Kermis hoeft niet te verkassen Meisjes voeren actie voor veilige Haringvlietstraat PZC Wethouder tevreden met grotere vrijheid voor ruimtelijk beleid Ondernemersclub zoekt nieuwe leden en meer activiteiten Iraniër in de herhaling Dijkval op tournee Fietser gewond Evaluatie parkeerbeleid vertraagd Meerderheid winkeliers meent dat toegevoegde waarde evenement ontbreekt VVD vindt niet verlengen van seizoen gemiste kans GroenLinks vraagt naar invloed euro op minima agenda ZIERIKZEE - Het was niet voor het eerst dat de 2 5-jarige Ira niër voor kantonrechter A. Melens stond. Het ging er tijdens de zitting van gistermiddag voor de derde keer om dat hij met een Iraans rijbewijs gereden had, terwijl dat in Nederland verboden is. Inmiddels lijkt de man het begrepen te hebben. Hij volgt autorij lessen om het begeerde papiertj e te halen. Al leen blijkt nu dat hij het examen niet kan aanvragen omdat hij geen paspoort heeft. Hij wacht al 4,5 jaar op een verblijfsver gunning. Omdat alle vergrijpen kort na elkaar gebeurd zijn, wilde officier van Justitie A. Flikweert coulant zijn. Hij eiste 50 euro boete en een proeftijd van twee jaar. Wel bleek dat de man in Rotterdam nog terecht moet staan voor hetzelfde ver grijp. Maar omdat dit nog niet gebeurd is, telt het niet mee in de beoordeling. De kantonrechter vonniste conform de eis met de mededeling dat als de man nog een keer gesnapt wordt, hij de gevangenis in draait. ZIERIKZEE - Het openluchtspel Dijkval gaat op tournee. De Stichting Historische Spelen heeft een verkorte versie van de succesvolle voorstelling van afgelopen zomer in de haven van Bommenede in elkaar gezet. De speciale productie staat in het teken van de voorbereidingen in het kader van de landelijke herdenking van de watersnoodramp in 1953 op 1 februari vol gend jaar. Het stichtingsbestuur heeft inmiddels diverse organisaties, instellingen en belangenverenigingen op en rond Schouwen- Duiveland uitgenodigd om in te schrijven op het beperkte aantal uitvoeringen. Volgens secretaris J. Blom is er x'eeds van verschillende kanten zoals het waterschap, een aantal scho- len en de vereniging van plattelandsvrouwen enthousiast ge reageerd op het aanbod. De verkorte versie wordt uitgevoerd door zo'n veertig acteurs en zangers, ongeveer een derde van de totale bezetting, en om vat een aantal gezongen en gespeelde hoogtepunten uit het stuk. ZIERIKZEE - Een 43-jarige fietser uit Zierikzee liep gister ochtend verwondingen op bij een val op de Deltastraat in zijn woonplaats. De man passeerde een stilstaande vrachtwagen uit het Wit-Russische Best. Juist op dat moment opende de chauffeur zijn portier en raakte daarmee de fietser. Het slachtoffer hield aan de val zware armkneuzingen over. ZIERIKZEE - De evaluatie van het nieuwe parkeerregime van Zierikzee wordt een week later gepresenteerd. De ge meenteraad heeft deze zomer erop aangedrongen snel de eer ste ervaringen met de parkeervergunningen (en het betaald parkeren) in de Zierikzeese binnenstad op een rijtje te zetten. Zodoende blijft er voldoende tijd over om het beleid aan te passen, mocht dat nodig zijn, voordat het nieuwe toeristen seizoen begint. Maandag nog zegde wethouder LGeluk-Poortvliet de raads leden toe deze week de eerste resultaten te presenteren. Het college heeft gisteren besloten dat een week uit te stellen. Om onnodige discussie te voorkomen moet het rapport wat be treft tekst worden aangescherpt. In hoeverre en op welke ma nier de inwoners van Zierikzee hun zegje mogen doen bij deze evaluatie wordt gelijktijdig met de presentatie van het rap port bekend gemaakt. Enkele raadsleden hebben al gezin speeld op hoorzittingen, zoals die ook voor invoering van het parkeersysteem zijn gehouden. woensdag 13 november 2002 Hnor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hoewel ze er wei- i nig tot geen profijt van hebben, is de meerderheid van de leden van het Zierikzees Onderne mers Collectief voor handha- ving van de jaarlijkse kermis in j het centrum van Zierikzee. Dat is de uitslag van een door het be- stuur van het ZOC onder haar leden gehouden enquête. Over de positie van de kermis in Schouwen-Duivelands cen trumstad wordt al geruime tijd gesproken. Een voorstel voor het toekomstplan Structuurvi sie Zierikzee behelsde verplaat sing van de kermis uit het histo rische centrum naar elders. Later kwam men