Suikerziekte wordt epidemie Antidepressiva soms erger dan de kwaal PZC Kanttekeningen bij vaccinatie Erasmus Medisch Centrum voert jeukspreekuur in Vooral allochtone jongeren lopen risico homeopathie Gids persoonsgebonden budget Medicijnen in verzorgingshuis Knoflook helpt tegen hoofdluis Verpleegkundig spreekuur maandag 11 november 2002 door Marcel Potters DEN HAAG - Vroeger werd sui kerziekte vooral geassocieerd met ouderdom. Oma die op een gegeven moment een suikervrij gebakje zat te eten, omdat ze diabetes had. Tegenwoordig vallen steeds meer jongeren ten prooi aan deze ziekte. Er wordt al gesproken over een epidemie. Binnen afzienbare tijd zullen één miljoen Nederlanders aan de ziekte lijden. Vooral alloch tonen lopen risico. Ouderdomssuiker, zegt kinder arts dr. H.J. Aanstoot, bestaat niet meer, Da's mooi, zou je den ken. Maar niets is minder waar: slechts de term is achterhaald. Want de zogeheten type 2-dia- betes (de voormalige ouder domssuiker dus) rukt juist op en treft steeds meer jongeren. En dan vooral de allochtone jeugd. „Het dreigt een ware epidemie te worden," aldus de medicus. Diabetes kent grofweg twee vormen. Type 1 en type 2. Kin derarts Aanstoot: „In het eerste geval is de fabriek in je lichaam die insuline produceert hele maal kapot. Mensen die dit type hebben, moeten zichzelf insuli ne toedienen. Bij type 2 maak je nog wel insuline, maar de vraag van het lichaam is te groot, óf de insuline werkt niet goed." Broodnodig En die insuline hebben we broodnodig. Als belangrijke schakel in het spijsverterings- systcem zorgt dit hormoon er voor dat glucose, een onmisbare brandstof, op de juiste plek te recht te komt. Hersencellen bij voorbeeld zijn totaal afhanke lijk van glucose. Bij diabetes snijdt het mes aan twee kanten: omdat er geen insuline wordt aangemaakt óf omdat het sys teem is verstoord, krijgen spie ren en organen onvoldoende brandstof. Bovendien blijft te veel glucose in het bloed rond cirkelen en richt daar enorme schade aan. Nieraf wij kingen, blindheid en hart- en vaatziek ten zijn nog maar enkele van de complicaties die na verloop van tijd kunnen ontstaan. Is de ziek- Veel jongeren worden getroffen door suikerziekte. Oorzaak: ongezonde eetgewoonten én te weinig lichaamsbeweging. te eenmaal vastgesteld, dan kunnen die problemen door on der andere een goed dieet, een andere levensstijl en medicijnen of het inspuiten van insuline worden beperkt. Maar, benadrukt Aanstoot, vooral bij degenen die de ziekte nog niet hebben ontdekt, is het risico op forse gezondheidspro blemen op latere leeftijd enorm. „Met name type 2-diabetes is een ware sluipmoordenaar," legt hij uit. „Van de mensen die op de intensive care binnenko men met een hartinfarct, blijkt vijftien a twintig procent ineens óók diabetes te hebben. Die wis ten dat dus niet. Ik durf de stel ling aan dat een 60-jarige vrouw met borstkanker betere voor uitzichten heeft dan een 60-ja- rige vrouw met diabetes." Onder jongeren rukken beide types de laatste jaren snel op. Het aantal diagnoses van type 1 onder kinderen stijgt jaarlijks met drie procent. Marokkaanse kinderen scoren hoog. Type 2 baai*t zo mogelijk nog meer zor gen; twee tot vijf procent van de kinderen lijdt hieraan. „Vooral zaken als overgewicht en te wei nig beweging dragen hieraan bij," luidt de uitleg. Want on danks dat het ontstaan van 'sui ker' nog goeddeels een raadsel is, staat vast dat deze zaken hiertoe bijdragen. Daarbij komt nog eens dat bepaalde bevol kingsgroepen, bijvoorbeeld Hindoestanen en mensen uit Zuidoost-Azië, meer risico lo pen. „Ons lichaam is gebouwd om te leven in schaarste, dat geldt voor hen nog meer. Ze kunnen ontzettend goed uit de voeten met weinig eten. Als je dan te maken krijgt met veel voeding en veel minder bewe ging, dan ontstaat, diabetes sneller. Dat geldt ook voor Tur ken en Marokkanen Hij ziet hoe kinderen tussen de drie en zeven jaar steeds dikker worden. En hiermee dé basis leggen voor het ontstaan van diabetes type 