Strijd over voortgang proces tegen Milosevic Meinhof zonder hersenen begraven Akkoord tussen Rusland en EU over Kaliningrad Del Ponte wil ex-president advocaat toewijzen Italiaanse maffia doet ook in vlees Belgen in de rij voor vervallen koophuizen Strohappen Reisadvies Indonesië opgeheven Labus bedankt voor verkiezing in Servië Rebellenleider Kashmir op vrije voeten Roken wiet is zeer ongezond Bill Gates steunt aidsbestrijding Hongersnood dreigt in Ethiopië EU-referendum in Slowakije Uitstel lancering ruimteveer Inname land Zimbabwe voltooid Hoog bezoek in Macedonië Extreemrechts claimt aanslagen in Soweto dinsdag 12 november 2002 door Thomas Verfuss DEN HAAG - Na meer dan een week afwezigheid wegens ziek te en uitputting was Slobodan Milosevic gisteren terug in de rechtszaal van het Joegoslavië- Tribunaal. Opnieuw laaide de strijd weer op hoe moet worden voorkomen dat het proces tegen de ex-president van Joegoslavië eindeloos gaat duren. Milosevic verdedigt zichzelf, waardoor hij veel kan spreken de rechtszaal, zoals tijdens kruisverhoren. Hij geniet er dan ook duidelijk van zoveel moge lijk aan het woord te zijn en be speelt zijn publiek thuis in Bel grado. Aan de andere kant is de daar mee gepaard gaande werkdruk ROME - De Italiaanse po litie is gestuit op een grootschalige illegale handel met vlees van zieke of niet-geregistreerde runderen. De meeste van deze dieren stammen uit Duitsland, aldus de Itali aanse televisie. De Napolitaanse maffia zou achter de vleesfraude zitten. In totaal zijn in de ze zaak al 35 mensen aan gehouden, onder wie acht veeartsen. Die worden er van beschuldigd valse kwaliteitscertificaten te hebben opgesteld. De po litie heeft zo'n 2000 run deren in beslag genomen. Het slachten had plaats op zeker twee plekken in Zuid-Italië. DPA mede oorzaak voor de uitput tingsverschijnselen waar 'Slo- bo' onder lijdt. Het proces waar van van meet af aan duidelijk was dat het waarschijnlijk jaren zou duren, is verder in de knoop geraakt door de herhaaldelijke dagenlange onderbrekingen wegens ziekte van de verdachte. Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte wil dan ook dat de rech ters 'met spoed ernstig overwe gen' de verdachte alsnog een ad vocaat toe te wijzen, aldus een gisteren gepubliceerd voorstel. Milosevic vindt dat 'volstrekt il legaal, absurd en met kwade bedoelingen gedaan'. Als Milo sevic een advocaat krijgt toege wezen, zal die in principe de kruisverhoren doen en het woord voeren namens de verde diging. De ex-president van Joegoslavië vindt dan ook dat Del Ponte 'probeert mij het recht af te pakken om te spre ken' tijdens de rechtszaak, al dus Milosevic gisteren in de rechtszaal. Milosevic herhaalde zijn al maanden eerder gedane voor stel hem voorlopig vrij te laten terwijl hij zich voor het VN-hof in Den Haag verdedigt. 'Slobo' beloofde geen ontsnappingspo ging te doen: „Voor geen enkele prijs zou ik de strijd staken die ik hier strijd in dit politieke pro ces." Als hij voorlopig is vrijge laten, is dat goed voor zijn gezondheid en kan hij zijn ver dediging beter voorbereiden, aldus Milosevic. De rechters hebben gisteren nog geen besluit genomen en hebben de zaak vooralsnog in beraad. De rechters hadden tot nu toe het beginsel hoog gehouden dat elke verdachte het recht heeft zichzelf te verdedigen. De regel dat een verdachte geen advo caat mag worden opgedrongen, geldt vooral in landen met An gel-Saksische rechtssystemen, zoals Engeland en de Verenigde Staten. Twee van de drie rech ters in het Milosevic-proces zijn uit zulke systemen afkomstig: May (Engeland) en Robinson (Jamaica). Verkeerd beeld Del Ponte vindt dat het niet zo kan zijn dat zij niet al het be wijsmateriaal kan presenteren als gevolg van moeilijkheden die de verdachte zelf heeft ver oorzaakt. De Zwitserse wil niet dat door tijdsgebrek een 'verkeerdbeeld' ontstaat van de misdaden van de verdachte in wellicht 'het be langwekkendste proces, ooit ge houden tegen een politiek leider en staatshoofd'. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Zo'n twintig mensen kamperen al een week in een grote legertent voor het kantoor van woningbouwvereni ging De Noorderkempen in het Belgische Merksplas (bij Turnhout). Ze willen er als eersten bij zijn als vanochtend de intekening begint voor zestien voormalige cipierswoningen, die de vereniging voor een prikje van de hand doet. De huizenprijzen in de Belgisch-Nederlandse grensstreek zijn de afgelopen jaren fors gestegen als gevolg van de 'rush' van Nederlandse kopers op de Belgische woningmarkt. Tus sen 19 9 9 en 2 0 0 2 steeg de huizenprijs ongeveer dertig procent. Waren het vroeger vooral de zogenaamde 'fiscale vluchtelin gen' die de grens over staken; sinds begin vorig jaar vestigen ook minder kapitaalkrachtige Nederlanders zich massaal in België. Niet omdat ze geen vermogensbelasting in Nederland willen betalen, maar omdat de woningprijzen er een stuk la ger liggen. Als gevolg van het nieuwe belastingstelsel kunnen Nederlanders die een woning kopen in het buitenland sinds 2001 bovendien de hypotheekrente volledig aftrekken. Niet dat de voormalige cipierswoningen bij de gevangenis van Merksplas zo geweldig zijn. Integendeel. „Het zijn oude woningen, twee-onder één- kap en slecht onderhouden. Ze werden al ruim een eeuw geleden gebouwd. Maar er zit een flinke lap grond bij en de prijs is heel redelijk", zegt kandi daat-koper Corine Segers. De duurste woning kost ruim 74.000 euro. Voor de renovatie moet de koper - die de woning 99 jaar in erfpacht krijgt en zelf het achterstallig onderhoud moet wegwerken - nog eens naar schatting 67.000 euro op tafel leggen waarmee de totaalprijs uitkomt op ruim 141.000 euro. De goedkoopste woning kost - renovatiekosten inbegrepen - nog geen 93.000 euro. GPD ROTTERDAM - De Calamitei- tencommissie heeft gisteren be sloten het negatieve reisadvies voor Indonesië niet te verlen gen. Dat betekent dat reizigers vanaf 14 november weer met dekking van het Calamiteitenfonds naar het gebied kunnen reizen. De commissie stelde het nega tieve advies in na de aanslag op een nachtclub in Kuta op het In donesische eiland Bali op 12 ok tober. Door de aanslag kwamen ongeveer 190 mensen om het le ven. Het overlegorgaan, met daarin vertegenwoordigers van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, de ANWB en de reisorgani saties, vindt dat de situatie in Indonesië nu geen aanleiding meer geeft voor het voortzetten van het negatieve advies. Het wijst er wel op dat het be sluit niet automatisch iets zegt over de veiligheidssituatie in het land. De situatie is volgens het ministerie nog onvoorspel baar en Nederlanders kunnen samenscholingen en drukbe zochte uitgaanscentra beter mijden. ANP BELGRADO - Vice-premier Miroljub Labus van Joegoslavië doet niet mee aan de nieuwe Servische presidentsverkiezin gen, die op 8 december worden gehouden. Dat maakte hij giste ren bekend. De huidige Joegoslavische pre sident Kostunica kreeg in de tweede ronde van de verkiezin gen meer dan twee keer zoveel stemmen als Labus. Maar om dat de kieswet een opkomst van minimaal vijftig procent als voorwaarde stelt, moeten de verkiezingen helemaal opnieuw worden gehouden. De mini mumopkomst is inmiddels uit de kieswet geschrapt. De bevolking van Servië heeft genoeg van de onenigheid en verdeeldheid in de Servische politiek, zei Labus gisteren. „De kiezers in Servië geloven duide lijk niet dat deze verkiezingen iets kunnen veranderen. Daar om wil ik niet nog een keer mee doen." Labus stapte ook uit de Democratische Partij (DS) van premier Djindjic. AP DANNENBERG - Duitse politiemannen worden bekogeld met stro door demonstranten tijdens een betoging tegen kernafvaltransport in Dannenberg. De