Ritthem tegen meer windturbines BNMO steunt de beschadigde militair PZC Evacuatieplan kernramp Doel Zij is mijn beste vangst ooit Bewoners boulevard praten mee over beeldregieplan 13 Dorpscomité wil geen kolossale molens aan Fort de Ruytersweg Vlissingse benzinedief moet voor straf werken Stalkende vrouw krijgt voorwaardelijke straf Boete voor beledigen agenten Glazen brughuisje in kanaal Inbraak bedrijfspand Middelburg Fles met geld gestolen in Vlissingen Prijzen Hazenburg vastgesteld Eindejaarsuitkering minima Wandeltocht over strand woensdag 13 november 2002 Het diamanten paar. foto Ruben Oreel door Britta Janssen VLISSINGEN - „Fantastisch!," vindt S. Kuiper-Belt (81) van de surpriseparty die haar kinderen hebben georganiseerd. „Ze hebben dit allemaal achter onze rug om ge daan." Ook J. Kuiper (85) glundert. De echtelieden werden gisteren in het zonnetje gezet omdat ze zestig jaar getrouwd waren. ..We werden vanochtend opgehaald met de limousine en toen hebben we met onze drie zoons en dochter een rondje Walcheren ge reden. Prachtig was dat Kuiper-Belt ver telt dat ze daarna met de hele familie in ho tel Piccard in Vlissingen hebben geluncht. Tot slot was er een receptie met alle beken den. „We hebben elkaar in Kampen ont moet", vertelt de in Kampen geboren Kui per. „Ik was aan het vissen toen ik haar zag. Nu, 62 jaar later, kan ik wel zeggen dat zij mijn beste vangst ooit is." Kuiper-Belt komt uit Zwolle. Nadat Kuiper de politieschool had afgerond, kon hij aan het werk bij de politie in Vlissingen. „In middels ben ik al vijfentwintig jaar met pensioen, maar ik ben zo'n 35 jaar agent ge weest." Kuiper-Belt was huisvrouw en zorgde voor de kinderen. Het echtpaar heeft ondertussen ook al acht kleinkinderen en drie achterkleinkinderen „De vierde is op komst. De kinderen zijn de hoogtepunten in ons leven." „We hebben nooit een saai huwelijk gehad. Je moet gewoon niet zo snel kwaad worden op elkaar. Het is heus niet altijd rozengeur en maneschijn, maar wat telt is dat we bij el kaar zijn en nog steeds van elkaar houden." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het dorpscomi té Ritthem en enkele particulie ren hebben bezwaar aangete kend tegen de uitbreiding van het aantal windturbines aan de Fort de Ruytervveg in Ritthem. Op de locatie bij de rioolwater zuiveringsinstallatie staan nu zeven windmolens. Wethouder L. Poppe-de Looff van de gemeente VI i ssingen rea geert dat alle Zeeuwse gemeen ten een milieuvriendelijke bij drage moeten leveren. Die afspraak hebben de gemeenten met de provincie Zeeland ge maakt. „We hebben daarnaast ook een verplichting naar de sa menleving om duurzame ener gie meer kans te geven." Het bedrijf E-Connection Pro ject BV uit Bunnik heeft in op dracht van de gemeente een onderzoek gedaan naar groei mogelijkheden voor windmo lens Het kwam u it op twee 1 oca- ties. In het Sloegebied en aan de door Aector Dooms MIDDELBURG - Een dertigja rige Vlissinger is gisteren in Middelburg voor het stelselma tig stelen van benzine conform de eis veroordeeld tot 90 uur werkstraf en zes weken voor waardelijke gevangenisstraf. „U bent op strooptocht gegaan. Door het jatten van benzine heeft u pomphouders fors bena deeld. Zij moeten hard voor hun winst werken', verzekerde poli tierechter B. Doorewaard Boek hout. Vijf tankstations in Middelburg, Vlissingen en Ar- nemuiden werden dit jaar tus sen maart en 28 augustus elf keer de dupe van de benzine dief, maar de politierechter sloot niet uit dat er meer slacht offers zijn geweest. Vast stond dat de Vlissinger voor 500 euro 'gratis' benzine had getankt. Raadsman J. van den Doel vond dat zijn cliënt naïef was ge weest, maar dat werd door de politierechter naar het rijk der fabelen verwezen. „Ik ben het met de raadsman oneens. Voor dat hij ging tanken heeft hij an dere kentekenplaten aan zijn auto gehangen. Dat is niet naïef, maar bewust gedaan." Het mo tief was geldgebrek. ,,U heeft wel geld om in een auto te rij den", reageerde de politierech ter. Twee pomphouders dienden een schadeclaim in tot negentig euro. Fort de Ruyterweg in Ritthem kunnen extra turbines