Daverend dammen in saaie truien PZC verleng! Dave Gijsel wordt op handen gedragen Vijf Nederlanders naar laatste zestien op het EK dammen Swift en Tjoba constante factoren Zeeuwse selectie 24 Wisselende meningen over systeem EK in Domburg Hewitt publiekstrekker Shanghai terugblik maandag 11 november 2002 maan door Koen de Vries DOMBURG - De kleding van de deelnemers even buiten be schouwing gelaten, is het EK dammen in Domburg tol nu toe een kleurrijk gebeuren. Wie aan het eind van de middag de speel zaal in recreatiecentrum De Pa rel betreedt, is verzekerd van spektakel. Dan zitten de dam mers in vliegende tijdnood of moeten ze via vluggertjes de volgende ronde proberen te be reiken. Help, de borden staan in brand! Voorlopig hoogtepunt in Dom burg (voor even Damburg ge noemd) is de partij tussen Huis- senaar Gérard J ansen en de Wit- Rus Evgeni Vatutin. Twee regu liere partijen en vier vluggertjes van vijf minuten brachten geen beslissing, waardoor een revo lutionair dam-idee de beslissing moest brengen. Jansen kreeg met zwart drie mi nuten bedenktijd en mopst Va tutin, die met wit vijf minuten kreeg, op remise houden om de vierde ronde te bereiken. De hartslag van de dammers steeg tot ongekende hoogten, de ste nen vlogen over het bord en de toeschouwers buitelden' bijna letterlijk over elkaar heen. Jan sen speelde gelijk en won dus. Wie zei dat dammen geen kijksport is? Voor in Domburg afwezige grootheden als Sijbrands en Wiersma zijn vluggertjes op een EK een vorm van heiligschen nis. De sport verliest volgens hen zijn waardigheid. En zij zijn niet de enigen die dat vinden. Tijdens de ultieme beslissings wedstrijd tussen Jansen en Va tutin stonden vele deelnemers met gekromde tenen in speel zaal. Wat op het WK schaken een inmiddels breed geaccep teerde, ja, zelfs toegejuichte, speelvorm is kan bij veel topdammers niet door de beu gel. Wetenschappers Maar zijn zij dan ook geen spor ters, maar veel meer weten schappers? Veel dammers willen voorafgaand aan een toernooi Jos Stokkel (bruine trui) analyseert zijn partij die hij speelde tegen de Rus Alexander Georgiev. Stokkel verloor. foto Lex de Meester weten wie ze van de eerste tot de laatste dag aan de andere kant van het bord zullen aantreffen. Meten is weten. Het liefst zou den ze vooraf ook de uitslag wil len vaststellen. Gérard Jansen (38) denkt er echter niet zo over. Hij geeft weliswaar de voorkeur aan de oude toemooiopzet, maar ziet ook voordelen aan het afvalsys- teem dat in Domburg gehan teerd wordt. ,,En dat is beslist niet omdat ik nu van Vatutin ge wonnen heb", zegt hij nadruk kelijk. Hij toont zich tijdens zijn toelichting geen duffe huiska mergeleerde, maar een man van de wereld. Hij legt dwarsver banden met andere sporten: met de charme van de tiebreak in het tennis en de gluiperige - en win nende - counter van de voetbal ploeg die de hele wedstrijd heeft staan te verdedigen. Jansen: .Dammen heeft een stoffig ima go en daar moeten we vanaf. Natuurlijk is de geluksfactor in dit soort partijtjes van groot be lang, maar het is minder een lo terij dan de gewone loterij. Dit geeft een extra dimensie aan de sport." Jansen, die in 1987 in Moskou Europees kampioen werd, wil zijn geheim voor het succes te gen Vatutin best prijsgeven. „Je moet je voorafgaand aan zo'n vluggertje helemaal leegmaken. Je moet alles vergeten en weer helemaal op nul beginnen. Van daar dat ik me weinig meer kan herinneren van de dingen die gebeurd zijn. Ja, ik weet dat ik één keer volledig gewonnen stond en het door een blunder toch nog remise werd. Maar dat zijn natuurlijk dingen die je nóóit meer vergeet." Hoewel hij niet geloofde dat de ultieme barrage-partij in Domburg ooit gespeeld zou worden, bereidde hij zich met zijn plaatsgenoot Jos Stokkel er wel op voor. Ook Stokkel ziet voordelen in het systeem, maar ziet ook nadelen. Het meest stoort hem dat de fa vorieten