2. Omdat die daarvan nu nog nauwelijks iets merken (in tegenstelling tot de genen met type 1), wordt reeds op jonge leeftijd grote schade aangericht. „Nederland telt nu 480.000 suikerpatiënten. Er ko men er elk jaar 60.000 bij. Over tien jaar zijn dat er dus meer dan één miljoen. Enerzijds komt dat door de vergrijzing, anderzijds door Jacques van Dam Inmiddels is het vaccineren met het meningokokken C vaccin in volle gang. De vraag is of dit zinvol is Eer der heb ik grote vraagtekens gezet bij het Rijks Vaccinatie Programma zoals dat in Ne derland gebruikelijk is. Het leidt tot ondermijning van de weerstand en daardoor een verhoogde bevattelijkheid voor uiteenlopende ziektes, naast de eventuele bijwer king van vaccinatie op korte en lange termijn. Sinds de invoering van het HIB vaccin in 1992 is het aantal hersenvliesontstekin gen sterk toegenomen. In Amerika zelfs vervijfvou digd. Deze gevallen zijn niet veroorzaakt door HIB. Juist andere varianten steken de kop op. Hersenvliesontste king of nekkramp (meningi tis) is een ernstige aandoe ning. Belangrijke bacteriële veroorzakers zijn de me- ningokok, de pneumokok en de haemophilius influenza type B (HIB). Er zijn inmid dels 28 bacteriële varianten bekend die meningitis kun- nen veroorzaken. In Neder land overlijden ongeveer 60 mensen per jaar aan hersen vliesontsteking. Vijftig tot tachtig procent van de dode lijke slachtoffers zijn geïn fecteerd met meningokok ty pe B. Type C is in Nederland i verantwoordelijk voor dertig procent van de ziektegeval len. Besmetting De meningokok komt naar schatting bij ongeveer tien tot twintig procent van de mensen voor in de mond en keelholte, zonder dat die er ziek van worden. Het is dan ook een misverstand dat be smetting alleen kan geschie den door een kind met her senvliesontsteking. De meeste besmettingen vinden plaats doorgezonde dragers van de bacterie. Besmetting is nauwelijks te voorkomen. Het gaat er juist om dat het kind een goede afweer heeft om de meningokok het hoofd te bieden. Een zuigeling is tot drie maanden nog be schermd door de antistoffen van de moeder. Borstvoeding versterkt en verlengt de af weer. Een goede afweer be schermt uw kind tegen de meningokok en andere ziek teverwekkers. Vermijdt zo veel mogelijk antibiotica. Zorg voor een goede voeding, voldoende slaap, frisse lucht en beweging. Noodvaccinaties, zoals re centelijk in Brabant, zijn ge vaarlijk en overbodig. Ten eerste wordt de afweer ver laagd en ten tweede geeft vaccinatie geen onmiddellij ke bescherming. Het duurt zeker veertien dagen voordat voldoende afweerstoffenzijn gevormd. Besmetting van bacteriën die meningitis kunnen veroorzaken kennen een incubatietijd (tijd dat ie mand ziek wordt na een eer ste contact) van twee tot tien dagen. Bijwerking Het vaccin dat in Nederland wordt gebruikt tegen de me ningokok is Neisvac-C. Dit vaccin is niet dubbelblind getest en versneld ingevoerd. Als er bijwerkingen zijn wordt dit ontkend of toege schreven aan het toeval. Vol gens The Observer zijn er in Engeland in de eerste tien maanden 16.000 bijwer kingen gemeld, waaronder twaalf sterfgevallen. De overheid beweert dat de da ling van het aantal hersen vliesontstekingen vijfen tachtig procent bedraagt. Volgens The Observer is dit slechts achttien procent. Er is een homeopathisch al ternatief. In een grootschalig onderzoek in Brazilië onder 90.000 jongeren is Meningo- coccinum 30 CH (een homeo pathische verdunning van de ziekteverwekker) uitvoerig getest. De resultaten zijn sta tistisch zeer significant met een bescherming van 95 pro cent in de eerste 6 maanden en 91 over het eerste jaar. In Nederland en België brengt de firma Dolisos een meningokokinum op de markt die is samengesteld uit een kweek van meningokok A, B en C en zou een nog bete re bescherming bieden tegen vele varianten van hersen vliesontsteking. Jacques van Dam is homeo- paat te Oostkapelle door John van Oppen DEN HAAG - Zo'n 800.000 mensen in ons land slikken medicijnen