Bos gaat bij PvdA kar trekken Extra controle op veerboten u intratuin Info avond Celstraf geëist tegen Jorien van den Herik A De kick van het geluid Inwoners van Kapelle de rijkste Zeeuwen Jeitje van Nieuwenhoven waarschijnlijk vandaag al fractievoorzitter af Belgische uitgever redt Het Parool Boze studenten op de bres voor het hoger onderwijs Tweede Kamer voor verlagen leerplicht Open Universiteit Nederland f Ér Witti* De Geus en bonden ruzieën verder Oplossing Cyprus lijkt nabij Honderden euro's in nachtkastjes Ajax krijgt alles, PSV niks mmmam IM '4i-' i Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 11° r_ Z 5 Regenachtig Overwegend bewolkt en perioden met regen. Matige tot vrij krachtige zuiden wind, maxima rond 11 graden. 245e jaargang no. 268 woensdag 13 november 2002 losnummer 1,10 ■■■■■■■■Bi doorEmile Calon VLISSINGEN - Kapelle telt gemiddeld de meeste rijke in woners in Zeeland. Vlissingen de minste, zo blijkt uit een on derzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) over het jaar 2000. De Kapelle- naren verdienen gemiddeld zo'n dertien procent meer dan de Vlissingers en zitten zo'n zes procent boven het gemiddeld inkomen van de Nederlanders. De Kapellenaren zijn echter bij lange na nog geen echte groot verdieners. Die zitten in Blaricum, de Ne derlandse gemeente met de rijkste inwoners. In die Noord- Hollandse gemeente ligt het gemiddeld inkomen ongeveer vijftig procent hoger dan het landelijk gemiddelde. In het Groningse Reiderland, met als kernen onder meer Beerta en Finsterwolde, wordt het minst verdiend. Daar hebben de in woners gemiddeld een inko men dat zo'n vijftien procent lager ligt dan het landelijk ge middelde. In Schouwen-Duiveland is het gemiddeld inkomen gelijk aan het gemiddeld inkomen van al le Nederlanders. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wouter Bos de nieuwe partijleider i lijsttrekker van de PvdA. De leden verkozen hem met een ruime meer derheid boven de andere kandidaten: Jeltje van Nieuwenhoven, Klaas de Vries en Jouke de Vries. Bos kreeg meer dan 60 procent van de stemmen. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij vandaag de voorzitters hamer van de Kamerfractie overnemen van Van Nieuwen hoven. Van Nieuwenhoven (met bijna 32 procent van de stem men als tweede geëindigd) toon de zich een goed verliezer. Ze roemde Bos als politicus en zei graag onder hem in de fractie te willen opereren. Bos heeft zichzelf tot doel ge steld om de PvdA weer in de re gering te krijgen. „We zullen moeten vechten voor iedere burger om terug te komen", zei hij met het oog op de halvering van het aantal zetels voor zijn partij bij de verkiezingen in mei. AMSTERDAM - De redding van Het Parool is nabij. Om het voortbestaan van de Amster damse krant mogelijk te maken is een consortium gevormd waarin de Belgische uitgever De Persgroep, de Stichting het Pa rool, het Bedrijfsfonds voor de Pers en de redactie van de krant participeren. Dit plan voor een zelfstandig Parool wordt deze week bij PCM ingediend, bevestigt secretaris Theo Strengers van de Stichting het Parool. De directie van uit geverij PCM, dat het verlieslij dende Parool niet langer wil uit geven, moet het plan voor de doorstart nog goedkeuren. „Maar het zou mij verwonderen als er nog nieuwe obstakels op doemen", aldus Strengers. De keuze voor De Persgroep be tekent dat de andere overgeble ven overnamekandidaat, Quote Media, is afgevallen. Strengers: „De Belgische partner geniet de voorkeur', omdat het een echt krantenconcern is." De Pers groep bezit twee kranten: Het Laatste Nieuws, de grootste krant van België, en De Morgen, een stadskrant met een oplage van 55.000 exemplaren. In het huidige reddingsplan staat dat de Stichting het Parool de krant overneemt van PCM en daar een bedrag per abonnee voor betaalt. Hoeveel wil Stren gers niet zeggen, maar minder dan de zestien miljoen euro die PCM eerder vroeg. GPD Bos denkt kiezers terug te win nen door 'te laten zien dat er een alternatief is voor de plannen die CDA en WD voor de mensen in petto hebben'. Bos behaalde bijna twee keer zoveel stemmen als Van Nieu wenhoven, die samen met Bos gold als de grootste kanshebber voor. het leiderschap. De twee hebben met elkaar afgesproken dat als de één lijsttrekker zou worden, de ander op de tweede plaats van de kieslijst terecht komt. Of Van Nieuwenhoven ook daadwerkelijk de nummer twee wordt van de partij, zal vandaag blijken. Gisteravond