Vissers vragen weekendverbod Dominee wacht al maanden op visum ■ma Veel kwaliteit op fokveedag in Nieuwvliet Belangstelling voor banenmarkt daalt licht door economie Ilse blijft zenuwen de baas Platenbeurs De Stelle levert 3200 euro op 11 Vrees voor zondagsrust Woede over eigen viszone voor Belgen Rijden onder invloed Fietser gewond na aanrijding Inbrekerstuig gevonden in auto Tafeltje-dek-je Axel vraagt geld Theater op boerderij Hoofdplaat Woninginbraak KACHELS swb maandag 11 november 2002 doorHarmen van derWerf VLISSINGEN - Zeeuwse vis sers willen internationale af spraken over een verbod op weekendvisserij in de Noord zee. Ze vissen zelf niet in het weekend, maar Belgen doen dat bijvoorbeeld wel. Het idee is za terdag in Vlissingen geopperd op de Zeeuwse bijeenkomst over de toekomst van de kotter- visserij in Nederland. Een weekendverbod is een mid del om de vis week te bekorten, wat voor rust kan zorgen op de visgronden. Maar dat is niet het enige motief, aldus discussielei der M. Scholten, tevens direc teur van het Nederlands Insti tuut voor Visserij onderzoek (RIVO). Vissers in Vlissingen vrezen dat de markt gaat bepa len hoeveel en ook wanneer zij vis moeten aanvoeren, met als mogelijk gevolg dat de zondags rust verdwijnt. Een grotere rol voor de markt kan de consequentie zijn van 'meer vraaggestuurd vissen', een van de suggesties voor de door Raymond de Frel TERNEUZEN - „In de bouw? Daar heb ik toch geen diploma's voor?", snauwde een bezoeker tegen zijn vriendin, die driftig op zoek was naar een leuke baan voor haarvriend. Ze keek enigs zins chagrijnig op, waarna het stel naar het volgende vacature bord schuifelde. De banen markt bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Ter- neuzen trok zaterdag vele werk zoekenden. 'Is dit jouw baan?' was tussen 10.00 en 15.00 uur aan de Rose- gracht veruit het meest gelezen zinnetje, want de waag stond boven elke vacature-omschrij ving. Zo'n achthonderd belang stellenden deden het CWI aan, waar zij door vertegenwoordi gers van 31 uiteenlopende be drijven van informatie werden voorzien. Zo waren onder ande re de Koninklijke Landmacht, Stichting Kinderopvang, Avesta Polarit, Sjaak Moens, Spaarselect en de uitzendbu reaus Tence en Vedior van de partij. Hun aanwezigheid was in eerste instantie bedoeld voor het op vullen van vacatures, maar anderzijds ook voor promotie doeleinden en het kweken van goodwill. „Met achthonderd be zoekers trekken we tweehon derd mensen minder dan de vo rige editie, in april van dit jaar. Ik denk dat het aan de economie ligt. Deze beurs houden wij be wust op zaterdag, zodat wer kende werkzoekenden ook in de gelegenheid zijn om een bezoek te brengen. Maar gezien de hui dige economische situatie, denk ik dat veel mensen denken: ik switch niet van baan, ik zit goed waar ik zit", aldus vestigings manager H. de Jonge, die deson danks tevreden was over de dag. „Met behulp van een routeplan ner was deze banenbeurs een stuk gestructureerder dan de vorigé aflevering." toekomst van de Nederlandse kottervisserij. Zoals verwacht bestond voor dat idee onder de vijfentwintig aanwezige vissers in Vlissingen weinig enthousi asme. Zij voeren momenteel op vrijdag, na drie a vier dagen vis sen, de vis aan die zij mogen aanlanden. Meer vraaggestuurd vissen zou de prijzen gunstig kunnen beïnvloeden. „Over dat voorstel zijn geen zware woorden gevallen", ver telt Scholten na afloop van de besloten bijeenkomst, „maar dat ze er in Vlissingen weinig in zien, is wel duidelijk." In Stel lendam was de stemming iets positiever en in Den Helder ver wacht Scholten dat nog meer. „Het heeft met de soort visserij te maken. Zeeland heeft het voordeel redelijk dicht bij rijke visgronden te liggen én bij een belangrijke afzetmarkt, Bel gië." Nieuwe schepen Hét thema voor de Zeeuwse vloot is het kunnen investeren in nieuwe schepen, is de conclusie van Scholten. De