Het veer Anna Jacobapolder-Zijpe vaart niet Bedreigd schor opnieuw gered van de ondergang Handige hulp voor de groene doe-het-zelver Nieuwe Raadkaart Het Schor van Waarde in het oostelijk deel van de Westerschelde wordt gered van de ondergang. Stroming en golven zijn al geruime tijd bezig het schor en de voorlig gende slikken op te ruimen. De waardevolle natuur ver dwijnt langzaam maar zeker in de Westerschelde. Ook spoelen resten van het ver dronken dorp Valkenisse weg. Door de aanleg van twee strekdammen hoopt Rijkswaterstaat Zeeland de teloorgang te stoppen. Na tuur en archeologische waarden blijven daardoor behouden. Ook is de veilig heid ermee gediend, omdat vóór de zeewering weer een stevig voorland ontstaat. In 1966 volgt het bestuur van waterschap De Brede Wate ring van Zuid-Beveland een eeuwenoude traditie: land win nen op de zee. Het op Deltahoogte brengen van de zeewering van de polders Zim merman, Emmanuël en Waarde is mooi te combineren met het indijken van de hoog opgeslibde schorren in de Westerschelde. Bij de minister van Verkeer en Waterstaat wordt een plan inge diend voor aanleg van een nieu we dijk over de schorren, tege lijk met een concessie-aanvraag voor indijking van de schorren, met name die voor de Emmanu- elpolder. Het waterschapsbestuur is zo overtuigd van de goedkeuring, dat vooruitlopend daarop het plan verder wordt uitgewerkt en grondaankopen worden ge daan. De stichting Het Zeeuwse Landschap trekt echter in Den Haag aan de bel, omdat de schorren een grote natuurwe tenschappelijke waarde bezit ten. Tot grote woede van de waterschapbestuurders en Ge deputeerde Staten, is de minis ter gevoelig voor de protesten. Hij haalt in 19 6 8 een streep door het plan; het Schor van Waarde moet behouden blijven en de huidige zeedijk moet worden versterkt. Het is voor de machtige dijk graaf P.J.J. Dekker en zijn com- panen, niet gewend te worden gedwarsboomd, even slikken. „Tien jaar geleden, toen de ver schrikkingen van de waters noodramp bij een ieder nog vers in het geheugen lagen, zou het ondenkbaar zijn geweest dat de algemene veiligheid zou worden gerelativeerd en dat werken, dienende ter verhoging van die veiligheid, zouden worden doorkruist door het streven tot behoud van een natuurgebied", briest Dekker. Het is in Zeeland misschien wel de eerste over winning van de natuurbescher ming op de waterschappen. Met zo'n voorgeschiedenis is het logisch dat de bedreiging van het Schor van Waarde - nu niet door de mens, maar door de natuur zelf - actief wordt aan gepakt, mede dankzij het na- tuurherstel-programma Wes terschelde (ter compensatie van de schade die de verdieping ver oorzaakt). Schorren met him bijzondere planten en dieren worden steeds zeldzamer en bo vendien liggen in het gebied de er niets te zoeken. Alhoewel, vlakbij het dorp ligt een fraaie eendenkooi, in 1886 opgericht door J.W.F. del Campo, een na zaat van bedijker Willem Frede- rik. De kooi is in beheer van stichting Het Zeeuwse Land schap, die er ook een informa tiecentrum heeft ingericht. Al leszins een bezoek waard, temeer daar in de buurt ook op de Rumoirtschorren de Bruinis- ser stelberg ligt, de laatst over gebleven zogenaamde hollestel- le in Zeeland, aangelegd als buitendijkse drinkput voor het vee. Op de raadkaart van vorige week is de Langeweg in Anna Jacobapolder te zien. J. Quist, G.J. de Jager-Aarnoudse, bei den uit Goes, J. Zuidweg uit An na Jacobapolder en nog ver schillende andere inzenders schrijven dat het dorpje vroeger bij de RTM bekend stond als ge hucht aan de Noordweg. Zo heette de halte in het dorp, als onderdeel van de tramlijn Steenbergen-Zijpe. W.P. Woit- tiez-Zegwaard uit Breskens wijst er op dat aan de Langeweg met steun van bedijker Del Campo in 1861 een school is ge bouwd. De inmiddels afgebroken schuur links op de foto is die van bakker Everaers, meldt K. van den Berg uit Sint-Philipsland. Wat