vergaderde het partij bestuur tot laat in de avond over de samen stelling van de lijst. Bos reageerde opgetogen op zijn uitverkiezing. De komende twee maanden wil hij campagne voeren met een 'nieuwe' PvdA. „De mensen moeten zien dat de PvdA van 22 januari een andere is dan die van 15 mei. De PvdA moet weer een partij worden van idealen, en niet alleen een partij die uit is op het sluiten van compromissen." Peter Rehwinkel maakte giste ren bekend dat hij per direct uit cle PvdA-fractie stapt. Hij vindt dat hij op een te lage plaats is ge zet op de kandidatenlijst. Reh winkel kreeg te horen dat hem een plaats tussen de dertig en 35 is toebedeeld. „Vernieuwing is goed, maar er zitten elf mensen langer dan ik in de fractie", al dus de zwaar teleurgestelde Rehwinkel. Een aantal demonstrerende studenten begint met het maken van bla-bla-gebaren tegen staatsecretaris Nijs. Even later maakt het hele Museumplein dat handgebaar. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Duizenden studenten demonstreerden gisteren in Amsterdam tegen de bezuinigingen op het hoger onderwijs. Staatssecretaris Nijs van Onderwijs kwam haar opvattingen verdedigen, maar ze vond wei nig gehoor bij de studenten op het Museumplein. Naar schatting van de politie kwamen 8000 studenten naar Amsterdam om hun ongenoegen over het beleid van het demissionaire kabinet duidelijk te maken. De Tweede Kamer behandelt vandaag de onderwijsbegro ting. De staatssecretaris wil 358 miljoen euro bezuini gen op het hoger onderwijs. D e studenten zullen de bezuinigingen niet voelen in hun portemonnee, zei Nijs gisteren. „Het collegegeld gaat niet omhoog en ik garandeer dat studeren voor iedereen toegankelijk blijft", aldus de demissionaire staatsse cretaris. Bij de Hogeschool Zeeland in Vlissingen bleef het protest gisteren beperkt tot het ophangen van posters. ANP Waarschuwingen voor aanslagen met explosieven in vrachtwagen door Edith Ramakers VLISSINGEN - In de Vlissingse haven waar de schepen van de Dartline liggen, worden vracht wagens die inschepen de ko mende tijd extra scherp gecon troleerd. Er geldt in het algemeen en in Advertentie HET GROENE WARENHUIS Gaultheria (bergthee). Van 2,49 www.intratuin.nl Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. veel havens waar veerdiensten aanleggen een verhoogde staat van paraatheid. Dat meldt D. van Dyck, manager van de Dartline in Vlissingen. Franse en Nederlandse inlichtingen diensten zouden deze week heb ben gewaarschuwd voor een aanslag. Daarvoor zou een met explosieven gevulde vrachtwa gen aan boord van een ferry gaan en de oversteek maken naar Groot-Brittannië. De Brit se regering ontkende deze week echter dat er sprake is van zo'n dreiging. Van Dyck: „We zijn er door ons hoofdkantoor in Dartford op gewezen om goed op verdachte personen en zaken te letten. De verhoogde veiligheidsinstructie houdt in dat we nieuwe klanten die bijvoorbeeld cash betalen, extra controleren. We letten ook scherper op vrachtwagens die onduidelijke kentekenplaten of opschriften hebben. Dit melden we aan politie en douane." De meeste containers die inschepen bij Dartline zijn ver zegeld. „Wij hebben geen appa ratuur om explosieven te ont dekken, die in de gesloten trailers liggen. We mogen die containers ook niet openmaken. Pas als we iets verdachts opmer ken, bellen we de politie." De Britse premier Blair waar schuwde maandagavond nog voor terreuraanslagen in zijn land. Tijdens een jaarlijkse bij eenkomst in Londen voor ban kiers en industriëlen zei hij bij na dagelijks bestookt te worden met nieuwe aanwijzingen daar voor. De Amerikaanse veilig heidsdiensten hebben ook de zeehavens in de landen aan de Oostzee gewaarschuwd voor mogelijke aanslagen. De con troles op binnenlopende sche pen worden versterkt. Er wordt DEN HAAG - Minister Van der Hoeven (Onder wijs) blijft erbij dat het wetsvoorstel voor de ver laging van de leerplicht naar vier jaar geen zin heeft. Toch tekende zich in de Tweede Kamer een meerderheid af die het niet met haar eens is. Van der Hoevens eigen partij, het CDA, vindt dat het wetsvoorstel door moet gaan. Ook de PvdA en GroenLinks zijn voorstander. De laatste twee fracties kondigden dan ook een motie aan die de Advertentie 19 november 2002 presentatie 19.00 uur Studiecentrum Vlissingen Edisoriweg 4 Hogeschool Zeeland Veranderen doe je zelf 1 Volgens Rehwinkel heeft de kandidatencommissie hem een lage plaats gegeven omdat hij in de Randstad