politie was voorbereid op duizenden demon stranten tegen het vervoer van de twaalf containers met verrijkt kernafval, die van La Hague in Frankrijk naar het Duitse Gorleben op weg waren. Het kerntransport is waarschijnlijk het grootste dat ooit tussen beide landen heeft plaatsgevonden. foto Cristian Charisius/RTR SRINAGAR - Een belangrijke separatistenleider uit Kashmir is gisteren vrijgelaten uit de ge vangenis. Dat heeft een politie woordvoerder gezegd. De vrijlating is waarschijnlijk bedoeld om de spanning in de Indiase deelstaat te verminde ren. Het gaat om Yasin Malik die in maart is opgepakt in Kashmir. Malik is een voormali ge rebellencommandant en leidt het Jammu en Kashmir Bevrij- dingsfront (JKLF) dat voor een zelfstandig Kashmir strijdt. Moslimseparatisten hebben gisteren een bom laten ontplof fen langs de belangrijkste snel weg van de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir. Dertien pa ramilitaire politieagenten kwa men om het leven, vijf raakten gewond .RTR/AP LONDEN - Het roken van een stickie is veel slechter voor de gezondheid dan tot nu toe werd aangenomen. Drie pure 'wietjoints' zijn even slecht voor de longen als twintig gewone sigaretten. Als cannabis gerookt wordt sa men met tabak, zijn de gevolgen nog veel ernstiger. Dit hebben Britse onderzoekers gisteren bekendgemaakt. BFL-voorzitter Britton zei gis teren tegen de Britse omroep BBC dat de nieuwe cijfers voor veel mensen als een verrassing zullen komen, vooral voor die genen die zeggen cannabis te ro ken omdat dat 'veiliger zou zijn' dan het roken van gewone ta bak. ANP door Wierd Puk BERLIJN - Rond de hersenen van Ulrike Meinhof, de RAF- terroriste die in 1976 in gevan genschap zelfmoord pleegde, is in Duitsland opschudding ont staan. Meinhofs lichaam blijkt zonder schedelinhoud te zijn begraven. De hersenen van de oprichtster van de extreem-linkse Rote Ar mee Fraktion waren in het ge heim overgebracht naar een universiteitskliniek in de zuid westelijke stad Tübingen. Haar verwanten en de vele sympathi santen die bij Meinhofs begra fenis in Berlijn aanwezig waren, waren hier niet van op de hoog te. Meinhofs dochter, de journalis te Bettina Röhl, legde vorige week in een krantenartikel de bizarre geschiedenis bloot. Röhl wil dat de hersenen alsnog wor den begraven. Zij diende giste ren een aanklacht in wegens lijkschennis. Hierop staat een maximale straf van drie jaar. In Tübingen werd het orgaan onderzocht en meer dan twee decennia bewaard. Neuropa- thologen hoopten organische oorzaken aan te treffen voor de geweldsuitbarstingen van Meinhof, die in korte tijd van een ambitieuze journaliste ver anderde in een koelbloedige ter- roriste. De RAF voerde in de jaren ze ventig en tachtig in de Bondsre publiek een reeks van gerucht makende aanslagen uit tegen staatsinstellingen, politici en industriëlen. Bij die extreem linkse terreur kwamen tiental len mensen om het leven. Ulrike Meinhof was 41 toen ze op 9 mei 1976 dood werd aange troffen in haar cel in de Stutt- garter Stammheim gevangenis. Ze had zichzelf opgehangen. Kort voor haar zelfmoord klaagde ze over ernstige hoofd pijnen. Die hingen waarschijn lijk samen met de gevolgen van een hersenoperatie, die Meinhof in 1962 onderging. Het goedaar dige gezwel dat chirurgen des- NEW DELHI - Microsoft-topman Bill Gates heeft India 100 miljoen dollar geschonken om aids te bestrijden. Dat maakte Gates, oprichter van het computerconcern, gisteren bekend. Het geld komt uit Gates' liefdadigheidsfonds, de Bill en Mel- inda Gates Stichting. Het is bedoeld voor preventieprojecten en moet vooral de risicogroepen zoals vrachtwagenchauf feurs en buitenlandse arbeiders bereiken. India telt vier mil joen seropositieven, het hoogste aantal na Zuid-Afrika. RTR LONDEN - In Ethiopië dreigt binnen enkele maanden een enorme hongersnood, als de internationale