p Ondernemers willen betere wegen Veiligheid aan boord kan altijd beter Na zeven jaar boven water Labradors houden familiereünie op strand Schouwen Kanaal weg Sluiskil is hardrijders zat Slagwerkgroep haalt overal muziek uit Mogelijkheid van buitenaards leven blijft interessant m i Midden- en kleinbedrijf klaagt over slechte bereikbaarheid Informatie over voedselallergie ANGO huldigt Walcherse collectanten Motie werd wel aangenomen zeeuwse almanak Handjes WALCHEREN maandag 11 november 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De bereik baarheid van Zeeland en Zeeuwse bedrijven is op diverse plekken slecht. De meeste we gen stammen uit de jaren vijftig en zestig en zijn niet berekend op de hoeveelheden auto's van vandaag de dag. Het belemmert de ontwikkeling van het Zeeuws bedrijfsleven en doet afbreuk aan het vakantieplezier van toeristen. Dat schrijft MKB-Zeeland, de belangenorganisatie voor on dernemers in het midden- en kleinbedrijf, in haar beleidsvi sie 2003-2005. Met dat rapport wil ze duidelijk maken welke doelen ze nastreeft en hoe die te reaüseren. De doelstellingen overstijgen volgens MKB-Zee land de belangen van individue le brancheorganisaties en loka le ondernemersverenigingen. Samengevat streeft MKB-Zee land zes doelen na. Het gaat om verbetering van het onderne mersklimaat, behoud van de Zeeuwse ruimte, terugdringen van criminaliteit en vergroten van veiligheid, behoud en uit bouw vanscholingsmogelijkhe- den, goede infrastructuur en promotie van Zeeland. MKB-Zeeland zet zwaar in op het onderwerp infrastructuur. Niet voor niets, omdat de orga nisatie het idee heeft dat daar zoveel scheef zit dat het de be drijven belemmert in de ont wikkeling. Dat heeft bijvoor beeld beti-êkking op de sector recreatie en toerisme (beslaat een kwart van de Zeeuwse eco nomie), een sector waar MKB- Zeeland een sterkere nadruk op wil leggen. Ze vindt dat het par keren op veel plaatsen niet of onvoldoende is geregeld. Trekpleister Ook zijn de maximumsnelheden op de wegen voor zowel Zeeu wen, als voor mensen van buiten de provincie vaak onduidelijk. Ook ontbreekt de toeristische infrastructuur of is die volgens MIDDELBURG - De Zeeuwse afdeling van de Stichting Voed sel Allergie houdt 18 november een informatie-avond in Het Palet in Middelburg. Vanaf 20.00 uur geeft R. van Zielst tips voor mensen met voedselaller gie. Van Zielst is lerares vegeta risch koken. de werkgevers onvoldoende ontwikkeld. ,,Eris bijvoorbeeld geen aansluitend netwerk van fiets- en wandelpaden", zegt voorzitter P. Feijtel. ,,In verge lijking met de Randstad zijn er wel veel paden, maar voor een provincie die zich profileert als toeristisch trekpleister, vormen ze geen goed netwerk." Verder moeten volgens MKB meer toeristische veerdiensten komen, die ook eerder en langer in het seizoen doorvaren. De Zeeuwse economie berust op drie peilers, stelt Feijtel vast: landbouw, industrie en recrea tie en toerisme. „Op het gebied van toerisme heeft de provincie onvoldoende visie. Door het ge brek daaraan worden bedrijven heen- en weer geslingerd. Het is nooit duidelijk wat wel en niet kan. Daardoor kan die sector zich niet in volle glorie ont plooien en staat het de ontwik keling van nieuwe producten in de weg." Verder wil MKB-Zeeland zich sterk maken voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil, het door trekken van de noordelijke tak van de A4 en bereikbaarheid van steden, kernen, bedrijven terreinen en toeristische centra. MKB-Zeeland wil niet alleen het provinciaal beleid afkraken, maar juist ook de handschoen oppakkenpm samen met de pro vincie en andere belangenorga nisaties te zorgen dat die visie