daar op terug. In februari 2002 concludeerde het ondernemerscollectief in een onderzoeksrapport over herstructurering van de binnenstad dat de kermis de middenstanders uitsluitend oveiiast bezorgt, zelfs een om zetdaling veroorzaakt en om die redenen niet in de binnenstad van Zierikzee thuishoort. De conclusie wordt, zo blijkt uit de uitkomst van de enquête, echter niet gedragen door de meerder heid van de ZOC-leden. Waarde Op de vraag of de kermis voor een toegevoegde waarde zorgt, antwoordt een meerderheid van de ondervraagden met een vol mondig 'neen'. Maar eveneens een meerderheid zegt ook geen overlast van de kermis te onder vinden en wat hen betreft mag de kermis dan ook best in de binnenstad blijven. Daarbij wordt wel de voorwaarde ge steld dat het aantal attracties niet uitgebreid wordt. ZOC-secretaris M. van der Klooster haast zich te zeggen dat uit de uitkomst niet gecon cludeerd mag worden dat nie mand last heeft van de kermis. „Als we deze enquête uitslui tend onder winkeliers aan het Havenplein - rond het kermis terrein - hadden gehouden, had de uitslag er waarschijnlijk heel anders uitgezien." Van der Klooster voegt daar aan De middenstand spint geen garen bij het vertier op de kermis in Zierkzee. foto Marijke Folkertsma toe dat het aantal klachten over overlast van de kermis de laat ste jaren wat afneemt. Dat heeft vooral te maken met het feit dat de gemeente strenge regels stelt aan het aantal decibellen dat door een attractie geproduceerd mag worden. De klanten van de Zierikzeese middenstanders zijn verdeeld over nut en nood zaak van de kermis in het stads hart. De helft oordeelt positief over het volksvermaak. Voor de andere helft hoeft het vertier al lemaal niet. Wethouder G. van de Velde-de Wilde is blij met de uitkomst van de enquête. „Ik begrijp best dat een kermis voor wat overlast zorgt, maar ik zou het toch be treuren als door ondernemers aangedrongen zou worden op het vertrek van de kermis. Want die hoort gewoon in het centrum van Zierikzee." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland moet zelf het voortouw kunnen nemen in haar ruimte lijk beleid. Dat vindt wethouder L. Geluk-Poortvliet. Dat het de missionair kabinet de gemeen ten meer eigen verantwoorde lijkheid op dit gebied wil geven, stemt tot tevredenheid. De plannen van het Rijk sluiten goed aan bij de Schouwen-Dui- velandse opvattingen uit het college-programma tot 2006. Aanvankelijk leverden de Rijksplannen, zoals die in de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning staan, lauwe reacties op. De zogeheten contouren om na tuurgebieden te beschermen te gen bebouwing en vex'dere groei van steden en dorpen te beteu gelen, riepen veel negatieve re acties op. Toenmalig wethouder C. Veerhoek waarschuwde daarnaast dat gemeenten er voor moesten waken de regie REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl over het ruimtelijk beleid niet uit handen te geven aan Rijk en provincie. Door de val van het kabinet in mei is de discussie over deze no ta uitgesteld. Maar nu ook de re gering-Balkenende demissio nair is geworden, dreigt het ruimtelijk beleid te veel vertra ging op te lopen. Om de vaart er enigszins in te houden heeft het kabinet een 'Stellingnamebrief Nationaal Ruimtelijk Beleid' opgesteld. Hierin worden toch alvast de bakens voor het ruim telijk en verkeersbeleid uitge zet. De plannen zijn wat wethouder Geluk (ruimtelijke ordening) betreft een stuk gunstiger. Met 'minder Haagse regels' en 'ver ruiming van de beleidskaders' kan de gemeente zelf meer het heft in handen houden. Dat is volgens haar belangrijk. Want in overleg met bewoners en on dernemers hoort de gemeente de keuze voor bijvoorbeeld een nieuwe woonwijk te maken. Dat de provincie wordt aangewezen om onder meer het beleid voor bedrijventerreinen uit te stip pelen, valt in minder goede aar de. „Daarzet ik wel vraagtekens bij. Ik ben liever zelf verant woordelijk voor het ruimtelijk beleid. Ik wil graag zelf zeggen welke behoefte er is aan bedrij venterreinen." Een tweede belangrijke koers wijziging is dat Den Haag de ge meenten meer vrijheid (en ver- antwoordeljkheid) willen geven op het gebied van woningbouw. Het streven uit het collegepro gramma 'woningbouw in alle kernen' dreigde eerst nog in te druisen tegen het Haagse en Middelburgse beleid. „De mo gelijkheid om te bouwen leek even mondjesmaat en daar za ten we wel mee", aldus Geluk. Voor de extra speelruimte moet Schouwen-Duiveland wel de 'woonwensen van de eigen be volking' op een rijtje zetten. Maar dat was de gemeente toch al van plan. Het belangrijkste vindt de wet houder dat de gemeente het voortouw houdt in grote delen van het ruimtelijk beleid. Ge luk: „Het is niet erg als het Rijk zijn verantwoordelijkheid neemt en beleidskaders schept; als er maar ruimte blijft om te manoenvreren. Want ruimte verkwanselen doen we op Schouwen-Duiveland toch niet." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Dat Schouwen- Duiveland vooralsnog niet be reid is het toeristenseizoen te verlengen, is tegen het zere been van de VVD. Al ander half jaar pleit deze fractie voor het oprekken van data. Dat dat niet gebeurt is, meent H. Coo- mans, een gemiste kans voor de regio. Niet alleen recreatieonderne mers, ook het bedrijfsleven en inwoners van Schouwen-Dui veland zouden bij seizoensver lenging zijn gebaat. Door ver springende vakantietijden loopt Schouwen-Duiveland dit jaar bijvoorbeeld twee weken vakantiepret mis. De herfstva kantie elders loopt tot 15 no vember. Met het toeristensei zoen is het echter 1 november al gedaan. Verlenging van het toe ristenseizoen is steeds hot item, aldus Coomans. „Nu is er deze mogelijkheid en dan wil het col lege er niets mee doen." Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde zou verlenging van het toeristenseizoen de prioriteiten op de afdeling ruimtelijke ordening in het ge meentehuis aardig in de war schoppen. Vergunningen moeten bijvoor beeld worden aangepast aan de nieuwe situatie. In 2004 staat het actualiseren van recreatie terreinen op het programma en in het kader daarvan zal ook over de seizoenslengte woi'den gediscussieerd. „Dat is een na tuurlijk moment, anders moet het geforceerd op de stapel, ik dacht we twee maanden gele den prioriteiten hadden ge steld." C. Flikweert (SGP) gaf aan het onbegrijpelijk te vinden dat het college niet akkoord gaat met seizoensverlenging, maar tege lijkertijd stelt dat er niet gecon troleerd wordt in de betreffende weekenden. „Dat is gedogen." Een, aldus de SGP'er, tegen woordig toch niet al te populair woord. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Meer leden, uit breiding van het aantal activi teiten en meer en betere public relations. Daar zet het bestuur van het Zierikzees Onderne mers Collectief (ZOC) de ko mende maanden stevig op in. Onder meer met een ledenwerf actie in het najaar. Dat maakte voorzitter B. Noomen maan dagavond bekend. Zierikzee telt zo'n vierhonderd ondernemers; 125 zijn lid van het ZOC. Veel te weinig naar het idee van Noomen. Om de drem pel voor het lidmaatschap te slechten is de contributie ver laagd. Helpt wel iets, maar niet voldoende. En ook niet-leden bestoken met folders en brochu- x'es over wat het ZOC is en voor ondernemers kan doen zet on voldoende zoden aan de dijk. Dat is voor Noomen en de zijnen geen reden om de handdoek in de ring te gooien. Integendeel. „Daarom is het juist zo belang rijk dat we blijven hameren op het belang van het ZOC, het be lang van de gezamenlijke on dernemers. We moeten met z'n allen Zierikzee als winkelstad omhoog stuwen. Ik hoor nu nog veel te vaak 'ach, het loopt zo toch ook wel best' en daar moe ten we vanaf'." Dat kan, x-ealiseert Noomen zich, alleen als de Zierikzeese ondernemers de krachten bun delen voor het algemeen belang en als een eenheid naar buiten treden. Een voorbeeld van hoe het niet moet is volgens de ZOC- voorzitter de wijze waarop de openingstijden worden inge vuld. Koopavonden Het ZOC-bestuur zou liefst zien dat in sinterklaas- en kersttijd in elk geval alle ZOC-leden tij^ dens de extra koopavonden - 2, 3, 4, 21 en 23 december - hun deuren ook tussen 17.30 en 19,00 uur open houden. In de praktijk blijkt dat lang niet alle winkeliers bereid zijn de winkel tijdens de overgang van middag naar avond open te houden. Hetgeen de consument die één keer langs afwisselend donkere en verlichte etalages heeft gelo pen en juist bij de winkel waar hij naar binnen wilde bot ving niet stimuleert nog een keer op die tijd winkelstad Zierikzee in te gaan. Noomen vindt dat indi viduele ondernemers hier een taak hebben. „Als je ziet dat je buurman zijn winkel niet open houdt probeer hem zover te kri j - gen dat hij de