Twee buslijnen door tunnel PZC Inentingencampagne volgens GGD succes Breskense op de planken in musical Mamma Mia De Kok trekt lijst PvdA berco Paard uit sloot gered Broomchemie voelt zich belazerd door ministerie van Vrom Visserij dreigt 70 miljoen euro te verliezen door adviezen Openbaar vervoer Walcheren en Bevelanden naar Connexxion Beroep tegen containerkade Toegankelijkheid natuurgebieden Wegpiraat haalde motoragent in Liever fiets op polderwegen Computeravond door Wilma Valk DEN HAAG - Nederlandse vis sers moeten een flinke veer la ten, als de biologische adviezen voor de visquota van 2003 on verkort worden doorgevoerd. Ten opzichte van 2001 dreigt een teruggang in inkomsten met bijna 70 miljoen euro tol 224 miljoen euro, heeft het Land bouw Economisch Instituut (LEI) uitgerekend. Vooral grote kotters dreigen veel in te moeten leveren, 50 miljoen euro. Middelgrote kot ters met een motorvermogen van 300 tot 1500 pk verliezen 20 miljoen euro. Kustvissers ont springen grotendeels de dans, is de verwachting. Zij moeten het meer van garnalen hebben dan van vis, Minder omzet door lagere vis quota heeft direct effect op de verdiensten van de bemannin gen. Zij delen in de besomming. Het LEI voorziet dat het inko men van vissers op grote en mid delgrote kotters ten opzichte van 2001 met twintig procent zal dalen. Of dat werkelijkheid wordt, hangt af van het beraad dat de Europese ministers van Visserij in december voeren. Zij stellen de quota voor 2003 vast, waar bij ook economische gevolgen een rol spelen. Voor Nederland is vooral be langrijk wat er met de adviezen voor verlaging van de schol- en tongquota gebeurd. Staatsse cretaris Odink van Visserij heeft de Tweede Kamer gisteren ge meld dat hij zich gaat inzetten voor een hoger scholquotum dan is geadviseerd. Dat is vol gens hem gerechtvaardigd, om dat het dan slechts een jaar lan ger duurt voordat de scholstand I op het voorzorgsniveau is. Over het tongquotum meldt Odink dat het biologisch advies 'vrijwel overeenkomt met het j advies van vorig jaar'. Biologen adviseerden voor 2002 een quo- i turn van 14.300 ton, wat door de i ministers is verhoogd tot 16.000 ton. Nu hebben de biologen een quo tum van 14.600 ton voorgesteld. Het scholquotum moet volgens i hen omlaag van 77.000 naar 60.000 ton. woensdag 13 november 2002 door Ben Jansen MIDDELBURG - Door de Wes- tersekeldetunnel gaan twee in terregionale buslijnen lopen: Goes-Terneuzen-Gent en Mid- delburg/Vlissingen- Terneuzen. Daarmee wordt de tunnel een belangrijke schakel in het open baar vervoer in Zeeland. Buson derneming Connexxion gaat de lijnen vanaf 15 maart volgend jaar exploiteren. Connexxion is als beste kandi daat uit de bus gekomen voor het openbaar vervoer op Wal cheren en de Bevelanden. De buslijnen door de tunnel vor men een onderdeel van deze concessie. Het collectief vraag afhankelijk vervoer op Walche ren wordt aan taxi-onderne ming Blaakman gegund. Het dagelijks provinciebestuur had beide vormen van vervoer in één concessie willen onderbrengen. Dat zou moeten leiden tot een optimale afstemming tussen openbaar en collectief vraagaf hankelijk vervoer. Op aandrang van de Statencommissie ver keer en vervoer zijn beide even wel gesplitst. De opzet van het openbaar ver voer zoals Connexxion die voor ogen heeft, voorziet in vijf bus lijnen door Vlissingen en Mid delburg die met een hoge fre quentie (15 tot 30 minuten) met kleine bussen worden uitge voerd en waarmee belangrijke locaties in het stadsgewest (NS- stations, ziekenhuis, scholen en zwembad) met elkaar worden verbonden. Connexxion heeft de provincie verzekerd dat de helft van de bussen waarmee vanaf 15 maart volgend jaar zal