Jonge schutter spraakzaam m PZC Tabloids woedend op Brits koninklijk huis Palestijnse zelfmoordcommando's blazen zichzelf op Politie verdenkt ook broers verdachte van bomaanslagen Bali 13 Poetin vergelijkt Maschadov met Bin Laden Varkenspest bij everzwijn België Verdachte sluipmoorden VS zou meerdere schoten bekend hebben Iraniër ontloopt doodstraf Vluchtelingen Sangatte opgevangen in kerk Netanyahu lonkt naar EU Belgische astronaut terug op aarde Schoolhoofd verkoopt leerlingen Ontslagen in vliegwereld Onbekende groep eist aanslagen in Afghanistan op T maandag 11 november 2002 van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft gisteren bena drukt dat er geen onderhande lingen komen met Tsjetsjeense rebellen. Een groep mensen rechtenactivisten en politici uit de oppositie riep zaterdag op om gesprekken met de rebellen te beginnen en daarbij internatio nale bemiddeling te accepteren. „Er komt geen tweede Chassav- joert", aldus Poetin. Hij refe reerde aan het vredesvedrag dat Moskou in 1996 sloot met de re bellen en zo een einde maakte aan de 'eerste' Tsjetsjeense oor log. Poetin betitelde de Tsjetsjeense rebellenleider Maschadov als een moordenaar en zei dat Ma schadov had 'gekozen voor het I terrorisme'. „Een ieder die voorstelt om met hem te onder handelen kan ook tot een ak koord komen met Bin Laden en mullah Omar", aldus de Russi sche president. Poetin sprak tijdens een ont moeting met Tsjetsjeense za kenmensen en geestelijken van buiten de opstandige republiek. Hij waarschuwde dat als de re bellen hun gang kunnen gaan in Tsjetsjenië, er een 'khalifaat' komt dat ook Russische gebie den opslokt. „Mensen moeten begrijpen wat een 'regeling' met de Tsjetsjenen kan betekenen. De territoriale integriteit van de Russische staat staat op het spel", aldus Poetin. Gas Het gas dat Russische comman do's twee weken geleden ge bruikten om een einde te maken aan de gijzeling in Moskou, was waarschijnlijk carfentanil, een extreem krachtig verdovings middel. Dat schreef de Was hington Post zaterdag op basis van rapporten van deskundi gen. Het Russisch ministerie van Ge zondheid zei eerder dat het ge bruikte gas een fentanyl deri vaat was, maar wilde niet de exacte samenstelling bekend maken. Het gas was verant woordelijk voor de dood van 123 gegijzelden. Maar onderzoekers die overlevenden behandelden, vonden geen bewijs dat fentanyl is gebruikt. AFP/ANP BRUSSEL - In de Belgisch- Duitse grensstreek is een verbod op het vervoer van zeugen en biggen ingesteld, na de ontdek king van varkenspest bij een everzwijn in de Ardennen. Alleen slachtvarkens mogen de grensregio nog verlaten. Ook is verkoop en de slacht van ever zwijnen verboden. Verder moeten alle vrachtwa gens voor vee regelmatig ont smet worden en is het bezoek aan varkenshouderijen be perkt. Het geval van varkenspest werd al eind oktober geconstateerd, maar is nu pas bekendgemaakt door het Belgische agentschap FAW. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - John Lee Malvo, de jongste van de twee verdachte sluipschutters, heeft zeven uur met de politie gespro ken over zijn betrokkenheid bij de moordtocht in de regio rond de Amerikaanse hoofdstad Washington. Tijdens het ver hoor heeft de 17-jarige jongen toegegeven 'verschillende' keren de trekker te hebben over gehaald, zo meldt dagblad Was hington Post op basis van ano nieme justitiebronnen. Malvo staat terecht in de staat Virginia waar hij als minderja rige de doodstraf kan krijgen. Hij zou hebben bekend dat hij het schot loste op de FBI-analis- te die omkwam op een parkeer terrein bij de doe-het-zelfzaak Home Depot in Fairfax County, waar Malvo nu voor