V-raad zegt Irak de wacht aan Defensie snijdt in organisatie Chrysler Vlissings ziekenhuis heft opnamestop kinderafdeling op Info avond u Saddam moet wapeninspecties binnen zeven dagen toestaan Visindustrie Bunschoten deelt coke uit Afghaans dorp herbergt wapenvoorraad Ook leraren pesten vaak Kritiek op huisartsenposten Giscard wil Turkije niet in EU Gokken in vier-sterren hotel Roda en Ajax spelen gelijk 444 ■444 444 .y 444 y V 444 ,Y 444 Oj JAGUAR Weinig schot in gesprek over sociaal akkoord Begint fcï/ u ook zo te fcrïefcden? OpenUniversiteit Nederlan.' PT CRUISER 12° NW 5 Soms een bui Enkele opklaringen, vooral in de middag buien. Matige aan zee krachtige wind, 4 tot 6 Beaufort. Maxima van 12 graden. 245e jaargang no. 266 zaterdag 9 november 2002 los nummer 1,65 PZC door Ans Bouwmans WASHINGTON - Irak moet onmiddellijk en on voorwaardelijk meewer ken aan ontwapening, an ders kan het land rekenen op de zwaarste conse quenties. Deze waarschu wing kwam van de Ameri kaanse president Bush, nadat gisteren de vijftien leden van de Veiligheids raad van de Verenigde Na ties unaniem besloten Irak de duimschroeven aan te draaien. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië zien de aanvaarding van de VN-resolutie - waarover acht weken is onderhandeld - als een diplomatieke overwin ning. Alle landen die op dit mo ment vertegenwoordigd zijn in de Veiligheidsraad, hebben in gestemd met de eis tot volledige ontwapening en het strenge in spectieregime waartegen de Iraakse leider Saddam binnen zeven dagen ja moet zeggen. Ook permanent lid. Rusland, dat lang twijfels hield over de tekst, en Syrië, dat op dit moment als enige Arabische land in de Vei ligheidsraad zitting heeft, slo ten zich gisteren aan bij de har- 1 de resolutie. Frankrijk had al i eerder te kennen gegeven zich niet langer te verzetten, na ver zekeringen van de VS en Groot- Brittannië dat militaire repre sailles geen automatisme zijn als Saddam liegt, bedriegt of de BUNSCHOTEN - De Bunscho- ter visindustrie is woedend over de beschuldiging van de ge meente dat vishandelaren coca- ine geven aan hun personeel, ook aan jongeren. De bedrijven bevestigen het drugsprobleem in het dorp maar ze vinden de link naar de visserij 'belache lijk, grof en laag bij de grond'. Gemeentevoorlichter Van Twil- lert bevestigde gisteren namens burgemeester Groen dat visboe ren jongeren cocaïne aanbie den. Dat volwassen werkne mers regelmatig een lijntje coke snuiven om maar zo veel moge lijk uren te kunnen draaien is al jaren bekend. Dat ook kinderen vanaf veertien j aar cocaïne krij - gen was nog niet eerder naar buiten gekomen. „We hebben dat van betrouwbare jongeren gehoord. Maar daarbij gaat het niet puur om prestaties verho gen." Volgens Van Twillert wordt de coke vooral aan het einde van de werkdag als 'ont- spanningsmiddel' aangeboden. Burgemeester Groen kan er vooralsnog weinig tegen doen, zegt de woordvoerder. Ook jongerenwerkster A. Ka merman heeft al van verschil lende kanten gehoord van de co kepraktijken in de vishandel. Ze is met de informatie naar de politie gegaan. „Maar die bleek weinig te kunnen doen." De po litie Eemland-Noord bevestigt dat zij niet kan ingrijpen zolang er geen aangiften zijn. GPD Advertentie Zeelands GROOTSTE Occasion Spektakel noveiviber 14.00 TOT 14.00 TOT 10.00TOT 21.00 UUR 21 00 UUR 17.00 UUR Bij aankoop kans op 2250,- •Keuie uit moot dan 400 auto's van alle metken Zonder inruil hoge kortingen Auto's vanal €4500,- BOVAG-Garanllepas' Diverse Company Cars met bijzonder voordeel Verzekerings- on (inancicringsspecialisten aanwezig zeelandhallen goes NOBELWEG 6 TE GOESoHo.TBKifMroeiiii wapeninspecteurs in de weg loopt. In dat geval volgt nieuw overleg van de VN-Veiligheids