er wel komt, aldus Feijtel. Het in dienst nemen van alloch tonen en vrouwen worden be vorderd om ook in de toekomst verzekerd te zijn van voldoende personeel. MKB-Zeeland maakt zich ook zorgen over de manier waarop overheden 'soms ondernemers belangen terzijde schuiven'. „Een niet altijd consistent be leid draagt niet bij aan het geven van vertrouwen aan over heden en wordt door het be drijfsleven met de nodige scep sis gevolgd." Gemeenten zouden volgens de ondernemers moeten nadenken over hoe zo veel mogelijk zorginstellingen en bedrijven in de kernen te be houden. Door zwalkend beleid, bereiken gemeenten vaak het tegenovergestelde, aldus MKB- Zeeland. MIDDELBURG - Het duikteam van de stadsgewestelijke brandweer Vlissin- gen/Middelburg stuitte zaterdagoch tend op vijf meter diepte tijdens een zwemoefening in het Kanaal door Wal- verskerksejaagpad/Siloweg in Middel- kade", zegt S. Vermeulen, officier van cheren op een auto. Het bleek een gesto- burg. „De duikers botsten tegen de auto de brandweer. „Het was puur toeval dat len auto te zijn, die al sinds 1995 zoek op, toen ze met een zwemoefening bezig ze op die plek oefenden." was. De auto lag ter hoogte van het Kle- waren. Hij lag zo'n twintig meter uit de foto Lex de Meester door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN - Sjor rend aan de riem trekt ze haar baasje haast de strandtrap van Westenschouwen af. Eenmaal met de poten op het zand laat de baas de teugel vieren: de riem mag eindelijk los. De labrador stuift richting de branding. Vooralsnog niet voor een frisse duik, maar om haar broertjes en zusjes te begroeten. Een blaf der Herkenning waait langs de Schouwse kust. Voor J. Wigmore was het vorig jaar oktober 'even schrikken' toen hij de nakomelingen van zijn labrador Pam telde: dertien pups krioelden in het kistje. Het circus was compleet toen ver volgens zijn tweede labrador Choc, het zusje van Pam, tien dagen later haar twaalf pups op de wereld zette. En dat terwijl deze honden normaal een nest van zes, misschien zeven pup pies heeft. Deze volle kraamka mer in huis was voor Wigmore 'best een avontuur'. „Het was een hele toestand. In het begin blijf je erbij slapen", haalt hij zijn zorgen van toen op. Welzijn De reden om Pam en Choc ieder moeder te laten worden was het toekomstige welzijn van zijn ei gen honden. Wigmore hoorde dat labradorteefjes op latere leeftijd gevoelig zijn voor ge zwellen. Vroeg steriliseren kan deze problemen voorkomen. ..Of ze in ieder geval één keer jongen te laten krijgen." Hij kóós voor dat laatste. Nadat de nodige vrije dagen waren opge nomen en de labradors Sjors en Sjimmie (ook broertjes) bereid waren gevonden hun bijdrage te leveren, werden tien dagen na elkaar de twee nesten puppies geboren. Een jaar later is de labrador-fa- milie weer bij elkaar op het strand van Westenschouwen. Zestien jonge honden ravotten samen met ouders Pam, Choc, Sjors en Sjimmie op het strand en in de branding. Eén stok voor twintig honden blijkt een fikse misrekening. Maar de hiërar chie in de roedel van weleer is snel hersteld. De vaders en moe ders corrigeren als vanouds hun kroost, dat af en toe uitdagend het geduld van de ouders tart. Moeder Pam kan met de stok aan de haal. De interne machtsstrijd verwa tert onmiddellijk wanneer een vreemde hond zich in de club begeeft. De familie sluit de gele deren en keuren de vreemdeling snuffelend op zijn goede bedoe lingen. Feest Niet alleen de honden genieten. Hun baasjes lopen rond met vi deocamera's en fototoestellen om de reünie voor altijd vast te leggen. Vanuit onder meer Pa ters wolde (Groningen), Maas tricht en Den Haag zijn baasjes voor deze gelegenheid