Ontwikkelingsbedrijf boekt winst Hulp aan beschadigde militair Geestelijke zorg door project beter Botsing en explosie tijdens oefening Schouwen-Duiveland kent groot verschil in prijs groenstroken Eén miljoen euro voor gemeentekas Schouw en-Duiv eland OR Delta ziet af van Auto te water zeeuwse almanak Geldbewust Boete voor dronkenschap voor bezoek prinselijk paar 0800 - 0231 231 (GRATIS) I" - Bewoner ademt rook in na brand in bovenwoning waarin opgenomen |S81 de Zierikzeesche Nieuwsbode ,ri 1844 - 1998 Bj SI 1 1 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 13 november 2002 door Maurits Sep MIDDELBURG - De onderne mingsraad van Delta NV houdt een bod op Remu niet meer te gen. De OR blijft op financiële gronden tegen een overname bod, maar zal geen juridische stappen nemen om de overname te blokkeren. Zij heeft de direc tie echter zover gekregen dat die gisteren een convenant heeft ge tekend waarin de toekomst van het personeel beter gegaran deerd is. De aanvullende financiële ge gevens die de directie gisteren nog verstrekte hebben niet tot een ander advies geleid. „Inte gendeel, we zijn er niet vrolijker van geworden. Het blijft een ne gatief advies. Maar we hebben enkele andere eisen gesteld, die niet onderhandelbaar waren, en die zijn ingewilligd", verklaart OR-voorzitter P. Louwerse. De belangrijkste eis houdt in dat de structuur van de onder neming wordt gewijzigd. Delta wordt omgevormd van één groot commercieel bedrijf tot een groot netwerkbedrijf en een kleiner commercieel bedrijf, met daarin een deel van de energiedivisie (levering en han del), de milieudivisie en inter- netprovider Zeelandnet. Het netwerkbedrijf blijft buiten de commerciële markt en is een monopolist. Zekerheden Volgens Louwerse verkrijgen de medewerkers daarmee meer ze kerheden voor de toekomst. Hij stelt dat de commerciële activi teiten van Delta momenteel zo slecht renderen dat ze slechts twintig procent van de inkom sten uitmaken. Bij de OR groei de de vrees dat die avonturen ten koste zouden gaan van de rest van de onderneming. Het idee voor de nieuwe struc tuur leefde dan ook al veel lan ger bij de OR, bekent Louwerse. Concurrent Essent staat model. Echter, het was voormalig di recteur J. de Back die een om vorming tegenhield, zegt Lou werse. De Backs tijdelijke opvolger D. Luteijn heeft er nu wel mee in gestemd. „We vonden het zelf ook nuttig. We waren het er al langer over eens dat we eens goed zouden moeten kijken naar een helderdere positie van het netwerkbedrijf en van de commerciële activiteiten." Hij benadrukt dat Delta niet ge splitst wordt in twee losse be drijven. „We blijven één onder neming, de samenhang gaat niet verloren." Luteijn nuanceert bovendien de veilige positie die het personeel nu volgens de OR tegemoet kan zien. Netwerkbedrijven mogen van de overheid niet aan com merciële bedrijven verkocht worden, maar moeten publiek bezit blijven. Luteijn verwacht desondanks dat op termijn toch de concurrentie haar intrede zal doen bij de netwerkbedrijven. .Daarom hadden we niet zo veel problemen om dit toe te zeg gen." De ondernemingsraad neemt nu geen juridische stappen om een overnamebod op Remu tegen te houden. Dat is volgens Louwer se iets anders dan dat de or niet meer tegen een overname bod is. Toch heeft Luteijn dat gevoel wel. „Er ligt een negatief advies, maar dat heeft geen gevolgen. Dat voelt toch niet echt meer als negatief." Het bod van Delta en TenneT moet vandaag worden uitge bracht. Luteijn verwacht eind deze maand te weten of Remu het accepteert. De omvorming van Delta gaat echter ook door als de overname van Remu mis lukt. GOES - Aan de Westhavendijk te Goes is gistermiddag rond half drie een personenauto te water geraakt. De bestuurder, een 54-jarige Goesenaar, had de handrem niet hard genoeg aan