OR Delta tegen bod op Remu Crazy Days.. 4,2%. Afasiesoos kijkt naar toekomst Z€ Gimbrère Donald Duck troost voor enge naald Beveiligingsbedrijf stopt bij Nationaal Gemeente Goes hekelt vertraging in aanpak geluidsoverlast spoor Ondernemingsraad vindt informatie over gevolgen onvoldoende Vragen over sluiting Vlaamse kustzone Twin: sparen en beleggen op één rekening. ING «BANK zeeuwse almanak Normen en waarden waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 12 november 2002 Hnor Ben Jansen MIDDELBURG - De onderne mingsraad van Delta overweegt naar de rechter te stappen om te verhinderen dat het nutsbedrijf a bod doet op het Utrechtse energieconcern Remu. De OR bracht een negatief advies uit over de wens van de directie Remu over te nemen. De raad meent dat te weinig informatie is verstrekt over de consequen ties voor de financiële positie van Delta en voor het personeel De aandeelhouders van Delta stemden gisteren, zoals ver- Advertentie ALLE BLAZERS 25 KORTING ALLE PANTALONS -/.KORTING BONNETERIE diverse series PULLOVERS, VESTEN, 1WINSETS T-SHIRTS J".KORTING MANTELS JACKS diverse series =C2S|- tot^SO.- KORTING LANGE DELFT 16 MIDDELBURG DEN HAAG - De Vlaamse rege ring kan niet zomaar de drie- mijlszone voor de Vlaamse kust sluiten voor vissersschepen van meer dan zeventig brutoton. Volgens CD A-Kamerlid S, Buijs lijkt het erop dat die maat regel in strijd is met het gemeen schappelijk visserijbeleid van de Europese Unie. Hij heeft staatssecretaris Odink van Vis serij gevraagd actie te onderne men om het besluit ongedaan te maken. Buijs wil ook weten of de door de maatregel gedupeer de vissers een schadevergoeding kunnen krijgen. Het vangstver bod dat 1 januari ingaat, is be doeld om jonge vis en kleine Vlaamse kustvissers te bescher men. Zowel Belgische als Ne derlandse gamalenvissers met grotere schepen, onder wie en kelen uit Breskens, Vlissingen en Colijnsplaat, verliezen een deel van hun visgronden. wacht, in met een definitief bod op Remu. Dat bod doet Delta sa men met Ten.net, beheerder van het landelijke hoogspannings netwerk. „Je zou bijna denken dat de aandeelhouders over meer informatie beschikken dan de ondernemingsraad", reageerde OR-voorzitter R Louwerse op het gemak waar mee de aandeelhouders una niem hun besluit namen. De ondernemingsraad weet zich gesteund door onafhankelijke adviseurs in zijn opvatting dat uit de informatie die de directie heeft verstrekt, niet kan worden geconcludeerd dat de risico's van de transactie- voor Delta voldoende zijn afgedekt. Vol gens Louwerse heeft de OR het tot afgelopen vrijdag steeds met mondelinge informatie moeten stellen. Er was slechts een ad viesaanvraag, zonder onder bouwing van de financiële en personele kant van de zaak. Te weinig Louwerse: „We kregen vrijdag wel wat meer stukken, maar die verschaften in onze ogen nog steeds te weinig inzicht. Daar om hebben we aangegeven waar het naar onze mening nog aan schortte, maar de directie is daar onvoldoende aan tegemoet gekomen. Er rest ons nu weinig anders dan naar de onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam te gaan." De voorzitter van de OR van Delta verheelt niet dat bij de raad enig wantrouwen j egens de directie leeft.,Het was naar ons idee mogelijk wél voldoende in formatie te verstrekken. Bij ons leeft nu het idee dat we bewust maar gedeeltelijk op de hoogte zijn gesteld." Louwerse ziet nog één moge lijkheid voor de directie om te voorkomen dat de OR de gang naar de ondernemingskamer zal maken. „We hopen dat uit eindelijk zal worden besloten een bod uit