERLAND - Oosterlands Fanfare geeft zaterdag samen met Brass- en Drumband Apol lo uit Brouwershaven een con cert in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. Publiek kan rekenen op een ge varieerd programma van acht tiende eeuws klassiek tot he dendaagse swing. De muzikale leiding is in handen van dirigent Jaap Knuist. Het concert begint om 19.30 uur. GOES - Twee vrouwen zijn gis teren rond het middaguur in Goes van hun portemonne be roofd. In de Hema werd de portemon nee uit de schoudertas wegge nomen van een 55-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beve land. In de Wibra werd de porte monnee uit de jaszak weggeno men van een 60-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duive- land. De totale buit bestond uit diverse bankpasjes en een paar honderd euro. neurologie in het Oosterschel deziekenhuis, bouwden de stro ke-service uit vanuit de stoke- unit in het ziekenhuis. Met de huisartsen in de regio is al eer der de afspraak gemaakt dat patiënten met verschijnselen van een Cerebraal Vaat Acci dent (CVA), een ongeluk in het hoofd waarbij 5f een bloeding of een tekort aan bloed de oorzaak zijn van tijdelijke of permanen te schade, meteen worden door gestuurd. De stroke-unit geeft een opnamegarantie en streeft ernaar binnen twee dagen alle diagnostische handelingen te hebben gedaan die nodig zijn voor een goed beeld van de scha de. Voordat de patiënten wor den opgenomen, is er al een scan gemaakt om te zien in welk ge bied van de hersenen het infarct of de bloeding heeft toegesla gen. Sliktest Samen met mensen van Revali datie Geneeskunde Zeeland (RGZ), die vlakbij het zieken huis in revalidatiecentrum De Lindenhof gevestigd is, zijn mo dellen ontwikkeld om functies te testen. ,,We doen bijvoor beeld bij iedereen die binnen komt een sliktest, die ons is ge leerd door een logopediste van de RGZ. Iedereen kan dat nu, ook de voedingsassistente. Daarmee voorkomen we long ontstekingen door verslikken, iets wat vroeger vaak voor com plicaties zorgde", vertelt Anne lies Wattel. Ook komt er meteen een ergotherapeut naar de afde ling, zodra een patiënt is opge nomen. Ton de Cra-ne zit als er gotherapeut in het team dat de stroke-service begeleidt. Sybren Verschoor legt uit hoe belangrijk het is dat ziekenhuis en revalidatiecentrum samen werken met verpleeghuizen en thuiszorg. „Iedereen kent de pa tiënt al vanaf de eerste dag. Wat voor traject er voor de patient ook nodig is, er hoeft nooit iets opnieuw te gebeuren. Alle rönt genfoto's zijn al gemaakt, alle tests gedaan en in de meest ge vallen heb je de mensen met wie je temaken krijgt ook al eens ge zien. Dat maakt het voor pati ënten een stuk rustiger, maar het geeft ook een enorme winst op het gebied van tijd en kosten. De mensen kunnen eerder naar huis en hoeven door de goede sa menwerking met de thuiszorg en de verpleeghuizen ook niet te wachten op de zorg die ze nodig hebben." Het stroke-service-team, dat al een jaar bezig is, is er trots op dat de Goese aanpak en het sys teem van rapporteren als voor beeld voor de Nederlandse stro ke-service wordt beschouwd. Annelies Wattel gaat helpen bij de landeli j ke opzet en begint de ze week ook met een nazorg project voor CVA-patiënten in de polikliniek van de neurolo gen. De neurologen gaan in de Oosterschelderegio al langer naar de verpleeghuizen om de mensen daar te zien. door Mariëtte den Engelse THOLEN - Vijf projectontwik kelaars zijn in de race om het sterk verouderde bedrijventer rein Noord in