Ondernemers willen betere wegen jeggen ruzie om Hulst laat zich het bier smaken Sluisse school bij Sporten in rolstoel valt niet mee Kanaalweg Sluiskil is hardrijders zat Midden- en kleinbedrijf klaagt over slechte bereikbaarheid Kerk en gemeente Schapen gestolen uit weiland Sixties-festival in Sluiskil feest der herkenning Ergernis over tijdstip opening atletiekbanen zeeuwse almanak Handjes nn ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 11 november 2002 Hoor Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De bereik baarheid van Zeeland en Zeeuwse bedrijven is op diverse plekken slecht. De meeste we gen stammen uit de jaren vijftig en zestig en zijn niet berekend op de hoeveelheden auto's van vandaag de dag. Het belemmert de ontwikkeling van het Zeeuws bedrijfsleven en doet afbreuk aan het vakantieplezier van toeristen. Dat schrijft MKB-Zeeland, de belangenorganisatie voor on dernemers in het midden- en kleinbedrijf, in haar beleidsvi sie 2003-2005. Met dat rapport wil ze duidelijk maken welke doelen ze nastreeft en hoe die te realiseren. De doelstellingen overstijgen volgens MKB-Zee land de belangen van individue le brancheorganisaties en loka le ondernemersverenigingen. Samengevat streeft MKB-Zee land zes doelen na. Het gaat om verbetering van het onderne mersklimaat, behoud van de Zeeuwse ruimte, terugdringen van criminaliteit en vergroten van veiligheid, behoud en uit bouw vanscholingsmogelijkhe- den, goede infrastructuur en promotie van Zeeland. MKB-Zeeland zet zwaar in op het onderwerp infrastructuur. Niet voor niets, omdat de orga nisatie het idee heeft dat daar SAS VAN GENT - Uit een wei land aan de Binnenpoldèrwegte Sas van Gent zijn vijftien scha pen gestolen. De diefstal is gepleegd tussen zaterdagmiddag en zondagmid dag Het betreft veertien ooien en één ram. De dieren hebben een gezamenlijke waarde van een paar duizend euro. zoveel scheef zit dat het de be drijven belemmert in de ont wikkeling. Dat heeft bijvoor beeld betrekking op de sector recreatie en toerisme (beslaat een kwart van de Zeeuwse eco nomie), een sector waar MKB- Zeeland een sterkere nadruk op wil leggen. Ze vindt dat het par keren op veel plaatsen niet of onvoldoende is geregeld. Ook zij n de maximumsnelheden op de wegen voor zowel Zeeu wen, als voor mensen van buiten de provincie vaak onduidelijk. Ook ontbreekt de toeristische infrastructuur of is die volgens de werkgevers onvoldoende ontwikkeld. „Er is bijvoorbeeld geen aansluitend netwerk van fiets- en wandelpaden", zegt voorzitter P. Feijtel. „In verge lijking met de Randstad zijn er wel veel paden, maar voor een provincie die zich profileert als toeristisch trekpleister, vormen ze geen goed netwerk." Verder moeten volgens MKB meer toeristische veerdiensten komen, die ook eerder en langer in het seizoen doorvaren. De Zeeuwse economie berust op drie peilers, stelt Feijtel vast: landbouw, industrie en recrea tie en toerisme. „Op het gebied van toerisme heeft de provincie onvoldoende visie. Door het ge brek daaraan worden bedrijven heen- en weer geslingerd. Het is nooit duidelijk wat wel en niet kan. Daardoor kan die sector zich niet in volle glorie ont plooien en staat het de ontwik keling van nieuwe producten in de weg." Tunnel Verder wil MKB-Zeeland zich sterk maken voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil, het door trekken van de noordelijke tak van de A4 en bereikbaax-heid van steden, kernen, bedrijven- teri-einen en toeristische centra. MKB-Zeeland wil niet alleen het provinciaal beleid afkraken, maar juist ook de handschoen oppakken om samen met de pro vincie