raad in New York. Bush houdt echter nadrukkelijk de optie open om Irak binnen te vallen met een coalitie van ge lijk gestemde landen, als de VN 'zijn verantwoordelijkheden niet nakomt' en niet optreedt na schending van de gisteren aan genomen resolutie. Het is een echo van zijn stellingname op 12 september, toen Bush in een re de tot de VN niet alleen Saddam maar ook de organisatie zelf de wacht aanzegde. Als de VN zijn eigen resoluties aan het adres van Irak niet serieus neemt, dan grijpt Amerika in. Officieel streeft de Amerikaan se regering naar regime-veran dering in Irak. Veel waarnemers in Washington gaan er van uit dat de regering-Bush elke vorm van uitstel of verzet van de Iraakse leider zal aangrijpen om een oorlog te beginnen. Het liefst onder VN-vlag maar niet noodzakelijkerwijs. Irak moet binnen zeven dagen instemmen met het pakket eisen waartoe de Veiligheidsraad heeft besloten. Irak krijgt van de VN dertig dagen de tijd om een volledig overzicht van al zijn wapenprogramma's te ma ken. De wapeninspecties moe ten binnen 45 dagen worden hervat. Het hoofd van de inspec tieteams, Blix, heeft aangekon digd op 18 november naar Bag dad te vertrekken. Er moet uiterlijk binnen zestig dagen worden gerapporteerd aan de VN-Veiligheidsraad. GPD DEN HAAG - In het onderwijs wordt niet alleen door leerlin gen, maar ook door leraren vaak gepest. Zeker ten opzichte van andere beroepsgroepen, zo blijkt uit onderzoek. In het onderwijsblad SBM zegt een directeur van een niet met name genoemde school: „De verbale woordspelletjes of het wenkbrauwen optrekken zijn in feite pijnlijker dan fysiek ge weld. De manier van benaderen is zo, dat je er bij een kind wat van zou zeggen." In het artikel worden naast het negeren en uitlachen, enkele an dere voorbeelden van pesten ge noemd: de ene leraar krijgt een rooster met meer lastige tussen uren dan een andere, collega's nodigen hem of haar te laat uit voor een vergadering of zij zeg gen onderling en desnoods zelfs met leerlingen erbij dat de colle ga geen orde kan houden. GPD De Consumentenbond vindt dat de dienstverlening van cen trale huisartsenposten beter moet. Veel mensen hebben klachten over de werkwijze van de posten. Bijna driekwart van de patiënten vindt het onterecht dat de doktersassistente bepaalt of het nodig is een arts te spreken en 67 pro- cent vindt het niet acceptabel dat zij ook medische adviezen geeft. Giscard d'Estaing, de voorzitter van de Europe se Conventie die zich buigt over de toekomst van de Unie, is tegen het Turkse lidmaatschap, dat volgens hem het einde van de EU zou inluiden. De ambassadeurs van de vijf tien lidstaten echter noe men het moment waarop ze nog 'nee' tegen Turkije hadden kunnen zeggen voorgoed C voorbij. In Sluis wordt bij hotel de Dikke van Dale gebouwd aan een nieuw casino. Volgende zomer moet het viersterren- hotel met casino af zijn, want dan staan dé eerste gasten al op de stoep. Roda JC heeft gisteravond voor eigen publiek gelijk gespeeld tegen koploper Ajax: 1-1. Wanneer PSV vanavond in Eindhoven van Heerenveen wint, komt het op gelijke hoogte met de lijstaan- voerder uit Am- "j Q sterdam. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland. 