Tholen op te knappen. De ontwikkelaars maken ieder een plan dat in ja nuari wordt gepresenteerd aan de gemeentei'aad. Op basis van die plannen wordt gekeken wel ke projectontwikkelaar het mil joenenproject wordt gegund. Wethouder K. Heijboer wil nog geen namen noemen. „Wel kan ik zeggen dat het allemaal grote projectontwikkelaars zijn, waarmee de gemeente Tholen al vaker heeft gewerkt." Deze week had. de wethouder een ge sprek met de vijf ontwikkelaars. Ze hebben allemaal interesse getoond. De gemeenteraad van Tholen heeft begin dit jaar besloten het bedrijventerrein Noord op te knappen. Het sterk verouderde bedrijventerrein ligt er verpau perd bij en dat is de bevolking en de politiek een doorn in het oog. Het college van B en W van de gemeente Tholen ziet bestaande bedrijven op bedrijventerrein Noord het liefst verkassen naar het nog te ontwikkelen indu strieterrein Welgelegen n. Bedrijventerrein Noord moet worden heringericht met detail handel, kantoren en woningen. Ook de supermarkten C1000 en Albert Heijn moeten er een plek krijgen. De supermarkten zou den eerst verkassen naar het Slachtveld, dat tegen bedrij venterrein Noord aan ligt. Het Slachtveld is volgens het col 1 ege beter geschikt voor dagwinkels, maatschappelijke functies en parkeergelegenheid. Het is nu aan de projectontwik kelaars om op basis van deze ge gevens een plan te ontwikkelen. Het is de bedoeling dat de plan nen half januari klaar zijn. door Britta Janssen MIDDELBURG - Middelburg is vanaf 14 december een theater rijker. Op het terrein van stich ting Arduin aan de Koudekerk- se weg opent dan 't Spiegelthea- ter haar deuren. In het theater zullen niet alleen voorstellingen te zien zijn van Duinart, de the atergroep van stichting Arduin, maar ook andere gezelschappen kunnen er terecht. Dat is volgens Peter Adriaanse het belangrijkste verschil tus sen 't Spiegeltheater en het cul tureel centrum dat het gebouw hiervoor was. Adriaanse, be kend geworden als Leeuw van het duo Muis en Leeuw, is artis tiek leider van Duinart. „Het cultureel centrum was alleen toegankelijk voor mensen van Arduin, maar 't Spiegeltheater is een openbare voorziening. Het is de bedoeling dat Duinart twee voorstellingen per jaar gaat geven. Daarnaast is er dus ruimte genoeg voor andere acti viteiten, zoals voorstellingen van amateurgezelschappen en schooltoneel." Nadat Adriaanse op het idee was gekomen voor een 'theater met alles erop en eraan', is het gebouw flink verbouwd ,,'t Spiegeltheater biedt plaais aan zo'n 150 toeschouwers ene is ook een grand-café. Met oei theater kiezen we voor de gul. den middenweg. Het is mis- schien niet zo groot, maar vi bijvoorbeeld amateurgezel, schappen is het een prima voor- ziening." Cursussen In 't Spiegeltheater leren v standelijk gehandicapten 1 stichting Arduin hoe een theater gerund moet worden. „Ze voe- ren alle voorkomende werk zaamheden uit. Van schoonma ken, drankjes serveren in hel grand-café tot het toneelspelen zelf. Daarvoor volgen ze nu spe ciale cursussen." Tijdens de opening op 14 de cember voert Duinart samen met andere toneelspelers het to neelstuk De Sneeuwkoningin op. „Het toneelstuk is gebaseerd op een sprookje en het is ge- schikt voor het hele gezin. We zijn nu druk aan het repeteren en ook al moeten we nog heel veel doen, het gaat zeker luk ken." Adriaanse zegt dat de commissaris van de koningin, W. van Gelder, het theater zal openen. A. Smalheer uit 's-Heerenhoek (links) en C. van den Hoek uit Kerkwerve mogen alweer van