extra bevoordeeld worden. In de eerste ronde kon den zij dankzij een gewogen lo ting geen topper treffen en wan neer ze de laatste acht bereiken, is er weer sprake van een be schermde positie. ,,Eénkeereen topspeler beschermen oké, maar twee keer is niet eerlijk." Opwinding Het is in Domburg overigen niet alleen opwinding troef. Er lijkt daar sprake te zijn van een wed strijd in een wedstrijd: wie draagt de meest kleurloze trui? Terwijl menig schaker er alles aandoet om zo gesoigneerd mo gelijk aan tafel te verschijnen, lijken de meeste dammers alle mogelijke moeite te doen zich onzichtbaar te maken. Dertig van de 32 deelnemers lij ken mee te willen dingen in de strijd om de saaiste trui. Alleen de Rus Milshin (keurig in het pak) en de Letse Zoja Golubjeva (strak jasje) doen niet mee. Kansrijk zijn onder meer veel voudig wereldkampioen Anato li Gantwarg (vormloze, donker groene trui met rode streepjes), Ron Heusdens (vooroorlogse blauwe kabeltrui), de Rus Alexander Georgiev (fantasie loze geheel grijze trui), Jos Stokkel (viesbruine trui), Auke Scholma (geheel grijze trui, maar wel met een ritsje) en de Let Konstantin Aleksejevs (donkerblauwe trui met een rood streepje). Zaterdag maakte de aanvanke lijk kansrijke Evgeni Vatutin zich op slag kansloos door over zijn trui een helwit trainings- jack met het opschrift Admiral Szczecin aan te trekken. En ook de Let Roberts Misans prijst zich uit de markt. Zijn egaal grijze trui is weliswaar van gro te klasse, maar zijn rood geverf de haar werkt zwaar in zijn na deel. van onze sportredactie DOMBURG - Veelvoudig oud wereldkampioene Zoja Golub jeva is erin geslaagd zich te plaatsen voor de vierde ronde van het EK dammen. De enige vrouwelijke deelnemer verraste zaterdag haar Letse landgenoot Aleksejevs en hield hem giste ren op remise. Golubjeva schaarde zich daar door bij de laatste zestien. De overige zestien deelnemers moeten naar huis. Van de Nederlandse spelers in de herkansingsronde slaagden alleen Jeroen van den Akker en Ron Heusdens erin de achtste fi nales te halen. Jos Stokkel (twee nederlagen tegen de sterke Rus Georgiev) en Martin Dolfing (nederlaag in de verkorte partij en tegen de Oekraïner Kirzner) werden uitgeschakeld. Clerc, Scholma en Jansen hadden zich al eerder verzekerd van een plaats bij de laatste zestien. Nationaal kampioen Dolfing had zaterdag al de grootste moeite om de zwakker inge schatte Kirzner van een over winning af te houden. Gisteren speelde hij met de wit te schijven eveneens remise. In de verkorte partijen over twin tig minuten bleef hij vervolgens overeind, maar in de versnelde barrage met vijf minuten be denktijd sneuvelde de Gronin ger. Tijdnood Jos Stokkel kwam zaterdag in grote tijdnood. Aanvankelijk leek hij Geirgiev ver terug te kunnen dringen, maar toen hij een afruil uit de weg moest gaan, kwam hij in moeilijkhe den. Hij had eigenlijk geen ge schikte zetten meer voor han den. Uiteindelijk gaf hij met nog één seconde op de klok en vijftien zetten te gaan op. Gisteren speelde de Huissenaar alles of niets. Het werd niets tegen Ge orgiev, die volgens velen de gro te favoriet is voor de eindzege. Stokkel: „Volgens mij heeft hij de langste adem van allemaal." De Rus maakt niet alleen in de reguliere partijen een sterke in druk, hij is ook heersend we reldkampioen in het rapid- dammen. Ron Heusdens, nummer tien van de plaatsingslijst, had meer moeite met de Pool Chmiel, dan I diens 28e positie deed vermoe den. Pas in de eerste barrage) kon Heusdens toeslaan. Dej Schiedammer moet het nu op- j nemen tegen Schwarzman. De- j ze Rus staat het hoogst geno teerd op de plaatsingslijst. Van den Akker sloeg zijn slagte- gen Domchev in een merkwaar dige barragepartij, waarin hij eerst verloren kwam te staan, maar door een misgreep van de Litouwer tot winst kwam. Rob; Clerc is zijn volgende opponent, Oud-wereld kampioene bij de vrouwen