getrokken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Verbetering in de samenwerking tussen alle in stanties die zich bezighouden met geestelijke hulpverlening is het belangrijkste uitgangspunt van het zogeheten Diabolopro ject op Schouwen-Duiveland. Het resultaat moet worden dat mensen met psychische of psy chiatrische problemen sneller en beter worden geholpen. De officiële aftrap van het project werd gistermiddag gegeven in het vergadercentrum van de dagverpleging Oosterschelde- ziekenhuis in Zierikzee. Dat gebeurde met de installatie van transferverpleegkundige Rob Geschiere van Emergis. Hij wordt het centrale aanspreek punt worden voor huisartsen en hulpverleners binnen de geeste lijke hulpverlening. Projectleider Ralph Gillissen van Emergis erkent dat bepaal de ontwikkelingen in het verle den tot problemen hebben ge leid. Met een eigen vestiging van de RIAGG in Zierikzee wisten mensen met psychische proble men vroeger bijvoorbeeld veel sneller de weg naar die hulpver lening te vinden.Met de centrale vestiging van de Geestelijke Ge zondheidszorg (GGZ) in Goes werd het ook voor hen moeilij ker te achterhalen hoe hun doorverwijzingen van patiën ten werden afgewikkeld. Daar kwam bij dat de onvrede over de totale gezondheidszorg op Schouwen-Duiveland onder meer door de sluiting van het ziekenhuis toch al tot grote hoogte was gestegen. Patiënten met geestelijke pro blemen dreigen in toenemende mate tussen de wal en het schip te vallen. Hun problemen wor den in de huidige tijd steeds complexer. Emergis en de Regionale Huis artsenvereniging hebben een jaar gewerkt aan het uitwerken van een project dat verbetering moet brengen in deze situatie en dat past binnen het landelijke Diaboloproject. Dat is erop ge richt waar mogelijk de schotten tussen de vele hulpverlenings instanties te slechten ten behoe ve van een snelle en doelgerichte behandeling. De overheid stelt daar gedurende twee jaar subsi die voor beschikbaar. Patiënt centraal De aanstelling van de transfer verpleegkundige is het vijfen twintigste project. Landelijk coördinator Cees Boer was gis termiddag aanwezig en deelde letterlijk diabolo's uit aan de nauwst betrokkenen. Boer koos voor de diabolo als metafoor voor het centraal stellen van de patiënt en de complexheid van zijn problemen. Volgens hem dienen de hulpverleners goed samen te werken bij de aanpak. Geschiere wordt als transfer verpleegkundige begeleid door een klankbordgroep met verte genwoordigers van de huisart sen, het maatschappelijk werk, ZCAD, de Eerste Lijns Psycho logen (ELP) en Emergis. Verder is er een projectgroep ingesteld met vertegenwoordigers van ge meentelijke en provinciale overheid, Zorgkantoor, Klaver blad en eveneens Emergis voor beleidszaken en financiën. „Ik krijg ook nooit wat", mopperde Joanne tegen haar vadfr. De negenjarige komt thuis niets tekort, maar hoe i gaat dat: de superdikke j speelgoedgids was binnenge- vallen en wat haar bekoorde, bestreek in lijstvorm zowat een A-viertje. De vaderlijke j hint dat de decemberoogst i wellicht iets minder ruimbe- l meten zou uitvallen, viel niet in goede aarde. In een poging haar kostenbe wustzijn te ontwikkelen be gon papa een opsomming van haar zegeningen. „We hebben net een vakantie in Engeland achter de rug; dat kostte wel een paar honderd weken zakgeld, en je hebt een stereo cd-speler voor je ver jaardag gehad; dat kostte wel vijftig weken zakgeld; en we hebben net een nieuwe kast gekocht, da's ook honderden weken zakgeld." „Hm", mokte Joanne, „vol gens mij krijg ik te weinig zakgeld." HnorFamke van Loon ZIERIKZEE - Het gemeentelijk ontwikkelingsbedrijf heeft dit jaar een vette winst geboekt. De opbrengst van de verkoop van Sehouwen-Duivelandse gron den, panden en groenstroken is zo groot, dat het reservepotje grondexploitatie met één mil joen euro zal overlopen. Dat