Maneblussers in oorlogstijd ■HnHÉiI PZC Kinderen? Bepaal zelf uw korting aan ons 'rad van avontuur' V www.pzc.nl/gastenboek 14 Boekje beschrijft zware fase in geschiedenis Middelburgs korps Domburgse automobilist verrast door vrijspraak agenda lezers schrijven Facelift Brandweer II Huurders V 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Nieuw licht in de zaak! Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken www.pzc.nl/autos Laat ze niet vallen De Westerschelde VltAftLVOORVOGaS woensdag 13 november 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De grote brand van 17 mei 1940 is het hoogtepunt van de geschiedenis van de Middelburgse brand weer, vindt Bob van der Weel. Hij heeft een boekje geschreven over het Middelburgse korps in de oorlog, Maneblussers in oor logstijd. Het boekje behandelt de hele oorlogsperiode, maar de ge beurtenissen op 17 mei nemen een belangrijke plaats in. Van der Weel beschrijft de gebeurte nissen van de rampdag bijna van uur tot uur. Van der Weel heeft zich gebaseerd op archief materiaal en ooggetuigenver slagen van brandweermannen. „Je wist niet waar je moest be ginnen", zei Wim Kievit giste ren bij de presentatie van het boekje. De hele binnenstad stond in brand. In de Lange Delft woedde een vuurstorm. „Ik stond in de Lange Delft en het zoog gewoon aan mijn broekspijpen", vertelde Wim Gast. De dag begint met luchtalarm om vier uur 's morgens. De brandweermannen gaan naar hun wijkposten en wachten af. Om half elf komt de eerste mel ding. Brand bij bazarwinkel door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout gaf gisteren een 26-jarige verdachte uit Domburg het voordeel van de twijfel door hem vrij te spreken van het doorrijden na een onge val. De vrijspraak was kennelijk niet doorgedrongen tot de Dom burger. „En die boete dan?" De 265 euro boete, geëist door offi- I STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; Zandput, 20.00 uur: Lezing afdeling Wal cheren van Groei Bloei; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13,30 uur: Soosmiddag vóór 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; Bachten Reede, 19.30 uur: Dialezing van Jden Herder over zelfgemaakte schilde rijen van Walcheren; Ronca in de Lange Delft. Ter plaatse blijkt het om een stof wolk te gaan, veroorzaakt door een granaatinslag. Na de mid dag is de eerste brand, in de Bel- linkstraat. Daarna gaat het snel. Het Oost-Indisch huis aan de Rotterdamse kaai staat in brand en er is brand op het Mo lenwater. Brandweermannen die de brand proberen te berei ken worden beschoten door een Duits jachtvliegtuig. Overal in de stad zijn inslagen van bom men en granaten. Vuurzee Om kwart over twee wordt een groot aantal branden gemeld in de Lange Delft. De Lange Burg verandert in een vuurzee. Com mandant A. J. W. Matthijssen fietst door de stad om leiding te geven aan de eenheden. De ploeg van reservepost Zacha- rias Jansenstraat moet naar de Lange Delft. Bij aankomst wor den drie collega's getroffen door granaatscherven. Wim Kievit bleef, samen met zijn broer, on gedeerd. Inmiddels is duidelijk dat er geen beginnen aan is. Het werk moet worden beperkt tot beheersing van de brand. De hulp van andere gemeen ten moet worden ingeroe pen. De brandweer probeert het stadhuis te redden. Al het mate rieel moet naar de Markt. Dan valt de waterdruk weg en veel helpers gaan ervandoor uit angst voor de beschietingen. In de Helm wacht Wim Gast een verrassing. Burgemeester Walré staat in burger te blussen. De korpsen van Grijpskerke en Se- rooskerke komen als eerste hel pen. Terwijl ze aan het werk zijn, wordt de auto van de Se- rooskerkse brandweer gevor derd door de Duitsers. „En zo zagen wij een Duitscher achter het stuur plaats nemen en weg rijden", staat in het jaarverslag uit 1940. Rond middernacht stort de Lange Jan in. Afgesloten De brand is zo uit de hand gelo pen omdat veel mensen niet