volgende keer wel open blijft." Noomen sluit daarmee aan op de visie van ZOC-lid boekhan delaar/uitgever T. Spinnewijn. Die vindt dat ondernemers de hand in eigen boezem moeten steken. „We moeten niet zielig gaan zitten doen, maar zorgen dat we klanten trekken. En dat gebeurt veel te weinig. Wij orga niseren als boekhandel allerlei activiteiten en dat werkt. Daar komen mensen op af. Maar er gebeurt gewoon veel te weinig in Zierikzee en daarmee jagen we potentiële klanten de stad uit." VLISSINGEN - De Vlissingse fractie van GroenLinks wil we ten of de minima uit Vlissingen in de problemen zijn gekomen door invoering van de euro. Uit onderzoek van het Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting (Nibud) bleek dat circa 350.000 huishoudens zelf von den er door de euro op achteruit te zijn gegaan. Een direct gevaar dreigt volgens het Nibud voor 150.000 huis houdens die dit jaar voor het eerst, of steeds vaker, rood staan. GroenLinks vraagt aan het college om bij Sociale Zaken te achterhalen hoeveel minima in de problemen zijn. STRÊEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - Verenigingszaal Beth lehemplein, 14.00 uur: Contactmiddag ANBO, met schaken, kaarten en koers- bal; ZIERIKZEE - MFC, 14.00 uur: Discussie bijeenkomst preventief gezondheidson derzoek; Vondelingplaat 23, 20.00 uur: Voorlichtingsavond borstvoedingsorga nisatie La Lèche League; Verpleeghuis Cornelia, 10.00-16.00 uur: Sinterklaasmarkt; door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Ze zijn pas twaalf jaar oud, maar sinds za terdag ontpoppen N atascha de Jonge uit de Haringvlietstraat en Corinne Goudzwaard uit de Kreeftstraat in Zierikzee zich als strijdvaardige actievoer- sters. De brugklassers van de Pontes Scholengroep locatie 'Pieter Zeeman' willen met een handtekeningenactie aan dacht vragen voor de ver keersveiligheid in de Haring vlietstraat. Aanleiding voor de spontane actie zijn is de aanrijdingen van vier katten uit huize De Jonge, waarvan drie met dode lijke afloop. „Ze rijden hier als gekken en gebruiken de Ha ringvlietstraat als racebaan", aldus Natascha. „Na de aanrijding van onze vierde kat vorige week hebben we de knoop doorgehakt en een bxief opgesteld die we bin nenkort aan burgemeester J. Asselbergs gaan overhandi gen. Er moet snel iets gedaan worden. Hopelijk luistert hij naar onsZoniet, dan geven we de moed niet op, maar gaan we gewoon verder. Van ons zijn ze niet zomaar af!" roept Nata scha strijdlustig. E-mail Samen met haar vriendin Cor inne heeft zij onder meer e- mailberichten de deur uit ge daan naar de verkeers veilig heidsorganisatie 3VOom be kendheid te geven aan de actie. Daarnaast gaan ze in de buurt langs de deuren om handteke- Natascha de Jonge (links), met de aangereden kat Nina, en Corinne Goudzwaard vragen met de handtekeningenactie aandacht voor de verkeersveiligheid in de Haringvlietstraat in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema ningen in te zamelen. „Nu is de snelheidslimiet vijftig kilome ter per uur, maar die wordt ruimschoots overschreden. Ook door de bussen die hier één keer in het half uur voorbij komen", zegt Natascha. In hun brief aan de burge meester dragen de meiden ideeën aan om de verkeersvei ligheid te verbeteren. Zo wil len de scholieren meer politie die streng controleert op hard rijders. Daarnaast komt de straat volgens de actievoer- sters in aanmerking voor een dertig kilometerzone. Wan neer de gemeente deze voor stellen negeert, gaan de mei den naar eigen zeggen over tot drastischer maatregelen. Het plaatsen van zogenaamde 'menselijke dx-empels' zou vol gens hen een oplossing kunnen zijn. Schakels „Daarvoor schakelen we onze klasgenoten wel in. In groepen van vier kunnen we zo scha kels vormen die het verkeer af remmen. Het is natuixrlijk niet de bedoeling dat ze over ons heenrijden", aldus Natascha. Verkeerswethouder L. Geluk- Poortvliet (CDA) ziet de hand tekeningenactie voornamelijk als waarschuwing voor alle hardrijders op de Haringvliet straat. Zij ziet geen mogelijk heid tot het nemen van ver- keersremmende maatregelen. Geluk: „De verantwoordelijk ligt bij de weggebruikers. Ze moeten zelf op hun snelheid letten." De actie van de twee meiden wordt ondersteund met een ei gen website (http://net.clubs.- nl/kanhetwatzachter) op in ternet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33