Commissie hecht aan oude bomen Ouderwetse bonte avond keert terug met Klaar Is Kats PZC Zorgtraject voor mensen met beroerte Fracties tegen voorstel vervangen straatbomen Thoolse wijk Buitenzorg Aut0 te water Brandweer neemt afscheid van collega's Sint arriveert in havenYerseke Goesenaar boet voor geweld Slechte score op thermometerbord Zwartrijder in Goes Hoogheemraadschap vrijgesproken Provincie treedt op tegen Thoolse reclameborden Kerstmarkt in Vredelust Yerseke Inwoners willen Aldi in Sint-Maartensdijk Plannen voor aanpak bedrijventerrein Noord woensdag 13 november 2002 GOES - Aan de Westhavendijk te Goes is gistermiddag rond half drie een personenauto te water geraakt. De bestuurder, een 54-jarige Goesenaar, had de handrem niet hard genoeg aangetrokken, waardoor het voertuig nadat hij was uitge stapt, het water inreed. De brandweer heeft met behulp van een duiker en een takelbedrijf de auto uit het water gevist. Hoor Steffan ter Maat THOLEN - De commissie ge meentelijke ontwikkeling van de gemeente Tholen heeft tegen het plan gestemd om 216 straat bomen in de wijk Buitenzorg in Tholen te vervangen door 108 nieuwe bomen. Het gaat om de Meanderlaan, de Pergola en een deel van de Orangerie. Veel buurtbewoners zijn ook voor het behoud van de bomen en zij boden hiervoor hun handteke ningen aan. KAPELLE - De vrijwillige brandweer van Kapelle neemt zaterdag 23 november met een receptie in De Vroone in Kapelle afscheid van twee brandweer lieden die de 55-jarige leeftijd hebben bereikt. Hoofd brandwacht Leen van Liere, die 32 jaar vrijwillig in het blus- en hulpverlenings- werk heeft gezeten en groeps commandant Gerrie Over- beeke, met 23 dienstjaren, schudden die dag van 16.00 tot 17.30 uur de handen van colle ga's en belangstellenden. YERSEKE - Sint Nicolaas komt zaterdag 16 november om twee uur aan in Yerseke. Zijn boot meert af in de Juliana- haven. Met zijn pieten, muziek vereniging' Mozart en kinderen maakt Sinterklaas om halfdrie in een ruituig een tocht naar het voormalig gemeentehuis. De route gaat door de Bakenweg, Burenpolderweg, Kaaistraat, Noordzandstraat, Oesterstraat, Beatrixstraat, Damstraat, Noordzandstraat, Kerkplein, Lepelstraat, Wijngaardstraat, Paardenmarkt, Oude Toren straat naar de Vierstraat. Bur gemeester A. Verbree ontvangt de Sint om half vier. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 29-jarige inwoner van Goes voor mishandeling en huisvrede breuk een taakstraf van honderd uur opgelegd. Verder werd de proeftijd van zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een jaar verlengd. De Goesenaar verkeerde onder invloed van drank toen hij 27 augustus dit jaar in Goes de deur van een woning intrapte en een vrouw mishandelde. De drank maakt de man agressief. Zo was hij verschillende keren' al voor geweldsdelicten veroordeeld. De politierechter gaf hem een laatste kans om zijn leven te verbeteren. ,,Want eigenlijk ben ik niet zo geporteerd om na een voorwaardelijke veroor deling u nog een kans te geven"zei hij KAPELLE - Het thermometerbord op de Spaanweg, tussen Vierwegen en de route tussen Goes en 's Gravenpolder, heeft op de eerste dag van de metingen een verontrustend resultaat te zien gegeven. Slechts 58 procent van de automobilisten hield zich aan de maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Over het landweggetje, dat veelvuldig wordt gebruikt als sluiproute naar Kapelle en naar het Oosterscheldezieken- huis, rijdt 30 procent tussen 90 en 100 kilometer per uur, maar ook snelheden van meer dan 120 kilometer per uur zijn geme ten. De Spaanweg wordt veelvuldig gebruikt door landbouw- verkeer en het is niet denkbeeldig dat er veel slik op de weg komt te liggen. Ook fietsers maken gebruik van de eenbaans- weg. De thermometer, waarop telkens