thuis waren. Door de inslagen ontstonden kleine brandjes, die gemakkelijk met een emmer water hadden kunnen worden geblust. Omdat de bewoners er niet waren, groeiden ze uit tot een vuurzee. De branden waren moeilijk te bereiken omdat de huizen waren afgesloten. Na de brand was de binnenstad ver woest. Aan het bluswerk hebben 350 brandweerlieden en 70 burgers en militairen meegewerkt. Er cier van justitie J. Groen, zat kennelijk nog in zijn hoofd ge prent. „Die krijgt u niet, wantik heb u zojuist vrijgesproken", probeerde de politierechter hem duidelijk te maken. „Nou, hart- stikké..." Verder kwam de man niet, want hij had haast om naar Amsterdam te rijden voor het bijwonen van het duel in de Champions League tussen Ajax en Inter. Tijdens de behandeling had hij ontkend maar iets van de bot sing tegen een geparkeerde auto in Goes te hebben gemerkt. Die dag, 21 december vorig jaar, was de man amper in het bezit van zijn rijbewijs of hij reed zijn auto total-loss. „Uw rijbewijs is een vergissing geweest", trok de officier zijn conclusies uit het rijgedrag van verdachte. „Een getuige heeft het horen kraken toen u achteruit reed tegen de auto. Daarna heeft hij u met grote snelheid zien wegrijden", vond de officier genoeg bewijs voor de overtreding. De politie rechter kon zich best voorstel len dat de man niets van de aanrijding had gemerkt. Hij ba seerde zijn mening met name op de lichte schade aan de auto van het slachtoffer en sprak hem zo doende vrij. tffË? „v-.cV fegp k fti De binnenstad van Middelburg is verwoest na het bombardement en de branden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch* redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd waren zeven autospuiten, veer tien motorspuiten en vijf hand spuiten om de vuurzee te be strijden. „Wat materieel betreft hadden ze toen zeker niet min der dan nu", zei Bob van der Weel gisteren. „En tegen zo'n grote brand zouden ze nu ook niets kunnen beginnen." D. te Paske van de stadsgewestelijke brandweer, die het boekje giste ren in ontvangst nam, beaamde dat. Maar volgens hem heeft de brand binnen het korps nog lang nagesmeuld. „Die brand heeft zo'n invloed gehad op het korps en de mensen. Toen hadden ze natuurlijk niet de beschikking over de nazorg die we nu heb ben." Maneblussers in oorlogstijd, kost vijf euro en is te verkrijgen bij Bob van der Weel. tel. 0118-628327 of www.vriendenvanmiddelburg.nl beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dau redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Der* dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. foto Zeeuws Documentatie Centrum Waar is de tijd gebleven dat ik naar school ging en zeven jaar lang over dat zélfde pleintje liep naar de School met de Bijbel. De namen van alle klasgenoten ken ik niet meer, wel van de leraren en niet te vergeten de juffrou wen van de eerste twee klassen. Nu ben ik ruim 74 jaar en velen zijn er niet meer, maar de school die blijft nog wel een tijd en het pleintje ook, zeker na de facelift (PZC 7-11). Dank. Cobie (Koos) van den Berge Maasstraat 35b Middelburg Als lid van de vrijwillige brand weer van de post Vlissingen, deel ik graag mijn mening met Rien Duine, die zijn ongenoegen uitspreekt over de vertraging die wederom optreedt bij de nieuwbouw van de hoofdpost van de Stadsgewestelijke Brandweer Vlissingen/Middel- burg (PZC, 9-11). Met de stax*t van de nevenposten mag dan wel begonnen worden; de hoofdpost staat wederom ter discussie vanwege 'het uiter lijk'. Met alle respect voor het feit dat een kazerne van een der- gelijke grootte een fatsoenlijke uitstraling dient te hebben, maar wellicht had dit reeds eer der door een of andere 'commis sie' in een vroegtijdig stadium ondervangen kunnen worden. Dagelijks vinden binnen deze post werkzaamheden plaats en doen wij als vrijwilligers onze best om 24 uur per dag klaar te staan voor de veiligheid van de