te brengen onder voorbehoud van nader overleg met de ondernemingsraad. Zo ontstaat ruimte om ons alsnog te voorzien van de informatie die we nodig achten. Dat de OR deze opening nog biedt, had tijdelijk directie voorzitter D. Luteijn, ook be grepen. Hij zei het te betreuren dat de ondernemingsraad zich onvoldoende geïnformeerd acht en dat als consequentie daarvan wordt overwogen naar de on dernemingskamer te stappen. „We zullen proberen aan de be zwaren van de OR tegemoet te komen", verzekerde hij. „Er moest met het oog op onze be langstelling voor Remu in korte tijcl ontzettend veel gebeuren. We hopen dat we ook de OR er toch van kunnen overtuigen dat de overname een versterking In Sporthal Onderdak in Zierikzee kregen kinderen tussen de zes en veertien jaar gisteren hun prik. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Oom Donald kijkt erg angstig op de omslag van de speciale editie van het gelijknamige weekblad. Toch is het mini-stripverhaal bedoeld als troost voor kinderen die net een injectie tegen meningokok- ken hebben gehad. In Sporthal Onderdak in Zierikzee haalden gisteren 3500 kinderen tussen de zes en veertien jaar hun prik. Rond de klok van drieën is het nog rustig in de sporthal. Drie van de zes prikposten zijn onbe mand. De prikkers zijn even koffie drinken voordat de grote drukte - na het uitgaan van de scholen - begint, legt locatiema nager P. Verburg uit. De andere prikkers gebruiken de adem pauze om het prik-materiaal en het stapeltje Donald Duckjes nog eens te rangschikken. „Veel huilende kinderen? Valt best mee", zegt prikster W. Oos- se. „Misschien één per uur, maar meer niet.Oosseenhaarmede- priksters zien op afstand al welk kind bang is voor de naald. Oos- se: „En dan is het een kwestie van de aandacht van de naald afleiden. Praten, vragen stellen en samen tot tien tellen. En dan is het gebeurd eer ze er erg in hebben." Overredingskracht Datwerktniet altijd, blijkt even later. Een klein meisje klampt zich angstig vast aan het been van haar vader. Die heeft al zijn overredingskracht nodig om zijn dochter met zachte drang toch te bewegen haar arm te ontbloten. Met afgewend ge zicht en de tranen in de ogen on dergaat ze haar lot. Om vervol gens zo snel mogelijk weer weg te vluchten van de enge naald. Een wat ouder jochie ontbloot stoer - want in het gezichtsveld van leeftijdgenootjes - zijn bo venarm. Zijn vader is minder dapper. Net voor de injectie naald naald in de arm wordt ge dreven wendt hij de blik af, nieuwsgierigheid naar de in richting van de zaal voorwen dend, De man is, zegt Verburg, geen uitzondering. „Soms vin den de ouders de prik enger dan foto Dirk-Jan Gjeltema de kinderen." Nu en dan, is de ervaring van de prikteams, gaat. het in de rij wachtend op de in jectie al mis. Op veilige afstand van de naald hebben de wach tenden nog praat voor tien. Tot dat ze daadwerkelijk zicht krij gen op de bakjes met naalden en de zakjes met injectievloeistof. Verburg: „En dan vallen ze flauw. Gelukkig zie je dat meestal wel aankomen zodat je op tijd in kunt grijpen. Hier valt het wel mee. Het scheelt een stuk dat het hier niet zo warm Advertentie Twin Sparen Sparen en beleggen op één rekening. Het kan. met Twin*. Sparen met Twin levert nu 4,2% rente op! En wanneer u nu of in de toekomst wilt beleggen, kan dit ook: U switcht eenvoudig en kosteloos lussen het spaar- en beleggingsdeel. Twin biedt u dus de zekerheid van sparen en de kans op hel rendement van beleggen! 