en andere belangenorga- ni saties te zorgen dat die visie er wel komt, aldus Feijtel. Het in dienst nemen van alloch tonen en vrouwen worden be- voi'derd om ook in de toekomst verzekerd te zijn van voldoende personeel. MKB-Zeeland maakt zich ook zorgen over de manier waarop overheden 'soms ondernemers belangen terzijde schuiven'. „Een niet altijd consistent be leid draagt niet bij aan het geven van vertrouwen aan over heden en wordt door het be drijfsleven met de nodige scepsis gevolgd." Gemeenten zouden volgens de ondernemers moeten nadenken over hoe zo veel mogelijk zorginstellingen en bedrijven in de kernen te be houden. Door zwalkend beleid, bereiken gemeenten vaak het tegenovergestelde van wat ze willen bei'eiken, aldus MKB- Zeeland. door Raymond de Frel SLUISKIL - De één had in de loop der jaren een flinke bier buik gekweekt, de ander had zich een totaal ander kapsel aangemeten, maar verder was het één groot feest van herken ning tijdens het tweede Back to the Sixties-festival in Sluiskil. Zaterdagavond lieten 350 Sluiskillenaren de zestiger ja ren herleven in welzijnscen- truin 't Meulengat. Daar hoor den de plaatselijke favorieten uit vervlogen tijden natuurlijk ook bij. Hoewel de meeste bandleden hun dorp al lang geleden hebben verlaten en allang niet meer ge broederlijk de plaatselijke po dia bestijgen, werden ze zater dagavond nog net zo hard toegejuicht als in die 'goeie ou we tijd'. De uitverkochte zaal was ge vuld met vooral veeitigers en vijftigers, maar ook jongeren toonden interesse in deze grote reünie. Op de vraag 'hoe heet dit bandje?', kregen ze echter stee vast hetzelfde antwoord: 'Dat is van vroeger, eeh jong!' Het was voor bands als The Concords, Cosy Time (voormalige The Sheiks), Ricky The Crescents, Opus 5 en The Yankee Doodle Session een koud kunstje om de zaal naar hun hand te zetten. Talloze paartjes lieten zich van hun beste kant zien op de dans vloer, weer anderen lalden ge zellig mee vanaf de zijkanten van de zaal. „Je ziet hier ook heel veel oud- Sluiskillenaren, die nu in bij voorbeeld Utrecht of Den Haag wonen. Die komen speciaal voor deze avond terug"', vertelde Gert Jansen van de organiseren de Bonte Avond Club. „Vorig jaar mochten we vijfhonderd kaarten verkopen, maar de brandweeivoorschri f ten zijn strenger geworden. We zouden wel meer mensen toe willen la ten, maar je mag natuurlijk geen enkel risico nemen." Contacten Er waren ook bezoekers die het feest aangrepen om juist nieuwe contacten op te doen. „Ik woon nu een paar maanden in Sluiskil", zei de uit Kerkrade afkomstige Ankie Bakkers (49). „Dit is een mooie gelegenheid om eens wat mensen te leren kennen. Of ik het gezellig vind? Jazeker, maar het is natuurlijk geen Limburg, hè!", grapte ze. De Snelle Wieltjes (wit shirt) in de aanval tegen de gemeente Kloosterzande. door Gino van den Broecke KLOOSTERZANDE - In de Hontenisse- Hal in Kloosterzande vond afgelopen za terdag de DemoDoeDag plaats. Deze dag ter promotie van de gehandicaptensport werd georganiseerd door de Werkgroep Gehandicaptenbeleid Hontenisse in sa menwerking met Zeeuwse Sportraad/ Nebas Nsg en GSV 'De Snelle Wieltjes'. Vanaf 10.00 uur konden belangstellen den kijken naar diverse demonsti-aties van allerlei sporten voor en door gehan dicapten. De dag werd geopend met een wedstrijd rolstoelbasketbal tussen een team van De Snelle Wieltjes en een team van g emeente Hontenisse. Dat dit voor de valide sporters een aparte ervaring was bevestigde wethouder Frank van Driessche: Het is erg moeilijk in zo'n rolstoel, want je mist de handigheid. Bo vendien heb je steeds de angst