inwoners van Vlissingen, maar vanuit een kazerne die eigenlijk niet meer van deze tijd is. Ik sluit me aan bij het feit dat de brandweer baat heeft bij een functionele kazerne, en dat de burger baat heeft bij een goed functionerende brandweer, en het zal hen denk ik beiden wei nig interesseren welke architect de vorm bedacht heeft of de kleixrcombinatie. Dit alles ove rigens met alle respect voor de inspanningen die geleverd wor den vanuit het managementvari de brandweer, die ons keer op keer hoopvol weer een nieuws datum geeft wanneer de e steen gelegd zal worden. Robert-Jan de Nooija Aalbersestraatlü Ik reageer over de rol die huur- dersvereniging speelt in deze kwestie. Tijdens de informatie bijeenkomst in september v.. telt Zuijdweg dat BHR en HSW voorstellen tot verhoging mei 1500 niet haalbaar achtten omdat dit de corporatie 2,25 miljoen extra ging kosten, wal niet acceptabel was. Daarna volgen 10 miljoen verhuiskos ten, kosten voor sloop en voor begeleiding van de bewoners en voor de bemanning van het wijkinfopunt voor de corpora tie. Wat een medelijden met de corporatie. Niet vergeten mag worden dat een groot deel van de kosten toch door de huurders van de corporatie betaald moei worden, zo stelde hij. De huur dersorganisaties hadden wen sen als gevolg van de fusie zoals gratis klachtenonderhoud. Hel kan en mag niet zo zijn, sprak Zuijdweg, dat andere - vooralle huurders - belangrijke z hierdoor worden aangetast. Eer, bewoner Stelde dat hij dus ook mee moest betalen aan de kwa liteitsslag. Zuijdweg antwoord de dat dit niet het geval is. Wel een vreemd antwoord als alle huurders in de kosten mee moe ten betalen. Tuinsma, tweede voorzitter van de huidige ver eniging, vertelt op de bijeen komst dat binnen de BHR des tijds unaniem en conform hei advies van de werkgroep beslo ten is akkoord te gaan met de kostenvergoeding van 6000 In het krantenartikel stellen de ex BHR-bestuursleden echter dat onder protest van het be drag is getekend. Zijn we als brave huurders dan toch weer in de maling genomen op de infor matiebij eenkomst? L. M. van Gemert Anjelierenlaan 2 Vlissingen Steun de Nierstichting. Giro 88.000 NIERSTICHTING Nuttig en nodig Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het Is slecht voor jezelf en voor je longehorenj kind. Meer informatie? nel 0900-9330 |l 0,22/C 0,10 pjm| [TTlDE FACTO KANKERBESTRIJDING Deze maand beginnen we, in voorbereiding op de KersfShow, met een omvangrijke verbouwing. Onze volledige klassieke afdeling komt in een nieuw licht te staan en meerdere merken-studio's worden aangepakt. Daar is natuurlijk werk-ruimte voor nodig en moet er het een en ander de deur uit. En zeker zo belangrijk: de levering is direct, dus u heeft 't snel in huis. Had u al iets op het oog, dan is nó het moment. Het 'rad van avontuur' geeft u de gelegenheid zelf een fikse korting aan te zwengelen. LEVERING MKT - BETALING CONTANT - RUILING NIET MOGELIJK Laat de albatros niet verdrinken! Jaarlijks verdrinken ruim 100.000 ajbatrossen door longlme visserij. een vogelveilige vismetho Giro 656500 Vogelbescherming Steun de clubs, koop loten! Opgelet u kunt de lotenverkopers van de Gtote Clubactie weer aan uw deur Verwachten. Zij zijn lid van vereniging uw buurt. Ze verkopen loten van 80% van de opbrengst direct hun clubkas belandt. Deze verenigingen kunnen het geld goed ge bruiken. Doe mee en win Natuurlijk koopt u in de eerste plaats een lot om de club te steu nen. Maar dat is niet alles, u maakt zelf ook kans op de hoofdprijs van 100.000,- be lastingvrij, een exotische va- t/ ff kantie of c van de vele dere prijzen. GROTE CLUBACTIE www.clubactie.nl HOREN, ZIEN EN HELPEN Er Is nog zoveel Ie doen. Giro 222111 Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270,3990 GB Houlen www.epilepsic nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde. leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14