verderop was de winkel van S. van de Velde. In het derde huis (met puntdak) rechts bevond zich een herberg. De twee vrou wen die daar voor staan zijn Briena Verhage en haar dochter Antje. A. Verkerke uit Sint-Phi lipsland dateert de kaart om streeks 1928. „De fiets had zijn intrede gedaan en bovengrond se leidingen voor elektriciteit zijn aanwezig. Halverwege links stond een tentje waarin tbc-patiënt Comelis Verkerke lag. Helemaal links achteraan staat een oude boerenwagen." C. Noorthoek uit Sint-Philips land weet dat in het eerste huis rechts de familie Verhage woon de. De man was melkboer en te vens klokkenluider: om 08.00, 12.00 en 20.00 uur. Ernaast woonde Marien Verhage, boe renknecht bij Vogelaar. Volgens deze inzender werd cle herberg uitgebaat door ene Giljam, die ook schaapherder was. In de volgende huizen woonden Wil lem Verhage en gezin, Bram Ver- straate, winkelier Frans Quist, Bram Wagemaker en fietsenma ker Joh. Quist. Het vijfde huis links was van metselaar, dood graver en omroeper Kees van de Velde; in een van de laatste hui zen was slager J. Verstraate (la ter P. de Kok) gevestigd. Als foute plaatsen werden ge noemd Cadzand en Overslag. De winnaars van de waarde bonnen zijn: J. Zuidweg, Anna Jacobapolder, P. Aalbers, Goes en A. Kempeneers, Sint-Phi lipsland. Rinus Antonisse Van dorp (je) naar stad is via de collectie van Hans Lindenbergh maar een kleine stap. De vraag die deze week beantwoord moet worden is: hoe luidt de naam van de plaats op de foto? Nadere bijzon derheden zijn, als altijd, welkom bij de redactie van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 16 november ingezonden worden naar: redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, of fax 0118-470102, ofpere-mailredactie@pzc.nl. Voor de inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar. dinsdag 12 november 2002 de grond zover mogelijk klaar te maken. Ook kan worden begon nen met het verzamelen van goed plant-, poot- en zaaimate- riaal. Het meeste materiaal is afkomstig van gewassen die volgens de gangbare methoden zijn geteeld. Er is een klein aan bod van milieuvriendelijke za den en planten (adressen staan in de gids)Het is bovendien ver standig in het najaar de resten van bijvoorbeeld aardappel-, kool- en tomatenplanten te ver wijderen, zodat tijdens het groeiseizoen geen verrassingen in de vorm van plantenziekten opduiken. Teeltwijze De nadruk in de gids ligt op de teeltwijze van gewassen. Hoe bijvoorbeeld te zorgen voor een goede opkomst van het zaad? En hoe kunnen de planten het beste uitgroeien tot een oogstbaar product? Van bi j na honderd ver schillende gewassen en soorten zijn teeltgegevens, zoals zaai en plantdata, weergegeven in overzichtelijke schema's en ta bellen. De zaaikalender op de binnenkant van het uitklapbare omslag beperkt zich niet tot de gebruikelijke groenten, maar geeft ook informatie over bij voorbeeld schorseneer, solda- tenboon, suikermaïs, meloen, pastinaak en kapucijner. Opgenomen is een handige ge- wassenlijst bij vruchtwisseling. Zo raakt de bodem niet uitgeput en kunnen ziekten (zoals de ver velende aardappelziekte phy- tophthora) zich niet nestelen. In een ruime vruchtwisseling wor den de meeste gewassen om de vier jaar in hetzelfde bed ge teeld. Voor een aantal gewassen, zoals andijvie, sla, spinazie en postelein, is een vruchtwisse ling van een op twee jaar moge lijk. Prei, knolselderij, ui en knoflook mogen maar eens in de acht jaar op hetzelfde stuk grond terugkomen. Aan plagen en ziekten geen ge brek. Wat te denken van de aai'dbeienloopkever, emelt, erwtensnuitkever, preimot, rupsen, slakken en uienvlieg. De gids geeft aan op welke (mi lieuvriendelijke) wijze de ver schillende narigheden het beste kunnen worden bestreden. Zo willen tegen slakken eierscha len of schelpen, houtas, kalk en keukensoda helpen. Mislukt dat toch, dan kunnen deze beesten