de rechter is gedaagd. Dat duidt er op dat justitie daar meent in deze zaak over de beste bewijzen te be schikken. Hoeveel en welke schoten op het conto van de jon gen geschreven kunnen worden, is echter onduidelijk. Volgens de door de krant gemel de verklaringen handelden Malvo en zijn surrogaat-vader John Muhammad als een mili tair team. Ze planden hun 'mis sies', iemand stond op de uitkijk en ze maakten gebruik van wal kie-talkies om met elkaar te overleggen. Malvo sprak voort durend over 'wij', en zei weinig over de specifieke activiteiten van Muhammad, aldus de Was hington Post. De 41-jarige man die vorige week eveneens werd overgebracht naar Virginia, waar hij in een ander gerechts district moet terechtstaan, doet er nog steeds het zwijgen toe. Onrechtmatig De advocaat van Malvo heeft bevestigd dat zijn cliënt zeven uur met de politie heeft gespro ken. Hij wilde niets zeggen over de inhoud van de verhoren, maar hij zei dat het materiaal niet toegelaten mag worden in de rechtszaak omdat het on rechtmatig is verkregen. Er was geen voogd of advocaat bij de gesprekken aanwezig. Malvo werd donderdag verhoord di rect nadat hij was overgebracht van een federale gevangenis naar Fairfax. Na de aanhouding van Muham mad en Malvo legden ballisti sche experts een verband met nog meer moorden in de VS. In Alabama en Louisiana is het sluipschutterduo aangeklaagd en in andere staten zijn ze ver dachten in moordonderzoeken. In totaal zouden ze veertien mensen hebben gedood. Muhammad heeft Malvo moge lijk met valse papier de VS bin nen 'gesmokkeld'. Malvo, die in Jamaica is geboren, zou in 2001 door Muhammad vanuit Antig ua zijn meegenomen. Dit heeft een woordvoerder van de auto riteiten op Antigua gisteren ge meld. Muhammad zou naar Antigua zijn gekomen met drie van zijn kindex-en. Op de terugweg zou den Malvo en diens moeder zich bij het gezelschap hebben ge voegd. Malvo reisde onder de naam Linburg Williams. Dat is de naam van de zoon van Mu hammad uit diens eerste huwe lijk. Die jongen is volgens de woord voerder nooit in Antigua ge weest. GPD/ANP Israëlische militairen houden in een winkel twee jongens onder schot tijdens een zoekactie naar vermeende terroristen in Hebron. foto Hazem Bader/EPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Twee Palestijnse zelfmoordcomman do's die blijkbaar een aanslag wilden uitvoeren, hebben zichzelf gisteren in noorden van Israël opgeblazen, na dat ze door de politie waren gesnapt. Radio Israël berichtte dat de twee Palestijnen nabij de kibboets Metzer in Noord-Israël reden, toen ze werden ontdekt door de politie en grenstroepen. Het tweetal i'eageerde niet op het bevel om te stoppen, maar bracht de explosieven tot ontploffing die ze bij zich bleken te hebben. In de Gazastrook bij de stad Rafah raakten gisteren twee Palestijnse tieners gewond door Israëlisch ge weervuur. Dit gebeurde toen het Israëlisch leger een aantal Palestijnse huizen met bulldozers met de grond gelijkmaakte. Een plaatselijke leider van de Palestijnse terreurorga nisatie 'Brigades van Al Qudsde gewapende tak van de Islamitische Jihad, is zaterdagochtend gedood door Is raëlische militairen. Dit hebben Palestijnse veilig heidsbronnen gemeld. Israël verdacht Iyad Sawalhe ervan dat hij verscheide ne zelfmoordaanslagen had georganiseerd, waaronder die van 21 oktober in het noorden van Israël. Deze aan slag kostte dertien buspassagiers en twee terroristen het leven. De Palestijn leidde de afdeling van Al Quds in de stad Jenin, op de Westelijke Jordaanover. AFP/ANP door Harm Harkema LONDEN - Het leek, met de massale blijken van aanhan kelijkheid bij het overlijden van de 