geplaatst worden. De uitbreiding aan de Fort de Ruyterweg hield in eer ste instantie in dat er drie forse turbines, vlakbij de huidige ze ven windmolens, geplaatst zou den worden. Dat ontwerp stuit te echter direct op kritiek bij particulieren en het dorpscomi té. Het bedrijf paste vervolgens het plan aan. In plaats van zeven windmolens en drie extra grote turbines, werd het alternatief ontwikkeld om alleen vier enor me windmolens te plaatsen. „Die vier leveren meer vermo gen op dan de huidige zeven en de geplande drie nieuwe molens samen", reageert H. van Hoepen van het buurtcomité. „Dat zijn kolossale molens. Over de ge volgen van die ingreep op de omgeving moeten we ons de ko mende weken beraden." Van Hoepen rekent voor: „De zeven huidige molens zijn 36 meter hoog en hebben een rotor diameter van 29 meter. De drie molens uit het eerste plan zou den 65 meter hoog worden en een diameter krijgen van 47 me ter." In het laatste voorstel wordt uit gegaan van louter vier molens, die maximaal 70 meter hoog worden en een rotordiameter hebben van 80 meter. Van Hoe pen: „Het bedrijf maakt voor al le bezwaarmakers een zo waar heidsgetrouw mogelijk beeld hoe die kolossale dingen in de omgeving staan. Het doet ook door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Beeldre gieplan van de Vlissingse boule vards is in bespreking bij een aantal bewoners van de Boule vard Bankert. Ook ambtenaren en bestuurders van de gemeente Vlissingen buigen zich er mo menteel over. Gemeente Vlis singen gaf opdracht tot het ma ken van een beeldregieplan, dat eerder beeldkwaliteitsplan werd genoemd. Het is uitge voerd onder verantwoordelijk heid van rijksbouwmeester Wytze Patijn. De verwachting is dat het beeld regieplan in januari uitgebrei der besproken wordt naar aan leiding van het raadsvoorstel van het college van B en W. „Daarna volgt een grote presen tatie en de algemene inspraak ronde". merkt W. Crusio van de gemeente Vlissingen op. In het beeldregieplan wordt in zicht gegeven welke bebouwing mogelijk is aan de boulevards. „We geven aan waar er vernieu- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl Email: web@pzc.nl wend gebouwd kan worden. Maar ook is de openbare ruimte opgenomen in het plan." Uit het voorstel wordt duidelijk dat het gebouw met het torentje van de Zeevaartschool onaan- geroerd zal blijven. Het aan grenzende gedeelte van dat complex van de Hogeschool Zeeland kan daarentegen wel verbouwd worden. Ook het schoolgebouw van het ROC Zeeland aan de boulevard komt voor nieuwbouw in aanmer king. „Het moet een verhaal worden van mogelijkheden en kansen. We spreken niet over de verplichting om op een bepaal de manier of tot een bepaalde hoogte te bouwen. Als een eige naar aangeeft dat hij niet wil verhuizen of niet wil verbou wen, dan gebeurt datnatuui'lijk niet." Torentjes Op de hoek van de boulevard en de Coosje Buskenstraat is vol gens het plan hoogbouw moge lijk. „De gemeente wil aan de entree naar de boulevards extra cachet kunnen geven. Op enkele plaatsen kunnen torentjes ko- door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore waard Boekhout heeft gisteren een 50-jarige vrouw uit Vlissin gen voor het stalken van haar partner conform de eis veroor deeld tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. De ver dachte vertelde zich te hebben geërgerd aan het gedrag van haar ex-vriend ten opzichte van haar dochter. „Hij heeft haar hart gebroken." Volgens de vrouw was haar dochter na de verbroken relatie helemaal overstuur geweest en emotioneel gekraakt. „Zo moe der, zo dochter', bemerkte de politierechter ook enige opwin ding bij verdachte. Doorewaard Boekhout vond dat de Vlissing se haar eigen rol bagatelliseer de. Het vermoeden bestond dat de bedreigingen begin vorig jaar tot juli dit jaar ook te maken hadden met de nieuwe relatie van haar ex. „U heeft zo een slagschaduwonderzoek." Van Hoepen zegt dat Ritthem vertrouwd is geworden met de zeven molens. „Die bezorgen geen overlast. Ze zijn aanvaard baar. Maar meer of grotere mo lens passen toch beter in een industriële omgeving als het Sloegebied.Hij vult verder