te zien is hoeveel weg gebruikers zich de dag tevoren aan de snelheidlimiet hebben gehouden, staat tot en met vrijdag op de Spaanweg. GOES - Een 19-jarige jongen uit Oostburg is gisterochtend op het station in Goes aangehouden. Hij zat in de trein richting Middelburg zonder geldig vervoersbewijs. Ook wilde de Oostburger zich niet legitimeren. Hij kreeg proces-verbaal. MIDDELBURG - De politierechter van Middelburg heeft het Hoogheemraadschap West-Brabant (HWB) vrijgesproken van de vermeende overtreding van de stikstof norm bij de wa terzuiveringsinstallatie in Bath. Het HWB was door hel Openbaar Ministerie gedagvaard omdat de norm overschre den zou zijn. Dit had het schap volgens de officier van justitie bijna 724.000 euro voordeel opgeleverd. De officier stelde dat het HWB niet op tijd had geïnvesteerd in de aanpassing van de zuiveringsinstallatie om de stikstof norm 2001 te halen en daarmee zou het voordeel van 724.000 euro op niet toegestane wijze zijn verkregen. De rechter stelde dat het niet bewezen kon worden dat het Hoogheemraad schap de vergunningsvoorschriften had overtredenHij voeg de daaraan toe dat wanneer hij niet tot vrijspraak was geko men, hij ontslag van rechtsvervolging had verleend wegens overmacht. Hij was van mening dat het HWB er alles aan had gedaan om het reductiepercentage op tijd te halen. Het voorstel van het college was om een aanvullend krediet van ruim 34.000 euro te verlenen voor het verwijderen en her plaatsen van de bomen. De tota le kosten voor het plan zijn ruim 84.000 euro. De wortels van de bomen zouden de verharding omhoog drukken en schade aan de straat toebrengen. A. Piet van de ChristenUnie zag niet veel in plannen: „Ons ont gaat de noodzaak. Wij hebben niet het idee dat de straat enorm is beschadigd. Volgens mij kun nen we daarom die 84.000 euro beter uitsparen en een deel hier van aanwenden voor onder houd." F. Goossen liet namens de WD weten dat ook die frac tie dacht dat de schade wel mee viel. Volgens J. Oudesluijs van de PvdA zijn er straten die veel eerder voor een dergelijk plan in aanmerking komen. „Als we het nu niet doen, gaat ons dit over een paar jaar nog veel meer geld kosten. Je moet dan de hele straat eruit halen, omdat de wortels dan overal zit ten", reageerde wethouder L. van Doorn. Buurtbewoner J. Hage liet tij dens de inspraak weten dat hij tegen het plan was omdat met het terugplaatsen van 108 bo men het 'laaneffect' zou ver dwijnen. Hij bood Van Doorn van 47 adressen in de buurt handtekeningen aan ter onder steuning van zijn standpunt. J. Aarnoudse van de SGP zette vraagtekens bij de handteke ningen. Hij had uit de stukken opgemaakt dat veel buurtbewo ners voor het plan waren. Hage had daar geen verklaring voor. „Ik heb de handtekeningen ge woon hier bij me en die wil ik graag overhandigen." Breed Van Doorn was het niet met Ha ge eens dat het laaneffect zou verdwijnen: „Er staan nu wa- tercypressen. Het voorstel is om 108 zogenoemde trompetbomen terug te plaatsen. Die lopen aan de bovenkant breed uit en daar mee behoud je het laaneffect." Hage was - ondanks het afwij zen van het voorstel - achteraf niet echt tevreden: „Het is een geldkwestie geworden. Maar het gaat erom dat de gemeente een aantal jaren geleden voor bomen heeft gekozen die schade aan de weg toebrengen. Dat is dus gewoon een fout die ze moet herstellen en niet door de helft van de bomen te herplaatsen. Nu gebeurt er niets terwijl er volgens de wethouder wel scha de is of zal ontstaan en dat lijkt mij geen goed,e insteek." De bomen aan de Meanderlaan mogen niet worden weggehaald, vinden bewoners; zij krijgen steun van de Thoolse raadsfracties. foto Willem M ieras door Mieke van der Jagt KATS - Een nieuwerwetse ver sie van een ouderwetse bonte avond moet het