fWL Feyenoord sluipt naar Ajax toe Hoek moet binnenbrand blussen Russisch geweld is in aantocht 15 Rabobank heeft nog tijd met Freire Bekerloting Kleine zorgen voor Koeman ]ert van Marwijk ziet gebrek aan vorm en gedrevenheid t$r% maandag 11 november 2002 Mbuyu spreekt Kloetingevan Jorrit Schuurman Barrage van Maximale score Barbara is Racepartijen van een crisis last bevrijd schiet weer raak grote klasse volleyballers kerngezond opdambord mtmm T Jet bekertoernooi is voor JTJ. de clubs de snelste weg naar Europees voetbal. Nou, na de bekerloting van afgelo pen week gaat dat voor veel clubs niet meer op. De KNVB heeft een belachelijk systeem ontworpen. Ik wist niet wat ik zag afgelopen woensdag. Alles bleek voorgeprogam- meerd. De tweede ronde, de achtste finales, de kwartfina les, alles staat zo'n beetje vast. Als wij in de volgende ronde van Roda JC winnen, moeten we naar Ajax en als toe die wedstrijd ook nog eens win nen, moeten we naar Feye- noord. Belachelijk gewoon. De kokertjes zijn dus verle den tijd. Er wordt één keer geloot en daarna niet meer. Weg charme, weg verrassing. Da's lekker. Ik wist het niet, maar er is sinds dit jaar een plaatsingsschema. De KNVB wil een herkenbare competitie voor sponsors, media, clubs en supporters. Wat moet ik daar nu mee? Ze kunnen van alles verzinnen, maar dit slaat nergens op. Volgens mij is er aan nie mand om een mening ge vraagd. Ik kan me niet voor stellen dat de clubs hiermee akkoord zijn gegaan. Ja, mis schien de topzes van de eredi visie. Die stroomt pas in de achtste finales in. Dat is te gek voor woorden. Die clubs moeten pas in februari aan de bak. Drie ivedstrijden ivin- nen en ze zitten in de finale. Wat mij erg stoort is dat de topdrie vreselijk voorgetrok ken wordt. Ajax en Feye- noord hebben alleen maar thuiswedstrijden gekregen. Als Feyenoord gewoon zijn plicht doet, staan ze na drie wedstrijden in de finale en ja wel, die wordt ook weer in de eigen De Kuip gespeeld. Ik kan niks bewijzen, maar ik vind dit wel heel erg toevallig hoor. Als er voor een EK of WK geloot wordt is dat ge woon op tv, bij de bekerloting in Nederland krijg ik sterk het gevoel dat het in een ach terkamertje is gebeurd. Je moet het maar geloven. Het verhaal is natuurlijk dat die topclubs al zo veel wed strijden moeten spelen van wege de Champions League. Nou en! Dan laatje de nor male competitie maar wat langer duren of je speelt een oefeninterland minder. Er is heus wel een gaatje te vinden voor een be kerwedstrijd. Waarom kan het in landen als Engeland, Spanje en Duitsland wel op een norma le manierIk kan begrijpen dat je eerst een voorronde met al die ama teurclubs afwerkt, maar daarna moet het een open lo ting zijn. Iedereen moet ie dereen kunnen treffen. Als Hoek in de tweede ronde komt, moeten ze gewoon te gen Feyenoord kunnen loten. Dat is toch de charme van zo'n bekertoernooi, netzoals het leuk is dat een kleintje eens een keer van een grote ploeg wint. In Spanje ligt een grote club als Barcelona er al uit. Dat is voor Barcelona een hard gelag, maar dat is wel leuk voor zo'n bekertoernooi. Voor mij hoeft het na woens dag niet meer. Dit is een ver loren bekerjaar. Tsja, wat moetje hier tegen doen. Mis schien moeten we als spelers eens aan de bel trekken bij de voetbalbond of gewoon niet voetballen. Ik vind het een grote schande. Dennis de Nooijer ©l i©©0J[i[^ AMSTERDAM - Jari Litmanen was er weer niet bij. De Finse i routinier speelt morgen zeker niet mee tegen Inter. En Hatem Trabelsi ontbrak ook, maar zijn blessure laat zich minder erg aanzien. Toch wees niets er gis teren in de Arena op dat Ajax morgen de beslissende wed strijd in de Champions League tegemoet gaat. .In de schaduw van het