gemeenschap niet snel met hulp over de brug komt. Dit heeft de Ethiopische pre mier Meles Zenawi gisteren gezegd tegen de BBC. Als gevolg van aanhoudende droogte zijn nu al zeker zes mil joen Ethiopiërs aangewezen op voedselhulp. In januari zal dat aantal zijn gestegen naar vijftien miljoen, aldus Zenawi. Volgens hem is het aantal mensen dat bedreigd wordt door de hongerdood, circa drie keer zo groot als het aantal bij de grote hongersnood in 1984. ANP BRATISLAVA - De Slowaakse bevolking kan op 7 juni een oordeel geven over toetreding tot de Europese Unie. Dat meldde de Slowaakse televisiezender TA3 gisteren. Slowa kije kan volgens de Europese Commissie in 2004 toetreden. Tijdens de Europese top in Kopenhagen eind dit jaar worden daarover spijkers met koppen geslagen. Eerder deze maand werd bekend dat Tsjechië medio juni 2003 ook een referendum houdt over EU-toetreding. In dit land zou volgens peilingen 44 procent van de bevolking voor toetre ding zijn. In Slowakije zou het percentage voorstanders circa 80 belopen. DPA/ANP CAPE CANAVERAL - Nasa heeft gisteren de lancering van de spaceshuttle Endeavour afgeblazen nadat diep in het ruimte veer een zuurstoflek was ontdekt. De vlucht naar het internationale ruimtestation (ISS) stond oorspronkelijk gepland voor gisterochtend, maar is nu voor minstens een week uitgesteld. De zeven astronauten waren al bezig met inschepen toen de vluchtleiding het aftellen stop zette omdat een klein lek was ontdekt in het systeem dat de bemanning tijdens de lancering en de landing voorziet van zuurstof. Ingenieurs vreesden dat het lek groter zou kunnen worden. Endeavour moest drie bemanningsleden naar het ruimtesta tion brengen die er de huidige bewoners zouden vervangen. Die astronauten zijn al sinds juni aan boord. AP PRETORIA - De inbeslagname van land van blanke boeren in Zimbabwe is 'afgerond'. Dat heeft de Zimbabwaanse minis ter Joseph Made van Landbouw gisteren in Pretoria beves tigd na afloop van een vergadering van een gezamenlijke commissie van Zuid-Afrika en Zimbabwe. De minister zei dat zijn regering in totaal 14,6 miljoen hectare land van blanke boeren had geconfisqueerd en dat die meer bezettingen en inbeslagnames niet zou tolereren. Hij voegde eraan toe dat zo'n 74.000 gezinnen zich hebben kunnen vesti gen op in beslag genomen land. Ongeveer 2900 blanke boeren hebben hun land moeten verlaten. AFP ARACINOVO - Minister van Buitenlandse Zaken Jaap de Hoop Scheffer wordt door majoor Harkema rondgeleid door het Macedonische dorp Aracinovo. De minister bezocht gisteren de Nederlandse troe penmacht Task Force Fox die ondermeer verantwoordelijk is voor de veiligheid van dit dorp. foto Marcel Antonisse/ANP tijds aantroffen kon niet worden verwijderd, maar werd 'afge klemd'. Meinhof bleef last hou den van dubbelzien. Ook ver toonde zij na de operatie, volgens haar ex-man Rainer Röhl, opvallende gedragsveran deringen: „Ze was gevoelloos, agressief en seksueel losgesla gen." Meinhofs in formaline gedrenk te hersenen werden twintig jaar lang bewaard door professor Jürgen Pfeifer in Tübingen. Hij had de grijze massa in een plas tic zak gestopt en opgeslagen in een kartonnen doos. Bij de ob ductie van de hersenen waren Pfeiffer beschadigingen opge vallen in het gebied waar emo ties als angst, depressiviteit en agressiviteit zijn gelokaliseerd. Hij kwam destijds al tot het in zicht dat de terroriste, die de 'gevaarlijkste vrouw van Duits land' werd genoemd, vermin derd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest Ontsteld Het weekblad Der Spiegel stuit te op de lugubere zwerftocht in het kader van een verhalenserie over de RAF. Bettina Röhl is ontsteld dat Meinhofs verwan ten zolang van niets hebben ge weten en dat aan hen niets is ge vraagd. Röhl verbaast zich er bovendien over dat de conclu sies van Pfeiffer in 1976 geheim zijn gehouden, ook