worden bestreden met behulp van een bierval of het leggen van rabarberbladen. Er blijken trouwens heel wat milieuvrien delijke bestrijdingsmiddelen te bestaan. Ook in een moestuin zonder kunstmest en chemie kan volop geoogst worden. Rinus Antonisse De milieuvriendelijke moes tuin. Gids voor een gezonde teelt van groenten en fruit. Uit geverij Roodbont, Zutphen, in samenwerking met DLV Groen en Ruimte. Prijs 11,50. Het schiereiland(je) Sint- Philipsland bestaat groten deels uit een oude polder - voor het eerst bedij kt in 14 91 - en een veel jongere polder, die pas in 1847 aan de invloed van de zee werd onttrokken. Deze polder op de voormalige schorren van Rumoirt en Nicke, werd ge noemd naar Anna Jacoba van Sonsbeeck, echtgenote van be dijker Willem Frederik del Campo. In de nieuwe polder ontstond een klein dorp, eigen lijk meer een buurtschap, dat ook de naam Anna Jacobapol der kreeg. Anna Jacobapolder is één van de vele verstilde plaatsjes in Zeeland, alleen bekend bij de mensen in de naaste omgeving, ware het niet dat in 1900 op ver zoek van de Rotterdamse Tram weg Maatschappij bij het dorp een veerhaven werd aangelegd. Van daaruit werden diensten onderhouden op Zijpe (Duive- land) tot de ingebruikname van de Philipsdam in 1988, en op de Hoek van Sint-Jacob (Flakkee), tot de opening van de weg over de Grevelingendam in 1965. De mededeling 'het veer Anna Ja cobapolder-Zijpe vaart niet' klinkt veel oudere radioluiste raars nog bekend in de oren. Hierdoor is de naamsbekend heid van Anna Jacobapolder nu nog veel groter dan gebruikelijk voor zo'n dorpje. Dat zal naar mate de tijd vordert, snel slijten. Hoeveel Zeeuwen zijn er wel eens in Anna Jacobapolder ge weest? Maar weinig - ze hebben |W®8 Anna Jacobapolder Rijkswaterstaat hoopt met de aanleg van twee strekdammen de natuurlijke en archeologische teloorgang van het Schor van Waarde te stoppen. foto's Dirk-Jan Gjeltema resten van het dorp Valkenisse, gesticht aan het eind van de twaalfde eeuwin 16 8 2 verdron - ken en sinds 2001 aangewezen als beschermd ai'cheologisch monument. Twee kribben moe ten de erosie beteugelen en zo natuur en cultuurhistorie voor het nageslacht bewaren. De aanleg ervan is begonnen en zonder tegenslagen kan het werk voorjaar 2003 gereed zijn, zegt Aylin Erkman van Rijks waterstaat Zeeland. Ze vertelt dat onder de twee strekdam men, die vanaf de oever zeshon derd tot achthonderd meter de Westerschelde insteken en ge middeld 25 meter hoog zij neen bodembescherming wordt ge legd. Daarop komt een kern van fosforslakken, met erover heen grote blokken steen van tien tot zestig kilo. Tussen de kribben spoelt het slib naar verwachting niet meer weg, maar zal het juist bezinken, zodat het proces van (nieuwe) schorvorming weer op gang kan komen. Ook zal de golfaanval op de schorrand, waardoor een klif achtige situatie is ontstaan, aanzienlijk afnemen. Als de slikken voldoende zijn opge hoogd, is versterking van de schoiranden te verwachten. Door de nieuwe ontwikkeling wordt langdurige bescherming van het gebied, tenminste twin tig jaar, beoogd, meldt Erkman. Kwaliteitsverbetering is een be langrijk doel. Verhoging van het slik verbetert de leefsituatie van bodemdieren (in de lage delen zitten minder dieren), die op hun beurt weer voedsel voor vo gels en vissen vormen. De overblijfselen van het ver dronken Valkenisse komen on der een laag modder te liggen. Dat is precies wat de archeolo gen gi'aag willen. Een ai'cheolo- gisch monument van uitzonder lijke waarde blijft op die manier gespaard. „Wezijn daarheelblij mee", stelt Leida Goldschmitz van de Ax-cheologische Werkge meenschap Nedexiand, afdeling Zeeland. „Zo hebben toekom stige generaties er nog wat aan. Als het wegspoelt, dan is het voor altijd weg." Ze vindt het geen bezwaar dat het dorp wordt bedekt door een laag slik. „De gegevens hebben we alle maal uitvoerig vastgelegd. En wellicht