naar de Schouwse Westhoek getogen en wisselen ervaringen met elkaar uit. Wat M. Bakker betreft staat het vermaak voor de honden voorop. Hij slaat tevreden het plezier van zijn hond Dot gade. „In zekere zin is er herkenning. Dot ging direct op de twee zusjes af, terwijl er ook andere honden op het strand waren. Het feest is toen begonnen." De labradors genieten van el kaar en het verblijf op het strand. Achter elkaar stuiven ze door de branding. De pater fa- milias staat even stil om te ge nieten van dit schouwspel. Wigmore: „Ik vind dit zo ontzet tend leuk. Als je nu al die moppies ziet rennen die je alle maal als hamster in je handen hebt gehad. Want als je ziet dat het allemaal prachtige volwas sen dieren zijn geworden, dan doet je dat toch wel wat." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Familie Voete link weet het zeker. Ze zullen op hun plezierjacht een nieuwe brandblusser aanschaffen en de gasslang voor de kachel vervan gen. Vijftien plezierjachten on dergingen in de Middelburgse haven van wv de Arne zaterdag een veiligheidstest. „We volgen de adviezen op. Het gaat om on ze veiligheid. We dachten dat we het zelf goed geregeld hadden. Maar deze veiligheidexperts hebben toch wel wat aanmer kingen", reageert Voetelink. Vier verschillende bedrijven en instanties voerden de controles uit tijdens de veiligheidsdag, die speciaal voor leden van wv de Arne was georganiseerd. Alle gasleidingen werden onder de loep genomen en marifoons, brandblussers, dieseltanks en reddingsmiddelen ondergingen een kwaliteitstest. Volgens ha venmeester H. Platteeuw moet de algemene voorlichtingsdag ergernis en problemen op het water voorkomen. „Stel dat je een eind op zee bent en je motor weigert dienst. En stel dat je die problemen had kunnen voorko men door goed onderhoud te verrichten aan je dieselmotor. Daar willen we op wijzen." De experts gaven zaterdag ad viezen. „Het zijn nog geen voor schriften. Maar de aanscher ping van regels komt er wel aan", zegt Platteeuw. Technisch specialist P. Zijnen controleerde of de marifoons betrouwbaar Technisch specialist P. Zijnen controleert een marifoon. zijn. „Als elektronische appara tuur niet goed is afgesteld, dan kan dat ellende geven. Meestal kom je daar niet op de gunstig ste momenten achter." Brandblusser Vlissinger Voetelink zegt wijzer te zijn geworden. „De brand weer heeft net gezegd dat ik een andere brandblusser aan moet schaffen. Uit deze oude komt poeder. Het schijnt beter te zijn om vuur op een jacht met schuim te bestrijden", zegt hij. ,We hebben wel al een brandde ken in de keuken hangen om snel over een brandende pan te gooien." De ANWB wees zaterdag op de gedragsregels op milieugebied op het water. Booteigenaren kunnen een Blauwe Vlag ver dienen als ze beloven zich te be kommeren om het milieu. Ze mogen geen afval in het water langs de kust of oever gooien, ook moeten ze beschermde na- foto Lex de Meester tuurgebieden respecteren. In kustwateren en in kwetsbare gebieden zal de watersporter geen water uit het toilet laten weglopen. Voor dit laatste onge mak kunnen booteigenaren bij de provincie Zeeland subsidie voor een vuilwatertank aanvra gen. De eerste 120 aanvragers krijgen een tegemoetkoming van 340 euro. Door de lozing van toiletwater en huishoudelijk af valwater verslechtert de water kwaliteit. door Raymond de Frel SLUISKIL - De bewoners van de Kanaalweg en Kanaalzicht in Sluiskil zijn de hardrijders in hun straten meer dan zat. Daarom voerden zij zaterdag, onder aanvoering van de Dorps raad Sluiskil, actie voor ver- keersremmende maatregelen. Waar de meeste bewoners hun auto normaal gesproken aan de bewoonde kant