11 IlllClULTCn. tl) tciuewij/.igingcn (Je rcsuliaien bieden i'l pnxlncl. de kusten Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl onderdeel van ING - door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vijftien jaar gele den zag de Afasiesoos Schou- wen-Duiveland het licht. Dat bleek gisteren echter geen reden om de geschiedenis in te duiken. Tijdens een feestelijke bijeen komst in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee speelde alleen de toekomst een rol. Met onder meer een computeruitleenpro- ject kunnen afasiepatiënten, mensen met een taalstoornis die door hersenletsel is ontstaan, voortaan hun taalvermogen trainen. Speciaal voor dat doel heeft Rotaryclub Schouwen-Duive- land vijf computers aan de afa siesoos cadeau gedaan. Eén is bestemd om demonstraties te geven. De vier andere kunnen in bruikleen gegeven worden aan leden van de Afasie Vereniging Nederland op Schouwen-Dui- veland. Zij kunnen aan de slag met het computerprogramma KOMPRO 2000; een interactief taaiprogramma waarin meer dan 25.000 oefeningen verwerkt zijn- Logopediste en contactpersoon van de afasiesoos Monique Schol demonstreerde enkele van de trainingsmogelijkheden van KOMPRO, zoals het benoe men van afbeeldingen of het vormen van zinnen uit door el kaar gehusselde woorden. Afa siepatiënten kunnen problemen hebben met spreken, lezen, schrijven en begrijpen wat an deren bedoelen. Pijnlijk, want dat communicatieprobleem heeft niets met intellectuele ca paciteiten te maken. Schol: „Die zijn mensen niet kwijt, maar dat ziet de omgeving vaak heel anders." Moet je je voor stellen dat je niet meer kunt communiceren, schetst voorzit ter D. Epke van de Rotaryclub Schouwen-Duiveland ter aan vulling. „Je hele wereld stort Behalve de schenking van com puters hebben leden van zijn club zich ingezet voor de tot standkoming van een Zeeuws fotoproject. Drie leden zijn met camera door de provincie ge trokken om markante plekken vast te leggen. Door de jaren heen is gebleken dat bezoekers van de afasiesoos erg geïnteres seerd zijn in beelden uit de eigen - herkenbare - omgeving. Ze le veren, aldus Schol, veel ge spreksstof op. De foto's moeten uiteindelijk eveneens in een computerprogramma worden Dhr. Keizer is met het speciale computerprogramma voor afasiepa tiënten bezig. foto Dirk-Jan Gjeltema HOEKr Noordzandstraai 6 Yerseke tel. (0113)57 29 07 fax (0113) 57 38 73 vormt voor de positie van Delta als zelfstandige onderneming met een sterke Zeeuwse basis." De aandeelhouders stemden met de plannen van de directie is tijdens een besloten vergade ring. Uit concurrentieoverwe- gingen wil Delta geen medede lingen doen over de hoogte van het bod op Remu. Er zijn nog meer gegadigden voor de over name. Eneco heeft blijk gegeven van belangstelling voor Remu en, hoewel dat tot dusver niet nadrukkelijk is uitgesproken, zou ook Nuon in de markt zijn voor verwerving van het colle- gabedrijf. Geïnteresseerden moeten uiterlijk woensdag een bod uitbrengen. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Het beveili gingsbedrijf Omega Security uit Breda is gestopt café Natio naal aan het Vlissingse Bella- mypark te bewaken. Dat meldt directeur-eigenaar R. Ramsoe- bag van de onderneming. Direc te aanleiding is de schietpartij die drie weken geleden voor de ingang van de Vlissingse disco plaatsvond. Volgens Ramsoebag was hij al langer van plan de bakens te verzetten van horeca naar be- drijfsobjecten. De schietpartij was aanleiding om direct bij Nationaal te stoppen. Voor de bewaking van café Na tionaal is nu het bedrijf Horeca- re uit Roosendaal ingehuurd, vertelt bedrijfsleider J. Swart- jes van het jongerencafé.Vol