'Queen Mum' en het ju bileum van koningin Eliza beth, een goed jaar te worden voor de Britse koninklijke fa milie. De rechtszaak tegen Paul Burrell lijkt echter roet in het eten te gooien. Ruim een week nadat de oud-butler van wijlen prinses Diana door de majesteit werd vrijgepleit van diefstal, trekken de schan daalbladen als een bosbrand door het koninklijke milieu. Toen Burrell werd vrijgespro ken van diefstal van honder den spullen uit het bezit van prinses Diana, was hij de ge vierde man. Vrijwel alle kran ten portretteerden de butler als een toonbeeld van integri teit in een wereld vol heb zucht, die het slachtoffer was geworden van incompetentie en kwaadwillendheid van Scotland Yard. Die kranten stonden toen nog, met che ques die opliepen tot zo'n 1,6 miljoen euro, in de rij voor de exclusieve rechten op de me moires van de butler, die altijd had gezegd geen hofgeheimen te zullen onthullen. Terwijl de Daily Mail en The Sun (samen met News of The World) tegen elkaar opboden, ging onverwacht de Daily Mirror er met Burrell's ver haal vandoor, en dat ook nog voor het relatief geringe be drag van nog geen 500.000 eu ro. Burrell verklapte enkele vrij onschuldige koninklijke geheimen en gaf details prijs over gebeurtenissen waarvan de hoofdzaken al bekend wa ren. Zo weet de wereld nu dat de koningin en Diana het al tijd goed met elkaar voorhad den, dat de koningin geregeld televisie kijkt en dan bij voor keur naar misdaadseries, dat Burrell minnaars van Diana Kensington Palace binnen smokkelde in de achterbak van een auto, en dat prins Charles eens een flesje dat hij voor de dokter moest volplas- sen, tijdens het vul len niet zelf vasthield, maar dat liet doen door een bediende. Verder liet Burrell zijn emo ties de vrije loop over Diana's familie, die hij verantwooi'de- lijk acht voor de tegen hem aangespannen rechtszaak. Diana's zuster en moeder zou den zich na de dood van de prinses als aasgieren op haar erfenis hebben gestort en haar broer, graaf Spencer, zou een hypocriet zijn die een financi eel slaatje uit haar dood slaat. The Sun/News of the World en de Daily Mail waren onder tussen zo gefmstreerd dat Burrell niet voor hen had ge kozen, dat ze zich meedogen loos tegen hem keerden. Zo portretteerde The Sun Buriell dinsdag nog als 'loyale be diende', donderdag was hij opeens veranderd in een 'knettergekke butler'. Het probleem voor het ko ninklijk huis is dat de kranten die Burrells exclusieve ver haal zijn misgelopen, met dubbele energie zijn gaan wroeten naar paleisgeheimen en daarmee succes lijken te boeken. Verkrachting Een van de vex-miste spulletjes van Diana zou een geluids bandje zijn waarop een oud- bediende van prins Chai'les verklaart dat hij tot twee keer toe verkracht is door een ver trouweling van de prins. De Sunday Mail had gisteren het vermeende slachtoffer aan het woord, die het koninklijk huis ervan beschuldigt de zaak on der het tapijt te hebben ge veegd: de vermeende dader werkt nog steeds in dienst van Charles. Nu de deksel van deze beerput wordt getrokken, gaat het be- hooxiijk stinken: Buckingham Palace moest gisteren toege ven dat voi'ig jaar een onder zoek was ingesteld naar nog een homoseksuele verkrach ting achter de paleisdeuren. Gevreesd wordt dat onthul- linkjes zullen aanhouden, met alle ellende voor het konink lijk huis vandien. GPD Vluchtelingen zoeken hun heil in een kerk in Calais. foto Michel Spingler/AP van onze redactie buitenland CALAIS - De burgemeester van Calais heeft een beroep gedaan op de Franse minister van Bin nenlandse Zaken Sarkozy om met een oplossing te komen voor vluchtelingen die niet meer te rechtkunnen in