parkeren, zet ten veel actievoerders hun wa gen nu aan de kanaalzijde. Au tomobilisten werden daardoor gedwongen langzaam te rijden. De dorpsraad probeert de ge meente Terneuzen er al geruime tijd van te overtuigen dat de Ka naalweg en Kanaalzicht als een racebaan worden gebruikt. De gemeente beloofde vorig jaar maatregelen te nemen, maar tot nu toe is er nog niets gebeurd. „Je moet beloftes toch nako men?", vond A. Ivens, secretaris van de dorpsraad. Hij haalde zaterdag handtekeningen op voor het uiteindelijke doel: be tonnen bloembakken, die auto mobilisten dwingen tot vermin--. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Wie thuis met een lepeltje op de theekopjes zit te trommelen wordt al snel tot de orde geroe pen. Maar de slagwerkgroep van de Koninklijke muziekver eniging De Witte van Haemste- de kan voor één keer zijn gang gaan. De slagwerkers laten zien dat er wel degelijk muziek in de kommetjes zit. Met begeleidend geroffel op plastic emmertjes swingt het zelfs. Ieder jaar weer is het voor ket publiek maar afwachten wat ze krijgt voorgeschoteld bij de uit voering van Witte van Haemste- de. Wanneer voorzitter J. Vre- denbregt aan de hand van een programmaboekje van 1921 even terugblikt, blijkt dat mu ziekvereniging toen al fanfare muziek en toneel met elkaar combineerde. Anno 2002 is dat niet anders. Met de aankleding van de zaal in dorpshuis De Schutse geven de muzikanten een schot voor de boeg. Een geschilderde circus tent en panorama van een tro pisch strand wijzen vooruit naar de uitvoering van Zirkus Fantasie van H. FillingerenThe Holiday Mars van D. van Ooij- en. De opening van de uitvoering is voor gehele muziekvereniging. Slagwerkgroep en fanfare ope nen samen het bal. En terwijl de voorzitter de volle zaal toe spreekt en wethouder L. Geluk- Poortvliet op het hart drukt toch nog eens naar de subsidies voor de Schouwen-Duivelandse muziekverenigingen te kijken, maken de slagwerkers zich op voor het nummer 'Garage'. To neel en muziek lopen hierin door elkaar heen. Gestoken in overalls roffelen de leden op olievaten, reservewielen en uit laatpijpen en trakteren het pu bliek op een swingende koffie pauze in de garage. Ook in het gerasp van een bezem, wanneer aan het eind van de werkdag de werkplaats wordt schoonge veegd, zit muziek, zo bewijst de slagwerkgroep. De fanfare, die dit jaar is uitge breid met dwarsfluiten en klari netten, heeft eveneens geen doorsnee optreden voor de toe hoorders in petto. Bij 'De Slap stick Show' van I. Kouwenho- ven worden handgeklap en 'gewoon' fluiten tussen de be drijven door ingevoegd. Na de pauze hebben de muzikanten van Witte van Haemstede even rust wanneer leden uit de Juli- anakorpsen uit Middelburg de zaal doen swingen met dixie- land-achtige muziek. De slag werkgroep en de fanfare bren gen dan ieder nog afzonderlijk hun werk ten gehore. De slotakkoorden van de avond zijn voor de gehele muziekver eniging: zowel de slagwerkers als de fanfareleden brengen sa men 'humoreske' ten tonele. Met het krachtige Prestige van P. Riedemann wordt de jaaruit voering afgesloten. MELISKERKE - Het Walcherse collectewerk voor de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie staat maandag 18 november in de schijnwerpers tijdens een bijeenkomst in Me- liskerke. De ANGO huldigt dan contact personen die al jaren de collec tes in de Walcherse gemeenten gaande houden. Landelijk voorzitter van de Al gemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie Finie de Paauw vertelt die avond over het werk van zijn organisatie en de individuele financiële hulp verlening die de ANGO geeft. Wethouder W. van Tatenhove van de gemeente Veere licht de