om te val len. Maar het is wel goed om te doen, want je kan je op deze manier wel beter inleven in de problemen waarmee invali den in het algemeen mee te maken heb ben, wat zo'n beperking betekend." Verder konden de mensen in de hal een judodemonstratie zien door verstande lijk gehandicapte judoka's en werd er door een dertigtal verstandelijk gehan dicapten uit Schoondijke een line-dance demonstratie getoond. Later op de dag waren er ook nog een gymdemonstratie, werd handboogschie- ten gepresenteerd en konden de bezoe kers kennismaken met boccia. Deze sport is nieuw en erg in opkomst. Het is te vergelijken met bowling of koersbal al leen dan geschikt gemaakt voor mensen met zware functiegebreken. Je legt de bal in een goot, richt en rolt hem weg. Kampioene De enthousiaste sporters trakteerden het publiek ook nog op een demonstratie tus sen rolstoeltennissers en een valide ten nisser en een 'basketbalinterland' tussen De Snelle Wieltjes en de Antwerp Play ers. Veelvoudig Olympisch kampioene tijdens de laatste Paralympics Marjorie van de Bunt opende deze wedstrijd. De DemoDoeDag werd afgesloten met een voetbalwedstrijd tussen het G-voet- balteam van Terneuzense Boys tegen een elftal van W Hontenisse. In de sporthal, die de gehele dag belange loos ter beschikking was gesteld door de familie van Waes, waren ook verschillen- foto Camile Schelstraete de vereniging en instanties aanwezig waar de mensen informatie konden ha len. Zo waren er onder andere stands van de Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO), Zwemvereni ging Minder Validen Kanaalzone (ZMVK) en Paarden Zonder Grenzen. Voorzitter Michael van Loozen van de Werkgroep Hontenisse was ei-g blij met deze dag. „We hebben toentertijd bij de opening van de hal van de handbalver eniging een cheque ontvangen waarmee we deze dag mede mogelijk hebben ge maakt. Met deze dag wilden we de ge handicaptensport in onze regio promo ten. Je kan onmogelijk alle sporten laten zien, maar we wilden gewoon zo breed mogelijk de gehandicaptensport in beeld brengen en dat is met dit programma wel aardig gelukt denk ik." door Jeanette Vergouwen HULST - Hij kijkt strak met glanzende ogen naar de rand van het proefglas en brengt dan langzaam het fluitjesglas naar zijn lippen. Hij knijpt zijn ogen dicht, neemt een slok en laat het bier zijn tong strelen. Er klinkt een diepe zucht: „Wat is dit lek ker zeg." Het tweede Ulster Bierfestival dat door AHC de Vossen en de drie cafés 't Raedthuys, het Gul den Hooft en het Anker is geor ganiseerd, verloopt goed. Het is doorlopend gezellig druk in de verwarmde tent op de Grote Markt van Hulst. Volgens Bert van Zandvoort is de tent waar elf brouwerijen hun beste biersoorten laten proeven, een beste plek om soci ale contacten aan te halen. „We krijgen ook waai'derende woor den van bezoekei-s die het pret tig vinden dat we voor één weekend de oude vertrouwde kiosk hebben teruggezet op de Markt." Zaterdag klinkt er mechanische muziek, op zondag probeert Termen ieke de regenwolken van de hemel te blazen. Burgemeester Kessen en de wet houders Picavet en Kayser ope- door Raymond de Frel SLUIS - De ruzie tussen het ka tholieke kerkbestuur en de ge meente Sluis-Aardenburg over een bijdrage aan het toekomsti ge multifunctioneel centrum in Sluis is bijgelegd. De bezuini gingsmaatregel van 150.000 eu ro is daarmee van de baan. Het kerkbestuur was lange tijd niet van plan om bij te dragen aan het multifunctioneel cen trum aan de Kloosterstraat - op het tweede veld van voetbalclub Sluis -, waarin onder andere de katholieke Sint Janschool en openbare Johan Hendrik