Golubjeva krijgt in de achtste finale invaller Auke Scholma als tegenstander. Gé rard Jansen speelt tegen de Rus Milshin. I Rusland en China prolongeren titel schaakolympiade BLED - De mannen uit Ruslanl en de vrouwen uit China hebben bij de schaakolympiade in Blei hun titel geprolongeerd. Hei Russische kwartet bleef na een 2-2 tegen Joegoslavië met een totaal van 38,5 punten de Hon garen voor (37,5). Nederland maakte op de laatste dag nog een behoorlijke sprong in het klassement door de 2,5- 1,5 overwinning op Israël. Loek van Wely, Ivan Sokolov, Sergei Tiviakov en Erik van den Doel stegen met 33,5 punten van dej negende naar de zesde plaats, Twee jaar geleden werden de Nederlandse mannen slechts 33e. China won bij de vrouwen in de veertiende en laatste ronde met 2,5-0,5 van Bulgarije. Met een totaal van 29,5 eindigden de Chinese vrouwen net voor Rus land met 29 punten. DPA door Barry van der Hooft Na tien minuten was het gistermiddag al weer raak bij het duel in de eerste klasse provinciaal tussen Melsele en Eeklo (0-2). De maker van het doelpunt? Dave Gijsel natuurlijk. Want voor de voormalige spits van onder meer Hoek was het al weer zijn twintigste treffer deze competitie en daar had ie slechts tien wedstrijden voor nodig. Je kan niet meer kapot in Eeklo? Dave Gijsel: „Dat klopt wel, ja. Ik word hier momenteel óp handen gedragen, want het gaat supergoed. De koploper (Ninove) heeft verloren en daardoor staan we nu aan kop. En dat was ook de doelstelling van de club. Aan het begin van het seizoen had ik dit niet verwacht, want we waren niet sta biel genoeg. Maar sinds anderhalve maand draait het als een trein. We zijn nu op de goede weg." Nu al twintig doelpunten! Hoe krijg je dat voor elkaar? „Dat is vrij simpel. Ik speel bij Eeklo als diepste spits en moet constant voorin blij ven Ik mag van de trainer niet te veel ar beid verrichten, dus niet steeds naar de zij kanten uitwijken. Maar als de bal in het strafschopgebied komt, dan moet ik er staan. En dat lukt tot nu toe steeds. Ik sta telkens op de goede plek en dat is toch wel mijn kracht." Vijf goals tegen Kemzeke, drie tegen Ger- aardsbergen. Het is iedere keer raak. „Daar sta ik zelf ook wel van te kijken. Ik heb tot nu toe in iedere wedstrijd gescoord maar ik heb ook goede aanvoer vanaf het middenveld. En i n het begin kregen we veel tegengoals, maar dat is nu ook veel minder. We doen het goed en ik ben hier op mijn plaats. Ik wil best nog hogerop, maar dan het liefst met Eeklo. Want ik ben toch ook al dertig. Begin je de jaren al te voelen dan? Nee, nog niet echt. Ik probeer net als ieder een drie keer te trainen, maar af en toe sla ik er weieens eentje over. De velden zijn nu zwaar en dan krijg ik snel last van m'n knieën. Ik ben aan mij n knieën in totaal ze ven keer geopereerd, dus af en toe moet ik wat gas terugnemen. Maar dat snappen ze hier. Het bestuur, de trainer, mijn mede spelers, iedereen begrijpt dat." En hoe is het m.et Glenn van Wijnsberghe? Glenn zit sinds een paar weken op de bank, nadat hij in het begin een paar keer had ge- flaterd. Vanaf het moment dat zijn vervan ger erin staat, is het ook beter gegaan. En dat is vervelend voor Glenn, hij heeft ge woon pech gehad. van onze sportredactie SHANGHAI - In Shanghai wordt alles in gereedheid gebracht voor de Masters Cup het lucratieve tennistoernooi voor de beste acht tennissers van de wereld. Publieks trekker is de Australiër Lleyton Hewitt, die eerste staat op de wereldranglijst. Het toernooi begint morgen. foto Claro Cortes/Reuters Clubblad Bij sommige verenigingen kost het uit brengen van een clubblad vaak de grootste moeite. Bij voetbalvereniging Vlissingen lijken ze daar weinig problemen mee te hebben. Daar heeft het derde zelfs zijn eigen blaad je: La Gazetto dello derde. Het op lichtpaars papier, fraai gedrukte A3'tje is volgens de redactie toe aan zijn vierde jaargang en