aan dat een bewoner die vlakbij het windpark woont, vreest dat de grote turbines 'te veel geluid gaan produceren en dat er ook ontoelaatbare slagschaduw ontstaat'. Wytze Patijn presenteerde zo'n anderhalf jaar geleden de eerste gedachten over de Vlissingse boulevards in de toekomst. De ideeën werden niet allemaal even lovend ontvangen. Hij sprak ook over sloop en nieuw bouw van een aantal panden. Enkele projectontwikkelaars sprongen er op in en kochten die panden met verbouwingsmoge lijkheden aan. „Er zijn wat be wegingen geweest op dat vlak", erkent Crusio. Glooiing Patijn sprak bij eerdere gele genheden ook over de herin richting van de glooiing. Het zou een geschikte parkeerplaats zijn. „Dat stuitte op kritiek van veel Vlissingers. Wij waren er ook niet zo blij mee. Het is wel de aanzet geweest om na te denken over de aankleding van de glooiing. De glooiing is wat stil. Twee ondernemers hebben plannen ingediend voor uitbrei ding van hun terrassen." De on dernemers spraken van zwe vende en hangende terrassen boven de glooiing. „Met die uit breiding is in dit plan rekening gehouden." vaak, wel duizend keer, hem lastiggevallen met telefoontjes dat het de spuigaten uitliep. Ben je daar zo oud voor geworden? Het is zo kinderachtig, dit is met geen pen te beschrijven', stelde de politierechter. Volgens officier van justitie J. Groen was de vrouw met het vol kletsen van zijn antwoordappa raat erop uit geweest om het le ven van het slachtoffer te ver gallen. Groen achtte de stalking bewezen. De officier gunde ver dachte met een voorwaardelijke straf nog een kans. De politierechter wilde ook de man niet vrijpleiten. „Waar er twee kijven, hebben er twee schuld. Maar het is geen^voor beeld voor uw dochter." Ver dachte meende als een moeder te hebben gehandeld. „Ik ben niet van plan om hem nog te bel len, maar hij heeft nog wel een foto van mijn dochter. Die foto wil ik terug." De reactie van de politierechter sprak voor zich. „In vredesnaam: bezint eer u be gint." Voorzitter Ketting van de BNMO-afdeling Zeeland over de schade die militairen kunnen oplo pen: Neem Srebrenica. Dan sta je als jonge jongen bij massagraven die geopend worden. Dat staat op je netvlies en gaat er nooit meer af." foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman KAPELLE - De gemiddelde leeftijd van leden van de Bond van Nederlandse Militairen, Oorlogs- en dienstslachtof- fers (BNMO) ligt hoog. Hoger dan je op grond van de actua liteit zou mogen verwachten. Dagelijks ziet voorzitter van de Zeeuwse afdeling T. Ket ting in de krant berichten over bijvoorbeeld Srebrenica. De BNMO. weet hij dan, wacht nog een hoop werk. Want natuurlijk, de omstan digheden waarin militairen die worden uitgezonden ver keren, zijn door de jaren heen flink verbeterd. Prefab ba rakken in het oorlogsgebied in plaats van schamele tenten. „Je wordt nu, in vergelijking met vroeger, in de boter en suiker gerold." De ervaringen die de uitgezonden militairen opdoen, doen echter niets on der voor die van op hoge leef tijd zijnde veteranen. „Het signaleren van leed is hetzelf de gebleven. Dus die instroom is er, ja. We denken dat het fout gaat met een heleboel mannen. Zeg maar vanaf Ko rea tot aan de dag van van daag." Indiëgangers De BNMO is bedoeld voor mi litairen die 'beschadigd' zijn, gewond in lichamelijk dan wel geestelijk opzicht. In 1945 werd de club opgericht door oud-Indiëgangers, die 'be schadigde' mensen in een villa onderdak verschaften. Nu telt de bond 7000 leden, waarvan een stuk of 300 op Zeeuwse bodem Het potentieel is ech ter vele malen groter, schat Ketting. „Sinds 1992 zijn zo'n 40.000 militairen uitgezon den. Op basis van onderzoek verwachten wij dat zo'n vier procent daarvan beschadigd terugkeert. Neem Srebrenica. Dan sta je als jonge jongen bij massagraven die geopend worden Dat staat op je net vlies en gaat er nooit meer af." De BNMO zorgt voor juridi sche en medische hulp aan de doelgroep. Er blijken tal van voorzieningen te zijn voor mi litairen die beschadigingen hebben opgelopen. De BNMO gaat de strijd aan met defensie om de hoogte van het invalidi