stadion trainden de Amsterdammers ontspannen, gadeslagen door Supporters en camera's. Kleine gorgen waren er wel. Het talent Nigel de Jong en spits Mi do hiel den zich afzijdig. De verdediger én de spits waren licht gebles seerd en met hen nam Ronald Koeman geen risico. ^ooral de situatie rond Jari Lit manen stelt de trainer enigszins eleur. De Fin was aangetrok ken voor zijn ervaring en zijn in zicht, maar tot op heden heeft -itmanen nauwelijks een rol van betekenis kunnen spelen. Ook tegen Inter zal Koeman [een beroep kunnen doen op de ntemational, die wel al twee interlands met Finland speelde. De teleurstellende inbreng van i de routinier is grotendeels ge compenseerd door de snelle te rugkeer van Rafael van der -Vaart, die inmiddels op vrijwel honderd procent speelt. [Er viel tijdens de training nog I geen peil op te trekken hoe Koe man morgen gaat spelen. Ook de selectie weet nog niet welke for mule de trainer dit keer uit zijn hoge hoed tovert. In elk geval speelt Ajax zonder de geschorste Chivu, Nigel de long leek aanvankelijk de aan gewezen man om de 21-jarige routinier te ver-vangenmaar- look het nieuwe Ajax-talent kampt met lichte blessures. Daarom werd Yakubu vrijdag avond tegen Roda JC toege voegd aan de defensie. Drie spitsen Vandaag zal Koeman meer aan wijzingen geven over de moge lijke speelwijze. Het spelen met dr>e spitsen, in de geroemde huisstijl van Ajax, was tegen Lyon thuis een succes, vooral omdat Van der Meyde en Sikora Ivan vleugel geruild hadden. Uit 'bij Inter speelde Koeman óók met drie spitsen. De 1-0-neder- jaag in Milaan, goal van Crespo, kwam hard aan in het Amster damse kamp, omdat Ajax meer I balbezit had en beter speelde dan de tegenstander. |Het was een dure les en morgen Zal blijken in hoeverre de Am sterdammers er iets van hebben opgestoken. GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - Het management van Rabobank geeft Oscar Freire nog een week de tijd om het contract te ondertekenen dat hem is voorgelegd. De on derhandelingen met de Span jaard duren al enkele weken, maar volgens Piet Hubert, be stuurslid van de wielerploeg, is de komst van de tweevoudig wereldkampioen niet in gevaar. „Er zijn inhoudelijk absoluut geen problemen", zei Hubert, die wel erkende dat Freire een ultimatum is gesteld. „Voor 15 november moeten we bij de UCI (internationale wielerfederatie de rennerslijst voor 2003 ploeg gewoon voor die tijd inleveren. Het is daarna onder rondhebben." Volgens Hubert bepaalde omstandigheden nog duren de onderhandelingen wel mogelijk renners te con- lang omdat Freire een voor hem tracteren, maar we willen de fiscaal interessante formule zoekt. „Zoals veel Nederlan ders in België terecht komen, is ook hij op zoek naar een plaats om domicilie te kiezen. Daarbij moeten wij weer onderzoeken of ervoor ons geen risico's aan verbonden zijn." Freire poseer de inmiddels wel al voor de teamfoto's. ANP vond onder moeilijke omstan digheden de weg naar de top. Het Russisch schaatsteam werd in de jaren negentig goeddeels ontmanteld door het gebrek aan een kunstijsbaan en geld. Schaatsers als Sajoetin, Kibal- ko, Klevtsjenja en Tsybenko vonden onderdak bij merken- teams. Hun contracten werden na de Olympische Spelen in Salt Lake City niet verlengd. De ervaren rijders zijn weer te rug in eigen land waar ze een goede mix vormen met de aan stormende jeugd in het nationa le schaatsteam van bondscoach Valeri Moeratov. De nieuwe lichting bestaat naast Lalenkov uit Dimitri Sjepel (24), de Euro pees allroundkampioen van 2001, Ivan Skobrev (20), tweede op het laatste WK voor j unioren, stayer Andrej Burlyaev en sprinter Dimitri Lobkov (21), vorig seizoen winnaar van een wereldbekerwedstrijd in