het vorige week gesloten opvangcentrum van het Rode Kruis bij Sangatte. Enkele tientallen vluchtelingen hebben tijdelijk him toevlucht gezocht in een kerk in Calais, maar die situatie is volgens bur gemeester Henin onhoudbaar. Het vluchtelingenkamp heeft met ingang van 5 november zijn deuren gesloten voor nieuwe ge vallen en zal dicht gaan als alle asielaanvragen van de mensen die er nu verblijven zijn afge handeld. Volgens Henin is het centrum van Sangatte eerder gesloten voor nieuwe gevallen dan was afgesproken en moet er een oplossing worden gevonden voor de groep die nu zonder op vang zit. Tot de sluiting van het centr-um bij Sangatte, waarschijnlijk april volgend j aar, is besloten na lang aandringen van de Britse regering, die een einde wilde maken aan de aanhoudende stroom mensen die lopend of als verstekeling in een trein via de TEHERAN - De heivormingsgezinde Iraanse schrijver en we tenschapper Hashem Aghajari, die afgelopen week ter dood werd vei'oordeeld, komt binnenkort toch vrij. Dit heeft de voorzitter van het parlement gisteren gezegd. Aghajari werd woensdag veroordeeld wegens godslastering, omdat hij had opgeroepen tot heivorming van de sjïietische islam en kritiek had geuit op de conservatieve religieuze lei ders in zijn land. Verschillende westerse landen riepen Iran op het vonnis ongedaan te maken. AFP JERUZALEM - De nieuwe Israëlische minister van Buiten landse Zaken Netanyahu heeft de Italiaanse premier Berlus coni gevraagd steun te geven aan de eventuele toetreding van Israël tot de Europese Unie. Netanyahu sprak zaterdag met Berlusconi. De EU is de be langrijkste handelspartner van Israël. Die sloot een associa tieverdrag met de unie, dat in juni 2000 van kracht werd. Netanyahu's vooi'ganger Peres klaagde in oktober bij een be zoek aan Europa dat de EU Israël de rug heeft toegekeerd. Dat maakt het volgens hem moeilijker om een oplossing te vindfen voor de conflicten in het Midden-Oosten. EFE ARKALYK - De Belgische astronaut Frank de Winne is terug gekeerd op aarde. De ruimtevaarder van de Europese organi satie ESA landde volgens schema gisterochtend even over éën uur met een Russische Sojoez TM-34 in Kazachstan. De capsule met de Belg en twee Russische kosmonauten aan boord, kwam ongeveer tachtig kilometer noordoostelijk van de stad Arkalyk in de steppe neer. Volgens de Russische ruirn- tevaartautoriteïten voelden de drie bemanningsleden zi,ch goed. De Belg werd op de landingsplaats begroet door de Bel gische kroonprins Filip. Het trio begon op 30 oktober zijn vlucht naar het internatio nale ruimtestation ISS. AFP/RTR/ANP MEXICO-STAD - De Mexicaanse politie heeft een schooldi- rectxice geaiTesteerd die kinderen voor 5000 euro verkocht. Het hoofd van een basisschool bleek een netwerk van kinder handelaren te leiden. Zij werkte samen met een onderwijzeres en tien andere perso nen Op het moment van haar arrestatie hield de directrice een baby en een meisje van zes jaar achter. De baby zou door de moeder zelf zijn afgestaan om te verko pen. De kinderen waren bedoeld voor echtparen die zelf geen kinderen kunnen krijgen. Eerder dit jaar konden de Mexicaanse autoriteiten acht ben des van kinderhandelaren ontmantelen. AFP WASHINGTON - De economische tegenslag in de vliegwe- reld lijkt nog lang niet voorbij. In het weekeinde maakten zo wel het Scandinavische SAS als het Amerikaanse United Ai r- lines bekend dat ze mensen naar huis sturen. Bij SAS gaat het om 2700 banen, ofwel 8 procent van het per soneelsbestand. Deze komen bovenop de 3500 ontslagen die al waren aangekondigd. Het bedrijf wil tot 2005 1,1 miljard dollar bezuinigen. Bij de luchtvaartmaatschappij werken zo'n 35.000 mensen. Bij United Airlines gaat het om 2700 stewards. ANP/RTR nabijgelegen Kanaaltunnel Groot-Brittannië proberen te bereiken. Frankrijk en Groot- Bi'ittannië hebben ook afge sproken dat er gezamenlijke gx-enscontroles komen in Calais en Dover, de belangrijkste aan komst- en vertrekpunten voor passagiers die met de boot of via de tunnel tussen Frankrijk en Groot-Brittannië reizen. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Ook twee broers van een hoofdverdachte van de aanslagen op Bali waren moge lijk betrokken bij de terreur daad. De Indonesische politie bevestigde gisteren in de Indo nesische media dat zij de fami lieleden als verdachten be schouwt. Het betreft de broers van een man die door de politie als Am- rozi wordt aangeduid. Deze Amrozi, afkomstig van Oost- Java, zou afgelopen week heb ben bekend dat hij een sleutelrol speelde bij de twee aanslagen op 12 oktober.. Door de explosies in ISLAMABAD - Een tot nu toe onbekende mujahedin-groepe- ring in Afghanistan heeft de verantwoordelijkheid opgeëist van een aantal aanvallen op Amerikaanse en Isaf-troepen in het land. Dit meldde de Pakis taanse krant The News gisteren. Het blad zou een verklaring van de groep hebben ontvangen, die zich 'Het Rode Leger van de moslim Mujahedin' noemt. Het Russische persbureau In terfax meldde dat gisteren bij aanslagen op divex-se plaatsen in Afghanistan zeker zestien Amerikaanse militairen waren gedood. Het persbux-eau baseer de zich op bronnen binnen het Afghaanse leger in Kaboel, maar het bexicht kon niet wor den bevestigd. In de provincie Paktia zou onder meer een Ame rikaanse jeep met militairen zijn opgeblazen. De mujahedin zeiden in de afge lopen twee maanden in totaal 51 aanvallen te hebben uitgevoerd met raketten, landmijnen en bommen. Een aantal incidenten is door de westerse troepen in het land gemeld. De groep zou niet voortkomen uit de Taliban. DPA een uitgaanswijk in Kuta kwa men zeker 190 mensen om het leven. Volgens het Indonesische minis terie van Defensie is Amrozi lid van de militante moslimbewe ging Jernaah Islamiyah. Deze ox'ganisatie zou een belangrijk bondgenoot van het texreurnét- werk Al Qaeda van Osama bin Laden zijn. Zaterdag verhoorde de Indone sische politie een tweede ver dachte. Deze Sylvester Tandean zou Amrozi chemicaliënhebbgn verstrekt. Een politiewoord voerder bevestigde gisteren dat Tandean nu als verdachte wordt beschouwd, maar hij zou niet direct betrokken zijn bij de aan slagen op Bali. Zaterdag pakten agenten de di- recteur van een religieuze kost school in Oost-Ja va op voor vér hoor. Deze man, Mohammad Zacharia, wordt vooralsnog be schouwd als een getuige. De woordvoerder maakte vér der bekend dat er in verband met de aanslagen nog wordt ge zocht naar ongeveer tien men sen, die zich allemaal in Indone sië zouden bevinden. Buitenland De politie heeft verder vastge steld dat de bomaanslagen op ten minste vijf plaatsen in het buitenland zijn voox*bereid. Het gaat om plaatsen 'waar de aan slag is georganiseerd, waar <de bommen zijn gefabiïceerd pn waar de terroristen na aflopp samenkwamen'. De woordvoerder wilde niet zeggen om welke landen Het gaat, maar antwoordde bevesti gend op de vraag of de veilig heidsdiensten contact hadden met collega's in buurlanden Ma leisië, Singapore en Thailand. DPA/RTR/ANP/AFP Advertentie INRICHTERS VOOR WINKEL, KANTOOR EN PRAKTIJK BEL INTRA (0113) 344151 www.intra-kapelle.nl Advertentie "Want...u wilt toch een gesprekspartner bij wie üw boodschap doordringt?" HSP Communicatie b.v. bel 0118 - 68 14 11 .voor de juiste toon!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5