FNV ziet niets in kabinetsplannen PROVINCIALE ZEEUWSE Cllllif Ook Arabische druk op Saddam Rotterdam Antiglobalisten feesten in Florence Politie Zuid-Afrika verdenkt boeren van plan staatsgreep Drie ouderen pakken inbreker zonder meppen Tweede stemronde nodig bij verkiezingen Slovenië WAARSCHUWING! Songfestival voor kinderen VN-wapeninspecteurs gaan volgende week naar Bagdad Rouvoet leidt CU Jonge sluipschutter praat Vluggertjes in Domburg Neem nu een proefabonnement Zes weken voor ié,- Ondernemers willen betere wegen Onrust bij Hoek PRINSENBEEK - Drie ou dere inwoners van het Bra bantse Prinsenbeek hebben zaterdagavond een inbreker gepakt. „Volgens het boekje, we hebben niet gemept en hem netjes afgeleverd aan de politie", aldus een 57-jarige deelnemer aan de aanhou ding, die anoniem wil blij ven. De man en zijn vrouw merkte tijdens het oppassen op hun kleinkind dat er werd inge broken in een belendende schuur. Na '112' te hebben gebeld ging opa de buurman halen, die zijn broer waar schuwde, waarna het drietal de achtervolging inzette. De inbreker gooide nog een ge stolen fiets naar de mannen vanaf het dak van de schuur, maar werd ingehaald en in de kraag gevat. De politie was blij met de vangst; de inbre ker bleek een oude bekende. GPD LJUBLJANA - Een tweede stemronde is nodig om de presi dentsverkiezingen die gisteren in Slovenië zijn gehouden te be slissen. In de voorlopige uitslagen ging premier Janez Drnovsek (52) aan de leiding, maar hij kwam met ruim 44,8 procent van de stemmen net te kort voor de 50 procent die nodig was om al in de eerste ronde te worden geko zen. Zijn tegenstander in de tweede ronde over drie weken wordt waarschijnlijk de open bare aanklager Barbara Brezig- ar (49), die 31 procent van de stemmen heeft gekregen. De huidige president, Milan Kucan, heeft de voormal ige Joe- goslavische republiek geleid sinds de onafhankelijkheid in 1991. Kucan (61) mocht volgens de Sloveense grondwet niet vbor een derde termijn worden Negen van de honderdduizenden anti-globalisten in Florence. foto EPA gekozen. Drnovsek was premier sinds 1992, afgezien van een korte periode in 2000. Onder zijn leiding heeft Slovenië zich voorbereid op het lidmaatschap van westerse organisaties zoals de Europese Unie en de Navo. AP van onze redactie buitenland FLORENCE - Niks oorlog, een feestje. Een Belgische student met de kop van Che Gue vara op zijn T-shirt zegt het zaterdag in Flo rence met zekere trots in zijn stem. Hij is een van de vijfhonderdduizend betogers voor een betere, schonere, rechtvaardiger en vre diger wereld. De antiglobalisten kwamen weer in actie, maar dit keer niet zoals ruim een jaar gele den bij de G8-top in Genua met verwoes tend geweld. Nee, muziekmakende, dan sende, beschilderde betogers, vooral jonge mensen, massaal op straat en geen wanklank. De politie trad dit keer ook heel wat ver standiger op. Er waren zeker zevenduizend agenten op de been, maar vrijwel onzicht baar werden ze op strategische plekken achter de hand gehouden. Maar het belang rijkste was dat in Florence, anders dan des tijds bij de G8geen wereldleiders aanwezig waren om een gebalde vuist tegen te maken. „Wij geven hier ons visitekaartje af als een alternatieve beweging", zei Francesco Ca ruso, een van de Italiaanse leiders van de 'no globals', om aan te geven dat presentatie hier belangrijker was dan demonstratie Het hoogtepunt van het meerdaagse evene ment was de vreedzame betoging zaterdag tegen de mogelijke oorlog tegen Irak. Een anti-Amerikaanse demonstratie in Brussel daarentegen verliep gistermiddag uiterst roerig. Een groep van ruim honderd deelnemers vernielde enkele winkelruiten en veroorzaakte opstootjes met de politie, die 29 mensen arresteerde. Aan de protesttocht door het centrum van de Belgische hoofdstad namen zo'n twee duizend leden van kleine linkse partijen en migrantenorganisaties deel. De demonstra tie richtte zich tegen het voorgenomen Amerikaanse optreden in Irak. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voorzitter De Waal van de vakcentrale FNV heeft grote moeite met voorstel len van het kabinet om te komen tot een langjarig sociaal ak koord. De voorgestelde WAO- clausule zint hem niet en over Advertentie) Kruidvat heeft een pluchen giraffe uit de verkoop gehaald. Deze pluchen giraffe werd vanaf dinsdag 5 november 2002 verkocht voor 1,99. Deze giraffe kan een gevaar opleveren, omdat is gebleken dat de rode bolletjes, aan het eind van de voelsprieten, kunnen loslaten. Dit artikel is geleverd door Evora BV met streepjescode: 8711555.166906. We verzoeken u dit artikel niet te gebruiken en terug te brengen naar het dichtstbijzijnde Kruidvat filiaal. U ontvangt dan het aankoopbedrag terug. Onze welgemeende excuses voor dit ongemak. het voorstel om de lonen jaren lang minder te laten stijgen dan de inflatie wil hij eigenlijk niet praten. Zijn collega Terpstra van het CNV is ook niet echt enthousi ast, maar vindt het voorstel van het kabinet acceptabel. „Teveel om te laten lopen en te weinig om de vlag voor uit te steken", zei hij. Werkgeversvoorzitter Schraven van VNO-NCW vindt dat het kabinetsvoorstel 'meer dan genoeg elementen bevat om door te praten'. De Waal acht het 'zeer onwaar schijnlijk' dat de aangesloten FNV-bonden hem opdracht ge ven wel over de voorstellen te praten. Dat bleek zaterdag na afloop van overleg tussen werk nemers, werkgevers en de de missionaire ministers De Geus van Sociale Zaken en Hooger- vorst van Financiën. De sociale partners zochten in dat gesprek ruimte om tot een sociaal ak koord te komen tijdens het na jaarsoverleg op 28 november. De Geus kwam zaterdag met twee pakketten. Het ene geldt voor meerdere jaren en regelt de WAO, loonmatiging, spaarloon, Melkertbanen en pensioen. Het andere, uitgeklede pakket geldt alleen voor volgend jaar. Van daag moeten de sociale partners zeggen of ze willen praten over een van de pakketen. WAO De Geus wil in het brede pakket afspreken dat in 2005 de WAO- uitkering voor volledig arbeids ongeschikten omhoog gaat van 70 naar 75 procent en dat de 'pemba'-boete voor bedrijven die werknemers in de WAO heb ben verdwijnt. Voorwaarde is dat eind 2005 blijkt dat de jaar lijkse instroom in de WAO niet hoger is dan de 25.000 mensen. De Geus wil ook dat de werkge vers en werknemers snel afspra ken maken over de loonontwik keling. De lonen mogen in zijn voorstel jarenlang niet meer stijgen dan de inflatie. De Waal moet vandaag eerst aan de aangesloten bonden vragen of hij door mag praten over de voorstellen. De FNV-voorman denkt dat de voorzitters niet ak koord gaan met de instroom- voorwaarde die De Geus ver bindt aan de WAO-voorstellen. Voor gesprekken over de bevrie zing van de loonstijging onder inflatieniveau wil de Waal 'niet eens een mandaat hebben'. De werkgevers nemen het De Waal kwalijk dat hij valt over de WAO-clausule. „Ik denk niet dat je in een volgend onderhan delingsstadium een beter voor stel krijgt voor de WAO", stelde De Boer van MKB-Nederland. De voorstellen bevatten ook ruimte voor de pensioenfondsen om hun tekorten over meerdere jaren aan te vullen, zodat de pensioenpremies niet te snel hoeven te stijgen. De Melkertbanen verdwijnen ook in het nieuwe kabinetsvoor stel. In plaats daarvan moeten tienduizend banen worden ge schapen aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Het spaarloon blijft. In ruil daarvoor gaat een verhoging van de arbeidskor- ting niet door. De coalitiepartijen CDA en WD hebben de bonden opge roepen een akkoord niet te dwarsbomen. PvdA-Kamerlid Crone kan zich moeilijk voor stellen dat de bonden zich ach ter de huidige afspraken scha ren. SP'er De Ruiter stelt dat de bonden hun handtekening niet moeten zetten. GPD/ANP pagina 2: moeilijke keuze FNV pagina 3: chronisch zieken dupe van WAO-plan Advertentie j internet: www.pzc.nl Soms bui Een enkele bui, vanmiddag ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind bij 12 graden. f 245e jaargang no. 267 maandag 11 november 2002 los nummer 1,10 De dammers op het Europees kampioenschap in Domburg zorgen in vliegende tijdnood voor spekta kel. Help, de borden staan in brand! varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; ge zondheid: 8; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19, 20, 21,22,23 en 24 I van onze redactie buitenland j CAIRO - Het regime van Irak lijkt door de knieën te gaan voor de druk onge hinderd VN-wapenin- specties toe te staan waar dan ook in het land. De re solutie die de Veiligheids raad vrijdag unaniem aanvaardde, laat weinig speelruimte aan de heer ser van Irak, Saddam Hoessein. Het Iraakse parlement bekijkt vandaag of Irak de resolutie aanvaardt, zo is gisteren in Bag dad bekendgemaakt. Het voor het laatst in 2000 grotendeels gekozen Iraakse parlement be staat uit 250 leden. De ministers van Buitenlandse £aken van de Arabische Liga £ijn in Cairo bijeengekomen Voor beraad over de kwestie. Vlaar volgens waarnemers zijn se vooral bezig Irak te overtui gen in te stemmen, omdat er an ders een Amerikaanse aanval komt met kwalijke gevolgen voor regimes in heel de regio. Provoceren De Arabische ministers stelden in hun slotverklaring gister- [avond dat een aanval op Bagdad leen dreiging tegen alle Arabie ren zou zijn. De bewindslieden Idrongen er bij Irak op aan dat Ihet land met de Verenigde Na kies moet samenwerken, wapen inspecties toestaan en niet moet provoceren. De Syrische minis ter Al Shara overtuigde de André Rouvoet is zater dag in Ede gekozen tot lijsttrekker van de Chris tenunie. Voor de partij telt volgens hem niet de zetelwinst bij de verkie zingen in januari, maar het uitdragen van haar christe lijke boodschap. door Eelco van der Linden PRETORIA - De Zuid-Afri kaanse politie heeft in het weekeinde namen en foto's vrij gegeven van zes mannen die be trokken zouden zijn bij de bom aanslagen van bijna twee weken geleden in Soweto en in Bronk- horstpruit. Het gaat om Afrika ners, blanke Zuid-Afrikanen, die lid zijn van een terreurgroep met plannen om de huidige re gering omver te werpen. Het gaat om drie boeren uit de provincie Limpopo en drie broers. De vader van de broers, een arts, werd in september ge arresteerd. Deze aanhouding volgde op de vondst van een vrachtwagen vol wapens en ex plosieven. De auto stond op naam van twee van de zoons. De zes zouden deel uitmaken van de 'Boeremag', Afrikaans voor Boerenmacht, waarvan nu twintig leden vastzitten. Vorige week werd hun vermeend lei der, Thomas Vorster, opgepakt. Hoofd van politie Selebi zei za terdag dat de zes gezochte man nen worden beschuldigd van hoogverraad, terrorisme en sa botage. Hij zei dat ten minste één van de zes verdachten in verband gebracht kan worden met de aanslagen in Soweto, waar één dode viel, en Bronk- horstpruit, waar een boeddhis tisch centrum het doelwit was. De bommen waren producten van huisvlijt en het explosief was in alle gevallen ammoni umnitraat, ofwel kunstmest. Op het bedrijf van Herman van Rooyen, één