Oslo. Schaatshistorie Nog altijd is er geen kunstijs in Rusland, om die reden weken de Russen in de voorbereiding uit naar Hamar en Inzeil. Het plan voor de bouw van een overdekte ijsbaan in Moskou verkeert evenwel in een vergevorderd stadium. ,,In Rusland staat veel te gebeu ren", weet Martin Hersman, tiende op de 1500 meter. „Ze hebben schaatshistorie, veel kennis in huis en als die kunst ijsbaan er ook nog komt, dan is alles mogelijk." De bouw van een ijshal, die wordt opgeleverd in het najaar van 2004, is onderdeel van een deal die Ottavio Cinquanta, voorzitter van de Internationale Schaats Unie, heeft gemaakt met burgemeester Lushkin van Moskou. De Russische hoofd stad kreeg het WK kunstrijden in 2005 toegewezen, op voor waarde dat in hetzelfde jaar het WK allround schaatsen wordt georganiseerd. Vadim Sajoetin (31) verwacht betere tijden voor het Russische schaatsen, al zal er in de top van de schaatsbond nog het nodige moeten worden verbeterd. De schaatsers krijgen een maande lijkse vergoeding van 500 euro van de overheid. Het ontbreekt hen vooral aan faciliteiten. Sa joetin: „Dit is het beste team sinds 1990, maar de communi catie met de bond verloopt slecht. Na elk trainingskamp moeten we afwachten of er nog geld is." GPD loor Anton Lippman [OTTERDAM - De wedstrijd erd overschaduwd door de ko mende ontmoetingen met New castle United en PSV en mis schien was Feyenoord daardoor jveer geen schim van de ploeg ilie zo indrukwekkend aan het seizoen begon. Twee treffers linnen drie minuten leverden ÜeRotterdammers toch de winst bp tegen het verdienstelijk com- ïinerende FC Zwolle (2-0). 'eyenoord kon slechts met vol- loening vaststellen dat de ach- erstand op koploper Ajax in Ine weken is gehalveerd en te- Iggebracht tot vier punten. De reugde over het behaalde re- iiltaat verloor het bij trainer ert van Marwijk evenwel van e zorgen over de fitheid en orm van zijn spelers, lij moet Pierre van Hooijdonk n Leonardo tegen Newcastle Inited missen en het is nog »aar de vraag of de geblesseer- le Paul Bosvelt en Edwin Zoe- ebier tegen de Engelsen terug eren. Shinji Ono is woensdag eschorst. Bonaventure Kalou laagt al een tijdje over een lies- lessure. Tegen FC Zwolle raak- je bovendien een vinger van de janvaller uit de kom. Fan een vormcrisis wilde Bert (an Marwijk opnieuw niets we ien. Hij verklaarde het teleur stellende optreden door een ge brek aan vorm en gedrevenheid. Juist daar had de trainer zich zo kwaad over gemaakt. Hij koelde zijn frustratie over het matige spel via trappen tegen de recla meborden en vuistslagen in het luchtledige. De hardwerkende Thomas Buf fel vormde in de ogen van de trainer een positieve uitzonde ring. Toch was het aan een in valler te danken dat Feyenoord geen punten morste. Pas na de komst van Mariano Bombarda kreeg het morrende legioen het idee dat er toch nog wel een doelpunt je kon vallen. De Argentijn stond twee minu ten in het veld toen Rzasa over de knie ging bij Richard Roelof - sen. Ono benutte de strafschop. Drie minuten later scoorde Bombarda met het hoofd. Van Marwijk wilde nog niet zeg gen wie de geschorste Ono woensdag gaat vervangen. „Ik had tegen FC Zwolle best willen experimenteren", verklaarde hij. „Ik had ook graag Buffel en Song rust gegund. De wedstrijd liet het echter niet toe." Feyenoord - FC Zwolle 2-0 (0-0). 