worden gere den, zal bestaan uit voertuigen met een lage vloer. Die verge makkelijken het in- en uitstap pen voor passagiers die slecht ter been zijn. Alle nieuwe bus sen die vervolgens worden aan geschaft, zullen van dit lage- vloer type zijn. Avondspits Uit de aanbieding van Connex xion leidt het dagelijks provin ciebestuur af dat het openbaar vervoer in Midden-Zeeland er over het algemeen beter op zal worden. Op verschillende lijnen zal sprake zijn van uitbreiding van de reismogelijkheden door meer bussen in de ochtend- en avondspits, in de avonduren, in het weekeinde en door opvoe ring van de frequentie. Daar staan ook nadelen tegen over. Connexxion denkt Gapin- ge, Wilhelminadorp en de dorpen in de Zak van Zuid-Be veland niet langer met de bus te kunnen bedienen. Daar moet collectief vraagafhankelijk ver voer gaan rijden. De provincie legt zich niet daar niet zonder meer bij neer. In nader overleg met Connexxion wordt nog na gegaan of er toch mogelijkhe den zijn de bus in deze dorpen te laten komen. Overlegd moet ook nog worden over de mogelijk heid dat buspassagiers fietsen en bromfietsen door de Wester- scheldetunnel meenemen. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) tekent bij de Raad van State beroep aan tegen de streekplanwijziging die aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) mo gelijk maakt. Coördinator M. van Mierlo zegt dat het bestuur van de federatie advies heeft gevraagd aan een milieu-jurist om te kunnen beoordelen of een beroep kans van slagen heeft. Vastgesteld is dat het besluit om het streekplan te wijzigen veel ruimte laat voor twijfels. Volgens de ZMF worden nogal wat problemen vooruit ge schoven, terwijl in de streekplanwijziging juist oplossingen, aangedragen moeten worden. Daarbij gaat het onder meer- om de verbindingen tussen WCT en het achterland: de capaci teit van de wegen, de spoorlijn en van de sluizen in het Kanaal door Zuid-Beveland bij Hansweert. Ook blijft in de lucht hangen op welke wijze de aantasting van de leefbaarheid in de gemeenten Goes, Kapelle en Reimers- waal wordt aangepakt. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie vindt dat de natuurgebieden in Zeeland beter toegankelijk moeten worden voor lichamelijk gehandicapten. De Stich ting Het Klaverblad Zeeland zal een onderzoek uitvoeren om vast te stellen hoe het gesteld is met de toegankelijkheid van 31 Zeeuwse natuurgebieden voor mensen met een functiebe perking. Gedeputeerde Staten geven de stichting voor dat doel€ 11.500,-Als het probleem in kaart gebracht is, kunnen gehandicapten worden voorzien van betrouwbare informatie over de plekken waar ze wel en niet kunnen komen. Beheer ders en eigenaren van natuurgebieden kunnen waar nodig verbeteringen aanbrengen. ZIERIKZEE - Onverantwoord en asociaal rijgedrag. Dat ver weten kantonrechter A. Melens en officier van Justitie A. Flikweert gistermiddag tijdens de zitting in Zierikzee een 23- jarige Zierikzeeënaar die in maart met 132 kilometer per uur een motoragent op de Zeelandbrug inhaalde. Daar mag slechts 80 kilometer gereden worden en een dubbel getrokken middenstreep verbiedt het inhalen. Het excuus van de ge daagde was dat hij snel naar huis wilde. Eerdere snelheids overtredingen zorgden ervoor dat de zaak voorkwam. In de eis en de veroordeling werd ook meegenomen dat er eerdere veroordelingen voor onverzekerd rijden en rijden onder in vloed waren. Met een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maanden en een boete van 416 euro ging de man naar huis. MIDDELBURG - Doorgaand gemotoriseerd verkeer moet worden geweerd van een aantal plattelandswegen in Zee land. Alleen bestemmings- en fietsverkeer zou er nog