grote kotters uit Arnemuiden, Vlissingen en Breskens zijn bijna allemaal twintig jaar oud. Na die tijd moeten ze terug in motorvermo gen van vaak ruim 3 0 0 0 pk naar maximaal 2000 pk. Scholten: „In Zeeland liggen de barrières bij die herinvesteringen. Dan kunnen er ook schepen komen die minder gasolie verbruiken en dus minder kosten vergen. Nu zijn vissers niet in staat om dat verbruik te verminderen. Antwoorden zijn er zaterdag (nog) niet uitgekomen. Scholten verwachtte dat ook niet. „Het was maar een ochtendje." Vlis singen was de op één na laatste stop in de haventoumee die in Urk begon en eindigt in Den Helder. Na 'het rondje' maakt Scholten met het Productschap Vis de balans op, wat moet uit monden in een korte, puntsge wijze agenda voor de toekomst. door Daniël Gillissen KRUININGEN - Dat de immi- gratieregels na de aanslagen op 11 september zijn verscherpt, ondervindt dominee A. den Boer aan den lijve. Ruim een half jaar na het aannemen van een beroep in de Verenigde Sta ten wacht hij nog steeds op een visum. „Volgende week moet ik weer naar de ambassade in Am sterdam." In april kwam Den Boer (72) overeen predikant te worden van de gereformeerde gemeente in Grand Rapids in de staat Mi chigan, bekend om zijn van oor sprong Nederlandse kolonie. In mei vroeg hij een zogenaamd Rl-visum aan, speciaal voor geestelijken. En toen begon het wachten. Het hoort erbij, zegt de predi kant die in september afscheid nam van de Gereformeerde Ge meente van Dirksland. Alle ge gevens zijn doorgepluisd. Den Boer moest bewijzen dat hij een theologiestudie had gevolgd en dat hij daarna predikant was geworden. „Mijn hele levens loop wilden ze weten." In de Verenigde Staten was het onderzoek mogelijk nog grondi ger. „Ze gingen terug in de ge schiedenis tot 1887. Toen is de gemeente opgericht." De ge meente werd volledig doorge licht. Ook financieel, want de leden moeten Den Boer wel kunnen onderhouden.,In Ame rika is alles nu rond." Óf in Ne derland alles voor elkaar is, hoort hij volgende week Moeilijk Voor hemzelf en zijn vrouw is het lange wachten soms wel moeilijk. De voorlopig vastge stelde intrededienst is al een keer uitgesteld. Den Boer zit nu tijdelijk in de pastorie van de gemeente van Kruiningen. Twijfelen aan zijn roeping doet de predikant echter niet. „Ik weet dat ik daar naar toe moet, maar de tijd kreeg ik er niet bij. Paulus wilde ook naar Rome en dat liep ook heel anders dan hij had gedacht." De predikant is twee weken na het aannemen van het beroep nog wel in de Verenigde Staten geweest. „Dat was al gepland als familiebezoek." Zijn zoon woont in Grand Rapids en zijn dochter in New Jersey. De Verenigde Staten zijn voor Den Boer zijn 'tweede vader land' geworden. In 1960 klopte hij als kunsthandelaar voor het eerst aan bij de Amerikaanse ambassade. Toen moest hij drie maanden wachten voor een vi sum. Vier jaar later meldde hij zich bij de Gereformeerde Ge meenten aan voor de Theologi sche School. Hij was door de Amerikaanse synode aangeno men en ging terug naar Neder land voor studie. Na vijf jaar Ridderkerk ging hij naar Nor wich (Canada). Acht jaar later volgde Sioux Center (Verenigde Staten). Na Lisse kwam Den Boer in 1989 in Sunnyside (Ver enigde Staten) terecht. In deze EMMELOORD - De Neder landse Vissersbond is kwaad over het vangstverbod dat Bel gië vrijdag heeft ingesteld voor een zone van drie mijl voor de Belgische kustlijn, In het gebied zijn voortaan alleen lichte sche pen tot zeventig ton toegestaan. Nederlandse reders varen bijna allemaal met veel grotere sche pen. „Dit is gewoon een maatregel om Nederlandse schepen buiten te sluiten. Hoezo Europees be leid? Dit is protectionisme. Kleine kustvloten krijgen zo een bepaalde beschermingszone waar zij alleen mogen vissen", aldus voorzitter J. Nooitgedagt van de Vissersbond zaterdag. De Vlaamse regionale land bouw- en visserijminister