Van Daleschool zijn voorzien. Het verzoek om 150.000 euro van de gemeente Sluis-Aardenburg werd als onterecht beschouwd. Waarom moet het katholieke kerkbestuur bijdragen, terwijl de openbare basisschool niet hoeft te betalen, zo luidde de re actie. Wethouder J. Boogaard vond dat op zijn beurt een onjuiste beredenering, omdat er in de af gelopen jaren met name qua on derhoud flink was bezuinigd op de openbare school. Dat be spaarde geld (400.000 euro) zou in het nieuwe multifunctioneel centrum worden geïnvesteei'd. De gemeenteraad besloot, van wege de weigering, in septem ber tot een sobere uitvoering van het katholieke deel van het centrum. Het college van burge meester en wethouders zal de raad nu voorstellen deze maat regel te herzien. Het kerkbe stuur is na nieuwe onderhande lingen immers toch bereid de beurs te openen. Het grootste struikelblok was de opbrengst van het huidige schoolgebouw aan de Brug straat. Boogaard dacht in eerste instantie dat de opbrengst de gemeente toekwam, maar dat bleek een misvatting. Het ge bouw was eigendom van de pa rochie. Burgemeester B. Straatsma wierp zich in deze op als bemid delaar en bracht beide partijen bij elkaar. Behoudens de goed keuringen van het bisdom Bre da alsmede de gemeenteraad, worden het huidige schoolge bouw en omliggende gi-ond (zo'n 2600 vierkante meter), na buitengebruikstelling, eigen dom van de gemeente. Voor het gebouw wordt een nieuwe be stemming gezocht. Straatsma toonde zich, nu het einde van een serie stroef verlo pende onderhandelingen daar is, een gelukkig man. „We moes ten voorkomen dat er in deze kwestie alleen maar verliezers zouden zijn. Dat vond het kerk bestuur gelukkig ook. Wij zijn daarom opnieuw de onderhan delingen ingegaan, waarbij we onze blikken volledig op de toe komst hebben gericht. Het ver leden hebben we laten rusten", aldus Straatsma. Tevreden Ook oud-kerkbestuurvoorzitter H. van Vooren, die de onderhan delingen tot juni leidde, was te vreden met de oplossing. „Ik ben blij dat de gemeente ons nu serieus heeft genomen, want hun eerste aanbod sloeg nergens op. Het is jammer dat het zo heeft moeten lopen, maar ik ben nu vooral heel blij voor de St. Janschool", reageerde Van Voo ren. Wethouder J. Boogaard ver strekte de feitelijke opdracht tot realisatie van het centrum an- derhalve week geleden. Waar hij in een eerder stadium zelf al het symbolische eerste kuiltje had gegraven, moest hij officieel nog wachten op groen licht van fu siepartner Oostburg en de pro vincie Zeeland. Zij gingen ak koord met het plan. Naar verwachting nemen de bouwwerkzaamheden een jaar in beslag. Rond Kerstmis 2003 kunnen de gebruikers -de twee scholen, bibliotheek, peuter speelzaal, kinderopvang, ge meenschapscentrum en sport zaal- naar de nieuwbouw verhuizen. door Raymond de Frel SLUISKIL - De bewoners van de Kanaalweg en Kanaalzicht in Sluiskil zijn de hardrijders in hun straten meer dan zat. Daar om voerden zij zaterdag, onder aanvoering van de Dorpsraad Sluiskil, actie voor verkeers- remmende maatregelen. Waar de meeste bewoners hun auto normaal gesproken aan de bewoonde kant parkeren, zet ten veel actievoerders hun wa gen nu aan de kanaalzijde. Au tomobilisten werden daardoor gedwongen langzaam te rijden. Een kraan, die een schip van zijn vracht ontdeed, hielp ook een handje door hinderlijk op de weg te staan. De dorpsraad probeert de ge meente Terneuzen er al geruime tijd van te overtuigen dat de Ka naalweg en Kanaalzicht als een racebaan worden gebruikt. De gemeente beloofde vorig jaar maatregelen te nemen, maar tot nu toe is er nog niets gebeurd. „Je moet