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23, 24 en 25; reizen: wl, w3 en w5; mobiel: w7; trends: w9, wl 1 en w13 KABOEL - Amerikaanse militairen staan klaar om onder het toeziend oog van een Afghaanse man en zijn zoontje een huis binnen te drin gen in een dorp in het zuidoosten van Afghanistan. Tijdens een zoektocht naar leden van het terroristennetwerk van Osama bin Laden, Al Qaeda, stuitten de Amerikanen in het dorp op een grote hoeveelheid mijnen, granaten en andere explosieven. foto Scott Nelson/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De bezuinigingen die Defensie moet doorvoeren zullen voornamelijk gehaald worden uit het snijden in perso neel en materieel. Daarnaast wil minister Korthals door ver dere samenwerking enkele dui zenden banen kwijt. Door de stafdiensten van de krijgs machtonderdelen deels in el kaar te schuiven verdwijnen daar twee- van de zesduizend arbeidsplaatsen. Het ministerie kondigde al in september aan de komende vier jaar 816 miljoen euro te gaan bezuinigen. „Er zijn vele reor ganisaties geweest, maar dit is dé eerste waarbij traditionele scheidslijnen zijn doorbroken", stelde Korthals gisteren. Staatssecretaris Van der Knaap sprak van harde bezuinigings- eisen. „Maar als er hard bewijs komt dat het niet kan, dan luis teren we daarnaar." Defensie zal zich inspannen om te voor komen dat er gedwongen ont slagen moeten vallen. Op de schop Alle onderdelen van de strijd krachten, met uitzondering van de Koninklijke Marechaussee, worden op de schop genomen. De luchtmacht raakt onder meer vijftien Bulkow-helikop- ters en achttien F-16 straalja gers kwijt. Alle luchtmachtba- Advertentie ses blijven open en het aantal squadrons blijft gelijk. De marine moet twee fregatten en twee mijnenbestrijdings- vaartuigen afstoten. De paraat- stelling van een derde bataljon mariniers wordt drie jaar ver traagd. De Orion-toestellen op de marinevliegbasis Valken burg blijven. Die basis zal niet gesloten worden. De Onderzee- bootdienst blijft vooralsnog buiten schot. De bezuinigingen bij de land macht worden bereikt door on der meer de verkoop van een nog te bepalen aantal bestelde pant serhouwitsers, het opheffen van reserve-eenheden en de verkoop van complexen. Van der Knaap zei te verwachten dat dit 200 miljoen euro per jaar oplevert. Bezuinigingen bij Defensie Q huidig materieel 4^ geschrapt materieel i banen Wfc ^4» «36 «fc cs c» cs c® es cc CC «36 CS' cc CC Defensie schrapt 3000 tot 4000 van de in totaal ca. 70.000 banen anp - bron: ministerie van defensie luchtmacht marine De WDde enige fractie die gis teren wilde reageren, ziet niets in het schrappen van F-16's. De fractie wil eerst een discussie over de toekomst van de kijgs- macht voordat operationele ca paciteit wordt opgegeven. Ook de bonden benadrukken dat Defensie eerst moet bepalen wat nodig is voor een snel inzet bare krijgsmacht voordat er wordt gesneden. GPD/ANP pagina 3: personeel verbijsterd pagina 15: twee fregatten weg Advertentie Uw Regionaal laguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Mon Plaisir 100. ETTEN-LEUR Tel 076 - 5263800 DEN HAAG - De kans op een nieuw sociaal akkoord over loonmatiging tussen kabinet, vakbeweging en werkgevers wordt steeds kleiner. De partijen zetten vandaag het gesprek voort, maar vertegen woordigers van werknemers- en werkgevers waren gisteravond erg somber over de uitkomst. Alle betrokkenen wezen gister avond op de complexe materie. Men zoekt een akkoord over de WAO, loonmatiging, spaarloon, lastenverlichting, pensioenlas ten en Melkertbanen. Een van de moeilijkste punten is hervor ming van de WAO. De sociale partners eisen dat het kabinet hun breed gedragen plan over neemt, waarover eerder in de SER een akkoord was bereikt. Het kabinet-Balkenende neemt slechts delen daarvan over. De lonen stijgen dit jaar met ge middeld 3,8 procent. Dat blijkt uit een rapport dat het ministe rie van Sociale Zaken gisteren presenteerde. De loonstijging is aanzienlijk hoger dan het infla tieniveau, dat voor dit jaar ge raamd wordt op 3,25 procent. Volgens minister De Geus on derstreept de loonstijging de noodzaak van loonmatiging in 2003 en daarna. Het kabinet wil volgend jaar een loonstijging van 2,5 procent. GPD/ANP Advertentie Schnevmrs