de stroke-unit naar een gewone kamer. Ze heb ben alle tests gehad en zullen zeer binnenkort met een duidelijk plan worden ontslagen. foto Willem Mieras door Aector Dooms MIDDELBURG - Vier biertjes drinken, daarna in je auto stap pen alsof er niets aan de hand is, terwijl er zes maanden voor waardelijke rijontzegging boven je hoofd hangt. De Mid delburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout vond gisteren dat een 36-jarige inwo ner van Bruinisse zich de gevol gen beter had moeten realiseren toen hij 18 januari dit jaar bij een alcoholcontrole in Ooster land werd betrapt. Bovendien maakte de verdachte zich extra ongeloofwaardig, omdat hij recentelijk nog de al- coholverkeerscursus EMA (Edacutieve Maatregel Alcohol en verkeer) had gedaan. „Daar heb ik absoluut veel van c stoken", beweerde hij. Een rijontzegging betekende onherroepelijk het verlies zijn baan.. „U heeft de schijn te- gen, maar ik wil u niet zomaar brodeloos stellen. Ik zal u 600 euro boete opleggen en de proef- 4 tijd van zes maanden voorwaar delijke rijontzegging met een j jaar verlengen", kwam de poli- tierechter hem tegemoet. „Maar i u zult in uw hoofd moeten ram- men dat u niet drinkt als u gaat rijden", voegde hij toe. DeBruë- naar zei zich er niet van bewust te zijn geweest dat een over schrijding met vijftien micro gram van de alcohollimiet (220 microgram) verregaande conse quenties had kunnen hebben. Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Telefoon. 035-697 80 60 yww.niêriiiehUnj nl Dew «dwtcoife i» Ax>r hetbtui lostelet» pfhtim. NIERSTICHTING ,3o. Nuttig en nodig Ben je moeder ol wil je moeder worden? Slop dan met roken. Hel Is slecht voor jezelf en voor je [ongeboren] kind. ■ter informatie? Bil 09DD-9390 |l Q.22/C 0,10 p/!| VERBOUWING VOORDEEL! ;53oV 20%/ «SsF» Nieuw licht in de zaak! Deze maand beginnen we, in voorbereiding op de KerstShow, met een omvangrijke verbouwing. Onze volledige klassieke afdeling komt in een nieuw licht te staan en meerdere merken-studio's worden aangepakt. Daar is natuurlijk werk-ruimte voor nodig en moet er het een en ander de deur uit. En zeker zo belangrijk: de levering is direct, dus u heeft 't snel in huis. Had u al iets op het oog, dan is nu het moment. Het 'rad van avontuur' geeft u de gelegenheid zelf een fikse korting aan te zwengelen. IEV£RIH6 DIRECT BETALING C0HTANT RUILING RUT MOGELIJK Laat de albatros niet verdrinken! Jaarlijks verdrinken ruim 100 000 albatrossen door longline visserij Giro 656500 V Vogelbescherming Steun de clubs, koop loten! Opgelet: u kunt de lotenverkopers van de Grote Clubactie weer aan uw deur verwachten. Zij zijn lid van een vereniging uit uw buurt. Ze verkopen loten waar van 8096 van de opbrengst direct in hun clubkas y belandt. Deze verenigingen 'r kunnen het geld goed ge- S btuiken. Doe mee en win Natuurlijk koopt u in de eerste plaats een lot om de dub te steu nen. Maar dat is niet alles, u maakt zelf ook kans op de hoofdprijs van 100.000,- be- .v; lastingvrij, een Wj> exotische va- W Ir kantie of één van de vele an dere prijzen. GROTE CLUBACTIE www.clubaclie.nl HOREN, ZIEN EN HELPEN 1 op dc 150 mensen gcuolTcn door epi .■tcnschappclijk onderzoek, voorlichtint :rs en brochures, begeleide vakantleeciivllcilen. individuele hulp en pilcpsieprojcclcn in ontwikkelingslanden Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Giro 222111 r Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270.3990 GB Houten j Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34