Wet Voorzieningen Gehandi capten toe. Ook Walcherse vertegenwoor digers van het gehandicapten platform zijn aanwezig. De bijeenkomst in verenigings gebouw Ons Huis begint om 19.30 uur. door Edith Ramakers MIDDELBURG - „Eigenlijk zouden alle grote wereldleiders een cursus astronomie moeten volgen." Rijk-Jan Koppejan, bestuurslid van de Volksterren wacht Philippus Lansbergen uit Middelburg, kan zich helemaal vinden in die opmerking, die hij hoorde tijdens het symposium 'Leven in de Ruimte'. „Als je vaak naar objecten in de ruimte kijkt, voel je jezelf nietig. Dan besef je hoe klein de aarde is. Waarom zou je dan oorlogvoe ren om een klein stukje land te veroveren?" Is er leven in de ruimte, was de kernvraag van de eerste sterren kundige bijeenkomst van de volksterrenwacht, die zaterdag in Middelburg werd gehouden. Het symposium viel samen met het 35 jarig-bestaan van de ster renwacht en het vertrek van voorzitter J. Minderhout. Meer dan 250 belangstellenden trok het symposium. De bezoe kers kwamen af op drie sprekers van 'groot kaliber in de astrono mie'. Wetenschapsjournalist Govert Schilling, astronoom Rens Waters en ruimtevaartdes kundige Piet Smolders konden zowel leken als wetenschappers in de sterrenkunde boeien. Volgens veel sterren kijkers is er elders ook leven. „Het zou een geweldige reactie teweeg bren gen, als iemand ontdekt dat er in het heelal ook een vorm van le ven is", zegt Koppejan. Bezoe kers van het symposium zijn stellig: „Waarom zou het niet kunnen? In het melkwegstelsel zijn twee honderd miljard sterren. Er zijn honderd miljard stelsels als ons melkwegstelsel. De mens leeft maar op een kleine planeet." Koppejan: „We kijken met onze telescopen naar objecten die miljoenen lichtjaren van de aar de verwijderd zijn. Er is in de ruimte nog zoveel te ontdek ken." Zaterdag kon informatie ver kregen worden over diverse vakgebieden in de astronomie. In stands lagen boeken over de hemellichamen. Aanteken schriften van leden van Philip pus Lansbergen konden ingeke ken worden, waarin de schetsen van maankraters te zien waren of de ontdekking van een 'pin wheel galaxy' in een uitzonder lijk heldere nacht. Stapels informatie lagen er over de Europese en Amerikaanse ruimtevaartorganisaties en er was een tentoonstelling van fo tografen die objecten in de ruimte hebben vastgelegd. Koppejan: „Deze fotografen zijn uitgekeken op de aarde." VLISSINGEN - In het artikel over de vertraging van de bouw van de nieuwe stadsgewestelij ke brandweerkazerne van za terdag 9 november is een fout geslopen. De motie van het CDA Vlissin- gen aan het adres van het colle ge van B en W om bij het ver moeden van overschrijding van geraamde bouwkosten de ge meenteraad twee keuzes aan te bieden, is wel aangenomen. In het artikel werd vermeld dat de motie het niet gehaald had. dering van de snelheid. Ivens: „Vorige week werd ik hier nog met 120 kilometer per uur inge haald. Dat is toch te gek voor woorden?" Gemeenteraadslid A. de Bruij- ne, zelf inwoner van Sluiskil, was het daar roerend mee eens. Hij zal de kwestie aankaarten tijdens een commissievergade ring. Bart uit Tholen bestookte een dominee in die stad on langs met de vraag waar hij mee worstelde: waar komt God vandaanWant als de aarde het resultaat is van een Schepping, wat is dan de oorsprong van de Schepper zelf? Het antwoord luidde: God is er gewoon altijd al geweest. Daar trapte Bart dus niet in. Te gemakkelijk geredeneerd, oordeelde hij. Maar hij kwam alras met een beter door dachte verklaring. Mis schien waren er eerst alleen twee handjes", zei Bart, „en heeft God zichzelf daarmee gemaakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9