Dua zei vrijdag dat de maatregel is ingegeven door de lage visstand. Volgens haar is de stap niet be doeld om per se Nederlandse vissers dwars te zitten. De Bel gische kustvaartsector en de mi lieubeweging vragen al langer om dergelijke maatregelen. Sommige groeperingen pleiten zelfs voor een vangstverbod in de zone tot zes mijl buiten de kust. Staatssecretaris Odink van Landbouw is volgens zijn woordvoerder „niet te spreken" over het Belgische visverbod. „Het is vervelend voor de Ne derlandse vissers, de visserij krijgt al genoeg over zich heen", liet Odink via zijn woordvoer der weten. Volgens het ministe rie valt er weinig te doen aan de beslissing van de Vlaamse rege ring. maar komt het onder-werp zeker nog ter sprake. ANP gemeente stond hij zeven jaar. De gemeente in Grand Rapids krijgt voor het eerst sinds 1986 weer een predikant. Het is een kleine gemeente (ongeveer tweehonderd leden en doople den) In Grand Rapids is nog een gemeente (Beckwith Avenue). Daar staat dominee C. Vogelaar. De Gereformeerde Gemeenten hebben 23 gemeenten in de Ver enigde Staten en Canada, met samen acht predikanten. Ook kandidaat T. Treur van de Gere formeerde Gemeenten in Ne derland heeft heel lang op een visum moeten wachten. In juli vorig jaar nam hij een beroep aan naar het Canadese Chilli- wack en nu heeft hij eindelijk het visum gekregen. Treur wil niet over de afgelopen tijd pra ten. Volgens Avan Middelkoop, administrateur van het kerk verband, duurde het verkrijgen van een visum zo lang door ziek te van zijn zoon. Ilse van Baar had niet verwacht dat ze het songfestival zou winnen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers MIDDELBURG - Ilse van Baar had stiekem verwacht dat zij het kindersongfestival in Mid delburg zou winnen. „Ik hoopte het. Maar toen ik vandaag al die anderen zo goed hoorde zin gen, dacht ik dat ik het wel kon vergeten", zei ze na afloop het songfestival. De j ury had een ander idee. Gerard Peijs (direc teur stadsschouwburg Middelburg)muziekle raar Ludo Heesters en de winnares van vorig jaar Jorine de Bruin wezen Ilse van Baar uit Sluis als winnares aan. Zij mag Zeeland op 15 december in Hengelo vertegenwoordigen. Op 28 december wordt de finale op televisie uitgezonden. Volgens de jury zong de 12-jarige Ilse van begin tot eind heel zuiver. „Ik was best zenuwachtig. Vanochtend was ik al om zes uur wakker en kon niet meer slapen", zei ze. Twaalf deelnemers waren doorgedrongen tot de provinciale finale van het kindersongfesti val. Ze zongen gisteren elk een liedje uit het re pertoire van Kinderen voor Kinderen. „Ik heb mijn liedje, Zoals de Zee, al heel vaak gezon gen. Dat is denk ik wel belangrijk om vrij in die grote zaal te staan." Ze houdt van zingen. „Ik zit ook op de muziek school en doe zang en piano. Maar ik denk niet dat ik van zingen mijn beroep zal maken. Dan moet je wel heel goed zijn om beroemd te wor den. Ik word gynaecologe. Dat lijkt me wel leuk." door Lucien Roelandt NIEUWVLIET - Oorverdovend gehinnik, onrustig briesende veulens en zenuwachtige fok kers vormden zaterdag het de cor voor de 25e keuring van het Fokdistrict Zeeuwsch-Vlaan- deren van het Koninklijk Warmbloedpaard Nederland (KWPN). Al die onrustige toe standen bleken achteraf ner gens voor nodig, want de mer ries waren van een goed niveau. Dat bleek in het Paardensport- centrum Nieuwvliet uit het groot aantal eerste premies, dat door de jury werd toegekend. Het vrij springen, dat door de organisatie enkele jaren gele den aan het programma werd toegevoegd, blijkt gezien de enorme publieke belangstelling een schot in de roos. Ondanks aanwezigheid van een grote hoeveelheid Belgisch ge fokte pa arden, wisten de Neder landse fokkers toch in enkele rubrieken een hoofdrol op te ei sen. Bij de tweejarige merries ging de zege in groep één naar Treso T van fokker EUy Tas-van Driel uit Waterlandkerkje en ei genaar