65. Ono 1-0 (strafschop), 68. Bombarda 2-0. Scheidsrechter: Sterk. Aantal toeschouwers: 44.000. GPD door Gijs van Oosten HAMAR - Jevgeni Lalenkov gaf tijdens de wereldbekerwed strijden in Hamar het signaal dat het de Russische schaatsers in de komende jaren menens is. De 21-jarige stilist won met overtuiging de 1500 meter en lijkt al lang geen eendagsvlieg meer te zijn. De Nederlandse schaatsers was het vorige maand al opgevallen op een trainingskamp in Inzeil. De Russen stralen kracht, snel heid en voor het eerst sinds lang ook weer een eenheid uit. „Het zijn allemaal beren", zei Erben Wennemars vol bewon dering. „Kanjers zijn het, stuk voor stuk. Dat ze hier goed zijn, is geen verrassing." Mark Tui- tert: „Vooral die Lalenkov wordt een grote." J evgeni Lalenkov, pas 21 j aar, is een exponent van de nieuwe lichting schaatsers uit Rusland van wie de komende jaren veel wordt verwacht. De jonge Rus belde zaterdagavond verheugd uit een Noorse telefooncel naar zijn ouders in Irkoetsk om hen bij te praten over zijn eerste overwining in de wereldbeker. Lalenkov, student landbouw economie, liet op de 1500 meter met een winnende tijd van 1 mi nuut en 47,39 seconden Erben Wennemars en olympisch kam pioen Derek Parra ver achter zichHet gat ten opzichte van de Nederlander bedroeg bijna een seconde, de Amerikaan volgde op maar liefst anderhalve se conde. Mark Tuitert, vierde, en Jochem Uytdehaage, zevende, volgden kort daarachter. Hoewel de technisch uitstekend onderlegde Lalenkov vooral een specialist is op de 1500 meter, heeft hij ook de ambitie om als allrounder te slagen. Vorig sei zoen werd de zoon van schaat sende ouders tiende op het WK in Heerenveen. Dezelfde klasse ring behaalde hij op de 1500 me ter tijdens de Olympische Spelen in Salt Lake City. „De onervarenheid brak me op", al dus Lalenkov. Zijn vader en moeder droegen niet alleen het schaatstalent over, ook gaven ze hem door een curieuze speling van de natuur een bruin rechter- en een blauw linkeroog. Zeven jaar was La lenkov, geboren in Kiev, toen hij op de natuurijsbaan in het verre Irkoetsk met schaatsen begon. „Mijn ouders hebben me altijd geweldig gesteund." Lalenkov Feyenoorder Kalou wordt gevloerd dooreen tackle van Richard Roelofsen. foto Ed Oudenaarden/ANP Manager en bestuur zitten niet op één lijn met trainer Nijskens door Frits Bakker HOEK - De manager botst met de trai ner en de trainer op zijn beurt met het bestuur. Hoek staat ook na zaterdag stijf bovenaan in de hoofdklasse, maar achter de schermen heerst onrust. Het technisch duo (Patrick Naudts en An- gelo Nijskens) staat recht tegenover el kaar in een zaak die het spelersbeleid rond de selectie aangaat en tot commo tie heeft geleid binnen de club. De manager (Naudts) en de trainer (Nijskens) zaten zaterdag tijdens de thuiswedstrijd tegen Kozakken Boys (1-0-winst) keurig naast elkaar op de bank, maar buiten het veld gaat ieder zijn weg. Het is een publiek geheim dat de verstandhouding tussen de twee, die toevallig ook nog zwagers zijn, niet zo best is. Dat blijkt ook nu de trainer om versterking vraagt en de manager star blijft weigeren. Zelfs nu het de koploper sportief zo voor de wind gaat, vindt de trainer dat hij geen steun krijgt van de achterban. Nijskens heeft na de prachtige start van de competitie de spelers op zijn hand, maar niet de manager en het bestuur. Dat werd zaterdagmiddag, voor de wedstrijd tegen Kozakken Boys weer pijnlijk benadrukt. „Kijk", zei Jo Vandeputte, die voorzit ters is van de sponsors tegen de voorzit ter van de club.Waarom moeten er nou gelijk weer nieuwe spelers komen? Als mijn vrouw geblesseerd raakt, roep ik toch ook niet dat er een andere moet ko men?" „Ja, zo is dat", riep Patrick Naudts, die smakelijk kon lachen om de vergelij king. Het ging natuurlijk over de uitspraak die Nijskens zaterdag op de dag van de wedstrijd in de krant deed. De trainer hield een vurig pleidooi voor verster king van de selectie. „We mogen niet dezelfde fout maken als vorig jaar", zei Nijskens. „Als we mee willen doen voor de titel, moeten we nu versterking ha