PI QVINCI ALE ZEEUWSE tl (J RA NT Militaire top wist van misdaden Vrachtwagen neemt dak van benzinestation mee Directeur Arduin in race voor zorgprijs Spionerende Russen moeten Zweden uit Gebakken kunst Moorden zouden al vlak na val Srebrenica bekend zijn bij Couzy GroenLinks op de veilige tour Pasjes voor doorgang Kaliningrad OR Delta tegen overname Remu Jeugd moet Ajax langs Inter helpen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Veertien doden bij crash Fokker in Baai van Manila Beperkte vangst kabeljauw blijft toch mogelijk Commissie uit parlement Irak tegen VN-resolutie ZW 5 Regen Vooral de eerste helft van vandaag regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind bij 11 graden. 245e jaargang no. 268 dinsdag 12 november 2002 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl Na de andere partijen kon GroenLinks niet achterblijven: ook de partij van Rosenmöller maakt zich bij de komende verkiezingen sterk voor meer veiligheid. Dat bleek tijdens de presentatie van het programma. De Europese Unie en Rusland hebben afgesproken dat de burgers in Kaliningrad een doorgangspas krijgen om in 2004 de buurlanden te kunnen doorkruisen op weg naar Rusland. Vanaf die datum treden Litouwen en Polen toe tot de EU en ligt de Russische enclave ingeklemd. De ondernemingsraad (OR) van Delta NV wil voorkomen dat het bedrijf een overnamebod doet op het Utrechtse nutsbe drijf Remu. De OR heeft er vooral moeite mee dat hij te weinig informatie heeft gekregen over de gevolgen van zo'n overname. De raad wil desnoods via de rechter ver hinderen dat Delta een bod doet. De negentig minuten van de waarheid naderen voor Ajax. De Amsterdammers kunnen zich vanavond in de eigen Arena tegen Inter uit Milaan plaatsen voor de tweede ronde van de Champions League. Trai ner Ronald Koeman (foto) heeft vertrouwen in zijn jeugdige "U team. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio- en televisie: 8; zeeland: 9,11, 13 en 15; sport: 16 en 17; buitengebied: 19,21 en 23; wetenschap: 24. en ouders, die vreesden dat de zwakste cliënten van Arduin ondergesneeuwd raakten. Jan Moen, hoogleraar Manage ment en Organisatie in de gezondheidszorg aan de Katho lieke Universiteit Brabant se lecteerde de genomineerden. „De genomineerde heeft zo'n zes j aar geleden alles in het werk gesteld om klanten, die volgens hem onder erbarmelijke om standigheden en afgezonderd van de samenleving op een ver ouderd zorgcomplex woonden een andere vorm van bestaan te geven. En dat is op tal van le vensterreinen gelukt", schrijft Moen in zijn rapport „Daar hebben ze in Zeeland wel eens anders over gedacht. Het doet mij goed", reageert Van den Beemt op de voordracht door zijn eigen managers. „Maar het gaat niet om Piet, die is een de tail in het geheel. Ditzie ik aller eerst als een eerbetoon aan alle medewerkers van Arduin. door Claudia Sondervan GOES - Arduin-directeur Piet van den Beemt is genomineerd voor de titel Zorgmanager van het Jaar 2002. De verkiezing is een initiatief van het Elsevier- blad ZorgVisie. Van den Beemt is één van de drie kandidaten voor de titel, die donderdag 28 november in Rotterdam wordt vergeven. De directeur is genomineerd om de herschepping van zijn zorg organisatie voor gehandicap ten, vertelt hoofdredacteur Ruud Kooien van ZorgVisie. Van den Beemt heeft in zes j aar Arduin opgebouwd uit de fail liete boedel met mensonterende omstandigheden die Vijver vreugd was." De nominatie zal in Zeeland ge mengde reacties oproepen, beaamt hij. Van den Beemt kreeg bij zijn omvormingswerk veel kritiek van medewerkers (Advertentie) naama noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16'~ straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode- staand rekeningnu mmer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nert zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e mal|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (postbankrekening- n per maand met nummer: I I FV automatische incasso 20,50). handtekening per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met PZCbv gaat zorgvuldig om met persoonsqege- f yens. In de colofon tt.ft o nodec. internati? »n. ^20990) 'nCa"° Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 713214"000002 isolatieglas als GLAS verwarming zeer comfortabel Glashandel MELIESTE Livingitoneweg 21, GOES. Tel. (0113) Ü7154 Advertentie) Het dak van het benzinestation stortte op beide vrachtwagens en vernielde de pompen. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Een vrachtwagen heeft gisteroch tend het dak van het Esso- tankstation langs de N60 bij Kloosterzande vernield. Bij het ongeval raakte niemand gewond. Twee vrachtwagens van we genbouwer Kole wilden bij het Esso-station tanken; de één tankte eerst, zijn collega stond te wachten. Toen de chauffeur van de eerste truck een teken gaf, trokzijn collega op richting de pomp. De laat ste had echter vergeten dat zijn laadklep nog open stond. Deze klep trok de luifel naar beneden. Het dak belandde op de beide vrachtwagens en de benzine pompen werden totaal ver nield. „Gelukkig raakte niemand gewond", zegt medewerker H. Overkleeft van het pompsta tion. „We hebben gelijk het noodplan ingezet. De brand weer kwam en constateerde dat er geen gevaar was." Van wege de opruimwerkzaamhe- den werd de weg van half twaalf tot twee uur 's middags afgezet. De luifel is door twee kranen gelicht en op een dieplader ge zet. In verband met brandge vaar spoot de brandweer voor de zekerheid het station vol schuim voorafgaand aan de bergingswerkzaamhe den. doorLianne Sleufjes en Hans Leber DEN HAAG - De Neder landse militaire top had wel degelijk kort na de val van de moslimenclave Srebrenica aanwijzingen dat de Bosnische Serviërs oorlogsmisdaden hadden begaan. Toenmalig bevel hebber Couzy kreeg die informatie van onder an deren luitenant Kutten in toe ontkennen. De weggegooide paspoorten waren ook opge merkt door getuige Van Duijn, indertijd pelotonscomman dant. Deze realiseerde zich dat het ergste moest worden ge vreesd voor de moslimmannen. Zeker omdat de Servische com mandant hem lachend zei dat de moslims die passen toch niet meer nodig hadden. Van Duijn meldde zijn vondst eveneens tij dens een later gehouden 'de- briefing' waarbij de Dutchbat- ters vertelden wat ze hadden ge zien, gedaan en meegemaakt. In het latere verslag ervan werd slechts gesproken over 'per soonlijke eigendommen van moslims'. Van Duijn kreeg tot twee keer toe het dringende advies niet over de kwestie met de buiten wacht te spreken. Van Duijn was één van de VN- ers die de moslimvluchtelingen hielpen bij de bussen te komen. Collega's verweten hem mee te werken aan scheiding van man nen en vrouwen. Maar Van Duijn, die werd gesteund door de Dutchbat-leiding, zei te wil len voorkomen dat de moslims werden geslagen door Serviërs. Van Duijn zette zelf de voort gang van het transport in gang, toen Bosnisch Servische mili tairen er 's ochtends vroeg nog niet waren. „Dat betekende dat mannen en vrouwen niet ge scheiden werden. Het Niod heeft later nog mannen gespro ken die daardoor met hun gezin meekonden. Volgens toenmalig kapitein Groen, compagniescomman dant, had een harder en fermer optreden tegen de Bosnische Serviërs door Dutchbat meer slachtoffers geëist. Wel had volgens kapitein Groen bij het begin van de aanval op de enclave, luchtsteun nog een be langrijke rol kunnen spelen. GPD Zagreb bij terugkeer van Dutchbat, maar meldde er niets over. Rutten zei dit gisteren tijdens zijn verhoor op de eerste dag van de parlementaire enquête naar de val van Srebrenica. Couzy, die zei dat er geen aan wijzingen waren voor genocide, verklaarde nadien dat hij pas een paar weken later doorkreeg wat er was gebeurd in Srebreni ca. Luitenant Rutten zei gisteren dat hij paspoorten aantrof bij een huis waar eerder honderden moslimmannen waren verza meld. Fotorolletje Bij dat huis fotografeerde hij ook negen lichamen van geëxe cuteerde moslims. De foto's zijn nooit afgedrukt, het rolletje werd verknald op een laborato rium van defensie. Rutten bracht de defensietop ervan op de hoogte. Die bleef genocide en oorlogsmisdaden naar buiten DUBLIN - Een beperkte vangst van kabeljauw blijft de komen de jaren mogelijk, maar dan is een veel strengere controle nodig. door Windy Kester STOCKHOLM - Zweden heeft twee van spionage verdachte Russische diplomaten het land uitgezet. De twee medewerkers van de Russische ambassade in Stockholm zouden gespioneerd hebben bij telefoonconcern Ericsson. Dit bedrijf ontwikkelt behalve mobiele telefoons ook radars en een raketsturingssysteem voor de Zweedse JAS 39 Gripen ge- I vechtsvliegtuigen. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken liet giste ren weten de Russen 'persona non grata' te hebben verklaard op grond van 'werkzaamheden die onverenigbaar zijn met hun diplomatieke status'. De Russi- I sche ambassade wil geen com- mentaar geven op de zaak. Eerder arresteerde de politie al drie Zweden wegens spionage. De hoofdverdachte, die tot af gelopen winter bij Ericsson werkte, zou informatie over het radarsysteem van de Jas 39 Gri pen aan de Russen hebben ver kocht. Deze inlichtingen zijn geheim en de Zweedse autori teitenvrezen dat de spionage de binnenlandse veiligheid in ge vaar brengt. De Zweedse tussenpersonen hangt een levenslange gevange nisstraf boven het hoofd. Het is mogelijk dat meerdere mede werkers van het Ericsson be trokken zijn bij het spionage- schandaal. Vorige week werden twee mensen op ontslagen, om dat zij contact hadden met de hoofdverdachte. Het is echter niet duidelijk of zij ook daad werkelijk met hem samenwerk ten. GPD westen van de gelijknamige Filipijnse hoofdstad. De piloot en co-piloot zouden de ramp hebben overleefd. Volgens de luchtvaartautoriteiten had het toestel motorpro blemen. Een Australiër, die het ongeval overleefde, zei dat één van de motoren kort na de start niet meer te horen was en dat er later rook uitkwam. Ooggetuigen zagen zwar te rook uit het vliegtuig opstijgen en delen van de staart afbreken voordat het in het water sloeg. foto Pat Roque/AP BAGDAD - De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Iraakse parlement heeft presi dent Saddam Hoessein geadvi seerd niet in te stemmen met de jongste resolutie van de VN- Veiligheidsraad over de terug keer van wapeninspecteurs in Irak. Dat heeft voorzitter Salem al- Qubaissi van de commissie gis teren gezegd. „De commissie adviseert het volgende: resolutie 1441 van de Veiligheidsraad te verwerpen en niet goed te keuren, in overeen stemming met de mening van ons volk, dat vertrouwen heeft gesteld in zijn vertegen woordigers", sprak voorzitter Salem al-Qubaissi tot het parle ment. Hij zei dat de resolutie de soeve reiniteit van Irak schaadt en in strijd is met het internationaal recht. Volgens de parlementsle den staan er 'onvervulbare ei sen' in. De commissievoorzitter advi seerde het parlement verder het over te laten aan de Revolutio naire Raad, die wordt geleid door president Hoessein, 'de passende beslissing te nemen om het Iraakse volk, zijn onaf hankelijkheid en waardigheid te beschermen'. Het parlement van Irak heeft feitelijk geen macht. Het advi seert de Revolutionaire Raad die door Saddam Hoessein wordt geleid. Bagdad moet voor 15 november aan de Veiligheidsraad laten weten of het land de resolutie accepteert. AFP/RTR Dat heeft Europees commissa ris Fischler (Landbouw en Vis serij) gisteren gezegd in Dublin, in een reactie op een EU-rap- port over de kabeljauwstand. Onafhankelijke experts stelden drie weken geleden in een rap port dat de kabeljauwstand in de Noord-Europese en Britse wateren het afgelopen jaar met 30 procent is gedaald. Zij pleitten voor een tijdelijk vangstverbod om uitsterven van kabelj auw, wijting, schelvis en andere vissoorten te voorko men. Kabeljauw is soms bij vangst bij andere soorten vis, Een groep onderzoekers heeft in opdracht van Fischler het rap port van de experts nader ge analyseerd. Op grond daarvan stelt de eurocommissaris dat een beperkte vangst mogelijk blijft. Hij wil volgende week met vertegenwoordigers van de sector overleggen om een week later een nieuw vangst- en quo taplan te kunnen voorleggen aan de EU-ministers van Visse rij. Die moeten in december de vangsthoeveelheden voor 2003 vaststellen. ANP MANILA - De Filipijnse kustwacht takelt het voorste deel van een neergestort ver keersvliegtuig uit het water van de Baai van Manila. De Fokker 27 met 34 mensen aan boord stortte gisteren kort na het opstijgen neer in de baai. Zeker veertien mensen kwamen om, onder wie een Brit en een Australiër. Vijftien passagiers konden uit het water worden gehaald door vissers- en marineschepen. Zij zijn met verwondingen naar ziekenhuizen overgebracht. Vijf mensen worden nog vermist. Het water ligt ten Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1