om een depressie te boven te komen. Bij de een lukt dat, bij de ander loopt het finaal uit de hand. Jan had al maanden the blues. Hij voelde zich somber en droevig, zonder dat daar echt reden toe was. Hij verloor het plezier in zijn vak, hield op met sporten, werd dikker en dikker en voelde zich voortdurend slap, lusteloos en moe. Van de huisarts kreeg hij, na lang zeuren, een antidepressivum voor geschreven. „Ik werd er, stukje bij beetje, steeds opge- fokter van. Uiteindelijk wist ik van gekkig heid niet meer wat ik deed nadat ik zo'n pil geslikt had. Maar toen kon ik al niet meer zonder. Zodra ik stopte, kwamen de oor spronkelijke klachten nog sterker terug." Mia voelde zich futloos. Ze lag de godganse dag op de bank of in bed en kon zich nergens meer op concentreren. Zelfs voor alledaagse dingen zoals koken of bij vrienden op be zoek gaan, nam ze geen initiatief meer. De huisarts schreef antidepressiva voor. „Het werd alsmaar erger. Ik begon aan suï cide te denken. Dat is toch te gek voor woor den? Dat je geneesmiddelen neemt om geestelijk op te knappen, maar het spoor he- lemaél kwijtraakt?" Regelmatig komen er verhalen naar buiten van mensen die gebukt gingen onder een de pressie en bijna het leven verloren, juist ter wijl ze tabletten namen die hen hadden moeten opbeuren. Dezë zogeheten SSRI's (Selectieve Serotonine Heropname Rem mers) verschijnen op de markt onder merknamen als Prozac, Seroxat, Zoloft, Ci- pramil en Efexor. Jarenlang werd gedacht dat de farmaceutische aanpak van depres sies geen kwaad deed aan de geestelijke ge steldheid van de gebruiker. SSRI's zouden geen verslavende werking hebben. Ook zou een eventuele overdosis minder snel levens bedreigend zijn. De twijfel aan dat onschul dige karakter groeit. Zeker nu Engels onderzoek heeft aangetoond dat de neven effecten niet beperkt blijven tot de puur li chamelijke klachten waar de bijsluiter te gen waarschuwt, zoals hartkloppingen, misseli jkheid droge mond of een neiging tot duizeligheid en flauwvallen bij plotseling opstaan. Volgens Dr. David Healy, een Engelse psy chiater die de werking van de SSRI's heeft onderzocht kunnen ze wel degelijk versla vend werken. „Sommige gebruikers gaan helemaal door het lint, verliezen hun rem mingen en worden agressief. Andere men sen kunnen erdoor worden aangezet tot zelfdoding. Dat zijn bijwerkingen waar na drukkelijk op gewezen dient te worden. Huisartsen moeten twee keer nadenken voordat ze zo'n middel voorschrijven", al dus Healy. Dr. Ivan Wolffers, publicist op het gebied van de werking van medicijnen, probeerde Promotiemateriaal voor een nieuw antidepressivum. de discussie onlangs nog een impuls te ge ven. In het tv-programma Radar poneerde hij de stelling dat op de bijsluiter van elk SSRI duidelijk de risico's moeten komen te staan die zijn blootgelegd dankzij het Britse onderzoek. Ook drs. Maurits Nijs, hoofd patiëntenzorg van de afdeling psychiatrie van Universi tair Medisch Centrum St. Radboud in Nij megen, vindt dat het gebruik van SSRI's de laatste jaren wel erg snel gestegen is, Hij be nadrukt dat tal van mensen baat hebben bij SSRI's. „Maar naarmate de depressie min der zwaar is, groeit het risico dat het middel erger is dan de kwaal. "Nijs adviseert het toepassen van andere therapieën, al dan niet in combinatie met SSRI's. „Medicijnen alléén zijn niet zaligmakend. We beschik ken over internationaal beproefde vormen van psychotherapie. In twaalf tot zestien sessies kunnen mensen alweer het plezier in hun leven terugvinden. Maar een verwijzing naar de erkende psychotherapeut is veel duurder dan een antidepressivum, waarop ook nog eens 75 procent van de patiënten goed blijkt te reageren. Dat verklaart waar om een huisarts voor deze oplossing kiest." Om die trend om te buigen én om te bevorde ren dat iedere patiënt de juiste hulp krijgt, is er in elke regio een Psychiatrisch Advies Centrum (PAC) actief of in oprichting. Het is een samenwerkingsverband tussen regio nale huisartsen