Jas Haak uit Philippine. De Rubinsteindochter werd bo vendien uitgeroepen tot alge meen kampioen van de merries. In groep twee eiste fokker Christian de Feyter, samen met Piet Riemens eigenaar van de bruine Flemmingh-dochter Tresor, de eerste plaats voor zich op. Klasse apart Bij de hengstveulens toonde Va lentino van het duo De Feyter- Riemens zich een klasse apart. Met zijn fraaie gangen en soepe le bewegingen oogstte de Man- hattan-zoon veel bewondering bij de fokkers. Bij de driejarige merries eiste S. Moens uit Aag- tekerke met de Irokodochter Silverna het zilver op. Niet alleen qua exterieur maar ook bij het vrij springen bleken de meeste merries over de nodi ge kwaliteiten te beschikken. Vooral bij de massaal door de Belgische fokkers aangevoerde paarden bleek dit het geval. Niet zo verwonderlijk gezien bij de zuiderburen de springsport, in tegenstelling tot de dressuur, een enorme populariteit geniet. Walter van de Kerkhove nam zaterdag afscheid van het eve nement. De uit Hulst afkomsti ge en tegenwoordige in Vlijmen wonende Van de Kerkhove vond het na 25 jaar onafgebroken als speaker te hebben gewerkt tijd om plaats te maken voor de jeugd. Advertentie "Want...u wilt toch een bedrijfspresentatie die üw klanten overtuigt?" HSP Communicatie b.v. bel 0118 - 68 14 11 ...voor de juiste toon! TERNEUZEN - Een 24-jarige automobiliste uit Terneuzen is gisteren om 00.30 uur in haar woonplaats aangehouden op het Oostelijk Bolwerk vanwege het rijden onder invloed. De vrouw zwalkte, zonder verlichting, over de weg. De politie nam de vrouw een blaastest af. Daaruit bleek dat zij drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Ook bleek ze niet in het bezit te zijn van éen geldig rijbewijs. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. Een 34-jarige automobilist uit Maldegem werd gisteren rond 1.15 uur in Temeuzen aangehouden. De man reed zichzelf in het Pastersbos in vast in de modder. Hij had 3,5 maal de toege stane hoeveelheid gedronken. De man moest zijn rijbewijs in leveren en kreeg een dagvaarding mee naar huis. Van een 52-jarige automobiliste uit Sas van Gent werd gister ochtend om 1.45 uur eveneens het rijbewijs ingevorderd. De vrouw was op de Zandstraat in Philippine in een sloot gere den. Zij en een passagier kwamen met de schrik vrij. De be stuurster had drie maal teveel alcohol genuttigd. De politie maakt proces-verbaal op. VLISSINGEN - Op de kruising President Rooseveltlaan/ Mercuriusweg in Vlissingen is zaterdagmiddag rond 16.45 uur een 37-jarige fietser uit die plaats gewond geraakt toen hij werd aangereden door een personenauto. De Vlissinger kwam circa twintig meter verder op het wegdek terecht. Hij werd met een hersenschudding overgebracht naar het zieken huis waar hij diverse hechtingen kreeg. De automobilist en inzittenden werden ook voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. Uit een voorlopig onderzoek blijkt dat de 19-jarige automo bilist, die een rode Renault bestuurdemet hoge snelheid op de Preisident Rooseveltlaan reed. Hij werd achterna gezeten door een onbekende bestuurder in een witte Opel Kadett, die na het ongeval is doorgereden. Het rijbewijs van de 19-jarige automobilist werd ingenomen wegens rijden met hoge snel heid in de bebouwde kom. De personenauto en fiets waren to tal loss. De politie zoekt getuigen. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Rrngbaan West in Goes twee mannen uit de gemeente Bor- sele aangehouden. Ze bleken inbrekerswerktuigen in hun au to te hebben en zijn meegenomen voor verhoor. De mannen zijn 22 en 29 jaar oud. AXEL - Het aantal ouderen in de gemeente Axel dat een be roep doet op de warme maaltijdvoorziening Tafeltje-dek-je is het afgelopen halfjaar gestegen met zo'n vijftien mensen per dag. Het bestuur van de Stichting Welzijn voor Ouderen Axel vraagt de gemeente daarom om een extra subsidie van 6500 euro. De stichting wil dit bedrag op korte termijn gebrui ken voor de aanschaf van dertig extra maaltijdkoffers. Hiermee wordt een wachtlijst voor de maaltijdvoorziening voorkomen. Ook wordt een gedeelte van het bedrag besteed aan de maaltijd- voorziening in zorgcentrum De Vurssche in Axel. Daar wer den twee keer per week driegangen menu's klaargemaakt, maar sinds 1 november is deze voorziening omgezet in een da gelijkse vorm. Het college van burgemeester en wethouders stemt in met het voorstel. De commissie Welzijn laat zich er woensdag over uit De vergadering begint om 15.30 uur. door Wilma Valk OOSTBURG - Zaterdag bleek duidelijk dat oude liefde nooit roest en veel artiesten en mu ziekstijlen uit vroegere jaren nog steeds populair zijn. Op de platenbeurs in verpleeghuis De Stelle in Oostburg was het onge kend druk en uiteindelijk werd er een bedrag van 3200 euro op gehaald. Iedereen die er liep had nog wel een platenspeler thuis, vaak op de vliering, maar platen en vooral elpees zijn nog steeds ge liefd. „Wij draaien in ons café bijna alleen maar muziek uit de jaren zeventig en ook thuis staat er nog een platenspeler. Ik kijk of er hier iets voor ons tussen zit," zei Frans Dekker (19) uit Waterlandkerkje. Per tien was het allemaal nog iets goedkoper en sommigen kochten dan ook hele series van hun favoriete ar tiest. De platenbeurs was niet alleen financieel geslaagd voor de drie organisatoren, Henk Verhulst, Natascha de Groote en Caroline Quataert. Doel van deze dag was ook om meer mensen naar De Stelle te halen en te laten zien dat het er best gezellig kan zijn. Bezoekers werden zater dagmiddag verwelkomd met De 1-jarige merry Belle de Lys van eigenaar A. Coppens behaalde een eerste en een tweede prijs. foto Peter Nicolai HOOFDPLAAT - Buitenkans, het centrum voor ondernemen op het platteland, houdt op dinsdag 19 november een thea tervoorstelling op boerderij De Goede Hope in Hoofdplaat. De theatervoorstelling De kunst van het kiezen heeft als thema 'veranderen' en is vooral ge schreven voor mensen die werk zaam zijn in de agrarische sec tor. In de voorstelling worden een boer en boerin elk op him ei gen wijze geconfronteerd met een situatie in de landbouw. Waar de één het niet meer ziet zitten, probeert de ander door middel van zelfonderzoek ener gie te krijgen om door te gaan. De voorstelling is geregisseerd door Anne van Delft. Agrariërs Jan Wentink, Sankie Koster en John Elenbaas nemen de ac- teursrollen voor hun rekening. Aanvang aan de Westlangeweg 16 20.00 uur. verse wafels en nostalgische liedjes van accordioniste Rian- ne Korevaar en gitarist Albert de Bruijn. „Wij spelen meestal Ierse of ou de Nederlandse liedjes, speciaal voor dit soort gelegenheden hebben we een aantal nummers ingestudeerd die hier iedereen kent." Vooral bij 'De Klok van Arnemuiden' zat dan ook ieder een mee te swingen en te zingen. De muzikanten bleven niet al leen in de recreatiezalen maar liepen ook over de afdelingen, zodat alle bewoners van het ver pleegtehuis konden genieten van hun muziek. „Er zijn vandaag heel wat men sen geweest die hier anders nooit komen, alleen daarom is het een succes," meende Henk Verhulst aan het einde van de dag. „Wie weet doen we iets der gelijks nog eens." TERNEUZEN - In een woning aan de Oesterputten in Terneu zen is zaterdag ingebroken. De inbrekers gingen er met een paar honderd euro vandoor. In Cadzand werd zaterdag tussen 8.00 uur en middernacht inge broken in een woning aan de Ringdijk. Er werd een koffer- met persoonlijke papieren weg genomen. In een woning aan de Zoutestraat in Hulst werd tus sen zaterdagmiddag vier ur en zondagochtend ook ingebro ken. Er worden geen goederen vermist. Advertentie sfeervolle warmte van onze nieuwe KEUKENS, TEGELS, HAARDEN EN KACHELS Nieuwslraat 22, 4341 AS Arnemuiden Tel.; Oil8-604736 www.jouwkeuken.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31