over mogen rij den. In de ogen van de Fietsersbond is dat een betere oplossing dan automobilisten met behulp van dure drempels en andere obstakels in plattelands wegen zo ver zien te krijgen dat ze kiezen voor doorgaande wegen. De Fietsersbond doet deze suggestie in zijn reactie op het provinciaal verkeers- en vervoersplan. De maatregel zou volgens de bond getuigen van politieke moed en realiteitszin. Voorzitter J. van Velsen van de Fietsersbond Zeeland kan overigens geen voorbeelden noe men van plattelandswegen die voor zo'n geslotenverklaring voor gemotoriseerd doorgaand verkeer in aanmerking ko men. Hij acht het een zaak van de provincie daar criteria voor op te stellen en het polderwegennet daaraan te toetsen. BRESKENS - Het is span nend, maar vooral genieten. Rhoda Kosten (27) uit Bres- kens schittert sinds kort in het Operettenhaus van Hamburg in de musical Mamma Mia, een stuk dat gebaseerd is op de liedjes van Abba. Na haar studie bij het Laine Theatre in het Engelse Apsom, heeft Rhoda in tal van musicals van Joop van den Ende gespeeld. Ze begon als tangodanseres in de musical Evita, naast Pia Douwes, ze werkte bij Warner Brothers in het Duitse Bottrop en ze schit terde als zuster van Sissi in de musical Elizabeth. Werken in een show, kunnen zingen en dansen, is alles voor Rhoda: „Mijn werk is fun." In Mamma Mia heeft de Bres- siaanse een vaste plaats in het ensemble. Daarnaast heeft ze nog twee rollen ingestudeerd waarvoor ze regelmatig in valt. „Even een andere plaats innemen, alles vanuit een an dere positie zien, maakt het werk extra leukIk heb daar al ervaring mee. In The Beauty and the Beast speelde ik om en om de twee zusters. Dan moest je de ene dag een vraag stellen en de andere dag het ant woord geven. Dus moest ik de tekst wel heel goed kennen." Australië Naast haar optredens in musi cals werkte Rhoda Kosten maandenlang op het schip MS Europa. Samen met een aan tal collega's maakte ze zo een trip over de wereld. „Dat was een hele ervaring. Alles was goecl geregeld. Een aantal streken die we aandeden zou ik nog wel eens willen bezoe ken, zoals Australië." Rhoda is thuis in diverse gen res. Na het meer klassieke op- Rhoda Kosten en (musical)producent Joop van den Ende. foto Leen Kosten treden in Elizabeth werkte ze deze zomenn Jesus Christ Su perstar, dat zich afspeelt in de hippietijd: „Dat was best even wennen. En nu dan de liedjes van Abba. Een hele verande- ri ng. Het is wel lekker om op te treden met mijn eigen haar; die zware pruiken van Eliza beth wogen soms tot vijf kilo! Nu gaat alles lekker vlot, in ei gentij dse kledij. Het stuk speelt op een Grieks eiland en we krijgen allemaal gratis een zonnebankbehandeling of crème om er heel de winter lekker bruin bij te lopen." Na de première en een optreden voor de Duitse televisie, afge lopen zaterdag, is nu de routi ne begonnen. Indien mogelijk een aantal schnabbels tussen door en verder staat Rhoda acht keer per week op de plan ken met Mamma Mia. Lekker dansen en zingen, dat is wat ze wil: „Het is gewoon meewer ken aan een feest." door M au rits Sep MIDDELBURG - Gert de Kok is verkozen tot lijsttrekker voor de PvdA bij de Statenverkiezingen in Zeeland. Hij kreeg van de le den ongeveer de helft van de stemmen. Marjan de Koster ein digde als tweede. De Kok is gedeputeerde en wil dat graag blijven. De Koster is lid van Provinciale Staten en zij opteert nu voor het fractievoor zitterschap. Ze verlangt in elk geval een hoge plaats op de kan didatenlijst. Krijgt ze die niet, dan vertrekt ze uit de Staten. Ook de post van tweede gedepu teerde, mocht de PvdA zo'n goed resultaat boeken op 11 maart, gaat zij niet uit de weg. Een goed resultaat