woont en zij voor rang wil geven aan vrouwen en minderheidsgroepen. Rehwin kel, die homoseksueel is, vindt dat hij zelf ook tot een minder heidsgroep behoort. GPD/ANP pagina 4: portret Bos en commentaar Minister De Geus (Sociale Zaken) acht de kans dat er een nieuw WAO-akkoord wordt gesloten helemaal uitgesloten. Het geruzie tussen de vakbonden en de minister liep ook gis teren weer zo hoog op, dat de Tweede Kamer premier Balkenende vandaag om uitleg vraagt over het con flict. De VN lijken voor het probleem Cyprus de oplossing te hebben gevonden. VN-topman Kofi Annan (foto) presenteerde een plan naar Zwitsers model, waarbij het Grieks-Turkse ei land twee deelstaten krijgt, met een uitvoerende presidentiële raad van zes leden en een roule rend voorzitterschap. De EU staat geheel achter het plan. Mensen hebben soms voor honderden euro's aan me dicijnen in him nacht kastjes liggen. Apotheken krijgen per jaar voor 40.000 euro terug, bere kent de Oost-Souburgse apotheker Piet Baltus. Een andere manier van voorschrijven kan een grote besparing opleveren, zegt hij. I Ajax is een ronde verder in de Champions League. PSV staat met lege handen. In de Arena werd Ajax met 2-1 verslagen door Inter, maar de Amsterdammers werden gered door Ro senborg, dat het Franse Olympique Lyon op 1-1 hield. Ajax gaat samen met Inter naar de tweede ronde. PSV greep overal naast. Guus Hiddink kwam met zijn elftal niet verder dan een gelijkspel bij Arsenal (0-0). Auxerre versloeg Borus- sia Dortmund (1-0) en verwees de Brabanders naar v de laatste plaats in de poule. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio- en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 16; sport: 19 en 20; uit: 21,22 en 23; jong: 24 en 25. van onze sportredactie ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie heeft tegen Feye- noord-voorzitter Jorien van den Herik een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voor waardelijk. Officier van justitie G. Sta eiste dat de club zelf een boete moet betalen van 1,13 miljoen euro wegens belasting fraude en valsheid in geschrifte. Volgens de officier heeft Feye- noord bij een aantal transfers opzettelijk gefraudeerd met de aangifte voor de loonbelasting. Bovendien zouden Feyenoord en Van den Herik valsheid in ge schrifte hebben gepleegd door een aantal contracten valselijk op te maken. De kwestie draait om de tran- fers van Aurelio Vidmar, Chris tian Gyan en Patrick Allotey. In hun transfersommen zou teken- geld verstopt zitten, waarover loonbelasting had moeten wor den worden betaald. De straf zaak tegen Feyenoord en Van den Herik begon met een inval door politie en justitie in onder andere het stadion in oktober 1998. Die inval volgde op een boekenonderzoek door de Be lastingdienstbij de club een jaar eerder. In het dossier over Vidmar was van alles te vinden over de beta lingen ten tijde van zijn over gang van Standard Luik naar Feyenoord. Vidmar wilde zelf een miljoen dollar. Feyenoord wilde dat niet betalen als teken- geld want dan moest de club er loonbelasting over betalen. Daarop werd na uitgebreid fax- verkeer de transfersom aan Standard Luik flink verhoogd. Via een Antwerpse advocaat kreeg Vidmar vervolgens zijn miljoen. Volgens Feyenoord was Standard of Vidmar verant woordelijk voor belastingaf dracht, niet de Rotterdamse club. (Advertentie) vooral gezocht naar springstof. De Amerikaanse geheime dien sten zouden aanwijzingen heb ben dat terreurgroepen aansla gen willen plegen op Ameri kaanse ambassades in Estland, Letland en Litouwen. verlaging van de leerplicht alsnog mogelijk moet maken. De WD, de SGP, de ChristenUnie en D66 zijn als vanouds tegenstander van de verlaging van de leerplicht. De LPF sloot zich daar bij aan. De SP was niet tijdens het debat aanwezig. Van der Hoeven is altij d een tegenstander geweest van de wet die bedoeld is om de 1 procent van de vierjarigen die nu niet naar school gaan, de klas in te krijgen.ANP naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,- straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- D per maan(j met nummer: j~~] [~~j f j|: automatische incasso 20,50). handtekening: 1 Per kwartaal automatische incasso (€55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- per jaar met vens in de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 991 Zl"nnnnn9" Antwoordnummer 123 J ÜUUUÜ 4380 VB Vlissingen di do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1