ZIERIKZEE - Van twee borrel tjes werd de 47-jarige Rotter dammer zo beroerd dat hij vorig jaar oktober op het Havenplein onderuit ging en niet meer tot opstaan te bewegen was. Deze openbare dronkenschap bracht hem gisteren voor kantonrech ter A. Melens tijdens de zitting in Zierikzee. Hij ging met een boete van 29,50 euro weer naar huis. Nooit eerder was de zelfver klaarde alcoholist voor openba re dronkenschap veroordeeld. Maar twee dagen voordat prins Willem-Alexander en Maxima Zierikzee zouden bezoeken, stortte de Rotterdammer op straat neer. „Ik had maar twee borreltjes gedronken want zo- veel moest ik naderhand afreke- nen", verklaarde de Rotterdam mer. „Waarschijnlijk was het een soort toeval, ik voelde me niet zo lekker. Ik had alleen de pech dat heel Zierikzee verge- ven was van de agenten die alles netjes wilden maken voor'het prinselijk bezoek." Volgens de j gealarmeerde agenten had de man verklaard wel acht of ne gen borreltjes gedronken te hebben. Dat hij de boete nooit betaald had, kwam door een verkeerd gestuurde acceptgiro. Hij moet deze alsnog betalen. 'overschot' wil het college ge bruiken om de gemeentekas spekken. De stap van tweeënhalf jaar ge leden - om het gemeentelijk grondbedrijf om te zetten naar het ontwikkelingsbediijf blijkt de gemeente bepaald geen windeieren te leggen. Wethou der G. van de Velde-de Wilde vindt daarom dat de behaalde resultaten aanleiding zijn om naar de toekomst te kijken. In ieder geval op de goede weg kan onder meer gekeken worden naar (personele) uitbreiding van het bedrijf. Aanleiding voor het optimisme is de 'nota bouwgron denexploi tatie 2002'. In deze rapporten zet het ontwikkelingsbedrijf jaarlijks de behaalde resultaten en de projecten (inclusief ver wachte kosten), die nog op de plank liggen, op een rijtje. Zo blijkt hieruit nu dat de nieuw- bouwplannen Oostkenshill in Oosterland en Onder de Toren in Burgh-Haamstede tegen de ver wachting in nog niet helemaal klaar zijn. Voor het eerste deel van de Zierikzeese nieuwbouw wijk Noorderpolder moet vol gend jaar de eindrekening wor den opgemaakt terwijl de bouwpercelen aan de Frederik- straat in Serooskerke waar schijnlijk eind 2003 kunnen worden verkocht. Het geld dat (afgeronde) projec ten opleveren gebruikt het ont wikkelingsbedrijf normaal ge sproken om wachtende plannen in gang te zetten of iets nieuws op poten te zetten. Zo is vorig jaar een lap grond langs de Weg naar de Val gekocht om het toe komstige Business Park van Zierikzee te bouwen. Om snel te kunnen opereren - en project ontwikkelaars een stapje voor te zijn - worden de opbrengsten in de reserve van het ontwikke lingsbedrijf gestort. Bij de op richting heeft de gemeenteraad wél besloten dat dat potje niet groter mag worden dan 3,2 mil joen euro. Dat potje loopt nu over: nadat volgens Van de Velde 'alle moge lijk te verwachte problemen zijn afgedekt', dreigt er één miljoen euro te veel in terecht te komen. De verkoop van onder meer het voormalige Groene Kruisge- bouw in Bruinisse, garages in Scharendijke, het voormalige gemeentehuis in Brouwersha ven en de Houtloodsen in Zie rikzee hebben alleen al bijna twee miljoen euro opgebracht. Het overschot, dat hierdoor ont staat, gaat naar de algemene re serve van de gemeente. doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Binnen Schou wen-Duiveland bestaat er een groot verschil in prijs, die be taald moet worden bij de koop van een gemeentelijke groen strook. Een bewoner in Nieuw- I Haamstede is met 102,50 euro per vierkante meter het duurst uit. Een Serooskerker rekent vijftig euro per vierkante meter af. Het verschil wordt veroor zaakt door (gewone) bouw grondprijzen in de dorpen. Twee jaar geleden heeft de ge meenteraad besloten dat Schouwen-Duiveland een kwart van de eilandelijke groenstroken wil verkopen. Be