al waren Meinhofs advocaten - onder wie de huidigeministervanBinnen- landse Zaken, Otto Schily (SPD) - van het onderzoek op de hoogte. GPD door Heieen Paalvast en Ton van Lierop BRUSSEL - De Europese Unie en Rusland hebben gisteren na maanden touwtrekken een ak koord bereikt over het recht van Russische burgers tussen de en clave Kaliningrad en Moskou te reizen. Het akkoord voorziet in de invoering van een speciale reispas voor Russen. Ook is er overeenstemming over nauwere samenwerking in de strijd tegen het terroi'isme. Op economisch terrein was er te vredenheid over de relatie. Maar de twee partijen zijn nog zo verdeeld over een oplossing voor het conflict in Tsjetsjenië dat een gemeenschappelijke verklaring achterwege bleef. Dat was bij de vorige top van de EU en Rusland in Moskou in mei ook al zo. De Deense premier en huidig EU-voorzitter Rasmussen uitte tijdens de afsluitende perscon ferentie wel kritiek, zij het in di plomatieke taal. Zoals de Unie steevast doet, stelde hij dat een politieke oplossing de enige weg is naar vrede: „Het Tsjetsjeense probleem is niet alleen een pro bleem van terrorisme." Ras mussen pleitte voor naleving van de mensenrechten en vroeg toegang van hulpverleners tot Tsjetsjenië. De Russische president Poetin toonde zich weinig onder de in druk en gebruikte harde taal. Rusland vecht naar zijn zeggen in Tsjetsjenië tegen het interna tionaal terrorisme. De Russische president vindt de regeling voor Kaliningrad aan vaardbaar. De enclave hoort bij Rusland, maar ligt ingeklemd tussen Polen en Litouwen. Na toetreding van die twee landen tot de EU in 2004 zou Kalinin grad een Russisch eiland wor den in de EU met tal van reisbe perkingen voor de een miljoen inwoners die het moederland willen bezoeken. De EU staat straks Polen en Li touwers wel vrij reizen binnen Europa toe, maar wil voorko men dat ook Russen van duiste re afkomst via Kaliningrad zon der paspoort het grondgebied van de unie kunnen betreden. Het akkoord voorziet nu in de invoering van een voordelig, wellicht gratis pasje in plaats van een speciaal visum, zoals de EU eigenlijk wilde. Er geldt een overgangsperiode tot 1 juli 2003 waarin Litouwen flexibele grenscontrole uitoefent.Als concessie van de unie komt er een studie naar de aanleg van een hogesnelheidsspoorlijn tus sen Kaliningrad en de rest van Rusland in 2003. Reizigers op die ongetwijfeld kostbai'e, non-stoptrein zouden dan geen pas meer nodig heb ben. Momenteel bestaat er geen vaste verbinding tussen Rus land en Kaliningrad. Een be sluit over de aanleg zal echter niet buiten Litouwen om wor den genomen. ANP JOHANNESBURG - Een ex treemrechtse groepering zegt verantwoordelijk te zijn voor een aantal bomaanslagen op 29 oktober in de Zuid-Afrikaanse stad Soweto. Daardoor vielen een dode en een gewonde. De groep noemt zich de 'strijders van de Boeren-Natie'. In een verklaring per e-mail zegt de groep gisteren dat de aanslagen het 'begin van het einde' zijn van de ANC-Vege- ring. De politie zei de brief zeer serieus te nemen. De groep eist ook de vrijlating van enkele per sonen die sinds april zijn opge pakt wegens het smeden van plannen om de regering omver te werpen. In de nacht van 29 op 30 oktober deden zich in Soweto negen bomexplosies voor. Een zwarte vrouw kwam om het leven. Een moskee, bushokjes, elektrici teitshuisjes en spoorrails raak ten beschadigd. De 'strijders van de Boeren-Natie' claimen ook een aanslag op een boed dhistische tempel bij Pretoria. Daar vielen drie gewonden. De naam 'boeren' werd in Zuid- Afrika aanvankelijk gebruikt als scheldnaam voor weerspan nige landbouwers en veeboeren die in opstand kwamen tegen hun overheersers, eerst de Hol landse en da ama de Britse over heid. Uiteindelijk werd de be naming boer verdrongen door het woord Afrikaner. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5