teitspensioen kloppend te krijgen of aanvullende mid delen (de aanschaf van een stoel of een reiskostenvergoe ding) te regelen. Laatst nog, zegt Ketting, kreeg zijn club bemoeienis met een zeventi ger uit Zierikzee. Die man was in 1948 als militair terugge keerd en leefde al jaren van z'n AOW'tje. Bleek hij recht te hebben op een vei-goeding van 600 euro per maand en kreeg hij bovendien het gewonden- kruis uitgereikt. „Die heeft zichzelf jaren tekort gedaan. De voorzieningen zijn er, maar mensen hebben er vaak geen weet van"constateert de Zeeuws voorzitter. Lotgenoten Naast juridische hulp heeft BNMO nog een belangrijke doelstelling, namelijk het bie den van lotgenotencontact. Dat leidt al gauw tot het uit wisselen van kennis en onder ling bieden van praktische hulp, weet de Bruënaar. En soms ook tot emotionele uit wisselingen. „Want er zijn mensen die verstikken in hun verdriet of angst Wij kunnen dat met wegnemen en ook geld neemt pijn of een verlo ren been niet weg. Wel kunnen we er alles aan proberen te doen om dingen wat te verbe teren of te veraangenamen." Om zoveel mogelijk leden en potentiële leden te bereiken houdt de Zeeuwse afdeling zaterdag 16 november een voorlichtingsdag in De Vroone in Kapelle Tijdens de ze dag worden workshops ge houden over defensievoorzie ningen en WAO-ontwikkelin- gen. Er zijn films te zien over militaire inzetgebieden en er wordt een uitgebreide rijstta fel genoten. Voor kleine kin deren is kinderopvang aan wezig. De bijeenkomst duurt van 9.45 tot 16.30 uur. Opge ven kan via telefoonnummer 0118 - 616085 of per e-mail: BNMOZeeland@zeelandnet- .nl. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een achttienjarige man uit Oost-Souburg voor belediging van vier politiemannen tot 50 euro boete. De politie kreeg 6 september dit jaar een melding binnen dat er zich een wapen bevond onder een groep jongeren. Toen agen ten poolshoogte kwamen nemen bleek verdachte niet meer tot de groep te behoren. De politiemannen zagen hem toen lopen en besloten de Souburger te fouilleren. De aanhouding had volgens de Souburgse student indruk gemaakt. „Ik wei'd zo maar bij mijn nek gepakt en in een busje gezet. Verdachte had vervolgens geroepen. „Jullie zijn allemaal racisten." Raads man E. Smit pleitte, gezien de omstandigheden, voor een voorwaardelijke boete. De politierechter vond het vervelend dat het zo was gelopen, maar dat nam volgens hem niet weg dat de Souburger zich had moeten beheersen. MIDDELBURG - Het nieuwe bioigbedieningshuisje voor de Stationsbrug in Middelburg wordt van glas. Het gebouwtje komt in het water te staan, tegenover de voorcnalige super markt aan de Blauwedijk. Oorspronkelijk wilde men het ge bouwtje van koper bouwen, maar dat bleek slecht voor het milieu te zijn. Omwonenden hadden bezwaar tegen het plan. omdat het hun uitzicht zou bederven. De provincie heeft de bézwaren tegen de bouw van het huisje gisteren afgewezen. Het nieuwe gebouwtje moet het oude brugbedieningshuisje vervangendat tegenover het station staat. Dat moet verdwij - nen voor de herinrichting van het stationsgebied. MIDDELBURG - In een bedrijfspand in de Sint Sebastiaan- straat in Middelburg is maandagavond tussen half acht en half tien ingebroken. Uit het bedrijf werd computerappara tuur gestolen. Ook werden er in het pand vernielingen ge pleegd. Het totale schadebedi'ag is nog onbekend. VLISSINGEN - Uit een bedrijf aan de Bonedijkestraat in Vlissingen is gistermorgen een fles met geld gestolen. De fles. gevuld met guldens, stond op de toonbank. Een onbekende heeft de fles meegenomen. ARNEMUIDEN - Nieuwe bewoners van de wijk Hazenburg in Amemuiden moeten gemiddeld 145 euro per vierkante me ter voor hun grond betalen. Het college van B en W heeft die prijs vastgesteld. Het college geeft aan dat de prijzen iets on der het niveau van de Veerse Poort liggen. De relatief hoge prijs is nodig om uit de kosten te komen. Het college verwacht dat de kavels voor dat bedrag verkocht kunnen worden en noemt de prijs 'marktconform'. De uitgifte van de kavels voor de derde fase begint rond de jaarwisseling MIDDELBURG - Inwoners met