woners hebben hier wel oren i naar: met een extra lapje grond kan de bijvoorbeeld de tuin iets worden uitgebreid. Hiervoor hoeven bewoners niet het volle pond te betalen maar 'vijftig I procent van de marktconforme' grond prij s in het gebied. In de 'prijsbrief grondprijzen 2002' zijn nu voor het eerst vóóraf die prijzen vastgelegd door het college. Een eerste blik op het staatje leert dat er tussen de Sehouwen-Duivelandse dor pen en steden grote verschillen bestaan: de prijzen variëren van 102,50 euro tot vijftig euro. Met zelf een hoge (normale) grond prijs zijn de groenstroken van Nieuw-Haamstede veruit het duurst. In Zierikzee, Burgh- Haamstede, Renesse, Westen- schouwen en Schuddebeurs (de tweede groep) betalen inwoners 85 euro per vierkante meter. Bruinisse (80 euro), Brouwer shaven (67,50 euro) en Scharen dijke (62,50 euro) zitten in de middenmoot. Ellemeet, Noord- welle en Serooskerke zijn wat deze prijzen betreft het voorde ligst. De prijsbrief moet als onder deel van de Nota Bouwgronden- exploitatie 2002 nog vastge steld worden door de gemeente raad. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen GOES - Een brand heeft gister avond roetschade aangericht in een bovenwoning aan de Tulpstraat in Goes. De bewo ner is naar het ziekenhuis ge bracht, omdat hij rook had inge ademd. 1 De brand ontstond rond half ze- I ven. De oorzaak was vermoede- l lijk een brandende sigaret die de bewoner in een bloempot had gegooid. Daarna was de man in slaap gevallen op de bank. Hij werd door de rook gewekt, waarna de brandweer werd ge waarschuwd. De brandweer verleent hulp na een botsing tussen een auto en een tankwagen. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Een botsing tussen een met benzine geladen tankauto en een personenauto, benzine die in een riool stroomt en als gevolg daarvan een explosie in het vijzelgebouw van een ri oolwaterzuiveringsinstallatie. Dat was gisteravond het scenario van een enkele uren durende brandweeroefening in Westenschouwen. Doel was onder meer het toetsen van procedures. De oefening verliep bijzonder goed. De blauwe zwaailichten van de brand weer- en politieauto's zetten de kruising van de Hoge weg met de Kraaijenstein- weg in een spookachtig licht. Twee vrou wen zijn toen ze moet hun auto achterop een tankauto bekneld geraakt. De tank auto is bij de aanrijding lek geraakt. De tankautochauffeur speelt zijn rol met verve.Schiet op. De benzine stroomt er uit", bijt hij de politiemensen toe. De eerste tankautospuit van de brand weer is inmiddels ook gearriveerd. De si tuatie wordt verkend waarna actie wordt ondernomen. Een schuimdeken wordt om de auto gelegd door twee brandweer mensen en twee anderen bekommeren zich om de slachtoffers in de auto. Net als men denkt de zaak redelijk onder controle te hebben komt een tweede mel ding. De in het riool gestroomde benzine is in de enkele kilometers verderop gele gen rioolwaterzuivering terecht geko men. De combinatie van benzinedamp en laswerk zorgt voor een explosie. Ook hier slachtoffers die gered moeten worden. Om het nog lastiger te maken moet van wege gevaarlijke dampen ook een nabu rige camping ontruimd worden. Brandweerwoordvoerder L. Vermeer kijkt na afloop zeer tevreden terug op de oefening. Eentje waarbij de brandweer eenheden Renesse, Haamstede, Kerk- werve en Scharendijke betrokken waren én de Regiopolitie Zeeland. Vermeer: foto Dirk-Jan Gjeltema „Het ging echt heel goed allemaal. Er werd volgens het boekje gewerkt en de samenwerking tussen cle brandweereen heden onderling en de politie ging ook heel goed. Vermeer steekt niet onder stoelen of ban ken dat bij eerdere oefeningen de com municatie tussen de verschillende disci plines onder hulpverleners nog weieens misliep. „Maar deze keer viel echt alles op de juiste plek. Alle hulpverleners heb