verenigingen, de geestelijke gezondheidszorg in de tweede lijn en het dichtstbijzijnde universitaire ziekenhuis met een afdeling psychiatrie. Zodra een huisarts ook maar even aarzelt over diagnose of therapie, kan hij de patiënt voor een second opinion doorsturen naar dit PAC. In overleg met de patiënt stelt de psy chiater daar dan een behandelingsvoorstel op, dat vervolgens teruggaat naar de huis arts. Nijs: „Op die manier valt de keuze min der vanzelfsprekend op een louter medici nale aanpak en komt psychotherapie in beeld. Daarmee leer je anders om te gaan met problemen die moedeloos maken, Hoe goed een pil er ook in slaagt om het seroton i - negehalte in je hoofd weer in balans te krij gen, het is geen remedie tegen een tobberig huwelijk, een vergiftigd werkklimaat of een onverwerkt rouwproces." GPD f oto J acq u es Zo rg m a n/G P D door het feit dat mensen deze ziekte op steeds jongere leeftijd krijgen." De oplossing? Aanstoot: „Ik zou het niet zomaar weten hoe we dat moeten doen. We zullen mensen persoonlijk moeten aanspreken. Meestal gaat de alarmbel pas af als iemand weet dat hij het heeft. Zo ging het in het verleden ook met aids. Je denkt: dat zal mij niet overko men. Helaas zijn we op het ge bied van diabetes nog niet toe aan preventie. Het is de hoogste tijd dat we worden wakker ge schud.'.' GPD RIJSWIJK - Steeds meer mensen maken gebruik van een per-1 soonsgebonden budget (pgb), waarmee zij zelf de zorg die zijl nodig hebben, kunnen inkopen. Maar het is lang niet altijd I! even eenvoudig goede hulp te vinden. Daarom komt Per Saldo, de belangenvereniging van mensen) met een pgb, met een hulpgids. Een jaar lang heeft de vereni ging gegevens verzameld van meer dan 1300 hulpverleners, verspreid over het land. In de gids staat hun adres, werkge bied en de soorten zorg die zij biedenr Ook geeft de gids informatie over onder meer de Landelijke I Vereniging voor Thuiszorg en over Per Saldo. ANP DEN HAAG - De medicijnenverstrekking in verzorgingshui zen moet beter. Nu komt het voor dat bewoners verkeerde me- j dicijnen, op het verkeerde moment of de verkeerde dosis krij gen. Dat blijkt uit het rapport Farmaceutische zorg in verzor-1 gingshuizen moet beter' van de Inspectie voor de Gezond heidszorg. In de meeste verzorgingshuizen is geen of nauwelijks beleid op het gebied van medicijnen, concludeert de inspectie. ANP BUENOS AIRES - Argentijnse wetenschappers hebben ont dekt dat de stof die knoflook zijn geur geeft, een remedie is te gen hoofdluis. De onderzoekers van de universiteit van Cuyo in de provincie Mendoza kwamen er min of meer per ongeluk achter dat hoofdluis niet tegen knoflookextract kan. Zij wa ren bezig op verzoek van een landbouwer uit de omgeving een natuurlijk bestrijdingsmiddel tegen insecten te zoeken. Een druppel op elke luis bleek voldoende. De beestjes stierven vermoedelijk aan verstikking. Een anti-luizenmiddel op basis van knoflookessence is uitge probeerd op een kinderdagverblijf met een ernstig luizenpro bleem. Het resultaat was dat de hoeveelheid luizen binnen een week na een enkele dosis met 96 procent was vermin derd. Het nieuwe luizenmiddel komt volgende maand op de markt, De sterke knoflookgeur wordt gemaskeerd met pepermunt- lucht. Argentinië is de op een na grootste producent van knof look in de wereld, na China. Het exporteert driekwart van dt oogst. DPA AMSTERDAM - Verpleegkundigen moeten patiënten op een 'verpleegkundig spreekuur' helpen bij hun beslissing zich al dan niet te laten opei'eren. Zo kan worden voorkomen dat pa- j tiënten achteraf spijt krijgen van een ingreep. Bovendien ra ken de patiënt en diens omgeving beter voorbereid op proble men die na de operatie opdoemen, zei verpleegkundige Elsbeth van der Laan, teamleider chirurgie in het Amster damse AMC op een congres in Amsterdam. Het komt regelmatig voor dat met name ouderen zware ope raties ondergaan die achteraf gezien misschien beter niet hadden kunnen worden uitgevoerd. Volgens Van der Laan