beloftes toch nako men?", vond A. Ivens, secretaris van de dorpsraad. Hij haalde zaterdag handtekeningen op voor het uiteindelijke doel: be tonnen bloembakken, die auto mobilisten dwingen tot vermin dering van de snelheid. Ivens: „Vorige week wei'd ik hier nog met 120 kilometer per uur inge haald. Dat is toch te gek voor woorden? In het nieuwe bestem mingsplan is deze straat beti teld als hoofdontsluitingsweg. Daarop mag vijftig kilometer per uur worden gereden, wij zien dat echter liever geredu ceerd naar dertig kilometer." Gemeenteraadslid A. de Bruij- ne, zelf in Sluiskil woonachtig, was het daar roerend mee eens. De Bruijne zal de kwestie aan kaarten tijdens een commissie vergadering. Dorstige muzikanten van Termenieke in de pauze van hun optreden. nen op zaterdag officieel het met de aanwezige sponsors en bierfestival. Kessen tapt het de eerste gasten van liet nat met eerste glas. Hij geniet samen schuimkraag en de sfeer. foto Camile'Schelstraete „Het is gewoon lekker druk, de piek verwacht ik zondagmid dag, dan puilt de tent uit, dat weet ik zeker"aldus medeorga nisator Piet van de Kerkhove zaterdagmiddag. Het proefglas wordt volgens hem een collec tors item. „Vorig jaar was het een recht glas, dit jaar een fluit je. Elke bezoeker koopt een glas en gaat dan de verschillende taps af." Verwarming Bezoekers kunnen meer dan tien verschillende bieren proe ven: van Waase Wolf via Kriek tot Delirium Tremens. „Er zijn ook zwaar aromatische kerst bieren, Lazerus en natuurlijk Corsendonk en Dobbele Java. Hoegaarden komt met verschil lende gistingen en ik houd het vandaag op Leffe"meldt Van de Kerkhove. „Na slechts twee glazen kerst bier verkeer j e al in de kerstsfeer en bij vier glazen lijk ik op de Kerstman", zei een olijke tapper uit Belsele tegen een bezoeker. „We hebben dit jaar meer aan dacht besteed aan de verwar ming en de verlichting", vertelt Rob Kroes. De organisatie heeft van het bierfestival 2001 geleerd dat het beter is om niet te beginnen om 12.00 uur. Op beide dagen kan geproefd worden tussen 14.00 en 20.00 uur. door Raymond de Frel OOSTBURG - Fractievoorzit ter L. Baarends van Dorpsbe langen en Toerisme (D&T) in Oostburg ergert zich aan de tijd stippen waarop de atletiekbaan in Oostburg en de Badhuisweg in Cadzand deze week worden geopend. Hij verzoekt het college drin gend de openingstijden te wijzi gen. De officiële opening van de atletiekbaan bij sportcomplex De Eenhoorn staat morgen ge pland om half drie. De opening in Cadzand is twee dagen later om half twee. „Op deze tijdstip pen moeten de meeste mensen gewoon werken. Op deze ma nier komen twee verantwoorde lijke wethouders wel heel nadrukkelijk in beeld. De reali sering van de baan en het weg- vak is echter het gezamenlijk werk is van diverse partijen", stelt Baarends. „De uitnodiging voor de atletiekbaan slaat de spijker op zijn kop. 'Doe mee met de race naar de verkiezin gen', dat is duidelijke taalVol gens Baarends delen wethouder L. Wille, CDA-fractievoorzitter L. Flikweert en D'66'er T. Ver- hage zijn mening. Bart uit Tholen bestookte een dominee in die stad on langs met de vraag waar hij mee worstelde: waar komt God vandaan? Want als de aarde het resul taat is van een Schepping, wat is dan de oorsprong van de Schepper zelf? Het antwoord luidde: God is er gewoon altijd al geweest. Daar trapte Bart dus niet in. Te gemakkelijk geredeneerd, oordeelde hij. Maar hij kwam alras met een beter doordachte verklaring. Misschien waren er eerst al leen twee handjes", zei Bart, „en heeft God zichzelf daar- piee gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35