komen in de toekomst andere mogelijkheden voor ar cheologisch onderzoek dan we nu hebben." Goldschmitz on derstreept dat het schor wel ar cheologisch monument blijft en dus verboden terrein is voor schatgravers. Scheepvaart Aylin Erkman geeft aan dat bij het ontwerp van de strekdam men rekening is gehouden met invloed op de stroompatronen in de Westerschelde. Voorko men moet worden dat zich aan de koppen van de dammen grote ontgrondingskuilen ontwikke len. „Er zal wel enig effect op het voorliggend gebied zxjn. De be wegingsvrijheid van de geulen wordt in theorie wat minder." De scheepvaart ondervindt geen gevolgen. De geulen vóór het schor worden niet gebruikt; de vaargeul bevindt zich op gro te afstand, met de Platen van Valkenisse, rust- en geboortege- bied van zeehonden, er tussen. Voor het project is drie miljoen euro beschikbaar. Een deel er van is bestemd voor verbetering van de natuurwaarden. Het hui dige schor, in beheer bij Staats bosbeheer, is sterk vexruigd. Erkman maakt duidelijk dat ge dacht wordt aan verjonging van het gebied door het schor stukje bij beetje af te plaggen, waar door een gevarieerder vegetatie ontstaat. Voor Nederland wordt dat een experiment; het is in Duitsland al met succes uitge voerd. Rinus Antonisse Een paar jaar geleden begon nen we voor de aardigheid met een moestuin. Op het boe renerf van familie was een leuke lap grond beschikbaar. Ver weg in de polder, heerlijk rustig wroeten in de aai'de, met alleen vogelgeluiden en het ritselen van de wind in de bomen op de achtergrond. Een beetje kennis over het kweken van groenten was nog van vroeger aanwezig. Toen had bijna iedereen een moestuin en was het vanzelf sprekend dat je als kind een handje meehielp. En zeg nou zelf: wat is er lekkerder dan een vers geoogste radijs of wortel, met een heel lichte grondsmaak. Inmiddels zijn er dx'ie seizoenen achter de rug. Met vallen en op staan: spinazie die veel te snel in het zaad schoot, sperziebonen die niet aan sloegen, maar ook gul gevende courgetteplanten en uitbundig leverende snijbo nen. Het onderhouden van een moestuin blijkt gewoon leuk te zijn. En de 'eigen' px-oducten smaken véél beter dan de ge kochte in de supexmaikt of bij de groentenboer. De sla is mal ser, de boontjes zijn verser. Dat weegt zonder meer op tegen de slakken en andere beestjes die, heel natuurlijk, in de moestuin meer aanwezig zijn dan in de groenten op de schappen. Wat wel duidelijk is geworden, is dat het in stand houden van een moestuin geen natte vinger werk is. Wil er met enig succes geoogst kunnen worden, dan is enige planning noodzakelijk, evenals inzicht in wanneer er het beste gezaaid en geplant kan worden en wat er tegen ziekten en plagen te doen is, zonder er een chemische fabriek van te maken. De natuur doet wel veel zelf, maar niet alles. Een handig hulpmiddel voor de groene doe- het-zelver is de nieuwe gids voor een gezonde teelt van groenten en fruit, De milieu vriendelijke moestuin, van Arco Goedkoop en Joop Kiers, ver schenen bij Uitgeverij Rood bont te Zutphen. De gids geeft antwoord op de (vele) vragen die bij een gezonde teelt aan bod komen. Wanneer zaaien en oogsten? Hoe de bo dem vruchtbaar houden? Welke natuurlijke maniex'en zijn er om gewassen te beschermen? Uit gangspunt is dat kunstmest en bestrijdingsmiddelen overbo dig zijn. Samenwerken met de natuur staat voorop: een gezond bodemleven en een uitgekiende vruchtwisseling zorgen voor krachtige planten en een na tuurlijke afweer tegen ziekten en plagen, aldus de samenstel lers. Ze onderstrepen dat de ba sis voor een goede moestuin in het najaar woi'dt gelegd. Dus niet pas in het voorjaar eens gaan kijken v/at er kan gebeu- ren. Inhetnajaarishetdetijd om een teeltplan (onmisbaar voor een goede vruchtwisseling en het voorkomen van bodemmoe heid) uit te werken en om alvast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21