editie veertien. Ook de manier waarop het blad wordt ver stuurd maakt indruk. La Gazetto dello derde wordt verzonden in een fraaie en vel - loppe, met daarop de naam van het blad, het nummer (Primo edizioni stagione '02- '03) en een mededeling aan de postbode: Molto Importante. Schilderen Wellicht dat er ooit nog eens expositie komt. Marianne Timmer heeft de schilderskwast ter hand genomen. „Ik ben beginnend, hoor. Een paar jaar te rug zat ik met Frouke Oonk op Tenerife en Frouke was bezig met tekenen. Toen dacht ik: 'Weet je wat, ik koop gewoon een pot verf'. Heb ik een boek gekocht 'schilderen voor beginners'Daar stond een leuk plaat je in en ik dacht: 'Dat maak ilc na.' Ben ik drie weken mee bezig geweest. Het is mijn eerste schilderij geworden." Les heeft Timmer niet. „Daar heb ik geen tijd voor. Een buurman van mij schildert toevallig ook. Die neemt af en toe een schil derij mee naar zijn leraar en die zegt dan van: 'Dat is een beetje stijfjes, of truttig, of dat is juist wel leuk.'" Agenten Maar liefst 3000 agenten moeten don derdagavond in Athene de veiligheid van vijfhonderd Turkse supporters waar borgen. Het enorme Griekse politieleger wil voorkomen dat fans van het Griekse Panathinaikos en het bezoekende Fener- bahce net als twee weken geleden massaal slaags raken. De eerste ontmoeting tussen beide clubs (1-1) in de tweede ronde van de Uefa-beker werd ontsierd door grote rellen. De slechte verhouding tussen beide supporterskam pen belooft weinig goeds voor het Grieks- Turkse organisatiecomité voor het EK 2008. Beide landen hebben zich gezamen lijk voor het evenement kandidaat gesteld. Wim Brevet, een korfballer van Swift, maakt in de wedstrijd Zeeland-Vlaanderen het derde Zeeuwse doelpunt uit een doorloopbal. foto archief PZC door Roeland van Vliet Hofleveranciers van de Zeeuwse korfbalselectie in 1960 waren Swift en Tjoba. Het Zeeuwse twaalftal ontmoette op Hemelvaartsdag van dat jaar op Middelburgs gras de Vlaamse selectie. Zes 'internationals' waren lid van de club uit Middelburg, vier van de club uit 's-Heer Hendrikskinderen. Be paald verrassend is dit niet. Al decennialang vormen de beide clubs namelijk een constante factor binnen de Zeeuwse korfbaltop. Dat was in 1960 al zo en in 2000 nog steeds. In 2000 haalde keuzeheer Ko Crucq meer dan de helft van zijn team (vijf van de acht) bij Tjoba vandaan. En er deden er twee van Swift mee, Er is dus niet al te veel. veranderd binnen veertig jaar. Zelfs het wedstrijd beeld was in beide oefenduels hetzelfde. In 1960 overklaste Zeeland Vlaanderen met 8-3, in 2000 gaf de thuisploeg de gasten met 19-12 het nakijken. We gaan dus terug naar 1960 toen het - zo is op de oude foto's te zien - stralend weer was en het zwart zag van de men sen. Dat laatste is niet zo verwondelijk aangezien de oefeninterland de afslui ting was van toernooi bij Swift met tachtig korfbalteams. En tachtig keer twaalf is 960. Onder aanvoering van Leen Engelse (Tjoba) en Mop Maljers (Swift) - beiden scoorden twee keer - liet Zeeland veel beter korfbal zien. De Zeeuwen waren in alle onderdelen van het spel, positie kiezen, snelheid vooral, schieten en techniek de meerderen van de Belgische twaalf, die zeker een tempo tekort kwa men en met weinig fantasie speelden is in de PZC van 27 mei te lezen. Voor rust liep Zeeland uit naar 6-1. Pas in het eerste kwartier na rust, toen de andere twee Vlaamse doelpunten vie len, kwamen de tegenstanders in de wedstrijd. Maar ze hadden het geluk niet mee; verschillende schoten rolden rond de korf en één wipte er zelfs uit... In de slotfase nam de ploeg uit Zeeland weer het heft in handen en bracht het verschil weer op vijf: 8-3. Scores Zeeuwse selectie: Leen Engelse (Tjo ba) en Mop Maljers (Sioift) 2, Mieke Daniels (Tjoba), Wim Brevet (Swift), Jan Mondeel (Swift) en Piet van Beugen (Togo) 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24