willen artsen doorgaans vooral een in- greep uitvoeren 'omdat zij niet voor God willen spelen'. Een gesprek tussen verpleegkundige, de arts en de patiënt kan soms menselijke drama's voorkomen, vindt zij. „Oude men sen hebben soms een jaar nodig na een operatie om weer een beetje normaal leven terug te krijgen. Op hoge leeftijd willen ze er misschien wel voor kiezen die rompslomp niet aan te 1 gaan." GPD ROTTERDAM - Chronische jeuk is erger dan pijn, wordt wel eens beweerd. „Klopt," zegt verpleegkundige C. Kinnegen, die wekelijks in het Erasmus Medisch Cen trum te Rotterdam het nieu we jeukspreekuur voert. „Mensen worden helemaal gek van jeuk. Hun sociale le ven lijdt er bovendien onder, omdat ze soms de deur niet uit durven. Want door het krabben gaat hun huid ka pot, waardoor hun defect zichtbaar wordt. Mensen schamen zich ervoor." Ongeveer vierhonderddui zend Nederlanders hebben last van constitutioneel ec zeem, wat wil zeggen dat de huidkwaal aangeboren en chronisch is. Een heleboel anderen hebben last van pso riasis, een aandoening waar bij de huid ernstig schilfert. Eczeem en soms ook psoria sis gaan gepaard met een jeu kende huid. Voor deze mensen is het jeuk spreekuur van Kinnegen en haar collega S. Schoenma kers bedoeld. Patiënten met jeuk als gevolg van bijvoor beeld medicijngebruik kun nen er voorlopig nog niet te recht. Het jeukspreekuur is namelijk onderdeel van een grote studie naar het effect van die extra aandacht voor jeuk. Aan de studie doen het Erasmus MC, het Leids Uni versitair Medisch Centrum en Universitair Medisch Centrum Utrecht mee. „Het initiatief is in Utrecht genomen, door de verpleeg kundige onderzoekers Har- mieke van Os en Petra Elan'd. Zij vonden dat er te weinig werd gedaan aan de chroni sche jeukklachten waar heel veel mensen mee kampen," vertelt Kinnegen. „Mocht blijken dat het spreekuur ef fect heeft, dan willen we er zeker mee doorgaan, en dan ook voor andere patiënten met jeuk." Jeuk-krabcirkel Patiënten komen drie tot vier keer naar het spreekuur, waar de verpleegkundigen per keer een uur lang met ze aan de slag gaan. „We probe ren de jeuk-krabcirkel te doorbreken. Mensen met jeuk gaan krabben en de huid gaat kapot. De jeuk is dan even weg, maar komt weer terug als de huid gaat gene zen. Dan gaan ze weer krab ben en de huid gaat weer ka pot." De jeuk kunnen Kinnegen en collega Schoenmakers niet wegnemen. „Wel kunnen we het leven van de patiënten aangenamer maken. We ge ven ze handvatten waarmee ze het krabben kunnen be perken. Dat kunnen ont spanningsoefeningen zijn, maar we bieden ze ook alter natieven, zoals het koelen van de huid. De patiënten van het jeuk spreekuur houden een week lang een dagboek bij waarin ze noteren wanneer ze jeuk krijgen en wat ze op dat mo ment aan het doen zijn. „Sommige mensen gaan krabben als ze een spannen de film kijken. Want door spanning en stress kan jeuk erger worden. Er zijn ook mensen die krabben uit ge woonte. Daar proberen we mensen bewust van te ma ken. We leren hun het krab ben te vervangen door iets anders." Ook wordt het belang van therapietrouw besproken. Zalven bijvoorbeeld, is een kunst die niet iedereen ver staat, heeft Kinnegen ge merkt. „Je moet je voorstel len dat die mensen vaak al heel erg lang in het medische circuit zitten, Die denken: 'Dat zalven helpt toch niet, ik hou ermee op'. Maar als ze hun huid goed vet houden, is de jeuk meteen minder. Dat merken ze als ze hier komen Wie het spreekuur wil bezoe ken, moet er rekening mee houden dat het een onderdeel van een wetenschappelijk onderzoek betreft. „Er is kans dat ze in de controle groep terecht komen. We moeten immers kunnen ver gelijken om te weten te ko men of het spreekuur zin heeft. Mensen in de controle groep bezoeken alleen de dermatoloog." GPD Voor meer informatie: 010- 463.5875. Patiënten die wil len meedoen, moeten eerst bij de huisarts een verwijzing voor de dermatoloog van Erasmus MC halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8