een minimuminkomen kun nen een eindejaarsuitkering aanvragen bij de gemeente Mid delburg. De uitkering varieert in hoogte van 75 euro voor al leenstaanden tot 150 euro voor gezinnen met kinderen. De aanvragen moeten op 13 december binnen zijn. De einde jaarsuitkering wordt nog voor de feestdagen gestort. hele oefening mee, rijden mee met het konvooi van Doel naar Wachtebeke en krijgen daar de zelfde behandeling als de 'echte geëvacueerden zoals registra tie, meting van de besmettings graad en het ontsmetten. Bau- wens. „Om de bewoners vlot van Beveren naar Wachtebeke te brengen, is een compleet ver keerscirculatieplan uitgewerkt. In Puyenbroeck zijn helikoptex-- beelden te zien van de plaats van de ramp." Aan de oefening nemen zo'n 150 hulpverleners deel. De Belgische overheids- en hulpdiensten besteden steeds meer aandacht aan de veilig heid rond de kerncentrales in Doel en Tihange en de kernpar ken in Mol, Dessel en Fleurus Die extra aandacht is vooral in gegeven door de vaststelling van milieuorganisatie Green peace dat de centrales niet be stand zouden zijn tegen een ter roristische aanval met een groot passagiersvliegtuig. Exploitant Electrabel ontkent dat in alle toonaarden. In de loop van dit jaar trokken de Belgen uiteindelijk massaal naar de apotheek om daar een gratis setje jodiumpillen op te halen. In totaal gingen er 1,2 miljoen doosjes over de toon bank. Drie jaar eerder nog le verde een vergelijkbare cam pagne van de federale overheid nauwelijks reacties op Bij een nucleaire ramp zijn de pillen van levensbelang. door Wout Bareman WACHTEBEKE - De provincie Oost-VIaanderen heeft het pro vinciaal domein Puyenbroeck bij Wachtebeke aangewezen als opvangcentrum voor evacuees bij een nucleaire ramp in het kerncentralepark in Doel. De provinciale directie rampen planning had het domein al ja ren op het oog, maar er ligt nu pas een uitgewerkt evacuatie plan. Het is het eerste in België. Ook de Zeeuwse hulpdiensten hebben belangstelling voor het plan. Bij een nucleair ongeval in Doel liggen, afhankelijk van de windrichting, delen van Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Be veland en West-Brabant in de gevarenzone. Het evacuatie plan richt zich in de eerste plaats op de bewoners van een gebied in een straal van tien ki lometer rond de centrales. Doel ligt hemelsbreed nauwelijks tien kilometer van de grens met bijvoorbeeld Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Een woordvoerder van de Regionale Brandweer Zeeland: „Zo'n ramp gaat dus ook ons aan en daarom willen we uitgebreid worden geïnfor meerd door onze Vlaamse colle ga's." Tot verbazing van de Zeeuwse brandweer is er tot nu toe geen uitnodiging ontvangen om een grootscheepse evacuatoeoefe- ning op zaterdag 23 november bij te wonen. Dat moet, meent een woordvoerster van de pro vincie Oost-VIaanderen, echter op een misverstand berusten. Er zijn volgens haar uitnodigingen de deur uitgegaan naar alle be trokken Zeeuwse hulpdiensten. „Maar we hebben nog niets te rug gehoord en weten dus niet of ze komen." Ideaal Directeur Rampenplanning L. Bauwens van Oost-VIaande ren vindt de ligging van het do mein Puyenbroeck (een groot recreatiecentrum vlakbij de Zeeuws-Vlaamse grens) ideaal. „Het is relatief gemakkelijk be reikbaar en ligt toch op een vei lige afstand van Doel De mi nisters van Binnenlandse Zaken en Volksgezondheid, A.Duque- sne en J. Tavernier zullen op eigen verzoek aan den lijve on dervinden wat het is om als ge- evacueerde in Puyenbroeck te recht te komen. Ze maken de VROUWENPOLDER - Wan delsportvereniging 't Zand houdt zaterdag voor de acht tiende keer een strandwandel- tocht. Mensen kunnen zowel individu eel als in een groep meedoen. Er kunnen afstanden tussen de vijf en veertig kilometer worden ge wandeld. Voor de lange afstand lopers zijn er in Domburg en Westkapelle rustposten. De start is bij strandpaviljoen Breezand. Inschrijven is moge lijk vanaf acht uur 's ochtends. De start voor de veertig en vijfentwintig kilometer is om 9.00 uur, voorde overige afstan den tussen 11.00 en 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13