Plum! t/é hprmfm- en informatie markt met wnrhmhofta 'Hf Jp niet mag miammi Zaterdag ë!3 november uur E«4thöwn&raai 4. SfPda Wl-^l»9£Vt«5f(>B«»- 7746Ï8377). door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Kinderen kun nen vanaf maandag weer wor den opgenomen op de afdeling Kindergeneeskunde van het Ziekenhuis Walcheren. De op namestop is opgeheven. De zie kenhuisdirectie maakt gisteren bekend dat er een nieuwe kin derarts is aangetrokken. Die be gint in februari. De directie stelde drie weken geleden een opnamestop in om dat er nog maar één kinderarts aanwezig was. Inmiddels zijn er weer twee artsen. Volgens direc teur J. van den Blink zijn ze be reid met zijn tweeën de afdeling open te houden tot de nieuwe arts er is. „Dat betekent wel dat ze om de dag 24 uur lang oproepbaar zijn," Ook met een derde kin derarts blij ft de situatie penibel „Als er één uitvalt, zitten we met hetzelfde probleem," Door de opnamestop zijn negen kin deren doorverwezen naar Goes. „Het is probleemloos verlopen", vindt de directeur. „Mensen wa ren goed voorgelicht door hun huisarts of verloskundige. We hebben nauwelijks vragen ge had." De twee artsen hebben volgens Van den Blink zelf besloten om door te gaan. „Een paar weken geleden was de situatie kritiek." De artsen overwogen zelfs om er helemaal mee op te houden. Dat zou tot gevolg hebben gehad dat ook de afdeling verloskunde zou moeten sluiten. De nieuwe kin derarts komt tot februari alvast een paar weekeindediensten draaien om de ergste druk te verminderen. De zorgverzeke raars hebben inmiddels laten weten extra budget beschik baar te willen stellen voor een Advertentie Kent Royal Ai-ra in Weert. Al vanaf €36,- p.p.p.rt! fyT B Rejzen en Recreatie V2 ^GA OP t/AKANTIE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT Advertentie 19 november 2002 presentatie 19.00 uur www.ou.nl Studiecentrum Vlissingen Edisonweg 4 Hogeschool Zeeland 0118-489700 Veranderen doe je zelf vierde arts. Het ziekenhuis is dan ook nog steeds op zoek naar versterking. De nieuwe kinderarts werkt nu in het Zuiderziekenhuis in Rot terdam, De directie voert al van af begin dit jaar onderhandelin gen om hem naar Vlissingen te krijgen. Hij heeft volgens Van den Blink nu toegezegd omdat de situatie in Vlissingen zo kri tiek is. Ook met een andere arts is nog steeds contact, aldus Van den Blink. De twee stelden al tijd als voorwaarde dat de afde ling geconcentreerd werd. Op een grotere, nieuwe afdeling zijn meer mogelijkheden om een specialisme uit te oefenen. De nieuwe arts is gespecialiseerd in neonatologie, te vroeg geboren kinderen. Bij een grotere maat schap zou hi] dat specialisme kunnen uitoefenen. Van den Blink stelt dat in dat geval min-r der vroeggeboren kinderen in Rotterdam hoeven te worden opgenomen. Het ziekenhuis houdt daarom vast aan concentratie van de kinderafdeling. In Goes ont staan begin volgend jaar ook problemen, omdat daar twee van de vier kinderartsen met pensioen gaan. „Voor een goede situatie moeten we naar een groep van zeven of acht kinder artsen", zegt Van den Blink. „Maar dat kan niet en dat mag niet." Ex-minister Bomhoff heeft concentratie van de afde ling verboden. Rapport De gemeente Vlissingen heeft inmiddels toegezegd om de na men van de kinderartsen uit het 'rapport Veraart' vrij te geven. In dat rapport staat dat drie kin derartsen bereid zijn in Vlissin gen te komen werken. De ver wachtingen van Van den Blink zijn niet hoog gespannen. „We zijn zelf al vanaf september 2001 bezig om kinderartsen te krijgen." (Advertentie) "713214"000019 öïsxdis CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 V A. €16.085,- EX. BTW MITS UIT VOORRAAD HOGE KORTING -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1