worden. Onder de naam Klaar Is Kats (KIK), begint een groep vrijwilligers zaterdagavond met een serie culturele avonden in De Vriend schap in Kats. Van alles mag er aan bod komen: declamaties, toneel, muziek, cabaret en ver der alles wat geschikt is voor een knus zaaltje, met een klein podium en een warme belich ting. Matty Verkamman, één van de initiatiefnemers die ook de mo tor is achter de succesvolle avonden Om Den Potkachel (ODP) in café Baarends in Goes, zegt dat het in een dorp als Kats, met zo'n rijk verenigingsleven, niet moeilijk is om een avond te vullen. „De toneelvereniging, de zangvereniging, losse muzi- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kanten, theatertalenten, die hier wonen en de kinderen van de school, zijn allemaal bereid hun steentje bij te dragen. Voor de organisatie hebben zich een heleboel vrijwilligers aange meld, kunstenaars hebben de corstukken geschilderd en we mogen de lichtinstallatie van het Gezelschap van de Zee ge bruiken. De gemeente Noord- Beveland staat positief tegen over ons initiatief, zodat we zelfs wat geld gekregen hebben uit een pot die eigenlijk al leeg was. We willen een keer in de twee maanden zo'n KIK-avond houden en de bedoeling is de be volking over de hele breedte binnen te krijgen." Open podium Ook hetgeen óp het podium ge beurt, moet volgens Verkam man uit de bevolking komen. „Niet noodzakelijkerwijs alleen uit Kats, want stiekem willen we een podium voor heel Noord- Beveland worden. Eigenlijk streven we naar een open po dium, waarvoor we wel vante- voren een programma willen maken, anders wordt het een rommeltje. Voor de optredens moeten we ook de goede voorwaarden kunnen schep pen: instrumenten klaarzetten, wel of geen microfoon, een be lichtingsplan, dat soort din gen." Zeeuws Toneel De eerste KIK gaat zaterdag om 19.3 0 uur van start met het KIK- cabaret: Rinus Breure en Matty Verkamman, bijgestaan door twee muzikanten. Daarna is er kindertoneel met alle jonge the atertalenten uit Kats, gevolgd door het jazz-ensemble Tony Wesdijk. Een hoogtepunt wordt ook het Zeeuws Toneel, speciaal geschreven voor de KIK. De avond sluit af met Seven of Ni ne, de Colijnsplaatste band die gespecialiseerd is in meezingers en dansmuziek uit de jaren zes tig en zeventig. Na de eerste avond wil de initia tiefgroep de organisatie wat verder gaan structureren door bijvoorbeeld werkgroepjes te vormen die voor verschillende taken in de uitvoering en pro grammering verantwoordelijk zijn. In de Vriendschap kunnen ongeveer tweehonderd mensen een plaatsje vinden. door Mariëtte den Engelse THOLEN - De reclameborden in het buitengebied van Tholen moeten het veld ruimen. De pro vincie treedt op tegen wildgroei van reclameborden. Een rondje over het eiland leverde ongeveer zeventien overtredingen op. De provincie heeft in 1997 de landschapsverordening vastge steld. Daarin staat onder meer dat reclameborden in het bui tengebied uit den boze zijn. „In- door Mieke van der Jagt GOES - Deze week begint op de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland officieel de zogenaamde stroke-service. Die beslaat het hele traject van zorg en hulpver lening voor mensen die zijn ge troffen door een hersenbloeding of een herseninfarct: een be roerte in de volksmond. Doordat huisartsenziekenhuis verpleeghuizen, thuiszorg en revalidatiecentrum vanaf de eerste verschijnselen van een beroerte al nauw samenwerken, worden de risico's kleiner, gaat de behandeling sneller en doel matiger en voelen patiënten zich niet verdwaald in een woud van behandelaars. Annelies Wattel, projectleider van de stroke-service in de Oos- terschelderegio, en Sybren Ver schoor, hoofd van de afdeling neurologie in het Oosterschel- deziekenhuis, bouwden de stro ke-service uit vanuit de stroke- unit