gens de bedrijfsleider is uit drukkelijk voor portiers van buiten de provincie gekozen: „Die laten bezoekers zonder aanzien des persoons al dan niet binnen." Overigens is de disco van Nationaal voortaan op don derdag- en vrijdagavond geslo ten. De avonden zijn met por tiers niet meer rendabel. Op donderdag- en vrijdagavond blijft het café op de begane grond wél open. Aan de deur staan dan toezichthouders van café Nationaal zelf. Overigens heeft de gemeente een aantal maatregelen voorge steld om de veiligheid op en rondom het Bellamypark te ver groten. Nog niet duidelijk is of de gemeente ook tot het installe ren van camera's in het gebied overgaat. Rustiger Toch zijn volgens Swartjes van Nationaal de gevolgen al merk baar „Het is rustiger. Boven dien is de politie al ter plekke voordat er ook maar ruzie kan uitbreken.Toch is het op zater dagavond in Nationaal rustiger dan dat het voor de schietpartij was, meldt Swartjes. Ook Ramsoebag verwelkomt de nieuwe maatregelen van de ge meente, maar vindt het wel een opgenomen, meldt zijWat Epke betreft zal deze wens komend jaar worden gerealiseerd. Zilveren speld De afasiesoos en de Rotaryclub Schouwen-Duiveland willen langere tijd met elkaar in zee gaan. Samen wordt bijvoor beeld gewerkt aan van een enquête om te peilen welke wensen er leven onder afasiepa tiënten en hun naasten. Naar schatting leven er in de regio 100 tot 120 mensen met afasie. Lan delijk staat de teller officieel op 35.000. De soos op Schouwen- Duiveland wordt iedere eerste maandagmiddag van de maand in Arcus Zorgcentra - locatie Cornelia gehouden en dient zo wel ter informatie als ter ver maak van mensen met afasie en hun familieleden. Vrijwilligers van het eerste uur G. Kesteloo en A. Geleijnse kregen gisteren wat extra aandacht. Voor hun inzet, voor de soos gedurende vijftien jaar kregen zij de zilve ren afasiespeld uitgereikt. Advertentie Wij richten kantoren in $0.0$" beetje laat. „Al een aantal ma len hebben we aangegeven dat er camera's zouden moeten ko men." Met tegenstanders van videobe waking heeft de directeur wei nig op. „Vaak worden camera's tegengehouden met het argu ment van privacy. In Breda werkt het systeem echter uitste kend." Het videosysteem in de Bra bantse stad is voor Ramsoebag de reden dat hij daar wél hore cazaken wil blijven bewaken. Daarnaast is de afstand Breda- Vlissingen een argument. „Het is lastig om snel ter plekke te zijn als er in Vlissingen iets ge beurt. Daarvoor is het gewoon te ver weg." Revalidatie Met de gewonde portier gaat het overigens naar omstandigheden goed. Eén week geleden is de 34- jarige Bredase portier uit het ziekenhuis ontslagen. „We moe ten nog afwachten hoe de reva lidatie gaat, maar hij is lichame lijk stabiel. Ik heb er alle vertrouwen in dat hij er weer he lemaal bovenop komt. Hij wil zelfs weer terugkeren in de be veiliging", aldus Ramsoebag. De behandelende artsen hebben besloten om de kogel in het li chaam van de portier te laten zitten. „Mocht je die willen weghalen dan moet je eerst een paar ribben breken en een long weghalen. aldus de directeur. De betrokken portier droeg ove rigens op de avond van de schietpartij een kogelwerend vest. Hiermee worden de vitale organen beschermd. De kogel drong echter net naast het vest bij het sleutelbeen het lichaam binnen. Vorige week bewees een schietpartij in Nijmegen hoe het kan aflopen als een portier geen kogelwerend vest draagt. De deurwacht van discotheek The Matrixx liet het leven bij een schietpartij. „Dat incident heeft me erg aangegrepen", aldus Ramsoebag. „Ik