van de drie ver dachte boeren, werden vorige maand gasflessen gevonden met daarin hetzelfde mengsel. GPD (Advertentie) naam:a noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters: m/v weken voor 16,-, straat Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats: nen zes maanden) telefoon-D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem Ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- Q per maand met "umme,r: M I! I I I I I i I automatische incasso (€20,50). handtekening: n Per ^rtaal met automatische incasso (€55,10). a per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgeqe- r »ens. In de colofon treft u nadere informatie aan (g 20g gg) I Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 Q01 /U'nnnnnoll Antwoordnummer 123 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) Graadmeter De VS dringen er volgens Ame rikaanse media op aan zo snel mogelijk de Iraakse bereidwil ligheid te testen. Dat zou kun nen met behulp van een lijst van prioriteiten met zo'n honderd plaatsen waar wapens worden vermoed of waarvan dat al be kend is. Van een aantal lokaties is bekend wat er ligt en het ant woord van de Irakezen is dan meteen een graadmeter voor hun mate van samenwerking. Falen de Irakezen bij deze eerste test dan is volgens Washington meteen duidelijk dat het land tegenwerkt. De Amerikaanse president Bush heeft aangekon digd dat de VS samen met bond genoten Saddam Hoessein zul len ontwapenen zodra Irak de resolutie niet nakomt. Washington heeft geen toestem- John Lee Malvo, de jongste van de twee sluipschutters die verdacht worden van veertien moorden, heeft toegegeven 'verschillende' keren de trekker te hebben overge haald. De 17-jarige jongen sprak zeven uur met de politie over de schietpartijen rond Washington. De ontwikkeling van het bedrijfsleven en het vakantieplezier van toeristen lijden onder de slechte bereikbaarheid van een aantal delen van Zeeland. Dat schrijft MKB-Zee- land, de belangenorganisatie voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, in zijn beleidsvisie. Hoek herstelde zich van de zware nederlaag bij Quick Boys. De formatie won met 1-0 van Kozak ken Boys en behield de lei dende positie in de hoofd klasse A. Dat neemt niet weg dat er onrust is bij Hoek.. Trainer Angelo Nijskens staat lijnrëfcht tegen over het bestuur. Iraakse bewindsman van Bui tenlandse Zaken Sabri ervan dat er niet automatisch wordt aangevallen indien Irak in ge breke blijft. Syrië is momenteel het enige Arabische lid van de VN-Veiligheidsraad. Blix, de leider van de VN-Missie voor Waarneming, Verificatie en Inspectie Unmovic, wil op 18 november in Bagdad neerstrij ken met zo'n dertig deskundi gen en meteen beginnen met het voorbereiden van zijn inspec tietaken en de snelle komst van minstens nog eens tachtig me dewerkers. Het inspectieteam zal vastberaden haar werk uit voeren, maar zal proberen de Iraakse autoriteiten niet onno dig te provoceren, zei de Zweed gisteren in een interview met de Arabische krant al Hayat ming nodig van de VN voor een aanval tegen Irak, zei de Ameri kaanse stafchef van het Witte Huis, Card, gisteren voor de Amerikaanse tv-zender NBC. „De Verenigde Naties kunnen bijeenkomen en vergaderen, maar we hebben hun toestem ming niet nodig", aldus Card. De nationale veiligheidsadvi seur Rice liet zich in gelijke be woordingen uit. De New York Times van gisteren en Britse media meldden dat er al een plan is om zo'n 200.000 Amerikaanse en 15.000 Britse militairen zeer snel 'op de grond' in te zetten in Irak 'om de leiding van het land snel te iso leren'. DPA/ANP/AFF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1