in het ziekenhuis. Met de huisartsen in de regio is al eer der de afspraak gemaakt dat patiënten met verschijnselen van een Cerebraal Vaat Acci dent (CVA), een ongeluk in het hoofd waarbij öf een bloeding of een tekort aan bloed de oorzaak zijn van tijdelijke of permanen te schade, meteen worden door gestuurd. De stroke-unit geeft een opnamegarantie en streeft ernaar binnen twee dagen alle diagnostische handelingen te hebben gedaan die nodig zijn voor een goed beeld van de scha de. Voordat de patiënten wor den opgenomen, is er al een scan gemaakt om te zien in welk ge bied van de hersenen het infarct of de bloeding heeft toegesla gen. Sliktest Samen met mensen van Revali datie Geneeskunde Zeeland (RGZ), die vlakbij het zieken huis in revalidatiecentrum De Lindenhof gevestigd is, zijn mo dellen ontwikkeld om functies middels hebben we bijna heel Zeeland gecontroleerd. Alleen Zuid-Beveland en Tholen moes ten nog"vertelt een woordvoer der van de provincie. Op Tholen is het vooral prijs langs de provinciale weg N286. Voor de eerste rotonde van Poortvliet staat een groot bord te testen. „We doen bijvoor beeld bij iedereen die binnen komt een sliktest, die ons is ge leerd door een logopediste van de RGZ. Iedereen kan dat nu, ook de voedingsassistente. Daarmee voorkomen we long ontstekingen door verslikken, iets wat vroeger vaak voor com plicaties zorgde", vertelt Anne lies Wattel. Ook komt er meteen een ergotherapeut naar de afde ling, zodra een patiënt is opge- van de woonboulevard. Ook wordt er op een bordreclame ge maakt voor rolluiken. Op het kruispunt van de N286 met de Kadijk maakt een ondernemer reclame voor zeeaas. In het bui tengebied bij Scherpenisse wordt een braderie aangekon digd. nomen. Ton de Crane zit als er gotherapeut in het team dat de stroke-service begeleidt. Sybren Verschoor legt uit hoe belangrijk het is dat ziekenhuis en revalidatiecentrum samen werken met verpleeghuizen en thuiszorg. „Iedereen kent de pa tiënt al vanaf de eerste dag. Wat voor traject er voor de patient ook nodig is, er hoeft nooit iets opnieuw te gebeuren. Alle rönt genfoto's zijn al gemaakt, alle Alle eigenaren van de borden hebben inmiddels een waar schuwing gehad. Voor twintig december moeten de borden weg zijn. „Na die datum maken we opnieuw een rondje. Als de borden niet weg zijn, passen we bestuursdwang toe. Dan kan het zijn dat we de borden weg halen op kosten van de eige naar." De provincie blijft de vin ger aan de pols houden. „Als we eenmaal ergens zijn geweest, komen we regelmatig terug voor controle." tests gedaan en in de meest ge vallen heb je de mensen met wie je te maken krijgt ook al eens ge zien. Dat maakt het voor pati ënten een stuk rustiger, maar het geeft ook een enorme winst op het gebied van tijd en kosten. De mensen kunnen eerder naar huis en hoeven door de goede sa menwerking met de thuiszorg en de verpleeghuizen ook niet te wachten op de zorg die ze nodig hebben." Het stroke-service-team, dat al een jaar bezig is, is er trots op dat de Goese aanpak en het sys teem van rapporteren als voor beeld voor de Nederlandse stro ke-service wordt beschouwd. Annelies Wattel gaat helpen bij de landelijke opzet en begint de ze week ook met een nazorg project voor CVA-patiënten in de polikliniek van de neurolo gen. De neurologen gaan in de Oosterschelderegio al langer naar de verpleeghuizen om de mensen daar te zien. door Mariëtte den Engelse THOLEN - Vijf projectontwik kelaars zijn in de race om het sterk verouderde bedrijventer rein Noord in Tholen op te knappen. De ontwikkelaars maken ieder een plan dat in januari wordt gepresenteerd aan de gemeenteraad. Op basis van die plannen wordt gekeken welke projectontwikkelaar het miljoenenproject wordt ge gund. Wethouder K. Heijboer wil nog