heb het bedrijf meteen een condoleancekaartje gestuurd, gewoon om ze even een hart onder de riem te ste ken." door Mieke van der Jaqt GOES - Het gemeentebestuur van Goes heeft met ontsteltenis kennis genomen van een brief van staatssecretaris Van Geel van milieu, waarin hij de Kamer schrijft dat het oplossen van de geluidsoverlast bij ruim 450.000 woningen langs wegen en sporen, wegens geldgebrek ernstige vertraging oploopt. Goes is een van de drie Beve- landse gemeenten, die vrezen voor een grote toename van de geluids- en trillingsoverlast als de Westerschelde Container Terminal (WCT) een feit wordt. Goes zal bij de provincie extra garanties vragen. De Goese wethouder S. van 't Westeinde vertrouwt het niet. „De provincie heeft een miljoen euro opzij gezet om de proble men hier weg te nemen en Zee land Seaports heeft er een mil joen bijgedaan. Maar dat is natuurlijk niet genoeg. Er is een brief van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, waarin het Rijk vijf miljoen euro toe zegt. Dat geld van de provincie en het havenschap zal er best zijn, maar bij het Rijk moet je het maar afwachten. Als nu een vastgesteld plan, dat de huidige overlast van verkeerslawaai moet oplossen, door geldgebrek al op de lange baan wordt ge schoven, hoe moeten we dan zo'n toezegging van vijf miljoen euro verstaan. Hoe hard is die? De ene staatssecretaris zegt dit en de andere dat. Je weet ook niet welk kabinet er over een poosje zit." Van 't Westeinde is van plan met haar Bevelandse collega's extra garanties te eisen bij de provin cie. „De provincie wil graag die WCT en wij willen er zeker van zijn dat alle geluidsbeperkende maatregelen genomen zijn voordat de eerste trein gaat rij den. Het is aan de provincie om die vijf miljoen veilig te stellen. De mogelijkheid mag niet be staan dat dat geld ineens wordt wegbezuinigd." Huiseigenaren Wethouder G. Burger van Ka- pelle heeft er niet zo'n hard hoofd in als zijn Goese collega. Voor de maatregelen die Kapel- Ie nog moet nemen voor een aan tal huizen, heeft het Rijk zeven tig procent subsidie toegezegd. De overige dertig procent zou voor de helft worden betaald door de huiseigenaren en voor de andere helft door de gemeen te. Dat de uitvoering een tijdje in de ijskast is gezet, komt om dat de gemeente mogelijkheden zag die dertig procent uit de WCT-compensatie te halen. Burger gaat ervan uit dat het toegezegde geld ergens op een rekening staat en niet kan wor den teruggenomen Overigens trekken Kapelle en Reimerswaal samen met Goes op als het gaat om de gevol gen van de WCT voor aanwo- nenden van de spoorlijn. Als Goes garanties eist, zullen Ka pelle en Reimerswaal die eis steunen. De Kapellenaar is het met zijn beroemde plaatsgenoot eens dat het herstel van nor men en waarden absolute prioriteit heeft. Onlangs had hij tijdens een feestje echter iets te veel alcoholische ver snaperingen genuttigd, zo merkte hij toen hij samen met zijn vrouw midden in de nacht huiswaarts liep. Toen hij na enkele minuten een po litiewagen aan zag komen, besefte hij dat hij zijn mis stap nog goed kon maken. Zonder dralen stapte hij dan ook de straat op en hield de beide agenten aan. U moet mij arresteren wegens open bare dronkenschap, riep hij hen toe. Tot zijn verbazing weigerden ze. Nadat ze beko men waren van een onbe daarlijke lachbui raadden ze hem slechts aan rustig naar huis te lopen. Sinds die nacht weet hij dat onze minister president nog een zeer lange weg te gaan heeft eer normen en waarden hersteld zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29