len." Hij haalde nog maar eens aan wat Hoek voorgoed of voor lange tijd is kwijtge raakt in de loop van de competitie: Bar ry van der Hooft (gestopt), Musa Kanu (in het slechtste geval een halfjaar ge blesseerd) en Bart Poppe (minstens nog voor weken uitgeschakeld). De vooi'zet van de trainer werd van alle kanten ingekopt. Versterking? Kees de Hoek-trainer Angelo Nijskens heeft na de prachtige start van de competitie maar één ambitie: kampioen worden. foto Peter Nicolai Feyter, de voorzitter, wuifde het ook nu weer van tafel. En ook vanuit de spon- sorhoek, waar voor de wedstrijd meest al een vrolijk geroezemoes valt te ho- ren, klonken zaterdag geluiden van af keer door. „De trainer loopt er al weken over te zeuren", zette Kees de Feyter uiteen. „Ik heb ook wel door waarom hij dat doet. Hij dekt zich in tegen dat het straks misschien minder gaat." Patrick Naudts: „Het valt van Nijskens wel te begrijpen, zo zijn trainers nu eenmaal. Ze willen altijd meer en beter. Ik train de vroeger onder Aimé Antheunis, die riep ook een heel jaar: we moeten spe lers kopen, we moeten ons versterken." „Maar het moet nog kunnen ook hè", rekende Naudts voor. „Hoek is van de selectie uitgegaan die er nu staat en de trainer zal het er mee moeten doen. We hebben als club een reputatie dat we al le afspraken nakomen. Dat willen we zo houden. We moeten geen gekke dingen doen." „O ja, wie zegt dat?", reageerde Nijs kens ontstemd. „Ik kan het ook anders voorrekenen, maar dat hou ik liever voor me. Het gaat erom dat we met zijn allen hebben gezegd: we willen mee doen voor de titel. Dat gevoel mis ik nu. Ik ben trainer, ik ga mijn verantwoor delijkheid niet uit de weg, maar ik wil wel medewerking krijgen." Biertje Was het daarom toeval dat Nijskens za terdag opvallend lang wegbleef uit het kamertje naast de kantine, waar hij an ders direct na de wedstrijd een biertje komt drinken? Hij miste in elk geval de pittige reacties vanuit het bestuur en de sponsors, die de smeekbede van de trai ner niet konden waarderen. Wie doet dat nou, na zo 'n geweldige wedstrij d te gen NEC, vroeg iedereen zich hardop af. „Hij zorgt alleen voor onrust" gromde Kees de Feyter. „Dat doe je toch niet als je bovenaan staat? En als je nog een paar jonge, aankomende spelers achter de hand hebt?" „Wie zegt dat het alle maal zo erg is"viel Naudts zijn voorzit ter bij. „Het is nog niet eens zeker dat Kanu voor lang is uitgeschakeld. En Bart Poppe is over een paar weken te rug." Kees de Feyter: „Ik vermoed dat de druk wat te groot wordt voor onze trai ner. Dat moet dan maar. Wij hebben heel veel werk gestoken in het tech nisch beleid en wijken daar niet van af. Ik sta ook volkomen achter Patrick Naudts. Hij is de manager, we willen nog jaren met hem verder. De trainer is een passant. Ik weet zeker dat elke trai ner van dit niveau op zijn knieën naar Hoek wil komen. Zo goed is het materi aal. Nijskens moet daar ook mee uit de voeten kunnen. Wij doen in elk geval niets met nieuwe spelers." Tsja, zei Nijskens, die dat volgens eigen zeggen uit de krant heeft moeten lezen. „Ik vind het goed hoor, als ze dat willen. Maar ik blijf zeggen dat we geen kans voor open goal moeten missen. Dat zou doodzonde zijn, want we hebben er nog nooit zo mooi voorgestaan." Hij voelt zich wel een beetje in de steek gelaten. „Ik ben zelf de eerste die jonge spelers een kans wil geven in het elftal. Het mooiste voorbeeld is Patrick de Guchteneire. Die heb ik op Katwijk voor het eerst laten spelen. Toen riepen ze allemaal: hoe kun je dat nou doen? Maar hij doet het fantastisch. Dus zeg nooit dat ik jonge spelers geen kans geef." pagina 15: Hoekwint met zware benen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15