geen namen noemen. „Wel kan ik zeggen dat het allemaal grote projectontwikkelaars zijn, waarmee de gemeente Tholen al vaker heeft gewerkt." Deze week had de wethouder een ge sprek met de vijf ontwi kkel aars Ze hebben allemaal interesse getoond. De gemeenteraad van Tholen heeft begin dit jaar besloten het bedrijventerrein Noord op te knappen. Het sterk verouderde^ bedrijventerrein ligt er verpau perd bij en dat is de bevolkin en de politiek een doorn in he oog. Het college van B en W van d gemeente Tholen ziet bestaand bedrijven op bedrijventerreï Noord het liefst verkassen naa het nog te ontwikkelen indu strieterrein Welgelegen I Bedrijventerrein Noord moe worden heringericht met detail handel, kantoren en woninger Ook de supermarkten C1000 e Albert Heijn moeten er een ple krijgen. De supermarkten zou den eerst verkassen naar he Slachtveld, dat tegen bedrij venterrein Noord aan ligt. He Slachtveld is volgens het colleg beter geschikt voor dagwinkel; maatschappelijke functies e p arkeergelegenheid Het is nu aan de projectontwik keiaars om op basis van dez gegevens een plan te ontwik kelen. Het is de bedoeling dc de plannen half januari klas zijn. YERSEKE - In Zorgcentrum Vredelust aan de Damstraat in Yerse ke wordt vrijdag 15 november de jaarlijkse kerstmarkt gehouden. Er is een snuffelkraam, een kraam met creaties, gemaakt met en door de bewoners,.en een bloemenkraam waarin zelfgemaakt kerststukjes worden aangeboden. Ook dit jaar is er weer de hand- werkkraam van Welfare, verder tweedehands boeken en een gebak kraam met lekkernijen uit eigen keuken. In de Rijke Buurt, waar de koek- en zopiekraam staat; wordt de kerstmarkt opgeluisterd met sfeermuziek. Van 14.00 uur tot 16.30 .uur is iedereen welkom. door Mariëtte den Engelse ST MAARTENSDIJK - „Luister nu eens naar de bur gers en geef ons waar we om vragen. Een Aldi Discount." C. de Beukelaar wond er maandagavond tijdens de vergadering van de commis sie gemeentelijke ontwikke ling, geen doekjes om. „Er moet een Aldi Discount ko men aan de Sportlaan en snel", sprak ze namens actie groep De Doordrammers. De Beukelaar toverde een grote zak van Sinterklaas te voorschijn met daarin ruim negenduizend handtekenin gen van burgers die een Aldi willen aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Wethou der K. Heijboer mocht die in ontvangst nemen. „We willen een Aldi Discount om goedkoop boodschappen te doen", zei De Beukelaar. „Het MKB-rapport is door de burgers betaald. En wie be taalt, bepaalt. De burgers dus." In het rapport doet de MKB-Reva uit Apeldoorn een aantal aanbevelingen voor de detailhandel op het eiland Tholen. De Beukelaar wist wel een plek. „De Aldi moet komen op het terrein van fouragehandel Schot aan de Sportlaan. Er komen tachtig parkeerplaatsen en voldoende groen. Waarom moet het allemaal zo lang du ren. Geef de Sportlaan be stemming detailhandel en er staat binnen een paar maan den een Aldi." Wethouder K. Heijboer rea geerde: „Het bestemmings plan voor de Sportlaan moet worden gewijzigd. Het ont werp daarvoor moet 1 juli 2003 klaar zijn. Op 2 december wordt er over ge sproken in de commissie. Sneller kunnen we niet wer ken. De formele procedures moeten worden doorlopen." Alle politieke partijen dron gen aan op spoed. „Maar kennelijk kan het niet sneller dan juli volgend jaar", ver woordde F. Goossen (WD) de mening van alle partijen, De Aldi Discount komt dus op zijn vroegst na de zomer van 2003 aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. A. Smalheer uit 's-Heerenhoek (links) en C. van den Hoek uit Kerkwerve mogen alweer van de stroke- unit naar een gewone kamer. Ze hebben alle tests gehad en zullen zeer binnenkort met een duidelijk plan worden ontslagen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29