ben echt heel goed werk verricht De oefening is de eerste in een serie van drie oefeningen. De tweede volgt waar schijnlijk in maart 2003, maar een exacte datum is nog niet bekend. door Esme Soesman KAPELLE - De gemiddelde leeftijd van leden van de Bond van Nederlandse Militairen, Oorlogs- en dienstslachtoffers (BNMO) ligt hoog. Hoger dan je op grond van de actualiteit zou mogen verwachten. Dagelijks ziet voorzitter van de Zeeuwse afdeling T. Ketting in de krant berichten over Srebrenica. De BNMO, weet hij dan, wacht nog een hoop werk. Want natuurlijk, de omstandig heden waarin militairen die worden uitgezonden verkeren, zijn door de jaren heen flink ver beterd. Prefab barakken in het oorlogsgebied in plaats van schamele tenten. „Je wordt nu, in de boter en suiker gerold." De ervaringen die de uitgezonden militairen opdoen, doen echter niets onder voor die van op hoge leeftijd zijnde veteranen. „Het signaleren van leed is hetzelfde gebleven. Dus die instroom is er, ja. We denken dat het fout gaat met een heleboel mannen." Indiëgangers De BNMO is bedoeld voor mili tairen die 'beschadigd' zijn, ge wond in lichamelijk dan wel geestelijk opzicht. In 1945 werd de club opgericht door oud-In- diëgangers, die 'beschadigde' mensen in een villa onderdak verschaften. Nu telt de bond ze venduizend leden, waarvan een stuk of driehonderd op Zeeuwse bodem. Het potentieel is echter vele malen groter, schat Ket ting. „Sinds 1992 zijn zo'n 40.000 militairen uitgezonden. Op basis van onderzoek ver wachten wij dat zo'n vier pro cent daarvan beschadigd terug- Voorzitter Ketting van de BNMO-afdeling Zeeland over de schade die militairen kunnen oplopen: Neem Srebrenica. Dan sta je als jonge jongen bij massagraven die geopend worden. Dat staat op je netvlies en gaat er nooit meer af." foto Dirk-Jan Gjeltema keert. Neem Srebrenica. Dan sta j e als j onge j ongen bij massa graven die geopend worden. Dat staat op je netvlies en gaat er nooit meer af." De BNMO zorgt voor juridische en medische hulp aan de doel groep. Er blijken tal van voor zieningen te zijn voor militairen die beschadigingen hebben op gelopen. De BNMO gaat de strijd aan met defensie om de hoogte van het invaliditeitspen sioen kloppend te krijgen of aanvullende middelen (de aan schaf van een stoel of een reis kostenvergoeding) te regelen. Laatst nog, zegt Ketting, kreeg zijn club bemoeienis met een ze ventiger uit Zierikzee. Die man was in 1948 als militair terugge keerd en leefde al jaren van z'n AOW'tje. Bleek hij recht te heb ben op een vergoeding van 600 euro per maand en kreeg hij bo vendien het gewondenkruis uit gereikt. „Die heeft zichzelf jaren tekort gedaan. De voorzieningen zijn er, maar mensen hebben er vaak geen weet van", constateert de Zeeuws voorzitter. Lotgenoten Naast juridische hulp heeft BN MO nog een belangrijke doel stelling, namelijk het bieden van lotgenotencontact. Dat leidt al gauw tot het uitwisselen van kennis en onderling bieden van praktische hulp, weet de Bruënaar. En soms ook tot emo tionele uitwisselingen. „Want er zijn mensen die verstikken in hun verdriet of angst. Wij kun nen dat niet wegnemen en ook geld neemt pijn of een verloren been niet weg. Wel kunnen we er alles aan proberen te doen om dingen wat te verbeteren of te veraangenamen." Om zoveel mogelijk leden te be reiken houdt de Zeeuwse afde ling zaterdag 16 november een voorlichtingsdag in De Vroone in Kapelle. Tijdens deze dag worden workshops gehouden over defensievoorzieningen en WAO-ontwikkelingen. Er zijn films te zien over militaire in zetgebieden en er wordt een uit gebreide rijsttafel genoten. Voor kinderen is opvang aanwe zig. De bijeenkomst duurt van 9.45 tot 16.30 uur. Opgeven kan via telefoonnummer 0118 - 616085 of per e-mail: BNMO- Zeeland@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31