is volgens De Koster behoud van de acht ze tels die de PvdA momenteel be zet. Lijsttrekker De Kok waagt zich niet aan een voorspelling, omdat eerst nog de verkiezingen in Zeeuws-Vlaanderen en de Tweede-Kamervei-kiezingen moeten plaatsvinden. „Daarna hebben we een beter beeld hoe Zeeland er electoraal bij ligt. Maar behoud van wat we heb ben zou op zich heel mooi zijn." De Kok kijkt ernaar uit cam pagne te gaan voeren. „Dat is toch het belangrijkste moment van het politieke handelen: uit leggen wat je vier jaar hebt ge daan en waar je nu voor staat." Hij wil 'het behoud en het verbe teren van het voorzieningenni veau in Zeeland' als inzet ma ken namens de PvdA. „In de breedste zin: sociale voorzie ningen, onderwijs, openbaar vervoer, medische zorg. En daarbij rekening houden met de Zeeuwse schaal." Statenlid Gerard Bosman kreeg gisteren een dubbele teleurstel ling te verwerken. Hij zag zowel het provinciale lijsttrekker schap als het Kamerlidmaat schap aan zijn neus voorbij gaan. Dat De Kok lijsttrekker zou worden, had hijnet als De Koster, wel verwacht. Bij deze verkiezing was meedoen voor hem belangrijker dan winnen. Dat lag anders voor zijn Kamer- ambities. „De Kamer vergeten en me nu richten op de Staten? Daarvoor is het nog te vers. Het is voor mij toch een soort droom dat werkte mogen doen." Bosman blijft in voor de positie van fractievoorzitter. Hij moet daarin opnieuw de strijd aan gaan met De Koster, al hebben beiden daar nu geen invloed meer op. De concept-kandida tenlijst wordt deze week nog opgesteld door de selectiecom missie van de PvdA. De leden vergadering mag daar op 4 ja nuari over stemmen. door Claudia Sondervan GOES - De laatste me- ningokokkenprik werd gister avond om acht uur uitgedeeld in Oost-Souburg. Vanaf dat mo ment tejde Zeeland 71.772 kin deren die beschermd zijn tegen meningokokken C, 85 procent van alle opgeroepen kinderen. Daarmee volgt Zeeland het lan delijk gemiddelde, stelt GGD Zeeland. De opkomst voor de tweede vaccinatieronde lag met 88 procent zelfs hoger dan de landelijke verwachting. „We zijn moe, maar zeer voldaan", aldus Coby Vrij van GGD Zee land. De twaalf procent kinderen die nog geen gehoor aan de oproep hebben gegeven, krijgen nog een herkansing op de ochtend van vrijdag 29 november in Goes en Tereuzen. „We streven naar een eindpercentage van minimaal negentig", zegt arts infectieziekten E. van Dijk van GGD Zeeland. „Dan heb je een goed beschermingsniveau on der de bevolking." Een klein percentage kinderen is al geënt uit eigener beweging of, bij kinderen uit de grens streek, inBelgië. Daarnaast is er een groep kinderen wier ouders uit principe tegen enting zijn, maar degenen die door afwezig heid of ziekte tot nog toe verstek lieten gaan, wil de GGD alsnog bereiken. Het belcentrum van de GGD in Goes kreeg de afgelopen weken 3432 telefoontjes over de ent campagne. „Het meest waren het vragen of verkouden en zie ke kinderen de prik wel konden krijgen en of er uitstel nodig was vanwege griepvaccinmaties", zegt Coby Vrij. Flauwvallers De campagne is zonder inciden ten verlopen, vertelt ze. „Afge zien van enkele huilpartijen en wat flauwvallers, zeker als er even gewacht moest worden. Dat was nooit langer dan een kwartier of een half uur." Een korte enquête die de GGD onder tweehonderd ouders heeft ge houden, gaf blijk van grote te vredenheid over de campagne. Aan cle entingscampagne heb ben 350 mensen meegewerkt. Naast de GGD kwamen die on der meer van de thuiszorginstel lingen, de provinciale entadmi nistratie, het Rode Kruis en de ambulancediensten. Ook wer-k- ten vrijwilligers mee. TERNEUZEN - In het Terneu- zense buurthuis 't Schelpen hoekje wordt morgen een com puteravond gehouden. Een team is vanaf 19.00 uur aanwezig om software- en hard wareproblemen op te lossen. Er kunnen maximaal acht compu ters worden aangesloten. OUD-SABBINGE - De brandweer heeft gistermorgen in Otid-Sabbinge een paard uit de sloot gered. De eigenaresse liep rond tien uur met haar paard op de Oudelandseweg toen het dier in de berm uitgleed en in een sloot vast kwam te zitten. De brandweer had ruim een uur nodig om het dier met behulp van een takelwagen uit zijn benarde situatie te bevrijden. Paard en eigenaresse kwamen met de schrik vrij. foto Willem Woznitza door Harmen van der Werf DEN HAAG - Technisch mana ger J. van der Wal van het Ter- neuzense bedrijf Broomchemie voelt zich 'zwaar belazerd' door het ministerie van Vrom. Op aandrang van voormalig mi nister Pronk hebben de provin cie en Rijkswaterstaat slechts tijdelijke vergunningen ver leend voor de productie van de vlamvertrager FR 720. Tot eind 2003 zou Broomchemie dan on derzoek kunnen doen naar de milieugevolgen van de nieuwe productielijn. Toen het erop aankwam, legde Pronk alsnog een productieverbod op, aldus Van der Wal. Dat de provincie en Rijkswater staat slechts tijdelijke vergun ningen hebben afgegeven voor de productie van FR 720, speel de gisteren een belangrijke rol bij de Raad van State. Het hoog ste rechtsorgaan behandelde de bezwaren van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) en Green peace tegen die vergunningen. Volgens de ZMF en Greenpeace hadden de provincie en Rijks waterstaat de productie van de broomhoudende vlamvertrager FR 720 niet mogen toestaan, omdat de effecten op het milieu onbekend zijn. „En dan geldt het voorzorgsbeginsel", oor deelde V. Klap van de ZMF, wat hij vertaalde in: „Bij twijfel niet inhalen." De leden van de Raad van State maakten uit het tijdelijke ka rakter van de vergunningen op, dat ook de provincie en Rijks waterstaat twijfelden. „Was er sprake van een deal?", vroeg één van hen aan een vertegenwoor digervan de provincie. „Broom chemie zou dan immers kunnen testen én produceren." Dat er een deal was gemaakt, werd niet bevestigd, maar volgens tech nisch manager Van der Wal is daar wel degeli jk sprake van ge weest. „En wel onder druk van het ministerie van Vrom, dat na derhand toch een productiever bod afkondigde." De provincie en Rijkswater staat stonden de productie toe, omdat zij vonden dat Broom chemie binnen de geldende mi lieunormen blijft. De uitstoot van FR 720 kan door toepassing van de laatste stand der tech niek beperkt blijven tot één kilo per jaar. Op basis van recent on derzoek voegde de woordvoer-. der van Rijkswaterstaat toe dat de invloed van die lozing 'niet significant' is, oftewel: dat stelt weinig voor. Greenpeace en de ZMF bestreden dat. De Raad van State doet binnen zes weken uitspraak. Een voor Broomchemie gunstig vonnis wil niet zeggen dat het bedri j f de productie kan beginnen. Het verbod van Vrom ligt er dan nog. Staatssecretaris Van Geel (mi lieubeheer) heeft inmiddels het Rijksinstituut voor Milieu en Volksgezondheid opdracht ge geven FR 720 op giftigheid te onderzoeken, een belofte die Pronk al had gedaan. Als Broomchemie voor de Raad van State wint, is het bedrijf niet van plan zolang te wachten. Het zal dan het ministerie van Vrom vragen het verbod in te trekken of het neemt juridische stappen. De Europese Commissie over weegt een klacht in te dienen te gen de Nederlandse Staat van wege het productieverbod. Broomchemie heeft aangekon digd 30 van de 140 arbeids plaatsen te moeten schrappen, omdat FR 720 niet in productie kan worden genomen. Advertentie Lange Vorststraat - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15